03 квітня 2026 рокуСправа №160/435/26
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Олійника В. М.
розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу за позовною заявою Державного підприємства «Східний гірничо-збагачувальний комбінат» до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-
08 січня 2026 року представник Державного підприємства «Східний гірничо-збагачувальний комбінат» звернувся через систему «Електронний суд» до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, в якій просить:
визнати протиправним та скасувати, оформлене листом №84489/6/04-36-19-04 17 від 03.10.2025, рішення Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про відмову у скасуванні неправомірно нарахованої пені в сумі 698 977,61 грн. та приведення інтегрованої картки платника податків у відповідність до вимог чинного законодавства.
зобов'язати Головне управління ДПС у Дніпропетровській області прийняти рішення про скасування неправомірно нарахованої пені за податком на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки в сумі 698 977,61 грн. та відобразити таке скасування в інтегрованих картках платника податків, а саме:
2.1. Державному підприємству «Східний гірничо-збагачувальний комбінат» (код ЄДПРОУ 14309787):
- за кодом податку 18010400 та кодом території UA1204011000 0091524 нарахована та погашена пеня в сумі 578 147,00 грн.
- за кодом податку 18010400 та кодом території UA1204015000 0015189 нарахована пеня в сумі 120 543,20 грн.
2.2. Відокремленому структурному підрозділу - Дніпродзержинський хімічний завод державного підприємства «Східний гірничо-збагачувальний комбінат» (код ВП ЄДРПОУ 38815573):
- за кодом податку 18010400 та кодом території UA1204015000 0015189 нарахована пеня в сумі 287,41 грн.
В обґрунтування позову представник позивача зазначив, що за результатами проведеного звіряння даних інтегрованих карток платника (ІКП) за 2025 рік в Електронному кабінеті платника, сервіс - стан розрахунків з бюджетом та поданої звітності, встановлено, що в інтегрованих картках платника після рознесення уточнених декларацій на зменшення раніше нарахованих податкових зобов'язань, нарахована та погашена (частково погашена/не погашена) пеня, а саме:
1. По коду ЄДРПОУ 14309787:
- за кодом податку 18010400 та кодом території UА12040110000091524 нарахована та погашена пеня в сумі 578 147,00 грн.
- за кодом податку 18010400 та кодом території UА12040150000015189 нарахована пеня в сумі 120 543,20 грн.
2.По коду ЄДРПОУ 38815573
- за кодом податку 18010400 та кодом території UА12040150000015189 нарахована пеня в сумі 287,41 грн.
14.07.2025 року ДП «СхідГЗК», вважаючи, що пеня у ІКП нарахована неправомірно, звернулося до ГУ ДПС у Дніпропетровській області з листом з вимогою про приведення інтегрованих карток ДП «СхідГЗК» та відокремленого підрозділу у відповідність до вимог чинного законодавства та скасувати (списати) неправомірно нараховану пеню в інтегрованій картці.
Листом ГУ ДПС у Дніпропетровській області №70932/6/04-36-19-04-17 від 12.08.2025 року позивача повідомлено, що суми пені відокремленого підрозділу Дніпродзержинського хімічного заводу підприємства «Східний гірничо-збагачувальний комбінат», код ЄДРПОУ 38815573 та Державного підприємства «Східний гірничо-збагачувальний комбінат», код ЄДРПОУ 14309787 на суми податкового боргу, який виник за рахунок податкового повідомлення - рішення (форма «Ш») та за рахунок несплачених узгоджених податкових зобов'язань, визначених платником самостійно, нараховані відповідно до норм ст. 129 ПКУ, з урахуванням вимог Закону України щодо періоду поширення коронавірусної хвороби (СОVID-19).
04.09.2025 року ДП «СхідГЗК» повторно звернулося до ГУ ДПС у Дніпропетровській області з листом №12-01/5475 з вимогою про приведення інтегрованої картки ДП «СхідГЗК» та відокремленого підрозділу у відповідність до вимог чинного законодавства та скасувати (списати) неправомірно нараховану пеню в інтегрованій картці.
Листом ГУ ДПС у Дніпропетровській області №84489/6/04-36-19-04-17 від 03.10.2025 року позивача повідомлено, що cуми пені відокремленого підрозділу Дніпродзержинського хімічного заводу підприємства «Східний гірничо-збагачувальний комбінат», код ЄДРПОУ 38815573 та Державного підприємства «Східний гірничо-збагачувальний комбінат» на суми податкового боргу, який виник за рахунок податкового повідомлення - рішення (форма «Ш») та за рахунок несплачених узгоджених податкових зобов'язань, визначених платником самостійно, нараховані відповідно до норм ст. 129 ПКУ, з урахуванням вимог Закону України щодо періоду поширення коронавірусної хвороби (СОVID-19.
За результатами розгляду ГУ ДПС у Дніпропетровській області прийняло рішення про відмову в приведенні інтегрованих карток ДП «СхідГЗК» та відокремленого підрозділу у відповідність до вимог чинного законодавства та не скасовано (списано) нараховану пеню в інтегрованих картках
Державне підприємство «Східний гірничо-збагачувальний комбінат» вважає протиправним та таким, що підлягає скасуванню, рішення, яке викладене у листі ГУ ДПС у Дніпропетровської області №84489/6/04-36-19-04-17 від 03.10.2025 року щодо відмови в скасуванні пені, оскільки інтегровані картки ДП «СхідГЗК» та відокремленого підрозділу Дніпродзержинський хімічний завод державного підприємства «Східний гірничо-збагачувальний комбінат» не приведено у відповідність до вимог чинного законодавства та не скасовано (списано) нараховану пеню в інтегрованих картках, у зв'язку з чим представник позивача звернувся до суду з цим позовом.
Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 08 січня 2026 року для розгляду адміністративної справи №160/435/26 визначено суддю Олійника В.М.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 27.01.2026 року в справі №160/435/26, з урахуванням усунення недоліків, клопотання представника Державного підприємства «Східний гірничо-збагачувальний комбінат» про відстрочення сплати судового збору до ухвалення судового рішення у справі - задоволено та ухвалено:
Відстрочити Державному підприємству «Східний гірничо-збагачувальний комбінат» сплату судового збору у розмірі 7 822,26 грн. до ухвалення судового рішення у даній адміністративній справі.
Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження в адміністративній справі №160/435/26 за позовом Державного підприємства «Східний гірничо-збагачувальний комбінат» до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, визначено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.
12.02.2026 року на адресу суду через систему "Електронний суд" від представника Головного управління ДПС у Дніпропетровській області надійшов відзив на позовну заяву, в якому представник відповідача, ознайомившись з позовною заявою, не погоджується з доводами викладеними позивачем, з наступних підстав.
Нормами підпункту 129.3.1 пункту 129.3 статті 29 Податкового кодексу України визначено, що нарахування пені закінчується у день зарахування коштів на відповідний рахунок органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, на відповідний рахунок платника податків та/або в інших випадках погашення податкового боргу та/або грошових зобов'язань.
Статтею 522 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ визначено що, протягом періоду з 01 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), платникам податків не нараховується пеня, а нарахована, але не сплачена за цей період пеня підлягає списанню.
Відповідно пункту 6 підрозділу 2 розділу ІІІ Порядку ведення податковими органами оперативного обліку податків, зборів, платежів та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України 12 січня 2021 №5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 березня 2021 за №321/35943, зі змінами та доповненнями, у разі погашення податкового боргу засобами ІКС ДПС автоматично проводиться нарахування пені у порядку, визначеному статтею 129 глави 12 розділу І ПКУ.
Сума пені та сума погашеної пені відображаються в ІКП відповідними первинними показниками оперативного обліку та обліковими операціями. При нарахуванні пені в ІКП додатково відображається період, за який її розраховано.
У разі погашення суми податкового боргу (його частини) шляхом подання платником податків декларацій (у тому числі уточнюючих) з від'ємним значенням суми податкових зобов'язань, нарахування пені закінчується датою фактичного здійснення такого погашення, зафіксованою у відповідних документах.
У разі часткового погашення податкового боргу сума такої частки визначається з урахуванням пені, нарахованої на таку частку.
Згідно даних інформаційно-комунікаційної системи органів ДПС в інтегрованих картках платників обліковується:
- по Відокремленому підрозділу Дніпродзержинського хімічного заводу підприємства «Східний ГЗК», код ЄДРПОУ 38815573, станом на 24.06.2025 по коду класифікації доходів бюджету 18010400 «Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений юридичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості» (Кам'янська ТГ) податковий борг у сумі 2 132,73 грн., який виник за рахунок податкового повідомлення - рішення (форма «Ш») №0538470411 від 22.08.2024 по терміну сплати 09.09.2024.
- по Державному підприємству «Східний ГЗК», код ЄДРПОУ 14309787, станом на 24.06.2025 по коду класифікації доходів бюджету 18010400 «Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений юридичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості» (Жовтоводська ТГ) податковий борг у сумі 2 316 049,14 грн., який виник за рахунок не сплачених узгоджених податкових зобов'язань, визначених платником самостійно (ст. 54 ПКУ) по термінам сплати 2021-2025 роки, а саме: 2021 рік у сумі 435 246,32 грн., 2022 рік у сумі 492 181,17 грн., 2023 рік у сумі 509 658,41 грн., 2024 рік у сумі 544 287,41 грн., 2025 рік у сумі 334 675,83 гривень.
В ІКП при нарахуванні сум пені за несвоєчасну сплату узгоджених зобов'язань період вказується фактичний (з дати виникнення суми податкового боргу по дату погашення/часткового погашення податкового боргу, в той час сума пені розрахована з урахуванням вимог Закону України щодо періоду поширення коронавірусної хвороби (COVID-19).
Відповідно пункту 1 підрозділу 1 розділу ІІ Порядку первинні показники оперативного обліку в ІКП відображаються в хронологічному порядку.
Кожний первинний показник оперативного обліку фіксується в окремому рядку із зазначенням коду та його короткого опису з посиланням на реквізити первинних документів, дати його проведення з подальшим автоматичним розрахунком в ІКП облікових показників.
У зв'язку з вищевикладеним, вищезазначені суми пені в ІКП Відокремленого підрозділу Дніпродзержинського хімічного заводу підприємства «Східний ГЗК», код ЄДРПОУ 38815573 та Державного підприємства «Східний ГЗК», код ЄДРПОУ 14309787, на суми податкового боргу, який виник за рахунок податкового повідомлення - рішення (форма «Ш») та за рахунок не сплачених узгоджених податкових зобов'язань, визначених платником самостійно, нараховані відповідно норм статті 129 Податкового кодексу України, з урахуванням вимог Закону України щодо періоду поширення коронавірусної хвороби (COVID-19).
У зв'язку з чим, згідно даних інтегрованих карток платника податків Інформаційно - комунікаційної системи «Податковий блок», що ведуться в ГУ ДПС у Дніпропетровській області, за платником податків ДП «Східний ГЗК» обліковується податковий борг на загальну суму 43 498,5 тис.грн., у тому числі з податку на нерухоме майно (Кам'янська ТГ) код бюджету 18010400 складає 122,8 тис.грн.
З урахуванням викладеного, представник відповідача просить відмовити в задоволенні позовних вимог Державного підприємства «Східний гірничо-збагачувальний комбінат».
02.03.2026 року на адресу суду через систему "Електронний суд" від представника Державного підприємства «Східний гірничо-збагачувальний комбінат» надійшла заява, в якій представником позивача на виконання вимог ухвали Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 27.01.2026 року надано платіжну інструкцію АТ "Акцент-Банк" про сплату судового збору в сумі 7 822,26 грн.
Дослідивши письмові докази, наявні в матеріалах справи в їх сукупності, проаналізувавши норми чинного законодавства України, суд встановив наступні обставини.
Судом встановлено, що 25.02.2025 року Державне підприємство «Східний гірничо-збагачувальний комбінат» звернулося до Державної податкової служби України про надання індивідуальної податкової консультації щодо оподаткування об'єктів нерухомості, що закріплені за ДП «СхідГЗК» на праві господарського відання.
Відповідно до індивідуальної податкової консультації №1510/ІПК99-00-04-01-04 ІПК від 19.03.2025, Державна податкова служба України зазначила, що платниками податку є власники об'єктів нерухомості, то у підприємства не виникає податкового обов'язку зі справляння податку в частині об'єктів нерухомості, які закріплені за ним на праві господарського відання.
Згідно даних інформаційно-комунікаційної системи органів ДПС в інтегрованих картках платників обліковувався:
По Відокремленому підрозділу Дніпродзержинського хімічного заводу підприємства «Східний ГЗК», код ЄДРПОУ 38815573, станом на 24.06.2025 по коду класифікації доходів бюджету 18010400 «Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений юридичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості» (Кам'янська ТГ) податковий борг у сумі 2 132,73 грн., який виник за рахунок податкового повідомлення - рішення (форма «Ш») №0538470411 від 22.08.2024 по терміну сплати 09.09.2024.
24.06.2025 року платником подано уточнюючий звіт № 9181737662 від 24.06.2025 за 2025 рік, яким зменшено податкові зобов'язання у сумі 65 246,40 гривень. В інтегрованій картці платника відповідно до поданого уточнюючого звіту в автоматичному режимі здійснено часткове погашення податкового боргу та нарахована пеня за несвоєчасну сплату, відповідно норм ст. 129 ПКУ, з урахуванням вимог Закону України щодо періоду поширення коронавірусної хвороби (COVID-19), у сумі 20 102,74 грн., в тому числі за період з 29.07.2022 по 24.06.2025 у сумі 14 237,27 грн., за період з 28.10.2022 по 24.06.2025 у сумі 5865,47 грн.
24.06.2025 року платником подано уточнюючий звіт № 9429322850 від 24.06.2025 за 2024 рік, яким зменшено податкові зобов'язання у сумі 231 624,72 гривень. В інтегрованій картці платника в автоматичному режимі здійснено часткове погашення податкового боргу та нарахована пеня за несвоєчасну сплату узгоджених податкових зобов'язань, визначених платником самостійно, відповідно норм ст. 129 ПКУ, з урахуванням вимог Закону України щодо періоду поширення коронавірусної хвороби (COVID-19), у сумі 65 270,49 грн., в тому числі за період з 28.10.2022 по 24.06.2025 у сумі 8 371,80 грн., за період з 30.01.2023 по 24.06.2025 у сумі 14 237,27 грн., за період з 01.05.2023 по 24.06.2025 у сумі 14 237,26 грн., за період з 31.07.2023 по 24.06.2025 у сумі 13 708,36 грн., за період з 30.10.2023 по 24.06.2025 у сумі 12 331,14 грн., за період з 29.01.2024 по 24.06.2025 у сумі 2 384,66 грн.
24.06.2025 року платником подано уточнюючий звіт №9388009544 від 24.06.2025 за 2023 рік, яким зменшено податкові зобов'язання у сумі 209 224,92 гривень. В інтегрованій картці платника в автоматичному режимі здійснено часткове погашення податкового боргу та нарахована пеня за несвоєчасну сплату узгоджених податкових зобов'язань, визначених платником самостійно, відповідно норм ст. 129 ПКУ, у сумі 29 701,63 грн., в тому числі за період з 29.01.2024 по 24.06.2025 у сумі 8 386,89 грн., за період з 29.04.2024 по 24.06.2025 у сумі 8 771,66 грн., за період з 29.07.2024 по 24.06.2025 у сумі 7 387,30 грн., за період з 28.10.2024 по 24.06.2025 у сумі 5 155,78 гривень.
27.06.2025 року платником подано уточнюючий звіт №9315226291 від 27.06.2025 за 2022 рік, яким зменшено податкові зобов'язання у сумі 184 836,60 гривень. В інтегрованій картці платника в автоматичному режимі здійснено погашення податкового боргу та нарахована пеня за несвоєчасну сплату узгоджених податкових зобов'язань, визначених платником самостійно, відповідно норм ст. 129 ПКУ, у сумі 5 468,34 грн., в тому числі за період з 28.10.2024 по 27.06.2025 у сумі 364,66 грн., за період з 28.01.2025 по 27.06.2025 у сумі 3 652,85 грн., за період з 30.04.2025 по 27.06.2025 у сумі 1 450,83 гривень.
По Державному підприємству «Східний ГЗК», код ЄДРПОУ 14309787, станом на 24.06.2025 по коду класифікації доходів бюджету 18010400 «Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений юридичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості» (Жовтоводська ТГ) податковий борг у сумі 2 316 049,14 грн., який виник за рахунок не сплачених узгоджених податкових зобов'язань, визначених платником самостійно (ст. 54 ПКУ) по термінам сплати 2021-2025 роки, а саме: 2021 рік у сумі 435 246,32 грн., 2022 рік у сумі 492 181,17 грн., 2023 рік у сумі 509 658,41 грн., 2024 рік у сумі 544 287,41 грн., 2025 рік у сумі 334 675,83 гривень.
24.06.2025 року платником подано уточнюючий звіт № 9181737662 від 24.06.2025 за 2025 рік, яким зменшено податкові зобов'язання у сумі 175 225,30 гривень. В інтегрованій картці платника в автоматичному режимі здійснено часткове погашення податкового боргу та нарахована пеня за несвоєчасну сплату узгоджених податкових зобов'язань, визначених платником самостійно, відповідно до ст. 129 ПКУ, з урахуванням вимог Закону України щодо періоду поширення коронавірусної хвороби (COVID-19), у сумі 53 987,78 грн., в тому числі за період з 30.04.2021 по 24.06.2025 у сумі 24 784,14 грн., за період з 29.07.2021 по 24.06.2025 у сумі 29 203,64 гривень.
24.06.2025 року платником подано уточнюючий звіт №9429322850 від 24.06.2025 за 2024 рік, яким зменшено податкові зобов'язання у сумі 575 365,86 гривень. В інтегрованій картці платника в автоматичному режимі здійснено часткове погашення податкового боргу та нарахована пеня за несвоєчасну сплату, відповідно до ст. 129 ПКУ, з урахуванням вимог Закону України щодо періоду поширення коронавірусної хвороби (COVID-19), у сумі 177 273,09 грн., в тому числі за період з 29.07.2021 по 24.06.2025 у сумі 6 938,84 грн., за період з 28.10.2021 по 24.06.2025 у сумі 36 512,07 грн., за період з 28.01.2022 по 24.06.2025 у сумі 36 526,35 грн., за період з 02.05.2022 по 24.06.2025 у сумі 36 528,57 грн., за період з 29.07.2022 по 24.06.2025 у сумі 38 371,64 грн., за період з 28.10.2022 по 24.06.2025 у сумі 22 395,62 грн.
24.06.2025 року платником подано уточнюючий звіт №9388009544 від 24.06.2025 за 2023 рік, яким зменшено податкові зобов'язання у сумі 513 490,45 гривень. В інтегрованій картці платника в автоматичному режимі здійснено часткове погашення податкового боргу та нарахована пеня за несвоєчасну сплату узгоджених податкових зобов'язань, визначених платником самостійно, відповідно норм ст. 129 ПКУ, з урахуванням вимог Закону України щодо періоду поширення коронавірусної хвороби (COVID-19), у сумі 149 511,55 грн., в тому числі за період з 28.10.2022 по 24.06.2025 у сумі 15 976,01 грн., за період з 30.01.2023 по 24.06.2025 у сумі 38 371,63 грн., за період з 01.05.2023 по 24.06.2025 у сумі 38 371,40 грн., за період з 31.07.2023 по 24.06.2025 у сумі 36 946,15 грн., за період з 30.10.2023 по 24.06.2025 у сумі 19 846,36 грн.
27.06.2025 року платником подано уточнюючий звіт №9315226291 від 27.06.2025 за 2022 рік, яким зменшено податкові зобов'язання у сумі 498 162,38 гривень. В інтегрованій картці платника в автоматичному режимі здійснено часткове погашення податкового боргу та нарахована пеня за несвоєчасну сплату узгоджених податкових зобов'язань, визначених платником самостійно (ст. 129 ПКУ) у сумі 80 147,39 грн., в тому числі за період з 30.10.2023 по 27.06.2025 у сумі 10 473,67 грн., за період з 29.01.2024 по 27.06.2025 у сумі 25 468,74 грн., за період з 29.04.2024 по 27.06.2025 у сумі 20 770,39 грн., за період з 29.07.2024 по 27.06.2025 у сумі 17 528,00 грн., за період з 28.10.2024 по 27.06.2025 у сумі 5 906,59 гривень.
27.06.2025 року платником подано уточнюючий звіт №9435517264 від 27.06.2025 за 2021 рік, яким зменшено податкові зобов'язання у сумі 462 125,57 грн. В інтегрованій картці платника в автоматичному режимі здійснено погашення податкового боргу та нарахована пеня за несвоєчасну сплату узгоджених податкових зобов'язань, визначених платником самостійно (ст. 129 ПКУ) у сумі 20 293,22 грн., в тому числі за період з 28.10.2024 по 27.06.2025 у сумі 7 224,38 грн., за період з 28.01.2025 по 27.06.2025 у сумі 9073,84 грн., за період з 30.04.2025 по 27.06.2025 у сумі 3 995,00 грн.
За результатами проведеного звіряння даних інтегрованих карток платника (ІКП) за 2025 рік в Електронному кабінеті платника, сервіс - стан розрахунків з бюджетом та поданої звітності, встановлено, що в картках платника після рознесення уточнених декларацій на зменшення раніше нарахованих податкових зобов'язань, нарахована та погашена (частково погашена/не погашена) пеня, а саме:
1. По коду ЄДРПОУ 14309787:
- за кодом податку 18010400 та кодом території UА12040110000091524 нарахована пеня в сумі 578 147,00 грн.
- за кодом податку 18010400 та кодом території UА12040150000015189 нарахована пеня в сумі 120 543,20 грн.
2.По коду ЄДРПОУ 38815573
- за кодом податку 18010400 та кодом території UА12040150000015189 нарахована пеня в сумі 287,41 грн.
14.07.2025 року ДП «СхідГЗК», вважаючи, що пеня у ІКП нарахована неправомірно, звернулося до ГУ ДПС у Дніпропетровській області з листом з вимогою про приведення інтегрованих карток ДП «СхідГЗК» та відокремленого підрозділу у відповідність до вимог чинного законодавства та скасувати (списати) неправомірно нараховану пеню в інтегрованій картці.
Листом ГУ ДПС у Дніпропетровській області №70932/6/04-36-19-04-17 від 12.08.2025 року позивача повідомлено, що суми пені відокремленого підрозділу Дніпродзержинського хімічного заводу підприємства «Східний гірничо-збагачувальний комбінат», код ЄДРПОУ 38815573 та Державного підприємства «Східний гірничо-збагачувальний комбінат», код ЄДРПОУ 14309787 на суми податкового боргу, який виник за рахунок податкового повідомлення - рішення (форма «Ш») та за рахунок несплачених узгоджених податкових зобов'язань, визначених платником самостійно, нараховані відповідно до норм ст. 129 ПКУ, з урахуванням вимог Закону України щодо періоду поширення коронавірусної хвороби (СОVID-19).
04.09.2025 року Державне підприємство «Східний гірничо-збагачувальний комбінат» повторно звернулося до ГУ ДПС у Дніпропетровській області з листом №12-01/5475 з вимогою про приведення інтегрованої картки ДП «СхідГЗК» та відокремленого підрозділу у відповідність до вимог чинного законодавства та скасувати (списати) неправомірно нараховану пеню в інтегрованій картці.
Листом ГУ ДПС у Дніпропетровській області №84489/6/04-36-19-04-17 від 03.10.2025 року позивача повідомлено, що cуми пені відокремленого підрозділу Дніпродзержинського хімічного заводу підприємства «Східний гірничо-збагачувальний комбінат», код ЄДРПОУ 38815573 та Державного підприємства «Східний гірничо-збагачувальний комбінат» на суми податкового боргу, який виник за рахунок податкового повідомлення - рішення (форма «Ш») та за рахунок несплачених узгоджених податкових зобов'язань, визначених платником самостійно, нараховані відповідно до норм ст. 129 ПКУ, з урахуванням вимог Закону України щодо періоду поширення коронавірусної хвороби (СОVID-19).
За результатами розгляду ГУ ДПС у Дніпропетровській області не скасовано (списано) нараховану пеню в інтегрованих картках.
Державне підприємство «Східний гірничо-збагачувальний комбінат» звернулося до Державної податкової служби України зі скаргою, в якій просило скасувати рішення ГУ ДПС у Дніпропетровській області щодо відмови у скасуванні (списанні) неправомірно нарахованої пені та приведення ІКП у відповідність до вимог чинного законодавства, надісланого листом від 03.10.2025 №84489/6/04-36-19-04-17, та зобов'язати ГУ ДІІС у Дніпропетровській області прийняти рішення про скасування (списання) неправомірно нарахованої пені в сумі 698 977,61 грн.
За результатами адміністративного оскарження рішення ГУ ДІІС у Дніпропетровській області, викладеного листом від 03.10.2025 №84489/6/04-36-19-04-17, Державна податкова служба України прийняла рішення про результати розгляду скарги №35575/6/99/00-03-03-06 від 11.12.2025.
Відповідно до рішення Державної податкової служби України №35575/6/99/00-03-03-06 від 11.12.2025 року рішення, яке викладене у листі ГУ ДПС у Дніпропетровській області від 03.10.2025 №84489/6/04-36-19-04-17 щодо відмови у списанні пені, залишено без змін, а скаргу - без задоволення.
Державне підприємство «Східний гірничо-збагачувальний комбінат» вважає протиправним та таким, що підлягає скасуванню, рішення, яке викладене у листі ГУ ДПС у Дніпропетровської області №84489/6/04-36-19-04-17 від 03.10.2025 року щодо відмови в скасуванні пені, оскільки останнє прийняте з порушенням вимог чинного законодавства, у зв'язку з чим представник позивача звернувся до суду з цим позовом.
Вирішуючи позовні вимоги по суті, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Податковим Кодексом України від 02.12.2010 року №2755-VII, зі змінами та доповненнями, на контролюючі органи покладено функції здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, проведення перевірок своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), які віднесені до їх компетенції.
Згідно з підпунктом 14.1.162 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахована на суми податкових зобов'язань та/або штрафних (фінансових) санкцій, не сплачених у встановлені законодавством строки.
Відповідно до пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України платник податків, зокрема, зобов'язаний:
- подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів;
- сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно до статті 36 Податкового кодексу України податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені ПКУ, законами з питань митної справи.
Згідно пункту 31.1 статті 31 Податкового кодексу України строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно. Момент виникнення податкового обов'язку платника податків, у тому числі податкового агента, визначається календарною датою.
Згідно пункту 38.1 статті 38 Податкового кодексу України виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.
Відповідно до пункту 54.1 статті 54 Податкового кодексу України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені ПКУ. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Порядок нарахування пені визначено статтею 129 Податкового кодексу України.
Нормами підпункту 129.3.1 пункту 129.3 статті 29 Податкового кодексу України визначено, що нарахування пені закінчується у день зарахування коштів на відповідний рахунок органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, на відповідний рахунок платника податків та/або в інших випадках погашення податкового боргу та/або грошових зобов'язань.
Статтею 522 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ визначено що, протягом періоду з 01 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), платникам податків не нараховується пеня, а нарахована, але не сплачена за цей період пеня підлягає списанню.
Відповідно пункту 6 підрозділу 2 розділу ІІІ Порядку ведення податковими органами оперативного обліку податків, зборів, платежів та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України 12 січня 2021 №5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 березня 2021 за №321/35943 у разі погашення податкового боргу засобами ІКС ДПС автоматично проводиться нарахування пені у порядку, визначеному статтею 129 глави 12 розділу І ПКУ.
Сума пені та сума погашеної пені відображаються в ІКП відповідними первинними показниками оперативного обліку та обліковими операціями.
При нарахуванні пені в ІКП додатково відображається період, за який її розраховано.
У разі погашення суми податкового боргу (його частини) шляхом подання платником податків декларацій (у тому числі уточнюючих) з від'ємним значенням суми податкових зобов'язань, нарахування пені закінчується датою фактичного здійснення такого погашення, зафіксованою у відповідних документах.
У разі часткового погашення податкового боргу сума такої частки визначається з урахуванням пені, нарахованої на таку частку.
Відповідно пункту 1 підрозділу 1 розділу ІІ Порядку первинні показники оперативного обліку в ІКП відображаються в хронологічному порядку.
Кожний первинний показник оперативного обліку фіксується в окремому рядку із зазначенням коду та його короткого опису з посиланням на реквізити первинних документів, дати його проведення з подальшим автоматичним розрахунком в ІКП облікових показників.
З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку, що суми пені в ІКП Відокремленого підрозділу Дніпродзержинського хімічного заводу підприємства «Східний ГЗК», код ЄДРПОУ 38815573, та Державного підприємства «Східний ГЗК», код ЄДРПОУ 14309787, на суми податкового боргу, який виник за рахунок податкового повідомлення - рішення (форма «Ш») та за рахунок не сплачених узгоджених податкових зобов'язань, визначених платником самостійно, нараховані відповідно до норм статті 129 Податкового кодексу України, з урахуванням вимог Закону України щодо періоду поширення коронавірусної хвороби (COVID-19), а отже спірне рішення Головного управління ДПС у Дніпропетровській області є правомірним та скасуванню не підлягає.
Суд враховує положення Висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів щодо якості судових рішень (пункти 32-41), в якому, серед іншого, звертається увага на те, що усі судові рішення повинні бути обґрунтованими, зрозумілими, викладеними чіткою і простою мовою і це є необхідною передумовою розуміння рішення сторонами та громадськістю; у викладі підстав для прийняття рішення необхідно дати відповідь на доречні аргументи та доводи сторін, здатні вплинути на вирішення спору; виклад підстав для прийняття рішення не повинен неодмінно бути довгим, оскільки необхідно знайти належний баланс між стислістю та правильним розумінням ухваленого рішення; обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент заявника на підтримку кожної підстави захисту; обсяг цього обов'язку суду може змінюватися залежно від характеру рішення.
При цьому, зазначений Висновок також акцентує увагу на тому, що згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах.
Суд також враховує позицію Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи у касаційному провадженні), сформовану, зокрема у справах «Салов проти України» (заява №65518/01; від 6 вересня 2005 року; пункт 89), «Проніна проти України» (Заява №63566/00; 18 липня 2006 року; пункт 23) та «Серявін та інші проти України» (заява №4909/04; від 10 лютого 2010 року; пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» (Ruiz Torija v.) серія A. 303-A; 09 грудня 1994 року, пункт 29).
Відповідно до частини 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини 1 статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до частини 1 статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України, належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.
Згідно частини 2 статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Відповідно до статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Відповідно до статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку про наявність обґрунтованих правових підстав для відмови в задоволенні адміністративного позову.
Щодо розподілу судових витрат, суд виходить з наступного.
Згідно з частиною 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Згідно з частиною 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Відповідно до частини 1 статті 143 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.
З урахуванням відмови в задоволенні адміністративного позову, розподіл судових витрат судом не здійснюється.
Керуючись ст. ст. 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні адміністративного позову Державного підприємства «Східний гірничо-збагачувальний комбінат» до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України, до Третього апеляційного адміністративного суду.
Суддя В.М. Олійник