Постанова від 31.03.2026 по справі 160/36859/25

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 березня 2026 року м. Дніпросправа № 160/36859/25

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Сафронової С.В. (доповідач),

суддів: Коршуна А.О., Чепурнова Д.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження в м. Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26.01.2026 року у справі №160/36859/25 за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, Головного управління Пенсійного фонду в Полтавській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

25.12.2025 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду в Дніпропетровській області, Головного управління Пенсійного фонду в Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, в якій позивач просить суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 без урахування довідки про заробітку плату зоні відчуження, видану Управлінням МВС України в Дніпропетровській області, управління по виконанню покарань від 08.12.1999 та скасувати Листи Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 18.08.2025 за №0400-010313-8/155708, від 08.10.2025 за № 0400-010313-8/18836;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплачувати пенсійні виплати починаючи з 12.08.2025 пенсію ОСОБА_1 за довідкою від 08.12.1999, видану Управлінням МВС України в Дніпропетровській області, управління по виконанню покарань.

Позовна заява обґрунтована посиланнями на протиправність дій відповідача щодо перерахунку пенсії позивачки без урахування довідки про заробітну плату за період роботи в зоні відчуження. Позивачка стверджує, що відповідач безпідставно провів такий перерахунок, а його зауваження до відповідної довідки є необґрунтованими.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26.01.2026 року у справі №160/36859/25 позовну заяву ОСОБА_1 - задоволено. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 без урахування довідки про заробітку плату зоні відчуження, видану Управлінням МВС України в Дніпропетровській області, управління по виконанню покарань від 08.12.1999 та скасувати Листи Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 18.08.2025 за №0400-010313-8/155708, від 08.10.2025 за № 0400-010313-8/18836. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплачувати пенсійні виплати починаючи з 12.08.2025 пенсію ОСОБА_1 за довідкою від 08.12.1999, видану Управлінням МВС України в Дніпропетровській області, управління по виконанню покарань.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області подало апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права просить рішення суду скасувати та прийняти нове рішення, яким в задоволенні позову відмовити в повному обсязі.

Позивач подав відзив на апеляційну скаргу, в якому просить залишити рішення суду першої інстанції без змін як законне та обґрунтоване.

Дана адміністративна справа розглянута апеляційним судом відповідно до ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства України в порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції при прийнятті оскаржуваного судового рішення норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.

Судом першої інстанції встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 отримує пенсію по інвалідності внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Відповідно до експертного висновку, який видан ОСОБА_1 в тому, що вона дійсно працюючи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС була піддана впливу радіаційного фактора.

У довідці №461 зазначено, що ОСОБА_1 працювала на ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з 25.11.1986 по 25.12.1986. Роботи відбувались в зоні відчуження.

З листів відповідача від 18.08.2025 №0400-010313-8/155708 та від 08.10.2025 №0400-010313-8/188836 судом встановлено, що позивачка отримує пенсію по інвалідності внаслідок Чорнобильської катастрофи.

В ході перевірки виявлено, що в пенсійній справі відсутні первинні документи, які підтверджують годинну тарифну ставку, відсутні розрахунки збереженого заробітку, доплати за роботу у святкові, вихідні дні та за роботу в надурочний час.

У зв'язку з вищевикладеним, пенсійну справу позивачки розглянуто та перераховано відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи особи з інвалідністю з числа учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС мають право обчислювати пенсію із заробітної плати (доходу), визначеної з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

Розмір пенсії на 01.09.2025 становить 18134,77 грн.

Вважаючи протиправними дії відповідача щодо перерахунку пенсії, позивачка звернулась до суду з цим позовом.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, виходячи з наступного.

Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Так, основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я, умови соціального захисту потерпілого населення визначено Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 №796-ХІІ (Закон №796).

Відповідно до ст. 54 Закону №796 пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством.

Згідно ст. 57 Закону №796 визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Порядок визначення заробітної плати (доходу), у тому числі заробітної плати (доходу), передбаченої частиною четвертою цієї статті, для обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, призначеної відповідно до статті 54 цього Закону, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи від 23.11.2011 №1210 затверджений Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (Порядок №1210).

Відповідно до Порядку №1210 пенсії осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та працювали в зоні відчуження в 1986 1990 роках, призначаються із заробітку, який вони одержували за основним місцем роботи, з врахуванням фактично відпрацьованого часу у зоні відчуження, характеру виконуваної роботи, місця і тривалості робочого дня незалежно від періоду проведення розрахунку оплати праці за умови, що цей рахунок проведено на підставі первинних документів про місце і тривалість робочого дня згідно із сумарною кратністю оплати праці, встановленою у відповідні періоди в залежності від зони небезпеки.

Таким чином, підставою для перерахунку пенсії являється довідка, видана підприємством, де працювала особа, яка брала участь в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, а підставою для проведення розрахунку заробітної плати за період роботи в зоні відчуження являються первинні документи про нараховану заробітну плату, періоду фактичної тривалості робочого дня і місця її виконання.

Згідно ст. 15 Закону № 796-XII видача довідок про заробітну плату за період роботи з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС здійснюють підприємства, установи, організації.

Постановою правління Пенсійного фонду України "Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №22-1 від 25.11.2005, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за №1566/11846, затверджений Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій (Порядок №22-1).

Згідно п. 2.10 Порядку №22-1 довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.

Із матеріалів справи встановлено, що відповідно до експертного висновку, який видан ОСОБА_1 в тому, що вона дійсно працюючи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС була піддана впливу радіаційного фактора.

У довідці №461 зазначено, що ОСОБА_1 працювала на ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з 25.11.1986 по 25.12.1986. Роботи відбувались в зоні відчуження.

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про те, що у зв'язку з надходженням довідки про заробітну плату за період роботи з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС позивача у ГУ ПФУ в Дніпропетровській області вже виник обов'язок проведення перерахунку пенсії.

Відповідно до ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.

З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції при ухваленні оскаржуваного рішення дотримано норми матеріального і процесуального права, а тому відсутні підстави для задоволення вимог апеляційної скарги.

Одночасно слід зазначити, що в контексті положень п.6 ч.6 ст.12 КАС України дана справа відноситься до категорій справ незначної складності, а тому відповідно до п.2 ч.5 ст.328 цього Кодексу судове рішення за результатами її розгляду судом апеляційної інстанції в касаційному порядку оскарженню не підлягає.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області - залишити без задоволення.

Рішення Дніпропетровській області на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26.01.2026 року у справі №160/36859/25- залишити без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її ухвалення та може бути оскаржена в касаційному порядку у випадках та строки визначені ст.ст 328, 329 КАС України

Головуючий - суддя С.В. Сафронова

суддя А.О. Коршун

суддя Д.В. Чепурнов