1 УХВАЛА ІМЕНЕМ УКРАЇНИСправа № 335/3765/26 1-кс/335/1242/2026
10 квітня 2026 року м. Запоріжжя
Слідчий суддя Вознесенівського районного суду міста Запоріжжя ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Запоріжжі клопотання заступника начальника відділу СУ ГУНП в Запорізькій області підполковника поліції ОСОБА_3 , погоджене з прокурором Запорізької обласної прокуратури ОСОБА_4 про тимчасовий доступ до речей і документів у кримінальному провадженні № 12026080000000104 від 06.03.2026,
Слідчий звернувся до слідчого судді Вознесенівського районного суду міста Запоріжжя з вищезазначеним клопотанням, в обґрунтування якого зазначив наступне.
Відділом розслідування кримінальних проваджень за участю дітей СУ ГУНП в Запорізькій області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 12026080000000104 від 06.03.2026, за ознаками кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч.3 ст. 332 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що до СУ ГУНП в Запорізькій області надійшли матеріали УМП ГУНП в Запорізькій області про те, що невстановлені особи діючи умисно, з корисливих мотивів, організували протиправну схему незаконного виїзду за межі України чоловіків призовного віку.
Так, в ході досудового розслідування було встановлено осіб чоловічої статі призовного віку, якими здійснено перетин державного кордону України у період часу з 24.02.2022 по 05.01.2026, разом з дітьми віком до 10 років, над якими встановлено опіку, піклування та які по теперішній час не повернулись, а саме: ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ; ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ; ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ; ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_4 ; ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_5 ; ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_6 ; ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_7 ; ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_8 ; ОСОБА_13 , ІНФОРМАЦІЯ_9 ; ОСОБА_14 , ІНФОРМАЦІЯ_10 ; ОСОБА_15 , ІНФОРМАЦІЯ_11 ; ОСОБА_16 , ІНФОРМАЦІЯ_12 ; ОСОБА_17 , ІНФОРМАЦІЯ_13 .
Згідно з відповіддю на запит в порядку ст.93 КПК України до ІНФОРМАЦІЯ_14 (№01.01-17/1428 від 27.03.2026), встановлено наступне:
- громадянин ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , призначався опікуном відносно дітей, позбавлених батьківського піклування ОСОБА_18 , ІНФОРМАЦІЯ_15 та ОСОБА_19 , ІНФОРМАЦІЯ_16 . Питання про доцільність встановлення опіки на д дітьми розглядалося на засіданні комісії з питань захисту прав дитини при ІНФОРМАЦІЯ_17 та була призначена відповідно до розпорядження ІНФОРМАЦІЯ_17 від 20.12.2022 №436р «Про встановлення опіки над малолітнім ОСОБА_20 » та від 20.12.2022 №434р «Про встановлення опіки над малолітньою ОСОБА_21 ».;
- громадянин ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_8 призначався опікуном відносно дітей - сиріт ОСОБА_22 , ІНФОРМАЦІЯ_18 , ОСОБА_23 , ІНФОРМАЦІЯ_19 , ОСОБА_24 , ІНФОРМАЦІЯ_19 та ОСОБА_25 , ІНФОРМАЦІЯ_20 . Опіка була призначена відповідно до розпорядження ІНФОРМАЦІЯ_21 від 02.03.2022 №47р «Про призначення ОСОБА_12 опікуном над ОСОБА_25 , ОСОБА_24 , ОСОБА_23 та ОСОБА_22 »;
- громадянин ОСОБА_13 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , призначався опікуном дитини, позбавленої батьківського піклування ОСОБА_26 , ІНФОРМАЦІЯ_22 . Опіка була призначена відповідно до розпорядження ІНФОРМАЦІЯ_21 від 16.12.2022 №248р «Про призначення ОСОБА_13 опікуном над малолітньою ОСОБА_26 »;
- громадянин ОСОБА_14 , ІНФОРМАЦІЯ_10 призначався опікуном дитини, позбавленої батьківського піклування ОСОБА_27 , ІНФОРМАЦІЯ_23 . Опіка була призначена відповідно до розпорядження ІНФОРМАЦІЯ_21 від 07.08.2025 №349р «Про призначення ОСОБА_14 опікуном над ОСОБА_27 »;
- громадянин ОСОБА_15 , ІНФОРМАЦІЯ_11 призначався піклувальником дітей, позбавлених батьківського піклування ОСОБА_28 , ІНФОРМАЦІЯ_24 та ОСОБА_29 , ІНФОРМАЦІЯ_25 . Опіка була призначена відповідно до розпорядження ІНФОРМАЦІЯ_21 від 23.12.2025 №554р «Про призначення ОСОБА_15 піклувальником над ОСОБА_28 та ОСОБА_29 ».
Цим же листом ІНФОРМАЦІЯ_26 повідомлено про неможливість надання завірених копій особових справ неповнолітній осіб, у зв'язку з тим, що зазначені документи та інформація відноситься до інформації з обмеженим доступом.
Згідно з відповіддю на запит в порядку ст.93 КПК України до ІНФОРМАЦІЯ_27 (№1972 від 18.03.2026), встановлено наступне:
- громадянин ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , перебуває на військовому обліку військовозобов'язаних в ІНФОРМАЦІЯ_28 ЗО з 14.12.2000 року та підлягає призову на військову службу по мобілізації;
- громадянин ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , перебуває на військовому обліку військовозобов'язаних в ІНФОРМАЦІЯ_29 ЗО з 13.05.2010 року та підлягає призову на військову службу по мобілізації;
- громадянин ОСОБА_13 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , перебуває на військовому обліку військовозобов'язаних в ІНФОРМАЦІЯ_30 з 15.05.2000 року на підлягає призову на військову службу по мобілізації;
- громадянин ОСОБА_14 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , перебуває на військовому обліку призовників в ІНФОРМАЦІЯ_31 з 19.12.2021;
- громадянин ОСОБА_15 , ІНФОРМАЦІЯ_11 , не перебуває на військовому обліку військовозобов'язаних в ІНФОРМАЦІЯ_32 . Перебуває на військовому обліку призовників в ІНФОРМАЦІЯ_33 з 17.10.2024 року.
З метою всебічного та повного дослідження обставин кримінального провадження, в ході досудового розслідування перевіряється законність та обґрунтованість підстав передачі дітей під опіку (піклування) або їх усиновлення. Існують достатні підстави вважати, що вказані процедури могли бути здійснені фіктивно, без фактичного наміру виховання дітей, а виключно з метою створення для військовозобов'язаних осіб штучних підстав для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації (у відповідності до ст. 23 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію») та забезпечення умов для їх подальшого незаконного перетину державного кордону України. Документи особових справ дітей мають суттєве значення для встановлення істини, оскільки в них містяться відомості про реальний стан сімейних обставин та автентичність поданих заявниками відомостей, у зв'язку з чим виникла необхідність у вилученні особових справ дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування на якими було встановлено опіку/піклування, на ім'я: ОСОБА_18 , ІНФОРМАЦІЯ_15 та ОСОБА_19 , ІНФОРМАЦІЯ_16 , ОСОБА_22 , ІНФОРМАЦІЯ_18 , ОСОБА_23 , ІНФОРМАЦІЯ_19 , ОСОБА_24 , ІНФОРМАЦІЯ_19 та ОСОБА_25 , ІНФОРМАЦІЯ_20 , ОСОБА_26 , ІНФОРМАЦІЯ_22 , ОСОБА_27 , ІНФОРМАЦІЯ_23 , ОСОБА_28 , ІНФОРМАЦІЯ_24 та ОСОБА_29 , ІНФОРМАЦІЯ_25 , котрі перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_26 , розташованої за адресою: АДРЕСА_1 , у зв'язку з чим слідчй звернувся до суду з даним клопотанням.
Слідчий в судове засідання не з'явився, подав заяву, в якій просив провести розгляд клопотання за його відсутності, подане клопотання підтримав.
Уповноважений представник ІНФОРМАЦІЯ_26 ,в судове засідання не з'явився, причини неявки суду не повідомив.
У відповідності до ч. 4 ст. 107 КПК України, розгляд клопотання слідчого проведено без фіксації судового процесу.
Вивчивши клопотання, дослідивши додані до нього матеріали, слідчий суддя доходить наступних висновків.
Відповідно до ч. 1 ст. 131 КПК України, заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 131 КПК України передбачені такі види заходів забезпечення кримінального провадження, як тимчасовий доступ до речей і документів і тимчасове вилучення майна.
Статтею 132 КПК України визначені загальні правила застосування заходів забезпечення кримінального провадження та передбачені обставини, за яких не допускається застосування заходів кримінального провадження. Обов'язок доведення того, що потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, прокурора, покладається на сторону обвинувачення.
Згідно ч. 4 ст. 132 КПК України, для оцінки потреб досудового розслідування слідчий суддя або суд зобов'язаний врахувати можливість без застосованого заходу забезпечення кримінального провадження отримати речі і документи, які можуть бути використані під час судового розгляду для встановлення обставин у кримінальному провадженні.
Частиною 1 ст. 159 КПК України передбачено, що тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку). Частиною 5 ст. 132 КПК України передбачено, що під час розгляду питання про застосування заходів забезпечення кримінального провадження, сторони кримінального провадження повинні подати суду докази обставин, на які вони посилаються.
Відповідно до ч. 1 ст. 160 КПК України, сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього Кодексу. Слідчий має право звернутися із зазначеним клопотанням за погодженням з прокурором.
Частиною 5 ст. 132 КПК України передбачено, що під час розгляду питання про застосування заходів забезпечення кримінального провадження, сторони кримінального провадження повинні подати суду докази обставин, на які вони посилаються.
З урахуванням викладеного, виходячи з потреб та мети досудового розслідування, слідчий суддя доходить висновку, що слідчим у відповідності до п. 6 ч. 2 ст. 160 КПК України, доведено можливість використання як доказів зазначених у клопотанні документів, а також неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих документів.
Слідчим доведено наявність достатніх підстав вважати, що документи, до яких він просить надати тимчасовий доступ можуть перебувати у володінні ІНФОРМАЦІЯ_26 ,самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих документів.
З огляду на викладене, слідчий суддя доходить висновку, що клопотання слідчого є обґрунтованим та підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст. 159-163, 369, 372 КПК України, слідчий суддя
Клопотання слідчого про тимчасовий доступ до речей і документів - задовольнити.
Надати старшому слідчому СУ ГУНП в Запорізькій області майору поліції ОСОБА_30 , слідчому СУ ГУНП в Запорізькій області капітану поліції ОСОБА_31 , слідчому СУ ГУНП в Запорізькій області старшому лейтенанту поліції ОСОБА_32 , заступнику начальника відділу СУ ГУНП в Запорізькій області підполковнику поліції ОСОБА_3 , тимчасовий доступ до речей та документів, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_26 , розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , а саме до: особових справ дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування над якими було встановлено опіку/піклування, на ім'я: ОСОБА_18 , ІНФОРМАЦІЯ_15 та ОСОБА_19 , ІНФОРМАЦІЯ_16 , ОСОБА_22 , ІНФОРМАЦІЯ_18 , ОСОБА_23 , ІНФОРМАЦІЯ_19 , ОСОБА_24 , ІНФОРМАЦІЯ_19 та ОСОБА_25 , ІНФОРМАЦІЯ_20 , ОСОБА_26 , ІНФОРМАЦІЯ_22 , ОСОБА_27 , ІНФОРМАЦІЯ_23 , ОСОБА_28 , ІНФОРМАЦІЯ_24 та ОСОБА_29 , ІНФОРМАЦІЯ_25 , з можливістю вилучення копій документів, що містять зазначену інформацію на електронних або паперових носіях або шляхом зняття копій інформації.
Встановити строк дії даної ухвали до 10 червня 2026 року включно.
Відповідно до ч. 1 ст. 166 КПК України, у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
У випадку вилучення речей і документів, за відсутністю яких юридична особа позбавляється можливості здійснювати свою діяльність ухвала може бути оскаржена до Запорізького апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її оголошення.
Слідчий суддя ОСОБА_1