Справа № 752/20654/25
Провадження по справі № 1-кс/752/7227/25
іменем України
"03" жовтня 2025 р. слідчий суддя Голосіївського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду клопотання старшого слідчого в ОВС 2-го відділу СУ ГУНП в Автономній Республіці Крим та м. Севастополі ОСОБА_3 про надання тимчасового доступу до документів у кримінальному провадженні за № 2201400000000529 від 10.12.2014 року за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 260 КК України,-
встановив:
До слідчого судді Голосіївського районного суду м. Києва надійшло клопотання слідчого ОСОБА_3 , погоджене прокурором відділу прокуратури Автономної Республіки Крим та міста Севастополя ОСОБА_4 , про надання тимчасового доступу до документів, які перебувають у володінні посадових осіб Акціонерного товариства комерційний банк « ІНФОРМАЦІЯ_1 », код ЄДРПОУ НОМЕР_1 МФО НОМЕР_2 , має юридичну адресу: АДРЕСА_1 , фактична адреса: АДРЕСА_2 .
В обґрунтування вимог клопотання слідчий зазначив, що слідчим управлінням Головного управління Національної поліції в Автономній Республіці Крим та місті Севастополі здійснюється досудове розслідування у кримінальному проваджені № 2201400000000529 від 10.12.2014 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 260 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що у зв'язку з реалізацією проголошеного в Україні Євроінтеграційного курсу розвитку держави через практичну підготовку та подальше підписання Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом як реальну загрозу економічним та геополітичним інтересам РФ, упродовж 2013 року у представників влади РФ, виник умисел на вчинення протиправних дій на шкоду суверенітету, територіальній цілісності та недоторканості України, зміну меж її території та державного кордону на порушення порядку, встановленого Конституцією України.
Одним із першочергових етапів реалізації злочинного умислу щодо ведення агресивної війни проти України передбачалося здійснення прихованого вторгнення найбільш підготовлених та мобільних підрозділів ЗС РФ, у тому числі спеціального призначення, на територію АР Крим для посилення підрозділів ЧФ РФ у здійсненні військової окупації території півострову Крим шляхом силових захоплень та взяття під контроль будівель і споруд, що забезпечують діяльність органів державної влади України з метою перешкоджання їх нормальній роботі та здійснення силового впливу на їх діяльність; блокування та взяття під контроль військових частин Збройних Сил України (далі ЗС України), ІНФОРМАЦІЯ_2 (далі ІНФОРМАЦІЯ_3 ), підрозділів ІНФОРМАЦІЯ_4 (далі ІНФОРМАЦІЯ_5 ) для перешкоджання їх законній діяльності щодо відсічі збройної агресії РФ, оборони України, захисту її суверенітету, територіальної цілісності та недоторканості; пошкодження військових об'єктів ЗС України, які мають важливе оборонне значення; перекриття та блокування авіаційного, транспортного та морського сполучення АР Крим з метою ізоляції АР Крим та недопущення пересування на півострів із материкової частини України військових підрозділів ЗС України та представників правоохоронних органів для протидії збройній агресії РФ. Одночасно ці дії планувалося провести у чіткій взаємодії з військовими козацькими товариствами під виглядом місцевого населення АР Крим, з представниками так званої «самооборони», з мобілізованими на такі акції громадянами РФ та проросійсько-налаштованими активістами з числа місцевого населення АР Крим.
Бажаючи, зокрема, представити спробу анексії Кримського півострову як волевиявлення місцевого населення, приховати безпосередню участь підрозділів ЗС РФ та інших силових формувань у веденні агресивної війни, країною-окупант під приводом охорони громадського порядку, зокрема, захисту від «націоналістів», «майданівців», «бойовиків Правого сектору» ініційовано створення незаконних збройних формувань (далі НЗФ), які мали діяти під негласним контролем спецслужб РФ.
У подальшому, на підставі «Закону Республіки Крим «О Народном ополчении - народной дружине Республики Крым», ухваленого «державною радою Республіки Крим» від 11 червня 2014 року, та відповідно до «Постанови Ради Міністрів Республіки Крим» від 23 липня 2014 року № 217 (25 липня 2014 р. №105-рг), учасників НЗФ було «легалізовано» в організації, що діяла за законами РФ - «Крымский республиканский штаб « ІНФОРМАЦІЯ_6 », у формі «державної казенної установи».
Учасники НЗФ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » діяли на підтримку російських військ, приймали участь у блокуванні українських військових частин та інших установ, підприємств, організацій на території Автономної Республіки Крим, встановленні над ними контролю, перешкоджання роботі, зупинки функціонування, здійснювали спільні чергування на укомплектованих зброєю блокпостах. Особи з числа мешканців Автономної Республіки Крим, які входили до складу НЗФ « ІНФОРМАЦІЯ_7 », з метою здійснення шкоди суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності України, у тому числі від'єднання Автономної Республіки Крим від території України та приєднання до території рф, захоплювали українських військовослужбовців, журналістів та активістів, здійснювали напади на підприємства, установи, організації, зокрема: захоплення адміністративної будівлі Верховної ради Автономної Республіки Крим, Сімферопольського аеропорту, будівель прокуратури, міліції, служби безпеки АР Крим та інших.
Знаючи про початок діяльності не передбаченого законами України збройного формування « ІНФОРМАЦІЯ_7 », громадянин України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , діючи умисно, вирішив вступити до нього. З цією метою, ознайомившись із встановленими правилами поведінки, правами та обов?язками члена вказаного збройного формування, а також їх злочинними намірами та планами, спрямованими на вчинення вищезазначених дій, дав свою згоду на їх дотримання та виконання. Усвідомлюючи протиправність своїх дій, ОСОБА_5 добровільно вступив до не передбаченого законом України збройного формування « ІНФОРМАЦІЯ_7 » на посаду заступника командира «10 роти з бойових дій».
У подальшому, протягом лютого - квітня 2014 року, більш точну дату та час досудовим розслідуванням встановити не надалося можливим, ОСОБА_5 , будучи заступником командира «10 роти з бойових дій», яка входила до складу не передбаченого законами України збройного формування так званої «Самооборони Криму», також у зазначений час здійснював функції заступника керівника роти з бойової частини та очільника штабу роти вказаного збройного формування, систематично виконував накази свого безпосереднього керівництва по здійсненню визначених йому завдань, підтримання окупаційної влади Російської Федерації, регулярних військ країни агресора, з метою подальшої окупації території Автономної Республіки Крим.
Таким чином, ОСОБА_5 , підозрюється в участі у діяльності не передбаченого законом збройного формування, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 260 КК України.
Наказом Міністерства юстиції України № 53/5 від 08.10.1998 року затверджені Науково-методичні рекомендації з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень, якими встановлено, що для проведення портретної експертизи експертам необхідно надати порівняльні матеріалами для ідентифікації особи за фотознімком можуть бути достовірні фотографії та відеозапис цієї особи. Тобто з метою проведення судової портретної експертизи необхідно отримати копію паспорта громадянина України ОСОБА_5 .
Слідчий вказує, що отримання копії паспорту громадянина України ОСОБА_5 , інформації щодо руху грошових коштів на банківських рахунках в ПАТ КБ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », код ЄДРПОУ НОМЕР_1 МФО НОМЕР_2 , який має юридичну адресу: АДРЕСА_1 та фактичну адреса: АДРЕСА_2 , має суттєве значення для встановлення обставин, що підлягають доказуванню у кримінальному провадженні.
З метою встановлення обставин, що мають значення для кримінального провадження, слідчий просить надати тимчасовий доступ до документів, що містять охоронювану законом таємницю та перебувають у володінні посадових осіб Акціонерного товариства комерційний банк « ІНФОРМАЦІЯ_1 », код ЄДРПОУ НОМЕР_1 МФО НОМЕР_2 , має юридичну адресу: АДРЕСА_1 , фактична адреса: АДРЕСА_2 .
Вказані документи мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, при цьому не можливо іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих документів з вищезазначених підстав.
У судове засідання слідчий не з'явився. Подав до суду заяву про розгляд вищезазначеного клопотання без його участі.
У відповідності до положень ч. 2 ст. 163 КПК України, слідчий суддя вважає можливим розглянути клопотання про тимчасовий доступ до документів без виклику осіб, у володінні яких вони знаходяться.
У зв'язку з неприбуттям у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі та на підставі ч. 4 ст.107 КПК України фіксування кримінального провадження в суді за допомогою технічних засобів не здійснюється.
Розглянувши клопотання, дослідивши додані до нього матеріали, надавши оцінку відомостям, що у них містяться, слідчий суддя дійшов до наступних висновків.
З урахування вимог п. 1 ч. 2 ст. 132 КПК України клопотання подано до Голосіївського районного суду м. Києва в межах територіальної юрисдикції якого знаходиться орган досудового розслідування, враховуючи, що таким органом є слідче управлінням Головного управління Національної поліції в Автономній Республіці Крим та місті Севастополі, який розташовано у Голосіївському районі м. Києва за адресою: АДРЕСА_3 .
Вирішуючи питання, що визначені у ч. 5 ст. 163 КПК України, слідчий суддя приходить до наступних висновків.
Згідно ст. 92 КПК України обов'язок доказування обставин, передбачених ст. 91 КПК України, покладається на слідчого, прокурора та, в установлених випадках на потерпілого.
Згідно ст. 84 КПК України доказами в кримінальному провадженні є фактичні дані, отримані у передбаченому КПК України порядку, на підставі яких слідчий, прокурор, слідчий суддя і суд встановлюють наявність чи відсутність фактів та обставин, що мають значення для кримінального провадження та підлягають доказуванню.
Виходячи зі змісту вимог ст. 131 КПК України, заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження, одним із яких є тимчасовий доступ до речей і документів.
Згідно із ст. 132 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів є одним із засобів забезпечення кримінального провадження.
Відповідно до ч. 5 ст.132 КПК України, під час розгляду питання про застосування заходів забезпечення кримінального провадження сторони кримінального провадження повинні подати слідчому судді або суду докази обставин, на які вони посилаються.
Відповідно до ч.1 ст.159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитись з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Статтею 160 КПК України передбачено право сторін кримінального провадження на звернення до слідчого судді під час досудового розслідування з клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 КПК України.
Відповідно до ст. 60 Закону України «Про банки та банківську діяльність», інформація щодо діяльності та фінансового стану клієнта, яка стала відомою банку у процесі обслуговування клієнта та взаємовідносин з ним чи третім особам при наданні послуг банку і розголошення якої може завдати матеріальної чи моральної шкоди клієнту, є банківською таємницею.
Відповідно до статті 62 Закону України «Про банки та банківську діяльність» інформація щодо юридичних осіб, яка містить банківську таємницю, розкривається банками з письмового дозволу власника такої інформації або за рішенням суду.
Відповідно до п. 5 ч.1 ст. 162 КПК України відомості, які можуть становити банківську таємницю, відносяться до охоронюваної законом таємниці.
Відповідно до ч. 6 ст. 163 КПК України, слідчий суддя постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
За вказаних у клопотанні обставин, з урахуванням даних, що містяться у додатках до клопотання, існують достатні підстави вважати, що документи, у яких міститься інформація, в тому числі така, що може містити банківську таємницю, до яких слідчий має намір отримати доступ, перебуває у володінні Акціонерного товариства комерційний банк « ІНФОРМАЦІЯ_1 », код ЄДРПОУ НОМЕР_1 МФО НОМЕР_2 , має юридичну адресу: АДРЕСА_1 , фактична адреса: АДРЕСА_2 й у сукупності з іншими доказами матимуть суттєве значення та необхідні для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, осіб причетних до їх вчинення.
За наведених у клопотанні обставин кримінального правопорушення, що розслідується, його кваліфікації, а також відомостей, що містяться у документах, якими слідчий обґрунтує підстави тимчасового доступу до документів, слідчий суддя вважає, що втручання має законну мету.
Іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих документів є неможливим.
З огляду на викладене, слідчий суддя приходить до висновку, що клопотання слідчого підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст. 131, 132, 159-166 КПК України, слідчий суддя -
постановив:
клопотання задовольнити.
Надати слідчим СУ ГУ НП в АР Крим та м. Севастополі у кримінальному провадженні ОСОБА_3 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 та ОСОБА_8 дозвіл на тимчасовий доступ документів, які перебувають у володінні Акціонерного товариства комерційний банк « ІНФОРМАЦІЯ_1 », код ЄДРПОУ НОМЕР_1 МФО НОМЕР_2 , має юридичну адресу: АДРЕСА_1 , фактична адреса: АДРЕСА_2 , з можливістю вилучення їх копій в електронному вигляді та/або паперовому вигляді, а саме:
-копії документів, які підтверджують особу ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_9 (ІПН НОМЕР_3 ) (паспорт, довідка про присвоєння ідентифікаційного номеру, водійське посвідчення, військовий квиток);
відомості, щодо відкритих та закритих рахунків, які належать ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_9 (ІПН НОМЕР_3 ), рух коштів по ним (у період часу з моменту відкриття по 03.10.2025 року), а також осіб, які мали право здійснювати фінансові операції по відкритим рахункам;
-копії документів, на підставі яких були відкриті та закриті рахунки ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_9 (ІПН НОМЕР_3 );
-цифрові зображення ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_9 (ІПН НОМЕР_3 ).
Визначити строк дії ухвали два місяці, який обраховується з дня постановлення ухвали слідчим суддею.
Роз'яснити, що відповідно до ч. 1 ст. 166 КПК України у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями КПК України з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала оскарженню не підлягає, заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.
Слідчий суддя ОСОБА_1