Рішення від 09.04.2026 по справі 340/7930/25

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 квітня 2026 року м. Кропивницький Справа №340/7930/25

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Момонт Г.М., розглянув у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження в м. Кропивницькому адміністративну справу

за позовом: ОСОБА_1

до відповідача: Головного управління ДПС у Кіровоградській області

про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень.

ОСОБА_1 звернулася з позовом до Головного управління ДПС у Кіровоградській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень Головного управління ДПС у Кіровоградській області:

- №0000/5103/2405 від 06.05.2025 р., яким ОСОБА_1 збільшено суму грошового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб, що сплачуються фізичними особами за результатами річного декларування на суму 527 369,50 грн, у тому числі 421 895,60 грн за податковими та/або іншими зобов'язаннями та 105 473,90 грн за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами);

- №0000/5104/2405 від 06.05.2025 р., яким до ОСОБА_1 застосовано штрафні (фінансові) санкції (штрафи) у сумі 340,00 грн;

- №0000/5105/2405 від 06.05.2025 р., яким ОСОБА_1 збільшено суму грошового зобов'язання з військового збору, що сплачуються фізичними особами за результатами річного декларування на суму 43 947,46 грн, у тому числі 35 157,97 грн за податковими та/або іншими зобов'язаннями та 8 789,49 грн за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами);

- №0000/5106/2405 від 06.05.2025 р., яким до ОСОБА_1 застосовано штрафні санкції за порушення законодавства у сумі 8 000,00 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що відповідно до пункту 1.9 Акта перевірки при перевірці було використано інформацію з ДПС України листом №27331/7/99-00-26-06-03-07 від 02.10.2026 р. (вх. №2963/8 від 02.10.2026 р.), яку отримано від компетентного органу Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії стосовно одержання доходів фізичними особами-резидентами України від британського суб'єкта господарювання «Fenix International Ltd» за створення контенту на платформі OnlyFans; запит ГУ ДПС у Кіровоградській області на адресу №10320/6/11-28-26-10-08 від 06.10.2026 р.; відомості з центральної бази даних Державного реєстру фізичних осіб ДПС України за 2022 рік. У пункті 2.1. Акта перевірки зазначено, що згідно податкової інформації ДПС України (лист №27331/7/99-00-24-04-03-07 від 02.10.2024 р., вх. ГУ ДПС у Кіровоградській області №2963/8 від 02.10.2024 р.), за створення контенту на платформі Only Fans позивач отримала у період з 01.01.2022 р. по 31.12.2022 р. коштів на загальну суму 64 095,00 доларів СІІІА (у перерахунку по курсу валют станом на 31.12.2022, року складає 2 343 864,42 грн), з яких не сплачено податок з доходів фізичних осіб та військовий збір. Позивач вказує, що відповідач визначив дохід виключно на підставі листа ДПС України №27331/7/99-00-24-04-03-07 від 02.10.2024 р., відомості з якого він визнав достатніми для висновку про те, що позивач отримувала доходи від британського суб'єкта господарювання «Fenix International Ltd» за 2022 рік. На думку позивача, вказаний лист ДПС України не є первинним документом в розумінні норм ПК України. Суть документальної перевірки полягає саме у перевірці первинних бухгалтерських та податкових документів, які підтверджують правильність нарахування платником податків податкових зобов'язань, та такі висновки не можуть ґрунтуватись на припущеннях. Однак, акт перевірки не містить посилань на документи про фінансово-господарську діяльність позивача, отримані нею доходи і видатки, чи іншу інформацію, що може слугувати підставою до обчислення податків, зборів, платежів, та з якої б достовірно вбачалося порушення позивачем вимог податкового законодавства (виписки банку, договори про надання послуг тощо). Позивач вважає, що податковим органом не доведено належними та достатніми доказами обґрунтованість висновків про отримання позивачем доходу від «Fenix International Ltd» за створення контенту на платформі OnlyFans. Лист ДПС України від 02.10.2024 р. №27331/7/99-00-24-04-03-07 та інформація наведена в ньому надається для відпрацювання, та у випадку підтвердження фактів порушень вимог законодавства, контроль, за додержанням якого покладено на органи ДПС, невиконання платниками податкового обов'язку щодо декларування одержаних доходів та сплати належних сум податків і зборів до бюджету вказано вжити заходів щодо проведення документальних перевірок таких платників. Тобто, в самому листі міститься вказівка щодо встановлення підтвердження фактів порушення, а не використання листа в якості джерела інформації та документа підтверджуючого факт порушення. Позивач наголошує на тому, що відповідачем не вживалося жодних заходів під час проведення перевірки щодо встановлення факту отримання позивачем доходів, інших ніж наведені в пункті 179.2 ПК України, у тому числі від британського суб'єкта господарювання «Fenix International Ltd» за створення контенту на платформі OnlyFans. На переконання позивача, у відповідача відсутні будь-які належні документальні підтвердження отримання позивачем доходів, отримання яких призводить до необхідності подання декларацій про майновий стан та доходи, тобто, відповідачем не доведено правомірність винесення оскаржуваних ППР. Також позивач звертає увагу на те, що у переліку документів, наданих на адресу позивача, відсутній доказ надсилання на адресу позивача запиту контролюючого органу та наказу на проведення перевірки.

Представником відповідача подано відзив на позовну заяву у якому не погоджується з доводами та обґрунтуванням позову (а.с.43-46). Представник відповідача вказує, що на підставі п.20.1.4 п.20.1 ст.20, пп.75.1.2 п.75.1 ст.75, пп.78.1.2 п.78.1 ст.78, п.79.1. п.79.2 ст.79, пп.164.2.20 п.164.2 ст.164, пункту 170.11 статті 170 Податкового кодексу України №2755-VI від 02.12.2010 р., відповідно до наказу ГУ ДПС у Кіровоградській області №84-п від 20.01.2025 р. «Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки платника податків - фізичної особи ОСОБА_1 », згідно інформації, що надійшла листом ДПС України від 02.10.2024 р. №27331/7/99-00-24-04-03-07 (вхідний ГУ ДПС у Кіровоградській області №2963/8 від 02.10.2024 р.), головним державним інспектором відділу позапланових перевірок оподаткування фізичних осіб управління оподаткування фізичних осіб Головного управління ДПС у Кіровоградській області Чудіною Тамарою Станіславівною проведена документальна позапланова невиїзна перевірка платника податків ОСОБА_1 , з питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати належних сум податку на доходи фізичних осіб та військового збору з доходів, отриманих платником податків за період з 01.01.2022 року по 31.12.2022 року. У порядку визначеному п.42.2 ст.42 Податкового кодексу України копія наказу №84-п від 20.01.2025 р. про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та повідомлення про проведення перевірки від 20.01.2025 р. №49/11-28-24-05/ НОМЕР_1 направлені платнику податків ОСОБА_1 засобами поштового зв'язку 20.01.2025 р. рекомендованим листом з повідомленням про вручення, які повернуті до контролюючого органу 27.01.2025 р. з відміткою «адресат відсутній за вказаною адресою». За результатами документальної позапланової невиїзної перевірки складено акт від 09.04.2025 р. №4244/11-28-24-05/ НОМЕР_1 та встановлено наступні порушення: п.п.49.18.4 п.49.18 ст.49, п.176.1 ст.176, п.179.1 ст.179 Податкового кодексу України - неподання податкової декларації про майновий стан і доходи за 2022 рік до контролюючого органу; п.п.164.2.20 п.164.2 ст.164, п.п.168.2.1 п.168.2 ст.168, п.п.170.11.1 Податкового кодексу України - в результаті чого донараховано податкове зобов'язання по податку з доходів фізичних осіб за 2022 рік у сумі 421 895,60 грн; пп.1.2, п.161 підрозділу 10 Розділу ХХ Податкового кодексу України - в результаті чого донараховано податкове зобов'язання по військовому збору за 2022 рік у сумі 35 157,97 грн; п.п.73.3.3 п.73.3 ст.73 Податкового кодексу України - ненадання до податкового органу відповіді на письмовий запит про надання інформації. З урахуванням пункту 86.4 статті 86 Податкового кодексу, акт документальної позапланової невиїзної перевірки, направлено на адресу платника податків ОСОБА_1 09.04.2025 р. рекомендованим листом з повідомленням про вручення, у порядку, визначеному статтею 42 Податкового кодексу, який повернуто до контролюючого органу 28.04.2025 р. з відміткою «за закінченням терміну зберігання». Від платника податків ОСОБА_1 заперечення до акту перевірки на адресу ГУ ДПС у Кіровоградській області не надходило. З урахуванням п.86.8 ст.86 Податкового кодексу України прийнято податкові повідомлення-рішення від 06.05.2025 р. №0000/5103/2405, №0000/5104/2405, №0000/5105/2405, №0000/5106/2405 в порядку, передбаченому статтею 58 цього Кодексу, протягом п'ятнадцяти робочих днів з дня, наступного за днем вручення платнику податків акта перевірки, та надіслано платнику податків у порядку, визначеному статтею 42 Податкового кодексу рекомендованим листом з повідомленням про вручення 06.05.2025 р., які повернуті до контролюючого органу 26.05.2025 р. з відміткою «за закінченням терміну зберігання». Стосовно встановлених порушень представником відповідача повідомлено, що від компетентного органу Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії, у порядку, передбаченому Конвенцією між Урядом України і Урядом Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії про усунення подвійного оподаткування та запобігання податковим ухиленням стосовно податків на дохід і приріст вартості майна, яка набула чинності 11.08.1993 р., отримано інформацію про одержання платником податків ОСОБА_1 доходу на суму 64 095,00 доларів США від британського суб'єкта господарювання «Fenix International Ltd» за створення контенту на платформі OnlyFans в 2022 році (у перерахунку по курсу валют станом на 31.12.2022 р. складає 2 343 864,42 грн), з яких не сплачено податок з доходів фізичних осіб та військовий збір. Вказану податкову інформацію на адресу ГУ ДПС у Кіровоградській області доведено ДПС України для відпрацювання листом №27331/7/99-00-24-04-03-07 від 02.10.2024 р. (вх. ГУ ДПС у Кіровоградській області №2963/8 від 02.10.2024 р.). В ході здійснення аналізу податкової інформації та відповідно п.74.1, п.74.3 ст.74 Податкового кодексу України встановлено, що платнику податків ОСОБА_1 , РНОК ПП 3685408706, довідки з облікових записів №240089137 та №240090998, назва облікового запису YEVHENIIA SULTAN, адреса: УКРАЇНА КІРОВОГРАДСЬКА ОЛЕКСАНДРІЙСЬКИЙ ОЛЕКСАНДРІЙСЬКА ТЕР.ГР. ОЛЕКСАНДРІЯ ВУЛ. УКРАЇНСЬКА БУД.9, від британського суб'єкта господарювання «Fenix International Ltd» за створення контенту на платформі OnlyFans в 2022 році надійшло коштів у розмірі 64 095,00 доларів США. ГУ ДПС у Кіровоградській області на адресу платника податків ОСОБА_1 було направлено рекомендованим листом з повідомленням про вручення запит №10320/6/11-28-24-10-08 від 04.10.2024 р. про надання пояснень та документального підтвердження щодо одержання доходів від британського суб'єкта господарювання «Fenix International Ltd» за створення контенту на платформі OnlyFans, який повернуто до контролюючого органу 14.14.2024 р. з відміткою «за закінченням терміну зберігання». Станом на дату складання акту перевірки фізичною особою ОСОБА_1 відповідь на запит контролюючого органу та документальне підтвердження інформації зазначеної в запиті не надано. В акті перевірки ОСОБА_1 , (РНОКПП НОМЕР_1 ) від 09.04.2025 р. №4244/11-28-24-05/3685408706 як джерело відомостей про незадекларовані доходи вказано податкову інформацію, отриману в рамках міжнародного обміну від компетентних органів Великої Британії (щодо компанії Fenix International Ltd, якій належить платформа OnlyFans). Використання такої інформації контролюючим органом є прямо передбаченим законом та правомірним. Інформація від компетентного органу Сполученого Королівства Великобританії і північної Ірландії щодо доходів, отриманих фізичними особами - резидентами України від британського суб'єкта господарювання «Fenix International Ltd» за створення контенту на платформі OnlyFans відповідно до положень Кодексу є податковою інформацією. При цьому, інформація, що надійшла до контролюючих органів від компетентного органу іноземної держави відповідно до міжнародних договорів, що містять положення про обмін інформацією для податкових цілей, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або укладених їх на підставі міжвідомчих договорів, є інформацією з обмеженим доступом (п.73.6 ст.73 Кодексу). Внаслідок встановлених в ході перевірки порушень які викладені в акті перевірки від 09.04.2025 р. №4244/11-28-24-05/3685408706 винесені оскаржувані податкові повідомлення-рішення. Представник відповідача вважає, що платником податків ОСОБА_1 не надано законодавчо обґрунтованих доводів та документів для спростування порушень, викладених в акті перевірки та неправомірності прийняття оскаржуваних податкових повідомлень-рішень, акт перевірки складено з дотриманням вимог Податкового кодексу України та Порядку оформлення результатів документальних перевірок дотримання законодавства України з питань податкового, валютного та іншого законодавства платниками податків, затвердженого Наказом Мінфіну України 20.08.2015 р. №727.

Ухвалою судді Кіровоградського окружного адміністративного суду від 01.12.2025 р. позовну заяву залишено без руху (а.с.34).

Ухвалою судді Кіровоградського окружного адміністративного суду від 15.12.2025 р. відкрито провадження у справі та призначено до розгляду за правилами загального позовного провадження (а.с.39).

Ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 22.01.2026 р. закрито підготовче провадження та призначено до розгляду у судовому засіданні (а.с.73).

Ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 04.02.2026 р. задоволено заяву представника позивача про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції (а.с.84-85).

У судовому засіданні 10.02.2026 р. заслухано пояснення представників сторін та оголошено перерву у зв'язку з повітряною тривогою (а.с.98-99).

Ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 24.02.2026 р. витребувано докази (а.с.103).

У судовому засіданні 16.03.2026 р. оголошено перерву за клопотанням представника відповідача для підготовки пояснень (а.с.119-120).

У судовому засіданні 30.03.2026 р. суд перейшов до стадії ухвалення судового рішення і повідомив сторонам дату і час його проголошення (а.с.128-129).

Дослідивши подані позивачем та відповідачем документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, адміністративний суд,

ВСТАНОВИВ:

02.10.2024 р. Головним управлінням ДПС у Кіровоградській області отримано від Державної податкової служби України лист №27331/7/99-00-24-04-03-07 від 02.10.2024 р. (вх. №2963/8) у якому повідомлено інформацію, надану компетентним органом Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії у порядку, передбаченому Конвенцією між Урядом України і Урядом Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії про усунення подвійного оподаткування та запобігання податковим ухиленням стосовно податків на доход і на приріст вартості майна, яка набула чинності 11.08.1993 р., стосовно одержання доходів фізичними особами - резидентами України від британського суб'єкта господарювання «Fenix International Ltd» за створення контенту на платформі OnlyFans за 2020 - 2022 роки, зокрема щодо ОСОБА_1 про отримання у 2022 році коштів у загальному розмірі 64 095,00 доларів США (55 транзакцій) (а.с.47, 53).

Головним управлінням ДПС у Кіровоградській області сформовано запит №10320/6/11-28-24-10-08 від 04.10.2024 р. до ОСОБА_1 про надання обґрунтованого пояснення та документального підтвердження щодо одержання доходів від британського суб'єкта господарювання «Fenix International Ltd» за створення контенту на платформі OnlyFans протягом 2020 - 2022 років, у тому числі, але не виключно договори, угоди, контракти з суб'єктом господарювання «Fenix International Ltd», банківські документи, що підтверджують отримання коштів за здійснені послуги/реалізацію товару, інші документи, які стосуються зазначеного питання (а.с.57-58).

Запит №10320/6/11-28-24-10-08 від 04.10.2024 р. направлено на податкову адресу ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ), однак поштове відправлення повернуто відправнику без вручення адресату з відміткою «за закінченням терміну зберігання» (а.с.58, зі зворотного боку).

Наказом Головного управління ДПС у Кіровоградській області від 20.01.2025 р. №84-п «Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки платника податків - фізичної особи ОСОБА_1 » призначено проведення з 31 березня 2025 року тривалістю 3 робочі дні документальної позапланової невиїзної перевірки платника податків ОСОБА_1 за період з 01.01.2022 р. по 31.12.2022 р. з питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати належних сум податку на доходи фізичних осіб та військового збору з доходів, отриманих платником податків (а.с.59).

Копія наказу від 20.01.2025 р. №84-п та повідомлення від 20.01.2025 р. №49/11-28-24-05/ НОМЕР_1 направлено на податкову адресу ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ), однак поштове відправлення повернуто відправнику без вручення адресату з відміткою «адресат відсутній за вказаною адресою» (а.с.55).

У період з 31 березня 2025 року по 02 квітня 2025 року головним державним інспектором відділу позапланових перевірок оподаткування фізичних осіб Головного управління ДПС у Кіровоградській області Чудіною Тамарою Станіславівною проведена документальна позапланова невиїзна перевірка платника податків ОСОБА_1 , з питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати належних сум податку на доходи фізичних осіб та військового збору з доходів, отриманих платником податків за період з 01.01.2022 року по 21.12.2022 року, за результатами якого складено акт від 09.04.2025 р. №4244/11-28-24-05/ НОМЕР_1 «Про результати документальної позапланової невиїзної перевірки платника податків ОСОБА_1 , (РНОК ПП НОМЕР_1 ) з питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати належних сум податку на доходи фізичних осіб та військового збору з доходів, отриманих платником податків за період з 01.01.2022 року по 31.12.2022 року», висновками якого є порушення ОСОБА_1 :

- п.п.49.18.4 п.49.18 ст.49, п.176.1 ст.176, п.179.1 ст.179 Податкового кодексу України - неподання податкової декларації про майновий стан і доходи за 2022 рік до контролюючого органу;

- п.п.164.2.20 п.164.2 ст.164, п.п.168.2.1 п.168.2 ст.168, п.п.170.11.1 Податкового кодексу України - в результаті чого донараховано податкове зобов'язання по податку з доходів фізичних осіб за 2022 рік у сумі 421 895,60 грн;

- пп.1.2 п.161 підрозділу 10 Розділу ХХ Податкового кодексу України - в результаті чого донараховано податкове зобов'язання по військовому збору за 2022 рік у сумі 35 157,97 грн;

- п.п.73.3.3 п.73.3 ст.73 Податкового кодексу України - ненадання до податкового органу відповіді на письмовий запит про надання інформації (а.с.48-52).

Копія акта від 09.04.2025 р. №4244/11-28-24-05/ НОМЕР_1 направлена на податкову адресу ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ), однак поштове відправлення повернуто відправнику без вручення адресату з відміткою «за закінченням терміну зберігання» (а.с.54).

На підставі акта перевірки №4244/11-28-24-05/ НОМЕР_1 від 09.04.2025 р. ГУ ДПС у Кіровоградській області винесено податкові повідомлення-рішення:

- №0000/5103/2405 від 06.05.2025 р., яким ОСОБА_1 збільшено суму грошового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб, що сплачуються фізичними особами за результатами річного декларування на суму 527 369,50 грн, у тому числі 421 895,60 грн за податковими та/або іншими зобов'язаннями та 105 473,90 грн за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) (а.с.15-16, 61);

- №0000/5104/2405 від 06.05.2025 р., яким до ОСОБА_1 застосовано штрафні (фінансові) санкції (штрафи) у сумі 340,00 грн (а.с.17-18, 62);

- №0000/5105/2405 від 06.05.2025 р., яким ОСОБА_1 збільшено суму грошового зобов'язання з військового збору, що сплачуються фізичними особами за результатами річного декларування на суму 43 947,46 грн, у тому числі 35 157,97 грн за податковими та/або іншими зобов'язаннями та 8 789,49 грн за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) (а.с.19-20, 63);

- №0000/5106/2405 від 06.05.2025 р., яким до ОСОБА_1 застосовано штрафні санкції за порушення законодавства у сумі 8 000,00 грн (а.с.21-22, 64).

Копії зазначених податкових повідомлень-рішень направлено на податкову адресу ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ), однак поштове відправлення повернуто відправнику без вручення адресату з відміткою «за закінченням терміну зберігання» (а.с.56).

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства врегульовані Податковим кодексом України.

Згідно з пп.191.1.1 п.191.1 ст. 191 Податкового кодексу України контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, виконують такі функції, крім особливостей, передбачених для державних податкових інспекцій статтею 19-3 цього Кодексу здійснюють адміністрування податків, зборів, платежів, у тому числі проводять відповідно до законодавства перевірки та звірки платників податків.

Відповідно до п.61.1 ст.61 Податкового кодексу України податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами та координуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Підпунктом 62.1.3 пункту 62.1 статті 62 Податкового кодексу України передбачено, що одним із способів здійснення податкового контролю є проведення перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин.

З огляду на пп.17.1.6 п.17.1 ст.17 Податкового кодексу України, платник податків має право бути присутнім під час проведення перевірок та надавати пояснення з питань, що виникають під час таких перевірок, та за власною ініціативою пояснення з питань, що не запитувалися контролюючим органом, ознайомлюватися та отримувати акти (довідки) перевірок, проведених контролюючими органами, перед підписанням актів (довідок) про проведення перевірки, у разі наявності зауважень щодо змісту (тексту) складених актів (довідок) підписувати їх із застереженням та подавати контролюючому органу письмові заперечення в порядку, встановленому цим Кодексом.

Згідно з пп.20.1.4 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, мають право: проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.

Пунктом 75.1 статті 75 Податкового кодексу України передбачено, що контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Відповідно до пп.75.1.2 п.75.1 ст.75 Податкового кодексу України документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.

Документальна позапланова перевірка не передбачається у плані роботи контролюючого органу і проводиться за наявності хоча б однієї з підстав, визначених цим Кодексом.

Документальною невиїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться в приміщенні контролюючого органу.

Згідно з пп.78.1.2 п.78.1 ст.78 Податкового кодексу України документальна позапланова перевірка здійснюється за наявності хоча б однієї з таких підстав: платником податків не подано в установлений законом строк податкову декларацію, розрахунки, звітність для податкового контролю за трансфертним ціноутворенням відповідно до пункту 39.4 статті 39 цього Кодексу, якщо їх подання передбачено законом.

Пунктом 79.1 статті 79 Податкового кодексу України передбачено, що документальна невиїзна перевірка здійснюється у разі прийняття керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу рішення про її проведення та за наявності підстав для проведення документальної перевірки, визначених статтями 77 та 78 цього Кодексу. Документальна невиїзна перевірка здійснюється на підставі зазначених у підпункті 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 цього Кодексу документів та даних, наданих платником податків у визначених цим Кодексом випадках, або отриманих в інший спосіб, передбачений законом.

Відповідно до п.79.2 ст.79 Податкового кодексу України документальна позапланова невиїзна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу виключно на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, оформленого наказом, та за умови вручення платнику податків (його представнику) у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки.

У разі надіслання (вручення) відповідно до статті 42 цього Кодексу платнику податків (його представнику) копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення позапланової невиїзної перевірки, шляхом надсилання за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення документальна позапланова невиїзна перевірка (крім перевірки, визначеної статтею 200 цього Кодексу) розпочинається не раніше 30 календарного дня з дати надсилання такого повідомлення та копії наказу. Виконання умов цієї статті надає посадовим особам контролюючого органу право розпочати проведення документальної невиїзної перевірки.

Виконання умов цієї статті надає посадовим особам контролюючого органу право розпочати проведення документальної невиїзної перевірки.

За пунктом 79.3 ст.79 Податкового кодексу України присутність платників податків під час проведення документальних невиїзних перевірок не обов'язкова.

Пунктом 42.2 статті 42 Податкового кодексу України встановлено, що документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані у порядку, визначеному пунктом 42.4 цієї статті, надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків (його представнику).

Згідно з п.42.5 ст.42 Податкового кодексу України у разі якщо платник податків не подав заяву про бажання отримувати документи через електронний кабінет, листування з платником податків здійснюється шляхом надіслання за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручаються платнику податків (його представнику).

У разі якщо пошта не може вручити платнику податків документ у зв'язку з відсутністю за місцезнаходженням посадових осіб платника податків, їхньою відмовою прийняти документ, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, документ вважається врученим платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причини невручення.

Отже, законодавець передбачив два окремих випадки, коли документи вважаються належним чином врученими платнику податків, зокрема, коли останні надіслані за адресою платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків або його законному чи уповноваженому представнику.

Верховним Судом у постановах від 06.08.2019 р. у справі №520/8681/18, від 11.06.2020 р. у справі №823/1606/17, від 12.08.2021 р. у справі №640/3605/19 сформульовано правову позицію, що наказ вважається надісланим контролюючим органом в порядку, встановленому законом, у разі повернення за закінченням терміну зберігання поштою наказу про проведення позапланової невиїзної перевірки, направленого на податкову адресу платника податків рекомендованим поштовим відправленням.

Дослідженими судом матеріалами справи встановлено, що копія наказу від 20.01.2025 р. №84-п та повідомлення від 20.01.2025 р. №49/11-28-24-05/3685408706 направлено на податкову адресу ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ), така ж адреса зазначена позивачем у позовній заяві. Однак, поштове відправлення повернуто відправнику без вручення адресату з відміткою «адресат відсутній за вказаною адресою» (а.с.55). Отже, контролюючим органом дотримано вимог п.79.2 ст.79 Податкового кодексу України, а тому посадова особа Головного управління ДПС у Кіровоградській області набула права провести документальну позапланову невиїзну перевірку платника податків - фізичної особи ОСОБА_1 на підставі наказу Головного управління ДПС у Кіровоградській області від 20.01.2025 р. №84-п «Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки платника податків - фізичної особи ОСОБА_1 ».

Посилання представника позивача на те, що ОСОБА_1 не одержувала поштової кореспонденції, а відповідачем безвідповідально не встановлено причин, які зумовили неодержання платником податків поштових відправлень, суд не розцінює як порушення порядку проведення перевірки, позаяк відповідно до п.42.5 ст.42 Податкового кодексу України поштові відправлення надіслані рекомендованим листом з повідомленням про вручення за місцезнаходженням чи податковою адресою платника податків вважаються врученими, а контролюючий орган не зобов'язаний встановлювати обставини, які зумовили не одержання платником податків поштової кореспонденції.

Таким чином, суд дійшов висновку, що контролюючий орган мав усі правові підстави для призначення та проведення перевірки платника податків ОСОБА_1 за період з 01.01.2022 р. по 31.12.2022 р. з питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати належних сум податку на доходи фізичних осіб та військового збору з доходів, отриманих платником податків.

Податковим повідомленням-рішенням №0000/5106/2405 від 06.05.2025 р. до ОСОБА_1 застосовано штрафні санкції за порушення законодавства у сумі 8 000,00 грн на підставі п.121.2 ст.121 Податкового кодексу України у зв'язку із неподанням відповіді на запит ГУ ДПС у Кіровоградській області №10320/6/11-28-24-10-08 від 04.10.2024 р.

Пунктом 121.2 статті 121 Податкового кодексу України передбачено, що ненадання відповіді на запит, неподання або подання не в повному обсязі платником податків, фінансовим агентом або іншою особою документів чи іншої інформації на запит контролюючого органу, надісланий відповідно до підстав, передбачених підпунктами 6-8 підпункту 73.3.1 пункту 73.3 статті 73 Кодексу, - тягне за собою накладення штрафу у 5 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, за кожний такий факт.

Неподання або подання не в повному обсязі платником податків документів чи іншої інформації на запит контролюючого органу в інших випадках, передбачених статтею 73 Кодексу, - тягне за собою накладення штрафу в розмірі однієї мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, за кожний такий факт.

Сплата таких фінансових санкцій (штрафів) не звільняє особу від обов'язку подання інформації.

Відповідно до п.73.3 ст.73 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право звернутися до платників податків та інших суб'єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про надання інформації (вичерпний перелік та підстави надання якої встановлено законом), необхідної для виконання покладених на контролюючі органи функцій, завдань, та її документального підтвердження.

Такий запит підписується керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу і має містити:

1) підстави для надсилання запиту відповідно до цього пункту із зазначенням інформації, яка це підтверджує;

2) перелік інформації, яка запитується, та перелік документів, які пропонується надати;

3) печатку контролюючого органу.

Згідно з пп.73.3.1 п.73.3 ст.73 Податкового кодексу України письмовий запит про надання інформації надсилається платнику податків або іншому суб'єкту інформаційних відносин за наявності хоча б однієї з таких підстав: за результатами аналізу податкової інформації, отриманої у встановленому законом порядку, виявлено факти, які можуть свідчити про порушення платником податків податкового, валютного законодавства, законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, із обов'язковим зазначенням таких фактів у запиті.

З огляду на пп.73.3.2 п.73.3 ст.73 Податкового кодексу України запит вважається належним чином врученим, якщо його надіслано у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.

Відповідно до пп.73.3.2 п.73.3 ст.73 Податкового кодексу України платники податків та інші суб'єкти інформаційних відносин зобов'язані надавати інформацію, визначену в запиті контролюючого органу, та її документальне підтвердження (крім проведення зустрічної звірки) протягом 15 робочих днів з дня, наступного за днем отримання запиту (якщо інше не передбачено цим Кодексом), у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.

Згідно з пп.73.3.4 п.73.3 ст.73 Податкового кодексу України у разі якщо запит складено з порушенням вимог, визначених абзацами першим - п'ятим пункту 73.3 статті 73 цього Кодексу, платник податків звільняється від обов'язку надання відповіді на такий запит.

У постанові Верховного Суду від 16.04.2020 р. у справі №812/1681/16 сформовано висновки про те, що відсутність печатки на письмовому запиті, направленому контролюючим органом на адресу позивача, не можна віднести до недоліків, випадково допущених при їх оформленні.

Аналогічний висновок висловлений у постанові Верховного Суду від 26.02.2019 р. у справі №826/9082/15.

Судом встановлено, що запит №10320/6/11-28-24-10-08 від 04.10.2024 р. направлено на податкову адресу ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ), однак поштове відправлення повернуто відправнику без вручення адресату з відміткою «за закінченням терміну зберігання» (а.с.58, зі зворотного боку). Отже, відповідно до пп.73.3.2 п.73.3 ст.73 Податкового кодексу України запит №10320/6/11-28-24-10-08 від 04.10.2024 р. вважається належно врученим ОСОБА_1 .

Разом з тим, під час розгляду справи встановлено, що запит Головного управління ДПС у Кіровоградській області №10320/6/11-28-24-10-08 від 04.10.2024 р. не містить печатки контролюючого органу, що є порушенням абзацу 5 пункту 73.3 статті 73 Податкового кодексу України, а тому на підставі пп.73.3.4 п.73.3 ст.73 Податкового кодексу України ОСОБА_1 була звільнена від обов'язку надання відповіді на такий запит, а отже, до неї не підлягають застосуванню штраф згідно з п.121.2 ст.121 Податкового кодексу України.

На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що Головним управлінням ДПС у Кіровоградській області безпідставно застосовано до ОСОБА_1 штраф у сумі 8 000,00 грн на підставі п.121.2 ст.121 Податкового кодексу України, а тому податкове повідомлення-рішення №0000/5106/2405 від 06.05.2025 р. підлягає визнанню протиправним та скасуванню, а позовні вимоги у цій частині - задоволенню.

Податковими повідомленнями-рішеннями №0000/5103/2405 від 06.05.2025 р. та №0000/5105/2405 від 06.05.2025 р. ОСОБА_1 визначено грошові зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб та військового збору, з доходу одержаного у 2022 році за створення контенту на платформі OnlyFans, згідно з податковою інформацією ДПС України (лист №27331/7/99-00-24-04-03-07 від 02.10.2024 р.), а податковим повідомленням- рішенням №0000/5104/2405 від 06.05.2025 р. до ОСОБА_1 застосовано штраф на підставіп.120.1 ст.120 Податкового кодексу України за не подання податкової декларації про майновий стан і доходи за 2022 рік.

Згідно з пп.83.1.2 п.83.1 ст.83 Податкового кодексу України для посадових осіб контролюючих органів під час проведення перевірок підставами для висновків є податкова інформація.

Відповідно до пп.72.1.4, 72.1.6 п.72.1 ст.72 Податкового кодексу України для інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності контролюючого органу використовується інформація, що надійшла: від органів влади інших держав, міжнародних організацій або нерезидентів; для інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності також використовується інша інформація, оприлюднена відповідно до законодавства та/або добровільно чи за запитом надана контролюючому органу в установленому законом порядку, а також інформація, наведена у скарзі покупця (споживача) щодо порушення платником податків встановленого порядку проведення розрахункових операцій із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій та/або програмних реєстраторів розрахункових операцій.

Державна податкова служба України листом від 02.10.2024 р. №27331/7/99-00-24-04-03-07 направило, зокрема Головному управлінню ДПС в Кіровоградській області інформацію, надану компетентним органом Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії у порядку, передбаченому Конвенцією між Урядом України і Урядом Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії про усунення подвійного оподаткування та запобігання податковим ухиленням стосовно податків на доход і на приріст вартості майна, яка набула чинності 11.08.1993, стосовно одержання доходів фізичними особами резидентами України від британського суб'єкта господарювання «Fenix International Ltd» за створення контенту на платформі OnlyFans за 2021-2022 роки.

Зазначені відомості використано при проведенні документальної позапланової невиїзної перевірки позивача з питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати належних сум податку на доходи фізичних осіб та військового збору з доходів, отриманих платником податків за період з 01.01.2021 р. по 31.12.2022 р.

У розумінні ст.3 Конвенція між Урядом України і Урядом Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії про усунення подвійного оподаткування та запобігання податковим ухиленням стосовно податків на доход і на приріст вартості майна, підписаної 10.02.1993 р., набула чинності 11.08.1993 р. (далі за текстом - Конвенція) термін «компетентний орган» означає, у відношенні Сполученого Королівства, Управління внутрішніх доходів або його повноважного представника, і, у відношенні України, Міністерство фінансів України або його повноважного представника.

Статтею 5 Конвенції про взаємну адміністративну допомогу в податкових справах зі змінами, внесеними Протоколом про внесення змін і доповнень до Конвенції про взаємну адміністративну допомогу в податкових справах від 27.05.2010 р., ратифікованої Верховною Радою України із застереженням Законами України від 17.12.2008 р. №677-VI та від 11.01.2013 р. №21-VII, чинною з 01.07.2009 р. (далі за текстом - Конвенція про взаємну адміністративну допомогу), визначено, що на прохання запитуючої держави запитувана держава надає запитуючій державі будь-яку інформацію, що згадується у статті 4 Багатосторонньої конвенції та стосується конкретних осіб чи операцій.

Згідно з п.1 ст.27 Конвенції компетентні органи Договірних Держав обмінюються інформацією, необхідною для виконання положень цієї Конвенції або національних законодавств Договірних Держав, що стосуються податків, на які поширюється Конвенція в тій мірі, доки оподаткування не суперечить цій Конвенції, зокрема, щоб попереджувати шахрайство і полегшувати застосування встановлених законом положень проти легальних ухилень. Будь-яка інформація, одержана Договірною Державою, буде розглядатися як конфіденційна і буде розкрита тільки особам або властям (включаючи суди і органи управління), зайнятим оцінкою або збиранням, примусовим стягненням або судовим переслідуванням, або розглядом апеляції стосовно податків, на які поширюється ця Конвенція. Такі особи або органи будуть використовувати інформацію тільки з цією метою. Вони можуть розкривати інформацію в публічних судових засіданнях і юридичних рішеннях.

Статтею 22 Конвенції про взаємну адміністративну допомогу визначено, що з будь-якою інформацією, яку Сторона отримала згідно із цією Конвенцією, поводяться як з таємною так само, як з інформацією, отриманою відповідно до внутрішнього законодавства цієї Сторони або за умов таємності, які застосовуються на території Сторони, що надає інформацію, якщо такі умови є більш суворими. Така інформація в будь-якому випадку розголошується лише особам або органам (зокрема судам та адміністративним чи наглядовим органам), які причетні до оцінки, збору чи стягнення, до здійснення виконавчих заходів чи кримінального переслідування стосовно податків, належних до сплати цій Стороні, або причетні до прийняття рішень за апеляціями стосовно таких податків. Ця інформація може використовуватися лише особами чи органами, згаданими вище, і тільки для зазначених цілей. Незважаючи на положення пункту 1, вони можуть розголошувати її під час відкритого судового розгляду або в судових рішеннях, що стосуються таких податків, за наявності попереднього дозволу вповноваженого органу Сторони, що надає інформацію. Проте будь-які дві чи більше Сторін можуть за спільною згодою відмовитися від умови отримання попереднього дозволу.

Відповідно до ч.1 ст.9 Конституції України чинні міжнародні договори, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України.

На підставі пп.51 п.4 Положення про Державну податкову службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06.03.2019 р. №227, Державна податкова служба України відповідно до покладених на неї завдань організовує та здійснює взаємодію та обмін інформацією з компетентними органами іноземної юрисдикції згідно із законодавством, міжнародними договорами України.

Порядок обміну податковою інформацією з компетентними органами іноземних країн, затверджений наказом Міністерства фінансів України від 16.04.2022 р. №118 (далі за текстом - Порядок №118).

Згідно з п.п.1, 2 р.IV Порядку №118 форма та зміст відповіді на вихідний запит встановлюються за взаємною домовленістю компетентних органів іноземних держав.

Відповіді компетентних органів іноземних держав надсилаються безпосередньо до ДПС.

Відповідь на вихідний запит, отримана від компетентного органу іноземних держав, може містити: копії (оригінали) документів, інформацію, отриману після проведення опитування свідків, дані щодо визначення місцезнаходження / місця реєстрації особи, визначення фактів проведення комерційної діяльності в конкретній державі, а також щодо встановлення наявності майна платника податків (у разі відсутності такого майна - його розшуку).

Після одержання відповіді від компетентного органу іноземної держави на вихідний запит головний виконавець спеціального запиту в ДПС протягом 1 місяця надсилає її разом з неофіційним перекладом (який здійснюється в разі потреби) ініціатору вихідного запиту.

Як встановлено судом, Головним управлінням ДПС у Кіровоградській області використано податкову інформацію надану ДПС України листом від 02.10.2024 р. №27331/7/99-00-24-04-03-07 (а.с.47), сформовану на підставі інформації компетентного органу Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії щодо одержання доходів від британського суб'єкта господарювання «Fenix International Ltd» за створення контенту на платформі OnlyFans з наданням відомостей щодо загальної кількості та вартості транзакцій в доларах США, розпорядником якої є ДПС України та яка підлягає розголошенню в спосіб визначений законом (а.с.110-115).

Суд враховує, що інформація отримана на підставі міжнародного запиту від компетентного органу іноземної держави і яка містить конкретні дані про платника (персональні дані позивачки, суму нарахованого їй доходу) підпадає під ознаки податкової інформації.

Таким чином, суд дійшов висновку, що лист ДПС України від 02.10.2024 р. №27331/7/99-00-24-03-07 з наданням відомостей щодо загальної кількості та вартості транзакцій в доларах США, отриманих від компетентного органу Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії щодо одержання доходів від британського суб'єкта господарювання «Fenix International Ltd» за створення контенту на платформі OnlyFans, є належною податковою інформацією, що свідчила про можливі порушення платником податків податкового законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Під час розгляду справи судом встановлено, що відповідно до інформації, наданої компетентним органом Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії стосовно одержання доходів фізичними особами - резидентами України від британського суб'єкта господарювання «Fenix International Ltd» за створення контенту на платформі OnlyFans ОСОБА_1 отримала дохід у 2022 році в загальній сумі 64 095,00 доларів США (56 977,00 доларів США та 7 118,00 доларів США), який підлягає обов'язковому річному декларуванню та самостійному визначенню і сплаті до бюджету податку на доходи фізичних осіб та військового збору (а.с.110-115). З огляду на зазначену інформацію, кошти надходили на електронний гаманець eWallet (а.с.114).

Доказів сплати позивачем податків з отриманого доходу в країні його походження, з метою застосовування положень Конвенції між Урядом України і Урядом Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії про усунення подвійного оподаткування та запобігання податковим ухиленням стосовно податків на дохід і на приріст вартості майна, яка набула чинності 11.08.1993 р., позивачем не надано.

Також ОСОБА_1 не подано податкову декларацію про майновий стан і доходи за 2022 рік, що не заперечується сторонами.

З огляду на зміст пп.162.1.1 п.162.1 ст.162 Податкового кодексу України, платниками податку на доходи фізичних осіб є: фізична особа - резидент, яка отримує доходи як з джерела їх походження в Україні, так і іноземні доходи.

Підпунктом 170.11.1 пункту 170.11 статті 170 Податкового кодексу України визначено, що у разі якщо джерело виплат будь-яких оподатковуваних доходів є іноземним, сума такого доходу включається до загального річного оподатковуваного доходу платника податку отримувача, який зобов'язаний подати річну податкову декларацію, та оподатковується за ставкою, визначеною пунктом 167.1 статті 167 цього Кодексу.

Відповідно до п.167.1 статті 167 Податкового кодексу України ставка податку становить 18 відсотків бази оподаткування щодо доходів, нарахованих (виплачених, наданих) (крім випадків, визначених у пунктах 167.2 - 167.5 цієї статті) у тому числі, але не виключно у формі: заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику у зв'язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами.

Згідно із п.164.4 ст.164 Податкового кодексу України під час нарахування (отримання) доходів, отриманих у вигляді валютних цінностей або інших активів (вартість яких виражена в іноземній валюті або міжнародних розрахункових одиницях), такі доходи перераховуються у гривні за валютним курсом НБУ, що діє на момент нарахування (отримання) таких доходів.

Також зазначені доходи є об'єктом оподаткування військовим збором згідно з підпунктом 1.2 пункту 16' підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України.

З огляду на абзац «в» пункту 176.1 статті 176 Податкового кодексу України платники податку зобов'язані: подавати податкову декларацію за встановленою формою у визначені строки у випадках, коли згідно з нормами цього Кодексу таке подання є обов'язковим.

Пунктом 179.1 статті 179 Податкового кодексу України платник податку зобов'язаний подавати річну декларацію про майновий стан і доходи (податкову декларацію) відповідно до цього Кодексу.

Зважаючи на те, що ОСОБА_1 у 2022 році одержано дохід у загальній сумі 64 095,00 доларів США, контролюючим органом - Головним управлінням ДПС у Кіровоградській області правомірно визначено позивачу грошове зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб та військового збору, а також застосовано штрафні (фінансові) санкції на підставі п.123.2 ст.123 Податкового кодексу України. Отже, податкові повідомлення-рішення №0000/5103/2405 від 06.05.2025 р. та №0000/5105/2405 від 06.05.2025 р. є правомірними та не підлягають скасуванню.

Також не підлягає скасуванню податкове повідомлення-рішення №0000/5104/2405 від 06.05.2025 р., яким до ОСОБА_1 застосовано штраф у сумі 340,00 грн на підставіп.120.1 ст.120 Податкового кодексу України, оскільки позивачем не подано податкову декларацію про майновий стан і доходи за 2022 рік.

Згідно з ч.ч.1, 3 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

При зверненні до суду позивачем понесені судові витрати зі сплати судового збору в сумі 5 796,57 грн (а.с.37).

Позивачем заявлено позовні вимоги на суму 597 656,96 грн, з яких задоволено на суму 8 000,00 грн, що становить 1,38% від заявлених позовних вимог, а тому відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Кіровоградській області на користь позивача належить судовий збір пропорційно до задоволених позовних вимог у розмірі 79,99 грн (5 796,57 грн х 1,38%).

Керуючись ст.ст.132, 139, 242-246, 255, 293, 295-297 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити частково.

2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Кіровоградській області №0000/5106/2405 від 06 травня 2025 року, яким до ОСОБА_1 застосовано штрафні санкції за порушення законодавства у сумі 8 000,00 грн.

3. У задоволенні інших позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) понесені нею судові витрати (судовий збір) у розмірі 79,99 грн (сімдесят дев'ять грн 99 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Кіровоградській області (м. Кропивницький, вул. Велика Перспективна, 55, код ЄДРПОУ ВП 43995486).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня його проголошення.

Дата складання повного рішення суду - 09 квітня 2026 року.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду Г.М. МОМОНТ