Рішення від 13.04.2026 по справі 480/6324/25

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 квітня 2026 року Справа № 480/6324/25

Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Гелети С.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику осіб в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом депутата Степанівської селищної ради 8 скликання ОСОБА_1 до Степанівської селищної ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

До Сумського окружного адміністративного суду звернулася депутат Степанівської селищної ради 8 скликання ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Степанівської селищної ради, і просить суд з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог:

- визнати протиправною бездіяльність Степанівської селищної ради Сумської області щодо неприйняття рішення за заявою депутата Руденко Ольги Миколаївни від 24.06.2025 про складення депутатських повноважень;

- зобов'язати Степанівську селищну раду Сумської області розглянути на найближчому пленарному засіданні ради заяву ОСОБА_1 від 24.06.2025 про складення депутатських повноважень та визнати повноваження депутата Руденко Ольги Миколаївни припиненими.

Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач є депутатом Степанівської селищної ради 8 скликання. Рішенням Степанівської селищної ради від 01.12.2020 "Про початок повноважень Степанівського селищного голови Сумського району Сумської області" за наслідками проведення виборів та за інформацією голови Степанівської селищної територіальної виборчої комісії Сумського району про результати виборів Степанівського селищного голови та обрання на посаду Степанівського селищного голови Сумського району Сумської області обрано на посаду Степанівського селищного голови ОСОБА_2 .

Рішенням Степанівської селищної ради від 01.12.2020 "Про затвердження регламенту Степанівської селищної ради" затверджено регламент ради 8 скликання.

Розпорядженням Степанівського селищного голови від 13.06.2025 № 205-ОД "Про продовження засідання 32 сесії Степанівської селищної ради 8 скликання після перерви" призначено продовжити засідання 32 сесії на 24.06.2025 о 14-00 в залі засідань Степанівської селищної ради та визначено порядок денний.

24.06.2025 позивач звернувся до Степанівської селищної ради із заявою про дострокове припинення повноважень депутата Степанівської селищної ради на підставі п. 2 ч. 2 ст. 5 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад". Заява радою прийнята та зареєстрована.

24.06.2025 відбулось чергове пленарне засідання 32ї сесії Степанівської селищної ради на якому не відбувся розгляд жодного питання порядку денного і селищний голова в черговий раз оголосив перерву в засіданні.

Звертає увагу, що першочергово пленарне засідання 32 сесії ради було скликано на 06.12.2023. Після цього переносилась на 22.12.2023, 24.01.2024, 26.01.2024, 07.03.2024, 30.04.2024, 29.05.2024, 17.07.2024, 18.10.2024, 24.10.2024, 07.11.2024, 18.12.2024, 24.12.2024, 22.01.2025, 24.03.2025, 14.05.2025, і чергове засідання призначене на 08.08.2025. Тобто, одні і ті ж питання порядку денного не розглянуті з 06.12.2023 та протягом півтора року і 16-ти пленарних засідань, що вочевидь свідчить про небажання селищного голови проводити засідання та саботаж в керівництві радою.

Враховуючи, що засідання ради постійно зриваються селищним головою, питання по заяві позивача про припинення повноважень також не розглядаються, що є протиправною бездіяльністю селищної ради та селищного голови, як керівника, який ставить на обговорення порядок денний, черговість розгляду питань, виносить їх на розгляд та голосування відповідно до Регламенту ради.

Позивач вважає бездіяльність ради протиправною, у зв'язку із чим просить задовольнити позовні вимоги.

Відповідач надав до суду відзив, в якому просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

Зазначає, що 24.06.2025 було поновлено засідання 32ї сесії ради після перерви. Згідно протоколу засідання 24.06.2025 на сесії були присутні 16 депутатів.

Селищний голова відкрив засідання сесії та після вирішення процедурних питань, запропонував присутнім депутатам затвердити порядок денний.

Депутат ради Любов Чепульська повідомила про те, що частина депутатів селищної ради, а саме: по виборчому округу № 7 - ОСОБА_3 , ОСОБА_1 , Гуйва О.В., по виборчому округу № 4 - Нікітенко П.В., по виборчому округу № 5 - Бутенко А.І., ОСОБА_4 , Крапівін О.Ю., по виборчому округу № 3 - ОСОБА_5 , по виборчому округу № 1 - Кузьменко О.Л., ОСОБА_6 по виборчому округу № 6 - Карпенко С.М. подали їй заяви про дострокове складання депутатських повноважень відповідно до пункту 2 частини 2 статті 5 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад».

Також зазначений депутат Чепульська Л.А. повідомила, що вищезазначеним депутатам першочергово потрібно скласти свої депутатські повноваження. Бюджет приймати ні вона, ні зазначені депутати не будуть.

В подальшому депутати ради ОСОБА_6 , Руденко О.М., БабинецьО.Ю., Карпенко СМ., Крапівін О.Ю. залишили засідання ради та пішли до канцелярії Степанівської селищної ради реєструвати заяви про складання депутатських повноважень депутатів ОСОБА_3 , Руденко О.М., Гуйви О.В., Нікітенка П.В., Бутенка А.І., ОСОБА_4 , Крапівіна О.Ю., ОСОБА_5 , Кузьменко О.Л., Чепульської Л.А., Карпенка С.М.

Головуючий оголосив перерву на 20 хвилин. Після перерви депутати ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 повернулися до зали проведення сесії, депутат Любов Чепульська віддала зареєстровані копії заяв вищевказаних депутатів до президії.

Відповідач звертав увагу суду, що позивач зазначає, що 24.06.2025 звернувся до Степанівської селищної ради про дострокове припинення своїх повноважень, і на засіданні сесії 24.06.2025 не відбувся розгляд жодних питань порядку денного - не містить хронології подій згідно їх фактичного перебігу.

Так позивач не зазначає, що із заявою про складання своїх депутатських повноважень, позивач звернувся вже після відкриття сесії.

Відповідно до Регламенту Степанівської селищної ради 8 скликання, затвердженого рішенням Степанівської селищної ради від 01.12.2020 «Про затвердження Регламенту Степанівської селищної ради» (надалі - Регламент), стаття 28 визначає, що формування проєкту рішення порядку денного сесії відбувається не пізніш як за два тижні до дати початку сесії ради, а пропозиції щодо кожного питання, яке пропонується включити до порядку денного сесії, подається з проєктом рішення, яке пропонується прийняти до проєкту за цією пропозицією, підготовленим згідно з вимогами цього Регламенту.

Згідно вимог частин першої - четвертої статті 47 Регламенту, питання порядку денного розглядаються у тій послідовності, в якій вони були затвердженні, а у виняткових випадках, питання порядку денного які не були попередньо розглянуті відповідною постійною депутатською комісією, можуть бути включенні до порядку денного, виключно за умови прийняття радою про це рішення та оголошення перерви для обов'язкового розгляду цього питання у постійній комісії ради.

Враховуючи зазначенні вимоги Регламенту по процедурі та порядку включення питань до порядку денного сесії Степанівської селищної ради та їх розгляду викладене в позові стосовно протиправної бездіяльності Степанівської селищної ради щодо неприйняття рішення за заявою позивача про складання ним депутатських повноважень є безпідставними.

Позивач не дотримався встановленої процедури підготовки та розгляду питання про складання позивачем своїх депутатських повноважень.

Також відповідач звертав увагу, що під час проведення сесії 24.06.2025, після передачі заяви позивача ті інших депутатів про складання своїх депутатських повноважень до президії, депутат Любов Чепульська, заявила, що депутати, які подали заяви на складання повноважень не будуть голосувати за такий порядок денний та залишають зал засідань, і хоча позивач залишилася в сесійній залі, при голосуванні за порядок денний сесії вона утрималася.

За результатами голосування депутатами по затвердженню порядку денного чергової тридцять другої сесії Степанівської селищної ради 24.06.2025 - рішення НЕ прийнято, відповідно головуючий оголосив перерву, оскільки радою не затвердженого порядку денного, як то передбачено статтею 29 Регламенту.

В подальшому розпорядженням Степанівського селищного голови від 28.07.2025 № 254-ОД «Про продовження засідання тридцять другої сесії Степанівської селищної ради після перерви», було продовжено засідання сесії на 08.08.2025 о 14:00, в переліку питань винесених на розгляд сесії, серед інших, було питання порядку денного за № 50 про розгляд заяви позивача про складання ним депутатських повноважень.

Перед цим селищним головою, відповідно до вимог Регламенту було спрямовано заяву позивача до постійної депутатської комісії, до відання якої належить попередній розгляд цього питання, втім комісія, яку очолює депутат Любов Чепульська на своє засідання не зібралася.

08.08.2025 під час проведення засідання чергової тридцять другої сесії Степанівської селищної ради восьмого скликання, участь в якій позивач не приймав, було розглянуто заяву позивача про складання ним депутатських повноважень.

За результатом голосування рішення НЕ прийнято, депутати НЕ підтримали заяву позивача про складання ним своїх повноважень, «ЗА» було подано лише 1 (один) голос.

Вказані обставини підтверджуються витягом із протоколу засідання чергової тридцять другої сесії Степанівської селищної ради восьмого скликання від 08.08.2025, що в свою чергу свідчить про відсутність предмету позову.

Відкрито спрощене провадження по справі без виклику осіб. Ухвалою суду прийнято справу до провадження у новому складі суду та ухвалено розгляд справи провадити за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд виходить із наступного.

Позивач ОСОБА_1 є депутатом Степанівської селищної ради 8 скликання.

24.06.2025 позивач звернувся до Степанівської селищної ради із заявою про дострокове припинення повноважень депутата Степанівської селищної ради на підставі п. 2 ч. 2 ст. 5 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад".

Як зазначає позивач у позовній заяві, першочергово пленарне засідання 32ї сесія ради була скликана на 06.12.2023. Після цього переносилась на 22.12.2023, 24.01.2024, 26.01.2024, 07.03.2024, 30.04.2024, 29.05.2024, 17.07.2024, 18.10.2024, 24.10.2024, 07.11.2024, 18.12.2024, 24.12.2024, 22.01.2025, 24.03.2025, 14.05.2025, і чергове засідання призначене на 08.08.2025.

Позивач вважає, що відповідачем порушено строк розгляду заяви, що стало підставою для звернення до суду із вказаним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Згідно з частиною першою статті 46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" № 280/97-ВР від 21.05.1997 (надалі - Закон № 280/97-ВР) сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради.

Відповідно до частини дванадцятої статті 46 Закону № 280/97-ВР сесія ради є повноважною, якщо в її пленарному засіданні бере участь більше половини депутатів від загального складу ради.

Згідно з частиною тринадцятою статті 46 Закону № 280/97-ВР пропозиції щодо питань на розгляд ради можуть вноситися сільським, селищним, міським головою, постійними комісіями, депутатами, виконавчим комітетом ради, головою місцевої державної адміністрації, головою районної у місті, районної, обласної ради, загальними зборами (конференцією) жителів, громадськими слуханнями, жителями у порядку місцевої ініціативи. Пропозиції щодо прийняття рішень, які відповідно до закону є регуляторними актами, вносяться з урахуванням вимог Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності".

Відповідно до частин першої-третьої статті 59 Закону № 280/97-ВР рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.

Рішення ради приймаються відкритим поіменним голосуванням, окрім випадків, передбачених пунктами 4 і 16 статті 26, пунктами 1, 29 і 31 статті 43 та статтями 55, 56 цього Закону, в яких рішення приймаються таємним голосуванням. Результати поіменного голосування підлягають обов'язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації". На офіційному веб-сайті ради розміщуються в день голосування і зберігаються протягом необмеженого строку всі результати поіменних голосувань. Результати поіменного голосування є невід'ємною частиною протоколу сесії ради.

Відповідно до частини першої статті 2 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" від 11 липня 2002 року № 93-IV депутат сільської, селищної, міської, районної у місті, районної, обласної ради є представником інтересів територіальної громади села, селища, міста чи їх громад, який відповідно до Конституції України і закону про місцеві вибори обирається на основі загального, рівного, прямого виборчого права шляхом таємного голосування на строк, встановлений Конституцією України.

Згідно з пунктом 2 частини другої статті 5 Закону № 93-IV повноваження депутата місцевої ради припиняються достроково за наявності перелічених підстав, засвідчених офіційними документами, без прийняття рішення відповідної ради у разі його відкликання за народною ініціативою у встановленому цим Законом порядку.

Відповідно до частини третьої статті 5 Закону № 93-IV спори щодо дострокового припинення повноважень депутата місцевої ради вирішуються судом.

З аналізу наведених вище правових норм вбачається, що депутат сільської ради має право на дострокове припинення повноважень за власним бажанням. Водночас повноваження депутата може бути припинено достроково лише за рішенням відповідної ради після його обговорення більшістю депутатів від загального складу ради на пленарному засіданні.

Звертаючись із позовом до суду позивач вважає протиправною бездіяльність відповідача щодо неприйняття рішення про припинення повноважень як депутата за власною заявою та просить суд зобов'язати Степанівську селищну раду Сумської області розглянути на найближчому пленарному засіданні ради заяву від 24.06.2025 про складення депутатських повноважень та визнати повноваження позивач, як депутата ради, припиненими.

Однак, як вбачається з матеріалів справи, 08.08.2025 під час проведення засідання чергової тридцять другої сесії Степанівської селищної ради восьмого скликання, було розглянуто заяву позивача про складання депутатських повноважень, за результатом голосування, рішення не прийнято, депутати не підтримали заяву позивача про складання своїх повноважень, "ЗА" було подано 1 (один) голос, що підтверджується витягом із протоколу засідання ради, наданому відповідачем до матеріалів справи.

Тобто заява позивача щодо припинення депутатських повноважень була розглянута по суті.

При цьому, звертаючись із позовом до суду із цим позовом, позивач просить суд визнати протиправною бездіяльність Степанівської селищної ради Сумської області щодо неприйняття рішення за заявою позивача.

Оскільки на час звернення позивача до суду з позовом, відповідачем розглядалась заява по суті, суд доходить висновку, що позовні вимоги є такими, що задоволенню не підлягають.

Відповідно до частини першої статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси, і просити про їх захист.

Таким чином, з наведеного вбачається, що завдання адміністративного судочинства полягає у захисті саме порушених прав особи у публічно-правових відносинах, що звернулася до суду з позовом.

Гарантоване статтею 55 Конституції України й конкретизоване у законах України право на судовий захист передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але вимагає, щоб порушення, про яке стверджує позивач, було обґрунтованим та дійсним. Таке порушення прав має бути реальним, стосуватись індивідуально виражених прав або інтересів особи, яка стверджує про їх порушення. Право на захист - це самостійне право, яке з'являється у особи у момент порушення чи оспорювання іншою особою належного їй суб'єктивного права.

Тобто, обов'язковою умовою судового захисту є наявність порушених прав та охоронюваних законом інтересів безпосередньо позивача з боку відповідача, зокрема, наявність у особи, яка звернулася з позовом, суб'єктивного матеріального права або законного інтересу, на захист якого подано позов.

Відсутність порушеного права чи невідповідність обраного позивачем способу його захисту способам, визначеним законодавством, встановлюється при розгляді справи по суті та є підставою для прийняття судом рішення про відмову в позові.

Разом із тим, суд зазначає, що позивач в разі необхідності не позбавлений права подання в установленому порядку нової заяви про складення депутатських повноважень для розгляду радою.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 ст. 77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Аналізуючи наявні в матеріалах справи докази та фактичні обставини справи, суд дійшов висновку щодо відсутності порушених прав позивача, що обумовлює підстави для висновку про відмову у задоволенні позову.

Підстави для вирішення питання розподілу судових витрат згідно зі статтею 139 Кодексу адміністративного судочинства України відсутні, з огляду на те, що позивачу відмовлено у задоволенні позову.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову депутата Степанівської селищної ради 8 скликання ОСОБА_1 до Степанівської селищної ради про визнання протиправною бездіяльність Степанівської селищної ради Сумської області щодо неприйняття рішення за заявою депутата Руденко Ольги Миколаївни від 24.06.2025 про складення депутатських повноважень; зобов'язання Степанівську селищну раду Сумської області розглянути на найближчому пленарному засіданні ради заяву ОСОБА_1 від 24.06.2025 про складення депутатських повноважень та визнати повноваження депутата Руденко Ольги Миколаївни припиненими - відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя С.М. Гелета