Рішення від 10.04.2026 по справі 712/16600/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 712/16600/25

Провадження № 2/712/1313/26

07 квітня 2026 року м. Черкаси

Соснівський районний суд м. Черкаси в складі:

головуючого/судді - Марцішевської О.М.

за участю секретаря судового засідання - Безрукової Д.О.

представника позивача Проскура Т.О.

відповідачів ОСОБА_1 , ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Комунального підприємства «Черкаська служба чистоти» Черкаської міської ради до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про стягнення заборгованості за послуги з вивезення твердих побутових відходів, інфляційних та 3 % річних, -

ВСТАНОВИВ:

04 грудня 2025 року позивач звернувся до суду з позовом до відповідачів про стягнення заборгованості за послуги з вивезення твердих побутових відходів, інфляційних та 3 % річних.

В обґрунтування позовних вимог, позивач вказує, що власником та одноосібним засновником підприємства є територіальна громада міста Черкаси в особі Черкаської міської ради.

У своїй діяльності Підприємство керується Статутом, рішеннями органів місцевого

самоврядування і чинним законодавством України Постановою КМУ «Про затвердження Правил надання послуг з поводження з побутовими відходами» від 10.12.2008 № 1070 (надалі - Постанова КМУ № 1070), передбачено, що послуги з поводження з побутовими відходами надаються суб?єктом господарювання, визначеним органом місцевого самоврядування на конкурсних засадах в установленому законодавством порядку виконавцем послуг з вивезення побутових відходів.

Згідно рішення виконавчого комітету Черкаської міської ради № 252 від 01.03.2011р. «Про доповнення рішення виконавчого комітету Черкаської міської ради від 31.10.2007р. №1480 «Про визначення виконавців житлово-комунальних послуг населенню м.Черкаси». КП «Черкаська служба чистоти» ЧМР було визначено виконавцем послуг з вивезення твердих та рідких побутових відходів.

На виконання Постанови КМУ № 1070, Виконавчий комітет Черкаської міської ради своїм рішенням № 564 від 29 травня 2015 року ввів в дію рішення конкурсної комісії шодо визначення переможцем конкурсу на надання послуг з вивезення твердих побутових відходів в м. Черкаси, в якому визнав надавачем послуг з вивезення твердих побутових відходів комунальне підприємство «Черкаська служба чистоти» Черкаської міської ради.

04 червня 2015 між КП «Черкаська служба чистоти» ЧМР та Виконавчим комітетом

Черкаської міської ради був укладений Договір на надання послуг з вивезення твердих побутових відходів на території м. Черкаси. 02 березня 2020р. до даного Договору між тими ж сторонами була підписана Додаткова угода № 1, відповідно до якої термін дії Договору від

04.06.2015р. продовжено до 31 травня 2025р.

На виконання вимог ст.ст. 26, 32, 33 Закону України «Про управління відходами» від

20.06.2022 №2320-IX рішенням Черкаської міської ради № 45-14 від 15.08.2023 року комунальне підприємство «Черкаська служба чистоти» Черкаської міської ради визначено адміністратором послуги з управління побутовими відходами на території міста Черкаси та покладено обов?язок по забезпеченню функціонування муніципальної системи управління побутовими відходами.

Пунктом 24 Правил надання послуги з управління побутовими відходами, що затверджені Постановою Кабінету Міністрів України №835 від 08.08.2023 року визначено, що послуги надаються споживачеві згідно із умовами договору, що укладається на підставі типових договорів «Про надання послуги з управління побутовими відходами» відповідно до норм статтей 13 і 14 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», зокрема шляхом укладення індивідуального договору (Публічний договір приєднання).

На виконання вимог Закону України "Про відходи", Закону України «Про житлово-комунальні послуги» Зазначений договір опублікований на офіційному сайті Черкаської міської ради www.rada.cherkassy.ua та сайті Комунального Підприємства «Черкаська служба чистоти» www.chistota.ck.ua, тобто оприлюднений в установленому діючим законодавством порядку.

Договір на надання послуг з вивезення побутових відходів на території міста Черкаси є укладеним з моменту, коли споживач акцептував пропозицію офертанта у формі конклюдентних дій та не висловив заперечень проти договору. Повідомлень від відповідачів про те, що ними не визнаються умови даних договорів до Комунального підприємства «Черкаська служба чистоти», що з підтверджує приєднання до публічного договору.

КП «Черкаська служба чистоти» ЧМР належним чином виконує взяті на себе зобов?язання за щодо надання послуг з вивезення твердих побутових відходів на території м.

Черкаси та здійснює вивезення твердих побутових відходів згідно з графіком.

Відповідачі є власниками (співвласниками) та зареєстровані у квартирі АДРЕСА_1 . Вивезення ТПВ здійснює КП «Черкаська служба чистоти» ЧМР (надалі - Позивач). Особовий рахунок № НОМЕР_1 відкрито ОСОБА_1 . Згідно інформації Департаменту «Центр надання адміністративних послуг» ЧМР за вищезазначеною адресою зареєстровано 3 особи - ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 . Таким чином, зареєстровані особи являються споживачами послуг з вивезення твердих побутових відходів на території міста Черкаси.

Станом на 31 жовтня 2025 року у відповідачів наявна заборгованість у сумі 11 496 грн. 37коп.

Неналежне виконання відповідачами зобов'язань про договору порушує право позивача на одержання плати за надані послуги в установлений законом та визначений договором строк.

Просить суд стягнути солідарно з відповідачів - ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , на користь

КП «Черкаська служба чистоти» Черкаської міської ради заборгованість за послуги з вивезення твердих побутових відходів в сумі 11 496 грн. 37 коп., інфляційні в сумі 2 558 грн. 16коп., 3% річних в сумі 566 грн. 12 коп., а всього 14 620 грн. 65 коп., а також сплачений позивачем судовий збір в сумі 3 028 грн. 00 коп.

Ухвалою Соснівського районного суду м. Черкаси від 15 грудня 2025 року відкрито провадження в порядку спрощеного позовного провадження.

13 січня 2026 року відповідачі ОСОБА_1 , ОСОБА_2 скерували до суду відзив на позовну заяву. З вимогами позивача, відповідачі ОСОБА_1 , ОСОБА_2 не погоджуються. На обґрунтування наявних заперечень відповідачі зазначають, що до заявлених позовних вимог за період з 01.04.2017 по 31.10.2025 необхідно застосувати строки позовної давності, а саме за останні три роки, що передували дню звернення до суду з вказаним позовом, тобто з 01.11.2022 по 31.10.2025.

Відповідачі вважають неправомірними вимоги позивача в частині стягнення інфляційних нарахувань та трьох відсотків річних, що нараховані на заборгованість за період з лютого 2022 року по грудень 2023 року.

Також відповідачі зазначають, що згідно акту опитування сусідів від 28.04.2025 № 796 затвердженого Заступником директора департаменту - начальника управління соціальної допомоги та компенсаційних виплат департаменту соціальної політики, за адресою: АДРЕСА_2 , проживають дві особи: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , інші особи ( ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ), за вказаною адресою не проживають з 08.08.2012 року.

З урахуванням вищенаведеного, враховуючи строки позовної давності, Постанову КМУ №206 від 05.03.2022 «Деякі питання оплати житлово-комунальних послуг в період воєнного стану», в редакції яка була чинною протягом періоду часу з 06.03.2022 до 29.12.2023, Постанову КМУ №1405 від 29.12.2023, а також факт не проживання ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , за адресою: АДРЕСА_2 , з 08.08.2012 року, що підтверджується актом опитування сусідів від 28.04.2025 № 796 затвердженого Заступником директора департаменту - начальника управління соціальної допомоги та компенсаційних виплат департаменту соціальної політики, відповідачі вважають позовні вимоги КП «Черкаська служба чистоти» Черкаської міської ради про стягнення заборгованості за послуги з вивезення твердих побутових відходів, інфляційних, 3 відсотків річних безпідставними та такими, що не підлягають до задоволення.

15 січня 2026 року позивач скерував до суду відповідь на відзив. Мотивував тим, що оплачувати житлово-комунальні послуги це обов'язок споживача, а невиконання цього обов'язку відповідачем порушує права позивача, за захистом яких останній звернувся до суду.

Вимоги позивача про стягнення з відповідачів заборгованості за надані послуги з вивезення твердих побутових відходів за період з квітня 2017 року по жовтень 2025 року заявлені в межах позовної давності. Оскільки Постановою Кабінету Міністрів України N? 211 від 11.03.2020 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2», з 12.03.2020 до 22.05.2020 на всій території України введено карантин. У подальшому термін дії карантину неодноразово продовжувався відповідними постановами Кабінету Міністрів України та тривав до 30.06.2023 включно.

Згідно з пунктом 12 Прикінцевих та перехідних положень ЦК України, під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені статтями 257, 258, 362, 559, 681, 728, 786, 1293 цього Кодексу, продовжуються на строк дії такого карантину. Слід зазначити, що ці зміни до ЦК України внесені Законом України N?540-IX від 30.03.2020, які набрали чинності 02.04.2020.

Тобто, виходячи з наведених вище положень закону, пропущеною може бути позовна

давність лише за вимогами, що виникли до 12.03.2017. Строк позовної давності за всіма вимоги, що виникли після 12.03.2017, та на які поширюється загальна позовна давність у три роки, вважаються продовженим на підставі пункту 12 Прикінцевих та перехідних положень ЦК України, до закінчення дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), тобто до 30.06.2023.

Відповідачі стверджують, що нарахування інфляційних та 3% річних за період з лютого 2022 року по грудень 2023 року є неправомірним. Позивач наголошує, що як вбачається з розрахунку, який наданий до позовної заяви, інфляційні та 3% річних не нараховувались за цей період.

Просить суд задоволити позовні вимоги у повному обсязі.

19 лютого 2026 року представник позивача скерувала до суду додаткові пояснення по справі. Мотивує тим, що 11.02.2026 р. в судовому засіданні виникла потреба для надання

додаткових пояснень щодо нарахувань по особовому рахунку № НОМЕР_1 по відповідачу ОСОБА_3 .

На адвокатський запит в інтересах КП «Черкаська служба чистоти» Департаментом «Центр надання адміністративних послуг» Черкаської міської ради була надана інформація щодо зареєстрованих осіб за адресою АДРЕСА_3 у період з 01.03.2011 по 01.02.2025.

Згідно довідки Департаменту «Центр надання адміністративних послуг» Черкаської міської ради № 5424/8078-01-10 за адресою АДРЕСА_2 були здійснені коригування, та здійснено донарахування. Підстава: реєстрація 24.09.2018 р. ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Стосовно внутрішньо переміщених осіб за адресою АДРЕСА_2 був зроблений запит до Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради. Відповідно відповіді, наданої Депатраментом за даними системи СІБДВПО за адресою АДРЕСА_2 містяться дані щодо обліку чотирьох внутрішньо переміщених осіб: з 19.04.2022 по теперішній час; з 19.04.2022 по 04.06.2024, знята з обліку з ознакою «самостійно через Дію»; з 19.04.2022 по 31.05.2024, знята з обліку з ознакою «самостійно через Дію»; з 04.05.2022 по 08.08.2022, знята з обліку з ознакою «вибув за кордон».

На підставі інформації, наданої Департаментом позивачем були здійснені коригування, та здійснено донарахування на внутрішньо переміщених осіб, які перебували на обліку за даною адресою з 2022 року по дату зняття з обліку. Підстава: дані щодо обліку внутрішньо переміщених осіб в системі ЄІБДВПО.

Слід зазначити, що відповідачі зверталися за роз?ясненнями з приводу нарахувань/коригувань по особовому рахунку та позивачем надавалися детальні роз?яснення по нарахуваннях по кожній особі.

Отже, станом на дату подання позовної заяви до суду сума боргу складає 11496,37грн.

Відповідно до Правил визначення норм надання послуг з вивезення побутових відходів затверджених Наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 30.07.2010 № 259 (із змінами) та Постановою КМУ від 8 серпня 2023 р. № 835 (із змінами) Про затвердження Правил надання послуги з управління побутовими відходами та типових договорів про надання послуги з управління побутовими відходами, розрахунковою одиницею джерела утворення побутових відходів, як багатоквартирні та одноквартирні є 1 мешканець.

Згідно п. 27 Правил надання послуги з управління побутовими відходами, під час застосування норм споживання послуги з управління побутовими відходами для визначення кількості осіб у приміщенні, які фактично користуються послугою з управління побутовими відходами, власник/наймач приміщення письмово повідомляє виконавця послуги про кількість таких осіб.

При цьому кількість осіб у приміщенні, які фактично користуються послугою з управління побутовими відходами, для домогосподарств не може бути меншою ніж: кількість зареєстрованих у приміщенні - якщо власник/наймач житлового приміщення подав інформацію про кількість зареєстрованих осіб; кількість житлових кімнат у квартирі, визначених виконавцем послуги, - якщо власник/наймач житлового приміщення не надав інформацію про кількість зареєстрованих осіб; одна особа на кожну квартиру / житлове приміщення - якщо у квартирі / житловому приміщенні не зареєстровано жодної особи.

Для інших джерел утворення побутових відходів розрахункова одиниця, яка використовується для визначення обсягу надання послуги з управління побутовими відходами, не може бути меншою розрахункової одиниці, що визначається на підставі норм споживання послуги з управління побутовими відходами (одне місце в готелі, гуртожитку тощо, 1 кв. метр торговельної та складської площі, вокзалів, автостоянок, пляжів тощо; одне відвідування - для амбулаторно-поліклінічного закладу тощо).

В разі невідповідності кількості зареєстрованих та фактично проживаючих осіб Комунального підприємства «Черкаська служба чистоти» проводить коригування на підставі відповідного звернення власника джерела утворення побутових відходів.

Отже вимоги Позивача викладені у позовній заяві, є цілком правомірні, а законні права і інтереси Відповідачів порушено не було.

В судовому засіданні представник позивача підтримала позовні вимоги та просила їх задовольнити з підстав, викладених у позові та додаткових поясненнях.

Відповідачі ОСОБА_1 , ОСОБА_2 позов не визнали та просили його вирішити з урахування доводів відзиву та заяви про застосування строку позовної давності.

Відповідач ОСОБА_3 в судове засідання не з'явилась, про час та місце розгляду справи повідомлялась у спосіб, передбачений ЦПК України.

Відповідно до ч.6,7 ст.128 ЦПК України судова повістка надсилається до електронного кабінету відповідного учасника справи, а в разі його відсутності - разом із розпискою рекомендованим листом з повідомленням про вручення за адресою, зазначеною стороною чи іншим учасником справи. У разі ненадання учасниками справи інформації щодо їх адреси судова повістка надсилається фізичним особам, які не мають статусу підприємців, - за адресою їх місця проживання чи місця перебування, зареєстрованою у встановленому законом порядку.

Відповідно до ч.8 ст.128 ЦПК України днем вручення судової повістки є: 3) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати судову повістку чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду.

Судова повістка надіслана відповідачу ОСОБА_3 рекомендованим листом з повідомленням про вручення за адресою її реєстрації по АДРЕСА_2 за відомостями Єдиного державного демографічного реєстр. Поштове повідомлення зі штрихкодовим ідентифікатором R067106763728 повернуте до суду з відміткою від 16.03.2026р. про відсутність адресата, отже судова повістка у розумінні ч.8 ст.128 ЦПК України вважається врученою відповідачу належним чином.

Відповідно до п. 3 розділу ХІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 02.06.2016 року №1402-VІІІ «Про судоустрій та статус суддів», районні, міжрайонні, районні у містах, міські, міськрайонні суди продовжують здійснювати свої повноваження до утворення та початку діяльності місцевого окружного суду, юрисдикція якого розповсюджується на відповідну територію.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши учасників, судом встановлені наступні факти та відповідні їм правовідносини, що регулюються нормами цивільного та житлового законодавства.

Згідно ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутись до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Відповідно до ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цього Кодексу.

У своїй діяльності Підприємство керується Статутом, рішеннями органів місцевого

самоврядування і чинним законодавством України Постановою КМУ «Про затвердження Правил надання послуг з поводження з побутовими відходами» від 10.12.2008 № 1070 (надалі - Постанова КМУ № 1070), передбачено, що послуги з поводження з побутовими відходами надаються суб?єктом господарювання, визначеним органом місцевого самоврядування на конкурсних засадах в установленому законодавством порядку виконавцем послуг з вивезення побутових відходів.

Згідно рішення виконавчого комітету Черкаської міської ради № 252 від 01.03.2011р. «Про доповнення рішення виконавчого комітету Черкаської міської ради від 31.10.2007р. №1480 «Про визначення виконавців житлово-комунальних послуг населенню м.Черкаси». КП «Черкаська служба чистоти» ЧМР було визначено виконавцем послуг з вивезення твердих та рідких побутових відходів.

На виконання Постанови КМУ № 1070, Виконавчий комітет Черкаської міської ради своїм рішенням № 564 від 29 травня 2015 року ввів в дію рішення конкурсної комісії шодо визначення переможцем конкурсу на надання послуг з вивезення твердих побутових відходів в м. Черкаси, в якому визнав надавачем послуг з вивезення твердих побутових відходів комунальне підприємство «Черкаська служба чистоти» Черкаської міської ради.

04 червня 2015 між КП «Черкаська служба чистоти» ЧМР та Виконавчим комітетом

Черкаської міської ради був укладений Договір на надання послуг з вивезення твердих побутових відходів на території м. Черкаси. 02 березня 2020р. до даного Договору між тими ж сторонами була підписана Додаткова угода № 1, відповідно до якої термін дії Договору від

04.06.2015р. продовжено до 31 травня 2025р.

На виконання вимог ст.ст. 26, 32, 33 Закону України «Про управління відходами» від

20.06.2022 №2320-IX рішенням Черкаської міської ради № 45-14 від 15.08.2023 року комунальне підприємство «Черкаська служба чистоти» Черкаської міської ради визначено адміністратором послуги з управління побутовими відходами на території міста Черкаси та покладено обов?язок по забезпеченню функціонування муніципальної системи управління побутовими відходами.

Пунктом 24 Правил надання послуги з управління побутовими відходами, що затверджені Постановою Кабінету Міністрів України №835 від 08.08.2023 року визначено, що послуги надаються споживачеві згідно із умовами договору, що укладається на підставі типових договорів «Про надання послуги з управління побутовими відходами» відповідно до норм статтей 13 і 14 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», зокрема шляхом укладення індивідуального договору (Публічний договір приєднання).

На виконання вимог Закону України "Про відходи", Закону України «Про житлово-комунальні послуги» Зазначений договір опублікований на офіційному сайті Черкаської міської ради www.rada.cherkassy.ua та сайті Комунального Підприємства «Черкаська служба чистоти» www.chistota.ck.ua, тобто оприлюднений в установленому діючим законодавством порядку.

Договір на надання послуг з вивезення побутових відходів на території міста Черкаси є укладеним з моменту, коли споживач акцептував пропозицію офертанта у формі конклюдентних дій та не висловив заперечень проти договору. Повідомлень від відповідачів про те, що ними не визнаються умови даних договорів до Комунального підприємства «Черкаська служба чистоти», що з підтверджує приєднання до публічного договору.

КП «Черкаська служба чистоти» ЧМР належним чином виконує взяті на себе зобов?язання за щодо надання послуг з вивезення твердих побутових відходів на території м.Черкаси та здійснює вивезення твердих побутових відходів згідно з графіком.

Згідно довідки Департаменту «Центр надання адміністративних послуг» Черкаської міської ради № 5424/8078-01-10 за адресою АДРЕСА_2 були здійснені коригування, та здійснено донарахування. Підстава: реєстрація

24.09.2018 р. ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Стосовно внутрішньо переміщених осіб за адресою АДРЕСА_2 був зроблений запит до Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради. Відповідно відповіді, наданої Депатраментом за даними системи СІБДВПО за адресою АДРЕСА_2 містяться дані щодо обліку чотирьох внутрішньо переміщених осіб: з 19.04.2022 по теперішній час; з 19.04.2022 по 04.06.2024, знята з обліку з ознакою «самостійно через Дію»; з 19.04.2022 по 31.05.2024, знята з обліку з ознакою «самостійно через Дію»; з 04.05.2022 по 08.08.2022, знята з обліку з ознакою «вибув за кордон».

На підставі інформації, наданої Департаментом позивачем були здійснені коригування, та здійснено донарахування на внутрішньо переміщених осіб, які перебували на обліку за даною адресою з 2022 року по дату зняття з обліку. Підстава: дані щодо обліку внутрішньо переміщених осіб в системі ЄІБДВПО.

Станом на 31 жовтня 2025 року у відповідачів наявна заборгованість у сумі 11 496,37 грн.

Згідно акту опитування сусідів № 796 від 28.04.2025 року сусіди підтвердили, що громадянка ОСОБА_2 проживає за адресою АДРЕСА_2 разом з чоловіком ОСОБА_1 . Інші особи не проживають з ними з 8 серпня 2012 року.

Відповідно до відповіді з Єдиного державного демографічного реєстру № 2118566 від 11.12.2025 року ОСОБА_1 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 .

Відповідно до відповіді з Єдиного державного демографічного реєстру № 2118572 від 11.12.2025 року ОСОБА_2 зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 .

Відповідно до відповіді з Єдиного державного демографічного реєстру № 2118579 від 11.12.2025 року ОСОБА_3 зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 .

Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна №456093094 від 11.12.2025 право власності на квартиру АДРЕСА_1 зареєстровано на відповідачів в частці 1/3 кожному.

Отже, зважаючи на вищенаведене, відповідачі за позовом є споживачами послуг по опаленню та гарячому водопостачанню квартири у розумінні Закону України «Про житлово-комунальні послуги» та несуть відповідальність за зобов'язаннями з оплати житлово-комунальних послуг.

Відповідачі, фактично споживаючи вищезазначені послуги, не надсилали позивачу жодних скарг чи претензій щодо наявності послуг, якості чи кількості їх надання. Це свідчить про те, що позивач надавав відповідачам послуги належним чином, а саме: якісно, своєчасно та у повному обсязі. Аналогічні висновки були зроблені у Постановах Верховного Суду у справах № 645/5401/17 від 29.11.2019 р. та № 465/5138/15-ц від 31.10.2019 р.

Неналежне виконання відповідачами зобов'язань про договору порушує право позивача на одержання плати за надані послуги в установлений законом та визначений договором строк.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 543 ЦК України у разі солідарного обов'язку боржників (солідарних боржників) кредитор має право вимагати виконання обов'язку частково або в повному обсязі як від усіх боржників разом, так і від будь-кого з них окремо. Солідарні боржники залишаються зобов'язаними доти, доки їхній обов'язок не буде виконаний у повному обсязі.

З розрахунку заборгованості за послуги з вивезення твердих побутових відходів встановлено, що станом на 31.10.2025 року відповідачі мають заборгованість перед КП «Черкаська служба чистоти» ЧМР за надані їм послуги в сумі 11 496, 37 грн.

Вказаний розрахунок є, по суті, випискою з особового рахунку, що є належним доказом по нарахуванням по особовому рахунку відповідачів, підписаний головним бухгалтером організації, як спеціаліста відповідального за даний напрямок роботи та інші документи, а отже належним і допустимим доказом. Аналогічна правова позиція міститься у постанові ВГСУ від 06.04.2017 р. у справі № 905/2009/15, в якій касаційний суд зазначив, що виписки з особових рахунків клієнтів є регістрами аналітичного обліку, вміщують записи про операції та є підтвердженням виконаних операцій.

Доводи відповідачів про наявність підстав для перерахунку вартості житлово-комунальних послуг у зв'язку з фактичним непроживанням у квартирі ОСОБА_3 та наданий на підтвердження вказаних доводів акт опитування сусідів суд вважає такими, що не обгрунтовують заперечення проти позову, виходячи з такого.

Відповідно до Правил надання послуги з управління побутовими відходами та типових договорів про надання послуги з управління побутовими відходами, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 8 серпня 2023 р. № 835 плата за надану послугу з управління побутовими відходами нараховується щомісяця відповідно до умов договору про надання послуги з управління побутовими відходами і тарифів, що формуються відповідно до затвердженого Кабінетом Міністрів України порядку згідно з частиною четвертою статті 34 Закону України “Про управління відходами». Плата виконавцю послуги за індивідуальним договором та договором з індивідуальним споживачем про надання послуги з управління побутовими відходами складається з плати за послугу та плати за абонентське обслуговування, що вносяться споживачем виконавцю послуги щомісяця однією сумою в порядку та розмірах згідно з умовами відповідного договору. Оплата послуги здійснюється не пізніше 20 числа місяця, що настає за розрахунковим періодом. Рахунок на оплату спожитої послуги може бути сформований з використанням Єдиної платформи та наданий споживачу через його електронний кабінет (за наявності). Споживач має право на несплату вартості послуги з управління побутовими відходами за період тимчасової відсутності в житловому приміщенні (іншому об'єкті нерухомого майна) споживача та інших осіб безперервно понад 30 календарних днів за умови подання виконавцю послуги заяви в довільній формі та документального підтвердження такої відсутності (довідки про фактичне місце проживання; довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи; довідки, що підтверджує тимчасове перебування в лікувально-профілактичних і санітарно-профілактичних закладах; довідки, що підтверджує навчання в іншому місті; довідки, що підтверджує проходження військової служби; довідки, що підтверджує відбування покарання; документів, що підтверджують тимчасове перебування за кордоном) в електронній або паперовій формі відповідно до умов договору. (п.28 Правил).

В судовому засіданні не встановлено, що відповідачами надавались позивачу вказані в п.28 Правил надання послуги з управління побутовими відходами та типових договорів про надання послуги з управління побутовими відходами, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 8 серпня 2023 р. № 835 документи для здійснення перерахунку вартості послуг у зв'язку з відсутністю споживача. В ході судового розгляду відповідачами також не долучались докази на підтвердження проживання відповідачки ОСОБА_3 у іншому житловому приміщенні, а не вказаній у позові квартирі.

Крім того, відповідно до ст. 7 Закону України "Про житлово-комунальни послуги" споживач зобов'язаний інформувати управителя, виконавців комунальних послуг про зміну власника житла (іншого об'єкта нерухомого майна) та про фактичну кількість осіб, які постійно проживають у житлі споживача, у випадках та порядку, передбачених договором.

Відповідачами не надано доказів виконання покладеного на них законом обов'язку інформувати позивача про зміну фактичну кількість осіб, які постійно проживають у житлі споживача, у випадках та порядку, передбачених договором.

Враховуючи надані суду докази, наявні підстави для задоволення позову, суд вважає обгрунтованими позовні вимоги, оскільки відповідачі отримують послуги з вивезення твердих побутових відходів, які надаються позивачем, проте порушують встановлений законом і договором обов'язок щодо своєчасної оплати вказаних послуг, чим порушені права та законні інтереси позивача.

Відповідно до ч. 2 ст. 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення. Інфляційна складова боргу відповідно до розрахунку ціни позову становить 2 558,16 грн.

Крім того, згідно із ч. 2 ст. 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити 3% річних з простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Що стосується заяви відповідачів про застосування строку позовної давності, суд доходить таких висновків.

Відповідно до ст.256 ЦПК України позовна давність - це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу.

Загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки. (ст.257 ЦПК України).

Відповідно до розрахунку позивача, який не спростований об'єктивними доказами, борг відповідачів внаслідок інфляції зріс на 2 558,16 грн., 3% річних з простроченої суми становить 566,12 грн. за період з 01 квітня 2017 року по 31 жовтня 2025 року.

Разом з тим, суд враховує, що згідно з пунктом 12 Прикінцевих та перехідних положень ЦК України, під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені статтями 257, 258, 362, 559, 681, 728, 786, 1293 цього Кодексу, продовжуються на строк дії такого карантину. Слід зазначити, що ці зміни до ЦК України внесені Законом України N?540-IX від 30.03.2020, які набрали чинності 02.04.2020. Оскільки Постановою Кабінету Міністрів України N? 211 від 11.03.2020 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2», з 12.03.2020 до 22.05.2020 на всій території України введено карантин. У подальшому термін дії карантину неодноразово продовжувався відповідними постановами Кабінету Міністрів України та тривав до 30.06.2023 включно.

Крім того, згідно п.19 Прикінцевих та перехідних положень ЦК України, під час воєнного стану у період з 24.02.2022р. перебіг строку позовної давності було зупинено, Законом № 4434-IX зупинення скасовано, і з 4 вересня 2025 року перебіг строків позовної давності відновлено.

Таким чином, в Україні зупинення перебігу позовної давності (згідно з ЦК) діяло з 2 квітня 2020 року через COVID-19 та воєнний стан. Законом № 4434-IX зупинення скасовано, і з 4 вересня 2025 року перебіг строків позовної давності відновлено.

Враховуючи викладене, вимоги позивача про стягнення з відповідачів заборгованості за період з 01 квітня 2017 року по 31 жовтня 2025 року заявлені у грудні 2025 року в межах позовної давності.

Оцінивши зібрані у справі докази в сукупності, суд вважає, що позовні вимоги підлягають до задоволення у повному обсязі, оскільки відповідачем порушені права позивача на оплату житлово-комунальних послуг та обраний позивачем спосіб судового захисту обґрунтований на законі.

Також підлягають до стягнення з відповідачів у рівних частках на користь позивача судові витрати в сумі 3028 грн., що відповідає вимогам ст. 141 ЦПК України.

Керуючись ст. ст. 6, 12, 13, 18, 261, 263, 264, 265, 268, 279,280-282, 352-354 ЦПК України, ст. ст. 67, 68, 156, 162 ЖК України, ст.ст. 11, 526, 530, 541, 625 ЦК України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позов задовольнити в повному обсязі.

Стягнути солідарно з ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 на користь Комунального підприємства «Черкаська служба чистоти» Черкаської міської ради за послуги з вивезення твердих побутових відходів, у розмірі 11 496 грн. 37 коп., інфляційну складову в розмірі 2 558 грн. 16 коп., 3% річних в розмірі 566 грн. 12 коп., а всього 14 620 грн. 65 коп.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Комунального підприємства «Черкаська служба чистоти» Черкаської міської ради судовий збір в розмірі 1009 грн. 33 коп.

Стягнути з ОСОБА_2 на користь Комунального підприємства «Черкаська служба чистоти» Черкаської міської ради судовий збір в розмірі 1009 грн. 33 коп.

Стягнути з ОСОБА_3 на користь Комунального підприємства «Черкаська служба чистоти» Черкаської міської ради судовий збір в розмірі 1009 грн. 33 коп.

Рішення може бути оскаржено в загальному порядку до Черкаського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

ГОЛОВУЮЧИЙ

Повний текст рішення складений 10 квітня 2026 року

Позивач: Комунальне підприємство «Черкаська служба чистоти» Черкаської міської ради (м.Черкаси, вул. Чайковського, 117, код ЄДРПОУ 03328652)

Відповідач: ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_2 , АДРЕСА_2 ).

Відповідач: ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_3 , АДРЕСА_2 ).

Відповідач: ОСОБА_3 (РНОКПП НОМЕР_4 , АДРЕСА_2 ).