Ухвала від 09.04.2026 по справі 990/116/26

УХВАЛА

09 квітня 2026 року

м. Київ

справа №990/116/26

адміністративне провадження №П/990/116/26

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

головуючого - Ханової Р. Ф.

суддів: Гончарової І. А., Олендера І. Я., Юрченко В.П., Яковенка М.М.,

перевіривши позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ), яку подав адвокат - Лисак Олександр Миколайович (01098, місто Київ, набережна Дніпровська, будинок 7), до Президента України Зеленського Володимира Олександровича (01220, місто Київ, вулиця Банкова, 11) про визнання протиправним і скасування Указу в частині,

УСТАНОВИВ:

08 квітня 2026 року до Верховного Суду як суду першої інстанції надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі також - ОСОБА_1 , позивач у справі), яку подав адвокат - Лисак Олександр Миколайович, до Президента України Зеленського Володимира Олександровича, у якій позивач просить Суд визнати протиправним та скасувати Указ Президента України від 14 жовтня 2025 року № 782/2025 в частині визнання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , таким, що втратив громадянство України.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач звертає увагу на те, що він ніколи добровільно не набував громадянства держави-агресора, не отримував ані внутрішній, ані закордонний паспорт російської федерації, ніколи не звертався із заявою про набуття громадянства російської федерації. Відтак підстави для припинення громадянства України ОСОБА_1 відсутні, і як наслідок, оскаржуваний Указ №782/2025 від 14 жовтня 2025 року винесений незаконно та підлягає скасуванню.

Згідно із протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 08 квітня 2026 року для розгляду цієї справи визначено склад колегії суддів: Ханова Р. Ф. - головуючий суддя, судді: Гончарова І.А., Олендер І. Я., Юрченко В.П., Яковенко М.М.

Справа підсудна Верховному Суду як суду першої інстанції відповідно до частини четвертої статті 22 Кодексу адміністративного судочинства України та відповідно до статті 266 цього Кодексу підлягає розгляду в порядку спрощеного позовного провадження.

Позовна заява подана з додержанням вимог статей 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України. Підстав для залишення позовної заяви без руху, відмови у відкритті провадження, чи повернення позовної заяви Судом не встановлено, а тому Суд вважає, що провадження у справі підлягає відкриттю.

Згідно з частиною п'ятою статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

З урахуванням положень частини другої статті 266 та частини п'ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України Суд дійшов висновку про необхідність розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Крім того, разом з позовною заявою представником позивача подано клопотання про залучення Державної міграційної служби України та Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області у якості третіх осіб, які не заявляють самостійні вимоги щодо предмета спору на стороні відповідача.

Вирішуючи питання про залучення Державної міграційної служби України та Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області у якості третіх осіб, які не заявляють самостійні вимоги щодо предмета спору на стороні відповідача, Суд звертає увагу на наступне.

Відповідно до частини другої статті 49 Кодексу адміністративного судочинства України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору.

Згідно з частиною четвертою статті 49 Кодексу адміністративного судочинства України у заявах про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі.

Про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов'язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі (частина п'ята статті 49 Кодексу адміністративного судочинства України).

Предметом спору у цій справі є Указ Президента України, який прийнятий за результатами спільних дій декількох ланок Державної міграційної служби України (територіальний орган Державної міграційної служби України перевіряє інформацію щодо наявності підстав для втрати громадянства України та готує подання, Державна міграційна служба України затверджує таке подання про припинення громадянства).

Територіальним органом Державної міграційної служби України за місцем проживання позивача є Головне управління Державної міграційної служби України в Одеській області, яке готувало подання про втрату ОСОБА_1 громадянства України. Затверджувала таке подання та направляло на розгляд Комісії при Президентові України з питань громадянства Державна міграційна служба України.

З огляду на вказані норми, предмет судового оскарження та наведені позивачем мотиви, заява позивача підлягає задоволенню шляхом залучення до участі у справі Державної міграційної служби України та Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області у якості третіх осіб, які не заявляють самостійні вимоги щодо предмета спору на стороні відповідача, оскільки існує обґрунтоване припущення, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки вказаних осіб.

Також разом з позовною заявою позивачем подано до Суду клопотання про витребування доказів:

1. від Офісу Президента України:

- належним чином засвідчену копію листа Служби безпеки України до Офісу Президента України від 28 листопада 2022 року № 2/3/1/30343дск з відомостями щодо результатів перевірки інформації, викладеної в електронній петиції №22/163498-еп стосовно наявності у ОСОБА_1 громадянства російської федерації з усіма додатками (за наявності);

- належним чином засвідчену копію протоколу засідання Комісії при Президентові України з питань громадянства в частині розгляду подання Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області, затверджене Державною міграційною службою України про припинення громадянства України ОСОБА_1 ;

- належним чином засвідчену копію пропозиції Комісії при Президентові України з питань громадянства Президентові України щодо припинення громадянства України ОСОБА_1.

2. від Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області:

- належним чином засвідчену копію листа Служби безпеки України до територіального органу Державної міграційної служби України, а саме - до Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області з додатками щодо ОСОБА_1 ;

- належним чином засвідчену копію подання Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області до Державної міграційної служби України про втрату громадянства України ОСОБА_1 разом із документами, передбаченими підпунктами «б» і «в» пункту 87 Порядку провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень, затвердженого Указом Президента України від 27 березня 2001 року № 215;

- належним чином засвідчені копії інших документів, що сформували особову справу ОСОБА_1 в Головному управлінні Державної міграційної служби в Одеській області в рамках провадження з питань припинення громадянства України щодо ОСОБА_1 .

Частинами першою та четвертою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.

Відповідно до частини третьої статті 80 Кодексу адміністративного судочинства України про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу.

Суд наголошує на тому, що відповідачем у цій справі є саме Президент України, а не Офіс Президента України.

З урахуванням наведеного, враховуючи предмет судового розгляду, з метою всебічного розгляду справи, Верховний Суд вважає за необхідне частково задовольнити клопотання позивача та витребувати заявлені у клопотання позивача документи від Президента України та Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області.

Керуючись статтями 9, 12, 19, 22, 49, 80, 94, 167, 171, 175, 176, 248, 256, 257, 261, 262, 266 Кодексу адміністративного судочинства України, Суд

УХВАЛИВ:

Відкрити провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 , яку подав адвокат - Лисак Олександр Миколайович, до Президента України Зеленського Володимира Олександровича про визнання протиправним і скасування Указу в частині.

Призначити справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження у судовому засіданні з викликом (повідомленням) сторін, яке відбудеться о 12.00 год. 19 травня 2026 року в приміщенні суду за адресою: вул. Князів Острозьких, 8, корпус 5, м. Київ, 01029, про що повідомити сторони.

Справу розглядати колегією суддів у складі п'яти суддів.

Залучити до участі у справі Державну міграційну службу України та Головне управління Державної міграційної служби України в Одеській області у якості третіх осіб, які не заявляють самостійні вимоги щодо предмета спору на стороні відповідача.

Витребувати у Президента України належним чином засвідчені копії:

- листа Служби безпеки України до Офісу Президента України від 28 листопада 2022 року № 2/3/1/30343дск з відомостями щодо результатів перевірки інформації, викладеної в електронній петиції №22/163498-еп стосовно наявності у ОСОБА_1 громадянства російської федерації з усіма додатками (за наявності);

- протоколу засідання Комісії при Президентові України з питань громадянства в частині розгляду подання Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області, затверджене Державною міграційною службою України про припинення громадянства України ОСОБА_1 ;

- копію пропозиції Комісії при Президентові України з питань громадянства Президентові України щодо припинення громадянства України ОСОБА_1 .

Витребувати у Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області належним чином засвідчені копії:

- листа Служби безпеки України до територіального органу Державної міграційної служби України, а саме - до Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області з додатками щодо ОСОБА_1 ;

- подання Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області до Державної міграційної служби України про втрату громадянства України ОСОБА_1 разом із документами, передбаченими підпунктами «б» і «в» пункту 87 Порядку провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень, затвердженого Указом Президента України від 27 березня 2001 року № 215;

- інших документів, що сформували особову справу ОСОБА_1 в Головному управлінні Державної міграційної служби в Одеській області в рамках провадження з питань припинення громадянства України щодо ОСОБА_1 .

У випадку долучення до відзиву або письмових пояснень документів, які складені іноземною мовою, учаснику судового процесу необхідно подати вказані документи оформленні у встановленому порядку у перекладі на українську мову.

Встановити відповідачу п'ятнадцятиденний строк з дня отримання копії цієї ухвали для подання відзиву на позовну заяву та витребуваних доказів, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача, а також документів, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів позивачу і третім особам.

Встановити позивачу триденний строк з дня отримання відзиву на позовну заяву для подання до суду відповіді на відзив та документів, що підтверджують надіслання (надання) відповіді на відзив і доданих до нього доказів відповідачу і третім особам.

Встановити відповідачу триденний строк з дня отримання відповіді на відзив для подання до суду заперечень проти відповіді на відзив і документів, що підтверджують надіслання (надання) заперечень і доданих до нього доказів позивачу і третім особам.

Треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору мають право подати письмові пояснення щодо позову або відзиву у п'ятнадцятиденний строк з дня отримання копії цієї ухвали або триденний строк з дня отримання відзиву на позовну заяву відповідно.

Встановити Головному управління Державної міграційної служби України в Одеській області п'ятнадцятиденний строк з дня отримання копії цієї ухвали для подання витребуваних документів.

Повідомити учасників справи, що відзив на позовну заяву (відзив), відповідь на відзив і заперечення, пояснення третіх осіб щодо позову або відзиву повинні відповідати вимогам частин другої - четвертої статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повідомити учасників справи, що письмові докази, які подаються до суду, повинні бути оформлені відповідно до вимог статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, зокрема вони подаються в оригіналі або у належним чином засвідченій копії, а якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього. Копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством, зокрема, учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який знаходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення.

Повідомити учасників справи, що інформацію у справі, яка розглядається, вони можуть отримати за адресою на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за адресою: https://supreme.court.gov.ua.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання і оскарженню не підлягає.

Головуючий Р. Ф. Ханова

І. А. Гончарова

І. Я. Олендер

В. П. Юрченко

М. М. Яковенко