Ухвала від 09.04.2026 по справі 400/12894/25

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

09.04.2026 р. № 400/12894/25

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Гордієнко Т. О. розглянув у письмовому провадженні адміністративну справу

за позовомТериторіального управління Служби судової охорони у Миколаївській області, вул. Олексія Вадатурського, 14, м. Миколаїв, 54005,

доВідділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Миколаївській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса), просп. Миру, 46/1, м. Миколаїв, 54056,

проскасування постанови від 28.11.2025 року ВП № 79583715,

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 06.01.2026 по справі № 400/12894/25 позов Територіального управління Служби судової охорони у Миколаївській області до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Миколаївській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) задоволено повністю: скасовано постанову Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Миколаївській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції від 28.11.2025 ВП № 79583715 про накладення штрафу у розмірі 5100,00 грн.; стягнуто з бюджетних асигнувань Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Миколаївській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції на користь Територіального управління служби судової охорони в Миколаївській області судовий збір в сумі 2422,40 грн.

27.03.2026 на виконання рішення суду видано виконавчий лист.

Від Дніпровського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України до суду надійшла заява про заміну сторони виконавчого провадження, боржника, Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Миколаївській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) його правонаступником - Відділом примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Миколаївській, Херсонській областях, в Автономній республіці Крим та Севастополі Одеського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України.

Заява обгрунтована тим, що постановою КМУ від 05.06.2025 року № 517 "Деякі питання міжрегіональних територіальних органів Міністерства юстиції", перейменовано, зокрема, Південне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м. Одеса) на Дніпровське міжрегіональне управління Міністерства юстиції України.

Також п. 2 постанови КМУ № 517 встановлено утворити як юридичні особи публічного права міжрегіональні територіальні органи Міністерства юстиції, зокрема, Одеське міжрегіональне управління Міністерства юстиції України.

П. 5 постанови № 517 затверджено переліки адміністративно-територіальних одиниць, на які поширюються повноваження відповідних міжрегіональних територіальних органів Міністерства юстиції, згідно з додатками 1 і 2.

Так, у додатку № 1 постанови № 517 зазначено, що повноваження Одеського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України поширюються на адміністративно-територіальні одиниці: Автономна Республіка Крим, Миколаївська, Одеська, Херсонська області, м. Севастополь.

Відповідно до ст. 52 КАС України, у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.

Ч. 1 ст. 379 КАС України встановлено, що у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.

Умовою процесуального правонаступництва доцільно визнати безспірний перехід повноважень від однієї особи до іншої, тобто фактичне (компетенційне) адміністративне публічне правонаступництво.

Підставою для переходу адміністративної компетенції від одного суб'єкта владних повноважень до іншого (набуття адміністративної компетенції) є події, що відбулися із суб'єктом владних повноважень, а саме: ліквідація органу чи посади, припинення юридичної особи шляхом її злиття, приєднання, поділу, перетворення, звільнення з посади чи інше припинення повноважень посадової особи.

Питання припинення повноважень у суб'єкта владних повноважень доцільно розглядати в контексті реалізації принципу безперервності державної влади, тому що функції держави не зникають разом із припиненням юридичної особи публічного права (крім випадку повної відмови держави від виконання певних функцій), а тому в будь-якому випадку повноваження таких суб'єктів, які фактично не виконують свої встановлені законом функції, переходять (публічне правонаступництво) органу, до компетенції якого належать вирішення таких питань.

Припинення повноважень суб'єкта владних повноважень без передання його прав і обов'язків у порядку правонаступництва до іншого органу неможлива. Такий підхід випливає з принципу єдності державної влади.

Підхід щодо виникнення обов'язку відновлення порушених прав внаслідок передання відповідної функції цілком відповідає принципу верховенства права, оскільки метою правосуддя є ефективне поновлення порушених прав, свобод і законних інтересів осіб - учасників адміністративного процесу

Правонаступництво у сфері управлінської діяльності органів державної влади (публічне правонаступництво) передбачає повне або часткове передання (набуття адміністративної компетенції одного суб'єкта владних повноважень до іншого внаслідок припинення первісного суб'єкта чи повного або часткового припинення його адміністративної компетенції.

На підставі ст.129 Конституції України основними засадами судочинства є обов'язковість рішень суду.

Відповідно до ст. 14 КАС України, судове рішення, яким закінчується розгляд справи в адміністративному суді, ухвалюється іменем України. Судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Відповідно до ч. 1, 4 ст. 379 КАС України, у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником. Положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.

Враховуючи викладене, з метою захисту прав позивача, суд вважає за можливе заяву позивача задовольнити та замінити боржника у виконавчому провадженні по виконанню виконавчого листа, виданого 27.03.2026 у справі № 400/12894/25.

Керуючись статтями 248, 379 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

УХВАЛИВ:

1. Заяву Дніпровського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України про заміну сторони виконавчого провадження задовольнити.

2. Замінити боржника - Відділ примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Миколаївській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса), його правонаступником - Відділом примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Миколаївській, Херсонській областях, в Автономній республіці Крим та Севастополі Одеського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (ідентифікаційний код 45862901) у виконавчому провадженні з виконання виконавчого листа, виданого 27.03.2026 року по справі № 400/12894/25.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення (підписання) суддею в порядку ст. 256 КАС України.

Апеляційна скарга на цю ухвалу може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення (складання) в порядку, визначеному ст.ст. 295-297 КАС України.

Суддя Т.О. Гордієнко