Справа № 167/432/26
Номер провадження 2/167/503/26
13 квітня 2026 року м. Рожище
Суддя Рожищенського районного суду Волинської області Гармай І. Т., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Доросинівської сільської ради Луцького району Волинської області про скасування довідки секретаря сільської ради № 72 від 19 січня 2026 року
ОСОБА_1 звернувся до суду із позовною заявою до Доросинівської сільської ради Луцького району Волинської області в якій просить довідку № 72 від 19 січня 2026 року видану секретарем сільської ради Климюк Л. Р. скасувати.
Заяву обґрунтовує тим, що Доросинівською сільською радою для оформлення спадщини ОСОБА_2 була видана довідка № 72 від 19 січня 2026 року. Зазначає, що вказану довідку секретар сільської ради ОСОБА_3 видала зі слів ОСОБА_2 не перевіривши відповідні документи, що зберігалися в архіві Доросинівської сільської ради та остання визнає допущену помилку. Вказує, що у спірній довідці зазначено, що спадкодавець ОСОБА_4 до дня смерті проживала та була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 разом з сином ОСОБА_1 та онуком ОСОБА_5 , однак ця інформація не відповідає дійсності. Зазначає, що спадкодавець ОСОБА_4 лише протягом чотирьох днів під час хвороби перебувала в с. Тихотин для проходження лікування, де і померла - ІНФОРМАЦІЯ_1 . Вказує, що по архівних документах с. Доросині, остання була зареєстрована в с. Раймісто і проживала з сином ОСОБА_6 з 21 вересня 2012 року і до дня смерті. Вказана інформація також підтверджується паспортом НОМЕР_1 , виданим Рожищенським РВ УМВС України у Волинській області та довідками № 320 від 24 березня 2026 року, № 103 від 16 березня 2026 року, а також заявою жителів с. Раймісто Луцького району Волинської області.
З урахуванням наведеного просить довідку № 72 від 19 січня 2026 року видану секретарем сільської ради Климюк Л. Р. скасувати.
Вирішуючи питання про відкриття провадження у справі, суддя доходить такого висновку.
Цивільний процесуальний кодекс України (далі - ЦПК України ) визначає юрисдикцію та повноваження загальних судів щодо цивільних спорів та інших визначених цим Кодексом справ, встановлює порядок здійснення цивільного судочинства.
Завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави ( ч. 1 ст. 2 ЦПК України ).
У ст. 124 Конституції України закріплено, що правосуддя в Україні здійснюють виключно суди. Юрисдикція судів поширюється на будь-який юридичний спір та будь-яке кримінальне обвинувачення. У передбачених законом випадках суди розглядають також інші справи.
За ст. 125 Конституції України судоустрій в Україні будується за принципами територіальності та спеціалізації і визначається законом.
Частиною ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04 листопада 1950 року (далі - Конвенція) встановлено, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Суд, який розглянув справу, не віднесену до його юрисдикції, не може вважатися «судом, встановленим законом» у розумінні п. 1 ст. 6 Конвенції.
За вимогами ч. 1 ст. 18 Закону України від 02 червня 2016 року № 1402-VIII «Про судоустрій і статус суддів» суди спеціалізуються на розгляді цивільних, кримінальних, господарських, адміністративних справ, а також справ про адміністративні правопорушення.
З метою якісної та чіткої роботи судової системи міжнародним і національним законодавством передбачено принцип спеціалізації судів.
Судова юрисдикція це інститут права, який покликаний розмежувати компетенцію як різних ланок судової системи, так і різних видів судочинства цивільного, кримінального, господарського та адміністративного.
Критеріями розмежування судової юрисдикції, тобто передбаченими законом умовами, за яких певна справа підлягає розгляду за правилами того чи іншого виду судочинства, є суб'єктний склад правовідносин, предмет спору та характер спірних правовідносин у їх сукупності. Крім того, таким критерієм може бути пряма вказівка в законі на вид судочинства, в якому розглядається визначена категорія справ.
У ст. 19 ЦПК України визначено, що суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають із цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства. Суди розглядають у порядку цивільного судочинства також вимоги щодо реєстрації майна та майнових прав, інших реєстраційних дій, якщо такі вимоги є похідними від спору щодо такого майна або майнових прав, якщо цей спір підлягає розгляду в місцевому загальному суді і переданий на його розгляд з такими вимогами.
За змістом п. 1, 2 ч. 1 ст. 4 Кодексу адміністративного судочинства (далі - КАС України) адміністративна справа - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому: хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов'язує надавати такі послуги виключно суб'єкта владних повноважень, і спір виник у зв'язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або хоча б одна сторона є суб'єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв'язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб'єкта владних повноважень або іншої особи.
Пунктом 7 ч. 1 ст. 4 КАС України визначено, що суб'єктом владних повноважень є орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, орган військового управління, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
Відповідно до ст. 5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.
Юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження (п. 1 ч. 1 ст. 19 КАС України).
Отже, до справ адміністративної юрисдикції належать публічно-правові спори, ознакою яких є не лише спеціальний суб'єктний склад, але і їх виникнення з приводу виконання чи невиконання суб'єктом владних повноважень публічно-владних управлінських функцій, крім спорів, для яких закон установив інший порядок судового вирішення.
Публічно-правовий спір, на який поширюється юрисдикція адміністративних судів, є спором між учасниками публічно-правових відносин і стосується саме цих відносин.
Приписами ч. 1 ст. 20 КАС України передбачено, зокрема, що місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні: адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності; 2) адміністративні справи, пов'язані з виборчим процесом чи процесом референдуму; 3) адміністративні справи, пов'язані з перебуванням іноземців та осіб без громадянства на території України; 4) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень судів у справах, визначених пунктами 1 - 3 частини першої цієї статті; 5) адміністративні справи щодо оскарження рішень Національної комісії з реабілітації у правовідносинах, що виникли на підставі Закону України "Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917 - 1991 років"; 6) адміністративні справи за позовними заявами територіального центру комплектування та соціальної підтримки з приводу тимчасового обмеження громадян України у праві керування транспортним засобом під час мобілізації.
Окружним адміністративним судам підсудні всі адміністративні справи, крім визначених частиною першою та третьою цієї статті (ч. 2 ст. 20 КАС України).
Як вбачається з матеріалів позовної заяви, ОСОБА_1 просить скасувати довідку № 72 від 19 січня 2026 року, видану секретарем Доросинівської сільської ради Луцького району Волинської області Климюк Л. Р., яка у межах цих правовідносин реалізує делеговані державою владні управлінські функції.
Предметом позову є законність зазначеної довідки як акта індивідуальної дії - офіційного документа, що підтверджує певні факти.
Позивач оскаржує не право на майно чи спадщину безпосередньо, а правомірність процедури підтвердження фактів органом місцевого самоврядування.
З огляду на суть спірних правовідносин та суб'єктний склад сторін (відповідач - суб'єкт владних повноважень), оскільки у цій справі відсутній спір про право цивільне (будь-якої вимоги про визнання права не заявлено), а дослідженню підлягають виключно владні управлінські рішення та дії секретаря сільської ради як суб'єкта владних повноважень, а тому цей спір не має ознак приватноправового та підлягає розгляду за правилами адміністративного судочинства.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 186 ЦПК України, суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Враховуючи вищевикладені обставини, суд доходить висновку про відмову у відкритті провадження на підставі п. 1 ч. 1 ст. 186 ЦПК України, оскільки позовні вимоги ОСОБА_1 до Доросинівської сільської ради Луцького району Волинської області про скасування довідки секретаря сільської ради № 72 від 19 січня 2026 року не підлягають розгляду в порядку цивільного судочинства.
Відповідно до положень ч. 5 ст. 186 ЦПК України суд роз'яснює позивачу, що розгляд даної справи, враховуючи визначений позивачем суб'єктний склад сторін та предмет спору, віднесено до юрисдикції адміністративного суду.
Керуючись ст. 186, 259-261, 353, 354 ЦПК України, суддя
Відмовити у відкритті провадження у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до Доросинівської сільської ради Луцького району Волинської області про скасування довідки секретаря сільської ради № 72 від 19 січня 2026 року.
Ухвала суду набирає законної сили в порядку визначеному ст. 261 ЦПК України.
Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Якщо в судовому засіданні було проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) судове рішення або якщо розгляд справи (вирішення питання) здійснювався без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя І. Т. Гармай