Постанова від 14.04.2026 по справі 280/11065/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 квітня 2026 року справа 280/11065/24

Третій апеляційний адміністративний суду складі колегії:

головуючий суддя Суховаров А.В.

судді Головко О.В., Ясенова Т.І.,

розглянувши у письмовому провадженні в м. Дніпрі апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 07.02.2025 (суддя Стрєльнікова Н.В.) в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування направлення для встановлення придатності до проходження військової служби за станом здоров'я

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Запорізького окружного адміністративного суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_2 в якому просив: - визнати протиправними дії відповідача щодо направлення №324/3 від 20.11.2024 року видане для проходження військово-лікарської комісії; - скасувати направлення № 324/3 від 20.11.2024 видане для встановлення придатності до проходження військової служби за станом здоров'я в ЗСУ у зв'язку із призивом на військову службу під час мобілізації, в особливий період.

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 07.02.2025 у задоволенні позовних вимог відмовлено.

Прийняте рішення суд мотивував тим, що відповідно до частини 6 статті 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів Служби зовнішньої розвідки України - у відповідному підрозділі Служби зовнішньої розвідки України) підлягають громадяни України, які: 1) призвані чи прийняті на військову службу; 2) проходять військову службу (навчання) у закладах фахової передвищої військової освіти, вищих військових навчальних закладах та військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти; 3) визнані військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку; 4) досягли граничного віку перебування в запасі; 5) припинили громадянство України; 6) були раніше засуджені до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину; 7) направлені для відбування покарання до установ виконання покарань або до яких застосовано примусові заходи медичного характеру; 8) померли або визнані в установленому законом порядку безвісно відсутніми або оголошені померлими. За пунктом 9 Положення № 154 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки здійснюють заходи щодо призову громадян на військову службу за призовом осіб офіцерського складу, на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, та на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період. Суд першої інстамнції вказував, що відповідно до пункту 11 Положення № 154 районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення: організовують з визначеною періодичністю проведення медичних оглядів та психологічних обстежень військово-лікарськими комісіями військовозобов'язаних і резервістів. Направлення на проведення медичних оглядів та обстежень військово-лікарськими комісіями віднесено до повноважень територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки. Для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії, штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі). Військовослужбовці підлягають медичному огляду госпітальною ВЛК, якій за результатами військово-лікарської експертизи надане право приймати постанови щодо придатності особи до військової служби. Оскаржуване направлення ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо направлення № 324/3 від 20.11.2024 видане ОСОБА_1 для проходження військово-лікарської комісії не є індивідуальним актом розпорядчого характеру, оскільки ним лише запропоновано позивачу з'явитися у визначений день для проходження ним військово-лікарської комісії та вирішення питання щодо його придатності/непридатності до військової служби та в подальшому видачі довідки про виключення з військового обліку.

В апеляційній скарзі ОСОБА_1 просить скасувати рішення суду, ухвалити нове рішення про задоволення позовних вимог у повному обсязі. В обґрунтування апеляційної скарги вказано, що його виключено з військового обліку, про що наявна відмітка у військовому квитку. 06.02.2015 року ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_1 визнано непридатним до військової служби із виключенням з військового обліку на підставі п. 2 ст. 23б наказу МОУ №402 від 14.08.2008 про що, у військовому квітку за НОМЕР_1 проставлена відмітка. Вказує, що його 19.11.2024 відповідачем було доставлено до ІНФОРМАЦІЯ_4 , хоча при собі позивач мав військовий квиток, який пред'явив посадовим особам. 20.11.2024 перебуваючи в приміщенні Пологівського ТЦК позивачу була вручена повістка за № 284 з терміном прибути 27.11.2024 та вручено направлення №324/3 на проходження ВЛК для встановлення придатності до проходження військової служби за станом здоров'я. Направлення на ВЛК вважає незаконним, оскільки до цього його виключено з військового обліку. Вважає, що відповідач вийшов за межі своїх повноважень, допустив протиправну поведінку, яка полягає у направленні позивача на проходження військово-лікарської комісії для встановлення придатності до проходження військової служби за станом здоров'я.

Переглядаючи справу, колегія суддів виходить з наступного.

Згідно військового квитка ОСОБА_1 серії НОМЕР_1 , виданого ІНФОРМАЦІЯ_5 17.04.1990 року вбачається, що на сторінці 32 зроблено запис « 06.02.2015г. врачебной комисией при ІНФОРМАЦІЯ_6 рай (гор) военкомате Запорізької области (края, республики) признан негодным (підкреслено) к воинской службе с исключением с учета по гр. ІІ ст. 23-Б расписаний болезней, объявленного приказом МО України от № 402-2008р., и исключен с воинского учета. У записі у проміжках між надрукованим текстом кульковою ручкою зроблено записи « 06.02.2015» «Бердянськ ОМВК» «Запорізької» «гр. ІІ ст. 23-Б» «України» «№ 402-2008». У друкованому тексті зроблено підкреслення лише одного слова мовою оригіналу «негодным».

Патрульними Запорізького районного управління поліції 19.11.2024 за порушення правил військового обліку ОСОБА_1 було доставлено до мобілізаційного центру ІНФОРМАЦІЯ_7 в зв'язку з відсутністю будь-яких даних відносно нього в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Позивачу вручено направлення №324/3 на проходження ВЛК для встановлення придатності до проходження військової служби за станом здоров'я, з метою встановлення придатності до проходження військової служби за мобілізацією. За результатами проходження медичного огляду при військово-лікарській комісії, відповідно до довідки військово-лікарської комісії № 825 від 19.11.2024 року (протокол № 33 від 19.11.2024) ОСОБА_1 на підставі графи ІІ розкладу хвороб Наказу Міністерства оборони України № 402 від 14.08.2008 року «Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України» (зі змінами) визнано придатним до військової служби. З результатами медичного огляду ОСОБА_1 не погодився.

Встановлено, що 20.11.2024 позивачу перебуваючи в приміщенні ТЦК була вручена повістка № 284 з терміном прибути до 27.11.2024 для отримання довідки ВЛК.

Відповідно до пункту 2 частини 4 статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» військовослужбовці, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації, під час воєнного стану звільняються з військової служби за станом здоров'я на підставі висновку (постанови) військово-лікарської комісії про непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку.

Відповідно до абзацу 3 частини 5 статті 22 Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», особливості проходження медичного обстеження військовозобов'язаними та резервістами під час мобілізації, на особливий період визначаються Міністерством оборони України спільно з Міністерством охорони здоров'я України.

Указом Президента України №69/2022 «Про Загальну мобілізацію» від 24.02.2022 року оголошено про загальну мобілізацію на території Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Івано-Франківської, Київської, Кіровоградської, Луганської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької, Чернігівської областей, міста Києва.

Указом Президента України від 24.02.2022 року № 64/2022 введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

Указом Президента України від 06.11.2023 року № 734/2023 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», дію воєнного стану подовжено з 16 листопада 2023 року по 13 лютого 2024 року. Надалі термін воєнного стану в Україні продовжено.

Відповідно до абз. 3 частини 5 статті 22 Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», особливості проходження медичного обстеження військовозобов'язаними та резервістами під час мобілізації, на особливий період визначаються Міністерством оборони України спільно з Міністерством охорони здоров'я України.

Згідно пунктів 1, 9, 11 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 року №154 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації. Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань: ведуть військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також облік громадян України, які уклали контракт добровольця територіальної оборони, ветеранів війни та військової служби, та інших осіб, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»; оформлюють та видають військово-облікові документи призовникам, військовозобов'язаним та резервістам; здійснюють заходи оповіщення та призову громадян (крім військовозобов'язаних та резервістів СБУ та Служби зовнішньої розвідки): на військову службу за призовом осіб офіцерського складу; на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період (зарахованих до військового оперативного резерву); на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період (незалежно від місця їх перебування на військовому обліку); розглядають звернення військовослужбовців, працівників та членів їх сімей, а також громадян з питань, що належать до компетенції територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а також ведуть прийом громадян, які звертаються із зазначених питань, видають необхідні довідки та інші документи. Районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення: оформляють для військовозобов'язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації та в особливий період і воєнний час, які надаються в установленому порядку, а також ведуть їх спеціальний облік.

Відповідно до пунктів 1.1, 1.2 розділу І Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України 14.08.2008 року №402, військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов'язаних, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям. Військово-лікарська експертиза - це: медичний огляд допризовників, призовників; військовослужбовців та членів їхніх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової військової служби); військовозобов'язаних, офіцерів запасу, які призиваються на військову службу за призовом осіб офіцерського складу, резервістів (кандидатів у резервісти); громадян, які приймаються на військову службу за контрактом; кандидатів на навчання у вищих військово-навчальних закладах та військових навчальних підрозділах вищих навчальних закладів Міністерства оборони України, учнів військових ліцеїв; колишніх військовослужбовців; працівників Збройних Сил України, які працюють у шкідливих та небезпечних умовах праці та залучаються до роботи з джерелами іонізуючого випромінювання, компонентами ракетного палива, джерелами електромагнітних полів, лазерного випромінювання, мікроорганізмами I-II груп патогенності, особливо небезпечними інфекційними хворобами; працівників допоміжного флоту Військово-Морських Сил Збройних Сил України; визначення ступеня придатності до військової служби, навчання у ВВНЗ, роботи за фахом; установлення причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів.

Згідно пунктів 2.6.1, 2.6.5 розділу І Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України 14.08.2008 року №402, до позаштатних постійно діючих ВЛК (ЛЛК) належать: госпітальні ВЛК; гарнізонні ВЛК; ЛЛК; ВЛК високомобільних десантних військ; ВЛК військових комісаріатів; ВЛК територіального центру комплектування; ВЛК цивільного лікувального закладу з правами госпітальної ВЛК. До участі в роботі позаштатних ВЛК на правах членів комісії залучаються головні (провідні) медичні спеціалісти, начальники відділень та інші лікарі-спеціалісти військових лікувальних закладів, начальники медичної служби та представники командування (керівництва) військових частин, де проходить службу військовослужбовець, що оглядається, та військові спеціалісти за клопотанням ВЛК.

Дії відповідача щодо виписки направлення позивачу як військовозобов'язаному не є протиправними, тим більше з огляду на те, що військовозобов'язані зобов'язані проходити медичні огляди та дослідження з метою підтвердження або спротування своєї придатності до військової служби.

Позивача було направлено на проходження медичного огляду Військово-лікарською комісією, не встановлено, що отримуючи направлення на ВЛК ним висловлено незгоду або відмову від проходження медичного огляду.

Направлення № 324/3 від 20.11.2024 видане позивачу, для встановлення придатності до проходження військової служби за станом здоров'я в ЗСУ. Таке направлення видане позивачу для підтвердження або спростування результатів медичного огляду від 19.11.2024 року, зафіксованих довідкою ВЛК від 19.11.2024 року №825.

Згідно пунктів 1.2, 6.8 розділу ІІ вищевказаного Положення, медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров'я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби, навчання за військово-обліковими спеціальностями, вирішення інших питань, передбачених цим Положенням, з винесенням письмового висновку (постанови). Під придатністю до військової служби у цьому Положенні розуміється такий стан здоров'я і фізичного розвитку громадян, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов'язки з конкретної військової спеціальності у виді Збройних Сил України та інших військових формуваннях у мирний та воєнний час. Медичний огляд проводиться ВЛК з метою визначення придатності: до військової служби допризовників, призовників, військовозобов'язаних, резервістів (кандидатів у резервісти); військовослужбовців до військової служби; військовослужбовців до військової служби за військовою спеціальністю; військовослужбовців до служби в високомобільних десантних військах, плаваючому складі, морській піхоті; кандидатів на навчання у ВВНЗ, учнів військових ліцеїв; кандидатів до військової служби за контрактом; кандидатів до участі у міжнародних миротворчих операціях та у складі миротворчого персоналу; військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів, працівників Збройних Сил України для роботи з ДІВ, КРП, джерелами ЕМП, ЛВ та мікроорганізмами I-II груп патогенності, особливо небезпечними інфекційними хворобами; військовослужбовців та працівників Збройних Сил України до служби (роботи) у спеціальних спорудах, працівників допоміжного флоту ВМС Збройних Сил України; а також з метою визначення: можливості проходження військової служби військовослужбовцями та проживання членів їх сімей за кордоном; необхідності в тривалому спеціалізованому лікуванні, медичному спостереженні або в навчанні (вихованні) у спеціалізованих навчальних закладах членів сімей військовослужбовців, транспортабельності їх за станом здоров'я. Постанови ВЛК приймаються на підставі Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби, пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб та таблиць додаткових вимог до стану здоров'я. Розклад хвороб розроблений відповідно до вимог Міжнародної статистичної класифікації хвороб та споріднених проблем охорони здоров'я 10-го перегляду. Огляд військовослужбовців обов'язково проводиться хірургом, терапевтом, невропатологом, окулістом, оториноларингологом (військовослужбовців-жінок - гінекологом), а за медичними показаннями - і лікарями інших спеціальностей. Обов'язково виконуються загальні аналізи крові та сечі, ЕКГ-дослідження, флюорографічне дослідження органів грудної клітини. Потребу в додатковому обстеженні визначають лікарі за медичними показаннями.

ВЛК проводять медичні огляди, дослідження, з метою вивчення та оцінки стану здоров'я і фізичного розвитку.

Слід вказати, визначення «придатний до військової служби» або «обмежено придатний до військової служби» визначається з огляду на Розклад хвороб, що передбачають індивідуальну оцінку придатності або обмежену придатність до військової служби осіб, які пройшли медичний огляд. Згідно довідки військово-лікарської комісії № 825 від 19.11.2024 року, складеною ВЛК КНП «Міська лікарня № 7» ЗМР визнано ОСОБА_1 придатним до військової служби, висновок «здоровий». Направлення № 324/3 від 20.11.2024 року видане з метою підтвердження або спростування встановленого висновку ВЛК.

У постанові від 23.06.2020 у справі №520/9156/18 Верховний Суд вказував, що дискреційні повноваження можуть закріплюватися в нормативно-правових актах, проектах нормативно-правових актів такими способами: 1) за допомогою оціночних понять, наприклад: «за наявності поважних причин орган вправі надати …», «у виключних випадках особа, уповноважена на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, може дозволити…», «рішення може бути прийнято, якщо це не суперечить суспільним інтересам…» тощо; 2) шляхом перерахування видів рішень, що приймаються органом (особою, уповноваженою на виконання функцій держави або місцевого самоврядування), не вказуючи підстав для прийняття того чи іншого рішення або шляхом часткового визначення таких підстав; 3) шляхом надання права органу (особі, уповноваженій на виконання функцій держави або місцевого самоврядування) при виявленні певних обставин (настанні конкретних юридичних фактів) приймати чи не приймати управлінське рішення залежно від власної оцінки цих фактів; 4) за допомогою нормативних приписів, що містять лише окремі елементи гіпотези чи диспозиції правової норми, що не дозволяють зробити однозначний висновок про умови застосування нормативного припису або правові наслідки застосування такого припису. Суд, за наслідками аналізу вказаних положень, зазначає, що дискреційними є повноваження суб'єкта владних повноважень обирати у конкретній ситуації між альтернативами, кожна з яких є правомірною. У такому випадку суд дійсно не може зобов'язати суб'єкта владних повноважень обрати один з правомірних варіантів поведінки, оскільки який би варіант реалізації повноважень не обрав відповідач, кожен з них буде правомірним, а тому це не порушує будь-чиїх прав. У кожному конкретному випадку звернення особи із заявою, з урахуванням фактичних обставин, згідно із законом існує лише один правомірний варіант поведінки суб'єкта владних повноважень.

Видача направлення №324/3 від 20.11.2024, для встановлення придатності до проходження військової служби за станом здоров'я в ЗСУ, є процедурною дією у межах встановлення придатності або не придатності до військової служби ОСОБА_1 .

Позивач не вказує на порушення процедури медичного огляду 19.11.2024 року, дослідження. Не вказує, які дії мав здійснити відповідач замість видачі направлення 20.11.2024 року, за-для підтвердження або спростування висновків ВЛК від 19.11.2024 року.

Суд апеляційної інстанції при вирішенні спору керується правими позиціями Верховного Суду, викладеними у постановах від 13.06.2018 року у справі №806/526/16, 12.02.2021 року у справі № 820/5570/16, від 12.06.2020 року у справі №810/5009/18.

Відповідно до частин 1, 6 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. Якщо суд апеляційної чи касаційної інстанції, не повертаючи адміністративної справи на новий розгляд, змінить судове рішення або ухвалить нове, він відповідно змінює розподіл судових витрат.

Не передбачене повернення судових витрат, здійснених позивачем у разі відмови у задоволенні позовних вимог, у тому числі у разі відмови у задоволенні апеляційної скарги.

З урахуванням доводів і заперечень сторін, наданих доказів, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції вірно встановив обставини справи, апеляційну скаргу відповідача слід залишити без задоволення.

Керуючись статтями 241-244, 315, 316, 321, 322 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07.02.2025 - без змін.

Постанова набирає законної сили з 14.04.2026 та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом 30 днів у випадках, передбачених пунктом 2 частини 5 статті 328 КАС України.

Головуючий суддя А.В. Суховаров

судді О.В. Головко

судді Т.І. Ясенова