Справа № 420/9865/26
10 квітня 2026 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Токмілова Л.М.., перевіривши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , Головного управління Національної поліції в Одеській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, визнання незаконним та скасування протоколу, стягнення моральної шкоди,-
До Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , Головного управління Національної поліції в Одеській області, в якій позивач просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_3 , що полягає у: незаконному ініціюванні статусу «в розшуку» щодо Позивача за наявності чинної відстрочки від мобілізації; неприйнятті заходів для скасування цього статусу протягом 98 днів; невідповіді на заяву від 11.02.2026 у встановлений законом строк;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_4 надати Позивачу письмові пояснення щодо: підстав ініціювання розшуку 22.12.2025; підстав незаконного збереження статусу «в розшуку» протягом 98 днів попри наявність відстрочки; підстав його мовчазного скасування 29.03.2026, - у строк 10 робочих днів з дня набрання рішенням законної сили;
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Одеській обл., що полягає у ненаданні відповіді по суті запиту Позивача від 11.02.2026 як суб'єкта персональних даних у строк, встановлений п.4 ч.2 ст.8 ЗУ «Про захист персональних даних», та незаконному збереженні недостовірних відомостей у базі розшуку АРМОР протягом 98 днів;
- зобов'язати Головне управління Національної поліції в Одеській обл. надати Позивачу письмову відповідь щодо: правових підстав внесення його персональних даних до бази розшуку 22.12.2025; підстав зберігання цих даних протягом 98 днів при наявній відстрочці від мобілізації; підстав виключення з бази 29.03.2026, - у строк 10 робочих днів з дня набрання рішенням законної сили;
- визнати незаконним та скасувати протокол № 5143 від 28.03.2026, складений ІНФОРМАЦІЯ_5 , як такий, що: складений виключно внаслідок незаконного розшуку; складений за відсутності складу адміністративного правопорушення (особа має чинну відстрочку, місце проживання не змінювала); є похідним незаконним актом, що підлягає скасуванню разом з первісною незаконною дією (п.1 ч.1 ст.247 КУпАП);
- визнати незаконною та скасувати зміну місця військового обліку Позивача з ІНФОРМАЦІЯ_3 ( ОСОБА_2 ) на ІНФОРМАЦІЯ_6 ), здійснену без законних підстав та без письмової згоди Позивача, та зобов'язати відновити облік за законним місцем реєстрації;
- стягнути з ІНФОРМАЦІЯ_3 на користь Позивача відшкодування моральної шкоди у розмірі 50 000 (п'ятдесяти тисяч) гривень.
- стягнути з Головного управління Національної поліції в Одеській обл. на користь Позивача відшкодування моральної шкоди у розмірі 30 000 (тридцяти тисяч) гривень.
Відповідно до частини 1 статті 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: 1) подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; 2) має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); 3) відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; 4) належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; 5) позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); 6) немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Ознайомившись із позовною заявою, суд дійшов висновку, що вона не відповідає вимогам статей 160, 161 КАС України.
Згідно із частиною 1 статті 5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог (частина 2 статті 9 КАС України).
Статтею 160 КАС України передбачено, що у позовній заяві позивач викладає свої вимоги щодо предмета спору та їх обґрунтування; позовна заява подається в письмовій формі позивачем або особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб. Водночас, приписами статей 160, 161, 172 КАС України визначені обов'язкові вимоги до форми і змісту позовної заяви та документів, що додаються до позовної заяви, а також правила об'єднання в одній позовній заяві декількох позовних вимог.
За наведеного, умовами прийнятності позовної заяви до розгляду є її відповідність вимогам щодо форми і змісту, які визначені у статті 160, 161, 172 КАС України, а також дотриманні визначених статтею 122 КАС України строків звернення до суду, обов'язковому поданні переліку матеріалів, що повинні бути додані до неї, в тому числі і в частині сплати судового збору та, у разі пропуску строку звернення до суду, подання відповідного клопотання про його поновлення, доказів поважності причин його пропуску.
Тож право на судовий захист не є абсолютним. Законодавством встановлені вимоги, які мають бути дотримані особою, яка звертається до суду за захистом прав, свобод та інтересів.
Згідно з пунктами 4, 5 частини 5 статті 160 КАС України в позовній заяві зазначаються:
- зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів;
- виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.
Під змістом позовних вимог розуміється визначення способу захисту свого права, свободи чи інтересу згідно частини 1 статті 5 КАС України, який має бути сформульований максимально чітко і зрозуміло, оскільки від якості позовної заяви, юридично правильного змісту позовних вимог, зазначення способу судового захисту залежить швидкий і ефективний розгляд справи.
При цьому, суд вважає за необхідне зазначити, що відповідач має право на подання відзиву на позовну заяву, а отже має бути обізнаним відносно чого він має надавати таку заяву по суті справи.
Тобто, предмет позову має бути чітко визначений та конкретизований в прохальній частині позовної заяви.
Пунктом 9 частини 1 статті 4 КАС України встановлено, що відповідач - суб'єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача.
З матеріалів справи судом встановлено, що позивачем у справі визначено відповідачами ІНФОРМАЦІЯ_7 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , Головне управління Національної поліції в Одеській області. При цьому, позовна вимога щодо визнання незаконним та скасування протоколу № 5143 від 28.03.2026, складеного ІНФОРМАЦІЯ_5 , як такого, що: складений виключно внаслідок незаконного розшуку; складений за відсутності складу адміністративного правопорушення (особа має чинну відстрочку, місце проживання не змінювала); є похідним незаконним актом, що підлягає скасуванню разом з первісною незаконною дією (п.1 ч.1 ст.247 КУпАП) стосується ІНФОРМАЦІЯ_9 , який не є відповідачем у даній справі.
Крім того, згідно з частини 1 статті 5 КАС України: кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом:
1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень;
2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень;
3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій;
4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії;
5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень;
6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
Разом із тим, під змістом позовних вимог розуміється визначення способу захисту порушеного права, свободи чи інтересу згідно частини 1 статті 5 КАС України, який має бути сформульований максимально чітко і зрозуміло, оскільки від якості позовної заяви, юридично правильно сформованого змісту позовних вимог залежить і ефективність судового захисту, позаяк суд розглядає адміністративні справи лише в межах позовних вимог.
При цьому слід зазначити, що при зверненні до суду позивачу необхідно обирати такий спосіб захисту, який би міг відновити його становище та захистити порушене, на його думку право. Застосування конкретного способу захисту права залежить як від змісту суб'єктивного права, за захистом якого звернулась особа, так і від характеру його порушення. З цією метою суд повинен з'ясувати характер спірних відносин (предмет та підстави позову), характер порушеного права позивача та можливість його захисту в обраний ним спосіб.
Так, обов'язок по визначенню (формулюванню) позовних вимог, з якими особа звертається до суду за захистом своїх прав на етапі подання позовної заяви процесуальним законодавством покладено на позивача, саме для цього законодавцем визначені вимоги до позовної заяви, що міститься в статті 160 КАС України.
Тобто, визначитися з предметом спору має саме позивач, оскільки він є ініціатором судового процесу, а суд створює умови для реалізації ним процесуальних прав сторони спору. Аналогічні правові висновки, викладені у постанові Верховного Суду від 31.10.2018 року у справі № 826/16958/17.
У поданій позовній заяві позивач просить суд, зокрема визнати незаконною та скасувати зміну місця військового обліку Позивача з ІНФОРМАЦІЯ_3 ( ОСОБА_2 ) на ІНФОРМАЦІЯ_6 ), здійснену без законних підстав та без письмової згоди Позивача, та зобов'язати відновити облік за законним місцем реєстрації.
Разом з цим, окремо, такий спосіб захисту як визнання незаконною та скасування зміни місця військового обліку частиною 1 статті 5 КАС України не передбачений.
Зазначене свідчить про неузгодженість заявлених позовних вимог із суб'єктним складом, визначеним позивачем самостійно у позовній заяві.
Крім того, відповідно до частини 1, 2 статті 161 КАС України до позовної заяви додаються її копії, а також копії доданих до позовної заяви документів відповідно до кількості учасників справи, крім випадків, визначених частиною другою цієї статті. У разі подання позовної заяви та доданих до неї документів в електронній формі через електронний кабінет до позовної заяви додаються докази надсилання її копії та копій доданих документів іншим учасникам справи з урахуванням положень статті 44 цього Кодексу.
Відповідно до частини 9 статті 44 КАС України у разі подання до суду в електронній формі заяви по суті справи, зустрічного позову, заяви про збільшення або зменшення позовних вимог, заяви про зміну предмета або підстав позову, заяви про залучення третьої особи, апеляційної скарги, касаційної скарги та документів, що до них додаються, учасник справи зобов'язаний надати до суду доказ надсилання цих матеріалів іншим учасникам справи. Такі документи в електронній формі направляються з використанням Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи або її окремої підсистеми (модуля), що забезпечує обмін документами, шляхом надсилання до електронного кабінету іншого учасника справи, а у разі відсутності у іншого учасника справи електронного кабінету чи відсутності відомостей про наявність у іншого учасника справи електронного кабінету - в паперовій формі листом з описом вкладення.
Проте позивачем не надано суду доказів надсилання копії позовної заяви з додатками для ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Згідно з частинами першою та другою статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Таким чином, приймаючи до уваги вищевикладене, суд вважає за необхідне залишити без руху адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , Головного управління Національної поліції в Одеській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, визнання незаконним та скасування протоколу, стягнення моральної шкоди, встановивши позивачеві строк для усунення недоліків протягом п'яти днів з дня отримання даної ухвали, шляхом надання до суду уточненої позовної заяви з чітко викладеними позовними вимогами та уточненим суб'єктним складом відповідно до вимог КАС України; доказів надіслання позовної з додатками для ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Керуючись статтями 160, 161, 169, 294 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , Головного управління Національної поліції в Одеській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, визнання незаконним та скасування протоколу, стягнення моральної шкоди - залишити без руху.
Надати позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви - п'ять днів з дня отримання копії цієї ухвали.
Роз'яснити позивачу, що у разі не усунення недоліків позовної заяви у встановлений судом строк, позов буде повернуто позивачеві відповідно до приписів пункту 1 частини 4 статті 169 КАС України.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Токмілова Л.М.