Рішення від 09.04.2026 по справі 420/34480/25

Справа № 420/34480/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 квітня 2026 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Свиди Л.І.

розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , третя особа - ІНФОРМАЦІЯ_2 , про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До суду звернувся ОСОБА_1 з позовною заявою до ІНФОРМАЦІЯ_1 , третя особа - ІНФОРМАЦІЯ_2 , про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо не внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про виключення позивача з військового обліку як непридатного до військової служби, зобов'язання відповідача внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомості щодо позивача про виключення його з військового обліку як непридатного до військової служби.

За цією позовною заявою відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами у відповідності до ст. 262 КАС України та наданий відповідачу строк для подання до суду відзиву на цю заяву, позивачу - відповіді на відзив, третій особі - пояснень щодо суті спору.

Позов обґрунтований позивачем тим, що під час проходження ВЛК встановлена непридатність його до військової служби з виключенням з військового обліку. Позивач звернувся до відповідача із зверненням про внесення даних щодо виключення позивача з військового обліку до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, однак такі дані відповідачем не внесені. Таким чином, позивача просить визнати бездіяльність відповідача щодо не внесення даних про виключення його з військового обліку до реєстру та зобов'язати відповідача вчинити такі дії.

Від відповідача відзив на позовну заяву до суду не надходив.

Від третьої особи пояснень щодо суті спору до суду не надходило.

Дослідивши матеріали справи, а також обставини, якими обґрунтовуються вимоги, докази, якими вони підтверджуються, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.

З наданих до суду доказів вбачається, що ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_3 пройшов медичний огляд ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_1 та йому видана довідка ВЛК від 30.09.2022 року про те, що він не придатний до військової служби з виключенням з військового обліку.

В Військовому квитку позивача серії НОМЕР_1 проставлена відмітка про виключення позивача з військового обліку 30.09.2022 року.

Однак за даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів позивач є військовозобов'язаним та перебуває на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_4 , про що свідчать дані «Резерв+», наявні в справі.

Враховуючи зазначені обставини, позивач 28.08.2025 року звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 , а також ІНФОРМАЦІЯ_5 із заявами про виправлення недостовірних даних Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо позивача, однак оскільки ці заяви не були розглянуті цими територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, адвокат позивача 01.09.2025 року направив на адресу відповідача та третьої особи адвокатські запити з проханням повідомити про результати розгляду цих заяв.

Позивачем 09.09.2025 року отримана відповідь на звернення позивача від 28.08.2025 року від ІНФОРМАЦІЯ_5 про те, що позивач не перебуває на обліку в цьому територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки та в цій відповіді роз'яснено необхідність звернення з такою заявою до центру комплектування та соціальної підтримки за місцем обліку.

Від ІНФОРМАЦІЯ_1 жодної відповіді на звернення позивача не надійшло, про що зазначено в позові та доказів розгляду звернення позивача відповідач до суду не надав.

Оскільки відповідачем дані щодо виключення позивача з військового обліку не внесені, він звернувся до суду з вимогою про визнання такої бездіяльності протиправною та зобов'язання відповідача вчинити такі дії.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» №64/2022 від 24.02.2022 року в Україні введено воєнний стан, який на підставі Указів Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» продовжувався та станом на час розгляду справи триває.

Відповідно до положень п. 2 ч. 1 ст. 9 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» призовник, військовозобов'язаний та резервіст має право звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.

Відповідно до п. 1, 8, 9, 11 «Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 року №154, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.

Завданнями територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки є, зокрема, забезпечення в межах своїх повноважень адміністрування (територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя) та ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (Реєстр) (районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки).

Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань, зокрема: ведуть військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів; оформлюють та видають військово-облікові документи призовникам, військовозобов'язаним та резервістам; забезпечують захист цілісності бази Реєстру, його апаратного та програмного забезпечення, достовірності даних Реєстру, захист від несанкціонованого доступу, незаконного використання, копіювання, спотворення, знищення даних Реєстру, безпеку персональних даних відповідно до Законів України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», «Про захист інформації в інформаційно-комунікаційних системах», «Про захист персональних даних» та міжнародних договорів у сфері захисту інформації, згоду на обов'язковість яких надано Верховною Радою України; розглядають звернення військовослужбовців, працівників та членів їх сімей, а також громадян з питань, що належать до компетенції територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а також ведуть прийом громадян, які звертаються із зазначених питань, видають необхідні довідки та інші документи.

Районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки також забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних відповідно до законодавства та в порядку, визначеному Міноборони; надають громадянам України інформацію відповідно до статті 9 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» шляхом взаємодії (обміну інформацією) через інформаційні (інформаційно-телекомунікаційні) системи Мінцифри в порядку, визначеному спільним наказом Мінцифри з Міноборони.

Відповідно до ст. 1, ч. 1, 5, 8, 9 ст. 5 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.

Держателем Реєстру є Міністерство оборони України, розпорядником Реєстру є Генеральний штаб Збройних Сил України, а Служба безпеки України та розвідувальні органи України є органами адміністрування та ведення Реєстру. Адміністратором Реєстру є Держатель Реєстру.

Органами адміністрування Реєстру в межах своїх повноважень є: уповноважений орган адміністрування держателя Реєстру; оперативні командування; територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя; Центральне управління Служби безпеки України; відповідні підрозділи розвідувальних органів України.

Органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України.

Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних.

Таким чином, відповідач - ІНФОРМАЦІЯ_1 є органом ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та повинен забезпечувати актуалізацію його бази даних.

Згідно з положеннями ч. 1 ст. 6, ч. 1 ст. 7, ч. 1, 2 ст. 9 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» до Реєстру вносяться, обробляються та зберігаються в базі даних Реєстру такі відомості: 1) персональні дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів; 2) службові дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

До персональних даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста належать, зокрема: відомості про встановлення, зміну групи інвалідності; відомості про результати медичних оглядів, що проводяться з метою визначення придатності до виконання військового обов'язку.

Призовник, військовозобов'язаний та резервіст має право: 1) отримувати інформацію про своє включення (невключення) до Реєстру та відомості про себе, внесені до Реєстру, в тому числі через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста; 2) звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.

Призовник, військовозобов'язаний та резервіст зобов'язаний подавати до органу ведення Реєстру достовірну інформацію про свої персональні дані, що вносяться до Реєстру.

Позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 із заявою від 28.08.2025 року про внесення даних до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про непридатність його до військової служби з виключенням з військового обліку, однак відповідач цю заяву не розглянув, відзив на позовну заяву до суду не направив та доказів, які б спростовували ці обставини до суду не надав.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, однак відповідач не довів правомірність своїх дій (бездіяльності).

Слід зазначити, що відповідно до даних військового квитка позивача серії НОМЕР_1 позивача взято на військовий облік до ІНФОРМАЦІЯ_1 20.08.2022 року.

Враховуючи зазначені обставини, а також не розгляд звернення позивача від 28.08.2025 року, ІНФОРМАЦІЯ_1 допущена протиправна бездіяльність щодо розгляду цього звернення позивача.

Згідно з ч. 2 ст. 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Оскільки відповідач заяву позивача від 28.08.2025 року по суті не розглянув, не прийняв рішення щодо внесення даних до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, або відмови в їх внесенні, суд вважає необхідним вийти за межі позовних вимог позивача та визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо розгляду його звернення від 28.08.2025 року про внесення даних до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів стосовно визнання позивача непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку, а також зобов'язати відповідача розглянути заяву позивача від 28.08.2025 року про внесення даних до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів стосовно визнання позивача непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку.

При цьому, позовні вимоги позивача щодо визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо не внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про виключення з військового обліку позивача, зобов'язання відповідача внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомості про непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку позивача є передчасними, оскільки внесення відомостей пов'язано саме з розглядом заяви позивача, а вона відповідачем по суті не розглянута.

Тому в цій частині позов задоволенню не підлягає.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Згідно з ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Враховуючи вищезазначене та оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню в частині визнання протиправною бездіяльності ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо розгляду його звернення від 28.08.2025 року про внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів стосовно визнання позивача непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку, зобов'язання відповідача розглянути заяву позивача від 28.08.2025 року про внесення даних до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів стосовно визнання позивача непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку, а в іншій частині позов задоволенню не підлягає.

Керуючись ст. 6, 14, 90, 139, 243-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), третя особа - ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо не внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про виключення позивача з військового обліку як непридатного до військової служби, зобов'язання відповідача внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомості щодо позивача про виключення його з військового обліку як непридатного до військової служби - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо розгляду звернення ОСОБА_1 від 28.08.2025 року про внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів стосовно визнання ОСОБА_1 непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку.

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 розглянути заяву ОСОБА_1 від 28.08.2025 року про внесення даних до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів стосовно визнання ОСОБА_1 непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку.

В задоволенні іншої частини позовних вимог ОСОБА_1 - відмовити.

Стягнути з ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) сплачений судовий збір у розмірі 968,96 грн.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення суду може бути оскаржено в порядку та строки, встановлені ст. 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Леонід СВИДА