про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
09 квітня 2026 року справа № 580/3409/26
м. Черкаси
Суддя Черкаського окружного адміністративного суду Гайдаш В.А., розглянувши позовну заяву обслуговуючого кооператива «Черкасиелектроремонт» до Черкаського управління захисних масивів дніпровських водосховищ, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору Будищанська сільська рада про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
Обслуговуючий кооператив «Черкасиелектроремонт» (далі - позивач) звернувся до Черкаського окружного адміністративного суду з позовом до Черкаського управління захисних масивів дніпровських водосховищ (далі - відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору Будищанська сільська рада, в якому просить:
- визнати протиправними дії відповідача щодо використання земельної ділянки площею 3,9115 га, кадастровий номер 7124986000:04:005:0086, без правових підстав;
- зобов'язати відповідача припинити використання та звільнити земельну ділянку площею 3,9115 га, кадастровий номер 7124986000:04:005:0086;
- зобов'язати відповідача винести всі об'єкти, техніку та майно за межі земельної ділянки площею 3,9115 га, кадастровий номер 7124986000:04:005:0086;
- заборонити відповідачу здійснювати будь-які дії щодо використання земельної ділянки площею 3,9115 га, кадастровий номер 7124986000:04:005:0086, без правової підстави.
Обгрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що спір стосується земельної ділянки з кадастровим номером 7124986000:04:005:0086 площею 3,9115 га, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 . Також позивач зазначає, що судовим рішенням у справі № 925/764/21 було розірвано договір оренди та передбачено передачу земельної ділянки відповідачу, проте фактично передача земельної ділянки не відбулася, тому земельна ділянка продовжує існувати як об'єкт права комунальної власності без належного оформлення права користування за відповідачем, а фактичні дії відповідача свідчать про використання земельної ділянки без правових підстав.
Вирішуючи питання про можливість відкриття провадження в адміністративній справі, суд виходить з наступного.
Згідно з пунктом 4 частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
Згідно з частиною першою статті 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до пунктів 1, 2 частини першої статті 4 КАС України, адміністративна справа - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір; публічно-правовий спір - спір, у якому: хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов'язує надавати такі послуги виключно суб'єкта владних повноважень, і спір виник у зв'язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або хоча б одна сторона є суб'єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв'язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб'єкта владних повноважень або іншої особи.
За правилами пункту 1 частини першої статті 19 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Вжитий у цій процесуальній нормі термін "суб'єкт владних повноважень" означає орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадову чи службову особу, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг (пункт 7 частини першої статті 4 КАС України).
Отже, до юрисдикції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, іншим суб'єктом при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), відповідно, прийнятих або вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій.
Публічно-правовий спір має особливий суб'єктний склад. Участь суб'єкта владних повноважень є обов'язковою ознакою для того, щоб класифікувати спір як публічно-правовий. Проте, сама по собі участь у спорі суб'єкта владних повноважень не дає підстав ототожнювати спір з публічно-правовим та відносити його до справ адміністративної юрисдикції.
Під час визначення предметної юрисдикції справ суди повинні виходити із суті права та/або інтересу, за захистом якого звернулася особа, заявлених вимог, характеру спірних правовідносин, змісту та юридичної природи обставин у справі.
Визначальною ознакою справи адміністративної юрисдикції є суть (зміст, характер) спору. Публічно-правовий спір, на який поширюється юрисдикція адміністративних судів, є спором між учасниками публічно-правових відносин і стосується саме цих відносин.
Приватноправові відносини вирізняються наявністю майнового чи немайнового інтересу учасника. Спір має приватноправовий характер, якщо він обумовлений порушенням або загрозою порушення приватного права чи інтересу, як правило майнового, конкретного суб'єкта, що підлягає захисту в спосіб, передбачений законодавством для сфери приватноправових відносин, навіть якщо до порушення приватного права чи інтересу призвели управлінські дії суб'єктів владних повноважень.
Отже, публічно-правовим вважається, зокрема, спір, у якому одна зі сторін виконує публічно-владні управлінські функції, тобто хоча б один суб'єкт законодавчо вповноважений владно керувати поведінкою іншого суб'єкта, а останній відповідно зобов'язаний виконувати вимоги та приписи такого владного суб'єкта, у яких одна особа може вказувати або забороняти іншому учаснику правовідносин певну поведінку, давати дозвіл на передбачену законом діяльність тощо. Необхідною ознакою суб'єкта владних повноважень є виконання ним публічно-владних управлінських функцій саме в тих правовідносинах, у яких виник спір (див., зокрема, постанови Великої Палати Верховного Суду від 23.05.2018 у справі № 914/2006/17 (провадження 12-58гс18, пункти 5.7, 5.8), від 04.09.2018 у справі № 823/2042/16 (провадження 11-377апп18, пункти 28-30), від 02.04.2019 у справі № 137/1842/16-а (провадження № 11-1506апп18).
Суд констатує, що існує усталена практика Великої Палати Верховного Суду у спорах про скасування дій та рішень державного реєстратора про державну реєстрацію прав на майно, ініційованих особою, яка не була заявником щодо оскаржуваних реєстраційних дій та рішень.
Зокрема, правова позиція про те, що такі спори підлягають розгляду в порядку цивільного або господарського судочинства в залежності від суб'єктного складу, була висловлена Великою Палатою Верховного Суду у постановах від 04 вересня 2018 року у справі №823/2042/16, від 04 грудня 2018 року у справі № 915/1377/17, від 29 січня 2019 року у справі № 813/1321/17, від 02 квітня 2019 року у справі № 137/1842/16-а та інших.
У даному випадку обслуговуючий кооператив «Черкасиелектроремонт» пред'явив позовну заяву до Черкаського управління захисних масивів дніпровських водосховищ , в якій просить визнати протиправними його дії щодо використання земельної ділянки площею 3,9115 га, кадастровий номер 7124986000:04:005:0086, без правових підстав, просить суд зобов'язати припинити використання та звільнити земельну ділянку площею 3,9115 га, кадастровий номер 7124986000:04:005:0086 та винести всі об'єкти, техніку та майно за межі земельної ділянки площею 3,9115 га, кадастровий номер 7124986000:04:005:0086, а також заборонити відповідачу здійснювати будь-які дії щодо використання земельної ділянки площею 3,9115 га, кадастровий номер 7124986000:04:005:0086, без правової підстави.
Таким чином, Черкаське управління захисних масивів дніпровських водосховищ, яке є державною організацією, в даному випадку виступає суб'єктом господарських правовідносин, який має такий самий правовий статус, що й інші учасники цих правовідносин.
При цьому, відповідно до пунктів 1 та 6 частини першої статті 12 Господарського процесуального кодексу України, господарським судам підвідомчі справи у спорах, що виникають при укладанні, зміні, розірванні і виконанні господарських договорів, у тому числі щодо приватизації майна, та з інших підстав, а також справи у спорах, що виникають із земельних відносин, в яких беруть участь суб'єкти господарської діяльності, за винятком тих, що віднесено до компетенції адміністративних судів.
Як вбачається з предмету позову, у відносинах, які склалися між сторонами, відповідач діяв як учасник договірних правовідносин, при цьому за змістом статті 12 Господарського процесуального кодексу України та статті 15 Цивільного процесуального кодексу України спори, що виникають при укладанні, зміні, розірванні і виконанні договорів розглядаються в порядку господарського чи цивільного судочинства, в залежності від суб'єктного складу учасників.
Суд звертає увагу, що судовими рішеннями Вищого адміністративного суду України від 12.09.2017 року та Верховного Суду від 30.01.2018 року у справі № 461/10630/15-а висловлено позицію, що органи місцевого самоврядування та органи державної влади у відносинах розпорядження землями комунальної чи державної власності не здійснюють у цих правовідносинах владно-управлінських функцій, тому такі спори не підлягають розгляду адміністративними судами, оскільки виникає спір про право.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 170 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Отже, оскільки спірні правовідносини фактично виникли між позивачем та відповідачем стосовно використання земельної ділянки площею 3,9115 га, кадастровий номер 7124986000:04:005:0086, суддя вважає, що цей спір не є публічно-правовим і має вирішуватися судом за правилами ГПК України, оскільки між позивачем та відповідачем (державна організація) немає публічно-правових відносин, спір не є публічно-правовим, а тому не підлягає вирішенню в порядку адміністративного судочинства. Відтак, справа не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства, а має вирішуватись за правилами господарського судочинства.
Крім того суд звертає увагу, що спірні правовідносини у даній справі виникли на підставі не виконання рішення у справі № 925/764/21 за позовом заступника керівника Черкаської окружної прокуратури до Свидівоцької сільської ради та до Обслуговуючого кооперативу «Черкасиелектроремонт» про визнання незаконним та скасування рішення, визнання недійсним договору та усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою.
Враховуючи вищезазначене, вбачається за доцільне відмовити у відкритті провадження у даній справі, оскільки вирішення даного спору не належить до юрисдикції адміністративних судів, його розгляд повинен здійснюватися в порядку господарського судочинства.
Керуючись ст. ст. 170, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
Відмовити обслуговуючому кооперативу «Черкасиелектроремонт» до Черкаського управління захисних масивів дніпровських водосховищ, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору Будищанська сільська рада про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
Роз'яснити позивачу, що розгляд даного спору віднесений до юрисдикції господарського суду в порядку господарського судочинства.
Повернути позивачеві позовну заяву із усіма доданими до неї матеріалами.
Копію ухвали надіслати позивачеві.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею, однак апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом п'ятнадцяти днів з дня її підписання суддею.
СуддяВіталіна ГАЙДАШ