Рішення від 06.04.2026 по справі 925/1646/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 квітня 2026 року м. Черкаси Справа № 925/1646/25

Господарський суд Черкаської області у складі судді Зарічанської З.В., за участю секретаря судового засідання Філіпової І.С., розглянув у відкритому судовому засіданні справу

за позовом заступника керівника Смілянської окружної прокуратури, в інтересах держави, уповноваженим органом якої виступає

позивач - Смілянська міська рада,

до відповідача - Малого приватного підприємства Фірма "Олява",

про стягнення 158 734,95 грн,

за участю представників сторін:

від прокуратури - Лєнкова Н.Д., прокурор відділу Черкаської обласної прокуратури, посвідчення №074891 від 01.03.2023,

від інших учасників справи - участі не брали,

31.12.2025 до Господарського суду Черкаської області надійшла позовна заява заступника керівника Смілянської окружної прокуратури в інтересах держави, уповноваженим органом якої виступає Смілянська міська рада з вимогою стягнути з Малого приватного підприємства Фірма "Олява" (далі - МПП Фірма "Олява") заборгованість із сплати орендної плати за земельну ділянку, площею 0,8426 га, кадастровий номер: 7110500000:03:001:0021, в сумі 158 734,95 грн.

Ухвалою від 07.01.2026 суд прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі № 925/1646/25 за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання призначив на 05.02.2026 о 12:30. Встановив сторонам строк для подання заяв по суті.

05.02.2026 позивач подав суду заяву про розгляд справи без його представника, в якій також позовні вимоги Смілянської окружної прокуратури підтримав в повному обсязі.

Суд враховує, що копія ухвали про відкриття провадження у справі, надіслана на адресу відповідача, зазначену в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань та 13.01.2026 була вручена представнику відповідача, про що свідчить його підпис на рекомендованому повідомленні про вручення поштового відправлення.

Відповідно до ч. 1 ст. 251 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України), відзив подається протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.

Відповідно до п. 2 ч. 6 ст. 242 ГПК України, днем вручення судового рішення є: день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про вручення судового рішення.

Отже датою отримання відповідачем ухвали про відкриття провадження у справі є 13.01.2026, тому строк для подання відзиву сплив 28.01.2026. Проте, відповідач своїм правом не скористався, відзиви на позов не подав.

Ухвалою, занесеною до протоколу судового засідання від 05.02.2026, суд на підставі п. 3 ч. 2 ст. 185 ГПК України закрив підготовче провадження та призначив справу до судового розгляду по суті на 06.04.2026 о 12:00.

Присутня у судовому засіданні 06.04.2026 прокурор позовні вимоги підтримала та з врахуванням змісту доказів, які були досліджені в судовому засіданні, зокрема розрахунку заборгованості відповідача з орендної плати, наполягала на задоволенні позовних вимог за вирахуванням із розміру заборгованості 310,55 грн.

Представники позивача та відповідача в судовому засіданні участі не брали, про дату та час розгляду справи належно повідомлені, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа (копії ухвали суду від 05.02.2026) до електронного кабінету позивача та рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення (копії ухвали суду від 05.02.2026) представнику відповідача.

06.04.2026 суд оголосив вступну та резолютивну частини рішення.

В обґрунтування позовних вимог прокурор зазначає, що 11.08.2005 між Смілянською міською радою та МПП Фірма "Олява" укладено договір оренди землі, відповідно до умов якого відповідачу передано в оренду земельну ділянку, площею 0,8426 га, забудованих земель, що використовується для технічної інфраструктури та відкритих земель без рослинного покриву або з незначним рослинним покривом. До вказаного договору укладено договір про внесення змін до умов договору оренди землі від 05.07.2012 за № 711050004000394, згідно з яким на підставі рішення Смілянської міської ради від 26.04.2012 та рішення Смілянської міської ради від 22.12.2011 "Про грошову оцінку земель м. Сміла" до договору внесено зміни. Так, п. 5 договору викладено в новій редакції: Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 755 306,64 грн (89,64 грн за 1 кв м). В п. 8 внесено зміни: Договір укладено на 10 років терміном до 01.04.2022. Пункт 9 викладено в наступній редакції: Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі у розмірі 3 % нормативної грошової оцінки землі, що складає 22 659,20 грн в рік.

На підставі рішення Смілянської міської ради від 31.05.2023 № 63-68/VIII "Про надання МПП Фірма "Олява" земельної ділянки під виробничою базою на вул. Жигулівській, 7 в оренду" Малому приватному підприємству Фірма "Олява" надано земельну ділянку площею 0,8426 га, кадастровий номер: 7110500000:03:001:0021 (землі промисловості, транспорту, електронних комунікацій, енергетики, оборони та іншого призначення), розташовану по вул. Жигулівській, 7 під виробничою базою, з цільовим призначенням - для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд будівельних організацій та підприємств в оренду строком на 10 років без права подальшого поновлення, з можливістю укладення договору оренди на новий строк. Так, між Смілянською міською радою та МПП Фірма "Олява" укладено договір оренди землі від 12.06.2023, відповідно до п. 1 якого Орендодавець надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку з кадастровим номером: 7110500000:03:001:0021, яка знаходиться по вул. Жигулівська, 7, м. Сміла, Черкаська область.

Прокурор відзначає, що відповідно до п. 8 цього договору договір укладено строком на 10 років без права подальшого поновлення, з можливістю укладання договору оренди на новий строк. Дата закінчення дії договору оренди обчислюється від дати його укладення. Умови договору застосовуються до відносин, які виникли між сторонами до його укладення відповідно до ч. 3 ст. 631 ЦК України, а саме з 01.04.2022. Орендар, який належно виконував обов'язки за умовами договору та бажає скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк відповідно до умов, передбачених ст. 33 Закону України "Про оренду землі", зобов'язаний повідомити про це Орендодавця не пізніш як за один місяць до закінчення строку дії договору оренди землі.

Згідно з інформацією Головного управління ДПС у Черкаській області від 26.11.2025 № 8954/5/23-00-13-01-06 станом на 01.11.2025 за МПП Фірма "Олява" рахується заборгованість із сплати орендної плати за землю в сумі 189 916,95 грн. Смілянською міською радою неодноразово направлялися на адресу МПП Фірма "Олява" листи та претензії щодо негайної сплати боргу за оренду землі.

За доводами прокурора заборгованість МПП Фірма "Олява" із сплати орендної плати за період з 01.01.2019 по 31.12.2023 складає 158 734,95 грн. Наведене свідчить про систематичне порушення відповідачем умов договору в частині повноти та своєчасності сплати орендної плати та є підставою для стягнення заборгованості, розірвання договору оренди землі та повернення земельної ділянки.

Відповідач своїм правом не скористався, відзив на позовну заяву не надав, відтак на підставі ч. 9 ст. 165 ГПК України, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Заслухавши пояснення прокурора, дослідивши докази, суд встановив таке.

11.08.2005 Смілянська міська рада (Орендодавець) та МПП Фірма "Олява" (Орендар) підписали Договір оренди землі (далі - Договір оренди від 11.08.2005).

Орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку (землі промисловості), яка знаходиться в м. Сміла по вул. Жигулівській, 7. В оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,8426 га забудованих земель, що використовується для технічної інфраструктури, у тому числі для виробництва і розподілення електроенергії ВАТ "Черкасиобленерго", та відкритих земель без рослинного покриву або з незначним рослинним покровом. (п. 2. Договору оренди від 11.08.2005)

На земельній ділянці знаходяться об'єкти нерухомого майна: 8 будівель, фундамент, 3 туалети, навіс, а також інші об'єкти інфраструктури: проїзди, площадки. (п. 3. Договору оренди від 11.08.2005)

Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить: 358 442,04 грн (42,53 грн - за 1 кв. м.). (п. 5. Договору оренди від 11.08.2005)

Договір укладено строком до 16.11.2012 року згідно рішення XXV сесії Смілянської міської ради від 14.04.2005 № 25-35/IV. Після закінчення строку договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 120 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію. (п. 8. Договору оренди від 11.08.2005)

Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі у розмірі 1 відсотку нормативної грошової оцінки землі, що складає 3584,42 грн в рік. (п. 9. Договору оренди від 11.08.2005)

Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції. (п. 10. Договору оренди від 11.08.2005)

Орендна плата вноситься у такі строки: щомісячно не пізніше 30 числа наступного місяця за звітним, у розмірі 1/12 частини річної орендної плати на р/р № 33212812500009 в УДК в Черкаській області, МФО 854018, код ОДПІ 4, код платежів 13050200, отримувач - місцевий бюджет в м. Сміла, код 22809156. (п. 11. Договору оренди від 11.08.2005)

Розмір орендної плати переглядається: один раз на рік у разі:

- зміни умов господарювання, передбачених договором;

- зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції;

- порушення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; при виконанні проектних, підготовчих та будівельно-монтажних робіт згідно з наданим графіком виконання будівельно-монтажних робіт, затвердженим управлінням архітектури, містобудування та земельних ресурсів, орендна плата на термін виконання будівельно-монтажних робіт вноситься орендарем з коефіцієнтом на ставку податку. Орендна плата з коефіцієнтом 1 на ставку справляється на строк не більше нормативного строку відповідно до затвердженого графіку будівництва;

- при повторному зверненні щодо перегляду справлення орендної плати з коефіцієнтом 1 на території проведення будівельно-монтажних робіт питання буде переглядатися на сесії міської ради;

- в інших випадках, передбачених законом. (п. 13. Договору оренди від 11.08.2005)

Земельна ділянка передається в оренду під існуючу виробничу базу. (п. 15. Договору оренди від 11.08.2005)

Цільове призначення земельної ділянки - землі промисловості. (п. 16. Договору оренди від 11.08.2005)

Однією із умов передачі земельної ділянки відповідно до п. 19. Договору оренди від 11.08.2005 є обов'язок Орендаря своєчасно і в повному обсязі сплачувати орендну плату.

Передача земельної ділянки орендарю здійснюється у 10 денний термін після державної реєстрації цього договору оренди за актом її приймання-передачі. (п. 20. Договору оренди від 11.08.2005)

Смілянська міська рада має право вимагати від Орендаря:

- використання земельної ділянки за цільовим призначенням згідно з договором оренди;

- дотримання екологічної безпеки землекористування, додержання державних стандартів, норм і правил, у тому числі місцевих правил забудови населених пунктів;

- дотримання режиму санітарно-захисних зон, зон особливого режиму використання земель та територій, які особливо охороняються;

- своєчасного внесення орендної плати. (п. 28. Договору оренди від 11.08.2005)

Цей договір набирає чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації. (абз. 1 п. 43. Договору оренди від 11.08.2005)

Договір оренди від 11.08.2005 зареєстрований відділом комунальної власності та господарського аналізу за № 10530 від 14.07.2005 та Смілянським міським відділом Черкаської регіональної філії державного підприємства "Центр державного земельного кадастру" про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 11.08.2005 за № 040577800197.

26.04.2012 ХХІІ сесія Смілянської міської ради Черкаської області ухвалила рішення № 22-23/VI "Про внесення змін до договору оренди землі з МППФ "Олява" під існуючою виробничою базою по вул. Жигулівській, 7", яким вирішила:

1. Внести зміни в договір від 11.08.2005 № 040577800197 з малим приватним підприємством фірмою "Олява" про оренду земельної ділянки площею 0,8426 га під існуючою виробничою базою на вул. Жигулівській, 7 в частині строку дії договору та розміру орендної плати, виклавши пункти договору в такій редакції:

- п. 5. "Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить: 755 306,64 грн (89,64 грн за 1 кв. м.)";

- п. 8. "Договір укладено строком на 10 років до 01.04.2022 року.";

- п. 9. "Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі у розмірі 3 відсотків нормативної грошової оцінки землі.";

Пункт 19 доповнити абзацом: "Орендар не має права передавати у заставу, вносити до статутного фонду та відчужувати право оренди земельної ділянки".

Відповідно до п. 2 цього рішення МПП фірмі "Олява" у двохмісячний строк після прийняття рішення про внесення змін до договору слід зареєструвати зміни до договору оренди землі в міськрайонному управлінні Держкомзему у м. Сміла та Смілянському районі Черкаської області.

Між Орендодавцем та Орендарем підписано Договір про внесення змін до умов Договору оренди землі зареєстрованого Смілянським міським відділом Черкаської регіональної філії державного підприємства "Центр державного земельного кадастру" про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 11.08.2005 за № 040577800197 зі змінами від 09.12.2010 № 04177800295. Згідно з цим Договором про внесення змін відповідно до рішення ХХІІ сесії Смілянської міської ради від 26.04.2012 № 22-23/VI та рішення XVIII Смілянської міської ради від 22.12.2011 № 18-23/VI "Про грошову оцінку земель м. Сміла" Орендодавець та Орендар дійшли згоди внести до Договору оренди землі від 11.08.2005 такі зміни:

- В пункт 5 внести зміни та викласти в новій редакції: "Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить: 755 306,64 грн (89,64 грн за 1 кв. м.)";

- В пункт 8 внести зміни: "Договір укладено строком на 10 років до 01.04.2022 року.";

- Пункт 9 викласти в наступній редакції: "Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі у розмірі 3 відсотків нормативної грошової оцінки землі, що складає 22 659,20 грн в рік";

- Пункт 19 доповнити абзацом: "Орендар не має права передавати у заставу, вносити до статутного фонду та відчужувати право оренди земельної ділянки".

Договір про внесення змін зареєстрований у Міськрайонному управлінні Держкомзему у м. Сміла та Смілянському району Черкаської області, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 05 липня 2012 року за № 711050004000394.

31.05.2023 LХІIІ сесія Смілянської міської ради ухвалила рішення № 63-68/VI "Про надання МПП "Фірмі "Олява" земельної ділянки під виробничою базою на вул. Жигулівській, 7 в оренду", яким вирішила:

1. Надати Малому приватному підприємству Фірмі "Олява" земельну ділянку площею 0,8426 га, кадастровий номер 7110500000:03:001:0021 (землі промисловості, транспорту, електронних комунікацій, енергетики, оборони та іншого призначення), розташовану по вул. Жигулівській, 7 під виробничою базою, з цільовим призначенням - для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд будівельних організацій та підприємств в оренду строком на 10 років без права подальшого поновлення, з можливістю укладення договору оренди на новий строк.

2. Зобов'язати МПП Фірмі "Олява" укласти договір оренди землі та зареєструвати право оренди на земельну ділянку в порядку, встановленому чинним законодавством.

12.06.2023 Смілянська міська рада (Орендодавець) та МПП Фірма "Олява" підписали Договір оренди землі (далі - Договір оренди від 12.06.2023).

Орендодавець на підставі рішення Смілянської міської ради від 31.05.2023 №63-68/VIII надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку землі промисловості, транспорту, зв'язку електронних комунікацій, енергетики, оборони та іншого призначення, для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд будівельних організацій та підприємств з кадастровим номером 7110500000:03:001:0021, яка знаходиться за адресою: м. Сміла, вул. Жигулівська, 7. (п. 1. Договору оренди від 12.06.2023)

В оренду передається земельна ділянка площею 0,8426 га (землі під будівлями та спорудами промислових підприємств). (п. 2. Договору оренди від 12.06.2023)

На земельній ділянці знаходяться об'єкти нерухомого майна: комплекс нежитлових будівель (проїзди, проходи, площадки). (п. 3. Договору оренди від 12.06.2023)

Нормативна грошова оцінка земельної ділянки на дату укладання договору становить 2 417 669,75 грн (витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 24.05.2023 № НВ-9920930672023). (п. 5. Договору оренди від 12.06.2023)

Договір укладено строком на 10 років без права подальшого поновлення, з можливістю укладання договору оренди на новий строк. Дата закінчення дії договору оренди обчислюється від дати його укладення. Умови договору застосовуються до відносин, які виникли між сторонами до його укладення відповідно до частини третьої статті 631 Цивільного кодексу України, а саме з 01.04.2022. Орендар, який належно виконував обов'язки за умовами договору та бажає скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, відповідно до умов, передбачених статтею 33 Закону України "Про оренду землі", зобов'язаний повідомити про це орендодавця не пізніш як за один місяць до закінчення строку дії договору оренди землі. До листа - повідомлення про укладання договору оренди землі на новий строк орендар додає проект договору. (п. 8. Договору оренди від 12.06.2023)

Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі у розмірі 3 відсотків нормативної грошової оцінки землі, на момент укладання договору становить 72 530,09 грн у рік. (п. 9. Договору оренди від 12.06.2023)

Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням її цільового призначення та коефіцієнтів індексації, які застосовуються кумулятивно залежно від проведення нормативної грошової оцінки земель міста. (п. 10. Договору оренди від 12.06.2023)

Орендна плата вноситься: щомісячно не пізніше 30 числа наступного місяця за звітним у розмірі 1/12 частини річної орендної плати на зазначений в цьому пункті розрахунковий рахунок. (п. 11. Договору оренди від 12.06.2023)

Передача продукції в рахунок орендної плати не передбачається. (п. 12. Договору оренди від 12.06.2023)

Розмір орендної плати переглядається: не менше одного разу на рік у разі:

- зміни умов господарювання, передбачених договором;

- зміни граничних розмірів орендної плати, визначених Податковим кодексом України, орендної плати за рішенням міської ради, підвищення цін і тарифів, встановлення коефіцієнтів індексації, визначених законодавством;

- погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами;

- зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки;

- зміни функціонального призначення об'єкта;

- в інших випадках, передбачених законом. (п. 13. Договору оренди від 12.06.2023)

Земельна ділянка передається в оренду під виробничою базою. (п. 15 Договору оренди від 12.06.2023)

Цільове призначення земельної ділянки - для розміщення та експлуатації основних підсобних і допоміжних будівель та споруд. (п. 16. Договору оренди від 12.06.2023)

Смілянська міська рада має право:

- здійснювати контроль за використанням та охороною земель, додержання земельного та екологічного законодавства та вимагати від орендаря:

- використання земельної ділянки за цільовим призначенням згідно з договором оренди;

- дотримання екологічної безпеки землекористування, додержання державних стандартів, норм і правил;

- дотримання режиму санітарно-захисних зон, зон особливого використання земель та територій, які особливо охороняються у разі їх наявності чи встановлення в порядку встановленому законодавством;

- своєчасного внесення орендної плати, сплату штрафу та пені за прострочення внесення орендної плати. (п. 25. Договору оренди від 12.06.2023)

Орендар зобов'язаний:

- вносити плату з дати закінчення попереднього договору оренди землі, а саме з 01.04.2022 до дати державної реєстрації права оренди земельної ділянки на рівні орендної плати;

- самостійно обчислювати розмір орендної плати щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подавати контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому ст. 46 Податкового кодексу України, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями;

- здійснювати індексацію розміру орендної плати згідно з проведеною щорічною індексацією грошової оцінки землі, відповідно до вимог нормативних та законодавчих актів, без внесення змін в договір оренди землі шляхом подання орендарем до органу контролюючого надходження плати за землю розрахунку орендної плати;

- у п'ятиденний строк після державної реєстрації права оренди земельної ділянки надати копію договору відповідному податковому органу;

- у разі відчуження нерухомого майна, розташованого на орендованій земельній ділянці, примірник договору оренди землі передати новому власнику, повідомити нового власника про необхідність сплати орендної плати;

- самостійно уточнювати зміни банківських реквізитів Орендодавця через фінансові та податкові органи на місцях;

- звернутися за згодою щодо здачі земельної ділянки в суборенду;

- своєчасно і в повному обсязі вносити орендну плату за користування земельною ділянкою відповідно до умов цього договору. (п. 28. Договору оренди від 12.06.2023)

Цей договір набирає чинності з момент його підписання сторонами. Якщо сторони домовилися про нотаріальне посвідчення договору, такий договір є укладеним з моменту його нотаріального посвідчення. (абз. 1 п. 40. Договору оренди від 12.06.2023)

14.06.2023, відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна за МПП Фірма "Олява" зареєстровано право оренди земельної ділянки з кадастровим номером 7110500000:03:001:0021 площею 0,8426 га на 10 років зі строком дії Договору оренди від 12.06.2023 до 12.06.2033.

Прокурором у матеріали справи наданий лист виконавчого комітету Смілянської міської ради № 55/03-53 від 12.03.2020, який адресований Малому підприємству "Олява", згідно з яким МПП "Олява" внесено в перелік СГД-юридичних осіб, які мають заборгованість по сплаті за землю. Станом на 01.02.2020 сума боргу становить 31 758,25 грн. В цьому листі виконавчий комітет Смілянської міської ради пропонував МПП "Олява" погасити наявну заборгованість у 10-ти денний строк та роз'яснив, що у разі несплати заборгованості Смілянська міська рада буде змушена звернутися до суду за примусовим стягненням заборгованості по орендній платі за землю.

Матеріали справи також містять лист виконавчого комітету Смілянської міської ради № 214/03-53 від 02.07.2021, який адресований Малому підприємству "Олява", згідно з яким МПП "Олява" внесено в перелік СГД-юридичних осіб, які мають заборгованість по сплаті за землю. Станом на 01.07.2021 сума боргу становить 82 702,95 грн. В цьому листі виконавчий комітет Смілянської міської ради пропонував МПП "Олява" погасити наявну заборгованість з урахуванням штрафу та пені у 10-ти денний строк та роз'яснив, що у разі несплати заборгованості Смілянська міська рада буде змушена звернутися до суду за примусовим стягненням заборгованості по орендній платі за землю.

Доказів направлення цих листів на адресу відповідача матеріали справи не містять, будь-яких відповідей відповідача на ці листи матеріали справи також не містять.

У відповідь на запит Смілянської окружної прокуратури № 52-3894вих-25 від 01.07.2025, Смілянська міська рада надіслала лист від 08.07.2025 № 3262/02-50, в якому повідомила, що згідно з даними Головного управління ДПС у Черкаській області, станом на 01.06.2025 за МПП Фірма "Олява" рахується заборгованість із сплати орендної плати за землю 183 064,79 грн. З метою стягнення заборгованості по орендній платі підприємству міською радою неодноразово, починаючи з 2019 року, направлялися листи щодо необхідності погашення заборгованості, проте відповідей чи повідомлень про причини заборгованості та строки її погашення від підприємства не надходило.

Відповідно до листа фінансового управління виконавчого комітету Смілянської міської ради від 03.07.2025 № 198, станом на 01.07.2025 від МПП Фірма "Олява" до бюджету Смілянської міської територіальної громади за період 2020-2025 роки надійшли платежі по орендній платі за користування земельною ділянкою - 148 242,59 грн, в т.ч.: 2020 рік - 15 000 грн; 2021 рік - 0 грн; 2022 рік - 0 грн; 2023 рік - 24 490 грн; 2024 рік - 66 800,59 грн; 2025 рік - 41 952 грн. Згідно даних Головного управління ДПС у Черкаській області, станом на 01.06.2025 за МПП Фірма "Олява" рахується заборгованість із сплати орендної плати за землю 183 064,79 грн.

У відповідь на запит Смілянської окружної прокуратури № 52-4774вих-25 від 18.08.2025, Смілянська міська рада надіслала лист № 4069/02-50 від 27.08.2025, до якого додано розрахунок щомісячного розміру заборгованості із сплати орендної плати за землю під об'єктами нерухомого майна, яка рахується за МПП Фірма "Олява" із зазначенням сум сплачених вказаним суб'єктом господарської діяльності коштів орендної плати за землю у період, в якому виникла відповідна заборгованість на 5 аркушах.

У відповідь на запит Смілянської окружної прокуратури № 52-6714вих-25 від 18.11.2025, Головне управління ДПС у Черкаській області надіслало лист від 26.11.2025 № 8954/5/23-00-13-01-06, в якому повідомило, що відповідно до інформаційних систем ДПС України станом на 01.11.2025 по Малому приватному підприємству Фірма "Олява" обліковується податковий борг з орендної плати в сумі 189 916,95 грн. В цьому листі управління також повідомило, що ними вживалися заходи щодо стягнення заборгованості відповідно до розділу 2 глави 9 Податкового кодексу України: отримано Рішення ЧОАС про стягнення податкового боргу та відповідно до пункту 95.5 статті 95 Податкового кодексу України ГУ ДПС у Черкаській області прийнято рішення про стягнення коштів з рахунків/електронних гаманців платника податків у банках, небанківських надавачів платіжних послуг/емітентів електронних грошей у рахунок погашення податкового боргу.

01.12.2025 виконавчий комітет Смілянської міської ради у відповідь на запит Смілянської окружної прокуратури м від 25.11.2025 надала лист № 5716/02-50, в якому повідомила, що згідно з даними Головного управління ДПС у Черкаській області, станом на 01.11.2025 за МПП Фірма "Олява" рахується заборгованість зі сплати орендної плати за землю 189 916,95 грн.

Згідно з розрахунком розміру орендної плати за користування земельною ділянкою МППФ "Олява", під існуючою виробничою базою по вул. Жигулівській, 7, який виконаний начальником фінансового управління виконавчого комітету Смілянської міської ради, заборгованість МПП Фірма "Олява" зі сплати орендної плати з урахуванням часткових оплат відповідача, становить: за 2019 рік - 28 290,16 грн; за 2020 рік - 27 989,16 грн; за 2021 рік - 42 989,16 грн; за 2022 рік - 42 989,16 грн; за період 01.01.2023 - 01.04.2023 - 10 747,29 грн; за період 01.07.2023 - 31.12.2023 - 5 730,02 грн.

При подачі позову прокурор навів розрахунок заборгованості відповідача з орендної плати ідентичний розрахунку, який був наданий позивачем на запит прокуратури.

Відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки № 542, нормативна грошова оцінка земельної ділянки із кадастровим номером 7110500000:03:001:0021 станом на 08.02.2012 становить 755 306,64 грн.

Суд зауважує, що порядок проведення нормативної грошової оцінки земельних ділянок встановлено Законом України "Про оцінку земель".

Відповідно до ч. 5 ст. 5 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується, зокрема, для визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Відповідно до абз 2 ч. 1 ст. 13 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі, зокрема, визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Положеннями п. 289.1 ст. 289 Податкового кодексу України (далі - ПК України) передбачено, що для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства.

Відповідно до п. 289.2. ст. 289 ПК України, коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель, зазначеної в технічній документації з нормативної грошової оцінки земель та земельних ділянок.

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин. Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації не пізніше 15 січня поточного року забезпечують інформування центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, і власників землі та землекористувачів про щорічну індексацію нормативної грошової оцінки земель. (пункт 289.3 статті 289 ПК України)

Інформація про коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель за кожен рік оприлюднюється у медіа та на офіційному сайті Держгеокадастру України.

За інформацією Держгеокадастру, яка розміщена на офіційних джерелах, зокрема на офіційному сайті Держгеокадастру (https://land.gov.ua/derzhgeokadastr-povidomlyaye-pro-indeksacziyu-normatyvnoyi-groshovoyi-oczinky-zemel-za-2025-rik/), значення коефіцієнту індексації нормативної грошової оцінки земель у розрізі років становить, зокрема: 2012 рік - 1,0; 2013 рік - 1,0; 2014 рік - 1,249; 2015 рік - 1,433 (крім сільськогосподарських угідь) і 1,2 (для сільськогосподарських угідь (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги); 2016 рік - 1,0 (для сільськогосподарських угідь (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги) та 1,06 (для земель несільськогосподарського призначення); 2017 рік - 1,0; 2018 рік - 1,0; 2019 рік - 1,0; 2020 рік - 1,0; 2021 рік - 1,0 (для сільськогосподарських угідь (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги) та 1,1 (для земель несільськогосподарського призначення).

Оскільки матеріали справи не містять витягів з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки за період 2013-2022 роки, суд встановив, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки із кадастровим номером 7110500000:03:001:0021, враховуючи її цільове призначення та виходячи із розміру НГО станом на станом на 08.02.2012 (755 306,64 грн), в цей період становила:

У 2013-2014 роках - 755 306,64 грн (коефіцієнт індексації у 2012-2013 роках - 1);

У 2015 році - 943 377,99 грн (755 306,64 грн х 1,259 (коефіцієнт індексації в 2014 році));

У 2016 році - 1 351 860,66 грн (943 377, 99 грн х 1,433 (коефіцієнт індексації в 2015 році для всіх земель крім сільськогосподарських угідь));

У 2017 році - 1 432 972,30 грн (1 351 860,66 грн х 1,06 (коефіцієнт індексації в 2016 для земель несільськогосподарського призначення));

У 2018-2021 роках - 1 432 972,30 грн (оскільки коефіцієнт індексації у 2017-2019 роках - 1);

У 2022 році - 1 576 269,53 грн 1 432 972,30 грн (1 432 972,30 грн х 1,1 (коефіцієнт індексації в 2021 для земель несільськогосподарського призначення)).

Згідно з витягом із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок № НВ-9920930672023, нормативна грошова оцінка земельної ділянки із кадастровим номером 7110500000:03:001:0021 станом на 24.05.2023 становить 2 417 669,75 грн.

Згідно з витягом із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок № НВ-9969468852025, нормативна грошова оцінка земельної ділянки із кадастровим номером 7110500000:03:001:0021 станом на 03.07.2025 становить 2 845 778,86 грн.

З викладеного випливає, що станом на момент звернення прокурора до суду з цим позовом, у відповідача наявна заборгованість зі сплати орендної плати за Договорами оренди землі від 11.08.2005 та від 12.06.2023 за користування земельною ділянкою з кадастровим номером 7110500000:03:001:0021, що стало підставою для звернення прокурором до суду з цим позовом.

За розрахунком прокурора заборгованість відповідача зі сплати орендної плати за період з 01.01.2019 по 31.12.2023 становить 158 734,95 грн.

Розглядаючи спір суд враховує такі положення чинного законодавства.

Відповідно до ч. 1 ст. 93 Земельного кодексу України (далі - ЗК України), право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.

Згідно з ч. 1 ст. 116 ЗК України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Набуття права власності громадянами та юридичними особами на земельні ділянки, на яких розташовані об'єкти, які підлягають приватизації, відбувається в порядку, визначеному частиною першою статті 128 цього Кодексу.

Відповідно до ст. 125 ЗК України, право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

За ст. 206 ЗК України, використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про оренду землі", оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

У ч. 1 ст. 6 Закону України "Про оренду землі" визначено, що орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі.

Договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства. (ст. 13 Закону України "Про оренду землі")

Договір оренди землі укладається у письмовій формі і за бажанням однієї із сторін може бути посвідчений нотаріально. Особа, яка відповідно до закону може бути орендодавцем земельної ділянки, може встановити вимогу нотаріального посвідчення договору оренди землі та скасувати таку вимогу. Встановлення (скасування) вимоги є одностороннім правочином, що підлягає нотаріальному посвідченню. Така вимога є обтяженням речових прав на земельну ділянку та підлягає державній реєстрації в порядку, визначеному законом. (ст. 14 Закону України "Про оренду землі")

Істотними умовами договору оренди землі є: об'єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки); дата укладення та строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату. (абз. 1 ст. 15 Закону України "Про оренду землі").

Відповідно до ст. 21 Закону України "Про оренду землі", орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.

Статтею 792 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), встановлено, що за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов'язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату.

Згідно з ч. 1 ст. 96 ЗК України землекористувач зобов'язаний своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату.

Частина 1 ст. 27 Закону України "Про оренду землі" забезпечує орендареві захист його права на орендовану земельну ділянку нарівні із захистом права власності на земельну ділянку відповідно до закону.

Згідно зі ст. 24 Закону України "Про оренду землі" орендодавець має право вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати.

У ч. 2 ст. 25 Закону України "Про оренду землі" передбачено обов'язок орендаря своєчасно та в повному обсязі сплачувати орендну плату за земельну ділянку.

Згідно зі ст. 24 Закону України "Про оренду землі" орендодавець має право вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати і зобов'язаний не вчиняти дій, які б перешкоджали орендареві користуватися земельною ділянкою.

Статтею 530 ЦК України встановлено, що у разі, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Дослідивши матеріали справи, суд установив, що відповідач у порядку та на підставах визначених наведеними правовими нормами отримав у строкове платне користування за Договором оренди від 11.08.2005 та у подальшому в зв'язку із прийняттям Смілянською міською радою рішення від 31.05.2023 № 63-68/VIII за Договором оренди від 12.06.2023 земельну ділянку площею 0,8426 га із кадастровим номером 7110500000:03:001:0021, яка знаходиться за адресою: м. Сміла, вул. Жигулівська, 7 (землі промисловості, транспорту, зв'язку електронних комунікацій, енергетики, оборони та іншого призначення, для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд будівельних організацій та підприємств).

За розрахунком позивача, який є ідентичним з розрахунком прокурора, який наведений у позові, у відповідача наявна заборгованість з орендної плати за період з 01.01.2019 по 31.12.2023 за користування земельною ділянкою (ставком) з кадастровим номером 7110500000:03:001:0021 площею 0,8426 га в розмірі 158 734,95 грн.

Із розрахунків позивача та прокурора випливає, що останні здійснюють нарахування орендної плати в розмірі 158 734,95 грн за користування земельною ділянкою з кадастровим номером 7110500000:03:001:0021 таким чином:

за період 01.01.2019 - 31.12.2019 по 3 582,43 грн у місяць - всього 28 290,16 грн, при цьому позивач та прокурор зазначають про сплату відповідачем у 2019 році 14 699 грн орендної плати;

за період 01.01.2020 - 31.12.2020 по 3 582,43 грн у місяць - всього 27 989,16 грн, при цьому позивач та прокурор зазначають про сплату відповідачем у 2020 році 15 000 грн орендної плати;

за період 01.01.2022 - 31.12.2022 по 3 582,43 грн у місяць - всього 42 989,16 грн;

за період 01.01.2023 - 31.03.2023 по 3 582,43 грн у місяць - всього 10 747,29 грн;

за період 01.07.2023 - 31.12.2023 по 6 044,17 грн у місяць - всього 5 730,02 грн, при цьому позивач та прокурор зазначають про сплату відповідачем в період липень-грудень 2023 року 30 535 грн орендної плати;

за період 01.01.2024 - 31.12.2024 заборгованість відповідачу не нараховано, при цьому позивач та прокурор зазначають про сплату відповідачем у 2024 році 72 840,59 грн орендної плати, з розрахунку розміру орендної плати - 6 044,17 грн у місяць, тобто відповідач мав сплатити 72 530,04 грн (6044,17 х 12), а сплатив 72 840,59 грн, тобто на 310,55 грн більше;

за період 01.01.2025 - 30.11.2025 заборгованість відповідачу не нараховано, при цьому позивач та прокурор зазначають про сплату відповідачем у 2025 році 77 432 грн орендної плати, з розрахунку розміру орендної плати - 7 114,45 грн у місяць.

З розрахунків позивача та прокурора, випливає, що ними за основу розміру орендної плати до уваги обґрунтовано брались такі розміри нормативної грошової оцінки спірної земельної ділянки: у 2019-2022 роках - 1 432 972,30 грн; у 2023-2024 роках - 2 417 669,75 грн; у 2025 році - 2 845 778,86 грн.

Дослідивши надані розрахунки, суд встановив, що позивачем та прокурором розрахунок заборгованості відповідача з орендної плати за період з 01.01.2019 по 31.12.2023 зроблений арифметично правильно, проте позивач та прокурор не врахували надмірної оплати орендної плати, яка була здійснена відповідачем у 2024 році.

За умовами укладених між позивачем та відповідачем Договорів оренди землі орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі у розмірі 3 відсотків нормативної грошової оцінки землі. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням її цільового призначення та коефіцієнтів індексації, які застосовуються кумулятивно залежно від проведення нормативної грошової оцінки земель міста.

Суд також враховує, що згідно з ч. 2 ст. 237 ГПК України при ухваленні рішення суд не може виходити у рішенні за межі позовних вимог.

Суд вище встановив, що відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки № 542, нормативна грошова оцінка земельної ділянки із кадастровим номером 7110500000:03:001:0021 станом на 08.02.2012 становить 755 306,64 грн.

З урахуванням індексації нормативної грошової оцінки земель за 2012-2021 роки, нормативна грошова оцінка земельної ділянки із кадастровим номером 7110500000:03:001:0021, враховуючи її цільове призначення, становила: в 2019-2021 роках 1 432 972,30 грн (755 306,64 х 1,259 х 1,433 х 1,06); в 2022 році - 1 576 269,53 грн (1 432 972,30 х 1,1)

За розрахунком суду, відповідач повинен був сплатити орендну плату за користування земельною ділянкою з кадастровим номером 7110500000:03:001:0021:

- у 2019 році - 42 989,16 грн (1 432 972 х 3%), при цьому як зазначили позивач та прокурор відповідачем у 2019 році було сплачено 14 699 грн орендної плати;

- у 2020 році - 42 989,16 грн (1 432 972 х 3%), при цьому як зазначили позивач та прокурор відповідачем у 2020 році було сплачено 15 000 грн орендної плати;

- у 2021 році - 42 989,16 грн (1 432 972 х 3%), при цьому в 2021 році орендна плата відповідачем не сплачувалась;

- у 2022 році (з урахуванням заявлених позивачем позовних вимог та враховуючи ч. 2 ст. 237 ГПК України) - 42 989,16 грн (1 432 972 х 3%), при цьому в 2022 році орендна плата відповідачем не сплачувалась;

- у 2023 році (з урахуванням заявлених позивачем позовних вимог та враховуючи ч. 2 ст. 237 ГПК України): в період 01.01.2023 - 31.03.2023 - 10 747,29 грн (1 432 972,30 х 3% / 12 х 3); в період 01.07.2023 - 31.12.2023 - 36 265,02 грн (2 417 669,75 х 3% / 12 х 6), при цьому як зазначили позивач та прокурор відповідачем у 2023 році було сплачено 30 535 грн орендної плати.

Отже разом за період 01.01.2019 - 31.12.2023 за користування спірною земельною ділянкою відповідач зобов'язаний був сплатити на користь позивача 218 968,95 грн орендної плати (42 989,16 + 42 989,16 + 42989,16 + 42979,16 + 10 747,29 + 36 265,02).

Як стверджують позивач та прокурор за період 01.01.2019 - 31.12.2023 відповідачем було сплачено 60 234 грн (14 699 + 15 000 + 30 535).

Отже заборгованість відповідача з орендної плати за період 01.01.2019 - 31.12.2023 з урахуванням часткових оплат відповідачем становила 158 734,95 грн (218 968,95 - 60 234).

Водночас, з наданих прокурором розрахунків випливає, що орендна плата за користування відповідачем земельною ділянкою у 2024 році становила 72 530,04 грн (6 044,17 грн х 12 місяців). При цьому відповідачем у 2024 році було сплачено 72 840,59 грн, тобто на 310,55 грн більше (72 840,59 - 72 530,04), які не були враховані ні позивачем, ні прокурором при обрахунку розміру заборгованості відповідача за користування земельною ділянкою у спірний період.

Також прокурор зазначає у розрахунку, що у 2025 році відповідач мав сплачувати по 7 114,45 грн на місяць (розрахунок закінчується листопадом 2025 року), відповідач сплатив 77 432 грн. Прокурором не заявляється заборгованість з орендної плати за 2025 рік, проте враховуючи суми, які мав сплатити і які сплатив орендар, суд доходить висновку, що дійсно сплачені кошти стосуються орендної плати за 2025 рік.

Суд враховує, що заявлені суми орендної плати узгоджені позивачем і прокурором з Головним управлінням ДПС у Черкаській області (податковий орган на запит прокуратури повідомляв, що податковий борг з орендної плати за землю МПП Фірми "Олява" станом на 01.11.2025 навіть більше, ніж заявлена в позові сума - 189 916,95 грн), яке раніше зверталось до Черкаського окружного адміністративного суду про стягнення податкового боргу з МПП Фірми "Олява" і на виконання відповідного рішення суду податковий орган стягнув з відповідача кошти на підставі п. 95.5. ст. 95 Податкового кодексу України.

Враховуючи зазначене, незважаючи в який період відповідач сплачував кошти, суд враховує всі його оплати з орендної плати.

Підсумовуючи викладене суд дійшов висновку, що обґрунтований розрахунок заборгованості відповідача зі сплати орендної плати за користування земельною ділянкою з кадастровим номером 7110500000:03:001:0021 становить 158 424,40 грн (158 734,95 - 310,55).

З огляду на викладене суд частково задовольняє вимогу прокурора про стягнення з відповідача заборгованості зі сплати орендної плати в розмірі 158 424,40 грн.

Щодо наявності підстав для здійснення прокуратурою представництва інтересів держави в суді у спірних правовідносинах, суд зазначає таке.

Згідно п. 3 ч. 1 ст. 131-1 Конституції України в Україні діє прокуратура, яка здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.

Враховуючи положення Великої Палати Верховного Суду викладені у постанові від 26.05.2020 у справі № 912/2385/18, захищати інтереси держави повинні насамперед відповідні компетентні органи, а не прокурор. Прокурор не повинен вважатися альтернативним суб'єктом звернення до суду і замінювати компетентний орган, який може і бажає захищати інтереси держави.

Системне тлумачення абзацу першого частини третьої статті 23 Закону дозволяє дійти висновку, що прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави у двох випадках: 1) якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені повноваження здійснювати такий захист у спірних правовідносинах; 2) якщо немає органу державної влади, органу місцевого самоврядування чи іншого суб'єкта владних повноважень, до компетенції якого віднесені повноваження здійснювати захист законних інтересів держави у спірних правовідносинах (постанова Великої Палати Верховного Суду від 26.06.2019 року у справі № 587/430/16-ц).

Державний інтерес у спірних правовідносинах полягає, перш за все, у тому, що об'єднана територіальна громада Смілянської міської ради на цей час позбавлена можливості ефективно розпорядитися спірною земельною ділянкою, яка перебуває в оренді у МПП Фірма "Олява", а також порушено право цього органу місцевого самоврядування на одержання доходу у вигляді орендної плати за землю, яке не носить загальнодержавного характеру, проте направлене на виконання функцій держави на конкретній території та реалізується у визначеному законом порядку та способі, який відноситься до їх відання. Органи місцевого самоврядування у визначених законом випадках є рівними за статусом носіями державної влади як і державні органи.

Крім того, недоотримання коштів від орендної плати за землю ослаблює дохідну частину місцевого бюджету та з часом може призвести до неможливості покриття видатків місцевого бюджету і як наслідок до необхідності державного забезпечення збалансування місцевого бюджету. Таким чином, місцеві інтереси знаходяться у тісному зв'язку із загальнодержавними, а місцеве самоврядування і державне буття суспільства характеризуються взаємозалежністю та взаємодоповненням. Як наслідок, у разі порушення економічних (матеріальних) інтересів місцевого самоврядування, порушуються й інтереси держави в цілому. Недоотриманням орендної плати місцевим бюджетом за користування відповідачем спірною земельною ділянкою порушуються визначальні матеріальні потреби суспільства, Смілянської міської ради ОТГ, як органу місцевого самоврядування, що представляє жителів громади, тобто порушуються інтереси держави в цілому, оскільки ослаблюються економічні основи місцевого самоврядування, що призводить до неможливості забезпечення виконання відповідних програм.

Згідно з ч. 4 ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді.

Прокурор здійснює представництво інтересів громадянина або держави в суді виключно після підтвердження судом підстав для представництва.

Прокурор зобов'язаний попередньо, до звернення до суду, повідомити про це громадянина та його законного представника або відповідного суб'єкта владних повноважень. У разі підтвердження судом наявності підстав для представництва прокурор користується процесуальними повноваженнями відповідної сторони процесу. Наявність підстав для представництва може бути оскаржена громадянином чи її законним представником або суб'єктом владних повноважень.

Прокурор, звертаючись до суду з позовом, має обґрунтувати та довести підстави для представництва, однією з яких є бездіяльність компетентного органу.

Бездіяльність компетентного органу означає, що він знав або повинен був знати про порушення інтересів держави, але не звертався до суду з відповідним позовом у розумний строк.

Звертаючись до відповідного компетентного органу до подання позову в порядку, передбаченому статтею 23 Закону України "Про прокуратуру", прокурор фактично надає йому можливість відреагувати на стверджуване порушення інтересів держави, зокрема, шляхом призначення перевірки фактів порушення законодавства, виявлених прокурором, вчинення дій для виправлення ситуації, а саме подання позову або аргументованого повідомлення прокурора про відсутність такого порушення.

Невжиття компетентним органом жодних заходів протягом розумного строку після того, як цьому органу стало відомо або повинно було стати відомо про можливе порушення інтересів держави, має кваліфікуватися як бездіяльність відповідного органу. Розумність строку визначається судом з урахуванням того, чи потребували інтереси держави невідкладного захисту (зокрема, через закінчення перебігу позовної давності чи можливість подальшого відчуження майна, яке незаконно вибуло із власності держави), а також таких чинників, як: значимість порушення інтересів держави, можливість настання невідворотних негативних наслідків через бездіяльність компетентного органу, наявність об'єктивних причин, що перешкоджали такому зверненню, тощо.

З матеріалів справи випливає, що 01.07.2025 Смілянська окружна прокуратура звернулась із запитом № 52-3894вих-25 до Смілянської міської ради, в якому просила, серед іншого, надати інформацію про те, чи вживалися міською радою заходи, спрямовані на стягнення з МПП Фірма "Олява". заборгованості з орендної плати за використання земельною ділянкою, в тому числі в судовому порядку.

08.07.2025, у відповідь на запит Смілянської окружної прокуратури Смілянська міська рада надала лист № 3262/02-50, в якому повідомила, зокрема, що міська рада неодноразово зверталась до МПП Фірма "Олява", починаючи з 2019 року із листами щодо необхідності погашення заборгованості, проте відповідей чи повідомлень про причини заборгованості не надходило. Також з метою здійснення представництва інтересів держави в суді міська рада зверталась до Смілянської окружної прокуратури з проханням вжити заходів для стягнення з суб'єкта господарювання боргу по орендній платі.

Отже, Смілянська міська рада, як уповноважений суб'єкт владних повноважень, будучи обізнаною про порушення інтересів держави, та маючи при цьому відповідні повноваження для їх захисту, впродовж тривалого часу бездіяла та до суду із відповідною позовною заявою не зверталася.

25.11.2025 Смілянська окружна прокуратура звернулась до Смілянської міської ради із запитом № 52-6915вих-25, в якому зокрема у випадку наявності заборгованості із сплати орендної плати за спірну земельну ділянку під об'єктами нерухомого майна, яка рахується за МПП Фірма "Олява", та не вжиття Смілянською міською радою заходів щодо її стягнення, в тому числі в судовому порядку, просила надати на адресу Смілянської окружної прокуратури розрахунок щомісячної заборгованості із сплати орендної плати за землю.

01.12.2025 виконавчий комітет Смілянської міської ради у відповідь на запит Смілянської окружної прокуратури надав лист № 5716/02-50, в якому повідомив, що згідно з даними Головного управління ДПС у Черкаській області, станом на 01.11.2025 за МПП Фірма "Олява" рахується заборгованість зі сплати орендної плати за землю 189 916,95 грн, проте щодо намірів звернутися до суду за стягненням орендної плати прокуратуру не повідомили.

23.12.2025 Смілянська окружна прокуратура звернулась до Смілянської міської ради з листом № 52-7684вих-25, в якому на виконання вимог п.п. 2 ч. 4 ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" повідомила, що Смілянською окружною прокуратурою підготовлено позовну заяву до Господарського суду Черкаської області в інтересах держави в особі Смілянської міської ради до МПП Фірма "Олява" про стягнення заборгованості за договором оренди землі в сумі 158 734,95 грн.

Отже, враховуючи нездійснення позивачем заходів для звернення до суду з позовом щодо захисту інтересів територіальної громади та держави, враховуючи повноваження прокурора самостійно визначати, у чому полягає порушення інтересів держави і визначати орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах, суд дійшов висновку, що прокурор належно обґрунтував та довів підстави для представництва інтересів держави в суді.

На підставі п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України, судовий збір покладається на прокурора (як платника судового збору) та відповідача пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись ст. 74, 76-77, 129, 233, 236-241, 326-327 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Стягнути з Малого приватного підприємства Фірма "Олява" (ідентифікаційний код 21351407, вул. Жигулівська, буд. 7, м. Сміла, Черкаська обл., 20700) на користь Смілянської міської ради (ідентифікаційний код 25874705, вул. Незалежності, буд. 37, м. Сміла, Черкаська обл., 20700) заборгованість із сплати орендної плати за земельну ділянку, площею 0,8426 га, кадастровий номер: 7110500000:03:001:0021, в сумі 158 424,40 грн.

Стягнути з Малого приватного підприємства Фірма "Олява" (ідентифікаційний код 21351407, вул. Жигулівська, буд. 7, м. Сміла, Черкаська обл., 20700) на користь Черкаської обласної прокуратури (ідентифікаційний код 02911119, бул. Шевченка, 286, м. Черкаси, 18000, р/р: UA138201720343160001000003751 в Державній казначейській службі в м. Київ) 2 417,66 грн витрат зі сплати судового збору.

Накази видати після набрання рішенням законної сили.

В решті позову відмовити.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено до Північного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Копії рішення надіслати прокурору та позивачу за допомогою системи "Електронний суд", відповідачу - поштою.

Повне рішення складено та підписано 08.04.2026.

Суддя Зоя ЗАРІЧАНСЬКА