Рішення від 08.04.2026 по справі 400/12311/25

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 квітня 2026 р. № 400/12311/25

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Дерев'янко Л.Л. розглянув за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу

за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,

до відповідачаІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , АДРЕСА_3 , АДРЕСА_3

провизнання дій та бездіяльності протиправними; зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

І. Зміст позовних вимог

До Миколаївського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі- позивач) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач 1), ІНФОРМАЦІЯ_2 (далі - відповідач 2) з вимогами:

визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 та ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо повернення документів ОСОБА_1 на доопрацювання, викладені у повідомленнях від 27.08.2025 № 12502 та від 05.09.2025 № 13378;

визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 та ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо неналежного розгляду та ненаправлення документів ОСОБА_1 для призначення (збільшення) одноразової грошової допомоги, оскільки згадані суб'єкти владних повноважень не вчинити тих дій які мали вчинити у відповідності до законодавства, а також щодо порушення строків розгляду заяви позивача;

зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 та ІНФОРМАЦІЯ_4 прийняти та направити повний пакет документів ОСОБА_1 на розгляд Комісії Міністерства оборони України з питань розгляду матеріалів про призначення одноразової грошової допомоги для прийняття рішення про її призначення (збільшення) у зв'язку зі зміною причинного зв'язку інвалідності на «захист Батьківщини».

ІІ. Виклад позицій учасників справи

В обґрунтування позову позивач зазначив, що він двічі звертався до відповідача 1 з заявою про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку зі зміною йому групи інвалідності. Позивач стверджує, що ним додано до заяви всі необхідні для призначення допомоги документи, проте відповідач 1 повернув документи на доопрацювання, не направив їх до розпорядника бюджетних коштів, чим порушив права позивача. Просить позов задовольнити.

Відповідач 2 проти позову заперечив, у відзиві послався на те, додана позивачем до заяви про призначення одноразові грошової допомоги довідка про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва) від 03.06.2022 не відповідає формі, затвердженій Положенням про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України. Довідка не містить інформації зокрема про те, що травма не пов'язана із вчиненням особою кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження. Також, відсутня завірена копія витягу з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи про встановлення групи інвалідності із зазначенням про повторний огляд інваліда, адже у поданому витягу №174/25/1678/Р від 04.07.2025, п. 17.1.2 зазначено про відсутність у особи раніше встановленої інвалідності. Отже, на думку відповідача 2, заява не може бути задоволена, оскільки до неї не долучені належні документи. Просить у задоволенні позову відмовити.

Відповідач 1 не погодився з позовом з аналогічних мотивів.

Позивач скористався своїм правом на відповідь на відзиви, в якій повторив свою позицію, викладену в першій заяві по суті. Наполягав на задоволенні позову.

ІІІ. Рух справи

Ухвалою від 19.11.2025 Миколаївський окружний адміністративний суд відкрив спрощене провадження у справі, визначив, що розгляд справи буде здійснюватися без виклику сторін, встановив строк для подання сторонами заяв по суті.

Справу розглянуто в письмовому провадженні.

IV. Фактичні обставини справи, встановлені судом

03.06.2022 позивач одержав вибухову травму під час здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації в Луганській області, що підтверджується довідкою про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва), виданої військовою частиною НОМЕР_1 05.12.2022.

18.08.2023 військово-лікарська комісія психіатричного профілю Військово-медичного клінічного центру Південного регіону за розпорядженням начальника Військово-медичного клінічного центру Південного регіону від 18.08.2023 провела медичний огляд ОСОБА_1 з призначення ступеню придатності до військової служби. За результатами огляду складено свідоцтво про хворобу номер 227, відповідно до якого захворювання, ТАК, пов'язане з проходженням військової служби.

Довідка до акту огляду медико-соціальною експертною комісією підтверджує, що 01.02.2025 ОСОБА_1 встановлено ІІ групу інвалідності, яка, ТАК, пов'язана з проходженням військової служби.

Штатною військово-лікарською комісією Центральної ВЛК ЗСУ постанова ВЛК від 18.08.2023 відмінена, визначено, що захворювання позивача Так, пов'язане з захистом Батьківщини. Зазначене підтверджується протоколом засідання №2025-0613-0846-4490-3 від 13.06.2025.

Витяг з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи №174/25/1678/Р від 04.07.2025 свідчить про те, що причина інвалідності - захворювання, ТАК, пов'язане із захистом Батьківщини.

З листа відповідача 1 № 12502 від 27.08.2025 суд встановив, що позивач звертався з заявою, яку відповідач 1 повернув на доопрацювання.

28.08.2025 позивач звернувся до відповідача 1 з заявою, якою просив збільшити одноразову грошової допомоги з огляду на зміну причинного зв'язку інвалідності і виплатити з урахуванням раніше виплаченої суми. До заяви додано копію паспорта, копію ідентифікаційного номера платника податків, копію довідки про обставини травми, яка сталася 03.06.2022, копію рішення ЦВЛК, копію нової медичної довідки, копію реквізитів банківського рахунку.

Листом №13378 від 05.09.2025 відповідач 1 повідомив позивача, що пакет його документів було направлено до ІНФОРМАЦІЯ_5 , і повернуто останнім на доопрацювання, оскільки в рішенні експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи №174/25/1678/Р від 04.07.2025 не зазначено про те, що інвалідність встановлена повторно, а також в зв'язку з тим, що в довідці про обставини травми, яка сталася 03.06.2022, не зазначена інформація про те, що травма (поранення, контузія, каліцтво) не пов'язана з учиненням особою кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження.

Позивач вважає бездіяльність відповідачів щодо ненаправлення зазначених матеріалів до Комісії Міністерства оборони України протиправною, у зв'язку із чим звернувся до суду.

V. Джерела права

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку із виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни здійснюється відповідно до Закону України від 25 березня 1992 року №2232-ХІІ «Про військовий обов'язок і військову службу» (далі - Закон №2232-ХІІ).

Відповідно до статті 41 Закону №2232-ХІІ виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та резервістів під час виконання ними обов'язків служби у військовому резерві здійснюється в порядку і на умовах, встановлених Законом №2011-XII.

Так, Закон №2011-XII відповідно до Конституції України визначає основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій ґалузі.

Згідно із частиною першою статті 3 Закону №2011-XII дія цього Закону поширюється на:

військовослужбовців Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення (далі - правоохоронних органів), Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, які проходять військову службу на території України, і військовослужбовців зазначених вище військових формувань та правоохоронних органів - громадян України, які виконують військовий обов'язок за межами України, та членів їх сімей;

військовослужбовців, які стали особами з інвалідністю внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням військової служби, чи внаслідок захворювання після звільнення їх з військової служби, пов'язаного з проходженням військової служби, та членів їх сімей, а також членів сімей військовослужбовців, які загинули, померли чи пропали безвісти;

військовозобов'язаних та резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, і членів їх сімей.

Статтею 16 Закону №2011-ХІІ регламентовано питання одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві.

Згідно із пунктом 4 частини другої статті 16 Закону №2011-ХІІ (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі встановлення військовослужбовцю (крім військовослужбовців строкової служби) інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ним під час виконання обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, чи встановлення інвалідності особі після її звільнення з військової служби внаслідок причин, зазначених у цьому підпункті.

Перелік документів, які військовослужбовець, військовозобов'язаний та резервіст, якому виплачується одноразова грошова допомога у разі настання інвалідності чи втрати працездатності без встановлення йому інвалідності подає уповноваженому органу зазначений у пункті 11 Порядку № 975.

Такими документами відповідно до пункту 21 Порядку № 975 є: заява про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням інвалідності чи часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності; завірена копія довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією або витягу з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи про встановлення групи інвалідності або відсотка втрати працездатності із зазначенням причинного зв'язку інвалідності чи втрати працездатності.

До заяви додаються копії: постанови відповідної військово-лікарської, медичної (військово-лікарської) комісії щодо встановлення причинного зв'язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання; документа, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва), зокрема про те, що воно не пов'язане із вчиненням особою кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження; документа (відповідних сторінок за наявності), що посвідчує особу (паспорт громадянина України, тимчасове посвідчення громадянина України, паспортний документ іноземця або документ, що посвідчує особу без громадянства, та засвідчений в установленому законодавством порядку переклад українською мовою сторінки паспортного документа іноземця або документа, що посвідчує особу без громадянства, посвідка на постійне проживання, посвідка на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту), якій призначається та виплачується одноразова грошова допомога, з даними про прізвище, власне ім'я та по батькові (за наявності) особи, до яких внесено відомості про реєстрацію місця проживання, або довідку про реєстрацію місця проживання (у разі коли відомості про реєстрацію місця проживання до таких документів не внесені), копія військового квитка рядового, сержантського і старшинського складу (для військовослужбовців із числа іноземців та осіб без громадянства); реєстраційного номера облікової картки платника податків (крім іноземців та осіб без громадянства) (для фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомила про це відповідному контролюючому органу та має відмітку в паспорті громадянина України, - копію сторінки паспорта з такою відміткою).

Відповідно до пункту 23 Порядку № 975 керівник уповноваженого органу після визначення переліку осіб, зазначених у пунктах 8 і 9 цього Порядку, які мають право на одержання одноразової грошової допомоги (зокрема з урахуванням особистого розпорядження), подає у 15-денний строк з дня реєстрації документів, передбачених пунктами 20 і 21 цього Порядку, розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого обов'язково додаються документи, зазначені в пунктах 20 і 21 цього Порядку.

Розпорядник бюджетних коштів у місячний строк після надходження від уповноваженого органу висновку щодо виплати одноразової грошової допомоги та документів, зазначених у пунктах 20 і 21 цього Порядку, приймає рішення про призначення одноразової грошової допомоги або про відмову в її призначенні, або про повернення зазначених документів на доопрацювання (у разі, коли документи подано не в повному обсязі, потребують підтвердження обставин, зазначених у документах, чи подано не за належністю) і надсилає зазначене рішення разом з документами уповноваженому органу для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, а в разі відмови чи повернення документів на доопрацювання - для письмового повідомлення заявнику з обґрунтуванням мотивів відмови чи повернення документів на доопрацювання.

Доопрацювання документів здійснюється у порядку, визначеному абзацом другим цього пункту, а після надходження додаткових документів приймається рішення про призначення одноразової грошової допомоги в порядку черговості відповідно до дати надходження заяви до розпорядника бюджетних коштів або про відмову в її призначенні.

Строки подання рішення розпорядника бюджетних коштів уповноваженому органу для видання наказу про виплату такої допомоги, а також строки видання наказу про виплату уповноваженим органом одноразової грошової допомоги встановлюються міністерствами та державними органами.

Під час воєнного стану рішення про призначення одноразової грошової допомоги приймається розпорядником бюджетних коштів протягом трьох місяців з дня отримання всіх необхідних документів.

Пунктом 4.7 Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей, затвердженого наказом Міністерства оборони України № 530 від 14.08.2014 (далі - Положення № 530) передбачено, що документи на одержання одноразової грошової допомоги в разі встановлення інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності особам, звільненим з військової служби (зборів, резерву), оформляє та подає в Департамент соціального забезпечення Міністерства оборони України керівник обласного ТЦКСП за місцем проживання цих осіб.

VІ. Оцінка суду

З аналізу зазначених норм права суд вбачається, що Порядок № 975 не передбачає іншого рішення керівника уповноваженого органу (в даному випадку ІНФОРМАЦІЯ_6 ) ніж подання у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновку щодо виплати одноразової грошової допомоги з додаванням відповідного пакету документів, отриманого від заявника.

При цьому, передбачений пунктом 23 Порядку № 975 висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги уповноваженим органом складається як при наявності, так і при відсутності у заявника права на отримання такої допомоги, після чого з відповідним пакетом поданих заявником документів надсилається до Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України для прийняття останнім рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги.

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у постановах від 30 січня 2018 року № 806/986/16 та від 24 квітня 2018 року по справі № 750/7847/17.

Відповідачами не заперечується факт подання позивачем всіх визначених законодавством документів, водночас відповідачі стверджують про невідповідність довідки про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва) вимогам Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, а також наявності суперечностей між викладеними позивачем в заяві про призначення одноразової грошової допомоги відомостями і рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи №174/25/1678/Р від 04.07.2025 щодо того, коли інвалідність встановлена вперше.

Так, у відзиві на позовну заяву відповідач 2 зазначає, що ІНФОРМАЦІЯ_7 та ІНФОРМАЦІЯ_8 були виявлені недоліки в доданих ОСОБА_1 документах.

Разом з тим, з приписів Порядку № 975 та Положення № 530 не вбачається обов'язку відповідачів перевіряти зміст поданих документів.

Розгляд заяви і доданих до неї документів, поданих заявником для призначення і виплати йому одноразової грошової допомоги при інвалідності повинен закінчуватись прийняттям відповідного рішення (висновку). У даному випадку відповідно до п. 4.7 Положення № 530 такий обов'язок покладено на відповідача 2 - ІНФОРМАЦІЯ_8 . Однак, відповідне рішення відповідачем 2 не приймалось, що свідчить про недотримання ним встановленого законодавством порядку вирішення цього питання. При цьому строк, встановлений для вчинення таких дій, сплив.

Суд повторює, що ІНФОРМАЦІЯ_9 чинним законодавством не надано права не складати висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги та не направляти його до Міністерства оборони України.

Отже, відповідач 2 допустив протиправну бездіяльність щодо не прийняття документів та не направлення їх до Міністерства оборони України разом з поданими позивачем документами для прийняття рішення з питання щодо виплати позивачу одноразової грошової допомоги.

Суд зазначає, що саме розпорядник бюджетних коштів приймає рішення про призначення/відмову в призначенні одноразової грошової допомоги або про повернення поданих документів на доопрацювання. Таке рішення належить до виключної компетенції розпорядника бюджетних коштів і може бути предметом судового контролю в окремому провадженні.

Таким чином, повертаючи документи на доопрацювання відповідачі діяли за межами наданих повноважень, тобто протиправно.

За таких обставин, відповідач 2 мав лише один варіант правомірної поведінки - направити ці документи до Міністерства оборони України.

Відтак, суд вважає, що в цьому випадку є підстави для задоволення позову і в частині визначення способу відновлення порушеного права - зобов'язання направити заяву позивача на виплату ОГД з доданими документами до Міністерства оборони України.

Суд зауважує, що в зазначених відносинах дискреційними залишаються повноваження відповідача лише в частині викладення свого висновку про наявність/відсутність у позивача права на отримання одноразової грошової допомоги з огляду на надані позивачем документи. Проте, вказаний позивачем спосіб захисту порушеного права не передбачає втручання в ці повноваження.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про зобов'язання відповідача 2 подати документи позивача до Міністерства оборони України для вирішення питання виплати позивачу одноразової грошової допомоги.

Водночас, підстав для покладання такого обов'язку на відповідача 1 відсутні, оскільки, як зазначено вище, такі дії покладаються пунктом 4.7 Положення № 530 на відповідача 2.

VІІ. Висновки

Згідно частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 цього Кодексу передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

З огляду на встановлені судом обставини суд доходить висновку, що поданий позов необхідно задовольнити частково, відмовивши у задоволенні частини вимог до ІНФОРМАЦІЯ_1 .

В зв'язку з звільненням позивача від сплати судового збору, суд не вирішує питання щодо їх розподілу.

Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_2 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_3 ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) задовольнити частково.

2. Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 та ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо повернення документів ОСОБА_1 на доопрацювання, викладені у повідомленнях від 27.08.2025 № 12502 та від 05.09.2025 № 13378.

3. Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо неналежного розгляду та ненаправлення документів ОСОБА_1 для призначення (збільшення) одноразової грошової допомоги.

4. Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_4 прийняти та направити заяву з додатками ОСОБА_1 про призначення (збільшення) одноразової грошової допомоги у зв'язку зі зміною причинного зв'язку інвалідності на розгляд Комісії Міністерства оборони України з питань розгляду матеріалів про призначення одноразової грошової допомоги для прийняття рішення.

5. В іншій частині позову відмовити.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя Л.Л. Дерев'янко