09 квітня 2026 рокуСправа № 280/6209/25 м. Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі судді Максименко Л.Я., розглянувши матеріали заяви представника Публічного акціонерного товариства “Запорізький металургійний комбінат “Запоріжсталь» про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у справі
за позовною заявою Публічного акціонерного товариства “Запорізький металургійний комбінат “Запоріжсталь»
до Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків, Головного управління Державної казначейської служби України у Дніпропетровській області
про визнання протиправною бездіяльності та стягнення коштів, -
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 09.10.2025 у справі №280/6209/25 позовні вимоги Публічного акціонерного товариства “Запорізький металургійний комбінат “Запоріжсталь» до Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків, Головного управління Державної казначейської служби України у Дніпропетровській області про визнання протиправною бездіяльності та стягнення коштів, - задоволено повністю.
Визнано протиправною бездіяльність Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків щодо не внесення до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування даних щодо узгодженої Публічному акціонерному товариству “Запорізький металургійний комбінат “Запоріжсталь» суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість, задекларовану на рахунок платника у банку у розмірі 2 089 573,00 грн. (два мільйони вісімдесят дев'ять тисяч п'ятсот сімдесят три гривні 00 копійок) по податковій декларації з податку на додану вартість за жовтень 2022 року з урахуванням уточнюючих розрахунків за жовтень 2022 року.
Стягнуто з Державного бюджету України через Головне управління Державної казначейської служби України у Дніпропетровській області на користь Публічного акціонерного товариства “Запорізький металургійний комбінат “Запоріжсталь» заборгованість бюджету із відшкодування податку на додану вартість за жовтень 2022 року у розмірі 2 089 573,00 грн. (два мільйони вісімдесят дев'ять тисяч п'ятсот сімдесят три гривні 00 копійок) та пеню, нараховану на суму такої заборгованості, у розмірі 155 635,98 грн. (сто п'ятдесят п'ять тисяч шістсот тридцять п'ять гривень 98 копійок).
Стягнуто на користь Публічного акціонерного товариства “Запорізький металургійний комбінат “Запоріжсталь» за рахунок бюджетних асигнувань Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків судовий збір у розмірі 24 224 (двадцять чотири тисячі двісті двадцять чотири) грн. 00 коп.
19.03.2026 рішення набрало законної сили згідно постанови Третього апеляційного адміністративного суду.
02.04.2026 від представника позивача надійшла заява вх. № 17598, в якій він просить встановити судовий контроль за виконанням рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 09.10.2025 по справі № 280/6209/25 в частині стягнення з Державного бюджету України через Головне управління Державної казначейської служби України у Дніпропетровській області на користь Публічного акціонерного товариства “Запорізький металургійний комбінат “Запоріжсталь» заборгованість бюджету із відшкодування податку на додану вартість за жовтень 2022 року у розмірі 2 089 573,00 грн. (два мільйони вісімдесят дев'ять тисяч п'ятсот сімдесят три гривні 00 копійок) та пеню, нараховану на суму такої заборгованості, у розмірі 155 635,98 грн. (сто п'ятдесят п'ять тисяч шістсот тридцять п'ять гривень 98 копійок). Просить зобов'язати Головного управління Державної казначейської служби України у Дніпропетровській області подати до Запорізького окружного адміністративного суду письмовий звіт про виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 09.10.2025 по справі № 280/6209/25. В обґрунтування заяви посилається на те, що відповідно до даних особового рахунку ПАТ «Запоріжсталь» та Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування (далі-Реєстр) інформація щодо узгодженості суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за жовтень 2022 р. у розмірі 2 089 573,00 грн. для ПАТ «Запоріжсталь» була внесена відповідачем 1 - 08.10.2025 р. (скріншот Реєстру додається). В Реєстрі по декларації з податку на додану вартість позивача за жовтень 2022 р. (від 21.11.2022 №9246797738) відсутня будь-яка інформація про застосування спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій), яку формує ДПС, у тому числі відсутня: дата прийняття рішення про застосування спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій), прийнятого в порядку, встановленому Законом України «Про санкції»; дата прийняття рішення про скасування спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій), прийнятого в порядку, встановленому Законом України «Про санкції». Таким чином, у Реєстрі відсутні відомості щодо наявності обставин, які б перешкоджали поверненню узгодженої суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за жовтень 2022 р. у розмірі 2 089 573,00 грн. Зокрема, стосовно ПАТ «Запоріжсталь» не приймалося рішення Ради національної безпеки і оборони України про застосування спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій). Враховуючи, що інформація щодо узгодженості суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за жовтень 2022 р. у розмірі 2 089 573,00 грн. була внесена 08.10.2025 р. до Реєстру, орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів повинен був перерахувати зазначену суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість на поточний банківський рахунок ПАТ «Запоріжсталь» до 15.10.2025 включно. Однак, в зазначені строки сума бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за жовтень 2022 року у розмірі 2 089 573,00 грн. не була перерахована на поточний банківський рахунок ПАТ «Запоріжсталь». У відповіді на адвокатський запит - у листі №04-06-06/14475 від 28.10.2025 (додається) відповідач 2 зазначив, що інформація з Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість у вигляді платіжних реквізитів щодо відшкодування податку на додану вартість ПАТ «Запорізький металургійний комбінат «Запоріжсталь» на суму 2089573,00 грн. від Державної казначейської служби України до Головного управління Державної казначейської служби України у Дніпропетровській області не надходила.». Посилаючись на те, що станом на 25.03.2026 сума бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за жовтень 2022 року у розмірі 2 089 573,00 грн. та сума пені у розмірі 155 635,98 грн. залишаються не перерахованими на поточний банківський рахунок ПАТ «Запоріжсталь», просить встановити судовий контроль.
Враховуючи те, що положення ст. 382 КАС України не передбачають обов'язку призначення судового засідання для розгляду заяви про встановлення судового контролю, суд вважає за можливе розглянути заяву в порядку письмового провадження.
Суд, дослідивши матеріали справи, заяви, оцінивши надані докази, їх достатність і взаємний зв'язок у сукупності, вважає за необхідне зазначити наступне.
За правилами статті 14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Наведена норма кореспондується із положеннями статті 370 КАС України, згідно якої судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Також, Конституційний Суд України, розглядаючи справу №1-7/2013 у Рішенні від 26.06.2013 року, звернув увагу, що вже неодноразово вказував на те, що виконання судового рішення є невід'ємною складовою права кожного на судовий захист і охоплює, зокрема, законодавчо визначений комплекс дій, спрямованих на захист і відновлення порушених прав, свобод, законних інтересів фізичних та юридичних осіб, суспільства, держави (пункт 2 мотивувальної частини Рішення від 13.12.2012 року №18-рп/2012); невиконання судового рішення загрожує сутності права на справедливий розгляд судом (пункт 3 мотивувальної частини Рішення від 25.04.2012 року №11-рп/2012).
Отже, обов'язок виконати судове рішення виникає з моменту набрання ним законної сили.
Питання судового контролю за виконанням судових рішень врегульовано статтями 382, 382-1 КАС України.
Згідно з частиною першою статті 382 КАС України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Згідно ч.ч. 2-3 ст. 382-1 КАС України, за наслідками розгляду заяви суд постановляє ухвалу про її задоволення або відмову у задоволенні та зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців.
Таким чином, положення ч. 1 ст. 382 КАС України передбачають, що суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення у разі звернення особи із відповідною заявою.
З огляду на викладене, враховуючи твердження представника позивача про відсутність фактичного виконання рішення суду від 09.10.2025 у справі №280/6209/25, суд вбачає підстави для зобов'язання Головного управління Державної казначейської служби України у Дніпропетровській області у місячний строк з дня набрання цією ухвалою законної сили подати до Запорізького окружного адміністративного суду звіт про виконання судового рішення від 09.10.2025 у справі №280/6209/25.
Враховуючи наведене, керуючись ст. 248, 256, 382 КАС України, суд, -
Заяву представника Публічного акціонерного товариства “Запорізький металургійний комбінат “Запоріжсталь», - задовольнити.
Встановити судовий контроль за виконанням рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 09.10.2025 у справі №280/6209/25 та зобов'язати Головне управління Державної казначейської служби України у Дніпропетровській області у місячний строк з дня набрання цією ухвалою законної сили подати до Запорізького окружного адміністративного суду звіт про виконання судового рішення у справі №280/6209/25.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання.
Ухвала є остаточною і оскарженню не підлягає. Заперечення на ухвалу включаються до апеляційної скарги на судове рішення, передбачене частиною першою статті 382-3 КАС України.
Суддя Л.Я. Максименко