Рішення від 14.04.2026 по справі 480/419/26

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 квітня 2026 року Справа № 480/419/26

Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Соп'яненко О.В., розглянувши в порядку спрощеного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/419/26 за позовом ОСОБА_1 до Бюро економічної безпеки України про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою і просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Бюро економічної безпеки України щодо неприсвоєння ОСОБА_1 , спеціального звання БЕБ капітан Бюро економічної безпеки України;

- зобов'язати Бюро економічної безпеки України присвоїти ОСОБА_1 , спеціальне звання БЕБ - капітан Бюро економічної безпеки України, із зарахуванням до строку вислуги у спеціальному званні лейтенанта та старшого лейтенанта Бюро економічної безпеки України до іншого спеціального звання.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач проходить службу в Бюро економічної безпеки. Зазначає, що при прийомі на службу в БЕБ йому було присвоєно найнижче спеціальне звання лейтенант БЕБ, що не відповідає принципам правової визначеності, виходячи з досвіду та стажу перебування на публічній службі. Таку бездіяльність відповідача вважає протиправною, у зв'язку з чим звернувся до суду з даним позовом.

Ухвалою суду від 27.01.2026 відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Відповідач надав суду відзив на позовну заяву, відповідно до якого просить відмовити у задоволенні позову, в зв'язку з тим, що при першому прийнятті на службу в БЕБ присвоюється звання лейтенанта БЕБ, чергове спеціальне звання БЕБ може бути присвоєне після закінчення строку вислуги в попередньому званні, якщо інше не визначено Положенням № 1333, а співвідношення спеціальних звань і рангів державних службовців має бути врегульовано та затверджено відповідним порядком Кабінетом Міністрів України. Також представником відповідача наголошено, що Порядок № 306 регулює відносини лише щодо осіб, які приймаються та проходять державну службу відповідно до вимог Закону України "Про державну службу", а співвідношення між рангами державних службовців і спеціальними званнями (які вона мала відповідно до спеціальних законів) застосовується виключно під час прийняття на державну службу та її проходження. Представник БЕБ України наполягає, що до спірних правовідносин застосуванню підлягають Постанова № 1068, Закон № 1150 як спеціальне законодавство. У зв'язку з цим, просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог. (а.с.30-35)

Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, встановив наступне.

Судом встановлено, що витягом із наказу Генеральної прокуратури України від 28.02.2017 №44-к позивачу присвоєно класс працівника прокуратури "юрист 1 класу". (а.с.11)

Відповідно до наказу БЕБ від 11.09.2023 № 34-к/ДСК ОСОБА_1 прийнятий на службу в БЕБ та призначений на посаду старшого детектива Територіального управління Бюро економічної безпеки у Полтавській області. (а.с.8)

Позивачу згідно з наказом БЕБ від 14.09.2023 №203-к/ДСК-ДП присвоєно спеціальне звання - лейтенант Бюро економічної безпеки України та наказу БЕБ від 03.09.2025 №256-к присвоєно спеціальне звання - старший лейтенант Бюро економічної безпеки України. (а.с.40-41)

ОСОБА_1 зазначає, що відповідач присвоїв йому спеціальне звання - лейтенант, про те, враховуючи вимоги Порядку присвоєння рангів державних службовців, який затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2016 № 306, мав присвоїти спеціальне звання капітан БЕБ.

Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частиною третьою статті 8 Конституції України, принцип верховенства права є однією з основних засад діяльності держави, а стаття 55 Конституції України гарантує право кожного на захист своїх прав і свобод, у тому числі в судовому порядку.

Порядок проходження служби в Бюро економічної безпеки України (далі - БЕБ) регулюється Законом України "Про Бюро економічної безпеки України" від 28.01.2021 №1150-IX (далі Закон №1150-IX) та Положенням №1333.

Згідно з частинами першою, другою, четвертою та п'ятою статті 19 Закону №1150-IX до працівників БЕБ належать гласні та негласні штатні працівники, у тому числі особи зі спеціальними званнями, державні службовці, а також працівники, які уклали трудовий договір із Бюро економічної безпеки України.

Служба в Бюро економічної безпеки України є державною службою особливого характеру, що полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України. Час проходження служби в Бюро економічної безпеки України зараховується до страхового стажу, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби відповідно до закону.

Трудові відносини працівників Бюро економічної безпеки України регулюються цим Законом, законодавством про працю, державну службу та укладеними трудовими договорами. На державних службовців Бюро економічної безпеки України поширюється дія Закону України "Про державну службу". Посади державних службовців Бюро економічної безпеки України відносяться до відповідних категорій посад державної служби в порядку, встановленому законодавством.

Порядок проходження служби особами, які мають спеціальні звання Бюро економічної безпеки України, визначається цим Законом, Положенням про проходження служби особами, які мають спеціальні звання Бюро економічної безпеки України, що затверджується Кабінетом Міністрів України, а також іншими нормативно-правовими актами.

З метою реалізації цієї норми постановою Кабінету Міністрів України від 29.11.2022 №1333 було затверджено Положення №1333.

Водночас питання спеціальних звань у БЕБ регламентується статтею 26 Закону №1150-IX, відповідно до частини першої якої установлюються такі спеціальні звання Бюро економічної безпеки України: 1) спеціальні звання середнього начальницького складу: лейтенант Бюро економічної безпеки України; старший лейтенант Бюро економічної безпеки України; капітан Бюро економічної безпеки України; 2) спеціальні звання старшого начальницького складу: майор Бюро економічної безпеки України; підполковник Бюро економічної безпеки України; полковник Бюро економічної безпеки України; 3) спеціальні звання вищого начальницького складу: генерал-майор Бюро економічної безпеки України; генерал-лейтенант Бюро економічної безпеки України; генерал-полковник Бюро економічної безпеки України.

За правилами частини другої статті 26 Закону №1150-IX присвоєння і позбавлення спеціальних звань, а також пониження і поновлення у спеціальному званні здійснюються в установленому порядку. Крім того, можуть присвоюватися вищі спеціальні звання в установленому законодавством порядку.

При цьому Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення роботи Бюро економічної безпеки України" №3840-IX від 20.06.2024, який набув чинності 01.07.2024, частину другу статті 26 Закону №1150-IX доповнено абзацом третім, а саме: "Порядок присвоєння спеціальних звань та їх співвідношення з іншими спеціальними, а також військовими званнями і рангами державних службовців затверджується Кабінетом Міністрів України".

Згідно з пунктом 28 Положення №1333 громадянам, уперше прийнятим на службу та призначеним на посади, що підлягають заміщенню особами, які мають спеціальні звання БЕБ, наказами Директора БЕБ присвоюється звання лейтенанта БЕБ. Спеціальні звання начальницького складу присвоюються наказами Директора БЕБ одночасно з прийняттям рішення про прийняття на службу та призначенням на посаду в центральний апарат БЕБ. Спеціальні звання начальницького складу в територіальних управліннях БЕБ присвоюються наказами Директора БЕБ після прийняття рішення про прийняття на службу та призначення на посаду за поданням керівників територіальних управлінь БЕБ. Послідовність спеціальних звань середнього, старшого та вищого начальницького складу БЕБ визначається відповідно до статті 26 Закону.

Отже, за загальним правилом при прийнятті на службу з БЕБ вперше громадянам, призначеним на посади, що підлягають заміщенню особами, які мають спеціальні звання БЕБ, присвоюється звання лейтенанта БЕБ. Це правило стосується лише тих громадян, які до прийняття на службу в БЕБ не мали інших спеціальних звань чи рангів державного службовця, оскільки щодо таких осіб повинно застосовуватись відповідне співвідношення.

Як слідує з матеріалів справи, до прийняття на службу в БЕБ позивач проходив службу у органах прокуратури, де йому було присвоєно класний чин юриста 1 класу. (а.с.11)

Відтак, при присвоєнні позивачу спеціального звання БЕБ повинно застосовуватись правило щодо співвідношення рангів державного службовця та спеціальних звань БЕБ.

Проте, порядок присвоєння спеціальних звань БЕБ та їх співвідношення з іншими спеціальними званнями і рангами державних службовців Кабінетом Міністрів України не затверджений.

Суд враховує, що відповідно до частини першої статті 39 Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 №889-VIII (далі Закон №889-VIII) ранги державних службовців є видом спеціальних звань.

Згідно з частиною другою статті 39 Закону №889-VIII встановлюється дев'ять рангів державних службовців.

Порядок присвоєння рангів державних службовців та співвідношення між рангами державних службовців і рангами посадових осіб місцевого самоврядування, військовими званнями, дипломатичними рангами та іншими спеціальними званнями визначаються Кабінетом Міністрів України.

Співвідношення між рангами державних службовців і рангами посадових осіб місцевого самоврядування, військовими званнями, дипломатичними рангами та іншими спеціальними званнями встановлюється для випадків призначення осіб, яким присвоєно такі спеціальні звання, на посади державних службовців, на яких може бути присвоєно нижчий ранг. У такому разі особі присвоюється ранг державного службовця на рівні рангу, який вона мала відповідно до спеціальних законів.

Так, Порядок №306 визначає механізм присвоєння державним службовцям рангів під час прийняття на державну службу та її проходження. Особі, яка має військове звання, дипломатичний ранг чи інше спеціальне звання та призначається на посаду державного службовця, присвоюється ранг відповідно до співвідношення між рангами державних службовців і військовими званнями, дипломатичними рангами та іншими спеціальними званнями (далі - співвідношення), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 квітня 2016 р. № 306 (пункт 2 Порядку №306).

Додаток 7 до постанови Кабінету Міністрів України від 20 квітня 2016 р. № 306 встановлює співвідношення між рангами державних службовців і класними чинами працівників органів прокуратури: "спеціальне звання Юрист 1 класу" співвідноситься із 7 рангом державного службовця.

Зокрема, Додаток 15 до постанови Кабінету Міністрів України від 20 квітня 2016 р. № 306 встановлює співвідношення між рангами державних службовців і спеціальними званнями осіб начальницького складу Бюро економічної безпеки та передбачає, зокрема, що капітан БЕБ співвідноситься із 7 рангом державного службовця.

Таким чином, чинне законодавство передбачає врегулювання співвідношення між спеціальними званнями та рангами державної служби у разі переходу особи зі спеціального статусу на державну службу. При переході особи, яка має спеціальне звання БЕБ капітан, на посаду державного службовця має бути присвоєний сьомий ранг державної служби. Однак у зворотному порядку, тобто при переході з державної служби до служби в БЕБ, відповідного співвідношення законодавство наразі не містить.

Суд зауважує, що відсутність затвердженого співвідношення між спеціальними званнями БЕБ та іншими спеціальними званнями чи рангами державних службовців призвело до порушення принципу рівності прав і справедливості, а саме попри наявність у позивача сьомого рангу державного службовця та значного досвіду державної служби, при прийнятті на службу до БЕБ йому було присвоєно найнижче спеціальне звання лейтенант БЕБ.

Не прийняття Кабінетом Міністрів України відповідного нормативного акту, який мав би врегулювати порядок співвідношення звань, не може обмежувати чи скасовувати вже набуті права особи, а саме право на отримання звання, співмірного раніше присвоєному рангу державного службовця.

Частина шоста статті 7 КАС України визначає, що у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права).

Оскільки законодавство не визначає чіткого співвідношення спеціальних звань БЕБ із військовими, іншими спеціальними званнями та рангами держслужбовців, суд при вирішенні даного спору виходить із загальних засад права та вважає за необхідне застосувати аналогічний підхід до такого співвідношення, наведений у Додатку 15 до постанови Кабінету Міністрів України від 20 квітня 2016 р. № 306.

Так, у постанові Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 10.01.2024 у справі №240/4894/23 зазначено, що принцип тлумачення закону на користь особи є однією з основних засад правової системи, яка вказує, що суди повинні намагатися тлумачити закони та його норми в такий спосіб, щоб максимально захищати права та інтереси фізичної особи.

У даній справі відсутність нормативного порядку співвідношення звань не повинна застосовуватися проти особи, яка вийшла зі служби з одним статусом, а була прийнята на нову службу з нижчим, без об'єктивного нормативного обґрунтування.

Суд наголошує, що будь-яке зниження соціального статусу або зменшення гарантій особи, яка добросовісно проходив службу у державному органі, є недопустимим без чіткого правового регулювання та не може виправдовуватися бездіяльністю державного органу.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що не присвоєння позивачу звання капітана БЕБ, попри наявність у нього 7 рангу державного службовця, який відповідає такому званню, є неправомірною бездіяльністю БЕБ України, що порушує його права на гідні умови служби та оплату праці.

Згідно з частиною першою статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Відповідно до частини другої статті 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

В даному випадку відповідач не довів суду належними та допустимими доказами, що не присвоєння позивачу спеціального звання капітана БЕБ є обґрунтованим та ґрунтується на нормах чинного законодавства.

З врахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку про підставність позовних вимог ОСОБА_1 , з огляду на що адміністративний позов слід задовольнити повністю.

Відповідно до ст. 139 КАС України суд вважає необхідним стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача 1064,96 грн. судового збору.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Бюро економічної безпеки України про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Бюро економічної безпеки України щодо неприсвоєння ОСОБА_1 , спеціального звання БЕБ капітан Бюро економічної безпеки України.

Зобов'язати Бюро економічної безпеки України (вул. Шолуденка, б. 31, м.Київ, 04116, код ЄДРПОУ 44168316) присвоїти ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) спеціальне звання БЕБ - капітан Бюро економічної безпеки України, із зарахуванням до строку вислуги у спеціальному званні лейтенанта та старшого лейтенанта Бюро економічної безпеки України до іншого спеціального звання.

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Бюро економічної безпеки України (вул. Шолуденка, б. 31, м.Київ, 04116, код ЄДРПОУ 44168316) судовий збір у розмірі 1211,20 грн.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.В. Соп'яненко