Рішення від 13.04.2026 по справі 317/51/26

Справа № 317/51/26

Провадження № 2/317/414/2026

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 квітня 2026 року м. Запоріжжя

Запорізький районний суд Запорізької області у складі:

головуючого судді Нікітіна В.В.

при секретарі Хижняк Д.Г.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у спрощеному позовному провадженні цивільну справу за позовом Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» до ОСОБА_1 про стягнення донарахованого необлікованого об'єму природного газу,-

ВСТАНОВИВ:

До суду надійшов позов Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» до ОСОБА_1 про стягнення донарахованого необлікованого об'єму природного газу в сумі 22684,76 грн. та судові витрати.

Свої вимоги мотивує тим, що з 01 липня 2015 року позивач на підставі ліцензії з розподілу природного нафтового газу і газу (метану) вугільних родовищ газу серії АЕ № 642479 здійснює виключно діяльність з розподілу природного газу газорозподільною системою, яка знаходиться у його власності та користуванні, та здійснює щодо неї функції оперативно-технічного управління. Таким чином, в розумінні Закону України «Про ринок природного газу» від 09.04.2015 № 329-VIII та Кодексу газорозподільних систем ПАТ «Запоріжгаз» серед суб'єктів ринку природного газу, кваліфікується як Оператор газорозподільної системи (ГРМ).

Відповідно до рішення загальних зборів, затвердженого протоколом Загальних зборів акціонерів ПАТ «Запоріжгаз» № 20 від 10.04.2019 прийнято рішення про перейменування ПАТ по газопостачанню та газифікації «Запоріжгаз» у Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз».

07.05.2025 року представниками АТ «Запоріжгаз» був оглянутий газовий лічильник, який знаходиться за місцем мешкання відповідача за адресою: АДРЕСА_1 . За результатами вказаної перевірки працівниками АТ «Запоріжгаз» було складено акт про порушення №ЗП 12117 від 07.05.2025 року. Акт у порядку визначеному Кодексом ГРМ підписано працівниками АТ «Запоріжгаз» та представником споживача ОСОБА_2 без зауважень.

Відповідачу здійснено перерахунок (донарахування) об'ємів природного газу за граничними об'ємами споживання природного газу населенням з 10.03.2024 по 09.03.2025 на суму 22684,76 грн.

07.05.2025 року лічильник демонтовано для проведення його експертизи, про що складено протокол № 000107 демонтажу та направлення засобу вимірювальної техніки для проведення експертизи, який підписано представниками Оператора ГРМ та представником споживача Жарік Л.П.

12 травня 2025 року проведено експертизу ЗВТ про що складено Акт №0145 експертизи лічильника газу, за результатами якої виявлено несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ: відсутня пломба завода-виробника, пломба з відбитком тавра про повірку ЗВТ розташована на лічильному механізмі в місці фіксації лічильного механізму до корпусу лічильника, внаслідок чого наявний доступ до фіксуючого гвинта, який утримує суматор лічильного механізму на корпусі ЗВТ, що, в свою чергу, надає доступ в роботу лічильного механізму. Внаслідок виявлених порушень здійснюється викривлення даних обліку природного газу. Витрата природного газу комерційним ВОГ обліковується з порушенням законодавства. ЗВТ експлуатується з порушенням законодавства. Під час проведення експертизи застосовувалась фотофіксація. Лічильник не придатний до подальшої експлуатації, підлягає заміні.

За фактом втручання відповідача в роботу ЗВТ, комісією АТ «Запоріжгаз» з розгляду актів про порушення, було прийнято рішення про часткове задоволення акту про порушення №ЗП 12117 від 07.05.2025 в частині несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, що відображено у протоколі засідання комісії №1025 від 12.06.202.

Державним підприємством «Запорізький науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації 12.05.2025 складено Довідку про непридатність ЗВТ, в якій зафіксовано, що лічильник не відповідає вимогам п.11.4 ДСТУ 9035:2020, а саме: відносна похибка лічильника перевищує максимально допустиму похибку (п.11.4 ДСТУ 9035:2020).

Відповідачу здійснено перерахунок (донарахування) об'ємів природного газу за граничними об'ємами споживання природного газу населенням (додаток 15 Кодексу) з 07.11.2024 по 06.05.2025 з урахуванням усіх газових приладів, кількості зареєстрованих осіб та опалювальної площі. Вартість донарахованого об'єму необлікованого природного газу склала 22684,76 грн.

18.06.2025 АТ «Запоріжгаз» на адресу відповідача рекомендованим листом з повідомленням про вручення направлено Акт розрахунок та рахунок на оплату необлікованого (донарахованого) об'єму (обсягу) природного газу та його вартості та рахунок на його оплату, однак в добровільному порядку відповідачем борг не сплачено, у зв'язку з чим позивач був вимушений звернутися до суду з цим позовом.

Представник позивача у судове засідання не з'явився, надав суду заяву про розгляд справи за його відсутності, вказав, що позовні вимоги підтримує у повному обсязі.

Відповідач ОСОБА_1 у судове засідання не з'явилась, представник заявника - адвокат Орєхова Н.В. надала заяву про розгляд справи без їх участі з урахуванням письмових пояснень та наданого відзиву на позовну заяву. В задоволенні позовних вимоги просить суд відмовити в повному обсязі.

Як вбачається з відзиву на позовну заяву відповідач ОСОБА_1 заявлені позовні вимоги не визнає, з твердженнями позивача щодо втручання в роботу лічильника не погоджується, будь-яких порушень законодавчо врегульованих дій , як споживач послуг, не вчиняла, вважає, що вимоги про стягнення з неї вартості не облікованого (донарахованого) об'єму природного газу в сумі 22684,76 грн. є безпідставними, та такими, що не доведені належними та допустимими доказами.

При огляді лічильника та складанні Акту № ЗП 12117 від 07.05.2025, проведенні експертизи 12.05.2025 та на засіданні комісії АТ « Запоріжгаз» 12.06.2025 відповідач присутня не була, так як проживає за зареєстрованим місцем проживання за адресою АДРЕСА_2 , що підтверджується Витягом з реєстру територіальної громади, який долучається до відзиву. ОСОБА_2 (який зазначений у відповідних документах) ОСОБА_1 не уповноважувала здійснювати її представництво при огляді лічильника АТ «Запоріжгаз».

Висновок щодо відсутності пломби заводу-виробника в Акті № 0145 експертизи лічильника газу, суперечить Акту про порушення № ЗП 12117 від 07.05.2025, яким встановлено, що пломба повірника не відповідає встановленому зразку на відліковому механізмі лічильника NРM G4 № 2596371. В наданій позивачем Довідці про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки ЗП 2-2994-25 від 12.05.2025 Державного підприємства «Запорізький науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації» зазначено, що лічильник NРM G4 № 2596371 не відповідає вимогам п.11.4 ДСТУ 9035:2020. Підстава для визнання ЗВТ непридатним є: відносна похибка вимірювання перевищує допустиме значення. При цьому в Акті № 0145 експертизи лічильника газу від 12.05.2025 відсутні дані про виконання комісією дій (випробувань, вимірювань), передбачених пунктом 11.4 ДСТУ 9035:2020, як наслідок невідповідність вимогам ДСТУ 9035:2020 не встановлена та недоведена, Надані докази позивачем АТ « Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» не містять висновку про те, що встановлені пошкодження і відхилення від допустимих похибок , які визначені у невідомий спосіб, принаймні без відомостей про виконання порядку досліджень та/або вимірювань, передбачених п.11.4 ДСТУ 9035:2020, призвели до викривлення даних обліку спожитого газу.

АТ « Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» не було доведено наявності в діях ОСОБА_1 усіх складових цього правопорушення, зокрема, його наслідків, тобто витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу), як і не доведено, що у будинку за адресою АДРЕСА_1 спожитий газ лічильником не обліковувався, тому відсутні підстави для донарахування об'ємів та обсягів природного газу, як наслідок підстави для стягнення з ОСОБА_1 вартості не облікованого об'єму природного газу в розмірі 22684,76 грн. відсутні. Інших доказів, які б доводили, що виявлені пошкодження у лічильнику газу привели до викривлення даних обліку природного газу позивачем АТ «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» не надано.

З урахуванням викладеного вважають, що заявлені позовні вимоги АТ «Оператор газорозподільної системи « Запоріжгаз» до ОСОБА_1 про стягнення вартості не облікованого (донарахованого) об'єму природного газу є необґрунтованими та такими, що задоволенню не підлягають.

Представником позивача надано відповідь на відзив, з якого вбачається наступне.

Доводи відповідача щодо недоведеності факту несанкціонованого втручання у роботу ЗВТ та невідповідності висновків експертизи є безпідставними з огляду на таке.

Згідно п.п. 1, 2 глави 10 розділу X Кодексу ГРМ, якщо під час перевірки (обстеження) комерційного ВОГ або при контрольному огляді вузла обліку за домовленістю сторін або ініціативою Оператора ГРМ чи споживача (суміжного суб'єкта ринку природного газу) буде ініційована експертиза щодо перевірки пошкодження пломб/ЗВТ чи несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, вони мають діяти з урахуванням положень цієї глави. Після зняття ЗВТ та/або пломби, пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломбу, чи гвинта, на якому закріплено пломбу вальний матеріал (далі - пломба), в присутності сторін пломба або ЗВТ пакується в пакет з поліетилену чи з іншого цупкого матеріалу (або в транспортну тару, що передбачена заводом-виробником та зазначена в паспорті на ЗВТ), який опломбовується пломбою Оператора ГРМ з унікальним номером та за бажанням пломбою споживача (суміжного суб'єкта ринку природного газу). При цьому представник Оператора ГРМ складає протокол щодо направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу (по одному екземпляру для кожної сторони).

На виконання зазначених правових норм, 07.05.202 лічильник демонтовано для проведення його експертизи, про що складено протокол № 000107 демонтажу та направлення засобу вимірювальної техніки для проведення експертизи, який підписано представниками Оператора ГРМ та представником споживача Жарік Л.П. 12 травня 2025 року проведено експертизу ЗВТ про що складено Акт №0145 експертизи лічильника газу, за результатами якої виявлено несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ: відсутня пломба завода-виробника / пломба з відбитком тавра про повірку ЗВТ розташована на лічильному механізмі в місці фіксації лічильного механізму до корпусу лічильника, внаслідок чого наявний доступ до фіксуючого гвинта, який утримує суматор лічильного механізму на корпусі ЗВТ, що в свою чергу надає доступ в роботу лічильного механізму. Внаслідок виявлених порушень здійснюється викривлення даних обліку природного газу. Витрата природного газу комерційним ВОГ обліковується з порушенням законодавства. ЗВТ експлуатується з порушенням законодавства.

Під час проведення експертизи застосовувалась фотофіксація.

Лічильник не придатний до подальшої експлуатації, підлягає заміні.

Державним підприємством «Запорізький науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації 12.05.2025 складено Довідку про непридатність ЗВТ, в якій зафіксовано, що лічильник не відповідає вимогам п.11.4 ДСТУ 9035:2020, а саме: відносна похибка лічильника перевищує максимально допустиму похибку (п.11.4 ДСТУ 9035:2020).

Згідно протоколу повірки від 12.05.2025 №0145 лічильник газу споживача має значення відносної похибки: Q max:-1,17; Q,2Q max:-0,00; Qmin:-15,41. Тобто, в даному випадку довідка ДП «Дніпропетровський регіональний державний науково-технічний центр стандартизації, метрології та сертифікації» від 12.05.2025 та протокол повірки від 12.05.2025 є належними та допустимими доказами, які підтверджують викривлення даних обліку природного газу внаслідок несанкціонованого втручання.

Позивач вважає, що твердження відповідача щодо недоведеності факту несанкціонованого втручання є безпідставними.

Виявлення під час експертизи АТ «Запоріжгаз» відсутності (пошкодження) пломби заводу-виробника ЗВТ/пломби з відбитком тавра про повірку ЗВТ саме по собі є способом втручання в лічильник газу та мало наслідком прийняття обгрунтованого висновку комісії про підтвердження несанкціонованого втручання у роботу ЗВТ.

Відповідач письмово не повідомляв АТ «Запоріжгаз» про пошкодження лічильника газу або пломби, що б виключало можливість покладення на відповідача відповідальності за виявлене порушення.

Аргументи відповідача про недоведеність вини саме споживача у порушенні пломб суперечать вимогам кодексу газорозподільних систем, а саме п.4 глави 6 розділу Х Кодексу ГРМ яким визначено, що за збереження і цілісність комерційних та дублюючих ВОГ та пломб (відбитків їх тавр) відповідає власник (користувач), на території або у приміщенні якого вони встановлені, що має бути зафіксовано у відповідному акті про пломбування, та позицій Верховного суду, викладених у рішеннях під час розгляду аналогічних справ. Отже обов'язок збереження лічильника та його складових покладено саме на споживача.

Враховуючи вищевикладене, наявні в матеріалах справи докази свідчать про здійснення несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу та викривлення даних обліку природного газу та відповідного причинно наслідкового зв'язку між втручанням і викривленням обліку, а тому позовні вимоги є такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши надані докази, суд встановив наступне.

За змістом ст.ст.16,19,26 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» відносини у сфері житлово-комунальних послуг регулюються виключно на договірних засадах.

Відповідно до ч. 1ст. 714 ЦК України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов'язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов'язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.

Відносини між газопостачальними підприємствами та фізичними особами споживачами газу в частині обліку природного газу регулюються Кодексом газорозподільних систем, затвердженим постановою НКРЕКП від 30 вересня 2015 року № 2494, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 06 листопада 2015 року за № 1379/27824, положеннями ЦК України, Законом України «Про житлово-комунальні послуги», Законом України «Про метрологію та метрологічну діяльність».

Згідно п. 3 глави 1 розділу 1 Кодексу газорозподільних систем дія цього Кодексу поширюється на операторів газорозподільних систем, замовників доступу та приєднання до газорозподільної системи, споживачів (у тому числі побутових споживачів), об'єкти яких підключені до газорозподільних систем, та на їх постачальників.

З 01 липня 2015 року Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Запоріжгаз» на підставі ліцензії з розподілу природного, нафтового газу і газу (метану) вугільних родовищ газу серія АЕ № 642479 здійснює виключно діяльність з розподілу природного газу газорозподільною системою, яка знаходиться у його власності та користуванні, та здійснює щодо неї функції оперативно-технологічного управління. Таким чином, в розумінні Закону України «Про ринок природного газу» та Кодексу газорозподільних систем ПАТ «Запоріжгаз» серед суб'єктів ринку природного газу кваліфікується як оператор газорозподільної системи.

У відповідності до рішення загальних зборів Товариства затвердженого протоколом Загальних зборів акціонерів ПАТ «Запоріжгаз» №20 від 10.04.2019 прийнято рішення про перейменування Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Запоріжгаз» (скорочена назва ПАТ «Запоріжгаз») у Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» (скорочена назва АТ «Запоріжгаз»). За наслідком перейменування були внесені зміни до установчих документів юридичної особи. Згідно пункту 1.2.1. Статуту АТ «Запоріжгаз» товариство є правонаступником всіх прав та обов'язків Державного підприємства по газопостачанню та газифікації «Запоріжгаз», Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Запоріжгаз», Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Запоріжгаз».

У відповідності до п. 3 глави 3 розділу VI Кодексу газорозподільних систем договір розподілу природного газу є публічним та укладається з урахуванням ст.ст. 633, 634, 641, 642 ЦК України за формою Типового договору розподілу природного газу.

Пунктом 1 глави 5 розділу ІХ Кодексу газорозподільних систем визначено, що у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 16 до цього Кодексу.

Стаття 59 Закону України «Про ринок природного газу» встановлює, що суб'єкти ринку природного газу, які порушили законодавство, що регулює функціонування ринку природного газу, несуть відповідальність згідно із законом. Правопорушення на ринку природного газу зокрема є несанкціонований відбір природного газу.

Пунктом 1 глави 2 розділу ХІ Кодексу ГРМ закріплено, що до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРС (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу, належить в тому числі і несанкціоноване відновлення газоспоживання.

Згідно з п.п. 1, 2 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРМ, у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРС складається акт про порушення.

Акт про порушення після пред'явлення представником оператора ГРМ службового посвідчення складається в присутності споживача/несанкціонованого споживача та/або незаінтересованої особи (представника власника/користувача, на території чи об'єкті якого сталося порушення, або органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення його особи та засвідчується їх особистими підписами.

Акт про порушення складається в двох примірниках, один з яких залишається у споживача (несанкціонованого споживача), який має право внести до акту про порушення свої зауваження та заперечення.

Відповідно до пункту 2 глави 3 розділу ХІ кодексу ГРМ, у разі виявлення оператором ГРМ несанкціонованого відновлення газоспоживання або використання природного газу споживача за відсутності чи після розірвання договору розподілу природного газу спожитий об'єм природного газу визначається за граничними об'ємами споживання природного газу населенням з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача за період з дня припинення газопостачання (або у разі здійснення попередньої перевірки відключеного стану - з дня такої перевірки, що має підтверджуватися відповідним актом перевірки), а при використанні газу без договору - з дня його закінчення (розірвання) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.

Згідно з пунктом 11 глави 5 розділу ХІ кодексу ГРМ, за результатами розгляду акту про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акту про порушення. При задоволенні комісією акту про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості.

Відповідно до пункту 10 глави 5 розділу ХІ кодексу ГРМ, споживач (несанкціонований споживач) зобов'язаний бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення, на якому буде розглядатися складений на нього акт про порушення.

У разі неприбуття споживача (несанкціонованого споживача) та/або уповноваженої ним особи на засідання комісії остання розглядає складений акт про порушення без його (її) участі.

При задоволенні комісією акту про порушення, складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості, яка підлягає обов'язковій компенсації оператору ГРС.

07.05.2025 представниками АТ «Запоріжгаз» був оглянутий газовий лічильник, який знаходиться в будинку відповідача за адресою: село Степне, вул. Тараса Шевченка, буд. 49.

За результатами вказаної перевірки працівниками АТ «Запоріжгаз» було складено акт про порушення №ЗП 12117 від 07.05.2025. Акт у порядку визначеному Кодексом ГРМ підписано працівниками АТ «Запоріжгаз» та представником споживача ОСОБА_2 без зауважень. В акті встановлено порушення Кодексу газорозподільних систем: розділ ХІ глава 2 п. 1 п.п. 3 несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу);та розділу ХІ глава 2 п.3. п.п.1(пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових у позаштатному режимі, внаслідок чого витрата( споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується, або обліковується некоректно).

Згідно п.п. 1, 2 глави 10 розділу X Кодексу ГРМ, якщо під час перевірки (обстеження) комерційного ВОГ або при контрольному огляді вузла обліку за домовленістю сторін або ініціативою Оператора ГРМ чи споживача (суміжного суб'єкта ринку природного газу) буде ініційована експертиза щодо перевірки пошкодження пломб/ЗВТ чи несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, вони мають діяти з урахуванням положень цієї глави.

Після зняття ЗВТ та/або пломби, пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломбу, чи гвинта, на якому закріплено пломбу вальний матеріал (далі - пломба), в присутності сторін пломба або ЗВТ пакується в пакет з поліетилену чи з іншого цупкого матеріалу (або в транспортну тару, що передбачена заводом-виробником та зазначена в паспорті на ЗВТ), який опломбовується пломбою Оператора ГРМ з унікальним номером та за бажанням пломбою споживача (суміжного суб'єкта ринку природного газу). При цьому представник Оператора ГРМ складає протокол щодо направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу (по одному екземпляру для кожної сторони).

На виконання зазначених правових норм, 07.05.2025 лічильник демонтовано для проведення його експертизи, про що складено протокол № 000107 демонтажу та направлення засобу вимірювальної техніки для проведення експертизи, який підписано представниками Оператора ГРМ та представником споживача Жарік Л.П.

12 травня 2025 року проведено експертизу ЗВТ про що складено Акт №0145 експертизи лічильника газу, за результатами якої, виявлено несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ: відсутня пломба завода-виробника/ пломба з відбитком тавра про повірку ЗВТ розташована на лічильному механізмі в місці фіксації лічильного механізму до корпусу лічильника, внаслідок чого наявний доступ до фіксуючого гвинта, який утримує суматор лічильного механізму на корпусі ЗВТ, що в свою чергу надає доступ в роботу лічильного механізму.

Внаслідок виявлених порушень здійснюється викривлення даних обліку природного газу. Витрата природного газу комерційним ВОГ обліковується з порушенням законодавства. ЗВТ експлуатується з порушенням законодавства. Лічильник не придатний до подальшої експлуатації, підлягає заміні.

Акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення (пункт 8 глави 5 розділу XI Кодексу ГРМ).

Відповідно до пункту 11 глави 5 розділу XI Кодексу ГРМ за результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення. При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості.

За фактом втручання відповідача в роботу ЗВТ, комісією АТ «Запоріжгаз» з розгляду актів про порушення, було прийнято рішення про часткове задоволення акту про порушення №ЗП 12117 від 07.05.2025 в частині несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, що відображено у протоколі засідання комісії №1025 від 12.06.2025.

Державним підприємством «Запорізький науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації» 12.05.2025 складено Довідку про непридатність ЗВТ, в якій зафіксовано, що лічильник не відповідає вимогам п.11.4 ДСТУ 9035:2020, а саме: відносна похибка лічильника перевищує максимально допустиму похибку (п.11.4 ДСТУ 9035:2020).

Приписами підпункту 3 пункту 1 глави 2 розділу XI Кодексу ГРС визначено, що до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу, належить несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу) Несанкціоноване втручання в роботуЗВТ/лічильника газу втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема лічильника газу),у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб ,впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/ коректора об'єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації),внаслідок чого витрата (споживання)природного газукомерційним вузлом обліку необліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства),та інші дії,що призводять до викривлення даних обліку природного газу; (пункт 4 глави 1 розділу І Кодексу газорозподільних систем).

Виявлення під час експертизи АТ «Запоріжгаз» відсутності пломби заводу-виробника ЗВТ/пломби з відбитком тавра про повірку ЗВТ саме по собі є способом втручання в лічильник газу та мало наслідком прийняття обгрунтованого висновку комісії про підтвердження несанкціонованого втручання у роботу ЗВТ.

Відповідачу здійснено перерахунок (донарахування) об'ємів природного газу за граничними об'ємами споживання природного газу населенням (додаток 15 Кодексу) з 07.11.2024 по 06.05.2025 з урахуванням усіх газових приладів, кількості зареєстрованих осіб та опалювальної площі. Вартість донарахованого об'єму необлікованого природного газу склала 22684,76 грн.

18.06.2025 АТ «Запоріжгаз» на адресу відповідача рекомендованим листом з повідомленням про вручення направлено Акт розрахунок рахунок на оплату необлікованого (донарахованого) об'єму (обсягу) природного газу та його вартості та рахунок на його оплату.

Відповідно до вимог статті 526 ЦК України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до вимог договору та вимог ЦК України.

Згідно ст. 611 ЦК України, у випадку порушення зобов'язання, настають правові наслідки, передбачені договором або законом, зокрема, відшкодування збитків.

За таких обставин суд приходить до висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими, тому позов підлягає задоволенню.

Відповідно до ч. 1ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог, ч. 8 цієї статті передбачено, що розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв'язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Тому з відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір в розмірі 2422,40 грн.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 4, 12, 13, 19, 23, 76-83, 89, 141, 247, 258-259, 263-265 ЦПК України, -

ВИРІШИВ:

Позов Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» (ЄДРПОУ 03345716, м. Запоріжжя, вул. Заводська, буд.7) до ОСОБА_1 (зареєстрована: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) про стягнення вартості необлікованого природного газу - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , (РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» (код ЄДРПОУ 03345716) донарахований необлікований об'єм (обсяг) природного газу в розмірі 22684 грн. 76 коп. (двадцять дві тисячі шістсот вісімдесят чотири грн. 76 коп.) на р/р НОМЕР_2 , Філія-Запорізьке «Ощадбанк», МФО 313957, ЄДРПОУ 03345716.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , (РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» (код ЄДРПОУ 03345716) судовий збір у сумі 2 422 грн. 40 коп. (дві тисячі чотириста двадцять дві грн. 40 коп.) на р/р НОМЕР_3 , Філія-Запорізьке обласне управління АТ «Ощадбанк», МФО 313957, ЄДРПОУ 03345716грн.

Рішення суду може бути оскаржено шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Запорізького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя В.В. Нікітін