печерський районний суд міста києва
Справа № 757/62861/25-п
14 січня 2026 року суддя Печерського районного суду м. Києва Константінова К.Е., за участю захисника Пінака Є.Р., розглянувши матеріали, які надійшли з Департаменту формування доброчесності політичних фінансів Національного агентства з питань запобігання корупції, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, керівника політичної партії «Зміни» (до 14.04.2025 - політична партія «Нові»), (ЄДРПОУ 40268445), РНОКПП НОМЕР_1 ,
за ст. 212-21 КУпАП,
ОСОБА_1 будучи керівником політичної партії керівника політичної партії «Зміни» (до 14.04.2025 - політична партія «Нові»), (ЄДРПОУ 40268445), знаходячись за адресою: м. Київ, вул. Іоанна Павла ІІ, буд. 4/6, не подав звіти політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за ІІ квартал 2025 року за наступних обставин.
Відповідно до статті 17 Закону Національне агентство здійснило перевірку Звіту про майно, доходи, витрати і зобов?язання фінансового характеру за ІІ квартал 2025 року, поданого політичною партією «Зміни» (ідентифікаційний код 40268445) до Єдиного державного реєстру звітності політичних партій про майно, доходи, витрати і зобов?язання фінансового характеру.
За результатами зіставлення та звірки відомостей, зазначених у Звіті Партії, з відомостями баз даних державних органів та іншими відомостями, які мають відображення у Звіті, встановлено неповноту інформації у Звіті Партії, що полягає у невідображенні в пункті 2 розділу ІІ «Внески та інші надходження» відомостей про одержаний Партієєю внесок.
Під час перевірки Звіту Партії Національним агентством встановлено, що Партія мала в користуванні об?єкт нерухомості загальною площею 38,8 м2 на підставі договору оренди нежитлового приміщення від 01.06.2025 № 025-25, укладеного з ТОВ «БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ «ОСНОВА» (ідентифікаційний код 34521258), розташованого за адресою: вул. Іоана Павла ІІ, буд. 4/6, кімната 903, м. Київ. Згідно з пунктом 5.1 Договору орендна плата в місяць становить 11 640,00 гривень.
Партія листом від 01.06.2025 на адресу ТОВ «БК ОСНОВА» надіслала клопотання щодо знижки на оренду приміщення у зв?язку з відсутністю партійних внесків та зобов?язалась відновити оплату в повному обсязі з моменту їх отримання .
У зв?язку з цим, 01.06.2025 між Партією та ТОВ «БК ОСНОВА» було укладено додаткову угоду про зміни та доповнення до Договору від 01.06.2025, якою внесено зміни до пункту 5.1 Договору і встановлено щомісячну орендну плату у розмірі 11,64 гривень, що нижча за первісну суму сплати за користування примішенням на 11 628,36 гривень на місяць. Партія у Звіті відобразила зобов?язання фінансового характеру по оплаті орендної плати перед ТОВ «БК ОСНОВА» у сумі 11,64 гривень.
Таким чином, у звітному періоді Партією отримано від ТОВ «БК ОСНОВА» вигоду негрошового характеру у вигляді передачі у користування приміщення за ціною нижчою за первісну суму сплати, що є внеском у розумінні статті 14 Закону. Проте, у пункті 2 Розділу ІІ «Внески та інші надходження» Звіту Партії відсутня інформація про отримання Партією вказаного внеску.
У зв?язку з цим, Національне агентство надіслало до Партії запит від 28.08.2025 № 50-20/72549-25 до Партії для одержання пояснень щодо причин невідображення зазначених відомостей.
Листом-відповіддю Партія повідомила, що між нею та ТОВ «БК ОСНОВА» було укладено додаткову угоду до Договору про зменшення поточних нарахувань орендної плати. При цьому зазначені зобов?язання тлумачаться і Партією, і ТОВ «БК ОСНОВА» як зобов?язання відновити платежі в повному обсязі з початку дії Договору (01.06.2025).
Водночас отримані від Партії пояснення не можуть бути враховані Національним агентством при здійсненні перевірки з огляду на наступне.
Договірні відносини в Україні регулюються Цивільним кодексом України. Відповідно до статей 6, 627 Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості. Договір є обов?язковим для виконання сторонами. Ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін, що закріплено статтями 629, 632 Кодексу.
Згідно зі статтею 651 Кодексу, зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
Також положення статей 653, 654 Кодексу передбачає, що у разі зміни або розірвання договору зобов?язання змінюється або припиняється з моменту досягнення домовленості про зміну або розірвання договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни. Зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.
Проте, відповідно до частини другої додаткової угоди про зміни та доповнення до Договору від 01.06.2025 остання укладена в двох примірниках, а також є невід?ємною частиною Договору та вступає у дію з 01.06.2025.
Водночас у Договорі відсутня інформація стосовно строку дії пільгового періоду та/або щодо відновлення оплати в повному обсязі із початку дії Договору (01.06.2025) за первісною сумою. Фактично додаткова угода змінює попередні положення Договору стосовно ціни та оплати і встановлює нові на весь строк дії договору (до 01.06.2028), згідно з пунктом 1.6 Договору.
Крім цього, згідно з листом Партії до ТОВ «БК ОСНОВА» від 01.06.2025 Партія зобов?язується відновити оплату в повному обсязі з моменту отримання партійних внесків. Проте з урахуванням змісту договірних зобов?язань та положень статті 11 Кодексу лист не є підставою виникнення цивільних прав та обов?язків.
Пунктом 1 частини 3, частини 4 статті 14 Закону визначено, що надання матеріальної та фінансової підтримки політичним партіям здійснюється у формі внесків на підтримку партій.
Внеском на підтримку політичної партії є грошові кошти чи інше майно, переваги, пільги, послуги, позики (кредити), нематеріальні активи, будь-які інші вигоди нематеріального або негрошового характеру, у тому числі членські внески членів політичної партії, спонсорство третіми особами заходів чи іншої діяльності на підтримку партії, товари, роботи, послуги, надані або отримані безоплатно чи на пільгових умовах (за ціною, нижчою за ринкову вартість ідентичних або подібних робіт, товарів та послуг на відповідному ринку), отримані політичною партією, її місцевою організацією, яка в установленому порядку набула статусу юридичної особи.
Факт зменшення поточних нарахувань орендної плати за червень на підставі додаткової угоди про зміни та доповнення до Договору від 01.06.2025 свідчить про отримання Партією внеску від ТОВ «БК ОСНОВА», відомості про який підлягають відображенню в пункті 2 Розділу ІІ «Внески та інші надходження» Звіту Партії.
Постановою Кабінету Міністрів України від 19.01.2024 № 65 затверджений Перелік документів, які підтверджують існування обставин, що свідчать про неможливість отримання політичною партією інформації в повному обсязі для відображення у звіті про майно, доходи, витрати і зобов?язання фінансового характеру протягом строку дії воєнного стану. Жодних документів, що підтверджують існування обставин, які свідчать про неможливість отримання інформації у повному обсязі Партією не надано.
Таким чином, встановлено неповноту інформації, що полягає у невідображенні у Звіті Партії відомостей про внесок від ТОВ «БК ОСНОВА» у сумі 11 628,36 гривень, чим порушено пункт 2 частини 11 статті 17 Закону.
Виявлене порушення зафіксовано у Висновку про результати перевірки Звіту Партії за ІІ квартал 2025 року від 18.09.2025 № 2560, затвердженому наказом Національного агентства від 18.09.2025 № 282/25, який опубліковано на офіційному вебсайті Національного агентства відповідно до вимог частини 25 статті 17 Закону.
Згідно з пунктами 1, 2 розділу ІІ Порядку подання Звіту політичної, Звіт політичної партії є структурованими даними, містить інформацію, внесену керівником політичної партії та/або особами, яких уповноважено в установленому порядку на подання Звіту, до електронних форм, передбачених Реєстром, та підписаний шляхом накладання на нього кваліфікованого електронного підпису керівника (уповноваженої особи) політичної партії.
Звіт Партії за ІІ квартал 2025 року підписано ОСОБА_1 як керівником Партії шляхом накладання кваліфікованого електронного підпису та подано до Національного агентства через Реєстр 01.08.2025 о 12:54 годині (унікальний ідентифікатор Звіту - 6d31e36f-c696-4000-968с-25249d360897).
Листом-зверненням від 15.05.2022 (вх. № 83447/0/07-25 від 15.05.2025) Партія надала відомості про ОСОБА_1 як керівника Партії.
Також повноваження ОСОБА_1 як керівника Партії, станом на
дату вчинення адміністративного правопорушення, підтверджуються копією протоколу позачергового з?їзду політичної партії «Нові» від 14.03.2025 № 1 та витягом з Єдиного державного реєстру.
Стаття 3 Закону передбачає, що політичні партії провадять свою діяльність відповідно до Конституції У країни, цього Закону, а також інших законів України та згідно із партійним статутом, прийнятим у визначеному цим Законом порядку.
Відповідно до частини 1 статті 19 Закону у разі порушення політичними партіями Конституції України, цього та інших законів України до них можуть бути вжиті такі заходи: попередження про недопущення незаконної діяльності, заборона політичної партії.
Отже, враховуючи норми статті 19 Закону, а також приписи статей 7, 9, 14, 23, 24 КУпАП, суб?єктом вчинення правопорушення, передбаченого статтею 212-21 КУпАП є керівник Партії або уповноважена особа, якою підписано та подано Звіт до Національного агентства.
Слід зазначити, що пункт 8.4.1 статті 8 статуту Партії, передбачає, що Голова Партії, серед іншого, здійснює загальне керівництво діяльністю Партії, представляє Партію у відносинах з органами державної влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями та іншими юридичними особами незалежно від форм власності та підпорядкування, як в Україні, так і за її межами.
Таким чином, ОСОБА_1 як керівник Партії порушив порядок подання Звіту Партії, чим вчинив адміністративне правопорушення.
Статтею 14 КУпАП визначено, що посадові особи підлягають адміністративній відповідальності за адміністративні правопорушення, зв?язані з недодержанням установлених правил, зокрема, забезпечення виконання яких входить до їх службових обов?язків.
Отже, ОСОБА_1 - керівник Партії підлягає притягненню до відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, що посягає на здійснення народного волевиявлення та встановлений порядок його забезпечення і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Вказане правопорушення виявлено 18.09.2025.
ОСОБА_1 про місце, день і час розгляду справи повідомлявся у встановленому законом порядку, в судове засідання не з'явився, суд на підставі ст. 268 КУпАП визнав можливим розглянути справу за його відсутності.
Захисник Пінак Є.Р. в інтересах ОСОБА_1 в судовому засіданні визнав вину останнього у вчиненому адміністративному правопорушенні.
Заслухавши пояснення захисника Пінака Є.Р. та вивчивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, приходжу до висновку про доведеність вини ОСОБА_1 у вчиненні інкримінованого правопорушення, яка підтверджується фактичними даними протоколу про адміністративне правопорушення № 50-33/1276 від 02.12.2025, звітом про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру політичної партії «Зміни» за ІІ квартал 2025 року, витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, відомості про зміну найменування політичної партії «Зміни», копією висновку про результати перевірки звіту про майно, доходи, витрати і зобов'язанняфінансового характеру політичної партії «Зміни» за ІІ квартал 2025 року від 18.09.2025 №2560, копією договору оренди нежитлового приміщення від 01.06.2025 №025-25, іншими матеріалами справи в їх сукупності .
З урахуванням фактичних обставин справи суд кваліфікує дії ОСОБА_1 за ст. 212-21 КУпАП, як порушення встановленого порядку подання звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру.
При вирішенні питання про накладення адміністративного стягнення суд у відповідності до положень ст. 33 КУпАП враховує характер вчиненого правопорушення, дані про особу правопорушника, і вважає можливим у виховних цілях призначити стягнення у виді штрафу.
На підставі викладеного, керуючись ст.212-21, ст. 283, ст. 284 КУпАП,
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП, та застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу на користь держави в розмірі 5100 гривень.
Штраф необхідно сплатити на наступні реквізити: UA118999980313090106000026007, Назва отримувача коштів: ГУК у м. Києві/Печерс.р-н/21081100, Код отримувача/код ЄДРПОУ/37993783, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), Код класифікації доходів бюджету: 21081100, Призначення платежу: адміністративний штраф.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в розмірі 665 гривень 60 копійок, який необхідно сплатити на наступні реквізити: Отримувач коштів: УК у Печер.р-ні/Печерс.р-н/22030101, Код отримувача /код ЄДРПОУ/ 37993783, Рахунок отримувача: UA 228999980313181206000026007, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), Код класифікації доходів бюджету: 22030101, Призначення платежу: судовий збір.
Відповідно до ч. 1 ст. 307 та ч. 2 ст. 308 КУпАП, штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. При здійсненні примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу та витрати на облік зазначених правопорушень.
Строк пред'явлення до виконання 3 (три) місяці.
Апеляційна скарга може бути подана до Київського апеляційного суду через Печерський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя К.Е. Константінова