06 квітня 2026 року м. Чернігів Справа № 620/2161/26
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Клопота С.Л.,
за участю секретаря Шевченко А.В.,
представника позивача Матвійчук А.С.,
представника відповідача Куделі Ю.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом Управління житлово-комунального господарства та будівництва Ніжинської міської ради Чернігівської області до Управління Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області про визнання протиправною та скасування вимоги,
Управління житлово-комунального господарства та будівництва Ніжинської міської ради Чернігівської області звернулось до суду з адміністративним позовом до Управління Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області та просить: визнати протиправною та скасувати Вимогу Управління Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області щодо усунення недоліків, виявлених ревізією порушень законодавства від 30.01.2026 №262506-14/293-2026.
Свої вимоги обґрунтовує тим, що вимога Управління Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області щодо усунення недоліків, виявлених ревізією порушень законодавства від 30.01.2026 №262506-14/293-2026 є протиправною, необґрунтованою та такою, що підлягає скасуванню.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримала та просила його задовольнити в повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнала, просила відмовити в задоволенні позову, посилаючись на заперечення, які викладені у відзиві на позовну заяву, що приєднаний до матеріалів справи.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення сторін, суд вважає позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Управлінням Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області у період з 29.09.2025 по 18.12.2025 було проведено ревізію фінансово-господарської діяльності Управління житлово-комунального господарства та будівництва Ніжинської міської ради Чернігівської області за період з 01.04.2023 по 30.06.2025.
За результатами проведення ревізії Управлінням Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області було складено Акт планової ревізії фінансово-господарської діяльності Управління житлово-комунального господарства та будівництва Ніжинської міської ради Чернігівської області за період з 01.04.2023 по 30.06.2025 №262506-30/08 від 25.12.2025 (далі - Акт), отриманий в.о. начальника управління Сіренко Світланою Анатоліївною 30 грудня 2025 року та підписаний із запереченнями.
Під час проведення ревізії встановлено порушення законодавства, а саме:
1. ч.1, 3 ст. 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», п. 2.1,2.2 Розпорядження Ніжинського міського голови Управлінням, без погодження Ніжинського міського голови Управлінням, без погодження Ніжинського міського голови за період з 01.04.2023 по 30.06.2025 нараховано та сплачено посадовим особам (працівникам) надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи у завищених розмірах на загальну суму 237 577,98 грн;
2. ч.1, 3 ст. 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», п. 2.1,2.2 Розпорядження Ніжинського міського голови Управлінням, без погодження Ніжинського міського голови та п. 5.3.15 Положення про Управління житлово- комунального господарства та будівництва Ніжинської міської ради від 07.12.2022, затвердженого рішенням №42-26/2022, без погодження Ніжинського міського голови Управлінням за період з 01.04.2023 по 30.06.2025 нараховано та сплачено посадовим особам (працівникам) премій в завищених розмірах на загальну суму 1 950 272,86 грн;
3. внаслідок безпідставного нарахування та виплати надбавок та премій до посадових окладів, Управлінням за період з 01.04.2023 по 30.06.2025 зайво нараховано та перераховано єдиного соціального внеску на загальну суму 446 480,53 грн;
4. п.5.10 та 4.13 Настанови з визначення вартості будівництва, затвердженої наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 01.11.2021 №281, підрядною організацією (ТОВ «Ніжинська ПШМК») завищено вартість ремонтно-будівельних робіт в актах форми КБ-2в внаслідок безпідставного включення заготівельно-складських витрат, що пов'язані з обсягами матеріальних ресурсів, які не зберігаються на складах та будівельних майданчиках (суміші асфальтобетонні гарячі, бітуми нафтові, суміші бетонні, асфальтобетон, розчини готові цементно-вапняні, суміші бетонні готові), на загальну суму 637 136,54 грн.
Не погодившись з вказаними порушеннями, 09.01.2026 Управліннями житлово-комунального господарства та будівництва Ніжинської міської ради Чернігівської області (далі - Управління ЖКГ) були подані до Управління Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області Заперечення до Акту ревізії №01 14/22.
Розглянувши вищезазначені Заперечення, Відповідачем були надіслані Позивачу висновки на заперечення (лист №26256-14/228-2026 від 22.01.2026), з яких вбачається, що заперечення не приймаються.
У подальшому, Відповідач листом від 30.01.2026 року №26205-14/293-2026 надіслав Позивачу Вимогу щодо усунення, виявлених ревізією порушень законодавства, згідно якої вимагав:
1. розглянути результати проведеної ревізії та питання щодо притягнення у порядку, встановленому законодавством, до відповідальності працівників Управління ЖКГ, винних у допущених порушеннях;
2. забезпечити відшкодування відповідно до норм статей 130-136 КЗпП України, на користь Управління з подальшим спрямуванням до доходів бюджету міської територіальної громади зайво здійснених витрат на оплату праці (надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи та премій у завищених розмірах) в сумі 2 187 850,84 грн, та забезпечити відшкодування зайвих перерахувань сум соціального внесків у розмірі 446 480,53 грн шляхом проведення відповідних взаємо звірок з органом Державної податкової служби України, та коригувань сум належного єдиного соціального внеску на наступні звітні періоди;
3. забезпечити відшкодування на користь Управління з подальшим спрямуванням до доходів бюджету міської територіальної громади, здійснених витрат на оплату вартості будівельних робіт з поточного та капітального ремонту покриття доріг/тротуарів підрядником в завищених розмірах на суму 637 136,54 грн, відповідно до норм статей 611, 629 Цивільного кодексу України.
Згідно із положеннями ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.
Статтею 1 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» від 26.01.1993 № 2939-XII, в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин (далі, Закон №2939-XII) передбачено, що здійснення державного фінансового контролю забезпечує центральний орган виконавчої влади, уповноважений Кабінетом Міністрів України на реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю (далі, орган державного фінансового контролю).
Відповідно до ч.1 ст.2 Закону № 2939-XII, головними завданнями органу державного фінансового контролю є: здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов'язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб'єктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі, підконтрольні установи), за дотриманням бюджетного законодавства, дотриманням законодавства про закупівлі, діяльністю суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за судовим рішенням, ухваленим у кримінальному провадженні.
Державний фінансовий контроль забезпечується органом державного фінансового контролю через проведення державного фінансового аудиту, інспектування, перевірки закупівель та моніторингу закупівлі.
Порядок проведення органом державного фінансового контролю державного фінансового аудиту, інспектування установлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до вимог ст. 4 Закону № 2939-XII, інспектування здійснюється органом державного фінансового контролю у формі ревізії та полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності підконтрольної установи, яка повинна забезпечувати виявлення наявних фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб. Результати ревізії викладаються в акті.
На підконтрольних установах, щодо яких за відповідний період їх фінансово- господарської діяльності відповідно до цього Закону проведено державний фінансовий аудит, інспектування за ініціативою органу державного фінансового контролю не проводиться.
Пунктом 7 ст.10 Закону №2939-XII передбачено, що органу державного фінансового контролю надається право: пред'являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства.
Згідно із змістом ст. 11 Закону № 2939-XII, плановою виїзною ревізією вважається ревізія у підконтрольних установах, яка передбачена у плані роботи органу державного фінансового контролю і проводиться за місцезнаходженням такої юридичної особи чи за місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така планова виїзна ревізія.
Частиною 2 ст.15 Закону №2939-XII передбачено, що законні вимоги службових осіб органу державного фінансового контролю є обов'язковими для виконання службовими особами об'єктів, що контролюються.
Відповідно до вимог п. 1, п.п. 1, 3 п. 3, п.п. 2, 3, 9 п. 4, п.п. 16, п. 6, п. 7 Положення про Державну аудиторську службу України, яке затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 03.02.2016 №43 (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин, далі Положення № 43), центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів та який реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю, є Державна аудиторська служба України (Держаудитслужба).
Основними завданнями Держаудитслужби, зокрема, є: реалізація державної політики у сфері державного фінансового контролю; здійснення державного фінансового контролю, спрямованого на оцінку ефективного, законного, цільового, результативного використання та збереження державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, досягнення економії бюджетних коштів.
Держаудитслужба для виконання покладених на неї завдань має право пред'являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства.
Держаудитслужба здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку міжрегіональні територіальні органи.
Поряд з цим, Процедуру проведення інспектування в міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов'язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і у суб'єктів господарювання державного сектору економіки, в тому числі суб'єктів господарювання, у статутному капіталі яких 50 і більше відсотків акцій (часток) належать суб'єктам господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували в період, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у період, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), а на підставі рішення суду в інших суб'єктів господарювання визначає Порядок проведення інспектування Державною аудиторською службою, її міжрегіональними територіальними органами, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 20 квітня 2006 року № 550 (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин, далі Порядок №550).
Згідно з п.п. 2, 3 Порядку № 550, інспектування полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності об'єкта контролю і проводиться у формі ревізії, яка повинна забезпечувати виявлення фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб.
Пунктами 4-8, 12 Порядку №550 передбачено, що планові та позапланові виїзні ревізії проводяться органами державного фінансового контролю відповідно до Закону та цього Порядку.
Згідно з п.16 Порядку №550, ревізія проводиться шляхом:
- документальної перевірки, що передбачає встановлення відповідності законодавству установчих, фінансових, бухгалтерських (первинних і зведених) документів, статистичної, фінансової та бюджетної звітності, господарських договорів, розпорядчих та інших документів об'єкта контролю, пов'язаних із плануванням і провадженням фінансово-господарської діяльності, веденням бухгалтерського обліку, складенням фінансової звітності (далі - документи об'єкта контролю). Надання документів об'єкта контролю посадовим особам органу державного фінансового контролю забезпечується керівником об'єкта контролю чи його заступником у строк, який зазначається посадовими особами органу державного фінансового контролю у вимозі про надання документів та встановлюється з урахуванням запитуваного обсягу таких документів;
- фактичної перевірки, що передбачає контроль за наявністю грошових сум, цінних паперів, бланків суворої звітності, оборотних і необоротних активів, інших матеріальних і нематеріальних цінностей шляхом проведення інвентаризації, обстеження та контрольного обміру виконаних робіт, правильністю застосування норм витрат сировини і матеріалів, виходу готової продукції і природних втрат шляхом організації контрольних запусків у виробництво, контрольних аналізів готової продукції та інших аналогічних дій за участю відповідних посадових осіб органу державного фінансового контролю або фахівців інших органів, підприємств, установ та організацій. Посадові особи органу державного фінансового контролю мають право вимагати від керівників об'єкта контролю організацію та проведення фактичної перевірки в присутності посадових осіб органу державного фінансового контролю та за участю матеріально-відповідальних осіб, а у разі перевірки обсягу виконаних робіт - також представників суб'єкта господарювання - виконавців робіт.
Документальна і фактична перевірки проводяться щодо дотримання вимог законів та інших нормативно-правових актів. Фактична перевірка здійснюється станом на дату її проведення незалежно від періоду, що підлягає ревізії. Для підтвердження результатів фактичної перевірки та фактів, що стосуються періоду, який підлягає ревізії, посадові особи органу державного фінансового контролю можуть перевіряти документи об'єкта контролю і за інші періоди фінансово- господарської діяльності об'єкта контролю.
Відповідно до п. 35 Порядку № 550 результати ревізії оформляються актом.
Згідно з пунктами 45, 46 Порядку № 550 у міру виявлення ревізією порушень законодавства посадові особи органу державного фінансового контролю, не чекаючи закінчення ревізії, мають право усно рекомендувати керівникам об'єкта контролю невідкладно вжити заходів для їх усунення та запобігання у подальшому.
Якщо ж вжитими в період ревізії заходами не забезпечено повне усунення виявлених порушень, органом державного фінансового контролю у строк не пізніше ніж 10 робочих днів після реєстрації акта ревізії, а у разі надходження заперечень (зауважень) до нього - не пізніше ніж 3 робочих дні після надіслання висновків на такі заперечення (зауваження) надсилається об'єкту контролю письмова вимога щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства із зазначенням строку зворотного інформування.
Про усунення виявлених ревізією фактів порушення законодавства цей об'єкт контролю у строк, визначений вимогою про їх усунення, повинен інформувати відповідний орган державного фінансового контролю з поданням завірених копій первинних, розпорядчих та інших документів, що підтверджують усунення порушень
Аналіз наведених правових норм дає підстави для висновку, що вимога органу державного фінансового контролю, спрямована на коригування роботи підконтрольної організації та приведення її у відповідність із вимогами законодавства, є обов'язковою до виконання.
Отже, правова природа письмової вимоги контролюючого органу породжує правові наслідки, зокрема обов'язки для свого адресата, а відтак наділена рисами правового акту індивідуальної дії з урахуванням її змістовної складової, незалежно від форми документа, в якому вона міститься, і такий акт може бути предметом судового контролю в порядку адміністративного судочинства у разі звернення із відповідним позовом.
Варто зауважити, що вимога органу державного фінансового контролю спрямована на корегування роботи підконтрольної організації та приведення її у відповідність із вимогами законодавства, і є обов'язковою до виконання.
То ж, вимога щодо усунення, виявлених ревізією порушень законодавства від 30.01.2026 №262506-14/293-2026 є індивідуально-правовим актом і в силу закону є обов'язковою до виконання підконтрольною установою, якому вона адресована.
Згідно з усталеною практикою Верховного Суду (зокрема, постанови ВС від 08.05.2018 у справі №826/3350/17, від 26.03.2020 у справі №2040/6730/18, від 06.07.2023 у справі №1740/2398/18, від 22.12.2023 у справі №826/18064/17, від 02.07.2024 у справі №600/2824/23-а, від 25.07.2024 у справі № 160/12986/21), під час вирішення справ, предметом яких є правомірність вимог контролюючих органів, скерованих на адресу підконтрольних суб'єктів, судам належить, виходячи із правової природи письмової вимоги контролюючого органу, враховувати, чи прийнята вона на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені законодавством. З метою встановлення того, чи контролюючим органом при прийнятті спірної вимоги владні управлінські функції реалізовані у передбачений законом спосіб, суду належить надати правову оцінку змісту вимоги, як індивідуально-правового акту.
У вказаних постановах Верховний Суд також досліджував питання: якою є правова природа «законної вимоги» контролюючого органу, її правове навантаження.
Так, «законна вимога» контролюючого органу про усунення виявлених порушень законодавства повинна бути здійснена у письмовій формі, сформована внаслідок реалізації контролюючим органом своєї компетенції (завдань і функцій відповідно до законодавства), містити чіткі, конкретні і зрозумілі приписи на адресу підконтрольного суб'єкту (об'єкту контролю, його посадових осіб), які є обов'язковими до виконання останнім.
При цьому, «законність» письмової вимоги контролюючого органу безумовно передбачає її обґрунтованість, що в силу статті 2 КАС України, є однією з обов'язкових ознак рішення (дії, бездіяльності) суб'єкта владних повноважень, що підлягає встановленню адміністративним судом.
В контексті спірних правовідносин необхідно також дослідити правову природу встановлених ревізією порушень, перевірити доведеність фактів порушень під час здійснення фінансово-господарської діяльності підконтрольної організації, які і стали підставою для виставлення оскаржуваної вимоги.
Такі твердження відповідають також правовій позиції Верховного Суду, яка викладена в постанові від 25.07.2024 у справі № 160/12986/21.
Щодо вимоги Відповідача розглянути результати проведеної ревізії та питання стосовно притягнення у порядку, передбаченому законодавством, до відповідальності працівників Управління ЖКГ, винних у допущенних порушеннях, суд зазначає наступне.
Так, відповідно до п. 50 Порядку №550 за результатами проведеної ревізії у межах наданих прав органи державного фінансового контролю здійснюють провадження у справах про адміністративні правопорушення та накладають адміністративні стягнення у випадках, передбачених законом.
Органи державного фінансового контролю також вживають заходів до забезпечення притягнення до адміністративної, дисциплінарної та матеріальної відповідальності винних у допущенні порушень працівників об'єктів контролю.
Слід зазначити, що вимога Відповідача про встановлення та притягнення до відповідальності працівників Управління ЖКГ, винних у допущених порушеннях, встановлених Актом ревізії суперечить пункту 50 Порядку №550, оскільки повноваження щодо виявлення осіб винних у встановлених порушеннях і притягнення їх до адміністративної, матеріальної чи дисциплінарної відповідальності належить органу державного фінансового контролю, який проводив ревізію.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 21.11.2018 у справі №820/3534/16.
Таким чином, зазначена вище вимога є неконкретизованою, оскільки Відповідачем не зазначено ані винних осіб, ані вид відповідальності, який має бути застосований до таких осіб.
Щодо вимоги забезпечити відшкодування відповідно до норм статей 130-136 КЗпП України, на користь Управління з подальшим спрямуванням до доходів бюджету міської територіальної громади зайво здійснених витрат на оплату праці та єдиного соціального внеску, суд зазначає наступне.
Як вже було зазначено, з Акту ревізії вбачається, що при проведенні ревізії фінансово-господарської діяльності Управління ЖКГ за період з 01 квітня 2023 року по 30 червня 2025 року виявлено порушення щодо необґрунтованого завищення розмірів премій та надбавок посадовим особам Управління у зв'язку із непогодженням зазначених виплат з міським головою, що свідчить про незабезпечення принципів ефективного і результативного управління бюджетними коштами в трактуванні ч.1 ст. 26 Бюджетного кодексу України в частині досягнення економії бюджетних коштів, їх цільового використання, ефективності і результативності в діяльності розпорядників бюджетних коштів шляхом прийняття обґрунтованих управлінських рішень та запобігання порушенням бюджетного законодавства, що в свою чергу призводить до необхідності вдосконалення системи контролю, перевірки цільового та ефективного використання бюджетних коштів.
Відповідно до п. 5.2, 5.2.1 Положення про Управління житлово-комунального господарства та будівництва Ніжинської міської ради Чернігівської області, затвердженого рішенням Ніжинської міської ради Чернігівської області VIII скликання від 07.12.2022 №42-26/2022 (далі - Положення) Управління очолює начальник Управління, який призначається на посаду та звільняється з посади міським головою м. Ніжина (особою, яка здійснює його повноваження) у порядку визначеному законодавством України. На час відсутності начальника Управління виконання його повноважень покладається на заступника начальника Управління.
Згідно з пп. 5.3.5, 5.3.6 п.5.3 Положення, начальник управління: видає у межах компетенції накази та контролює їх виконання; розпоряджається бюджетними коштами у межах затвердженого Ніжинською міською радою кошторису. Має право першого підпису фінансових документів. Відкриває та закриває рахунки в органі Державного казначейства України.
Так, начальником Управління, а в подальшому виконуючим його обов'язки (заступником начальника Управління) у період з 01 квітня 2023 року по 30 червня 2025 року видавались накази про встановлення надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи (№13-к від 25.04.2023, №16-к від 24.05.2023, №28-к від 23.06.2023, №31-к від 25.07.2023, №37-к від 29.08.2023, №42-к від 27.09.2023, №47-к від 25.10.2023, №51-к від 28.11.2023, №59-к від 22.12.2023, №3-к від 25.01.2024, №8-к від 27.02.2024, №13-к від 25.03.2024, №16-к від 25.04.2024, №20-к від 29.05.2024, №26-к від 27.06.2024, №32-к від 25.07.2024, №42-к від 23.08.2024, №44- к від 26.09.2024, №49-к від 29.10.2024, №54-к від 26.11.2024, №58-к від 24.12.2024, №19-к від 25.06.2025, №15-к від 23.05.2025, №12-к від 24.04.2025, №10-к від 26.03.2025, №5-к від 25.02.2025, №2-к від 27.01.2025) , відповідно до яких працівникам управління було встановлено надбавку за високі досягнення у праці або виконання особливо важливої роботи у розмірі до 50% посадового окладу в межах затверджених кошторисних призначень на оплату праці.
Відповідно до ст. 21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» (далі - Закон №2493-III) посадові особи одержують заробітну плату, розмір якої має забезпечувати достатній життєвий рівень. Умови оплати праці посадових осіб місцевого самоврядування визначаються Кабінетом Міністрів України. Джерелом формування фонду оплати праці посадових осіб місцевого самоврядування є місцевий бюджет.
Згідно з абз. 2 п.1 постанови Кабінету Міністрів України «Про порядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» від 09.03.2006 №268 (далі - Постанова №268) умови оплати праці посадових осіб місцевого самоврядування визначаються органом місцевого самоврядування виходячи з умов оплати праці, встановлених цією постановою, і схем посадових окладів згідно з додатками 48-53 і 57.
Підпунктом «в» пп.1 п.2 Постанови №268 надано право керівникам органів, зазначених у пункті 1 цієї постанови, у межах затвердженого фонду оплати праці установлювати надбавку за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи керівникам структурних підрозділів, їх заступникам, спеціалістам - у розмірі до 50 відсотків посадового окладу з урахуванням надбавки за ранг державного службовця, посадової особи місцевого самоврядування (дипломатичний ранг, кваліфікаційний клас, спеціальне звання) та надбавки (винагороди) за вислугу років.
Дійсно розпорядженнями Ніжинського міського голови про встановлення надбавок за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи керівникам виконавчих органів Ніжинської міської ради Чернігівської області та їх заступникам передбачено, що керівники виконавчих органів Ніжинської міської ради вправі збільшувати розмір набавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи окремим підпорядкованим їм посадовим особам (працівникам) у разі необхідності - за значні досягнення у роботі, особистий вагомий вклад в її загальні результати, за погодженням з міським головою.
Однак, жодним нормативно-правовим актом не передбачено направлення начальником Управління (особою, яка здійснює його повноваження) письмового подання або будь-якого іншого письмового документа для отримання погодження міського голови м. Ніжина збільшувати розмір набавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи працівникам Управління. Вищевказане погодження від міського голови м. Ніжина отримувалось начальником Управління або особою, яка здійснює його повноваження, в усній формі.
Таким чином, посадовою особою Управління ЖКГ, в межах своїх повноважень, у спосіб передбачений законодавством, з дотриманням вимог постанови КМУ №268 від 09.03.2006 правомірно було встановлено працівникам надбавки за високі досягнення у праці або виконання особливо важливої роботи та не перевищено її розмір, передбачений нормами чинного законодавства.
Стосовно безпідставності нарахування та сплати Позивачем посадовим особам (працівникам) премій на загальну суму 1950272,86 грн, в тому числі протягом квітня-грудня 2023 року в сумі 507684,26 грн, 2024 року в сумі 1179897,20 грн, та протягом січня-червня 2025 року в сумі 262691,40 грн», суд зазначає наступне.
Відповідно до пп.2 п.2 Постанови №268 надано право керівникам органів, зазначених у пункті 1 цієї постанови, у межах затвердженого фонду оплати праці здійснювати преміювання працівників відповідно до їх особистого вкладу в загальні результати роботи, а також до державних і професійних свят та ювілейних дат у 2006 році в межах коштів, передбачених на преміювання у кошторисі відповідного органу, та економії коштів на оплату праці, а починаючи з 1 січня 2007 р. - у межах фонду преміювання, утвореного у розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду оплати праці.
Конкретні умови, порядок та розміри преміювання працівників визначаються у положенні про преміювання відповідного органу.
Умови та порядок преміювання посадових осіб місцевого самоврядування в управлінні житлово-комунального господарства та будівництва Ніжинської міської ради з метою стимулювання сумлінного та якісного виконання ними своїх посадових обов'язків, ініціативного й творчого підходу до вирішення поставлених завдань, забезпечення належного рівня трудової та виконавчої дисципліни визначає Положення про преміювання та надання матеріальної допомоги працівникам управління житлово-комунального господарства та будівництва Ніжинської міської ради, затверджене наказом начальника управління ЖКГ та будівництва №5-к від 26.01.2022 (далі - Положення про преміювання).
Відповідно до п.3.1, 3.3, 3.4 Положення про преміювання, преміювання працівників управління здійснюється відповідно до їх особистого внеску в загальні результати роботи, рівня трудової та виконавської дисципліни.
Загальний розрахунковий розмір премій, що нараховуються працівникам управління, визначається у відсотках до посадових окладів працівників з урахуванням доплати за ранг посадової особи місцевого самоврядування, вислуги років, надбавки за інтенсивність або до середньомісячної заробітної плати та інших надбавок.
Розмір премії залежить від виконання показників, зазначених в п. 3.1, 3.2 цього Положення, та особистого вкладу працівників в загальні результати роботи без обмеження індивідуальних премій максимальними розмірами.
Пунктами 4.1-4.3 Положення про преміювання передбачено, що преміювання працівників управління здійснюється щомісячно відповідно до їх особистого внеску в загальні результати роботи згідно наказу начальника управління у порядку та розмірі, установленому цим положенням, у межах затвердженого фонду оплати праці.
Визначати робітникам, зайнятих обслуговуванням органів місцевого самоврядування розмір премії залежно від їхнього вкладу в кінцевий результат роботи. Конкретний розмір премії робітників граничним розміром не обмежується.
При визначенні премії керівник має право збільшувати її без обмеження індивідуальних премій максимальними розмірами.
Таким чином, проаналізувавши нормативно-правові акти, які регулюють питання преміювання працівників Управління ЖКГ, необхідно дійти висновку, що керівник не обмежений в праві встановлювати розмір премії на власний розсуд, головною умовою є дотримання меж бюджетних асигнувань на оплату праці, затверджених у кошторисі утримання управління.
Окремо суд зазначає, що акт ревізії не містить доказів того, що розмір виплачених Позивачем премій працівникам виходить за межі бюджетних асигнувань на оплату праці, затверджених у кошторисі на утримання управління.
Наведене свідчить, що Управління, в межах наданих йому повноважень які передбачені законами України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про оплату праці», Бюджетним кодексом України, Постановою КМУ № 268, положенням про Управління житлово-комунального господарства та будівництва Ніжинської міської ради від 07.12.2022, положенням про преміювання та надання матеріальної допомоги працівникам управління житлово-комунального господарства та будівництва Ніжинської міської ради №5-к від 26.01.2022, приймало рішення про виплату премій працівникам апарату Управління в межах бюджетних видатків на оплату праці.
При цьому розмір премій, що виплачувалась працівникам, не суперечить положенням наведених вище нормативно-правових актів.
Крім того, до правовідносин, що склалися, не можуть бути застосовані норми ст., ст. 130-136 КЗпП України, як вимагає того контролюючий орган, оскільки вони визначають підстави та порядок відшкодування шкоди, яка заподіяна працівником підприємству, установі, організації внаслідок порушення покладених на нього трудових обов'язків.
Таким чином, вимога, викладена у п.2 про забезпечення відшкодування відповідно до норм статей 130-136 КЗпП України, на користь Управління з подальшим спрямуванням до доходів бюджету міської територіальної громади зайво здійснених витрат на оплату праці (надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи та премій у завищених розмірах) в сумі 2 187 850,84 грн, та забезпечення відшкодування зайвих перерахувань сум соціального внесків у розмірі 446 480,53 грн шляхом проведення відповідних взаємо звірок з органом Державної податкової служби України, та коригувань сум належного єдиного соціального внеску на наступні звітні періоди, є незаконною та не підлягає виконанню.
Щодо вимоги про забезпечення відшкодування на користь Управління з подальшим спрямуванням до доходів бюджету міської територіальної громади, здійснених витрат на оплату вартості будівельних робіт з поточного та капітального ремонту покриття доріг/тротуарів підрядником в завищених розмірах на суму 637 136,54 грн, відповідно до норм статей 611, 629 Цивільного кодексу України, суд зазначає наступне.
З Акту ревізії вбачається: «дослідженням актів ф. КБ-2в за укладеними договорами Товариством (ТОВ «Ніжинська ПШМК») з Управлінням встановлено, що у поточній вартості врахованих матеріалів у складі реалізованої вартості будівництва по окремим об'єктам враховані заготівельно-складські витрати, що пов'язані з обсягами матеріальних ресурсів, які не зберігаються на складах та будівельних майданчиках, а саме: суміші асфальтобетонні гарячі, щільні, дрібнозернисті, тип Б, марка 1, бітуми нафтові, суміші бетонні М100 та М200, заповнювачі більше 40 мм.
Загальна вартість в актах ф.КБ-2в сума заготівельно-складських витрат у складі реалізованої вартості ремонтно-будівельних робіт по матеріалам, які не зберігаються на складах та будівельних майданчиках (суміші асфальтобетонні гарячі, щільні, дрібнозернисті, тип Б, марка 1, бітуми нафтові, суміші бетонні М100 та М200, заповнювачі більше 40 мм), а включені до актів ф.КБ-2в, як фактично понесені витрати в розмірі 637136,54 грн з ПДВ ((47512,44 грн+279029,88 грн+204404,80 грн) х1,2).
В ході зустрічної звірки та ревізії не обґрунтовано потребу у відшкодуванні заготівельно-складських витрат, в частині понесення витрат передбачених у пунктів 4.13 Настанови №281.
Тобто, на етапі складанні договірної ціни, Замовник погодив завищену вартість робіт без уточнення обґрунтування величини заготівельно-складських витрат Підрядника, що призвело до внесення до актів ф.КБ-2в безпідставного розміру витрат і як наслідок, Замовником проведена оплата не понесених витрат.
В порушення вимог пунктів 5.10 та 4.13 Настанови, Підрядником включено, а Замовником прийнято до оплати і оплачено не понесені заготівельно-складські витрати матеріалів, що не складуються та не зберігаються на складах та будівельних площадках.».
З вказаними висновками, не можна погодитись, з огляду на наступне.
У період з 01 квітня 2023 року по 30 червня 2025 року між ТОВ «Ніжинська ПШМК» та Управління ЖКГ було укладено 7 договорів з капітального та поточного ремонтів автомобільних доріг.
Так, 06.09.2023 між вказаними сторонами було укладено Договір №260, відповідно до п.1.1 якого Виконавець (ТОВ «Ніжинська ПШМК») зобов'язується виконати роботи щодо Капітальний ремонт дороги по вул. Свідницька (Сакко і Ванцетті) в м. Ніжин Чернігівської області (коригування) (45000000-7-Будівельні роботи та поточний ремонт) ( далі - Послуги), а Замовник (Управління ЖКГ) - прийняти та оплатити Роботи в порядку та на умовах, передбачених даним Договором.
Ціна Договору становить: - 2524878 грн. 00 коп. (два мільйони п'ятсот двадцять чотири тисячі вісімсот сімдесят вісім гривень), в т.ч. ПДВ 20% - 420813,00 грн. і визначається із розрахунку вартості робіт у Додатку №2 до цього Договору «Договірна ціна», який є невід'ємною частиною Договору (п.2.1 Договору №260).
Того ж дня, між ТОВ «Ніжинська ПШМК» (Виконавець) та Управління ЖКГ (Замовник) було укладено Договір №261, згідно з п.1.1 якого Виконавець зобов'язується виконати роботи щодо Капітальний ремонт дороги по вул. Віри Смолянчук на ділянці від вул. Полковника Розумовського до вул. Бобрицька в м. Ніжин, Чернігівської області (45000000-7 - Будівельні роботи та поточний ремонт) (далі - Послуги), а Замовник - прийняти та оплатити Роботи в порядку та на умовах, передбачених даним Договором.
Ціна Договору становить: - 2719000 грн. 00 коп. (два мільйони сімсот дев'ятнадцять тисяч гривень), в т.ч. ПДВ 20% - 453166,67 грн. і визначається із розрахунку вартості робіт у Додатку №2 до цього Договору «Договірна ціна», який є невід'ємною частиною Договору (п.2.1 Договору №261).
07 серпня 2024 року між ТОВ «Ніжинська ПШМК» (Виконавець) та Управління ЖКГ (Замовник) було укладено Договір №151, відповідно до якого Виконавець зобов'язується надати Замовнику послуги та виконати Поточний ремонт асфальтобетонного покриття (45230000-8 - Будівництво трубопроводів, ліній зв'язку та електропередач, шосе, доріг, аеродромів і залізничних доріг; вирівнювання поверхонь) (далі - Послуги), а Замовник - прийняти та оплатити Послуги в порядку та на умовах, передбачених даним Договором.
Ціна Договору становить: - 11 990 000 гри. 00 коп. (одинадцять мільйонів дев'ятсот дев'яносто тисяч гривень 00 коп), в т.ч. ПДВ 20% - 1 998 333,33 гри і визначається із розрахунку ціни послуг у Додатку №2 до цього Договору «Договірна ціна», який є невід'ємною частиною Договору. Ціна даного Договору включає в себе сплату податків і зборів, обов'язкових платежів, що сплачуються або мають бути сплачені, усіх інших витрат Виконавця.
13 серпня 2024 року між тим ж сторонами було укладено Договір №159, згідно з яким Виконавець зобов'язується надати Замовнику послуги та виконати Поточний ремонт внутріквартальиих доріг житлових мікрорайонів міста (45230000-8 - Будівництво трубопроводів, ліній зв'язку та електропередач, шосе, доріг, аеродромів і залізничних доріг; вирівнювання поверхонь) (далі - Послуги), а Замовник - прийняти та оплатити Послуги в порядку та на умовах, передбачених даним Договором.
Ціна Договору становить: - 6 999 000 грн. 00 коп. (шість мільйонів дев'ятсот дев'яносто дев'ять тисяч гривень), в т.ч. ПДВ 20% - 1 166 500,00 грн. (один мільйон сто шістдесят шість тисяч п'ятсот гривень) і визначається із розрахунку ціни послуг у Додатку №2 до цього Договору «Договірна ціна», який є невід'ємною частиною Договору. Ціна даного Договору включає в себе сплату податків і зборів, обов'язкових платежів, що сплачуються або мають бути сплачені, усіх інших витрат Виконавця.
04 червня 2024 року між ТОВ «Ніжинська ПШМК» (Виконавець) та Управління ЖКГ (Замовник) було укладено Договір №116, у відповідності до якого В порядку та на умовах, визначених цим Договором, Замовник доручає, а Підрядник виконує будівельні роботи відповідно до умов Договору та проектно-кошторисної документації і здає Замовнику закінчені роботи в установлений Договором строк, а Замовник зобов'язується прийняти та оплатити їх.
Предметом Договору є виконання робіт по об'єкту: Капітальний ремонт частини під'їзної дороги до кладовища "Овдіївське" від №19 до №37по вул. Вознесенська та від №67 до №83 по вул. Лисенка Миколи в м. Ніжин, Чернігівської області (45000000-7 - Будівельні роботи та поточний ремонт).
Сума цього Договору відповідає ціні пропозиції, є договірною і становить: 3 500 000 грн. 00 коп. (три мільйони п'ятсот тисяч грн. 00 коп..), в тому числі ПДВ 583 333,33 грн. Фінансування за рахунок коштів місцевого бюджету.
03 грудня 2024 року між тими самими сторонами було укладено Договір №316, згідно з умовами якого Виконавець зобов'язується надати Замовнику послуги та виконати: Поточний ремонт внутрішньо-квартальних доріг житлових мікрорайонів міста (додаткові послуги) (45230000-8 - Будівництво трубопроводів, ліній зв'язку та електропередач, шосе, доріг, аеродромів і залізничних доріг; вирівнювання поверхонь) (далі - Послуги), а Замовник - прийняти та оплатити Послуги в порядку та на умовах, передбачених даним Договором.
Ціна Договору становить: 1 371 358 гри. 30 коп. (один мільйон триста сімдесят одна тисяча гриста п'ятдесят вісім гривень 30 коп.), в т.ч. ПДВ 20% - 228 559,72 гри., і визначається із розрахунку ціни послуг у Додатку №1 до цього Договору «Договірна ціна», яка є невід'ємною частиною Договору. Ціна даного Договору включає в себе сплату податків і зборів, обов'язкових платежів, що сплачуються або мають бути сплачені, усіх інших витрат Виконавця.
25 лютого 2025 року між ТОВ «Ніжинська ПШМК» (Виконавець) та Управління ЖКГ (Замовник) було укладено Договір №33, відповідно до якого Виконавець зобов'язується надати Замовнику послуги та виконати Поточний ремонт асфальтобетонного покриття (45230000-8 - Будівництво трубопроводів, ліній зв'язку та електропередач, шосе, доріг, аеродромів і залізничних доріг; вирівнювання поверхонь) (далі - Послуги), а Замовник - прийняти та оплатити Послуги в порядку та на умовах, передбачених даним Договором.
Ціна Договору становить: - 19 180 900 грн. 00 коп. (дев'ятнадцять мільйонів сто вісімдесят тисяч дев'ятсот гривень 00 копійок), в т.ч. ПДВ 20% - 3 196 816,67 грн. і визначається із розрахунку ціни послуг у Додатку №2 до цього Договору «Договірна ціна», який є невід'ємною частиною Договору. Ціна даного Договору включає в себе сплату податків і зборів, обов'язкових платежів, що сплачуються або мають бути сплачені, усіх інших витрат Виконавця.
У Договірній ціні, яка є невід'ємним додатком до вказаних договорів, визначено, що ціна є твердою.
Слід зазначити, що вказані договори були належним чином виконані сторонами, про що свідчать підписані Акти приймання виконаних будівельних робіт.
Крім того, згідно з Актом ревізії, перевіркою дотримання сторонами договірних умов не виявлено фактів перевищення фактичної вартості робіт за договірну ціну, та станом на 30.06.2025 дебіторська та кредиторська заборгованість відсутня.
З підсумкових відомостей ресурсів по об'єктах будівництва, визначених у вищевказаних Договорах вбачається, що до витрат були включені заготівельно- складські витрати на будівельні матеріали, вироби та комплекти.
Основні правила застосування кошторисних норм та нормативів з ціноутворення у будівництві для визначення вартості нового будівництва, реконструкції, капітального ремонту будинків, будівель і споруд будь-якого призначення, їх комплексів та частин, лінійних об'єктів інженерно-транспортної інфраструктури, а також реставрації пам'яток архітектури та містобудування визначає Настанова з визначення вартості будівництва, затверджена наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 01.11.2021 №281 (далі - Настанова).
Ця Настанова є обов'язковою для визначення вартості будівництва об'єктів, що споруджуються із залученням бюджетних коштів, коштів державних і комунальних підприємств, установ та організацій, а також кредитів, наданих під державні гарантії (далі - державні кошти).
Відповідно до п.4.9 Настанови кошторисна вартість будівельних матеріалів, виробів та комплектів у прямих витратах визначається на підставі нормативної потреби в них, розрахованої виходячи з обсягів робіт, передбачених проектною документацією, та відповідних поточних цін.
Поточні ціни на матеріальні ресурси для об'єкта будівництва визначаються франкоприоб'єктний склад будівельного майданчика і на встановлену одиницю виміру враховують такі елементи вартості:
1) відпускну ціну (в тому числі, вартість тари, упаковки і реквізиту та вартість вантажних робіт);
2) вартість транспортування;
3) заготівельно-складські витрати.
Згідно з п.4.13 Настанови у складі кошторисної вартості матеріальних ресурсів враховуються заготівельно-складські витрати, призначені для покриття витрат будівельних організацій на утримання апарату заготівельних служб (відділи постачання, підрозділи виробничо-технологічної комплектації будівельних організацій тощо) та матеріальних базових складів, а також витрат, пов'язаних з втратами, які важко усуваються, і псуванням матеріалів при їх транспортуванні та зберіганні на складах.
Заготівельно-складські витрати розраховуються за відсотком до кошторисної вартості матеріалів франко-приоб'єктний склад і є лімітом коштів на відшкодування цих витрат підряднику:
а) для будівельних матеріалів, у тому числі арматури стрижневої і дротяної, закладних та накладних деталей, санітарно-технічних і електротехнічних матеріалів, виробів та комплектів (крім металевих комплектів) - 2 % від суми відпускної ціни та транспортних витрат;
б) для металевих комплектів, металевих виробів (металеві труби, двотавр, швелер, кутик, лист, полоса) - 0,75 % від суми відпускної ціни та транспортних витрат.
Маса заготівельно-складських витрат, визначена за наведеними показниками, у середньому забезпечує покриття зазначених витрат.
У відповідності до абз. 3 п. 5.10 Настанови заготівельно-складські витрати розраховуються виходячи з відповідних статей цих витрат та обсягів матеріальних ресурсів, які зберігаються на складах та застосовуються безпосередньо на об'єкті будівництва, потужності організації та обсягів робіт по цьому об'єкту будівництва або за домовленістю сторін за відсотковими показниками, передбаченими в інвесторській кошторисній документації, що обумовлюється договором.
Тобто, зазначений пункт Настанови дає можливість розраховувати заготівельно-складські витрати за домовленістю сторін за усередненими відсотковими показниками, передбаченими в інвесторській кошторисній документації, що обумовлюється договором.
Відповідно до п.1.2 Настанови інвесторська кошторисна документація - сукупність кошторисів, кошторисних розрахунків, відомостей кошторисної вартості пускових комплексів, зведених кошторисних розрахунків вартості об'єкта будівництва або його черг, зведень витрат, пояснювальних записок та відомостей ресурсів, складених на стадії розроблення проектної документації.
Твердий кошторис (тверда договірна ціна) - кошторис, що може коригуватися лише в окремих випадках за згодою сторін у порядку, визначеному договором.
Відповідно до п.6.4 Настанови вартість матеріальних ресурсів у складі прямих витрат при проведенні розрахунків за обсяги виконаних робіт визначається на підставі виконаних обсягів робіт, нормативних витрат матеріальних ресурсів, визначених за КНУ РЕКН, та їх уточненої вартості.
Отже, заготівельно-складські витрати є розрахунковою величиною, яка розраховується у складі кошторисної вартості з розрахунку 2 % до кошторисної вартості матеріалів, і не потребує документального обґрунтування. Тобто, ця сума вже закладена у кошторисній вартості (договірній ціні) і в межах цього ліміту підрядник має право на відшкодування цих витрат незалежно від того, чи має він документальне підтвердження, розрахунки та/або обґрунтування фактичного понесення таких витрат.
Враховуючи, що договірні ціни за договорами від 06.09.2023 №260, №261, від 13.08.2024 №116, від 07.08.2024 №151, від 13.08.2024 №159, від 03.12.2024 №316, від 25.02.2025 №33 включають в себе заготівельно-складські витрати на матеріальні ресурси, що підтверджується відповідними відомостями ресурсів до локальних кошторисів, які обґрунтовують вартість матеріальних ресурсів, вказаної в договірній ціні, та підтверджують включення до ціни матеріалів у т.ч. заготівельно-складських витрат, то включення до умов вказаних договорів відшкодування заготівельно- складських витрат у вартості будівельних матеріалів є правомірним.
Як було зазначено вище, контролюючим органом в Акті ревізії здійснено розрахунок загальної суми заготівельно-складських витрат у складі реалізованої вартості ремонтно-будівельних робіт по матеріалам, які не зберігаються на складах та будівельних майданчиках (суміші асфальтобетонні гарячі, щільні, дрібнозернисті, тип Б, марка 1, бітуми нафтові, суміші бетонні М100 та М200, заповнювачі більше 40 мм), а включені до актів ф.КБ-2в, як фактично понесені витрати та зазначено, що розмір таких витрат становить 637136,54 грн з ПДВ ((47512,44 грн+279029,88 грн +204404,80 грн) х1,2). Однак, вказана сума не відповідає дійсності.
Так, з Довідки щодо розбіжності по накопичувальній відомості заготівельно- складських витрат, включених товариством з обмеженою відповідальністю «Ніжинська пересувна шляхо-будівельна механізована колона» до вартості робіт в актах ф. КБ-2в за договорами, укладеними з УЖКГ та будівництва НМР від 26.02.2026 №01-14/128, яка складена на підставі актів приймання виконаних будівельних робіт форми №КБ-2в, вбачається, що загальний розмір заготівельно-складських витрат становить 605 269,04 грн з ПДВ.
Крім того, з вказаного вище розрахунку взагалі не можливо встановити, яким чином Відповідачем було його здійснено, та звідки були отримані суми 47512,44 грн, 279029,88 грн, 204404,80 грн.
Таким чином, контролюючим органом під час ревізії помилково зазначено загальну суму заготівельно-складських витрат у розмірі 637136,54 грн з ПДВ замість 605 269,04 грн з ПДВ.
Окремо суд зазначає, що з Вимоги вбачається, що Відповідач вимагає усунути виявлене вказане порушення шляхом відшкодування завищеної вартості підрядних робіт з подальшим спрямуванням вказаних коштів до доходів бюджету міської територіальної громади.
Однак, шлях усунення виявленого порушення саме таким чином, як визначив Відповідач, не узгоджується із нормами діючого бюджетного законодавства, з огляду на наступне.
Порядок складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2002 року № 228 (далі - Порядок № 228).
Так, п. 19 Порядку № 228 передбачено, що спеціальний фонд проекту кошторису передбачає складення зведення показників спеціального фонду кошторису за всіма джерелами надходження коштів до цього фонду та відповідними напрямами їх використання.
Пунктом 23 цього Порядку встановлено, що видатки спеціального фонду кошторису за рахунок власних надходжень плануються у такій послідовності: за встановленими напрямами використання, на погашення заборгованості установи з бюджетних зобов'язань за спеціальним та загальним фондом кошторису та на проведення заходів, пов'язаних з виконанням основних функцій, які не забезпечені (або частково забезпечені) видатками загального фонду. При цьому розпорядник бюджетних коштів здійснює коригування обсягів узятих бюджетних зобов'язань за загальним фондом кошторису для проведення видатків з цих зобов'язань із спеціального фонду кошторису відповідно до бюджетного законодавства.
Частиною 4 ст. 13 Бюджетного кодексу України (далі - БК України) врегульовано, що власні надходження бюджетних установ отримуються додатково до коштів загального фонду бюджету і включаються до спеціального фонду бюджету. Власні надходження бюджетних установ використовуються (з урахуванням частини дев'ятої статті 51 цього Кодексу) на: покриття витрат, пов'язаних з організацією та наданням послуг; організацію додаткової (господарської) діяльності; утримання, облаштування, ремонт та придбання майна; ремонт, модернізацію чи придбання нових необоротних активів та матеріальних цінностей, тощо.
Відповідно до частин 6,9 ст. 78 БК України Виконання місцевих бюджетів за видатками та кредитуванням здійснюється відповідно до статей 46-51 цього Кодексу.
Ведення бухгалтерського обліку виконання місцевих бюджетів та порядок закриття рахунків місцевих бюджетів після закінчення бюджетного періоду здійснюються з урахуванням положень статей 56 і 57 цього Кодексу.
За приписами ч. 9 ст. 51 БК України, якщо фактичні обсяги власних надходжень бюджетних установ з урахуванням залишків відповідних бюджетних коштів на початок року перевищують відповідні витрати, затверджені законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет), розпорядник бюджетних коштів передбачає спрямування таких надпланових обсягів у першу чергу на погашення заборгованості з оплати праці, нарахувань на заробітну плату, стипендій, комунальних послуг та енергоносіїв. Якщо такої заборгованості немає, розпорядник бюджетних коштів спрямовує 50 відсотків коштів на заходи, що здійснюються за рахунок відповідних надходжень, і 50 відсотків коштів - на заходи, необхідні для виконання основних функцій, але не забезпечені коштами загального фонду бюджету за відповідною бюджетною програмою. У такому разі розпорядник бюджетних коштів здійснює перерозподіл обсягів узятих бюджетних зобов'язань за загальним фондом бюджету для проведення видатків за цими зобов'язаннями із спеціального фонду бюджету.
Частиною 8 ст. 13 БК України означено, що платежі за рахунок спеціального фонду бюджету здійснюються в межах коштів, що фактично надійшли до цього фонду на відповідну мету (з дотриманням вимог частини другої статті 57 цього Кодексу), якщо цим Кодексом та/або законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет) не встановлено інше.
Частиною 2 ст. 57 БК України указано, що на кінець бюджетного періоду Казначейство України зберігає залишки коштів на рахунках спеціального фонду державного бюджету та щодо субвенцій із спеціального фонду державного бюджету на рахунках спеціального фонду місцевих бюджетів для покриття відповідних витрат у наступному бюджетному періоді з урахуванням їх цільового призначення. У разі відсутності відповідних бюджетних призначень на наступний бюджетний період залишки коштів спеціального фонду перераховуються до загального фонду державного бюджету.
Так, бюджетні зобов'язання за бюджетними програмами спеціального фонду місцевого бюджету, головні розпорядники бюджетних коштів зобов'язані виконати до кінця поточного бюджетного періоду в межах і за рахунок відповідних фактичних надходжень до спеціального фонду бюджету, не допускаючи наявності за такими зобов'язаннями кредиторської заборгованості на початок наступного бюджетного періоду.
Таким чином, зважаючи на те, що поновлення видатків загального фонду установами в межах бюджетного періоду, в якому сталося порушення, є неможливим з огляду на специфіку бюджетного законодавства, то вказана вимого не містить визначених конкретних дій у межах закону, обов'язкових до виконання Позивачем для усунення виявлених порушень, які зазначені у Вимозі.
Аналогічна правова позиція, викладена у постанові Верховного Суду від 02.07.2024 у справі № 600/2824/23-а.
Отже, зважаючи на те, що заготівельно-складські витрати включені до ціни договорів з поточного та капітального ремонтів автомобільних доріг, відповідають вимогам чинного законодавства, Відповідачем допущено арифметичну помилку під час визначення загальної суми заготівельно-складських витрат, які нібито не зберігаються на складах та будівельних майданчиках (вказано 637 136,54 грн, замість 605 269,04 грн), а шлях усунення виявленого порушення саме таким чином, як визначив Відповідач, не узгоджується із нормами діючого бюджетного законодавства, то така вимога є протиправною та не підлягає виконанню.
Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
При вказаних обставинах суд дійшов висновку, що відповідачем не доведено правомірність та обґрунтованість своїх дій та рішення з урахуванням вимог, встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, позов підлягає задоволенню.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст. ст.139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов Управління житлово-комунального господарства та будівництва Ніжинської міської ради Чернігівської області (вул. Станіслава Прощенка, 20, м.Ніжин,Чернігівська обл., Ніжинський р-н,16608) до Управління Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області (вул. Єлецька, 11,м. Чернігів,Чернігівська обл., Чернігівський р-н,14000) про визнання протиправною та скасування вимоги - задовольнити в повному обсязі.
Визнати протиправною та скасувати Вимогу Управління Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області щодо усунення недоліків, виявлених ревізією порушень законодавства від 30.01.2026 №262506-14/293-2026.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області на користь Управління житлово-комунального господарства та будівництва Ніжинської міської ради Чернігівської області судовий збір в розмірі 2662,40 грн.
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Повний текст рішення виготовлено 13 квітня 2026 року.
Суддя Сергій КЛОПОТ