09 квітня 2026 року справа №200/8740/25
м. Дніпро
Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого Гаврищук Т.Г., суддів Блохіна А.А., Сіваченка І.В., розглянув в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 18 грудня 2025 року у справі №200/8740/25 (головуючий І інстанції Логойда Т.В.) за позовом ОСОБА_1 до Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії, -
Позивач звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області, в якому просив:
- визнати протиправною бездіяльність Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області, яка полягає у невиконанні обов'язку щодо розгляду його заяви про виплату № ЗВ-08.09.2025-240628, що подана через портал «Дія» 08.09.2025 року, у порядку та строки, визначені ч. 3 ст. 6 Закону України «Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об'єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, та Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України»;
- зобов'язати Комісію з розгляду питань щодо надання компенсації Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області негайно поновити розгляд його заяви про виплату № ЗВ-08.09.2025-240628, що подана через портал «Дія» 08.09.2025 року, та розглянути її у порядку і строки, що встановлені Законом України «Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об'єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, та Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України», і прийняти відповідне рішення з урахуванням висновків суду, викладених у судовому рішенні, ухваленому за результатами розгляду цієї справи.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 18 грудня 2025 року позов задоволено частково.
Визнано протиправним та скасовано рішення комісії Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області (Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України) від 08.10.2025 року № 2882 «Про зупинення розгляду заяв про надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна» в частині зупинення розгляду заяви ОСОБА_1 від 08.09.2025 року № ЗВ-08.09.2025-240628.
Зобов'язано комісію Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області (Комісію з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України) поновити розгляд заяви ОСОБА_1 від 08.09.2025 року № ЗВ-08.09.2025-240628 і розглянути її у порядку та у строк, що встановлені Законом України «Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об'єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, та Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України».
У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
В апеляційній скарзі відповідач просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове рішення про відмову у задоволенні позову в повному обсязі.
В обґрунтування доводів апеляційної скарги відповідач посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права.
Відповідач вважає, шо судом першої інстанції не було враховано, що з набранням чинності Наказу Міністерства розвитку громад та територій України від 28 лютого 2025 року №376 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» (далі - Наказ), зареєстрований в Міністерстві юстиції України 11 березня 2025 року №380/43786, затверджено Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, відповідно до якого Покровську міську територіальну громаду Покровського району Донецької області віднесли до території активних бойових дій. Через постійні обстріли та загострення безпекової ситуації в м.Покровськ та Покровській міській територіальній громаді Покровського району Донецької області, перебування на території громади небезпечно та пов'язане завідомо з загрозою для життя людини.
Суд першої інстанції не врахував ключові приписи Закону України №2923-ІХ, зокрема ч.1 ст.7 Закону №2923, яка прямо передбачає можливість зупинення розгляду заяви, абз.2 п.15 Порядку №600, який надає Комісії право зупинити розгляд заяви у разі неможливості проведення обстеження з міркувань безпеки.
Комісією Покровської міської військової адміністрації було встановлено, що об'єкт за адресою: АДРЕСА_1 , знаходиться в зоні активних бойових дій. Проведення обстеження є неможливим з міркувань безпеки. За таких умов Комісія зобов'язана була відповідно до Закону та Постанови Кабінету Міністрів України від 30.05.2023 №600 зупинити розгляд заяви. Отже, суд безпідставно дійшов висновку, що дії відповідача є протиправними, хоча вони ґрунтувалися на прямій нормі закону.
Також, зобов'язавши відповідача поновити розгляд заяви, суд першої інстанції фактично втрутився у дискреційні повноваження суб'єкта владних повноважень.
Позивач надав відзив на апеляційну скаргу, в якому проти доводів апеляційної скарги заперечував, просив апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін.
Справа розглянута у порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами відповідно до ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
Відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги відповідача.
Апеляційний суд, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, відзиву на апеляційну скаргу, дійшов висновку про те, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає виходячи з наступного.
Судом першої інстанції та під час апеляційного провадження встановлено, що позивач є власником житлового будинку, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 (далі - житловий будинок), та земельної ділянки під ним (кадастровий номер 1413200000:06:055:0058).
Вказані обставини підтверджуються, зокрема:
- свідоцтвом про право на спадщину за законом (спадкодавець - ОСОБА_2 ), що видане приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу 08.09.2025 року за реєстраційним № 865, на зазначений житловий будинок;
- витягом з Державного реєстру речових прав від 08.09.2025 року № 442572757 на зазначений житловий будинок;
- свідоцтвом про право на спадщину за законом (спадкодавець - ОСОБА_2 ), що видане приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу 17.09.2025 року за реєстраційним № 887 на зазначену земельну ділянку;
- витягом з Державного реєстру речових прав від 17.09.2025 року № 443984362 на зазначену земельну ділянку.
04.02.2025 року, тобто до набуття позивачем права власності, внаслідок бойових дій зазначений житловий будинок було знищено.
05.02.2025 року між ОСОБА_2 (матір'ю позивача, яка на той час була власником житлового будинку та земельної ділянки під ним) як замовником та ТОВ «Азов-гаррет» як виконавцем послуг був укладений договір від 05.02.2025 року № 5/2-3 про надання послуг з обстеження житлового будинку.
На виконання умов цього договору будівельним експертом І категорії ОСОБА_3 (кваліфікаційний сертифікат НОМЕР_2) проведено оцінку технічного стану і експлуатаційної придатності житлового будинку, пошкодженого внаслідок воєнних дій за вказаною адресою (Донецька обл., м.Покровськ, вул. Павла Полуботка, 71).
За результатом такого обстеження складено Технічний звіт від 15.02.2025 року № 5/2-25-3, який того ж дня затверджений директором ТОВ «Азов-гаррет».
У зазначеному Технічному звіті викладено наступний висновок: об'єкт (житловий будинок) непридатний для використання за цільовим призначенням; повністю втратив свою економічну цінність; наявні пошкодження несучих та огороджувальних конструкцій, ступінь та характер яких свідчить про небезпеку аварійного обвалення об'єкта (зруйновані об'єкти). Рекомендовано виконати роботи з демонтажу об'єкта.
Технічний звіт містить Акт обстеження пошкодженого об'єкта (додаток «Г» до Звіту).
20.02.2025 року Технічний звіт зареєстрований в Єдиній державній електронній системі у сфері будівництва за номером ТО01:2069-5373-5435-2633, що підтверджується Витягом з Реєстру будівельної діяльності щодо інформації про технічне обстеження Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва (скорочено - ЄДЕССБ).
ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 (мати позивача) померла (свідоцтво про смерть від 08.03.2025 року серії НОМЕР_1 , видане Київським відділом державної реєстрації смерті Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ).
16.06.2025 через Єдиний державний вебпортал електронних послуг «Дія» (далі - портал «Дія») позивач подав повідомлення про зруйноване або пошкоджене майно № ІП-16.06.2025-511701 (про пошкодженні та знищенні об'єкти нерухомого майна).
08.09.2025 року засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - портал «Дія») позивач звернувся до відповідача із заявою про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна (заява від 08.09.2025 року № ЗВ-08.09.2025-240628).
Оскільки формат порталу «Дія» не передбачає долучення документів до таких заяв, то 12.09.2025 року позивач звернувся до Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області із заявою від 12.09.2025 року, в якій просив:
- здійснити розгляд заяви від 08.09.2025 року № ЗВ-08.09.2025-240628 у відповідності та в строк, що встановлені Законом України «Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об'єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, та Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України», з урахуванням Технічного звіту № 5/2-25-3, який зареєстровано в ЄДЕССБ 15.02.2025 року за номером ТО01:2069-5373-5435-2633;
- прийняти рішення про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна, а саме житловий будинок, який розташовано за адресою: АДРЕСА_1 ;
- відповідь разом із рішенням Комісії надати у обумовлений чинним законодавством строк, шляхом його надсилання у електронній формі на електронну пошту, яка зазначені у заяві, а саме: RamazanovRRses@gmail.com.
До заяви додав: - копії паспорту, витягу із демографічного реєстру та РНОКПП; - скріншоти з додатку «Дія»; - свідоцтво про право на спадщину за законом на житловий будинок; - Витяг з Державного реєстру речових прав; - Технічний звіт від 15.02.2025 року № 5/2-25-3; - Витяг з Реєстру Будівельної діяльності щодо інформації про технічне обстеження Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва.
В цей же день на електрону пошту позивача від відповідача надійшло повідомлення про те, що його заява зареєстрована 12.09.2025 року за № Р-1529-1.1.
19.09.2025 року позивач в додаток до заяви від 12.09.2025 року надіслав на електроні адреси відповідача (krs.v@dn.gov.ua ; ІНФОРМАЦІЯ_3; uszn@pokrovsk-rada.gov.ua; krs.a@dn.gov.ua; distant.test2025@outlook.com) заяву, в якій виклав аналогічні прохання. До заяви, додатково до раніше поданих документів, додав:
- свідоцтво про право на спадщину за законом, видане 17.09.2025 приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу за реєстровим № 887, та Витяг з Державного реєстру речових прав від 17.09.2025 року № 443984362, які підтверджують право власності заявника на земельну ділянку за кадастровим номером 1413200000:06:055:0058, місце розташування якої знаходиться за адресою місцезнаходження житлового будинку;
- витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань від 05.02.2025 року №12025052410000168 (реєстрація кримінального провадження за заявою про те, що 04.02.2025 року внаслідок обстрілів з боку Російської Федерації отримала поранення ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (мати заявника); правова кваліфікація кримінального правопорушення - ст. 438 ч. 2 КК України);
- свідоцтво про смерть ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ;
- витяг про реєстрацію в спадковому реєстрі від 23.05.2025 року № 81284189.
Листом 26.09.2025 року № Р-1529-1.1 відповідач повідомив позивача про те, що на розгляді у Покровській міській військовій адміністрації Покровського району Донецької області перебуває його звернення щодо долучення до заяви від 08.09.2025 року №ЗВ-08.09.2025-240628, що подана через застосунок «Дія», звіту за результатами технічного обстеження від 15.02.2025 року № 5/2-25-3, щодо житлового будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , а також щодо прийняття рішення про нарахування компенсації за зруйноване нерухоме майно на найближчому засіданні Комісії у строки, передбачені чинним законодавством.
Цим же листом позивача повідомлено, що його питання буде включено до порядку денного засідання Комісії з розгляду питань щодо компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України (далі - Комісія) після безоплатного надання уповноваженому органу одного примірника Звіту та Акту технічного обстеження відповідно до п. 9 Порядку виконання невідкладних робіт щодо ліквідації наслідків збройної агресії Російської Федерації, пов'язаних із пошкодженням будівель та споруд, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.2022 року № 473. Паперові примірники документів можна надіслати до Центру надання адміністративних послуг м. Покровська за адресою: 49000, м. Дніпро, пр-т Дмитра Яворницького, буд. 89, каб. 2.
30.09.2025 року позивач разом із заявою від 30.09.2025 року направив за зазначеною відповідачем адресою оригінал Технічного звіту від 15.02.2025 року № 5/2-25-3 у паперовій формі (трекінг АТ «Укрпошта» 0205502501446, опис вкладення до поштового відправлення від 30.09.2025 року).
Листом Центру надання адміністративних послуг м. Покровська від 08.10.2025 року № 269/01-15 позивача повідомлено про те, що від нього (позивача) отримано Технічний звіт. Згідно з п.8-9 постанови Кабінету Міністрів України від 19.04.2022 №473 замовником обстеження житлового будинку повинен бути власник або співвласник знищеного майна. При розгляді документу було виявлено розбіжності даних. Власником будинку, який розташований за адресою: АДРЕСА_1 , є ОСОБА_1 , а звіт замовлено іншою особою. Тому, рекомендовано виправити невідповідності даних у документах, після чого звернутися до Центру надання адміністративних послуг м. Покровська для відповідного внесення до Державного реєстру пошкодженого та зруйнованого майна.
Рішенням Комісії Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області (Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України) від 08.10.2025 року № 2882 «Про зупинення розгляду заяв про надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна» на підставі п. 15 Порядку надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2023 року № 600 (через те, що проведення обстеження об'єкта є неможливим з міркувань безпеки), розгляд заяви, зокрема позивача від 08.09.2025 року № ЗВ-08.09.2025-240628 зупинено з 08.10.2025 року.
22.10.2025 року позивач звернувся до відповідача з черговою заявою, в якій вкотре просив здійснити розгляд заяви від 08.09.2025 року № ЗВ-08.09.2025-240628, прийняти рішення про надання компенсації за знищений житловий будинок та надати відповідні рішенням Комісії. До заяви повторно додав оригінал Технічного звіту від 15.02.2025 року № 5/2-25-3 (в паперовій формі).
Цю заяву з Технічним звітом направив на електронні адреси відповідача та кур'єрською доставкою АТ «Нова пошта» на адресу, що зазначена відповідачем у раніше наданій позивачу відповіді (на адресу Центру надання адміністративних послуг м. Покровська: 49000, м. Дніпро, пр-т Дмитра Яворницького, буд. 89, каб. 2), про що також зазначив у цій заяві. Проте ці документи не були отримані адресатом, а повернулися позивачу (трекінг АТ «Нова пошта» 59 0014 8273 9574).
Листом від 22.10.2025 року № Р-1822-1.1 відповідач повідомив позивача про те, що поданий ним Технічний звіт від 15.02.2025 № 5/2-25-3 відправлено на перевірку. Про результати проведеної перевірки та виконавця обстеження буде повідомлено додатково.
На час звернення до суду з позовом у порталі «Дія» статус Заяви позивача від 08.09.2025 року № ЗВ-08.09.2025-240628 зазначений наступним чином: «Розгляд призупинено», причина зупинки розгляду: «Проведення обстеження об'єкта є неможливим з міркувань безпеки».
Судом також встановлено, що інформація про всі дії та рішення комісії відповідача щодо поданої позивачем заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна відображена у Державному реєстрі майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України.
Так згідно з поданим до суду витягом із зазначеного Реєстру, що сформований 18.11.2025 року, в Реєстрі містить розділ «Інформація про зміну статусів заяви», в якому щодо заяви позивача міститься наступна інформація: 08.09.2025 року - заяву отримано; 13.09.2025 року - очікує обробки; 07.10.2025 року - в обробці; 08.10.2025 року - розгляд зупинено (реєстраційний номер документа в РПЗМ, що є підставою для встановлення статусу, - ДР-08.10.2025-321613); причина зміни статусу - проведення обстеження об'єкта є неможливим з міркувань безпеки.
Судом також встановлено, що розпорядженням начальника Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області від 05.12.2024 року №2267рг «Про створення та затвердження складу комісії та положення про комісію для обстеження будівель та споруд, які потребують відновлення або встановлення факту непридатності до проживання» створена Комісія з розгляду питань щодо надання компенсації.
Розпорядженням цього ж начальника від 31.07.2025 року № 454рг до зазначеного Розпорядження внесені зміни, зокрема: - затверджено склад Комісії для обстеження будівель та споруд, які потребують відновлення або встановлення факту непридатності до проживання в новій редакції; - затверджено Положення про Комісію для обстеження будівель та споруд, які потребують відновлення або встановлення факту непридатності до проживання в новій редакції (додаток 2); - відновлено роботу Комісії для обстеження будівель та споруд, які потребують відновлення або встановлення факту непридатності до проживання, з 01.07.2025 року.
Зазначені розпорядження розміщені на офіційному сайті відповідача за посиланням: https://pokrovsk-rada.gov.ua/uk/page/dokumenti-vijskovoi-administracii.
Наведені обставини сторонами не оспорюються.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Закон України «Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об'єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України, та Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України» від 23 лютого 2023 року № 2923-IX (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) (далі - Закон №2923-IX) визначає правові та організаційні засади надання компенсації за пошкодження та знищення окремих категорій об'єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України, з дня набрання чинності Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року №64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, а також правові засади створення та ведення Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України.
Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 1 Закону № 2923-IX знищені об'єкти нерухомого майна - об'єкти нерухомого майна, які розташовані в Україні та стали непридатними для використання за цільовим призначенням внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, відновлення яких є неможливим шляхом поточного або капітального ремонту, реконструкції, реставрації чи економічно недоцільним:
а) квартири, інші житлові приміщення в будівлі, будинки садибного типу, садові та дачні будинки;
б) об'єкти будівництва (будинки садибного типу, садові та дачні будинки), в яких на момент знищення були зведені несучі та зовнішні огороджувальні конструкції (крім світлопрозорих конструкцій та заповнення дверних прорізів), щодо яких отримано право на виконання будівельних робіт;
в) складові частини об'єктів будівництва (квартири, інші житлові приміщення в будівлі), які після прийняття в експлуатацію є самостійними об'єктами нерухомого майна, за умови що на момент знищення в об'єкта будівництва були зведені несучі та зовнішні огороджувальні конструкції (крім світлопрозорих конструкцій та заповнення дверних прорізів), щодо яких отримано право на виконання будівельних робіт.
Згідно частини 1 статті 2 Закону № 2923-IX отримувачами компенсації за пошкоджені/знищені об'єкти нерухомого майна (далі - отримувачі компенсації) є: 1) фізичні особи - громадяни України, які є: а) власниками пошкоджених/знищених об'єктів нерухомого майна.
Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, позивач є власником житлового будинку, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 (далі - житловий будинок), та земельної ділянки під ним (кадастровий номер 1413200000:06:055:0058).
Наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 28.02.2025 року № 376, що зареєстрований в Міністерстві юстиції України 11.03.2025 року за № 380/43786, затверджено Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією.
До п. 3 «Території активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси» розд. І «Території, на яких ведуться (велися) бойові дії» цього Переліку внесена Покровська міська територіальна громада Покровського району Донецької області (місце розташування знищеного об'єкта нерухомого майна позивача), з датою початку бойових дій - 23.08.2024 року, дата завершення - відсутня.
Згідно із частиною 1 статті 4 Закону № 2923-IX заява про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна подається до Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації, уповноваженої розглядати заяви про надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна на відповідній території. Така заява подається під час дії воєнного стану та протягом одного року з дня його припинення або скасування на території, на якій розташований (розташовувався) знищений об'єкт нерухомого майна.
Заява про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна подається щодо кожного знищеного об'єкта нерухомого майна окремо.
Частиною 17 статті 4 Закону № 2923-IX встановлено, що заява про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна направляється на розгляд Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації, уповноваженої розглядати заяви про надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна на відповідній території, автоматично програмними засобами Реєстру пошкодженого та знищеного майна.
Порядок розгляд заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна визначено статтею 6 Закону № 2923-IX.
Згідно частини 1 цієї статті розгляд заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна Комісією з розгляду питань щодо надання компенсації включає, зокрема,:
1) встановлення наявності/відсутності підстав для отримання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна;
2) встановлення наявності/відсутності пріоритетного права на отримання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна;
3) збирання документів та/або інформації, необхідних для прийняття рішення про надання компенсації, шляхом:
а) доступу до відповідних інформаційно-комунікаційних систем державної та комунальної форм власності та отримання документів та/або інформації з них;
б) витребовування від державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності документів та/або інформації (у тому числі з метою поновлення втрачених документів, необхідних для прийняття рішення про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна) (за необхідності);
в) витребовування від отримувача компенсації оригіналів документів, визначених частиною сьомою статті 4 цього Закону, для засвідчення вірності поданих копій, у разі якщо такі документи (відомості з таких документів) відсутні в осіб, визначених підпунктом "б" цього пункту, та в інформаційно-комунікаційних системах державної та комунальної форм власності.
4) забезпечення проведення обстеження об'єкта (крім випадків його проведення до розгляду заяви);
5) прийняття рішення про надання/відмову у наданні компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна;
Частиною 3 статті 6 Закону № 2923-IX визначено, що строк розгляду заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна Комісією з розгляду питань щодо надання компенсації не повинен перевищувати 30 календарних днів з дня подання заяви.
За рішенням Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації строк розгляду заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна може бути продовжено на 30 календарних днів, якщо знищений об'єкт нерухомого майна знаходиться на території територіальної громади, яка розташована в районі проведення воєнних (бойових) дій або перебуває в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) відповідно до переліку, затвердженого центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику з питань тимчасово окупованих територій.
У відповідності до вимог частин 1 та 2 статті 7 Закону № 2923-IX підставою для зупинення розгляду заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна Комісією з розгляду питань щодо надання компенсації є:
1) неподання або подання не в повному обсязі документів (відомостей), визначених частиною сьомою статті 4 цього Закону;
2) наявність у Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації документально підтверджених відомостей про те, що отримувачу компенсації або його спадкоємцю вручено підозру про вчинення кримінального правопорушення, передбаченого розділом I "Злочини проти основ національної безпеки України" Особливої частини Кримінального кодексу України.
Комісія з розгляду питань щодо надання компенсації у строк, встановлений для розгляду заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна, приймає рішення про зупинення розгляду заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна та невідкладно, але не пізніше наступного робочого дня з дня прийняття такого рішення, повідомляє про це заявника у спосіб, у який було подано заяву.
Рішення має містити вичерпний перелік підстав для зупинення розгляду заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна.
Отже, статтею 7 Закону № 2923-IX визначено вичерпний перелік підстав для зупинення розгляду заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна.
Постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2023 № 600 затверджено Порядок надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна (далі - Порядок № 600, у редакції, чинній на момент спірних правовідносин).
Порядок прийнято відповідно до статті 8 Закону № 2923 та визначає механізм надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна та її використання відповідно до вказаного Закону.
Згідно пункту15 Порядку № 600 розгляд заяви здійснюється Комісією відповідно до статей 6, 7, частин четвертої - шостої статті 8 Закону.
Для підтвердження факту знищення об'єкта нерухомого майна Комісія перевіряє наявність в Реєстрі пошкодженого та знищеного майна таких відомостей:
акт комісійного обстеження, проведеного відповідно до пункту 8-1 Порядку виконання невідкладних робіт щодо ліквідації наслідків збройної агресії Російської Федерації, пов'язаних із пошкодженням будівель та споруд, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 квітня 2022 р. №473 (Офіційний вісник України, 2022 р., № 37, ст. 1981);
та/або звіт з технічного обстеження, проведеного відповідно до пункту 9 зазначеного Порядку;
або акт дистанційного обстеження, проведеного відповідно до особливостей проведення дистанційного обстеження знищених окремих категорій об'єктів нерухомого майна, які розташовані на територіях можливих бойових дій, для яких не визначена дата припинення можливості бойових дій, на територіях активних бойових дій, територіях активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси, для яких не визначена дата завершення бойових дій, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 7 липня 2025р. № 815.
У разі відсутності таких відомостей в Реєстрі пошкодженого та знищеного майна Комісія вживає заходів до проведення обстеження відповідно до законодавства шляхом звернення до уповноваженого органу або самостійно, якщо вона виконує функції Комісії відповідно до зазначеного Порядку та особливостей проведення дистанційного обстеження знищених окремих категорій об'єктів нерухомого майна, які розташовані на територіях можливих бойових дій, для яких не визначена дата припинення можливості бойових дій, на територіях активних бойових дій, територіях активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси, для яких не визначена дата завершення бойових дій, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 7 липня 2025 р. № 815.
Комісія має право зупинити розгляд заяви щодо знищених об'єктів нерухомого майна в разі, коли проведення обстеження об'єкта є неможливим з міркувань безпеки.
З викладеного вбачається, що пунктом 15 Порядку № 600 передбачено право Комісії зупинити розгляд заяви щодо знищених об'єктів нерухомого майна в разі, коли проведення обстеження об'єкта є неможливим з міркувань безпеки.
Водночас, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції правомірно не було застосовано цю норму до спірних правовідносин, виходячи з наступного.
Як вже встановлено вище, статтею 7 Закону № 2923-IX визначено вичерпний перелік підстав для зупинення розгляду заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна: 1) неподання або подання не в повному обсязі документів (відомостей), визначених частиною сьомою статті 4 цього Закону; 2) наявність у Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації документально підтверджених відомостей про те, що отримувачу компенсації або його спадкоємцю вручено підозру про вчинення кримінального правопорушення, передбаченого розділом I "Злочини проти основ національної безпеки України" Особливої частини Кримінального кодексу України.
Постанова Кабінету Міністрів України від 30.05.2023 № 600, якою затверджено Порядок надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна, прийнята на виконання Закону № 2923-IX, а тому не може звужувати чи змінювати права, передбачені Законом.
Колегія суддів трактує надане пунктом 15 Порядку № 600 комісії право зупинити розгляд заяви щодо знищених об'єктів нерухомого майна в разі, коли проведення обстеження об'єкта є неможливим з міркувань безпеки, як звуження прав особи. Більш того невизначення часових меж такого зупинення у комбінації з необмеженою дискрецією у цьому питанні не відповідає ключовим ознакам принципу верховенства права, а саме: юридичній визначеності та заборонні свавілля, яке породжується через таку необмежену дискрецією.
Верховний Суд неодноразово наголошував, що суди не повинні застосовувати положення нормативно-правових актів, які не відповідають Конституції та законам України, незалежно від того, чи оскаржувались такі акти в судовому порядку та чи є вони чинними на момент розгляду справи, тобто згідно з правовою позицією Верховного Суду такі нормативно-правові акти (як закони, так і підзаконні акти) не можуть застосовуватися навіть у випадках, коли вони є чинними (постанови від 12 березня 2019 року у справі №913/204/18, від 10 березня 2020 року у справі № 160/1088/19).У випадку суперечності норм підзаконного акту нормам закону слід застосовувати норми закону, оскільки він має вищу юридичну силу.
З огляду на викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що відповідачем безпідставно було зупинено розгляд заяви позивача щодо належного йому об'єкту нерухомості у зв'язку з неможливістю проведення обстеження об'єкту з міркувань безпеки, а тому правомірно задоволено позов в цій частині.
Щодо доводів апеляційної скарги про втручання судом першої інстанції в дискреційні повноваження відповідача, колегія суддів зазначає, що у разі відсутності у суб'єкта владних повноважень законодавчо закріпленого права адміністративного розсуду при вчиненні дій/прийнятті рішення, та встановлення у судовому порядку факту протиправної поведінки відповідача, зобов'язання судом суб'єкта прийняти рішення конкретного змісту не можна вважати втручанням у дискреційні повноваження, адже саме такий спосіб захисту порушеного права є найбільш ефективним та направлений на недопущення свавілля в органах влади.
Оскільки під час розгляду справи судом встановлено протиправність дій Комісії щодо зупинення розгляду заяви позивача, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що належним способом захисту порушеного права позивача є зобов'язання комісію Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області (Комісію з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України) поновити розгляд заяви ОСОБА_1 від 08.09.2025 року № ЗВ-08.09.2025-240628 і розглянути її у порядку та у строк, що встановлені Законом України «Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об'єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, та Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України».
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
За приписами пункту 1 частини першої статті 316 КАС України суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Оцінюючи доводи апеляційної скарги, суд зазначає, що ці доводи були ретельно перевірені та проаналізовані судом першої інстанції під час розгляду та ухвалення рішення, їм була надана відповідна правова оцінка, жодних нових аргументів, які б доводили порушення судом першої інстанцій норм матеріального права, у апеляційній скарзі не наведено.
У контексті оцінки доводів апеляційної скарги колегія суддів звертає увагу на позицію Європейського суду з прав людини, зокрема, у справах «Проніна проти України» (пункт 23) та «Серявін та інші проти України» (пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.
Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент.
Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення.
Оскільки судом першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги правильно встановлені обставини справи, судове рішення є обґрунтованим, ухваленим з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення суду першої інстанції не вбачається.
Апеляційний суд дійшов висновку про те, що підстави для скасування рішення суду першої інстанції відсутні, а тому відхиляє апеляційну скаргу і залишає судове рішення без змін.
Керуючись статтями 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 18 грудня 2025 року у справі № 200/8740/25 - залишити без задоволення.
Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 18 грудня 2025 року у справі №200/8740/25 - залишити без змін.
Повне судове рішення складено 09 квітня 2026 року.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її ухвалення та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня проголошення в порядку, передбаченому ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя Т.Г. Гаврищук
Судді А.А. Блохін
І.В. Сіваченко