13 квітня 2026 року № 320/37910/23
Суддя Київського окружного адміністративного суду Скрипка І.М., розглянувши у порядку письмового провадження заяву про зміну способу і порядку виконання рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області.
Просив суд визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку та виплати пенсії з 01.12.2019 на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по місту Києву» від 16.05.2023 № 6860, виданої станом на листопад 2019 року у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та положень Постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та зобов'язати відповідача з 01.12.2019 перерахувати та виплачувати пенсію позивачу на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по місту Києву» від 16.05.2023 № 6860, виданої станом на листопад 2019 року у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та положень Постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», та здійснити виплату різниці між максимально нарахованим та фактично виплаченим розміром з 01.12.2019 по день проведення перерахунку.
Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 06.06.2024 у справі №320/37910/23 адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено частково.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області з 01.12.2019 перерахувати та виплатити пенсію ОСОБА_1 на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по місту Києву» від 16.05.2023 № 6860, виданої станом на листопад 2019 року у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та положень Постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», з урахуванням раніше виплачених сум.
У подальшому, від сторони позивача надійшла заява у порядку статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України, в якій заявник просить змінити спосіб виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 06.06.2024 у справі №320/37910/23 шляхом стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області на користь позивача виплату по пенсійній заборгованості у сумі 240211,00 грн.
Заява позивача обґрунтована тим, що назване рішення Київського окружного адміністративного у частині виплати належних ОСОБА_1 сум не виконується більше, ніж два місяці з дня набрання ним законної сили.
Повісткою-повідомленням судом на 02.04.2026 викликано Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області та ОСОБА_1 і його представника для участі у судовому засіданні для розгляду заяву про зміну способу і порядку виконання рішення.
У судове засідання, призначене на 02.04.2026, сторони не прибули, у зв'язку із чим протокольною ухвалою суду вирішено розгляд заяви здійснювати у порядку письмового провадження.
Розглянувши заяву про зміну способу і порядку виконання рішення, суд дійшов наступного висновку.
Порядок та підстави зміни чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення в адміністративному судочинстві врегульовані статтею 378 Кодексу адміністративного судочинства України.
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення положень про судовий контроль за виконанням судових рішень» від 21.11.2024 №4094-IX, який набрав чинності 19.12.2024, внесені зміни до положень статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України, зокрема, у частині зміни чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.
Так, за змістом частин першої-третьої статті 378 Кодексу адміністративного судочинства (у редакції Закону №4094-IX, що діє з 19.12.2024 року) за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Невиконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, яке набрало законної сили, щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг протягом двох місяців з дня набрання законної сили судовим рішенням є самостійною підставою для зміни способу і порядку виконання такого судового рішення шляхом стягнення з такого суб'єкта владних повноважень відповідних виплат.
Отже, з 19.12.2024 статтю 378 Кодексу адміністративного судочинства України доповнено самостійною підставою для зміни способу і порядку виконання судового рішення, а саме: невиконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, яке набрало законної сили, щодо, серед іншого, обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, протягом двох місяців з дня набрання таким рішенням законної сили. Законодавцем прямо визначено, що зміна способу і порядку виконання такого судового рішення відбувається шляхом стягнення з такого суб'єкта владних повноважень відповідних виплат.
Як убачається з матеріалів справи, листом Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області від 02.01.2026 №1000-0202-8/553, адресованого позивачеві, повідомлено, що на виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 06.06.2024 у справі №320/37910/23, яке набрало законної сили 22.08.2024, ОСОБА_1 нарахована сума за період 01.12.2019 по 30.09.2024 становить 240773,05 грн, з якої виплачено: 31.10.2025 -187,35 грн, 27.11.2025 -187,35 грн, 31.12.2025 -187,35 грн. Наступна виплата буде здійснена у межах відповідного фінансового ресурсу, визначеного у бюджеті на відповідний рік.
Тобто, рішення Київського окружного адміністративного суду 06.06.2024 у справі №320/37910/23 у частині виплати позивачу нарахованої суми пенсії у розмірі 240211,00 грн, є невиконаним.
При цьому, нова редакції частини треьої статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України передбачає зміну способу виконання, з урахуванням дотримання декількох вимог: 1) рішення суду стосується обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг; 2) рішення суду не виконується більше двох місяців з моменту набрання законної сили; 3) спосіб виконання замінюються на стягнення з такого суб'єкта владних повноважень відповідних виплат; 4) з урахуванням вимог частин другої, третьої статті 378 Кодексу необхідна заява сторони у справі.
У цьому випадку, всі зазначені обставини наявні, оскільки позивачем подано заяву про заміну способу виконання судового рішення, яке стосується одержання пенсійних виплат, не виконується більше двох місяців, та позивач просить змінити спосіб виконання на стягнення відповідних виплати.
Враховуючи імперативність абзацу другого частини третьої статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд не знаходить підстав для відмови в задоволенні заяви позивача про заміну способу виконання рішення на його користь, яке відповідачем не виконано протягом двох місяців на стягнення відповідних коштів.
Отже, під зміною способу і порядку виконання рішення слід розуміти прийняття судом нових заходів для реалізації рішення у разі неможливості його виконання у встановленими раніше порядку і способом. Змінюючи спосіб і порядок виконання судового рішення, суд не може змінювати останнє по суті.
Поняття спосіб і порядок виконання судового рішення мають спеціальне значення, яке реалізується у виконавчому провадженні. Вони означають визначену рішенням суду послідовність і зміст вчинення виконавчих дій державним виконавцем. Під зміною способу виконання рішення суду необхідно розуміти прийняття судом нових заходів для реалізації рішення у разі неможливості його виконання у раніше встановлений спосіб.
За правилами статті 33 Закону України «Про виконавче провадження» за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення або роблять його неможливим, сторони, а також виконавець за заявою сторін або державний виконавець з власної ініціативи у випадку, передбаченому Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», мають право звернутися до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції, із заявою про встановлення або зміну способу і порядку виконання рішення.
Приписами частини першої статті 8 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» встановлено, що виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, особам, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, забезпечується за рахунок коштів державного бюджету.
Таким чином, стягнення коштів може відбуватися лише за рахунок коштів Державного бюджету України, які перераховуються до Пенсійного фонду України.
Враховуючи наведене, а також те, що невиконання суб'єктом владних повноважень судового рішення протягом двох місяців з дня набрання законної сили судовим рішенням є самостійною підставою для зміни способу і порядку виконання такого судового рішення шляхом стягнення з такого суб'єкта владних повноважень відповідних виплат, суд дійшов висновку про необхідність задоволення заяви про зміну способу і порядку виконання рішення по даній справі.
На підставі викладеного, керуючись статтями 248, 378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
заяву ОСОБА_1 про зміну способу і порядку виконання рішення суду - задовольнити.
Змінити спосіб виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 06.06.2024 у справі №320/37910/23 із:
«Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області з 01.12.2019 перерахувати та виплатити пенсію ОСОБА_1 на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по місту Києву» від 16.05.2023 № 6860, виданої станом на листопад 2019 року у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та положень Постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», з урахуванням раніше виплачених сум», на:
«Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (код ЄДРПОУ: 22933548; місцезнаходження: 08500, Київська обл., м. Фастів, вул. Саєнка Андрія, буд. 10) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ; адреса: АДРЕСА_1 ) перераховану, але не виплачену пенсію у розмірі 240211 (двісті сорок тисяч двісті одинадцять) грн 00 коп».
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня проголошення (підписання) ухвали.
Суддя Скрипка І.М.