Ухвала від 14.04.2026 по справі 480/9759/24

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

14 квітня 2026 року Справа № 480/9759/24

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Прилипчука О.А.,

розглянувши у письмовому провадженні в приміщенні суду в м. Суми заяву ОСОБА_1 про визнання протиправними дії відповідача при виконанні рішення суду та зобов'язання вчинити дії на виконання рішення суду у справі

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області

про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 25.12.2024 адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії задоволено.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо переведення ОСОБА_1 з пенсії за вислугою років, призначеної у відповідності до Закону України “Про пенсійне забезпечення» на пенсію за віком у відповідності до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням при обчисленні розміру пенсії показника середньої заробітної плати в Україні за 2014-2016 роки.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Сумській області здійснити ОСОБА_1 з 18.10.2024 р. перерахунок та виплату пенсії за віком із застосуванням при обчисленні розміру пенсії за віком показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії за віком, за 2017, 2018, 2019 роки з урахуванням раніше виплачених сум.

Стягнуто на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області судовий збір в сумі 968,96 грн.

09.02.2026 від ОСОБА_1 надійшла заява, в якій просить:

1. визнати протиправними дії відповідача - Головного управління Пенсійного Фонду України в Сумській області при виконанні рішення Сумського окружного адміністративного суду від 25 грудня 2024 рокупо справі №480/9759/24 які полягали у проведенні перерахунку розміру пенсії позивача із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2017-2019 роки, визначеного рішенням суду, проведеними з порушенням вимог частини 2 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9.07.2003р. №1058-IV, Порядку проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року №124, постанови Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2021 р. № 127 «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році», постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 р. № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 року №185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» та постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025р. №209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році», що виразилися у незастосуванні коефіцієнтів збільшення 1,11; 1,14; 1,197 і 1,0796, починаючи з 18 жовтня 2024 року та у не застосуванні коефіцієнтів збільшення 1,11; 1,14; 1,197; 1,0796 і 1,115, починаючи з 1 березня 2025 року до вказаного показника, який безпосередньо враховувався для обчислення пенсії.

2. Зобов'язати відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України у Сумській області усунути порушення вимог частини 2 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9.07.2003р. №1058-IV, Порядку проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року №124, постанови Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2021 р. № 127 «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році», постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 р. № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 року №185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» та постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025р. №209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» та здійснити мені перерахунок та виплату пенсії у відповідності до рішення Сумського окружного адміністративного суду від 25 грудня 2024 року по справі №480/9759/24 із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2017-2019 роки у розмірі 7763 грн. 17 коп. із застосуванням коефіцієнтів збільшення 1,11; 1,14; 1,197 і 1,0796 починаючи з 18 жовтня 2024 року та коефіцієнтів збільшення 1,11; 1,14; 1,197; 1,0796 і 1,115, починаючи з 1 березня 2025 року до вказаного показника.

Заява обгрунтована тим, що рішенням суду від 25 грудня 2024 року визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо застосування при розрахунку пенсії за віком показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2014-2016 роки та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести позивачу перерахунок та виплату пенсії за віком починаючи з 18 жовтня 2024 року із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2017-2019 роки, з урахуванням раніше виплачених сум.

Рішення суду набрало законної сили 27.01.2025р.

Рішення суду відповідачем виконано не було і пенсію не перерахували до цього часу, тому позивачка звернулася із заявою про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду і такий контроль було встановлено ухвалою від 09.09.2025 р., зобов'язано відповідача подати звіт про виконання рішення суду від 25 грудня 2024 року по справі №480/9759/24.

10.10.2025 року відповідачем подано звіт про виконання рішення суду і його було прийнято (ухвала від 18 листопада 2025 року).

У відповідності до поданого звіту відповідач обгрунтовує невиконання рішення суду та відмову в перерахунку розміру пенсії на тій підставі, що розмір пенсії в результаті перерахунку зменшиться.

Не погодившись з такими діями відповідача, позивачка отримала виконавчий лист та пред'явила його до виконання 29 грудня 2025 року.

Виконавче провадження відкрито 5 січня 2026 року.

В результаті проведених виконавчих дій державним виконавцем було констатовано, що на виконання рішення суду від 25 грудня 2024 року по адміністративній справі №480/9759/24 було проведено розрахунок розміру пенсії, який виявився меншим ніж до перерахунку.

Доводи позивачки стосовно невірності розрахунку виконавець визнав слушними і такими, що заслуговують на увагу, але в силу свого правового статусу державний виконавець не може під час примусового виконання судового рішення давати правової оцінки змісту (суті) рішення відповідача як критерію/умови належного виконання боржником рішення суду.

Державним виконавцем було винесено постанову про закінчення виконавчого провадження.

Таким чином, винесене 25 грудня 2024 року рішення суду по справі №480/9759/24 залишається не виконаним до цього часу, пенсія виплачується із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2014-2016 роки, що свідчить про протиправність дій Головного управління Пенсійного Фонду України на виконання рішення суду та змушує звернутися до суду з заявою про визнання їх такими в порядку судового контролю за виконанням рішення суду (стаття 383 Кодексу адміністративного судочинства України).

Ухвалою суду від 16.02.2026 заяву призначено до розгляду на 05.03.2026 р.

У зв'язку з оголошенням 05.03.2026 о 06:10 у м. Суми "Повітряної тривоги", яка на момент початку судового засідання не закінчилась, розгляд заяви перенесено на 26.03.2026.

У зв'язку з оголошенням 26.03.2026 о 09:25 у м. Суми "Повітряної тривоги", яка на момент початку судового засідання не закінчилась, розгляд заяви перенесено на 14.04.2026.

В судове засідання сторони не з'явились.

Від позивачки до суду надійшла заява про розгляд заяви без її участі.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. Пояснень щодо поданої заяви не подав.

Відповідно до вимог ч. 4 ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України фіксування судового засідання у справі не здійснюється.

Згідно частини 9 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Суд, перевіривши доводи заяви позивача та оцінивши докази в їх сукупності, зазначає наступне.

Згідно з положеннями частин 1 та 5 ст. 382 КАС України Суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

В адміністративних справах з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг за письмовою заявою заявника суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення.

За письмовою заявою заявника суд під час ухвалення рішення суду може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене таке рішення, подати звіт про його виконання.

Отже, судом можуть бути вжиті заходи реагування судового контролю за невиконанням судових рішень в адміністративних справах у формі встановлення нового строку для подачі звіту та накладення штрафу на особу відповідальну за виконання рішення суду. При цьому, для прийняття судом звіту суб'єкта владних повноважень необхідним є встановлення виконання відповідним суб'єктом судового рішення у повному обсязі та у спосіб, визначений таким рішенням.

Відповідно до ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Отже, суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

Згідно з частиною першою ст. 3 Закону України від 05.06.2012 № 4901-VI «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.

Відповідно до підпунктів 4, 5 пункту 4 Положення про Головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 № 28-2, Головне управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, забезпечує своєчасне та в повному обсязі фінансування пенсій та виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються коштом Фонду та з інших джерел, визначених законодавством, здійснює з цією метою перерозподіл коштів між районами (містами); здійснює призначення (перерахунок) та виплату пенсій військовослужбовцям, особам рядового та начальницького складу та іншим особам (крім військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей), які мають право на пенсію на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Таким чином, виплати здійснює Головне управління Пенсійного фонду України винятково за рахунок коштів Фонду та з інших джерел, визначених законодавством.

Згідно зі статтями 23, 116 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України. Бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет) у порядку, визначеному цим Кодексом. Взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом чи законом про Державний бюджет України є порушенням бюджетного законодавства.

Судом встановлено, що рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 25.12.2024 визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо переведення ОСОБА_1 з пенсії за вислугою років, призначеної у відповідності до Закону України “Про пенсійне забезпечення» на пенсію за віком у відповідності до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням при обчисленні розміру пенсії показника середньої заробітної плати в Україні за 2014-2016 роки. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Сумській області здійснити ОСОБА_1 з 18.10.2024 р. перерахунок та виплату пенсії за віком із застосуванням при обчисленні розміру пенсії за віком показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії за віком, за 2017, 2018, 2019 роки з урахуванням раніше виплачених сум.

22.12.2025 позивачу видано виконавчий лист, який пред'явлено для примусового виконання до відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Сумській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції.

Постановою головного державного виконавця відділу примусового виконання рішення Управління забезпечення примусового виконання рішень у Сумській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції від 05.01.2026 відкрито виконавче провадження № 79904440 з виконання виконавчого листа №480/9759/24.

Крім цього, головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішення Управління забезпечення примусового виконання рішень у Сумській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції від 04.02.2026 прийнято постанову про закінчення виконавчого провадження № 79904440 - боржником було здійснено перерахунок пенсії, однок згідно довідки ПФУ після проведено перерахунку розмір пенсії на виконання зобов'язань суду зменшується. Розмір пенсії після перерахунку не змінився, доплата відсутня.

Ухвалою суду від 18.11.2025 прийнято звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 25.12.2024 по справі №480/9759/24.

Так, у зазначеній ухвалу судом було встановлено, що після перерахунку пенсія ОСОБА_1 виплачується в попередньому розмірі в сумі 3623,62 грн. з урахуванням частини 2 статті 27 Закону, оскільки розмір пенсії після перерахунку є меншим (3200,01 грн), ніж той, який обчислений відповідно до частини 1 статті 27 Закону (3623,62 грн).

Суд зазначає, що позивачка фактично не погоджується з тим, що ГУ ПФУ в Сумській області під час проведення перерахунку пенсії невраховано коефіцієнти збільшення 1,17; 1,11;, 1,11; 1,14; 1,197; 1,0796, проте предметом розгляду даної справи було зобов'язання ГУ ПФУ в Сумській області здійснити перерахунок та виплату пенсії за віком із застосуванням при обчисленні розміру пенсії за віком показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії за віком, за 2017, 2018, 2019 роки.

Натомість, коефіцієнти збільшення у розмірі 1,17; 1,11; 1,11; 1,14;1,197; 1,0796 не входили до предмету спору, а тому правова оцінка судом не надавалась.

Крім того, суд зазначає, що зазначений спір виник вже після перерахунку пенсії на виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 25.12.2024 по справі №480/9759/24.

Таким чином, доводи позивачки про неврахування ГУ ПФУ в Сумській області під час проведення перерахунку пенсії коефіцієнта збільшення 1,17; 1,11;, 1,11; 1,14; 1,197; 1,0796 не можуть слугувати предметом судового контролю у справі №480/9759/24 і як наслідок визнання протиправними дій чи рішень відповідача.

Отже, у даному випадку наявні підстави стверджувати про виникнення між позивачем та відповідачем нового спору між тими самими сторонами, але взагалі про інший предмет спору і з інших підстав, а саме про неврахування ГУ ПФУ в Сумській області під час проведення перерахунку пенсії позивачав коефіцієнтів збільшення 1,17; 1,11; 1,11; 1,14; 1,197; 1,0796, що не стосується спірних правовідносин у даній справі.

Суд роз'яснює позивачу право позивача на звернення до суду із відповідною позовною заявою в порядку іншого позовного провадження у разі порушення прав відповідачем.

Отже, враховуючи те, що ухвалою суду від 18.11.2025 прийнято звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 25.12.2024 по справі №480/9759/24, суд відмовляє у задоволенні заяви ОСОБА_1 про визнання протиправними дії відповідача при виконанні рішення суду та зобов'язання вчинити дії на виконання рішення суду у даній справі

Керуючись ст.ст. 248, 256, 295, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

УХВАЛИВ:

У задоволенні заяви ОСОБА_1 про визнання протиправними дії відповідача при виконанні рішення суду та зобов'язання вчинити дії на виконання рішення суду у справі № 480/9759/24 - відмовити.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.

Суддя О.А. Прилипчук