8-й під'їзд, Держпром, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022
тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
"10" квітня 2026 р.м. ХарківСправа № 922/304/26
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Калантай М.В.
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України", м. Київ, в особі Харківської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України", м. Харків
до Управління освіти, молоді та спорту Лозівської міської ради Харківської області, м. Лозова Харківської області
про стягнення 9 074,26 грн.
без виклику учасників справи
Товариство з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" в особі Харківської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" (надалі - позивач) звернулося до Господарського суду Харківської області з позовом до Управління освіти, молоді та спорту Лозівської міської ради Харківської області (надалі - відповідач) про стягнення 9074,26грн. вартості необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу за листопад 2025.
На підтвердження позовних вимог позивач посилається на те, що при проведенні щомісячного зняття даних спожитого природного газу - зняття звіту лічильників та коректорів за листопад 2025 - було встановлено, що коректори вузлів обліку газу (ВОГ) зафіксували аварійні ситуації. Дане порушення вимог Кодексу ГРМ передбачено пп.2 п.3 глави 2 розділу ХІ Кодексу ГРМ як фіксація коректором чи обчислювачем об'єму газу даних щодо збоїв в роботі комерційного ВОГ або його складових, внаслідок чого об'єм розподіленого (спожитого) природного газу за попередній період визначений некоректно. Відповідно до п.3 глави 3 розділу ХІ Кодексу ГРМ вказане порушення кваліфікується як "не з вини споживача", але внаслідок яких споживачу здійснюється перерахунок розподіленого (спожитого) об'єму природного газу (за умові відсутності ознак несанкціонованого втручання в конструкцію лічильника). У зв'язку з цим позивачем було проведено відповідні розрахунки вартості донарахованого об'єму природного газу за період з 07-00 год. 01.11.2025 по 07-00 год 01.12.2025.
Ухвалою від 11.05.2021 дану позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі. Справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
Відповідно до частини 1 статті 252 ГПК України розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи в порядку загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі.
Зокрема, частиною 5 статті 252 ГПК України встановлено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше.
У даному випадку клопотань про розгляд справи з повідомленням учасників справи до суду не надходило.
Згідно з частиною 8 статті 252 ГПК України при розгляді справи у порядку спрощеного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, а у випадку розгляду справи з повідомленням (викликом) учасників справи - також заслуховує їх усні пояснення. Судові дебати не проводяться.
Частиною 1 статті 251 ГПК України визначено, що відзив подається протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.
Дана ухвала згідно з ч.ч.5, 7 ст.6 ГПК України була направлена судом відповідачу в електронній формі до його Електронного кабінету із застосуванням Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи. Відповідно до п.2 ч.6 ст.242 ГПК України днем вручення судового рішення є день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення до електронного кабінету особи. У даному випадку судом отримано таке повідомлення 09.02.2026 о 13:27, а тому ухвала про відкриття провадження є врученою відповідачу 09.02.2026.
Отже, відповідач мав право подати відзив на позовну заяву не пізніше 24.02.2026, однак своє право не реалізував.
У зв'язку з цим суд зазначає, що згідно з частиною 9 статті 165 ГПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Згідно з частиною 2 статті 252 ГПК України розгляд справи по суті в порядку спрощеного провадження починається з відкриття першого судового засідання або через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі, якщо судове засідання не проводиться.
Суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі (частина 1 статті 248 ГПК України).
Відповідно до частини 4 статті 240 ГПК України у разі неявки всіх учасників справи у судове засідання, яким завершується розгляд справи, або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення (повне або скорочене) без його проголошення.
З'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, всебічно і повно дослідивши надані до матеріалів справи докази, суд встановив наступне.
Закон України "Про ринок природного газу" визначає наступних суб'єктів ринку природного газу: оператор газотранспортної системи; оператор газорозподільної системи; оператор газосховища, оператор установки LNG, замовник, оптовий продавець, оптовий покупець, постачальник, споживач.
Відповідно до Кодексу газорозподільних систем, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 № 2494 (надалі - Кодекс ГРМ) Оператор газорозподільної системи - суб'єкт господарювання, що на підставі ліцензії здійснює діяльність з розподілу природного газу газорозподільною системою, яка знаходиться у його власності або користуванні відповідно до законодавства, та здійснює щодо неї функції оперативно-технологічного управління.
Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" в особі Харківської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" (надалі - Оператор ГРМ), є суб'єктом господарювання, який на підставі ліцензії здійснює діяльність із розподілу природного газу газорозподільною системою на користь третіх осіб (замовників) на території Харківської області починаючи з 01.07.2023.
Зазначену діяльність позивач здійснює відповідно до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП, Регулятор) від 26.12.2022 №1839 "Про видачу ліцензії з розподілу природного газу ТОВ "Газорозподільні мережі України" із змінами, внесеними постановою НКРЕКП від 28.06.2023 №1131.
У спірних правовідносинах відповідач, Управління освіти, молоді та спорту Лозівської міської ради Харківської області (надалі - Споживач), має статус споживача природного газу.
Згідно з п. 4 глави 1 розділу І Кодексу ГРМ споживач природного газу (споживач) - фізична особа, фізична особа-підприємець або юридична особа, об'єкти якої в установленому порядку підключені до/через ГРМ Оператора ГРМ, яка отримує природний газ на підставі договору постачання природного газу з метою використання для власних потреб, зокрема в якості сировини, а не для перепродажу).
Відповідно до абз. 2 п. 1 розділу 3 глави VI Кодексу ГРМ споживачі, у тому числі побутові споживачі, для здійснення ними санкціонованого відбору природного газу з газорозподільних мереж (ГРМ) та можливості забезпечення постачання їм природного газу їх постачальниками зобов'язані укласти договір розподілу природного газу з Оператором ГРМ, до газорозподільної системи якого в установленому законодавством порядку підключений їх об'єкт.
Договір розподілу природного газу - правочин, укладений між оператором газорозподільної системи та споживачем (у тому числі побутовим споживачем) відповідно до вимог цього Кодексу, згідно з яким оператор газорозподільної системи забезпечує цілодобовий доступ об'єкта споживача до газорозподільної системи для можливості розподілу природного газ (гл. 1 розділ І Кодексу ГРМ).
Відповідно до п. 3 глави 3 розділ VІ Кодексу ГРМ договір розподілу природного газу є публічним та укладається з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного Кодексу України за формою Типового договору розподілу природного газу.
Згідно з п. 4 глави 3 розділу VІ Кодекс ГРМ договір розподілу природного газу між Оператором ГРМ та споживачем укладається шляхом підписання заяви-приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу, що відповідає Типовому договору розподілу природного газу, розміщеному на офіційному веб-сайті Регулятора та Оператора ГРМ та/або в друкованих виданнях, що публікуються на території його ліцензованої діяльності з розподілу газу, і не потребує двостороннього підписання сторонами письмової форми договору.
У відповідності до норм Кодексу ГРМ відповідачем підписано заяву-приєднання до умов Типового договору розподілу природного газу № КНЗЗ-СВ-00027-25 від 01.01.2025. Отже, відповідач приєднався до умов типового публічного договору розподілу природного газу, текст якого затверджений Постановою НКРЕКП № 2498 від 30.09.2015 (надалі - Договір).
Оператором ГРМ надавались послуги з розподілу природного газу споживачу по точкам комерційного обліку за переліком, наведеним у додатку 4 до Типового договору розподілу природного газу.
Зокрема, послуги з розподілу природного газу надаються за об'єктами за адресами:
1) Лозівський район, с. Яковлівка, вул. Дружби, 2. Об'єкт споживача обладнаний вузлом обліку газу - лічильник GMS G-16, заводський номер 114607, коректор Флоутек ТМ-2-3-4-Т заводський номер 5-0333;
2) Лозівський район, селище Миролюбівка, вул. Шкільна, буд 1. Об'єкт споживача обладнаний вузлом обліку газу - лічильник Actaris G-16, заводський номер 3403936755, коректор Флоутек ТМ-2-3-4-Т заводський номер 5-0336;
3) Лозівський район, селище Полтавське, вул. Шкільна, буд 4. Об'єкт споживача обладнаний вузлом обліку газу - лічильник Actaris G-16, заводський номер 3403936755, коректор Флоутек ТМ-2-3-4-Т заводський номер 5-0334.
Згідно п. 2.1. договору Оператор ГРМ зобов'язується надати Споживачу послугу з розподілу природного газу, а Споживач зобов'язується прийняти зазначену послугу та сплатити її вартість у розмірі, строки та порядку, визначені цим Договором.
Пунктом 1 глави 1 розділу Х Кодексу ГРМ передбачено, що приладовий облік природного газу в ГРМ організовується та здійснюється з метою отримання та реєстрації за допомогою комерційного ВОГ (вузол обліку газу) інформації про об'єми передачі (розподілу, споживання) природного газу в точках вимірювання та подальшого її використання при забезпеченні комерційного обліку природного газу між суб'єктами ринку природного газу.
Пунктом 5.2. Договору передбачено, що визначення об'єму розподілу та споживання природного газу по Споживачу здійснюється на межі балансової належності між Оператором ГРМ та Споживачем на підставі даних комерційного вузла обліку (лічильника газу), визначеного в заяві-приєднанні, та з урахуванням регламентних процедур, передбачених Кодексом газорозподільних систем (Кодекс ГРМ) та цим Договором.
Відповідно до пунктів 1, 2 глави 6 розділу Х Кодексу ГРМ власник комерційного ВОГ або суб'єкт господарювання, що здійснює його експлуатацію на підставі відповідного договору з власником, забезпечує належний технічний стан комерційного ВОГ та його складових (зокрема ЗВТ- засіб вимірювальної техніки), а також проведення періодичної повірки ЗВТ (крім населення) в порядку, визначеному главою 7 цього розділу, та відповідає за дотримання правил експлуатації комерційного вузла обліку та його складових (ЗВТ).
Протягом експлуатації комерційного ВОГ та його складових Оператор ГРМ та споживач (суміжний суб'єкт ринку природного газу) проводять такі спільні дії:
- контрольне зняття показань ЗВТ (лічильника газу);
- перевірку комерційного ВОГ та його складових відповідно до вимог цього Кодексу, зокрема - контрольний огляд вузла обліку;
- монтаж/демонтаж ЗВТ на повірку (періодичну, позачергову, експертну), експертизу та/або ремонт.
Пунктом 6 глави 6 розділу Х Кодексу ГРМ передбачено, що у разі виявлення позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ чи його складових, пошкодження ЗВТ або пошкодження пломб чи захисних елементів власник (користувач), на території або у приміщенні якого встановлений комерційний ВОГ чи його складові, має терміново поінформувати про це Оператора ГРМ та за потреби вжити заходів для недопущення аварійної ситуації з урахуванням техніки безпеки.
Позаштатний режим роботи комерційного ВОГ, зокрема, включає:
1) витоки газу з елементів та конструкції комерційного ВОГ, у тому числі імпульсних ліній манометрів, датчиків тиску і температури тощо;
2) відсутність зміни показань лічильника газу (обчислювача або коректора об'єму газу), загальмованість або рух з ривками зчитувального механізму при фактичній витраті (споживанні) природного газу;
3) наявність сторонніх шумів та нехарактерних звуків при роботі лічильника газу чи іншого ЗВТ;
4) індикація або наявність повідомлень про порушення в роботі ЗВТ, в тому числі про необхідність зміни елементів живлення;
5) забруднення або відкладання осадів, потрапляння сторонніх предметів до внутрішньої порожнини вимірювального трубопроводу або лічильника газу чи на робочі поверхні первинних перетворювачів;
6) інші ознаки порушень вимог щодо експлуатації ЗВТ, які можуть вплинути на результати вимірювання.
Якщо внаслідок позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ чи його складових буде підтверджено факт необлікованого чи облікованого частково об'єму розподіленого (спожитого, переданого) природного газу, розрахунок необлікованих (облікованих частково) об'ємів природного газу за період несправності комерційного ВОГ чи його складових здійснюється відповідно до вимог цього Кодексу.
До відновлення роботи комерційного ВОГ або його складових в нормальному режимі за бажанням споживача (суміжного суб'єкта ринку природного газу) може бути припинено газопостачання на його об'єкт.
Відповідно до п. 7 глави 9 розділу Х Кодексу ГРМ у разі виявлення під час перевірки комерційного ВОГ чи його складових або контрольного огляду вузла обліку ознак порушень представник Оператора ГРМ на місці перевірки складає у порядку, визначеному цим Кодексом, акт про порушення.
Розрахунок необлікованого або облікованого частково об'єму природного газу внаслідок порушення здійснюється за наявності акта про порушення та у порядку, визначеному в розділі ХІ цього Кодексу.
Зокрема, відповідно до п. 1 главою 5 розділу XI Кодексу ГРМ у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 21 до цього Кодексу.
Відповідно до п. 8 глави 5 цього розділу акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення. Засідання комісії з розгляду акта про порушення має бути проведено Оператором ГРМ не пізніше двомісячного строку з дня складання акта про порушення (крім випадку очікування результатів експертизи ЗВТ, яка проводиться суб'єктами судово-експертної діяльності, діяльність яких регулюється Законом України "Про судову експертизу").
За результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення.
При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості.
Відповідно до п. 12 глави 5 розділу XI Кодексу ГРМ вартість необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу, яка пред'являється до сплати споживачу (несанкціонованому споживачу) в результаті задоволення акта про порушення, зазначається в окремому платіжному рахунку Оператора ГРМ, який надається під особистий підпис споживача (несанкціонованого споживача) або надсилається йому рекомендованим поштовим відправленням разом із супровідним листом, що оформлюється у довільній формі.
02 грудня 2025 року працівниками Оператора ГРМ було проведено щомісячне зняття даних спожитого природного газу - зняття звіту лічильників та коректорів за листопад 2025 року.
В результаті перевірки даних звіту було встановлено, що коректори вказаних ВОГ, зафіксували аварійні ситуації, що підтверджується даними звітів.
Дане порушення вимог Кодексу ГРМ передбачено пп.2 п.3 глави 2 розділу ХІ Кодексу ГРМ як фіксація коректором чи обчислювачем об'єму газу даних щодо збоїв в роботі комерційного ВОГ або його складових, внаслідок чого об'єм розподіленого (спожитого) природного газу за попередній період визначений некоректно.
Відповідно до п.3 глави 3 розділу ХІ Кодексу ГРМ вказане порушення кваліфікується як "не з вини споживача", але внаслідок яких споживачу здійснюється перерахунок розподіленого (спожитого) об'єму природного газу (за умові відсутності ознак несанкціонованого втручання в конструкцію лічильника).
В присутності представника споживача було проведено обстеження вищезазначених комерційних ВОГ, про що складені акти обстеження комерційного вузла обліку газу від 02.12.2025.
Внаслідок виявлення порушень в роботі комерційного ВОГ працівниками Оператора ГРМ було складено акти про порушення від 02.12.2025:
- №004370 (Лозівський район, с. Яковлівка, вул. Дружби, 2),
- №005233 (Лозівський район, селище Миролюбівка, вул. Шкільна, буд 1),
- №005234 (Лозівський район, селище Полтавське, вул. Шкільна, буд 4)
в присутності представника споживача, що підтверджується його підписом у актах про порушення.
Відповідно до пояснень, які надані представником споживача, порушення сталось внаслідок відсутності електроживлення, загальний час порушення 63 години 59 хвилин 48 секунд.
В зв'язку з характером порушення (відсутність електроживлення) дане порушення не потребувало додаткових дій для його усунення.
Всі зазначені акти були складені в присутності представника споживача, про що останнім проставлено підпис та підтверджено отримання копій актів.
Згідно з п.5 глави 4 розділу ХІ Кодексу ГРМ акти про порушення розглядаються відповідними комісіями з розгляду актів про порушення у строк, що не перевищує 2 місяців з моменту складення акту про порушення.
Відповідач був повідомлений про дату, час та місце проведення засідання комісії з розгляду актів про порушення шляхом зазначення цих даних у п.8 акту про порушення.
24 грудня 2025 року на засіданні комісії з розгляду актів про порушення вимог Кодексу ГРМ було прийнято три окремих рішення по кожному з актів про порушення про визнання цих актів про порушення такими, що відповідають вимогам Кодексу ГРМ та їх повне задоволення. А також проведено відповідні розрахунки вартості донарахованого об'єму природного газу за період з 07-00 год. 01.11.2025 по 07-00 год 01.12.2025.
Так, щодо акту про порушення №004370 (адреса об'єкта -Лозівський район, с.Яковлівка, вул. Дружби, 2) рішенням комісії акт визнаний таким, що відповідає вимогам Кодексу ГРМ, а також акт задоволений, проведено донарахування необлікованих (донарахованих) об'ємів природного газу в розмірі за фактичний час тривалості аварійної/позаштатної ситуації - 444 години 47 хвилин 53 секунди на підставі п.п.2 п.4 глави 4 розділу ХІ Кодексу ГРМ, - за 294,11 куб.м. природного газу, вартість необлікованих об'ємів - 8203,89 грн.
Щодо акту про порушення 005233 (адреса об'єкта - Лозівський район, селище Миролюбівка, вул. Шкільна, буд 1) рішенням комісії акт визнаний таким, що відповідає вимогам Кодексу ГРМ, а також акт задоволений, проведено донарахування необлікованих (донарахованих) об'ємів природного газу в розмірі за фактичний час тривалості аварійної/позаштатної ситуації - 44 години 21 хвилин 18 секунди на підставі п.п.2 п.4 глави 4 розділу ХІ Кодексу ГРМ, - за 25,25 куб.м. природного газу, вартість необлікованих об'ємів - 704,35 грн.
Щодо акту про порушення №005234 (адреса об'єкта - Лозівський район, селище Полтавське, вул. Шкільна, буд 4) рішенням комісії акт визнаний таким, що відповідає вимогам Кодексу ГРМ, а також акт задоволений, проведено донарахування необлікованих (донарахованих) об'ємів природного газу в розмірі за фактичний час тривалості аварійної/позаштатної ситуації - 28 години 13 хвилин 07 секунди на підставі п.п.2 п.4 глави 4 розділу ХІ Кодексу ГРМ, - за 5,95 куб.м. природного газу, вартість необлікованих об'ємів - 166,02 грн.
Розрахунки здійснені на підставі п.п.2 п.4 глави 4 розділу ХІ Кодексу ГРС - за номінальною потужністю неопломбованого газоспоживаючого обладнання - за фактичний час тривалості аварійної/позаштатної ситуації.
Загальна вартість необлікованих (донарахованих) об'ємів природного газу по всіх трьох вищевказаних об'єктах споживача складає 8203,89 грн + 704,35 грн + 166,02 грн=9074,26 грн.
Відповідачем не було оплачено в добровільному порядку вартість донарахованих об'ємів природного газу, в зв'язку з чим позивачем було направлено на адресу відповідача вимогу із додаванням рахунків на оплату, однак станом на момент зверення позивача з даним позовом від відповідача будь-яких оплат не надходило.
У зв'язку з позивач звернувся до Господарського суду Харківської області з даним позовом, у якому просить стягнути з відповідача на свою користь 9074,26грн. вартості необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу за листопад 2025.
Надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам, з урахуванням правових підстав позовних вимог, суд виходить з наступного.
Статтею 509 ЦК України встановлено, що зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов'язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.
Відповідно до статті 11 ЦК України підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Згідно з частиною 1 статті 626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Частиною 1 статті 627 ЦК України визначено, що відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства (частина 1 статті 628 ЦК України).
Відповідно до статті 629 ЦК України договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Статтею 526 ЦК України передбачено, що зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Кодексом ГРМ встановлено, що Оператор ГРМ укладає договір (договори) на закупівлю або постачання природного газу для покриття об'ємів (обсягів) фактичних втрат та виробничо-технологічних витрат природного газу в ГРМ для забезпечення фізичного балансування ГРМ та власної господарської діяльності (п.1 глави 6 розділу ІІІ Кодексу ГРМ).
Пунктом 4 глави 6 розділу ІІІ Кодексу ГРМ визначено, що об'єм (обсяг) фактичних виробничо-технологічних втрат/витрат природного газу складається з нормативних та виробничо-технологічних втрат/витрат, а також понаднормованих втрат природного газу, які виникають під час переміщення природного газу газорозподільною системою.
Відповідно до Методики визначення розмірів нормативних та виробничо-технологічних втрат/витрат природного газу при здійсненні розподілу природного газу, затвердженої Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 06.11.2020 №2033:
- нормативні та виробничо-технологічні витрати газу (далі - нормативні витрати газу) - об'єм природного газу, що витрачається під час введення в експлуатацію (підключення/врізки) новозбудованих, реконструйованих або капітально відремонтованих газопроводів для їх заповнення природним газом, продувки та в процесі налаштування обладнання на заданий режим роботи, а також на опалення і технологічний підігрів газу в газорегуляторних пунктах, у межах допустимих норм, визначених цією Методикою;
- нормативні та виробничо-технологічні втрати газу (далі - нормативні втрати газу) - об'єм витоку природного газу з газопроводів, з'єднувальних деталей, арматури, компенсаторів, газового обладнання, інших газових приладів та обладнання за їх умовної нормативної герметичності, при якому забезпечується їх надійне функціонування, а також втрати природного газу під час технічного обслуговування та проведення планових ремонтних робіт, що пов'язані з розгерметизацією газопроводів, з'єднувальних деталей, арматури, іншого газового обладнання та приладів, у межах допустимих норм, визначених цією Методикою.
Згідно з п.4 глави 1 розділу І Кодексу ГРМ понаднормовані втрати - різниця між фактичними та нормативними виробничо-технологічними втратами/витратами природного газу в газорозподільній системі або її елементах за підсумками певного проміжку часу.
Таким чином, понаднормованими втратами є втрати природного газу, які понесені Оператором ГРМ у випадках, які не пов'язані з технологією розподілу природного газу та станом газорозподільних систем та їх складових.
Враховуючи те, що за листопад 2025 року в зв'язку з реєстрацією коректором лічильника природного газу аварійної ситуації в роботі ВОГ до постачальника (ГТС) природного газу не були визначені та передані показання фактичного споживання природного газу, і спожиті об'єми природного газу є спірними та необлікованими і не входять до загального об'єму фактичних втрат, а також не є нормативними та виробничо-технологічними втратами/витратами газу, а отже являються понаднормованими втратами і їх розмір визначається відповідно до положень Кодексу ГРМ.
Відповідно до пунктів 11,12 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРМ:
При складанні акта-розрахунку враховується таке:
1) розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об'єм природного газу, що припадає на період до 01 числа місяця, у якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення (тобто до закритого балансового періоду), не потребує коригування (включення до) закритих періодів, а його вартість у повному обсязі має бути оплачена споживачем (несанкціонованим споживачем) Оператору ГРМ. При цьому вартість природного газу визначається Оператором ГРМ:
для побутових споживачів - за цінами закупівлі природного газу Оператором ГРМ для покриття нормативних втрат та виробничо-технологічних витрат або у випадку нездійснення такої закупівлі - за ціною, визначеною для обсягів нормативних втрат та виробничо-технологічних витрат відповідно до положення про покладення спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу протягом періоду необлікованого природного газу;
для споживачів, що не є побутовими - середньоарифметичне значення маржинальної ціни придбання, визначеної Оператором ГТС відповідно до положень глави 6 розділу XIV Кодексу ГТС, протягом періоду необлікованого природного газу;
2) розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об'єм природного газу, що припадає на період після 01-го числа місяця, у якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення, не включається в баланс поточного календарного місяця за загальними правилами та має бути компенсована споживачем Оператору ГРМ за виключенням обсягів споживання, інформація про величину яких була передана Оператором ГРМ на інформаційну платформу Оператора ГТС відповідно до положень Кодексу ГТС з метою визначення попередньої щодобової алокації відборів. Виключенням є об'єм природного газу, нарахований несанкціонованому споживачу та споживачу, у якого відсутній постачальник, вартість якого має бути оплачена Оператору ГРМ:
для побутових споживачів - за цінами закупівлі природного газу Оператором ГРМ для покриття нормативних втрат та виробничо-технологічних витрат або у випадку нездійснення такої закупівлі - за ціною, визначеною для обсягів нормативних втрат та виробничо-технологічних витрат відповідно до положення про покладення спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу протягом періоду необлікованого природного газу;
для споживачів, що не є побутовими - середньоарифметичне значення маржинальної ціни придбання, визначеної Оператором ГТС відповідно до положень глави 6 розділу XIV Кодексу ГТС, протягом періоду необлікованого природного газу;
3) при розрахунку необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу відповідно до підпункту 1 цього пункту має бути віднятий об'єм природного газу, фактично нарахований споживачу (інформація про обсяги споживання, яка була передана Оператором ГРМ на інформаційну платформу Оператора ГТС відповідно до положень Кодексу ГТС з метою визначення остаточної алокації щодобових відборів) протягом періоду порушення. Виключенням є несанкціонований відбір природного газу поза охопленням комерційного вузла обліку;
4) при розрахунку необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу пільги та субсидії, на які має право побутовий споживач, не враховуються.
Вартість необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу, яка пред'являється до сплати споживачу (несанкціонованому споживачу) в результаті задоволення акта про порушення, зазначається в окремому платіжному рахунку Оператора ГРМ, який надається під особистий підпис споживача (несанкціонованого споживача) або надсилається йому рекомендованим поштовим відправленням разом із супровідним листом, що оформлюється у довільній формі.
Таким чином, Оператор ГРМ зобов'язаний на підставі положень Кодексу ГРМ, а також аналогічних положень Кодексу газотранспортних систем (п.3 глави 1 розділу IV Кодексу ГТС) покривати вартість об'ємів (обсягів) втрат та виробничо-технологічних витрат природного газу, до яких на підставі вищезазначених положень нормативно-правових актів належать понаднормовані витрати, тобто витрати, які виникають внаслідок порушень вимог Кодексу ГРМ. Для непобутового споживача вартість понаднормованих втрат природного газу визначається як об'єм донарахованого природного газу, який помножений на ціну природного газу, яка визначається як середньоарифметичне значення маржинальної ціни придбання.
Матеріали справи підтверджують факт допущення порушення вимог Кодексу ГРМ передбачено пп.2 п.3 глави 2 розділу ХІ Кодексу ГРМ (фіксація коректором чи обчислювачем об'єму газу даних щодо збоїв в роботі комерційного ВОГ або його складових, внаслідок чого об'єм розподіленого (спожитого) природного газу за попередній період визначений некоректно).
Відповідно до п.3 глави 3 розділу ХІ Кодексу ГРМ вказане порушення кваліфікується як "не з вини споживача", але внаслідок яких споживачу здійснюється перерахунок розподіленого (спожитого) об'єму природного газу (за умові відсутності ознак несанкціонованого втручання в конструкцію лічильника).
У зв'язку з цим позивачем правомірно було проведено відповідні розрахунки вартості донарахованого об'єму природного газу за період з 07-00 год. 01.11.2025 по 07-00 год 01.12.2025.
Таким чином, у відповідача існує обов'язок оплатити розраховану позивачем вартість необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу на загальну суму 9074,26грн.
Відповідно до статті 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
Згідно статей 76, 77 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Відповідачем не надано та в матеріалах справи відсутні докази оплати 9074,26грн. вартості необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу за листопад 2025 року, а тому позовні вимоги про її стягнення суд вважає законними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до пункту 3 частини 3 статті 2 ГПК України однією з основних засад (принципів) господарського судочинства є змагальність сторін.
Частиною 3 статті 13 ГПК України встановлено, що кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Суд наголошує, що відповідно до частини 4 статті 13 ГПК України кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Таким чином, оскільки відповідач не надав суду жодних доказів, які б спростовували наведені у позові обставини, судом здійснено розгляд справи з урахуванням наявних у ній матеріалів, які підтверджують правомірність вимог позивача.
Відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається на відповідача.
Керуючись статтями 129, 237, 238, 240 Господарського процесуального кодексу України, суд
Позов задовольнити.
Стягнути з Управління освіти, молоді та спорту Лозівської міської ради Харківської області (64604, Харківська обл., м.Лозова, мікрорайон 1, буд.1, код 02146222) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" (04116, м.Київ, вул.Шолуденка, буд.1, код 44907200) в особі Харківської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" (61109, м.Харків, вул.Безлюдівська, буд.1, код ВП 45051254) 9074,26грн. вартості необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу за листопад 2025, а також 2662,40грн. судового збору.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Східного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено "10" квітня 2026 р.
СуддяМ.В. Калантай