Рішення від 09.04.2026 по справі 420/43089/25

Справа № 420/43089/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 квітня 2026 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді: Юхтенко Л.Р.,

розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні Одеського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 , місце знаходження: АДРЕСА_2 ) та ІНФОРМАЦІЯ_2 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 , місце знаходження: АДРЕСА_3 ) про визнання протиправною бездіяльність щодо не внесення відповідної інформації та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду 30 грудня 2025 року (документ сформований в системі Електронний суд 29.12.2025) надійшла позовна заява ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 , місце знаходження: АДРЕСА_2 ) та ІНФОРМАЦІЯ_2 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 , місце знаходження: АДРЕСА_3 ), в якій просив:

Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо невнесення відомостей про непридатність до військової служби ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів;

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 повторно розглянути заяву від 08.12.2025 року про внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про визнання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 непридатним до військової служби на підставі довідки ВЛК від 15.07.2022 року та тимчасового посвідчення військовозобов'язаного НОМЕР_3 з урахування правової позиції суду.

Стягнути з ІНФОРМАЦІЯ_1 . ІНФОРМАЦІЯ_2 на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 судові витрати зі сплати судового збору.

Ухвалою суду від 02 січня 2026 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення (виклику) сторін в порядку ч. 5 ст. 262 КАС України.

На обґрунтування позовних вимог зазначено, що 15 липня 2022 року позивач пройшов медичний огляд військово-лікарською комісією (ВЛК) при ІНФОРМАЦІЯ_5 . За результатами проведеного медичного огляду позивача було визнано непридатним до військової служби на підставі ст. 23б, 64б графу II Розкладу хвороб, що підтверджується довідкою ВЛК від 15.07.2022 року.

Після проходження медичного огляду позивачу ІНФОРМАЦІЯ_6 було видано тимчасове посвідчення військовозобов'язаного НОМЕР_3 , у п. 7 якого наявна інформація про непридатність до військової служби. У п. 13. тимчасового посвідчення військовозобов'язаного НОМЕР_3 наявна відмітка про взяття на військовий облік ІНФОРМАЦІЯ_6 ,11.07.2022 року, відмітка про зняття з військового обліку відсутня.

Позивач через свого представника звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_7 із заявою від 08.12.2025 року (для передачі ІНФОРМАЦІЯ_5 ) про внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, далі - Реєстр про непридатність до військової служби.

Листом від 15.12.2025 р. № 1/2887 ІНФОРМАЦІЯ_8 , відповідач 1 повідомив, що не вбачається за можливе внести відомості до Реєстру відносно позивача, оскільки відповідач не є суб'єктом ведення Реєстру, а також через те, що у документах наявні розбіжності, які відповідачем не можуть бути підтверджені або спростовані, оскільки документацію за відповідний період знищено у встановленому порядку на підставі розпорядження начальника ІНФОРМАЦІЯ_9 з метою недопущення неправомірного використання інформації державою-агресором.

Позивач зазначає, що у п. 12. Особливі відмітки тимчасового посвідчення військовозобов'язаного НОМЕР_3 наявна інформація про те, що позивач не підлягає призову на військову службу під час мобілізації на підставі абз. 3 ч. 1 ст. 23 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», тобто не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років, крім тих, які мають заборгованість із сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму платежів за три місяці.

Інформація про непридатність до військової служби за результатом проходження медичного огляду та інформація про наявну відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації не стосується одна одної.

Відповідач 1 у листі від 15.12.2025 р. № 1/2887 згадує про те, що відомості щодо наявної групи інвалідності позивача відсутні, у зв'язку з чим підстав для отримання відстрочки від призову на військову службу за мобілізацією не вбачається.

На думку позивача, Відповідач 1 дійшов до хибного висновку, оскільки відстрочка позивачем була отримана на підставі абз. 3, а не абз. 2 «не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані: визнані в установленому порядку особами з інвалідністю або відповідно до висновку військово-лікарської комісії тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров'я на термін 6-12 місяців (з наступним проходженням військово-лікарської комісії)».

Проходження медичного огляду та отримання відстрочки це дві різні процедури, які здійснюються окремо одна від одної.

Відомості, які наявні у Реєстрі (взагалі відсутні) не співпадають з відомостями, які наявні у тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного НОМЕР_3 та у довідці ВЛК від 15.07.2022 року, що стосуються проходження медичного огляду та прийнятого рішення за результатом такого огляду.

На думку позивача, цим листом відповідач 1 фактично відмовив у внесенні відомостей відносно позивача до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про непридатність до військової служби згідно інформації, яка наявна у довідці ВЛК від 15.07.2022 року та у тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного НОМЕР_3 .

Позивач вважає бездіяльність відповідачів протиправною та, на його думку, єдиним способом захисту його законних прав та інтересів є звернення до суду із позовом про визнання бездіяльності відповідача 1, який підпорядковується відповідачу 2 протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, а саме повторно розглянути заяву позивача від 08.12.2025 року з урахуванням правової позиції суду та внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомості про непридатність до військової служби згідно довідки ВЛК від 15.07.2022 року та тимчасового посвідчення військовозобов'язаного НОМЕР_3 .

Таким чином буде приведено у відповідність відомості в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

До суду 11 лютого 2026 року від ІНФОРМАЦІЯ_10 надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого представник відповідача позовні вимоги не визнає та просить відмовити у задоволенні позову, зазначивши, що суть позовних вимог зводиться до нібито протиправної бездіяльності щодо не внесення відповідної інформації та зобов'язання вчинити певні дії, та враховуючи звернення позивача із заявою від 08.12.2025 року до виключення позивача з військового обліку та внесення відповідних даних до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр).

Так, представник відповідача зазначає, що відповідно до даних АІТС «Оберіг» вбачається, що ОСОБА_1 взятий на облік автоматично засобами Реєстру відповідно до Постанови КМУ №932 від 16.08.2024 року та перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_11 . Інформація про проходження ним медичного огляду для визначення стану придатності до військової служби в Реєстрі відсутня. Крім того, за наявною інформацією його адреса задекларованого (зареєстрованого) проживання не знаходиться на території відповідальності ІНФОРМАЦІЯ_10 , у зв'язку із чим відділ не є належним суб'єктом ведення Реєстру щодо позивача.

У доданих до заяви від 08.12.2025р., яка надсилалась на адресу ІНФОРМАЦІЯ_10 , копій тимчасового посвідчення та довідки ВЛК містяться записи щодо визнання ОСОБА_1 військово-лікарською комісією 15.07.2022 року непридатним до військової служби за ст.ст.23б, 646 Наказу МОУ №402-08. Крім того, у п.12 «Особливі відмітки» тимчасового посвідчення міститься запис щодо надання відстрочки від призову на військову службу на підставі абз.Зч.І ст.23 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», засвідчений начальником ІНФОРМАЦІЯ_7 .

Разом з цим, відповідно до вимог Наказу МОУ №402-08 в редакції чинній на момент відповідних правовідносин, постанови ВЛК із формулюванням «Непридатний до військової служби» не існувало, приймались постанови "Непридатний до військової служби у мирний час, обмежено придатний у воєнний час" або "Непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку", які мали різні підстави та різні правові наслідки.

Таким чином, відмітки, проставлені у військовому квитку щодо непридатності до військової служби, а також надання відстрочки, суперечать одна одній, оскільки містять різні правові підстави та передбачають різні правові наслідки, що унеможливлює однозначне визначення правового статусу громадянина у відповідний період. З огляду на викладене, а також з урахуванням невідповідності зазначеного у довідці формулювання вимогам чинного на той час нормативно-правового регулювання, а також наявності зазначених відміток у тимчасовому посвідчення, виникають обґрунтовані сумніви щодо автентичності (достовірності) зазначеної довідки ВЛК та тимчасового посвідчення.

Також представник відповідача зазначив, що при зверненні позивача через представника до ІНФОРМАЦІЯ_10 засобами поштового зв'язку із заявою від 08.12.2025 року йому було надано відповідь листом за вих.№1/2887 від 15.12.2025р., щодо неможливості підтвердження підстав виключення з військового обліку за станом здоров'я, оскільки відповідно до розпорядження начальника ІНФОРМАЦІЯ_9 з метою запобігання неправомірного застосування стороною збройної агресії документи відповідного періоду були знищені, що підтверджується відповідним актом №8/1029/1 від 08.07.2022р. Також було повідомлено, про необхідність особистої явки до ІНФОРМАЦІЯ_10 з оригіналами військово-облікового документа та паспортом громадянина України, а також наявною медичною документацією, для перевірки наявності підстав виключення з військового обліку та актуалізації інформації в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Своєю чергою до суду 17 лютого 2026 року від представник позивача надійшла відповідь на відзив, відповідно до якої представник наполягав на задоволенні позову.

Вивчивши матеріали справи, а також обставини, якими обґрунтовуються вимоги, докази, якими вони підтверджуються, суд встановив таке.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_12 , що підтверджено копією паспорта громадянина України.

Відповідно до відповіді № 2684417 від 09.04.2026 року з Єдиного державного демографічного реєстру ОСОБА_1 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_4 , дата реєстрації: 22.02.2022.

Матеріалами справи підтверджено, що 15 липня 2022 року позивач пройшов медичний огляд військово-лікарською комісією (ВЛК) при ІНФОРМАЦІЯ_5 , за результатами якого зроблено висновок, що «непридатний до військової служби» на підставі ст. 23б, 64б графу II Розкладу хвороб, що підтверджується довідкою ВЛК від 15.07.2022 року.

Суд встановив, що після проходження медичного огляду позивачу ІНФОРМАЦІЯ_6 було видано позивачу тимчасове посвідчення військовозобов'язаного НОМЕР_3 , відповідно до пункту 7 якого визнаний непридатним до військової служби ст.23б, 64б графу II Розкладу хвороб н-з МОУ № 402/2008р.

У пункті 12 тимчасового посвідчення військовозобов'язаного НОМЕР_3 «Особливі відмітки» міститься запис щодо надання відстрочки від призову на військову службу на підставі абз. 3 ч.І ст.23 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», засвідчений начальником ІНФОРМАЦІЯ_7 .

У пункті НОМЕР_4 тимчасового посвідчення військовозобов'язаного НОМЕР_3 наявна відмітка про взяття на військовий облік ІНФОРМАЦІЯ_6 ,11.07.2022 року.

У пункті 14 відсутній запис про виключення позивача з військового обліку військовозобов'язаних.

Позивач через свого представника звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_7 із заявою від 08.12.2025 року (для передачі ІНФОРМАЦІЯ_5 ) про внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, далі - Реєстр про непридатність до військової служби.

Листом від 15.12.2025 р. № 1/2887 ІНФОРМАЦІЯ_8 , відповідач 1 повідомив, що не вбачається за можливе внести відомості до Реєстру відносно позивача, оскільки відповідач не є суб'єктом ведення Реєстру, а також через те, що у документах наявні розбіжності, які відповідачем не можуть бути підтверджені або спростовані, оскільки документацію за відповідний період знищено у встановленому порядку на підставі розпорядження начальника ІНФОРМАЦІЯ_9 з метою недопущення неправомірного використання інформації державою-агресором.

Також відповідно до витягу з ЄДРПВ стосовно позивача, судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , взятий на військовий облік ІНФОРМАЦІЯ_13 , 07.02.2009; порушник ВО: Так з 16.09.2025 по 15.09.2026, причина: не став на військовий облік за місцем оформлення ВПО (ст. 37 ЗУ «Про військовий обов'язок і військову службу»); службові примітки: автоматичне взяття на облік згідно змін від 01.04.25 до постанови КМУ № 932.

Проаналізувавши положення чинного законодавства, обставини справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не належать задоволенню, з огляду на таке.

Відповідно до статті 65 Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.

Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб, який було продовжено відповідними Указами Президента України та діє до теперішнього часу.

Указом Президента України від 24.02.2022 № 69/2022 «Про загальну мобілізацію» постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію.

Статтею 1 Закону України №3543 «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (далі - Закон №3543, в редакції на час виникнення спірних відносин) визначено, що мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.

Абзацом 5 статті 1 Закону №3543 визначено, що особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

Статтею 1 Закону України «Про оборону України» передбачено, що воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози та забезпечення національної безпеки, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

Статтею 1 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» (далі, - Закон № 2232-ХІІ) визначено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.

Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення, посади в яких комплектуються військовослужбовцями. Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; взяття громадян на військовий облік; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов (направлення) на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку. Від виконання військового обов'язку громадяни України звільняються на підставах, визначених цим Законом.

Приписами частин 2-3 статті 1 Закону №2232-XII визначено, що військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення та Державної спеціальної служби транспорту (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями. Військовий обов'язок включає підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.

Відповідно до ч. 1, 3 ст. 33 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» військовий облік громадян України поділяється на облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Військовий облік усіх призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться за місцем їх проживання і відповідно до обсягу та деталізації поділяється на персонально-якісний, персонально-первинний та персональний.

Згідно з ч. 5 цієї статті Закону, військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Частиною 6 статті 37 Закону №2232-ХІІ врегульовані підстави для виключення з військового обліку у відповідних ТЦК та СП.

Так, виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів розвідувальних органів України - у відповідному підрозділі розвідувальних органів України) підлягають громадяни України, які:

1) померли або визнані в установленому законом порядку безвісно відсутніми або оголошені померлими;

2) припинили громадянство України;

3) визнані непридатними до військової служби;

4) досягли граничного віку перебування в запасі;

5) були кандидатами для прийняття на військову службу за контрактом відповідно до частини десятої статті 20 цього Закону, але не були прийняті на військову службу за контрактом;

6) звільнені з військової служби за контрактом відповідно до підпунктів "й" або "к" пункту 3 частини п'ятої статті 26 цього Закону.

Матеріалами справи підтверджено, що 15 липня 2022 року позивач пройшов медичний огляд військово-лікарською комісією (ВЛК) при ІНФОРМАЦІЯ_5 , за результатами якого зроблено висновок, що «непридатний до військової служби» на підставі ст. 23б, 64б графу II Розкладу хвороб, що підтверджується довідкою ВЛК від 15.07.2022 року, та ІНФОРМАЦІЯ_6 позивачу видано позивачу тимчасове посвідчення військовозобов'язаного НОМЕР_3 , відповідно до пункту 7 якого визнаний непридатним до військової служби ст.23б, 64б графу II Розкладу хвороб н-з МОУ № 402/2008р.

Водночас у пункті 14 тимчасового посвідчення військовозобов'язаного позивача відсутній запис про виключення позивача з військового обліку військовозобов'язаних.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить із застосування норм права таким чином.

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів»від16 березня 2017 року № 1951-VIII (далі, - Закон № 1951-VIII) єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.

Основними завданнями Реєстру є: 1) ідентифікація призовників, військовозобов'язаних, резервістів та забезпечення ведення військового обліку громадян України;2) інформаційне забезпечення комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань особовим складом у мирний час та в особливий період; 3) інформаційне забезпечення громадян України, у тому числі осіб, звільнених з військової служби, які мають право на пенсію, та членів сімей загиблих військовослужбовців відомостями щодо виконання ними військового обов'язку (ч. 1 ст. 2 Закону № 1951-VIII).

З метою оптимізації та ідентифікації відомостей Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів в цілях національної безпеки та оборони України Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №932 від 16 серпня 2024 року «Про реалізацію експериментального проекту з автоматичної верифікації та перевірки відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів», якою затверджено Порядок реалізації експериментального проекту з автоматичної верифікації та перевірки відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Порядок №932).

Відповідно до п. 7постанови КМУ №932 від 16 серпня 2024 року Міністерству оборони установленопротягом 10 робочих днів з дня отримання від Адміністрації Державної прикордонної служби відомостей про громадян України чоловічої статі віком від 16 до 60 років забезпечити внесення записів або змін до записів в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Пунктом 1 Порядку №932 передбачено, що цей Порядок визначає, зокрема: механізм реалізації експериментального проекту з автоматичної верифікації та перевірки відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - експериментальний проект) шляхом електронної інформаційної взаємодії між національними електронними інформаційними ресурсами у цілях національної безпеки та оборони України; порядок формування переліку громадян України чоловічої статі віком від 16 до 60 років, персональні дані яких підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Відповідно до п. 17-1 Порядку №932 стосовно громадян України чоловічої статі віком від 16 до 60 років ДМС одноразово формує перелік відомостей, зазначених у підпунктах 1 - 11 пункту 5 цього Порядку, та передає їх Міноборони для внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів в установленому законодавством порядку з використанням засобів захисту інформації, що мають сертифікат відповідності або позитивний експертний висновок за результатами державної експертизи у сфері захисту інформації, з дотриманням вимог законодавства про захист персональних даних.

Подальше внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів і взяття на військовий облік громадян України чоловічої статі віком від 25 до 60 років, які на такому обліку не перебувають, здійснюється шляхом електронної інформаційної взаємодії Єдиного державного демографічного реєстру, відомчої інформаційної системи ДМС, інших інформаційних систем, реєстрів та баз (банків) даних відповідно до статті 14 Закону України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» та Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів з використанням засобів системи електронної взаємодії державних електронних інформаційних ресурсів “Трембіта».

На підставі відомостей, отриманих Міноборони відповідно до абзацу першого і другого цього пункту, здійснюється автоматичне взяття зазначених осіб на військовий облік.

Взяття на військовий облік громадян України, зазначених в абзаці першому і другому цього пункту, здійснюється за зареєстрованим/задекларованим їх місцем проживання, а у разі, коли місце проживання не зареєстровано/не задекларовано, - територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, визначеними Генеральним штабом Збройних Сил.

Взяття на військовий облік зазначених осіб проводиться без направлення на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду.

Сукупний аналіз наведених норм Порядку №932 доводить, що дії уповноважених органів ТЦК та СП щодо автоматичного взяття позивача на військовий облік є правомірними.

Позивач просить визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 та ІНФОРМАЦІЯ_2 у внесенні відомостей про непридатність до військової служби до ЄДРПВР на підставі відомостей наявних у тимчасовому посвідченні.

Надаючи оцінку доводам та запереченням сторін з порушеного спірного питання, суд виходить із застосування таких норм.

Так, права та обов'язки призовників, військовозобов'язаних та резервістів визначені статтею 9 Закону № 1951-VIII, до яких віднесено, що призовник, військовозобов'язаний та резервіст має право: 1) отримувати інформацію про своє включення (невключення) до Реєстру та відомості про себе, внесені до Реєстру, в тому числі через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста; 2) звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.

Відповідно до п. 1 Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів Українивід 16 травня 2024 р. № 559 (далі,- Порядок), який набрав чинності 18 травня 2024 року, військово-обліковий документ є документом, що визначає належність його власника до виконання військового обов'язку, який оформляється (створюється) та видається громадянину України, який є призовником, військовозобов'язаним або резервістом, у тому числі, якщо він був виключений з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідно до пунктів 3 і 4 частини шостої статті 37 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу» та не отримував такий документ до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559 “Про затвердження Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів і форми такого документа».

Відповідно до п. 3 Порядку відомості, що зазначені у військово-обліковому документі громадянина України, який перебуває або був виключений з військового обліку Збройних Сил, СБУ, розвідувального органу, повинні відповідати відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

У разі коли відомості, зазначені у графах 1-5, 13 та 14 військово-облікового документа на бланку, не відповідають відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, він вважається недійсним (крім військово-облікових документів військовозобов'язаних та резервістів СБУ, розвідувальних органів).

Відповідність відомостей, зазначених у військово-обліковому документі на бланку, відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, перевіряється через:

електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста;

районний (міський) територіальний центр комплектування та соціальної підтримки або його відділ (орган СБУ, розвідувальний орган).

Згідно з п. 4 цього Порядку, у разі невідповідності відомостей, зазначених у посвідченні призовника, тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного, військовому квитку осіб рядового, сержантського і старшинського складу та військовому квитку офіцера запасу, відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, громадянин України для внесення відповідних змін:

у паперовій формі - повинен звернутися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку;

в електронній формі - повинен скористатися засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста для звернення до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу за місцем перебування на військовому обліку.

Зміни вносяться протягом п'яти робочих днів з дня реєстрації заяви.

Сукупний аналіз наведених норм права доводить, що Порядок передбачає звернення громадянина України районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку із заявою про внесення відповідних змін до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Повертаючись до обставин у цій справі суд зазначає, що відповідно до витягу з ЄДРПВ стосовно позивача, судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , взятий на військовий облік ІНФОРМАЦІЯ_13 , 07.02.2009; порушник ВО: Так з 16.09.2025 по 15.09.2026, причина: не став на військовий облік за місцем оформлення ВПО (ст. 37 ЗУ «Про військовий обов'язок і військову службу»); службові примітки: автоматичне взяття на облік згідно змін від 01.04.25 до постанови КМУ № 932.

Також суд встановив, що відповідно до відповіді № 2684417 від 09.04.2026 року з Єдиного державного демографічного реєстру ОСОБА_1 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_4 , дата реєстрації: 22.02.2022.

Таким чином, позивач взятий на військовий облік ІНФОРМАЦІЯ_13 , за місцем реєстрації, а не ІНФОРМАЦІЯ_1 чи ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Отже, позивачем подана заява про внесення відповідних змін до ЄДРПРВ до не уповноваженого на це органу, тобто із порушенням приписів п. 4 Порядку.

За таких встановлених судом обставин, суд доходить висновку, що відповідачем не була допущена протиправна бездіяльність щодо невнесення відомостей про непридатність до військової служби ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, оскільки позивач не перебуває на військовому обліку ІНФОРМАЦІЯ_1 , та відповідач не наділений повноваженнями щодо внесення відповідних змін до ЄДРПВР стосовно позивача.

Тому, вказані вимоги є безпідставними та не належать задоволенню.

Щодо позовних вимог: зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 повторно розглянути заяву від 08.12.2025 року про внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про визнання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 непридатним до військової служби на підставі довідки ВЛК від 15.07.2022 року та тимчасового посвідчення військовозобов'язаного НОМЕР_3 з урахування правової позиції суду, суд доходить висновку, що також слід відмовити, з таких підстав.

Як зазначено вище, позивач не перебуває на військовому обліку ІНФОРМАЦІЯ_1 , а тому відповідачі не наділені повноваженнями щодо розгляду заяви позивача про внесення змін до ЄДРПВР по суті порушеного питання, що виключає зобов'язання відповідача здійснювати такі дії у судовому порядку.

Водночас суд враховує, що відповідачем була надана відповідь на заяву позивача, в межах питань, що стосувались ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно з ч.1 ст.6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Відповідно до ч.1,3 ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Тому, виходячи із наявних у справі доказів, суд доходить висновку, що позовні вимоги є безпідставними та не належать задоволенню.

Щодо судового збору, то відповідно до ч.1 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України, оскільки у задоволенні позову відмовлено, сплачений позивачем судовий збір поверненню не підлягає.

У зв'язку з тим, що судові витрати пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз в цій справі відсутні, жодні судові витрати не належать стягненню з позивача на користь відповідача.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 6, 12, 72, 77,90, 139, 246, 255,295,297 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 , місце знаходження: АДРЕСА_2 ) та ІНФОРМАЦІЯ_2 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 , місце знаходження: АДРЕСА_3 ) про визнання протиправною бездіяльність щодо не внесення відповідної інформації та зобов'язання вчинити певні дії,-відмовити.

Рішення суду може бути оскаржено в порядку та в строки, встановлені ст.ст. 295,297 КАС України, з урахуванням п.п.15.5 п. 15 ч. 1 Перехідних положень КАС України.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та в строки, встановлені ст. 255 КАС України.

Суддя Л.Р. Юхтенко

.