Ухвала від 10.04.2026 по справі 420/24890/25

Справа № 420/24890/25

УХВАЛА

10 квітня 2026 року

м.Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі судді Вікторії ХОМ'ЯКОВОЇ, розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (далі - відповідач), в якому просить:

визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області №155250014249 від 13.06.2025 року про відмову у переведенні та здійсненні нарахування і виплати ОСОБА_1 ;

зобов'язати Головне управлінні Пенсійного фонду України в Тернопільській області перевести та здійснити нарахування і виплату ОСОБА_1 з 25.12.2024 пенсію державного службовця за віком відповідно до статті 37 Закону України від 16.12.1993 № 3723-ХІІ "Про державну службу" зарахувавши до стажу державної служби період служби в органах державної служби з 30.01.1985 по 31.01.1992 , з 11.07.1994 по 04.11.1995 , з 04.11.1995 по 14.03.2005, з 23.05.2005 по 26.05.2010 із урахуванням довідок про складові заробітної плати №313/15-32-10-02-12 від 20.12.2024 та №314/15-32-10-02-12 від 20.12.2024;

стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області судові витрати по сплаті судового збору в сумі 969 грн.

Позовні вимоги обгрунтовані тим, що ОСОБА_1 перебуває обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області та отримує пенсію за віком обчислену відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-ІУ. У відповідності із записами трудової книжки позивач з 30.01.1985 по 26.05.2010 працював в органах Державної служби. Починаючи з 30.01.1985 по 31.01.1992 року працював секретарем Кілійського РК ЛКСМ України. З 11.07.1994 по 04.11.1995 працював на посаді виконуючого обов'язки завідуючого відділом економічного та соціального розвитку виконкому районної Ради. З 04.11.1995 по 14.03.2005 працював у Кілійській районній державній адміністрації. З 23.05.2005 по 26.05.2010 працював в органах Державної податкової служби згідно записів трудової книжки.

Позивач 25.12.2024 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду в Одеській області із заявою щодо переходу з пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове пенсійне страхування" на пенсію зі віком відповідно до Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 №889-Ш (далі - Закон №889). Головне управління Державної податкової служби України в Одеській області видало ОСОБА_1 довідки про заробітну №313/15-32-10-02-12 від 20.12.2024 (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років станом на грудень 2024 року) та №314/15-32-10-02-12 від 20.12.2024 (про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби).

01.05.2016 набув чинності Закон України від 10.12.2015 № 889-VIII "Про державну службу" (далі - Закон № 889-VIII), підпунктом 1 пункту 2 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" якого визнано таким, що втратив чинність, Закон України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами), крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.

Частиною першою статті 37 Закону України від 16.12.1993 № 3723-XII "Про державну службу" (далі - Закон № 3723-XII) передбачено, що на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

За принципом екстериторіальності Головне управління Пенсійного фонду в Тернопільській області рішенням від 31.12.2024 № 155250014249 відмовило у переході із пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу", оскільки стаж державної служби ОСОБА_1 становить лише 8 років 9 місяців 3 дні.

Не погоджуючись з відмовою відповідача, позивач звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з позовною заявою про визнання протиправними і зобов'язанням вчинити певні дії. Рішенням Одеського окружного адміністративного суду по справі №: 420/3542/25 від 04 квітня 2025 року з урахуванням змін, внесених апеляційним судом, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області зарахувати позивачу до стажу державної служби, який дає право на призначення пенсії на підставі Закону України "Про державну службу", періодів роботи позивача з 11.07.1994 по 04.11.1995, з 04.11.1995 по 12.04.2001, з 12.04.2001 по 15.06.2004, з 15.06.2004 по 14.03.2005 та з 23.05.2005 по 26.05.2010".

На виконання судового рішення відповідач прийняв в рішення №155250014249 від 13.06.2025 року про відмову у перерахунку пенсії ОСОБА_1 за недостатністю стажу державної служби 15 років 7 місяців 24 дні.

Не погоджуючись із вказаним рішенням, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Ухвалою від 29.07.2025 відкрито спрощене провадження у справі, вирішено проводити розгляд справи без участі представників сторін в письмовому провадженні.

Залучено 3-ю особу ГУ ПФУ в Одеській області

ГУ ПФУ в Тернопільській області (відповідач) надав відзив на позовну заяву, в якому проти позову заперечує, вказує, що на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 04.04.2025 року у справі № 420/3542/25 відділом перерахунків пенсій № 1 Управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг Головного управління пенсійного фонду України в Тернопільській області у порядку, межах, спосіб і строки, визначені законом розглянуто заяву та прийнято рішення про відмову ОСОБА_1 . При донарахуванні стажу згідно рішення суду, стаж державного службовця заявника становить 15 років 7 місяців 24 дні, що не дає права на пенсію за віком згідно Закону України "Про державну службу", оскільки позивач не працював на посаді державного службовця станом на 01.05.2016 року.

Також посилається на те, що фактично підставою для звернення до суду із даними позовними вимогами стала незгода позивача із діями Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області під час виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду 04 квітня 2025 року у справі №420/3542/25. Заявлені позовні вимоги стосуються саме порядку виконання судового рішення. Отже, в даному випадку відсутні підстави стверджувати про виникнення між позивачем та відповідачем нового спору. Наразі має місце спір між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав, але на стадії виконання судового рішення. Таким чином, наявні підстави для закриття провадження у справі, оскільки спір у цій справі виник між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав, що уже були предметом розгляду суду у іншому провадженні, проте, на стадії виконання судового рішення.

Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області повідомило суд, що позбавлене можливості надати суду матеріали пенсійної справи позивача. Після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності структурним підрозділом визначено Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області. Після прийняття рішення про відмову у призначенні пенсії Головним управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області було передано засобами програмного забезпечення копії документів позивачки до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (за місцем проживання особи).

Від 3-ї особи пояснень не надійшло.

Розглянувши матеріали справи, всебічно та повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, суд дійшов висновку про необхідність витребування додаткових доказів.

ГУ ПФУ в Тернопільській області рішенням від 31.12.2024 № 155250014249 відмовило у переході із пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу", оскільки стаж державної служби ОСОБА_1 становить лише 8 років 9 місяців 3 дні.

Не погоджуючись з відмовою відповідача, позивач звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з позовною заявою про визнання протиправними і зобов'язанням вчинити певні дії. Рішенням Одеського окружного адміністративного суду по справі №: 420/3542/25 від 04 квітня 2025 року зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області зарахувати ОСОБА_1 до стажу державної служби період служби в органах державної служби на підставі Закону України "Про державну службу", періодів роботи позивача з 11.07.1994 по 04.11.1995, з 04.11.1995 по 12.04.2001, з 12.04.2001 по 15.06.2004, з 15.06.2004 по 14.03.2005 та з 23.05.2005 по 26.05.2010.

Вказані спірні періоди стажу становлять більше 15 років, і суд визнав, що їх необхідно включити до стажу державної служби. Тому логічним є висновок, що спірні періоди стажу та визнаний стаж 8 років 9 місяців 3 дні це різні періоди роботи, які повинні підсумовуватись при підрахунку стажу державної служби.

В той же час у рішенні №155250014249 від 13.06.2025 , яке є предметом даного спору, стаж роботи позивача на посадах державної служби вказаний відповідачем 15 років 7 місяців 24 дні без конкретизації, які саме періоди відповідач включив для права на пенсію державного службовця.

Суд вважає за необіхдне витребувати у відповідача та 3-ї особи додаткові докази.

Відповідно до частини 4 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.

За змістом частини 1 статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до частини 3 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України докази суду надають учасники справи. Суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.

Згідно з частинами 6, 7 статті 80 Кодексу адміністративного судочинства України, будь-яка особа, у якої знаходиться доказ, повинна видати його на вимогу суду. Особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов'язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п'яти днів з дня вручення ухвали.

Враховуючи викладене, та керуючись ст. 80, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Зобов'язати ГУ ПФУ в Тернопільській області надати суду протягом п'яти днів з дня отримання ухвали - уточнення, які періоди стажу державної служби включені до стажу 15 років 7 місяців 24 дні згідно змісту рішення №155250014249 від 13.06.2025 .

Зобов'язати Головне управління ПФУ в Одеській області надати суду протягом п'яти днів з дня отримання ухвали - копію пенсійної справи в частині, яка стосується предмету спору.

Роз'яснити відповідачу, що особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов'язані повідомити про це суд із зазначенням причин. Роз'яснити, що у випадку неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, а також за неподання таких доказів без поважних причин, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, визначені цим Кодексом.

Копію ухвали суду надіслати (надати) учасникам справи.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.

Суддя Вікторія ХОМ'ЯКОВА