Постанова від 08.10.2025 по справі 757/41626/25-п

печерський районний суд міста києва

Справа № 757/41626/25-п

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 жовтня 2025 року суддя Печерського районного суду м. Києва Константінова К.Е., за участю захисника Пінака Є.Р., розглянувши матеріали, які надійшли з Департаменту формування доброчесності політичних фінансів Національного агентства з питань запобігання корупції, про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, керівника політичної партії «Зміни» (до 14.04.2025 - політична партія «Нові»), (ЄДРПОУ 40268445), РНОКПП НОМЕР_1 ,

за ст. 212-21 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 будучи керівником політичної партії керівника політичної партії «Зміни» (до 14.04.2025 - політична партія «Нові»), (ЄДРПОУ 40268445), знаходячись за адресою: м. Київ, вул. Іоанна Павла ІІ, буд. 4/6, не подав звіти політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за І квартал 2025 року за наступних обставин.

Відповідно до статті 17 Закону Національне агентство здійснило перевірку Звіту про майно, доходи, витрати і зобов?язання фінансового характеру за І квартал 2025 року, поданого політичною партією «Нові» (ідентифікаційний код 40268445) до Єдиного державного реєстру звітності політичних партій про майно, доходи, витрати і зобов?язання фінансового характеру.

За результатами зіставлення та звірки відомостей, зазначених у Звіті Партії, з доданими до Звіту документами, відомостями з інформаційних баз даних державних органів та інших відомостей, які мають відображатися у Звіті, встановлено, що Звіт Партії за І квартал 2025 року подано з порушенням строку.

26 грудня 2023 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення державного фінансування та контролю за діяльністю політичних партій» від 23 серпня 2023 року № 3337-IХ, який відновив звітування політичних партій та обов?язок Національного агентства перевіряти Звіти.

Частиною 9 статті 17 Закону, передбачено, що політична партія щоквартально, не пізніше ніж на сороковий день після закінчення звітного кварталу, зобов?язана подати до Національного агентства з питань запобігання корупції звіт про майно, доходи, витрати і зобов?язання фінансового характеру (у т.ч. її місцевих організацій, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи) шляхом його заповнення на офіційному вебсайті Національного агентства.

Враховуючи вимоги частин третьої та четвертої розділу III Порядку подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов?язання фінансового характеру, затвердженого наказом Національного агентства від 19.02.2021 № 102/21 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.04.2021 № 507/36129 - політична партія повинна була подати до Національного агентства Звіт за І квартал 2025 року до 12 травня 2025 року.

Оскільки Звіт Партії за І квартал 2025 року підписано шляхом накладання кваліфікованого електронного підпису та несвоєчасно подано до Національного агентства через Реєстр (21.05.2025), зазначене є порушенням частини дев?ятої статті 17 Закону України «Про політичні партії в Україні».

Виявлене порушення зафіксовано у Висновку про результати перевірки Звіту Партії за І квартал 2025 року від 15.07.2025 №2435, затвердженому наказом Національного агентства від 16.07.2025 № 204/25, який опубліковано на офіційному вебсайті Національного агентства відповідно до вимог частини 25 статті 17 Закону.

Згідно з пунктами 1, 2 розділу ІІ та пунктами 1, 8, 9 розділу ІІІ Порядку подання, звіт політичної партії є структурованими даними, містить інформацію, внесену керівником політичної партії та/або особами, яких уповноважено в установленому порядку на подання Звіту, до електронних форм, передбачених Реєстром, та підписаний шляхом накладання на нього кваліфікованого електронного підпису керівника політичної партії. Поданню Звіту передує процес його формування, який полягає в заповненні електронних форм інформацією, передбаченою Реєстром відповідно до Закону.

Статтею 3 Закону передбачено, що політичні партії провадять свою діяльність відповідно до Конституції України, цього Закону, а також інших законів України та згідно із партійним статутом, прийнятим у визначеному цим Законом порядку.

Відповідно до частини 1 статті 19 Закону у разі порушення політичними партіями Конституції України, цього та інших законів України до них можуть бути вжиті такі заходи: попередження про недопущення незаконної діяльності; заборона політичної партії.

Слід зазначити, що пункт 8.4 статті 8 статуту Партії, передбачає, що Голова Партії, серед іншого, здійснює загальне керівництво діяльністю Партії, представляє Партію у відносинах з органами державної органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями та іншими юридичними особами незалежно від форм власності та підпорядкування як в Україні, так і за її межами .

Листом-зверненням від 15.05.2022 (вх. № 83447/0/07-25 від 15.05.2025) Партія надала відомості про ОСОБА_1 як керівника Партії.

Повноваження ОСОБА_1 як керівника Партії станом на дату вчинення адміністративного правопорушення підтверджуються копією протоколу позачергового з?їзду політичної партії «Нові» від 14.03.2025 № 1 та витягом з Єдиного державного реєстру.

Стаття 3 Закону передбачає, що політичні партії провадять свою діяльність відповідно до Конституції України, цього Закону, а також інших законів України та згідно із партійним статутом, прийнятим у визначеному цим Законом порядку.

Відповідно до частини 1 статті 19 Закону у разі порушення політичними партіями Конституції України, цього та інших законів України до них можуть бути вжиті такі заходи: попередження про недопущення незаконної діяльності, заборона політичної партії.

Враховуючи норми статті 19 Закону, а також приписи статей 7, 9, 14, 23, 24 КУпАП, суб?єктом вчинення правопорушення, передбаченого статтею 21221 КУпАП є керівник Партії або уповноважена особа Партії, обов?язком якого є забезпечення подання звітів до Національного агентства.

Звіт Партії за І квартал 2025 року подано до Національного агентства через Реєстр 21.05.2025 о 16:23 годині (унікальний ідентифікатор Звіту - а3828а50-3645-11f0-8c7521cbf53902ff), та підписано шляхом накладання кваліфікованого електронного підпису керівником Партії ОСОБА_1 .

Отже, ОСОБА_1 як посадова особа (керівник Партії) вчинив адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена статтею 212-21 КУПАП.

Статтею 14 КУпАП визначено, що посадові особи підлягають адміністративній відповідальності за адміністративні правопорушення, зв?язані з недодержанням установлених правил, зокрема, забезпечення виконання яких входить до їх службових обов'язків.

Таким чином, ОСОБА_1 - посадова особа (керівник Партіі) підлягає притягненню до відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, що посягає на здійснення народного волевиявлення та встановлений порядок його забезпечення і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Вказане правопорушення виявлено 15.07.2025.

ОСОБА_1 про місце, день і час розгляду справи повідомлявся у встановленому законом порядку, в судове засідання не з'явився, суд на підставі ст. 268 КУпАП визнав можливим розглянути справу за його відсутності.

Захисник Пінак Є.Р. в інтересах ОСОБА_1 в судовому засіданні визнав вину останнього у вчиненому адміністративному правопорушенні.

Заслухавши пояснення захисника Пінака Є.Р. та вивчивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, приходжу до висновку про доведеність вини ОСОБА_1 у вчиненні інкримінованого правопорушення, яка підтверджується фактичними даними протоколу про адміністративне правопорушення № 50-33/1224 від 21.08.2025, звітом про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру політичної партії «Зміни» за І квартал 2025 року, витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 19.08.2025, відомості про зміну найменування політичної партії «Зміни», копією висновку про результати перевірки звіту про майно, доходи, витрати і зобов'язанняфінансового характеру політичної партії «Зміни» за І квартал 2025 року від 15.07.2025 №2435, іншими матеріалами справи в їх сукупності .

З урахуванням фактичних обставин справи суд кваліфікує дії ОСОБА_1 за ст. 212-21 КУпАП, як порушення встановленого порядку подання звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру.

При вирішенні питання про накладення адміністративного стягнення суд у відповідності до положень ст. 33 КУпАП враховує характер вчиненого правопорушення, дані про особу правопорушника, і вважає можливим у виховних цілях призначити стягнення у виді штрафу.

На підставі викладеного, керуючись ст.212-21, ст. 283, ст. 284 КУпАП,

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП, та застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу на користь держави в розмірі 5100 гривень.

Штраф необхідно сплатити на наступні реквізити: UA118999980313090106000026007, Назва отримувача коштів: ГУК у м. Києві/Печерс.р-н/21081100, Код отримувача/код ЄДРПОУ/37993783, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), Код класифікації доходів бюджету: 21081100, Призначення платежу: адміністративний штраф.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в розмірі 605 гривень 60 копійок, який необхідно сплатити на наступні реквізити: Отримувач коштів: УК у Печер.р-ні/Печерс.р-н/22030101, Код отримувача /код ЄДРПОУ/ 37993783, Рахунок отримувача: UA 228999980313181206000026007, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), Код класифікації доходів бюджету: 22030101, Призначення платежу: судовий збір.

Відповідно до ч. 1 ст. 307 та ч. 2 ст. 308 КУпАП, штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. При здійсненні примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу та витрати на облік зазначених правопорушень.

Строк пред'явлення до виконання 3 (три) місяці.

Апеляційна скарга може бути подана до Київського апеляційного суду через Печерський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Суддя К.Е. Константінова