Рішення від 14.04.2026 по справі 205/3693/26

Єдиний унікальний номер 205/3693/26

Номер провадження2-о/205/149/26

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 квітня 2026 року Новокодацький районний суд міст Дніпра в складі:

головуючого - судді Терещенко Т.П.,

за участю секретаря судового засідання - Мадьонової Я.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Дніпрі в окремому провадженні цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , відділ державної реєстрації актів цивільного стану по Новокодацькому та Чечелівському районах у місті Дніпрі Дніпровського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України, про надання права на шлюб,

ВСТАНОВИВ:

20 березня 2026 року заявник ОСОБА_1 надала до суду вищевказану заяву.

В обґрунтування заявлених вимог ОСОБА_1 посилається на те, що з літа 2024 року вона перебуває у щирих, довірливих і теплих стосунках з почуттям любові із громадянином ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Між ними склалися взаємні міцні почуття любові і поваги один до одного, кохають один одного, хочуть створити сім'ю, окрім того, на цей час вона перебуває на 28 тижні вагітності, що підтверджується довідкою КП «КНТ «РМЦРЗ» ДОР» від 03 березня 2026 року, а тому вона просить суд надати їй право зареєструвати шлюб з ОСОБА_2 .

Ухвалою судді Новокодацького районного суду міста Дніпра від 24 березня 2026 року заяву ОСОБА_1 прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі.

Заявниця надала суду письмову заяву про розгляд справи у її відсутність, згідно з якою заяву підтримує та просить її задовольнити.

Заінтересовані особи ОСОБА_2 та ОСОБА_3 надали суду заяву, в якій заяву ОСОБА_1 підтримали та просили її задовольнити.

Представник заінтересованої особи - відділ державної реєстрації актів цивільного стану по Новокодацькому та Чечелівському районах у місті Дніпрі Дніпровського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України у судове засідання не з'явився, причину неявки суду не повідомив, про час та місце розгляду справи повідомлявся у встановленому законом порядку.

Суд вважає можливим розглядати справу у відсутності сторін.

На підставі вимог ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Вивчивши письмові матеріали справи, суд дійшов висновку, що вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню з таких підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 народилася ІНФОРМАЦІЯ_2 та є неповнолітньою особою.

Відповідно до довідки № 8 від 03 березня 2026 року, яка надана лікарем Комунального підприємства Комунального некомерційного товариства «Регіональний медичний центр родинного здоров'я» Дніпропетровської обласної ради» ОСОБА_4 , судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , вагітна та строк вагітності 28 тижнів.

Згідно із роз'яснень п. 2 Пленуму Верховного Суду України від 21 грудня 2007 року № 11 "Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про право на шлюб, розірвання шлюбу, визнання його недійсним та поділ спільного майна подружжя" заява про надання особі, яка досягла чотирнадцяти років, права на шлюб (ст. 23 СК України) повинна розглядатися судом в окремому провадженні (ч. 3 ст. 293 ЦПК України). При цьому до участі в справі залучаються один або обоє батьків (усиновлювачів) неповнолітньої дитини, піклувальник, особа, з якою передбачається реєстрація шлюбу, а також інші заінтересовані особи. Заперечення батьків (піклувальників) щодо надання права на шлюб не є підставою для відмови в задоволенні заяви, оскільки головним критерієм для задоволення заяви про надання права на шлюб є встановлення судом факту про відповідність такого права інтересам заявника.

Пунктом 2 частини 2 статті 293 ЦПК України передбачено, що у порядку окремого провадження розглядаються також справи про надання права на шлюб.

Сімейним кодексом України встановлено шлюбний вік, тобто вік, з якого особа має право укладати шлюб, для чоловіків та жінок вісімнадцять років. Особи, які бажають зареєструвати шлюб, мають досягти шлюбного віку на день реєстрації шлюбу. Законодавче визначення мінімального віку, з якого особа може вільно укласти шлюб, пояснюється тим, що для вступу у шлюб особа повинна досягти певного ступеню фізичної та психічної зрілості. Досягнення такої зрілості є необхідним як для вільного (усвідомленого) укладення шлюбу та забезпечення народження здорового потомства. Так, право на шлюб мають особи, які досягли шлюбного віку 18 років. Проте, в окремих випадках, за заявою особи, яка досягла шістнадцяти років, за рішенням суду їй може бути надано право на шлюб, якщо буде встановлено, що це відповідає її інтересам. Надання права на шлюб віднесено до компетенції суду. У цій ситуації суд здійснює контрольну функцію: його обов'язком є з'ясування наявності підстав для задоволення заяви, а у даному конкретному випадку встановити наскільки укладення шлюбу відповідатиме інтересам неповнолітньої особи, яка бажає укласти шлюб.

Згідно зі ст. 22 СК України, шлюбний вік для чоловіків та жінок встановлюється у вісімнадцять років. Особи, які бажають зареєструвати шлюб, мають досягти шлюбного віку на день реєстрації шлюбу.

Статтею 23 СК України передбачено, що право на шлюб мають особи, які досягли шлюбного віку. За заявою особи, яка досягла шістнадцяти років, за рішенням суду їй може бути надано право на шлюб, якщо буде встановлено, що це відповідає її інтересам.

Мати заявниці ОСОБА_3 не заперечує проти шлюбу її неповнолітньої доньки - ОСОБА_1 з ОСОБА_2 , оскільки шлюб відповідає її інтересам, а ОСОБА_2 підтвердив, що бажає зареєструвати шлюб з заявницею, створити сім'ю та виховувати їх дитину.

У зв'язку з чим, суд дійшов висновку про можливість надання права на шлюб ОСОБА_1 , оскільки це відповідає її інтересам.

Право на шлюб чоловіка та жінки, які досягли шлюбного віку, закріплено у статті 12 Конвенції про захист прав людини і основних свобод.

Частиною 1 статті 27 СК України передбачено, що державна реєстрація шлюбу встановлена для забезпечення стабільності відносин між жінкою та чоловіком, охорони прав та інтересів подружжя, їхніх дітей, а також в інтересах держави та суспільства.

Таким чином, судом не встановлено будь-яких обставин, які б вказували, що шлюб може зашкодити інтересам заявника.

Враховуючи вищезазначене та те, що надання права на шлюб ОСОБА_1 відповідає її інтересам, а також враховуючи той факт, що вона - вагітна та має намір укласти шлюб для створення повноцінної сім'ї, мати заявниці на шлюб згодна, суд вважає, що надання права на шлюб відповідає правам і законним інтересам заявника.

Керуючись ст. ст. 10-13, 89, 247, 264, 265, 273, 293-294 ЦПК України, ст. ст. 22, 23, 27 СК України, суд

ВИРІШИВ:

Заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , відділ державної реєстрації актів цивільного стану по Новокодацькому та Чечелівському районах у місті Дніпрі Дніпровського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України, про надання права на шлюб - задовольнити.

Надати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , право на укладення шлюбу із ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Рішення може бути оскаржено безпосередньо до Дніпровського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Сторони:

Заявник - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ІНН НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 .

Заінтересована особа - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНН НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_1 .

Заінтересована особа - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ІНН НОМЕР_3 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 .

Заінтересована особа - відділ державної реєстрації актів цивільного стану по Новокодацькому та Чечелівському районах у місті Дніпрі Дніпровського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України, код ЄДРПОУ 33339831, місцезнаходження: 49006, м.Дніпро, пр. Лесі Українки, буд. 67.

Суддя: Т.П. Терещенко

Попередній документ
135666531
Наступний документ
135666533
Інформація про рішення:
№ рішення: 135666532
№ справи: 205/3693/26
Дата рішення: 14.04.2026
Дата публікації: 16.04.2026
Форма документу: Рішення
Форма судочинства: Цивільне
Суд: Новокодацький районний суд міста Дніпра
Категорія справи: Цивільні справи (з 01.01.2019); Справи окремого провадження; Справи, що виникають із сімейних правовідносин, з них:; про надання права на шлюб
Стан розгляду справи:
Стадія розгляду: Розглянуто: рішення набрало законної сили (14.04.2026)
Дата надходження: 20.03.2026
Предмет позову: про надання права на шлюб
Розклад засідань:
14.04.2026 11:45 Ленінський районний суд м.Дніпропетровська