Рішення від 09.04.2026 по справі 356/45/26

БЕРЕЗАНСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Шевченків шлях, 30-А, м. Березань, Київська область, 07541

№ провадження 2/356/169/26

Справа № 356/45/26

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09.04.2026 Березанський міський суд Київської області в складі:

Головуючого судді Лялик Р. М.

За участю секретаря Харченко Ж. В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Березанського міського суду Київської області в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін цивільну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «ГАЗОРОЗПОДІЛЬНІ МЕРЕЖІ УКРАЇНИ» до ОСОБА_1 про стягнення вартості донарахованого (необлікованого) об'єму природного газу,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «ГАЗОРОЗПОДІЛЬНІ МЕРЕЖІ УКРАЇНИ» (далі - ТОВ «ГАЗОРОЗПОДІЛЬНІ МЕРЕЖІ УКРАЇНИ») звернулось до Березанського міського суду Київської області з вказаним вище позовом до ОСОБА_1 про стягнення вартості донарахованого (необлікованого) об'єму природного газу.

В обґрунтування пред'явлених вимог вказувало, що з 01.09.2023 року послуги з розподілу природного газу населенню Київської області надаються Київською філією ТОВ «ГАЗОРОЗПОДІЛЬНІ МЕРЕЖІ УКРАЇНИ», що діє на підставі ліцензії на право провадження господарської діяльності з розподілу природного газу, виданої постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП) від 26.12.2022 року № 1839 (зі змінами постанови НКРЕКП від 31.08.2023 року № 1596). Споживачем ОСОБА_1 після початку здійснення господарської діяльності з розподілу природного газу ТОВ «ГАЗОРОЗПОДІЛЬНІ МЕРЕЖІ УКРАЇНИ» на території Київської області з 01.09.2023 року здійснюється споживання природного газу за адресою: АДРЕСА_1 . Також 09.01.2025 року ОСОБА_1 повернуто підписану заяву-приєднання до умов договору розподілу природного газу (для побутового споживача), а отже договір розподілу природного газу є укладеним. Облік природного газу на об'єкті споживача здійснювався на базі побутового лічильника газу марки Октава типорозміру G-6 зав. № 034287.

31.12.2024 року за адресою споживання: АДРЕСА_1 , працівниками оператора ГРМ проводилося контрольне зняття показників лічильника та під час огляду лічильника виявлено порушення, про що складено акт про порушення від 31.12.2024 року, який підписано представниками Оператора ГРМ та споживачем ОСОБА_2 . За результатами проведеної експертизи лічильника марки Октава типорозміру G-6 зав. № 034287 виявлено несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ, а саме внаслідок гальмування відлікового механізму відбувається викривлення даних обліку природного газу, про що зазначено в акті № 01526 експертизи лічильника газу від 07.01.2025 року.

З урахуванням виявленням факту несанкціонованого втручання у роботу ЗВТ, комісією Київської філії ТОВ «Газорозподільні мережі України» з розгляду актів про порушення прийнято рішення про задоволення повністю акту про порушення № 3036 від 31.12.2024 року, та здійснено перерахунок (донарахування) об'ємів природного газу за граничними об'ємами споживання природного газу населенням (додаток 20 Кодексу ГРМ) з 01.07.2024 року по 31.12.2024 року в загальному розмірі 14 894,57 грн. За таких обставин, просить суд стягнути з відповідача на свою користь вартість донарахованого не облікованого об'єму та обсягу природного газу в сумі 14 894,57 грн., витрати, пов'язані з експертизою лічильника газу в сумі 3 579,41 грн., а також судові витрати у вигляді сплаченого судового збору в розмірі 3 028,00 грн.

Ухвалою Березанського міського суду Київської області від 02.02.2026 року відкрито провадження у справі та ухвалено розгляд справи здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Відповідно до ч. 1 ст. 279 ЦПК України розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи в порядку загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі.

Копію ухвали про відкриття провадження у справі від 02.02.2026 року в порядку, передбаченому ст. 190 ЦПК України, відповідачу надіслано поштою рекомендованими листами з повідомленнями на адресу місця проживання відповідача, що зареєстроване у встановленому законом порядку та співпадає з адресою місця проживання, вказаною позивачем у позовній заяві.

Відповідно до п. 5 ч. 6 ст. 272 ЦПК України днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, що зареєстровані у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.

Клопотань сторін про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін, а також заяв від відповідача із запереченнями проти розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження до суду не надходило.

Суд створив учасникам процесу належні умови для реалізації ними своїх процесуальних прав та обов'язків шляхом надсилання процесуальних документів, а також надав сторонам строк для подачі відзиву, відповіді на відзив та заперечень для висловлення своїх доводів і аргументів, повідомлення всіх відомих їм обставин та подання усіх можливих доказів.

Правом подати відзив на позовну заяву в порядку ст. 178 ЦПК України відповідач не скористалась та відзиву не подала.

За змістом ч. 8 ст. 178 ЦПК України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

За таких обставин, суд прийняв рішення про розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними матеріалами відповідно до ч. 8 ст. 178, ч. 5 ст. 279 ЦПК України.

На підставі ч. 2 ст. 247 ЦПК України, якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, розглянувши матеріали справи, повно, всебічно та об'єктивно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, прийшов до наступних висновків.

Так, судом встановлено, що відповідач ОСОБА_1 є споживачем послуг розподілу природного газу, що надаються Київською філією ТОВ «ГАЗОРОЗПОДІЛЬНІ МЕРЕЖІ УКРАЇНИ» за об'єктом газопостачання за адресою: АДРЕСА_1 .

09.01.2025 року ОСОБА_1 також підписано заяву-приєднання до умов договору розподілу природного газу (для побутового споживача), в якій визначені персоніфіковані дані споживача, а саме ЕІС-код 56ХМ18G503848615, тип об'єкту - квартира, адреса об'єкта: АДРЕСА_1 , а також параметри лічильника (станом на день підписання заяви) 4 Октава G-6 № 075925, перелік газових приладів - котел -1 шт., плита газова - 1 шт., опалювальна площа - 52,8 кв. м., кількість зареєстрованих осіб -1 (а.с.13).

31.12.2024 року уповноваженими представниками Київської філії ТОВ «ГАЗОРОЗПОДІЛЬНІ МЕРЕЖІ УКРАЇНИ» було проведено перевірку об'єкта газопостачання споживача ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 , в ході якої в присутності споживача було виявлено порушення підпункту 3 пункту 1 глави 2 розділу ХІ Кодексу ГРМ, а саме ознаки несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу, зокрема зупинка облікового механізму лічильника газу, про що складено акт про порушення № 3036 від 31.12.2024 року, лічильник марки Октава G-2.5, зав. № 283845, 2008 року випуску, показання лічильника на момент складання акта 18233,13 куб.м., пломба на штуцерах № НОМЕР_1 (а.с.14).

Акт про порушення № 3036 від 31.12.2024 року підписаний представниками Київської філії ТОВ «ГАЗОРОЗПОДІЛЬНІ МЕРЕЖІ УКРАЇНИ» та споживачем ОСОБА_2 , з актом споживач ознайомлена, зауважень не поступило.

31.12.2024 року лічильник демонтовано для проведення його експертизи, про що складено протокол про направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу від 31.12.2024 року, який підписано представниками оператора ГРМ та споживачем та містить допис споживача про те, що вона не заперечує щодо проведення експертизи без її участі (а.с.15).

Згідно з актом від 31.12.2024 року, працівниками Київської філії ТОВ «ГАЗОРОЗПОДІЛЬНІ МЕРЕЖІ УКРАЇНИ» в присутності споживача замість демонтованого лічильника марки Октава G-2.5, зав. № 283845, 2008 року випуску, з обмінного фонду встановлено газовий лічильник Октава G-4, зав. № 075925, 2005 року випуску, про що також зазначено в Акті про порушення № 3036 від 31.12.2024 року (а.с.16-17).

Згідно з Актом експертизи лічильника газу № 01526 від 07.01.2025 року, за результатами проведеної експертизи лічильника Октава G-2.5, зав. № 283845 комісією виявлено, що лічильник має пошкоджену кришку відлікового механізму (тріщина з правої сторони, пропалений наскрізний отвір діаметром 2 мм, зверху навпроти приводного ролика), пошкоджений корпус відлікового механізму (пропалений наскрізний отвір діаметром 2 мм, навпроти приводного ролика), пошкоджений циферблат (подряпина навпроти приводного ролика, зверху з внутрішньої сторони), пошкоджений приводний ролик (подряпини діаметрально, виламаний фрагмент між цифрами "8" та "9"), пошкоджений 2-й цифровий ролик (подряпини на цифрі "1"), всередині корпусу відлікового механізму присутні залишки пластмаси червоного кольору, відліковий механізм гальмувався за допомогою стороннього предмету. З урахуванням викладеного, комісією виявлено несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ, а саме внаслідок гальмування відлікового механізму відбувається викривлення даних обліку природного газу. ЗВТ експлуатується з порушенням законодавства. (а.с.18).

З висновком комісії споживач ознайомлена особисто під підпис, про що в акті міститься відповідна відмітка.

За результатами повірки встановлено, що вказаний вище засіб вимірювальної техніки - лічильник газу G-2.5, зав. № 283845, виробник ДП завод «Генератор» 2008 року, не відповідає вимогам ДСТУ 9035:2020 Лічильники газу для побутових потреб та комерційного обліку. Методика повірки. ДСТУ 3336-96 Лічильники газу побутові. Загальні технічні умови; підстави для визнання ЗВТ непридатним: значення відносної похибки лічильника газу 67,56 % перевищує межу допустимого значення (від -6% до +3%); пошкоджена кришка відлікового пристрою, справа тріщина та зверху пропалений отвір навпроти приводного ролика, пошкоджене лакофарбове покриття корпусу, забруднення, що підтверджується довідкою про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки № ДМ01526-25 від 07.01.2025 року (а.с.19).

Відповідно до протоколу засідання комісії з розгляду актів про порушення № 15 від 22.01.2025 року, комісією в присутності споживача ОСОБА_3 прийнято рішення від 22.01.2025 року про повне задоволення Акту про порушення № 3036 від 31.12.2024 року та нарахування необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу (а.с.22-23).

Згідно з Актом-розрахунком необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості (для побутових споживачів) від 22.01.2025 року, споживачу ОСОБА_3 за виявлене порушення за період з 01.07.2024 року по 31.12.2024 року нараховано вартість не облікованого природного газу в розмірі 14 894,57 грн. (а.с.25).

Відповідно до розрахунку збитків, завданих Київській філії ТОВ «ГАЗОРОЗПОДІЛЬНІ МЕРЕЖІ УКРАЇНИ» Переяслав-Хмельницькому УЕГГ (Баришівка) внаслідок виявленого порушення Кодексу газорозподільних систем, сума збитків, завданих споживачем ОСОБА_3 , за період з 01.07.2024 року по 31.12.2024 року становить 14 894,57 грн. (а.с.29).

Згідно свідоцтва про зміну імені серії НОМЕР_2 , виданого Березанським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Київській області 19.07.2016 року, відповідач ОСОБА_4 змінила прізвище на « ОСОБА_5 » (а.с.30).

Взаємовідносини між оператором ГРМ та споживачами послуг розподілу природного газу врегульовано Законом України «Про ринок природного газу» та Кодексом газорозподільних систем, затвердженим постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг 30.09.2015 року № 2494.

Статтею 40 Закону України «Про ринок природного газу» встановлено, що розподіл природного газу здійснюється на підставі та умовах договору розподілу природного газу в порядку, передбаченому кодексом газорозподільних систем та іншими нормативно-правовими актами. Типовий договір розподілу природного газу затверджується Регулятором.

Статтею 13 Закону України «Про ринок природного газу» визначено, що споживач зобов'язаний не допускати несанкціонованого відбору природного газу. У разі порушення або невиконання своїх обов'язків споживач несе відповідальність згідно із законом.

Так, у відповідності до п. 1 глави 1 розділу VI Кодексу газорозподільних систем, суб'єкти ринку природного газу (у тому числі споживачі), які в установленому законодавством порядку підключені до газорозподільних систем, мають право на отримання/передачу природного газу зазначеними газорозподільними системами за умови дотримання ними вимог цього Кодексу та укладення договору розподілу природного газу.

Пунктом 1 глави 3 розділу VI Кодексу газорозподільних систем встановлено, що споживачі, у тому числі побутові споживачі, для здійснення ними санкціонованого відбору природного газу з ГРС та можливості забезпечення постачання їм природного газу їх постачальниками зобов'язані укласти договір розподілу природного газу з Оператором ГРМ, до газорозподільної системи якого в установленому законодавством порядку підключений їх об'єкт. Здійснення відбору (споживання) природного газу споживачем за відсутності укладеного договору розподілу природного газу не допускається.

У відповідності до пункту 3 глави 3 розділу VI Кодексу газорозподільних систем договір розподілу природного газу є публічним та укладається з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного Кодексу України за формою Типового договору розподілу природного газу.

За змістом ч. 1 ст. 634 ЦК України договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому. Друга сторона не може запропонувати свої умови договору.

Згідно з вимогами ч. 1 ст. 638 ЦК України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.

Пунктом 7 глави 3 розділу VI Кодексу газорозподільних систем визначено, що фактом приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти договір розподілу природного газу, зокрема повернення підписаної заяви-приєднання, сплата рахунка Оператора ГРМ та/або документально підтверджене споживання природного газу.

Аналогічні за змістом положення містяться також в п. 1.3 Типового договору розподілу природного газу, затвердженого Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 року № 2498.

У відповідності до пункту 1 глави 1 розділу X Кодексу газорозподільних систем приладовий облік природного газу в ГРМ організовується та здійснюється з метою отримання та реєстрації за допомогою комерційного ВОГ інформації про об'єми передачі (розподілу, споживання) природного газу в точках вимірювання та подальшого її використання при забезпеченні комерційного обліку природного газу між суб'єктами ринку природного газу

Згідно пунктів 1, 4 глави 6 розділу X Кодексу газорозподільних систем власник комерційного ВОГ або суб'єкт господарювання, що здійснює його експлуатацію на підставі відповідного договору з власником, забезпечує належний технічний стан комерційного ВОГ та його складових (зокрема ЗВТ), а також проведення періодичної повірки ЗВТ (крім населення) в порядку, визначеному главою 7 цього розділу, та відповідає за дотримання правил експлуатації комерційного вузла обліку та його складових (ЗВТ).

За збереження і цілісність комерційних та дублюючих ВОГ та пломб (відбитків їх тавр) відповідає власник (користувач), на території або у приміщенні якого вони встановлені, що має бути зафіксовано у відповідному акті про пломбування.

Згідно з пунктом 4 глави 1 розділу І Кодексу газорозподільних систем контрольний огляд вузла обліку - виконання комплексу робіт з метою візуального і обстеження цілісності ЗВТ (корпусу, скла, кріплення, з'єднання тощо), цілісності встановлених згідно з актом про пломбування пломб та наявності відбитків їх тавр, зняття показань ЗВТ, а також з метою виявлення без використання спеціальних технічних засобів та/або часткового демонтажу будівельних конструкцій чи оздоблювальних матеріалів несанкціонованого втручання в роботу ГРМ та/або ЗВТ/лічильника газу.

Відповідно до пункту 7 глави 9 розділу X Кодексу газорозподільних систем у разі виявлення під час перевірки комерційного ВОГ чи його складових або контрольного огляду вузла обліку ознак нижченаведених порушень представник Оператора ГРМ на місці перевірки складає у порядку, визначеному цим Кодексом, акт про порушення, зокрема про: 1) пошкодження пломб; 2) пошкодження ЗВТ (лічильника газу); 3) наявність зміни параметрів параметризації обчислювача чи коректора об'єму газу; 4) непрацездатність комерційного ВОГ чи його складових та/або його (їх) невідповідність умовам експлуатації чи узгодженій проектній документації або умовам договору; 5) наявність ознак несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ; 6) наявність несанкціонованого газопроводу; 7) несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок чого перевищується діапазон обчислення лічильника газу (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення лічильником газу).

За визначенням пункту 4 глави 1 розділу І Кодексу газорозподільних систем несанкціоноване втручання в роботу газорозподільної системи - втручання в роботу газорозподільної системи, в тому числі шляхом несанкціонованого відновлення газоспоживання, несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ та/або під'єднання несанкціонованого газопроводу, внаслідок чого порушується нормальний режим роботи ГРМ та/або здійснюється необліковане (обліковане частково чи з порушенням законодавства) використання природного газу; несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу - втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема лічильника газу), у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об'єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації), внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу; несанкціонований відбір природного газу - відбір (споживання) природного газу з газорозподільної системи з порушенням вимог чинного законодавства, зокрема цього Кодексу; пошкодження ЗВТ/лічильника газу - механічне пошкодження цілісності конструкції комерційного ВОГ та/або його складових, зокрема корпусу, скла, кріплення, захисних елементів, ліній з'єднання.

Згідно підпункту 3 пункту 1 глави 2 розділу XI Кодексу газорозподільних систем, до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ та внаслідок яких здійснюється нарахування необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу, належать несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу).

У відповідності до пункту 1 глави 5 розділу XI Кодексу газорозподільних систем у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 21 до цього Кодексу.

Згідно з пунктом 4 глави 1 розділу І Кодексу газорозподільних систем, експертиза засобу вимірювальної техніки/експертиза пломб - комплекс заходів, які здійснюються комісією з проведення експертизи ЗВТ та пломб, яка затверджується наказом Оператора ГРМ, або суб'єктами судово-експертної діяльності, діяльність яких регулюєтьсяЗаконом України «Про судову експертизу», з метою отримання даних щодо відповідності засобу вимірювальної техніки/пломб параметрам, визначеним їх виробниками, умовам монтажу та експлуатації, їх цілісності чи відповідності метрологічним характеристикам, а також пересвідчення у відсутності інших ознак впливу на засіб вимірювальної техніки/пломбу, які можуть свідчити про втручання в засіб вимірювальної техніки/пломбу та викривлення результатів вимірювання.

Відповідно до абзацу 1 пункту 8 глави 5 розділу XI Кодексу газорозподільних систем акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення.

За результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення. При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості (пункт 11 глави 5 розділу XI Кодексу газорозподільних систем).

Відповідно пункту 1 глави 3 розділу XI Кодексу у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу розрахунок об'єму необлікованого природного газу здійснюється за граничними об'ємами споживання природного газу населенням з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача (фізичної особи) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.

Відповідно до частини 1 статті 59 Закону України «Про ринок природного газу» суб'єкти ринку природного газу, які порушили законодавство, що регулює функціонування ринку природного газу, несуть відповідальність згідно із законом.

Правопорушеннями на ринку природного газу зокрема є, несанкціонований відбір природного газу та несанкціоноване втручання в роботу газової інфраструктури (частина друга статті 59 Закону «Про ринок природного газу»).

Так, згідно з п. 1 ч. 2 ст. 22 ЦК України, збитками є втрати, яких особа зазнала у зв'язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки).

За ч. 1 ст. 22 ЦК України особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування.

За загальним правилом, встановленим ч. 3 ст. 22 ЦК України, збитки відшкодовуються у повному обсязі, якщо договором або законом не передбачено відшкодування у меншому або більшому розмірі.

Відповідно до ч. 3 ст. 12, ч. 1, 5 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.

Враховуючи положення ч. 2 ст. 77 ЦПК України, предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях (ч. 6 ст. 81 ЦПК України).

Доказами в розумінні ч. 1 ст. 76 ЦПК України, є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Враховуючи вищевказане, проаналізувавши надані суду докази в їх сукупності, суд вважає доведеним той факт що своїми винними протиправними діями відповідач ОСОБА_1 допустила порушення, а саме несанкціоноване втручання в роботу лічильника газу, внаслідок чого відбувалось необліковане споживання нею природного газу.

Розрахунок вартості необлікованого (донарахованого) природного газу є обґрунтованим, здійснений у встановленому законом порядку та не спростований жодними розрахунками відповідача.

Відтак, враховуючи вищевказане, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до положень ч. 1, п. 1 ч. 2 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов'язані з розглядом справи, у разі задоволення позову покладаються на відповідача.

За ч. 3 ст. 133 ЦПК України до витрат, пов'язаних з розглядом справи, належать, зокрема, витрати, пов'язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертизи.

Розмір витрат на підготовку експертного висновку на замовлення сторони, проведення експертизи, залучення спеціаліста, оплати робіт перекладача встановлюється судом на підставі договорів, рахунків та інших доказів (ч. 6 ст. 139 ЦПК України).

Відповідно до пункту 8 глави 9 Розділу X Кодексу газорозподільних систем, якщо за результатами експертизи або позачергової чи експертної повірки ЗВТ буде підтверджений факт несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, у всіх випадках витрати, пов'язані з демонтажем, транспортуванням, монтажем ЗВТ, та витрати, пов'язані з експертизою або позачерговою чи експертною повіркою ЗВТ, компенсуються за рахунок споживача (сторони, відповідальної за збереження ЗВТ).

За таких обставин, з огляду на повне задоволення позову, з відповідача на користь позивача підлягають стягненню понесені ним судові витрати, а саме судовий збір в розмірі 3028,00 грн.

Крім того, згідно наданого рахунку на оплату № 359 від 22.01.2025, з відповідача на користь позивача підлягають стягненню витрати на проведення експертизи лічильника в сумі 3 579,41 грн. (а.с.27).

Враховуючи викладене, керуючись ст. 59 Закону України «Про ринок природного газу», Кодексом газорозподільних систем, ст.ст. 4, 12-13, 76-81, 89, 141, 258-259, 263-265, 268, 274-279 ЦПК України, суд,

ВИРІШИВ:

Позов товариства з обмеженою відповідальністю «ГАЗОРОЗПОДІЛЬНІ МЕРЕЖІ УКРАЇНИ» до ОСОБА_1 про стягнення вартості донарахованого (необлікованого) об'єму природного газу - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (ІПН НОМЕР_3 ), зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 на користь товариства з обмеженою відповідальністю «ГАЗОРОЗПОДІЛЬНІ МЕРЕЖІ УКРАЇНИ» (код ЄДРПОУ 44907200) місцезнаходження: м. Київ, вул. Шолуденка, буд. 1 (рахунок НОМЕР_4 Київська філія ТОВ" Газорозподільні мережі України". ЄДРПОУ 45385755 в АТ "Ощадбанк") вартість донарахованого необлікованого природного газу в розмірі 14 894 (чотирнадцять тисяч вісімсот дев'яносто чотири) гривні 57 копійок.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (ІПН НОМЕР_3 ), зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 на користь товариства з обмеженою відповідальністю «ГАЗОРОЗПОДІЛЬНІ МЕРЕЖІ УКРАЇНИ» (код ЄДРПОУ 44907200) місцезнаходження: м. Київ, вул. Шолуденка, буд. 1 (рахунок НОМЕР_4 Київська філія ТОВ" Газорозподільні мережі України". ЄДРПОУ 45385755 в АТ "Ощадбанк") витрати, пов'язані з експертизою лічильника газу в сумі 3 579 (три тисячі п'ятсот сімдесят дев'ять) гривень 41 копійка.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (ІПН НОМЕР_3 ), зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 на користь товариства з обмеженою відповідальністю «ГАЗОРОЗПОДІЛЬНІ МЕРЕЖІ УКРАЇНИ» (код ЄДРПОУ 44907200) місцезнаходження: м. Київ, вул. Шолуденка, буд. 1 (рахунок НОМЕР_4 Київська філія ТОВ" Газорозподільні мережі України". ЄДРПОУ 45385755 в АТ "Ощадбанк") судовий збір в сумі 3 028 (три тисячі двадцять вісім) гривень 00 копійок.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційну скаргу на рішення може бути подано до Київського апеляційного суду протягом 30 (тридцяти) днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом 30 (тридцяти) днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя Р. М. Лялик