Постанова від 07.04.2026 по справі 296/4047/26

Справа № 296/4047/26

3/296/1093/26

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"07" квітня 2026 р. м.Житомир

Суддя Корольовського районного суду м. Житомира Шкиря В.М., за участі секретаря Ляшенко О., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли з військової частини НОМЕР_1 про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення

ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 , громадянина України, військовослужбовця що перебуває на посаді стрільця 3 відділення 2 стрілецького взводу 2 стрілецької роти 3 СБ військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України, зареєстрованого за адресою АДРЕСА_1 ,

ВСТАНОВИВ:

31.03.2026 біля 09 год. 00 хв. командиром 2-ої стрілецької роти ( з охорони та оборони об'єкта 585) 3-го стрілецького батальйону (з охорони та оборони ВДО) лейтенантом ОСОБА_2 під час шикування особового складу на теритоорії місця тимчасового розташування 2СР 3 СБ за адресою: АДРЕСА_2 було виявлено солдата ОСОБА_1 з ознаками схожими на азнаки алкогольного сп'яніння, а саме: різкий запах алкоголю з ротової порожнини, нечітка мова та нестійка хода, від проходження огляду на стан сп'яніння - відмовився про що складено протокол серії НГУ №582425 31 березня 2026 року за ч.3 ст.172-20 КУпАП. Від підпису протоколу та пояснено ОСОБА_3 відмовився про що вказують свідки: ОСОБА_4 ОСОБА_5 (військовослужбовці В/Ч НОМЕР_1 Національної гвардії України)

Під час судового розгляду справи 07.04.2026 ОСОБА_1 поряснив, що дійсно напередодні вживав алкоголь та був на шикуванні 31.03.2026 з ознаками сп'яніння. Також зазначив, що в нього були сімейні проблеми, а тому просить застосувати мінімальне стягнення 17000,00 грн.Щиро кається.

Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, а саме:

-протокол серії НГУ №582425 про військове адміністративне правопорушення передбачене протокол про адміністративне правопорушення від 31.03.2026;

-акт огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції з використанням спеціального технічного засобу та таесту від 31.03.2026;

-службовою характеристикою солдата ОСОБА_1 ;

-службовою карткою солдата ОСОБА_1 ;

-витягом з наказу командира В/Ч НОМЕР_1 від 05.12.2025 за №196;

-витягом з наказу командира В/Ч НОМЕР_1 від 10.12.2025 за № 200;

-рапортом командира 2 стрілецької роти 3 стрілецького батальйону ОСОБА_6 від 30.03.2026;

-медичною характеристикою солдата ОСОБА_1 від 31.03.2026;

-психологічною характеристикою солдата ОСОБА_1 ;

-соціально-демографічною карткою на військовослужбовця ОСОБА_1 ;

-поясненнями військовослужбовця ОСОБА_4 від 31.03.2026;

-поясненнями військовослужбовця ОСОБА_5 від 31.03.2026;

суд приходить висновку, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбачений ч.3 ст. 172-20 КУпАП з огляду на таке.

Згідно ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається противоправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Відповідно до вимог ст. ст.245, 280 КУпАП суд зобов'язаний повно, всебічно та об'єктивно з'ясувати всі обставини справи, встановити чи було вчинено адміністративне правопорушення та чи винна особа у його вчиненні, дослідити наявні у справі докази, дати їм належну правову оцінку і в залежності від встановленого, прийняти мотивоване законне рішення.

Згідно ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, безпеки на автомобільному транспорті та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, відомостями та інформацією з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також іншими документами.

Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.

У судовому засіданні встановлено, що 31.03.20264 року було складено протокол про адміністративне правопорушення серії НГУ № 582425 відносно ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 військовослужбовця що перебуває на посаді стрільця 3 відділення 2 стрілецького взводу 2 стрілецької роти 3 СБ військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України за ч.3 ст.172-20 КУпАП за те, що 31.03.2026 біля 09 год. 00 хв. командиром 2-ої стрілецької роти ( з охорони та оборони об'єкта 585) НОМЕР_3 стрілецького батальйону (з охорони та оборони ВДО) лейтенантом ОСОБА_2 під час шикування особового складу на теритоорії місця тимчасового розташування 2СР 3 СБ за адресою: АДРЕСА_2 було виявлено солдата ОСОБА_1 з ознаками схожими на азнаки алкогольного сп'яніння, а саме: різкий запах алкоголю з ротової порожнини, нечітка мова та нестійка хода, від проходження огляду на стан сп'яніння - відмовився про що складено протокол серії НГУ №582425 31 березня 2026 року за ч.3 ст.172-20 КУпАП. Від підпису протоколу та пояснено ОСОБА_3 відмовився про що вказують свідки: ОСОБА_4 ОСОБА_5 (військовослужбовці В/Ч НОМЕР_1 Національної гвардії України)

Так, диспозицією ч.3 ст. 172-20 КУпАП встановлена адміністративна відповідальність за дії, передбачені частинами першою або другою цієї статті, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі самі порушення, або в умовах особливого періоду.

Диспозицією ч.1 ст.172-20 КУпАП встановлена адміністративна відповідальність за розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів, або поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, а також відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'янінн.

Отже, для притягнення особи до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.172-20 КУпАП, ця особа протягом року має бути визнана винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 чи 2 ст.172-20 КУпАП та на неї має бути накладено адміністративне стягнення і даний факт має бути підтверджений постановою суду, яка набрала законної сили або доведено, що дії вчинено в умовах особливого періоду.

В матеріалах справи про адміністративне правопорушення відсутні докази притягнення ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 чи 2 ст.172-20 КУпАП протягом року.

Щодо поняття особливого періоду.

Згідно абзацу п'ятого статті 1 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" в редакції Закону № 3633-IX від 11.04.2024 особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, сил оборони і сил безпеки, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і час демобілізації після закінчення воєнних дій (абзац п'ятий статті 1 в редакції Закону № 3633-IX від 11.04.2024);

Згідно з частиною 8 статті 4 цього ж Закону України з моменту оголошення мобілізації (крім цільової) чи введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях настає особливий період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій.

Указом Президента України № 64/2022 від 24 лютого 2022 року, що затверджений Законом України № 2102-ІХ від 24 лютого 2022 року, у зв'язку із військовою агресією Російської Федерації проти України на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оброни України введений воєнний стан з 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

Крім того, 24 лютого 2022 року набрав чинності Указ Президента України № 29/2022 від 24 лютого 2022 року «Про загальну мобілізацію». Мобілізація проводиться протягом 90 діб із дня набрання чинності цим Указом, в подальшому воєнний стан неодноразово продовжувався та діє і станом на 07.04.2026 (день розгляду справи в суді).

Відповідно до статті 1 Закону України № 389-VІІІ від 12 травня 2015 року «Про правовий режим воєнного стану» Воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

Виходячи із вищевикладеного вбачається, що особливий період охоплює собою мобілізацію, воєнний час та частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

За загальним правилом суб'єктом вчинення алміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.172-20 КУпАП є особа, яка перебуває на військовій службі.

У частині 9 статті 1 Закону України № 2232-ХІІ від 25 березня 1992 року «Про військовий обов'язок і військову службу» визначено, що військовослужбовці - це особи, які проходять військову службу.

Військовослужбовці вважаються такими, що виконують обов'язки військової служби:

1) на території військової частини або в іншому місці роботи (занять) протягом робочого (навчального) часу, включаючи перерви, встановлені розпорядком (розкладом занять);

2) на шляху прямування на службу або зі служби, під час службових поїздок, повернення до місця служби;

3) поза військовою частиною, якщо перебування там відповідає обов'язкам військовослужбовця або його було направлено туди за наказом відповідного командира (начальника);

4) під час виконання державних обов'язків, у тому числі у випадках, якщо ці обов'язки не були пов'язані з військовою службою;

5) під час виконання обов'язку з урятування людського життя, охорони державної власності, підтримання військової дисципліни та охорони правопорядку

це прямо передбачено в ч.4 ст.24 Закону України № 2232-ХІІ від 25 березня 1992 року «Про військовий обов'язок і військову службу».

З набранням чинності Указу Президента України «Про часткову мобілізацію» від 17 березня 2014 року № 303/2014 в України настав особливий період. Станом на час розгляду справи особливий період не завершений.

Отже, починаючи з 24 лютого 2022 року та по теперішній час в Україні діє режим воєнного стану, який є особливим періодом.

ОСОБА_3 був виявлений 31.03.2025 на шикуванні особового складу на території розташування 2СР 3 СБ за адресою: АДРЕСА_2 , його стан :різкий запах алкоголю з ротової порожнини, нечітка мова та нестійка хода, дозволяли запропонувати йому огляд на стан сп'яніння з метою спростувати таку версію.

Разом з тим, ОСОБА_3 - відмовився від такого оглдя про що свідчить Акт від 31.03.2026 №65.

Відмова від огляду на стан сп'яніння - це самостійний склад адміністративного правопорушення за ч.1 ст.172-20 КУ пАП.

Також суд встановив, що наразі (станом на 07.04.2026) діє особливий період в країні.

Таким чином суд вважає, шо в діях ОСОБА_3 наявний склад адміністративного правопорушення передбаченого ч.3 ст.173-20 КУ пАП оскільки, він будучи військовослужбовцем військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України, перебуваючи в місці тимчасового розташування 2 стрілецької роти 3 стрілецького батальйону військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України, в період особливого стану, маючи явні ознаки сп'яніння, відмовився від проходження огляду на стан сп'яніння, за що передбачено відповідальність за ч.1 ст.172-20 КУпАП

За приписами ч.1 ст.33 КУпАП при накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, крім випадків накладення стягнення за правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, у тому числі зафіксовані в автоматичному режимі, безпеки на автомобільному транспорті, зафіксовані за допомогою засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі в автоматичному режимі, справ про адміністративні правопорушення, передбачені статтею 132-2 цього Кодексу, та за порушення правил зупинки, стоянки, паркування транспортних засобів, зафіксовані в режимі фотозйомки (відеозапису). Особливості накладення стягнення при розгляді справ без участі особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, за правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані в автоматичному режимі, безпеки на автомобільному транспорті та за порушення правил зупинки, стоянки, паркування транспортних засобів, зафіксовані в режимі фотозйомки (відеозапису), встановлюються статтями 279-1-279-8 цього Кодексу.

Обставиною, що пом'якшує відповідальність ОСОБА_7 суд визнає щире каяття

Обставин, що обтяжують відповідальність ОСОБА_3 передбачених ст.,36 КУпАП судом не встановлено.

За таких обставин суд визнає ОСОБА_3 винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення та накладає мінімальне стягнення в межах санкції ч.3 ст.172-20 КУпАп

Відповідно до ст. 283 КУпАП, постанова суду (судді) про накладення адміністративного стягнення повинна містити положення про стягнення з особи, щодо якої її винесено, судового збору.

Згідно з ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні про адміністративне правопорушення сплачується у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення особою, на яку накладено стягнення.

Разом з тим, відповідно до п. 12 ч. 1 ст. 5 ЗУ «Про судовий збір» від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються військовослужбовці, військовозобов'язані та резервісти, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, - у справах, пов'язаних з виконанням військового обов'язку, а також під час виконання службових обов'язків.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є військовослужбовцем, отже він звільняється від сплати судового збору.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -

ПОСТАНОВИВ:

Визнати винним ОСОБА_1 у вчиненні військового адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст. 172-20 КУпАП, та застосувати до нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 (сімнадцять тисяч ) гривень 00 копійок.

Штраф підлягає стягненню на рахунок: Отримувач коштів: ГУК у Житомирській області;/Житомир обл./21081100; Код отримувача: 37976485; Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП) Код банку отримувача: 899998; Рахунок отримувача UА228999980313090106000006797; Код класифікації доходів бюджету: 21081100; Найменування коду класифікації доходів бюджету: Адміністративні штрафи та інші санкції.

Роз'яснити особі, щодо якої застосовано адміністративне стягнення, що відповідно до ч. 1 ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений ним не пізніше як через 15 (п'ятнадцять) днів з дня вручення йому копії постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

Відповідно вимог ст. 308 КУпАП, у разі несплати правопорушником штрафу у строк, встановлений ч. 1 ст. 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника. У порядку примусового виконання про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу - 34000 (тридцять чотири тисячі ) гривень 00 копійок.

Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного суду через Корольовський районний суд м. Житомира протягом 10 днів з дня її винесення.

Cуддя В. М. Шкиря