Ухвала від 13.04.2026 по справі 522/13650/22

Справа № 522/13650/22

Провадження по справі №1-кс/522/1869/26

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 квітня 2026 року місто Одеса

Слідчий суддя Приморського районного суду м. Одеси ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши у судовому засіданні скаргу ОСОБА_3 на бездіяльність дізнавача, в порядку ст. 303 КПК України, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_3 звернувся до Приморського районного суду м. Одеси із скаргою в порядку ст. 303 КПК України, на бездіяльність уповноваженої особи ВП №2 ОРУП №1 ГУНП в Одеській області, яка, на думку скаржника, полягає у нездійсненні ним процесуальних дій, які він зобов'язаний вчинити у визначений КПК України строк.

Слідчим суддею встановлено, що ОСОБА_3 звернувся до уповноваженої особи ВП №2 ОРУП №1 ГУНП в Одеській області 23.03.2026 із клопотанням в порядку ст. 221 КПК України, щодо надання йому, як потерпілому, матеріали кримінального провадження №12019160500005901 від 01.11.2019.

Проте, станом на теперішній час вимоги клопотання ОСОБА_3 уповноваженими посадовими особами ВП №2 ОРУП №1 ГУНП в Одеській області не виконані, клопотання не розглянуте.

У зв'язку з чим, заявник звернувся до слідчого судді зі скаргою в порядку ст. 303 КПК України.

Скаржник ОСОБА_3 в судове засідання не з'явився, згідно письмової заяви просить розглянути скаргу за його відсутності.

Дізнавач в судове засідання не з'явився, будучи належним чином сповіщеним про день, час та місце розгляду скарги.

Дослідивши матеріали скарги, приходжу до наступного висновку.

Згідно ст. 220 КПК України клопотання сторони захисту, потерпілого і його представника про виконання будь-яких процесуальних дій слідчий, прокурор зобов'язані розглянути в строк не більше трьох днів з моменту подання і задовольнити їх за наявності відповідних підстав. Про результати розгляду клопотання повідомляється особа, яка заявила клопотання. Про повну або часткову відмову в задоволенні клопотання виноситься вмотивована постанова, копія якої вручається особі, яка заявила клопотання, а в разі неможливості вручення з об'єктивних причин - надсилається їй.

Відповідно до п. 1 ст. 201 КПК України слідчий, дізнавач, прокурор зобов'язаний за клопотанням сторони захисту, потерпілого, представника юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, надати їм матеріали досудового розслідування для ознайомлення, за виключенням матеріалів про застосування заходів безпеки щодо осіб, які беруть участь у кримінальному судочинстві, а також тих матеріалів, ознайомлення з якими на цій стадії кримінального провадження може зашкодити досудовому розслідуванню. Відмова у наданні для ознайомлення загальнодоступного документа, оригінал якого знаходиться в матеріалах досудового розслідування, не допускається.

Пунктом 1 ч. 1 ст. 303 КПК України передбачено, що на досудовому провадженні можуть бути оскаржені такі рішення, дії чи бездіяльність слідчого або прокурора: бездіяльність слідчого, прокурора, яка полягає у нездійсненні інших процесуальних дій, які він зобов'язаний вчинити у визначений цим Кодексом строк; рішення слідчого, прокурора про відмову в задоволенні клопотання про проведення слідчих (розшукових) дій, негласних слідчих (розшукових) дій.

Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ у своєму узагальненні від 12.01.2017 «Про практику розгляду скарг на рішення, дії чи бездіяльність органів досудового розслідування чи прокурора під час досудового розслідування» роз'яснив, що якщо особа звернулась із клопотанням про проведення слідчої (розшукової) дії, однак воно залишилось без реагування або без належного реагування (наприклад, не було розглянуте або було розглянуте в частині) слідчого, то в такому випадку правомірним є оскарження такої бездіяльності відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 303 КПК.

Частиною 2 статті 9 КПК України на слідчого покладений обов'язок всебічно, повно і неупереджено дослідити обставини кримінального провадження, виявити як ті обставини, що викривають, так і ті, що виправдовують підозрюваного, обвинуваченого, а також обставини, що пом'якшують чи обтяжують його покарання, надати їм належну правову оцінку та забезпечити прийняття законних і неупереджених процесуальних рішень.

Окрім цього, на слідчого, прокурора покладений обов'язок доказування обставин, які підлягають доказуванню у кримінальному провадженні, передбачені статтею 91 цього Кодексу (ч. 1 ст. 92 КПК України).

З положень ст. 83 КПК України слідує, що доказами в кримінальному провадженні є фактичні дані, отримані у передбаченому цим Кодексом порядку, на підставі яких слідчий, прокурор, слідчий суддя і суд встановлюють наявність чи відсутність фактів та обставин, що мають значення для кримінального провадження та підлягають доказуванню. Процесуальними джерелами доказів є показання, речові докази, документи, висновки експертів.

Слідчим суддею встановлено, що ОСОБА_3 звернувся до уповноваженої особи ВП №2 ОРУП №1 ГУНП в Одеській області 23.03.2026 із клопотанням в порядку ст. 221 КПК України, щодо надання йому як потерпілому, матеріалів кримінального провадження №12019160500005901 від 01.11.2019.

За таких обставин, слідчий суддя приходить до висновку, що органом досудового розслідування було проігноровано вимоги ст.ст. 220, 221 КПК України, та, не дивлячись на заявлені клопотання заявника, вони розглянуті не були, тобто вчинено у цьому кримінальному провадженні бездіяльність.

Згідно п. 2 ч. 2 ст. 307 КПК України, ухвала слідчого судді за результатами розгляду скарги на рішення, дії чи бездіяльність під час досудового розслідування може бути зокрема про зобов'язання вчинити певну дію.

Частиною 5 статті 40 КПК України регламентовано, що слідчий, прокурор, здійснюючи свої повноваження відповідно до вимог цього Кодексу, є самостійним у своїй процесуальній діяльності, втручання в яку осіб, що не мають на те законних повноважень, забороняється. Органи державної влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації, службові особи, інші фізичні особи зобов'язані виконувати законні вимоги та процесуальні рішення слідчого.

З норм ст. 26 КПК України випливає, що сторони кримінального провадження є вільними у використанні своїх прав у межах та у спосіб, передбачених цим Кодексом. Слідчий суддя, суд у кримінальному провадженні вирішують лише ті питання, що винесені на їх розгляд сторонами та віднесені до їх повноважень цим Кодексом.

Слід зазначити, що слідчий суддя, на етапі проведення досудового розслідування, не виконує функції слідчого у провадженні, а лише забезпечує судовий контроль за дотриманням прав, свобод та інтересів осіб у кримінальному провадженні, а тому може лише зобов'язати суб'єкт оскарження вчинити певну дію, тобто - розглянути звернення та постановити процесуальне рішення, перелік яких передбачений ст. 303 КПК України.

Враховуючи різну правову природу «рішень» і «дій», частина 2 статті 307 КПК визначає різні повноваження слідчого судді у випадку їх оскарження. При оскарженні дії або не здійснення дії слідчий суддя має повноваження зобов'язати припинити дію або здійснити дію, однак не має повноважень скасувати дію, що вже відбулася. У той же час по відношенню до оскаржених рішень слідчий суддя має повноваження лише скасувати таке рішення, але не має повноважень зобов'язати прийняти рішення. Тим більше слідчий суддя не має повноважень визначати, яке саме рішення має прийняти слідчий або прокурор у конкретному випадку, оскільки таким чином суддя втрутиться в сферу повноважень цих осіб і фактично прийме участь у діяльності сторони обвинувачення всупереч своїй ролі в провадженні (частина 3 статті 22 КПК).

Таким чином, суд робить висновок, що стаття 307 КПК не надає слідчому судді повноваження своєю ухвалою зобов'язувати слідчого, дізнавача чи прокурора прийняти певне рішення під час досудового розслідування, і рішення про зобов'язання надати матеріали кримінального провадження для ознайомлення буде прийняте поза межами повноважень слідчого судді.

Вивчивши скаргу ОСОБА_3 та матеріали, додані до неї, вважаю що вимоги скарги є обґрунтованими та підлягають частковому задоволенню, а саме слід зобов'язати дізнавача, в провадженні якого перебувають матеріали кримінального провадження №12019160500005901 від 01.11.2019, належним чином розглянути клопотання в порядку ст. 220 КПК України, надавши вмотивовану відповідь.

Керуючись ст. ст. 303-307, 318-380 КПК України, слідчий суддя,

УХВАЛИВ:

Скаргу ОСОБА_3 на бездіяльність дізнавача в порядку ст. 303 КПК України - задовольнити частково.

Зобов'язати дізнавача СД ВП №2 ОРУП №1 ГУНП в Одеській області, в провадженні якого перебуває кримінальне провадження №12019160500005901 від 01.11.2019 ч.1 ст. 125 КК України, розглянути належним чином, відповідно до вимог ст. 220 КПК України:

- клопотання ОСОБА_3 від 24.03.2026 про ознайомлення з матеріалами досудового розслідування, надавши йому вмотивовану відповідь.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя ОСОБА_4

13.04.2026

Попередній документ
135641259
Наступний документ
135641261
Інформація про рішення:
№ рішення: 135641260
№ справи: 522/13650/22
Дата рішення: 13.04.2026
Дата публікації: 15.04.2026
Форма документу: Ухвала
Форма судочинства: Кримінальне
Суд: Приморський районний суд м. Одеси
Категорія справи: Кримінальні справи (з 01.01.2019); Провадження за скаргами на дії та рішення правоохоронних органів, на дії чи бездіяльність слідчого, прокурора та інших осіб під час досудового розслідування; бездіяльність слідчого, прокурора
Стан розгляду справи:
Стадія розгляду: Розглянуто: рішення набрало законної сили (13.04.2026)
Дата надходження: 08.04.2026
Предмет позову: -
Розклад засідань:
12.10.2022 11:20 Приморський районний суд м.Одеси
18.10.2022 09:55 Приморський районний суд м.Одеси
25.10.2022 11:50 Приморський районний суд м.Одеси
07.11.2022 11:25 Приморський районний суд м.Одеси
28.11.2022 10:25 Приморський районний суд м.Одеси
09.12.2022 11:00 Приморський районний суд м.Одеси
19.12.2022 14:20 Приморський районний суд м.Одеси
13.01.2023 12:20 Приморський районний суд м.Одеси
25.01.2023 10:45 Приморський районний суд м.Одеси
03.02.2023 10:55 Приморський районний суд м.Одеси
08.05.2025 10:30 Приморський районний суд м.Одеси
19.05.2025 11:20 Приморський районний суд м.Одеси
28.05.2025 11:15 Приморський районний суд м.Одеси
10.06.2025 14:10 Приморський районний суд м.Одеси
23.06.2025 13:20 Приморський районний суд м.Одеси
13.04.2026 15:30 Приморський районний суд м.Одеси
13.04.2026 15:45 Приморський районний суд м.Одеси