Постанова від 10.04.2026 по справі 520/12801/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 квітня 2026 р. Справа № 520/12801/25

Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

Головуючого судді: Бегунца А.О.,

Суддів: П'янової Я.В. , Русанової В.Б. ,

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління ДПС у Харківській області на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 19.11.2025, головуючий суддя І інстанції: Тітов О.М., майдан Свободи, 6, м. Харків, 61022, повний текст складено 19.11.25 по справі № 520/12801/25

за позовом Приватне акціонерне товариство "Вовчанський агрегатний завод"

до Головного управління ДПС у Харківській області, утвореного на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України

про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ:

Позивач Приватне акціонерне товариство "Вовчанський агрегатний завод" звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Харківській області, утворене на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України, в якому просить суд:

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення винесене Головним управління ДПС у Харківській області №0/70264/0416 від 18.12.2024 форма "Н", яким нараховано штраф за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригувань до податкових накладних на суму 773362,72 грн.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Харківській області №0/70264/0416 від 18.12.2024 є протиправним та підлягає скасуванню.

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 19.11.2025 позовні вимоги задоволено.

Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Харківській області №0/70264/0416 від 18.12.2024 форма "Н", яким нараховано штраф за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригувань до податкових накладних на суму 773362,72 грн.

Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Харківській області на користь Приватного акціонерного товариства "Вовчанський агрегатний завод" судовий збір у сумі 9280 грн. 35 коп.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, Головним управлінням ДПС у Харківській області подано апеляційну скаргу, в якій відповідач вважає рішення суду таким, що прийняте з неправильним застосуванням норм матеріального права, з викладенням в ньому висновків, які не відповідають обставинам справи. Посилаючись на обставини та обґрунтування викладенні в апеляційній скарзі, просить суд скасувати рішення Харківського окружного адміністративного суду від 19.11.2025 у справі № 520/12801/25, прийнявши у справі нове судове рішення, яким у задоволенні позову ПрАТ "Вовчанський агрегатний завод" відмовити в повному обсязі.

Приватне акціонерне товариство "Вовчанський агрегатний завод" подало до суду відзив на апеляційну скаргу, вважає апеляційну скаргу ГУ ДПС у Харківській області необґрунтованою, а судом першої інстанції досліджено в повній мірі реальні обставини справи, тому просить апеляційну скаргу ГУ ДПС у Харківській області на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 19.11.2025 року залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції залишити без змін.

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України, суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).

Заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла до наступного висновку.

Матеріалами справи підтверджено, що Приватне акціонерне товариство "Вовчанський агрегатний завод" включене до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України за кодом 14309847, зареєстроване за адресою 62504, Україна, Вовчанський р-н, Харківська обл., місто Вовчанськ, вулиця Пушкіна, будинок 2, здійснює господарську діяльність на загальній системі оподаткування, має правовий статус платника податку на додану вартість.

За адресою 62504, Україна, Вовчанський р-н, Харківська обл., місто Вовчанськ, вулиця Пушкіна, будинок 2 розміщені виробничі потужності, адміністративні будівлі та інші об'єкти інфраструктури, необхідні для здійснення господарської діяльності товариства.

Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні ДПС у Харківській області, Вовчанська ДПІ (Вовчанський район) з моменту державної реєстрації.

Головним управлінням ДПС у Харківській області на правах відокремленого підрозділу проведено камеральну перевірку ПрАТ "Вовчанський агрегатний завод" щодо своєчасності реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) за період: грудень 2019 року, лютий, листопад 2022 року за результатами якої складено акт від 27.11.2024 № 54134/20- 40-04-16-03/14309847.

Вказаним актом встановлено, що ПрАТ "Вовчанський агрегатний завод" не дотримані терміни реєстрації податкових накладних в ЄРПН за період за період грудень 2019 року, лютий, листопад 2022 року, чим порушено п. 201.10 ст. 201 ПК України.

Відповідно до акту перевірки встановлено, що податкова накладна:

- №242 від 18.12.2019, зареєстрована 17.01.2020 (граничний строк 15.01.2020), кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування - 2;

- №3 від 03.02.2022, зареєстрована 12.03.2024 (граничний строк 15.07.2022), кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування - 606;

- №7 від 14.02.2022, зареєстрована 12.03.2024 (граничний строк 15.07.2022), кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування - 606;

- №8 від 16.02.2022, зареєстрована 05.03.2024 (граничний строк 15.07.2022), кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування - 599;

- №9 від 17.02.2022, зареєстрована 06.03.2024 (граничний строк 15.07.2022), кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування - 600;

- №10 від 17.02.2022, зареєстрована 12.03.2024 (граничний строк 15.07.2022), кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування - 606;

- №13 від 22.02.2022, зареєстрована 12.03.2024 (граничний строк 15.07.2022), кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування - 606;

- №12 від 22.02.2022, зареєстрована 06.03.2024 (граничний строк 15.07.2022), кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування - 600;

- №14 від 28.02.2022, зареєстрована 13.03.2024 (граничний строк 15.07.2022), кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування - 607;

- №15 від 28.02.2022, зареєстрована 12.03.2024 (граничний строк 15.07.2022), кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування - 606;

- №4 від 01.11.2022, зареєстрована 29.01.2024 (граничний строк 30.11.2022), кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування - 425;

- №1 від 25.09.2023, зареєстрована 19.10.2023 (граничний строк 18.10.2023) кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування - 1;

Так, перевіркою встановлено порушення позивачем термінів реєстрації податкових накладних в ЄРПН, а саме абзацу 1 пункту 120-1.1 ст. 120-1 розділу II ПК України. Порушення платниками ПДВ граничного строку, передбаченого для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної.

Головним управлінням ДПС України у Харківській області відповідно до висновків Акту прийняте податкове повідомлення-рішення (форма "Н") від 18.12.2024 №0/70264/0416, яким застосовано штраф у сумі 773362,72 грн.

Не погоджуючись із винесеним ГУ ДПС у Харківській області податковим повідомленням-рішенням, позивач звернувся до ДПС України зі скаргою.

Рішенням ДПС України від 27.03.2025 №8649/6/99-00-06-03-01-06 скаргу ПрАТ Вовчанський агрегатний завод" залишено без задоволення, а податкове повідомлення-рішення від 18.12.2024 №0/70264/0416 без змін.

Позивач, вважаючи винесене ГУ ДПС у Харківській області податкове повідомлення-рішення не законними та протиправними, звернувся до суду з даним позовом.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з їх обгрунтованості.

Колегія суддів погоджується з вказаним висновком суду першої інстанції, враховуючи наступне.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їхні права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їхніх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства (пункт 1.1 статті 1 Податкового кодексу України).

Згідно з п.п. 16.1.2, 16.1.3 п. 16.1 ст. 16 ПК України платник податків зобов'язаний вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів, подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.

Відповідно до п.п. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20 ПК України контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.

Підпунктом 41.1.1 п. 41.1 ст. 41 ПК України встановлено, що контролюючими органами є податкові органи (центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, його територіальні органи) - щодо дотримання законодавства з питань оподаткування (крім випадків, визначених підпунктом 41.1.2 цього пункту), законодавства з питань сплати єдиного внеску, а також щодо дотримання іншого законодавства, контроль за виконанням якого покладено на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, чи його територіальні органи.

Пунктом 75.1 ст. 75 ПК України передбачено, що контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Відповідно до п.п. 75.1.1 п. 75.1 ст. 75 ПК України камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового, даних СОД РРО.

Предметом камеральної перевірки також може бути своєчасність подання податкових декларацій (розрахунків) та/або своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних та/або розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, виправлення помилок у податкових накладних та/або своєчасність сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов'язання виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах, повнота нарахування та своєчасність сплати податку на доходи фізичних осіб та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у разі невідповідності резидента Дія Сіті вимогам, визначеним пунктами 2, 3 частини першої та пунктом 10 частини другої статті 5 Закону України "Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні".

Згідно з п. 76.1 ст. 76 ПК України камеральна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу без будь-якого спеціального рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) такого органу або направлення на її проведення. Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком. Згода платника податків на перевірку та його присутність під час проведення камеральної перевірки не обов'язкова.

Підпунктом 14.1.60 п. 14.1 ст. 14 ПК України визначено, що єдиний реєстр податкових накладних (далі - ЄРПН) є реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, що ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.

Пунктом 201.1 статті 201 Податкового кодексу України визначено, що на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Здійснюючи операції з постачання товарів/послуг платник податку продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних має здійснюватися з урахуванням граничних строків: для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені; для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені. У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України.

З урахуванням викладеного, в період існування спірних правовідносин Податкового кодексу України закріплений обов'язок платників податку на додану вартість забезпечити своєчасну реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Пункт 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України встановлює, що порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної/розрахунку коригування, складеної: (1) на операції з постачання товарів/послуг, що звільняються від оподаткування податком на додану вартість; (2) на операції, що оподатковуються за нульовою ставкою; (3) відповідно до пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу у разі здійснення операцій, визначених підпунктами а г цього пункту, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; (4) відповідно до статті 199 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; (5) відповідно до абзацу одинадцятого пункту 201.4 статті 201 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 і 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:

- 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;

- 20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;

- 30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;

- 40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;

- 50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.

Аналіз наведеної норми Податкового кодексу України доводить, що податкове правопорушення за несвоєчасну реєстрацію податкової накладної є вчиненим із моменту закінчення граничного терміну реєстрації податкової накладної, встановленої пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України. Строк затримки реєстрації має правове значення для визначення розміру штрафної санкції, а не для його кваліфікації.

18 березня 2020 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)" від 17 березня 2020 року № 533- IX.

У зв'язку із набранням чинності Закону №533-ІХ (з урахуванням змін, внесених Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)" від 30 березня 2020 року № 540-IX та Закону України від 13 травня 2020 року № 591-ІХ "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо додаткової підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)") підрозділ 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України доповнений пунктом 52-1 такого змісту:

"За порушення податкового законодавства, вчинені протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), штрафні санкції не застосовуються, крім санкцій за: порушення вимог до договорів довгострокового страхування життя чи договорів страхування в межах недержавного пенсійного забезпечення, зокрема страхування додаткової пенсії; відчуження майна, що перебуває у податковій заставі, без згоди контролюючого органу; порушення вимог законодавства в частині: обліку, виробництва, зберігання та транспортування пального, спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів; цільового використання пального, спирту етилового платниками податків; обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками; здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального; здійснення суб'єктами господарювання операцій з реалізації пального або спирту етилового без реєстрації таких суб'єктів платниками акцизного податку; порушення нарахування, декларування та сплати податку на додану вартість, акцизного податку, рентної плати.

Протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), платникам податків не нараховується пеня, а нарахована, але не сплачена за цей період пеня підлягає списанню".

Верховний Суд за результатами аналізу наведених норм у постанові від 10.12.2021 у справі № 420/10367/20 сформував такий правовий висновок:

"Перелік порушень податкового законодавства, за які контролюючим органом нараховуються штрафні санкції в період дії карантину на території України є вичерпним та не включає застосування штрафних санкцій за порушення граничних строків реєстрації податкових накладних у період з 01.03. 2020 і по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину. Отже, штрафні санкції за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних в ЄРПН у період з 01.03.2020 і по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, не застосовуються".

Постановою Кабінет Міністрів України від 11 березня 2020 року № 211 було установлено на всій території України карантин з 12 березня 2020 року.

Постановою від 27 червня 2023 року № 651 "Про відміну на всій території України карантину, встановленого з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" Кабінет Міністрів України відмінив з 24 години 00 хвилин 30 червня 2023 року на всій території України карантин, встановлений з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.

Разом з тим, до завершення карантину Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" № 64/2022 від 24 лютого 2022 року в Україні введений воєнний стан, який на підставі Указів Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" продовжувався та станом на час розгляду справи триває.

З метою реалізації необхідних заходів щодо підтримки військових і правоохоронних підрозділів у відбитті збройного нападу російської федерації та забезпечення прав і обов'язків платників податків Верховна Рада прийняла Закон України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо особливостей оподаткування та подання звітності у період дії воєнного стану" від 3 березня 2022 року №2118-IX, який набрав чинності 7 березня 2022 року (далі - Закон № 2118-IX).

Законом №2118-IX підрозділ 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України доповнений пунктом 69, яким установлено, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у цьому пункті.

Зокрема, підпунктами 69.1, 69.9 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України визначено, що у випадку відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок, зокрема щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов'язковим виконанням таких обов'язків протягом трьох місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.

Для платників податків та контролюючих органів зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Законом № 2142-IX від 24 березня 2022 року внесено зміни у підпункт 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX ПК України, а саме слова "трьох місяців" замінено словами "шести місяців".

В подальшому Верховна Рада України прийняла Закон України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану" від 12 травня 2022 року № 2260-IX (далі - Закон № 2260-IX).

У зв'язку із набранням чинності 27 травня 2022 року Закону № 2260-IX підпункт 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України викладено у такій редакції:

У разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов'язковим виконанням таких обов'язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.

Платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати податкові обов'язки щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових накладних, розрахунків коригування, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов'язків, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану" за умови реєстрації такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних до 15 липня 2022 року, подання податкової звітності до 20 липня 2022 року та сплати податків та зборів у строк не пізніше 31 липня 2022 року.

Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у цьому підпункті, та перелік документів на підтвердження затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Відтак, з набранням чинності Законом № 2260-IX передбачене підпунктом 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України звільнення від відповідальності поставлене в залежність від підтвердження у визначеному законодавством порядку можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язку, зокрема, щодо реєстрації у відповідному реєстрі податкових накладних.

Підпунктом 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX ПК України визначено, зокрема, що порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у цьому підпункті, та перелік документів на підтвердження затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Підпунктом 69.2 п. 69 підрозд. 10 розд. ХХ Перехідних положень ПК України визначено, що у разі виявлення порушень законодавства за результатами проведення перевірок до платників податків застосовується відповідальність згідно з цим Кодексом, законами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, з урахуванням обставин, передбачених підпунктом 112.8.9 пункту 112.8 статті 112 цього Кодексу, що звільняють від фінансової відповідальності. При цьому вимоги законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), не застосовуються.

Тобто, Законом № 2260-ІХ, який набрав чинності 27.05.2022, поновлено відповідальність платників податків у разі виявлення порушень законодавства за результатами проведення перевірок згідно з Кодексом, законами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, з урахуванням обставин, передбачених підп. 112.8.9 п. 112.8 ст. 112 Кодексу, що звільняють від фінансової відповідальності.

При цьому, з набранням чинності Законом № 2260-IX передбачене підп. 69.1 п. 69 підрозд. 10 розділу ХХ Податкового кодексу України звільнення від відповідальності поставлене в залежність від підтвердження у визначеному законодавством порядку можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язку, зокрема, щодо реєстрації у відповідному реєстрі податкових накладних.

Таким чином, з 27.05.2022 припинили застосовуватися положення законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, які поширювалися на правовідносини, що врегульовувались п. 52-1 підрозд. 10 розд. XX Перехідних положень Податкового кодексу України.

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом в постанові від 26.06.2024 у справі № 580/10149/23, від 21.08.2024 у справі № 440/8796/23

Отже, враховуючи викладене вище платник податків звільняється від відповідальності за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних в період дії мораторію, запровадженого п. 52-1 підрозд. 10 розд. XX Перехідних положень ПК України, а саме з 01.03.2020 по 26.05.2022.

При цьому, у випадку коли податкова накладна/розрахунок коригування складена (ий) в період дії мораторію, а зареєстрована(ий) в ЄРПН після скасування дії мораторію (після 26.05.2022), відповідальність за порушення строків реєстрації податкових накладних застосовується за період, у якому підстави для звільнення від відповідальності відпали.

Відповідно до п. 69.1 підрозд. 10 розд. XX Перехідних положень ПК України платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати податкові обов'язки зокрема щодо дотримання термінів реєстрації у відповідних реєстрах податкових накладних, розрахунків коригування, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов'язків, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24.02.2022 до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану" за умови реєстрації такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних до 15.07.2022.

Законом України від 13.12.2022 № 2836-IX, який набрав чинності 03.01.2023 підп. 69.1 викладено в новій редакції, зокрема відповідно до абзаців третього - п'ятого цього пункту платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати обов'язки, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов'язків щодо: реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування, дата складання яких припадає на період з 1 лютого по 31.05.2022, за умови забезпечення їх реєстрації не пізніше 15.07.2022; реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних зведених податкових накладних та/або розрахунків коригування до таких зведених податкових накладних, дата складання яких припадає на період з 1 лютого по 31 травня 2022, складених за операціями, визначеними пунктом 198.5 статті 198 та пунктом 199.1 статті 199 цього Кодексу, за умови забезпечення їх реєстрації не пізніше 20.07.2022.

Таким чином, до 03.01.2023 платники податків звільнялись від відповідальності за несвоєчасне виконання податкових обов'язків, зокрема в частині несвоєчасної реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних у випадку подання на реєстрацію таких накладних в період з 24.02.2022 до 26.05.2022 (до дня набрання чинності Законом № 2260-IX), а з 03.01.2023 - в період з 01.02.2022 до 31.05.2022 та за умови їх реєстрації до 15.07.2022.

Аналогічний правовий підхід до застосування вказаних норм права викладено Верховним Судом у постановах від 11.04.2024 у справі № 380/14133/23, від 02.04.2024 у справі № 520/18349/23, 12.03.2024 у справі № 160/13661/23.

У постановах від 07.02.2024 у справі № 380/7070/23 та від 22.02.2024 у справі № 420/19335/22 суд касаційної інстанції зазначив, що фактично з 27.05.2022 платники податків, які не зареєстрували в ЄРПН податкові накладні, складені з 1 лютого 2022 до травня 2022, отримали додатковий час для їх реєстрації в ЄРПН без застосування штрафних санкцій до 15.07.2022, тобто близько 1,5 місяці.

У постановах Верховного Суду від 06.02.2024 у справі №160/10740/23 та від 30.01.2024 року у справі №280/4484/23 суд касаційної інстанції зазначив, що зменшений розмір штрафних санкцій може бути застосований лише щодо податкових накладних, складених та зареєстрованих несвоєчасно після набрання чинності Законом №2876-IX або до накладних, строк реєстрації яких не скінчився станом на день набрання чинності цим Законом (08 лютого 2023 року).

Матеріалами справи підтверджено, що податкові накладні/розрахунки коригування складені позивачем в грудні 2019р., лютому, листопаді 2022 р., вересні 2023р., а зареєстровані позивачем у січні 2020 р., жовтні 2023 р. та протягом січня 2024 р. (тобто після 15.07.2022), а тому у контролюючого органу були підстави для застосування штрафних (фінансових) санкцій відповідно до пункту 120-1.1 статті 120-1 ПК України.

При притягненні до фінансової відповідальності за вчинення податкових правопорушень та порушення іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, контролюючий орган згідно з п. 112.1 ст. 112 ПК України повинен врахувати, що особа може бути притягнута до фінансової відповідальності за вчинення податкового правопорушення за умови наявності в її діянні (дії або бездіяльності) вини, крім випадків, передбачених цим Кодексом.

Відповідно до п. 112.2 ст. 112 ПК України особа вважається винною у вчиненні правопорушення, якщо буде встановлено, що вона мала можливість для дотримання правил та норм, за порушення яких цим Кодексом передбачена відповідальність, проте не вжила достатніх заходів щодо їх дотримання.

Приписами п. 112.7 ст. 112 ПК України встановлено, що у разі якщо контролюючий орган не доведе, що платник податків мав можливість для дотримання правил та норм, за порушення яких цим Кодексом передбачена відповідальність, проте не вжив достатніх заходів щодо їх дотримання, платник податків не може бути притягнутий до відповідальності за таке порушення. Положення цього пункту застосовуються виключно в разі, якщо умовою притягнення до фінансової відповідальності за податкове правопорушення є наявність вини платника податків.

Порядок доведення обставин, за яких особа може бути притягнута до фінансової відповідальності за вчинене податкове правопорушення, в межах судового провадження визначається процесуальним законодавством.

Усі сумніви щодо наявності обставин, за яких особа може бути притягнута до відповідальності за порушення податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючий орган, трактуються на користь такої особи.

За визначенням, наведеним у пп. 14.1.265 п. 14.1 ст. 14 ПК України штрафна санкція (фінансова санкція, штраф) - плата у вигляді фіксованої суми та/або відсотків, що справляється з осіб, що вчинили податкове правопорушення або порушення іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також штрафні санкції за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Враховуючи, що штрафні (фінансові) санкцій (штрафи) є різновидом фінансової відповідальності, саме на відповідача покладено обов'язок доведення обставин, що платник податків мав можливість дотримання правил та норм, однак не вжив достатніх заходів щодо їх дотримання.

Згідно з пп. 112.8.9 п. 112 ст. 112 ПК України обставинами, що звільняють від фінансової відповідальності за вчинення податкових правопорушень та порушення іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, є вчинення діяння (дії або бездіяльності) внаслідок обставин непереборної сили (форс-мажору).

З матеріалів справи встановлено, що Приватне акціонерне товариство "Вовчанський агрегатний завод" є виробничим підприємством, основним видом діяльності якого є виробництво двигунів, турбін, інших вузлів, деталей і приладдя для автотранспортних засобів та засобів повітряних та космічних літальних апаратів, а також виробництво зброї та боєприпасів.

Виробничі потужності ПрАТ "Вовчанський агрегатний завод" (складські приміщення, виробничі будівлі, техніка) знаходилися за адресою 62504, Україна, Вовчанський р-н, Харківська обл., місто Вовчанськ, вулиця Пушкіна, будинок 2.

Адміністративна будівля (місце, де безпосереднього перебувала комп'ютерна техніка, первинні бухгалтерські документи, господарські договори на поставку/придбання товарів, робіт, послуг, первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг), накладні тощо) знаходилися за адресою: 62504, Україна, Вовчанський р-н, Харківська обл., місто Вовчанськ, вулиця Пушкіна, будинок 2.

Робоче місце бухгалтера ПрАТ "Вовчанський агрегатний завод", до посадових обов'язків якого входить ведення бухгалтерського обліку та подання звітності з податків та зборів, складання та реєстрація податкових накладних визначалося за адресою: 62504, Україна, Вовчанський р-н, Харківська обл., місто Вовчанськ, вулиця Пушкіна, будинок 2.

У зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України на підставі Указу Президента України за №64/2022 від 24.02.2022, на всій території України введено режим воєнного стану, який триває і наразі.

Місто Вовчанськ, Вовчанської міської територіальної громади перебувало в окупації починаючи із 24.02.2022 і до 12.09.2022, а 13.09.2022 і до 09.05.2024 було територією, на яких ведуться (велися) бойові дії, з 10.05.2024 і до 19.06.2024 було територією активних бойових дій, а починаючи з 20.06.2024 і по теперішній час території активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси.

Відомості щодо перебування в окупації та перебування у зоні ведення активних бойових дій та активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси вказані у Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затвердженому наказом міністерства розвиту громад та територій України від 28.02.2025 за №376, зокрема розділі II та у п. 3 розділу І Переліку, а також Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 за № 309.

Внаслідок постійних артилерійських та ракетних обстрілів вчинених військовими формуваннями російської федерації було повністю чи частково зруйновано майно підприємства, зокрема виробничі та адміністративні приміщення, техніку, які знаходилися за адресою: 62504, Україна, Вовчанський р-н, Харківська обл., місто Вовчанськ, вулиця Пушкіна, будинок 2.

З 24 лютого 2022 року, тобто з самого початку повномасштабного вторгнення російської федерації, м. Вовчанськ перебувало в окупації під фактичним контролем російських військ. У свою чергу, вся територія ПРАТ "ВАЗ", його виробничі та адміністративні приміщення були захоплені військовими збройних сил російської федерації та членами незаконних збройних формувань. При цьому, доступ до робочих місць, приміщень, комп'ютерної техніки з відповідним програмним забезпеченням, первинних, фінансових, дозвільних, правовстановлюючих та інших документів, а також матеріальних цінностей для працівників підприємства був неможливий.

У зв'язку з чим ПрАТ "Вовчанський агрегатний завод" не мало можливості здійснювати господарську та фінансову діяльність, про що складено відповідний Акт від 24.02.2022 та винесено наказ "Про припинення роботи підприємства" №111/К від 24.02.2022.

З численних повідомлень в засобах масової інформації відомо, що на території заводу не тільки фактично розташовувались представники збройних сил російської федерації, але в деяких приміщеннях також були облаштовані тюрми для полонених, "питочні" камери, де вчинялись численні злочини проти громадян України. Крім того, представниками збройних сил російської федерації нищились, пошкоджувались та розкрадались в тому числі але не виключно: товарно-матеріальні цінності, підприємства, зокрема, комп'ютерна техніка з програмним забезпеченням, виробниче обладнання, автотранспорт, меблі, документація, повний та достовірний перелік яких до теперішнього часу встановити не уявляється можливим.

Завершення тимчасової окупації міста Вовчанськ відбулось 12 вересня 2022 року, але територія міста продовжувала зазнавати постійних (майже щоденних) обстрілів з боку збройних сил країни агресора - російської федерації, про що є загальновідомим фактом та територія Вовчанської територіальної громади після деокупації набула статусу території можливий бойових дій відповідно до Переліку територій. Таким чином зберігалась неможливість вивезення первинних документів або їх вивезення продовжувало бути пов'язане з ризиком для життя чи здоров'я.

З урахуванням неможливості здійснення господарської діяльності після деокупації, ПрАТ "ВАЗ" складено відповідний Акт від 12.09.2022 про неможливість проведення економічної, фінансової, господарської діяльності та відвідування підприємства та було винесено відповідний наказ №76 від 12.09.2022р. про продовження стану припинення діяльності Товариства.

З 01.10.2022 по 30.09.2023 включно, для виконання бойових завдань по обороні держави на території Товариства було розташовано особовий склад та техніка підрозділів, що знаходяться в оперативному управлінні військової частини НОМЕР_1 Збройних сил України та доступ цивільних осіб до підприємства протягом зазначеного періоду не здійснювався. Зазначені обставини, зокрема, підтверджуються листом військової частини НОМЕР_1 №3603/КП від 13.11.2023.

13 березня 2023 року Товариство звернулось до Національної поліції України із заявою про вчинення кримінального правопорушення у зв'язку з знищенням, пошкодженням та розкраданням товарно-матеріальних цінностей, комп'ютерної техніки, виробничого обладнання, меблів, автотранспорту пошкодженням будівель та споруд, первинних документів. Відомості про кримінальне правопорушення були внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за номером 12023221250000698 від 14.03.2023, що підтверджується відповідним витягом з ЄРДР (копія додається). На сьогоднішній день триває досудове розслідування.

28.04.2023, у відповідь на заяву ПрАТ "ВАЗ" про проведення обстеження житла, зруйнованого внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру спричиненої збройною агресією російської федерації від 22.02.2023, Управління містобудування, архітектури, земельних ресурсів та екології апарату Вовчанської міської ради Чугуївського району Харківської області листом №12-08/003 повідомило що з урахуванням статусу території Вовчанської територіальної громади як території можливих бойових дій, про дату проведення обстеження буде повідомлено окремо.

28.04.2023 довідкою №363 Вовчанської міської військової адміністрації Чугуївського району Харківської області також підтверджено неможливість ведення господарської діяльності підприємством з 24.02.2022 по 12.09.2022.

Згідно з ч. 3 ст.78 КАС України обставини, визнані судом загальновідомими, не потребують доказування.

Вищенаведене дозволяє колегії суддів визнати, що знаходження Вовчанської територіальної громади в тимчасовій окупації з 24.02.2022 до 12.09.2022, а 13.09.2022 і до 09.05.2024 було територією, на яких ведуться (велися) бойові дії, потім з 10.05.2024 і до 19.06.2024 було територією активних бойових дій, починаючи з 20.06.2024 і по теперішній час території активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси, є загальновідомою обставиною.

Внаслідок активних бойових дій, які розпочались 10.05.2024, російські війська знову зайняли територію та будівлі ПРАТ "ВАЗ", у зв'язку з чим 01.06.2024 ПрАТ "ВАЗ" з усною заявою звернулось до Відділу поліції №1 Чугуївського районного управління поліції Головного управління Національної поліції у Харківській області за результатами якої відповідні відомості внесено 02.06.2024 до ЄРДР за номером 12024221250000251.

24.06.2024 Вовчанською міською військовою адміністрацією Чугуївського району Харківської області надано довідку №390 про віднесення території Вовчанської міської територіальної громади Чугуївського району Харківської області до зони активних бойових дій.

02.08.2024 ПРАТ "ВАЗ" у зв'язку з численними пошкодженнями, знищеннями майна звернулось до Національної поліції України з заявою про злочин за результатами розгляду якої Управлінням Національної поліції надано відповідь на заяву та 03.08.2024 відповідні відомості внесено до ЄРДР 12024221250000411.

Зважаючи на перебування у тимчасовій окупації, знищення та пошкодження майна підприємства та близькість лінії зіткнення до міста Вовчанськ, що у сукупності має наслідком унеможливлення здійснення господарської діяльності ПрАТ "Вовчанський агрегатний завод" у період із 24.02.2022 (початок тимчасової окупації) і до теперішнього часу, підприємство має всі підстави для подання документів щодо отримання рішення щодо можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку.

Однак, у зв'язку з вище переліченими обставинами ПрАТ "Вовчанський агрегатний завод" не має можливості для звернення до податкового органу щодо отримання рішення щодо можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку, оскільки на даний час не можливо скласти відповідні акти про пошкоджене/знищене майно, отримати відповідні документи які це підтверджують, оскільки потрапити на територію виробничих та адміністративних будівель підприємства не видається за можливим через активні бойові дії у місті Вовчанськ, так і ні території заводу безпосередньо.

ПрАТ "Вовчанський агрегатний завод" неодноразово звертався до контролюючого органу з заявами про неможливість пред'явлення первинних документів через знаходження їх на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, та на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, у разі якщо їх неможливо вивезти або їх вивезення пов'язане з ризиком для життя чи здоров'я платника податків, фізичних осіб чи неможливе у зв'язку з адміністративними перешкодами, встановленими органами влади.

З матеріалів справи встановлено, що ПрАТ "Вовчанський агрегатний завод" звернувся до ГУ ДПС у Харківській області з листом від 03.04.2023 №22/ДЗ-1 та листом від 17.07.2023 №105/ДЗ-1 про застосування п. п. 69.28 п. 69 підрозділу 10 Розділу XX Податкового кодексу України. ГУ ДПС у Харківській області рішенням від 07.08.2023 №40927/20-40-07-11-10 відмовлено у застосуванні до Приватного акціонерного товариства "Вовчанський агрегатний завод" положень п. п. 69.28 п. 69 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України.

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 01.04.2024 у справі №520/5347/24 визнано протиправною оформлену листом Головного управління ДПС у Харківській області, як відокремленого підрозділу Державної податкової служби України від 07.08.2023 №40927/6/20-40-07-11-10 відмову у застосуванні до Приватного акціонерного товариства "Вовчанський агрегатний завод" (ідентифікаційний код - 14309847) положень п. п. 69.28 п. 69 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України.

Отже, позивачем впродовж розгляду справи доведено наявність обставин неможливості своєчасного виконання своїх податкових обов'язків та не можливість звернення до контролюючого органу для отримання відповідного рішення, однак це не позбавляє суд в конкретному випадку самостійно встановити відповідні обставини стосовно неможливості своєчасного виконання платником податків своїх податкових обов'язків.

Відповідно до п. 109.1 ст. 109 ПК України податковим правопорушенням є протиправне, винне (у випадках, прямо передбачених цим Кодексом) діяння (дія чи бездіяльність) платника податку (в тому числі осіб, прирівняних до нього), контролюючих органів та/або їх посадових (службових) осіб, інших суб'єктів у випадках, прямо передбачених цим Кодексом.

Діяння вважаються вчиненими умисно, якщо існують доведені контролюючим органом обставини, які свідчать, що платник податків удавано, цілеспрямовано створив умови, які не можуть мати іншої мети, крім як невиконання або неналежне виконання вимог, установлених цим Кодексом та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Встановлення наявності чи відсутності вини платника податків, як необхідної складової податкового правопорушення є обов'язковим.

Відповідно до позиції Верховного Суду, викладеної, зокрема, у постанові від 30 січня 2018 року по справі №815/2745/17, від 26 червня 2018 року по справі №808/2127/17, від 03 травня 2018 року по справі №818/1070/17, платник податків може нести відповідальність за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних лише якщо така несвоєчасна реєстрація зумовлена його винними діями.

У постанові суду від 14 лютого 2019 по справі №809/1040/17 Верховний Суд встановив, що відповідно до пункту 109.1 статті 109 Податкового кодексу України податковими правопорушеннями с протиправні діяння (дія чи бездіяльність) платників податків, податкових агентів, та або їх посадових осіб, а також посадових осіб контролюючих органів, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених цим Кодексом та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Невідворотними є обставини, настанню яких учасник правовідносин не міг запобігти, а також не міг запобігти наслідкам таких обставин навіть за умови прояву належного ступеня обачливості та застосуванню розумних заходів із запобігання таким наслідкам. Ключовим є те, що непереборна сила робить неможливим виконання зобов'язання в принципі, незалежно від тих зусиль та матеріальних витрат, які сторона понесла чи могла понести (п.38 постанови Верховного Суду від 21.07.2021 у справі №912/3323/20), а не лише таким, що викликає складнощі, або є економічно невигідним.

Враховуючи те, що період активних бойових дій та знаходження під окупаціює, який підтверджується Переліком, припадає саме на час подання на реєстрацію спірних податкових накладних, а сукупність інших наданих до матеріалів справи документів, на які посилається позивач, беззаперечно свідчить про об'єктивні перешкоди господарській діяльності позивача, у тому числі і з обов'язку реєстрації податкової звітності, тобто форс-мажорні обставини, колегія суддів дійшла висновку про відсутність в діях позивача вини, як обов'язкової ознаки для застосування штрафних санкцій.

Водночас, відповідач не довів суду, що вчиняючи певні дії або допускаючи бездіяльність, за які передбачена відповідальність, платник податків, який здійснював господарську діяльність на території Вовчанської територіальної громади, яка з 24.02.2022 до 12.09.2022, а 13.09.2022 і до 09.05.2024 територією, на яких ведуться (велися) бойові дії, подальшому з 10.05.2024 і до 19.06.2024 територією активних бойових дій, починаючи з 20.06.2024 і по теперішній час території активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси, діяв нерозумно, недобросовісно та без належної обачності.

З урахуванням викладеного, колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції в повному обсязі дослідив положення нормативних актів, що регулюють спірні правовідносини та дійшов вірного висновку, що податкове повідомлення-рішення від №0/70264/0416 від 18.12.2024 є протиправним та підлягає скасуванню.

Щодо доводів податкового органу, що з позовна вимога про скасування податкового повідомлення - рішення заявлена поза межами строку для звернення до суду, колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Згідно з ч. 2 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Разом з цим, норма пункту 56.18 статті 56 Податкового кодексу України не визначає процесуального строку звернення до суду і, відповідно, не є спеціальною щодо норми пункту 56.19 статті 56 ПК України. Водночас норма пункту 56.19 статті 56 ПК України є спеціальною щодо норми частини четвертої статті 122 КАС України, має перевагу в застосуванні у податкових спорах і регулює визначену її предметом групу правовідносин - оскарження в судовому порядку податкових повідомлень-рішень та інших рішень контролюючих органів про нарахування грошових зобов'язань за умови попереднього використання позивачем досудового порядку вирішення спору (застосування процедури адміністративного оскарження - абзац третій пункту 56.18 статті 56 ПК України). Вона встановлює строк для їх оскарження протягом місяця, що настає за днем закінчення процедури адміністративного оскарження відповідно до пункту 56.17 цієї статті.

Матеріалами справи підтверджено, що відповідачем проведено камеральну перевірку ПрАТ "Вовчанський агрегатний завод" щодо дотримання порядку своєчасності реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних в ЄРПН. За результатами перевірки складений акт, яким в подальшому, регіональним податковим органом прийнято податкове повідомлення - рішення про застосування штрафних санкцій.

Не погодившись з вказаним податковим-рішенням, відповідно до п.п.56.1.-56.3. ст.56 ПКУ, позивачем оскаржено вказане рішення відповідача до ДПС України. Рішенням ДПС України від 27.03.2025 №8649/6/99-00-06-03-01-06 скаргу залишено без задоволення. Строк звернення до суду рахується з моменту, коли особа дізналася про порушення своїх прав. Позивач отримав податкові повідомлення-рішення 01.04.2025.

Відповідно до сайту "Судова влада України" встановлено, що позивач звернувся з адміністративним позовом до суду 09.04.2025 в межах справи №520/8388/25. Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 15.04.2025 у справі №520/8388/25, позовну заяву повернуто позивачу. Також, позивач повторно звернувся з адміністративним позовом до суду 14.04.2025 в межах справи №520/8677/25. Ухвалою Харківського окружного адмістративного суду від 18.04.2025 у справі №520/8677/25, позовну заяву залишено без руху. Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 16.05.2025 у справі №520/8677/25, позовну заяву повернуто позивачу.

Згідно п. 8 ст. 169 Кодексу адміністративного судочинства України повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.

Позивач повторно звернувся до Харківського окружного адміністративного суду 20 липня 2025 року, якій присвоєно №520/12801/25.

Отже, оскільки позивач вперше звернувся до суду 09.04.2025, відтак строк звернення до адміністративного суду не порушено.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

При цьому, суд враховує положення Висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів щодо якості судових рішень (пункти 32-41), в якому, серед іншого, звертається увага на те, що усі судові рішення повинні бути обґрунтованими, зрозумілими, викладеними чіткою і простою мовою і це є необхідною передумовою розуміння рішення сторонами та громадськістю; у викладі підстав для прийняття рішення необхідно дати відповідь на доречні аргументи та доводи сторін, здатні вплинути на вирішення спору; виклад підстав для прийняття рішення не повинен неодмінно бути довгим, оскільки необхідно знайти належний баланс між стислістю та правильним розумінням ухваленого рішення; обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент заявника на підтримку кожної підстави захисту; обсяг цього обов'язку суду може змінюватися залежно від характеру рішення.

Зазначений Висновок також акцентує увагу на тому, що згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах.

З огляду на такий підхід Європейського суду з прав людини до оцінки аргументів сторін, колегія суддів зазначає, що ключові аргументи апеляційної скарги отримали достатню оцінку.

При цьому, ціль мотивування судового рішення полягає в тому, щоб продемонструвати і довести, передусім сторонам, що суд справді почув, а не проігнорував їхні позиції, мотивоване судове рішення надає сторонам змогу вирішити питання про доцільність його оскарження, належне мотивування судового рішення забезпечує ефективний апеляційний перегляд справи.

Аналогічні висновки застосовує Верховний Суд, зокрема у постановах від 27.05.2025 по справі № 160/27436/23, від 02.07.2025 по справі №380/5471/24.

Відповідно до пункту першого частини першої статті 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.

Згідно зі статтею 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення із додержанням норм матеріального і процесуального права.

Оскільки доводи апеляційної скарги не знайшли свого підтвердження та спростовуються висновками суду першої інстанції, які зроблені на підставі повного, всебічного та об'єктивного аналізу відповідних правових норм та фактичних обставин справи, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, а тому оскаржуване рішення слід залишити без змін.

Керуючись ст. ст. 311, 315, 321, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Харківській області - залишити без задоволення.

Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 19.11.2025 по справі № 520/12801/25 - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її ухвалення та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.

Головуючий суддя А.О. Бегунц

Судді Я.В. П'янова В.Б. Русанова