Рішення від 10.04.2026 по справі 200/8868/25

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 квітня 2026 року Справа№200/8868/25

Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Чекменьова Г.А., розглянувши в спрощеному (письмовому) провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 через представника Сисоєву К.М. звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якому просить:

визнати протиправною бездіяльність щодо невиплати пенсії без обмеження максимальним розміром з 01.03.2022, з 01.03.2023, з 01.03.2024 та з 01.03.2025 призначеної пенсії;

зобов'язати здійснити виплату пенсії без обмеження її розміру десятьма прожитковими мінімумами, встановленими для осіб, які втратили працездатність, з урахуванням раніше виплачених сум з 01.03.2022, з 01.03.2023, з 01.03.2024 та з 01.03.2025 з урахуванням нарахованої індексації, встановленої Постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році»; нарахованої індексації, встановленої Постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році»; з 01.03.2024 з урахуванням нарахованої індексації, встановленої Постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році»; з 01.03.2025 з урахуванням нарахованої індексації, встановленої Постановою Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 № 209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році».

В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію за віком. Позивач вважає невірними дії відповідача щодо обмеження розміру пенсії десятьма прожитковими мінімумами, установленими для працездатних осіб та застосування обмеження в індексації. При цьому, щодо протиправності дій відповідача позивач посилається на застосування положень Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Ухвалою від 24 листопада 2025 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Питання поновлення пропущеного строку звернення до суду вирішено розглянути під час розгляду справи.

Ухвалою суду від 11 березня 2026 року позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії залишено без руху, встановлено позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви шляхом надання до суду заяви про поновлення строку звернення до суду та доказів поважності причин його пропуску.

У встановлений судом строк недоліки позовної заяви не усунуті, заява про поновлення строку звернення до суду з доказами поважності причин його пропуску до суду не надана.

Ухвалою суду від 08 квітня 2026 року позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області в частині позовних вимог про визнання протиправною бездіяльності щодо обмеження пенсії максимальним розміром з 01.03.2022, з 01.03.2023, з 01.03.2024 та з 01.03.2025 та зобов'язання здійснити виплату пенсії без обмеження її розміру з 01.03.2022, з 01.03.2023, з 01.03.2024 та з 01.03.2025 залишено без розгляду, продовжено розгляд справи в решті заявлених позовних вимог до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправною бездіяльності щодо обмеження пенсії максимальним розміром та зобов'язання здійснити виплату пенсії без обмеження її розміру за період з 13.05.2025 року.

Згідно зі статтею 129 Конституції України суддя, здійснюючи правосуддя, є незалежним та керується верховенством права. До основних засад судочинства відноситься, зокрема, розумний строк розгляду справи судом. Статтею 6 Європейської конвенції з прав людини передбачено, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом. За визначенням пункту 11 частини першої статті 4 КАС України розумний строк - найкоротший строк розгляду і вирішення адміністративної справи, достатній для надання своєчасного (без невиправданих зволікань) судового захисту порушених прав, свобод та інтересів у публічно-правових відносинах.

Відповідно до наведених норм, враховуючи здійснення судочинства в умовах збройної агресії проти України та період відпустки головуючого у справі, справа розглянута впродовж розумного строку, необхідного для прийняття законного та обґрунтованого судового рішення.

Відповідач надав відзив, у якому просив відмовити у задоволенні позовних вимог повністю. Відповідачем зазначено, що індексація пенсійних виплат позивача проведена відповідно до норм чинного законодавства, відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та положень Постанов КМУ від 16.02.2022 № 118, від 24.02.2023 № 168, від 24.02.2024 № 185 та від 25.02.2025 № 209.

Пояснив, що відповідно електронної пенсійної справи ОСОБА_1 з 01.03.2023 проведено перерахунок «Індивідуально (масовий). Індексація заробітку» за результатами опрацювання перерахунку середню заробітну плату (дохід) в Україні збільшено на коефіцієнт 1,197 - 7405,03 грн. Розмір підвищення склав 4016,93 грн та враховуючи положення абз. 2 п. 10 Постанови № 168 застосовано обмеження в індексації - 2516,93 грн (перевищує 1500 грн).

З 01.03.2024 здійснено перерахунок «Індивідуально (масовий).Індексація заробітку» та «У зв'язку зі зміною прожиткового мінімуму», за результатами опрацювання перерахунку середню заробітну плату (дохід) в Україні збільшено на коефіцієнт 1,0796 - 7994,47 грн. Розмір підвищення склав 1942.83 грн та враховуючи положення постанови № 185 застосовано обмеження в індексації - 442,83 грн (перевищує 1500 грн).

З 01.03.2025 здійснено перерахунок «Індивідуально (масовий).Індексація заробітку» та «У зв'язку зі зміною прожиткового мінімуму», за результатами опрацювання перерахунку середню заробітну плату (дохід) в Україні збільшено на коефіцієнт 1,115- 8913,83 грн Розмір підвищення склав 3030,26 грн враховуючи положення пункту 1 та підпунктів 1-7 пункту 2 Постанови № 209 застосовано обмеження в індексації - 1530,26 грн (перевищує 1500 грн).

Щодо обмеження пенсії максимальним розміром посилається на норми пункту 3 статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Дослідивши матеріали справи, суд встановив такі фактичні обставини.

Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області (посвідчення серії НОМЕР_2 ).

На звернення представника позивача, відповідач листом від 25.09.2025 повідомив, що ОСОБА_1 з 2022 року здійснюється автоматичний перерахунок пенсії із застосуванням її індексації відповідно до Постанов КМУ від 16.02.2022 № 118, від 24.02.2023 № 168, від 24.02.2024 № 185 та від 25.02.2025 № 209.

З 01.03.2023 здійснено перерахунок «Індексація заробітку» та застосовано обмеження індексації - -2516,93 грн; з 01.03.2024 застосовано обмеження індексації - -442,83 грн; з 01.03.2025 застосовано обмеження індексації - -1530,26 грн.

Відповідач зазначив, що відповідно до пункту 3 статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для працездатних осіб.

В зв'язку з цим пенсії ОСОБА_1 встановлено з 01.03.2022 по теперішній час в сумі 23610,00 грн.

Згідно з наданими відповідачем розпорядженнями про перерахунок пенсії з електронної пенсійної справи, позивач отримує пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», обчислену у розмірі 80% заробітної плати шахтаря відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» .

Пенсія ОСОБА_1 обчислена із заробітної плати за період з 01.10.1991 по 30.09.1996 та за даними персоніфікованого обліку з 01.07.2000 по 30.06.2010, яка складає 36725,60 грн (8913,83 грн (показник середньої заробітної плати у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2014-2016 роки х 1.17, 1.11, 1.11, 1.14, 1.197, 1.0796, 1.115) х 4,12007 індивідуальний коефіцієнт заробітної плати).

Розмір пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2025 складає:

розмір пенсії за віком (ст.27) (36725,60 грн х 0,69917) 25677,77 грн;

доплата за понаднормовий стаж (ст.28 ч.1. абз.2) (за 44 років) 1038,84 грн;

загальний розмір пенсії 26716,28 грн;

доплата до пенсії за ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці» - 2664,20 грн;

сума пенсії за ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці» (80% від 36725,60 грн) 29380,48 грн;

обмеження в індексації з 01.03.2023 - -2516,93 грн;

обмеження в індексації з 01.03.2024 - -442,83 грн;

обмеження в індексації з 01.03.2025 - -1530,26 грн;

розмір пенсії з надбавками 24890,46 грн;

максимальний розмір пенсії - 23610,00 грн.

Із визначеним розрахунком відповідача позивач не згоден, в зв'язку з чим звернувся до суду.

Вирішуючи справу та надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд дійшов таких висновків.

Статтею 46 Конституції України гарантовано, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Приписами статті 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» визначено, що індексація грошових доходів населення встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення трудових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Згідно з частиною першою статті 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії, стипендії, оплата праці (грошове забезпечення).

Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Підстави для проведення індексації визначені статтею 4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», відповідно до якої індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.

Постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124 затверджено «Порядок проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Порядок № 124).

Так, згідно пункту № Порядку № 124, розмір коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначається щороку Кабінетом Міністрів України у межах бюджету Пенсійного фонду України. При цьому в разі відсутності даних про заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, для визначення розміру коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, враховується наявна заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, з наступним перерахунком зазначеного коефіцієнта для підвищення пенсії відповідно до цього Порядку.

Пунктом 5 Порядку № 124 передбачено, що у 2019 році перерахунок пенсій у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 1 жовтня 2017 р. на коефіцієнт, визначений згідно з абзацом першим пункту 4 цього Порядку.

У свою чергу, під час перерахунку пенсій відповідно до цього Порядку враховуються суми доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, суми індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законодавством). Якщо внаслідок перерахунку розмір пенсії зменшується, пенсія перераховується під час наступного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (абзац 2 пункту 6 Постанови 124).

Частиною 3 Постанови КМУ від 24 лютого 2023 року № 168, Постанови КМУ від 23 лютого 2024 року № 185, Постанови КМУ від 25 лютого 2025 року № 209 передбачено розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктом 1 та підпунктами 1-7 пункту 2 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень.

Згідно з частиною першою статті 49 Закону України «Про Кабінет Міністрів України» Кабінет Міністрів України на основі та на виконання Конституції і законів України, актів Президента України, постанов Верховної Ради України, прийнятих відповідно до Конституції та законів України, видає обов'язкові для виконання акти - постанови і розпорядження.

Відповідно до підпункту 2 пункту 22 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України Кабінет Міністрів України може приймати рішення щодо порядку застосування і розмірів державних соціальних стандартів та гарантій, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевих бюджетів та фондів загальнообов'язкового державного соціального і пенсійного страхування.

Водночас, щодо обмеження індексації розміром 1500 грн суд керується правовим висновком, викладеним у постанові Верховного Суду від 07 червня 2024 року у справі № 420/25804/23.

Зокрема, Верховний Суд вказав, що в абзаці третьому пункті 10 постанови від 24 лютого 2023 року № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» Кабінет Міністрів України визначив верхню межу розміру індексації пенсії у граничному розмірі 1500,00 грн, яку не може перевищувати сума індексації (підвищення) у разі здійснення перерахунку пенсії на виконання пункту 2 цієї постанови.

Вказане обмеження верхньої межі індексації здійснюється для того, щоб збалансувати потреби та захистити якомога більшу кількість громадян через інструмент індексації, передусім тих громадян, пенсії яких є дуже низькими, і з іншого боку, щоб збалансувати фінансовий ресурс для проведення індексації для широких категорій осіб та утримати зростання нерівності між розміром пенсії громадян, а також з урахуванням того, що в умовах дії воєнного стану видатки в першу чергу спрямовуються на національну безпеку і оборону та на здійснення заходів правового режиму воєнного стану.

Отже, підвищення розміру пенсії в порядку, передбаченому пунктом 2 постанови № 168 із застосуванням обмеження верхньої межі індексації, відповідає частині другій статті 42 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», оскільки у своїй сукупності він не є меншим за мінімальний розмір збільшення, визначеного абзацом другим частини другої статті 42 цього Закону.

Таким чином, пунктом 10 Постанови № 168 від 24.02.2023 та пунктом 3 Постанови № 185 чітко встановлено обмеження розміру збільшення 1500 грн. Виключень щодо неврахування пункту 10 Постанови № 168 та пункту 3 Постанови № 185 під час такого перерахунку пенсії, законодавство не містить. Зазначений пункт 10 Постанови № 168 та пункт 3 Постанови №185 є чинними і не суперечить нормам закону, а тому підлягають застосуванню відповідачем.

Незважаючи на посилання позивача про порушення відповідачем Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», норми зазначеного Закону не застосовуються до позивача в межах спірних правовідносин, оскільки він є отримувачем пенсії на підставі Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».

Статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» визначено, що мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Тобто, мінімальний розмір пенсії у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, є додатковою гарантією для шахтарів, які працювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків за списком № 1.

Аналогічна правова позиція наведена в постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 26 серпня 2025 року у справі № 360/948/24.

Судом встановлено, що відповідно до протоколу перерахунку пенсії від 25.02.2025, розмір пенсії позивача відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» складає 29380,48 грн. Натомість відповідачем розмір пенсії обмежений сумою 23610,00 грн.

Таким чином, відповідачем обмежено саме гарантований статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» основний розмір пенсії, що не є тотожним обмеженню максимального розміру індексації на підставі відповідних постанов Кабінету Міністрів України.

При цьому суд зазначає, що при перерахунку пенсії має застосовуватись норма права, що визначає розмір пенсії, яка діяла на момент призначення пенсії. Запровадження Законом № 2148 єдиної формули для обчислення всіх пенсій стосується порядку призначення пенсії особам у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, та не підлягає застосуванню для нарахування позивачу нового розміру пенсії.

Відповідно до частини 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 2148 у разі, якщо внаслідок перерахунку, проведеного відповідно до цього Закону, розмір пенсії зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

З огляду на вказане, суд дійшов висновку, що відповідачем при перерахунку пенсії з 01.03.2025 був протиправно обмежено мінімальний розмір пенсії в сумі 29380,48 грн, через що в межах розглянутих у справі по суті позовних вимог позов у цій частині підлягає задоволенню за період з 13.05.2025 року.

Відповідно до частини 1 статі 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Зважаючи, що позивачем при зверненні до суду сплачено судовий збір у сумі 1211,20 грн, на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача пропорційно задоволеній частині позовних вимог підлягає стягненню сума 605,20 грн.

Керуючись статтями 2, 241-246, 255, 295-297 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (с. Сергіївка, Сергіївської селищної ради, Донецька область, РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (пл. Соборна, буд. 3, м. Слов'янськ, Донецька область, 84122, код ЄДРПОУ 13486010) про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ЄДРПОУ 13486010) щодо обмеження основного розміру пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) гарантованого статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» за період з 13.05.2025 року.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ЄДРПОУ 13486010) здійснити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) з 13 травня 2025 року перерахунок та виплату нарахованої пенсії, мінімальний розмір якої встановлений відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» без обмеження пенсії максимальним розміром з урахуванням раніше виплачених сум.

В задоволенні решти позовних вимог в частині перерахунку сум індексації пенсії відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (пл. Соборна, буд. 3, м. Слов'янськ, Донецька область, 84122, код ЄДРПОУ 13486010) на користь ОСОБА_1 (с. Сергіївка, Сергіївської селищної ради, Донецька область, РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір в сумі 605 (шістсот п'ять) 60 коп.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Текст рішення виготовлений та підписаний в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса: http://www.reyestr.court.gov.ua/).

Суддя Г.А. Чекменьов