Справа № 946/8445/25
07 квітня 2026 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд в складі:
Головуючої судді Бойко О.Я.,
розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , третя особа Служба безпеки України про визнання протиправними дії, зобов'язання зняти з військового обліку, виключити дані про порушення правил військового обліку, вирішив адміністративний позов задовольнити.
І. Суть спору:
Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з позовом до відповідача, ІНФОРМАЦІЯ_1 , третя особа Служба безпеки України, в якому просив суд:
1. Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо поставлення, ОСОБА_1 на військовий облік в ІНФОРМАЦІЯ_1 .
2. Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 зняти ОСОБА_1 з військового обліку у зв'язку з перебуванням на спеціальному обліку в СБУ.
3. Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 виключити з Єдиного державного реєстру призовників військовозобов'язаних та резервістів, дані про порушення правил військового обліку ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_3 , які були внесені в реєстр 22 жовтня 2025 року.
4. Стягнути з відповідача судові витрати на мою користь.
ІІ. Аргументи сторін
(а) Позиція Позивача
Представник позивача звертає увагу, що ОСОБА_1 , офіцер у запасі СБ України та перебуває на спеціальному військовому обліку в Службі безпеки України, що підтверджується довідкою №755 від 09.09.2025 року, виданою Головним управлінням СБУ у м. Києві та Київський області. Крім того, цей факт підтверджується копією військового квитка Серії НОМЕР_1 , де є позначка взяття на облік в органах СБУ з 28.08.2017 року. Незважаючи на це, 31 серпня 2025 року працівниками ІНФОРМАЦІЯ_1 позивача було затримано під час знаходження в м. Ізмаїлі, та поставлено на військовий облік призовників (військовозобов'язаних) у загальному порядку, про що зроблено відповідний запис у військово-облікових документах. На заперечення позивача щодо його знаходження на обліку в СБУ працівники ІНФОРМАЦІЯ_4 не звертали уваги. Позивач не одноразово звертався до ІНФОРМАЦІЯ_4 із заявою від 07.10.2025 року про зняття з обліку у ІНФОРМАЦІЯ_5 , з наданням підтвердження знаходження на спецобліку в СБУ, але ІНФОРМАЦІЯ_6 ігнорував його звернення. Також до відповідача було направлено адвокатське звернення щодо вжиття необхідних заходів для усунення подвійного обліку. ІНФОРМАЦІЯ_6 також проігнорував звернення адвоката щодо усунення порушень взяття на військовий облік. Позивач вважає, що такі дії суперечать вимогам чинного законодавства, оскільки особи, які перебувають на спецобліку в органах СБУ, не підлягають одночасному обліку в територіальних центрах комплектування.
(б) Позиція Відповідача
04.02.2026 від ІНФОРМАЦІЯ_1 надійшов відзив на позовну заяву, в якому представник просив відмовити в задоволенні заявлених позовних вимог у повному обсязі. Представник зазначив, що відповідно до даних з Єдиного державного реєстру призовників військовозобов'язаних та резервістів гр. ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 ) з 25.03.2024 року перебував на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_7 . У зв'язку з неприбуттям вчасно за повісткою до ІНФОРМАЦІЯ_7 направлено звернення №Е669867 від 06.12.2024 до Голованівського РВП ГУНП в Кіровоградській області щодо скоєного ОСОБА_1 правопорушення на підставі ст.ст. 210, 210-1 КУпАП. 31.08.2025 в м. Ізмаїлі, Одеської області поліцейськими Ізмаїльського РВП ГУНП України в Одеській області було виявлено, що гр. ОСОБА_1 є правопорушником, позивача було супроводжено до ІНФОРМАЦІЯ_4 для притягнення до адміністративної відповідальності. 31.08.2025 відносно позивача посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_4 було складено протокол про адміністративне правопорушення №1316 від 31.08.2025 року. 02.09.2025 винесено постанову №1/10390 про закриття справи про адміністративне правопорушення за п.7 ст.247 КУпАП та скасовано розшук. Позивача було взято на військовий облік військовозобов'язаних лише 31.08.2025. як такого, що скоїв адміністративне правопорушення за ст. 210-1 КУпАП, до 31.08.2025 позивач перебував на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_8 . Відповідач вважає, що жодних протиправних дій з боку ІНФОРМАЦІЯ_4 не вбачається, а вимоги позивача щодо визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання відповідача зняти його з військового обліку у зв'язку з перебуванням на спеціальному обліку в СБУ, виключити з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів дані про порушення правил військового обліку ОСОБА_1 , які були внесені 22.10.2025 є безпідставними, у зв'язку з чим просить відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
(в) Пояснення третьої особи
15.12.2025 року до суду від третьої особи надійшли пояснення щодо позову та відзиву, у яких зазначено, що позивач з 28.07.2017 перебуває на військовому обліку в ГУ СБУ згідно із Законом України «Про військовий обов'язок і військову службу», що засвідчується довідкою № 1044 від 15.12.2025. ГУ СБУ не ініціювало ні постановки позивача на військовий облік ІНФОРМАЦІЯ_5 та ІНФОРМАЦІЯ_9 , ні розшуку позивача у зв'язку з відсутністю підстав для цього. Відповідно до Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» персонально-якісний облік військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України покладається на Центральне управління або регіональні органи Служби безпеки України (ч. 2 ст. 34). Отже, ГУ СБУ, будучи регіональним органом СБУ, здійснювало й продовжує здійснювати військовий облік позивача згідно із законом. Положеннями ч. 2 ст. 34 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» повноважень ІНФОРМАЦІЯ_4 , як підрозділу ІНФОРМАЦІЯ_10 для ведення військово персонально-якісного обліку позивача як військовозобов'язаного не передбачено.
ІІІ Процедура та рух справи
Ухвалою Ізмаїльського міськрайонного суду Одеської області від 27 жовтня 2025 року адміністративну справу передано за підсудністю до Одеського окружного адміністративного суду.
01.12.2025 ухвалою Одеський окружний адміністративний суд, прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
ІV. Обставини справи встановлені судом та докази на їх підтвердження
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , офіцер у запасі СБ України перебуває на спеціальному військовому обліку в Службі безпеки України, що підтверджується довідкою №755 від 09.09.2025 року, виданою Головним управлінням СБУ у м. Києві та Київський області.
Цей факт також підтверджується копією військового квитка позивача Серії НОМЕР_1 , де є позначка взяття на облік в органах СБУ з 28.08.2017 року (сторінка 23).
31 серпня 2025 року працівниками ІНФОРМАЦІЯ_1 позивача було затримано під час знаходження в м. Ізмаїлі, та поставлено на військовий облік призовників (військовозобов'язаних) у загальному порядку, про що зроблено відповідний запис у військово-облікових документах.
На заперечення позивача щодо знаходження на обліку в СБУ працівники ІНФОРМАЦІЯ_4 не звертали уваги.
Позивач не одноразово звертався до ІНФОРМАЦІЯ_4 із заявою про зняття його з обліку у ІНФОРМАЦІЯ_5 , з наданням підтверджуючих документів про знаходження на спецобліку в СБУ, але ІНФОРМАЦІЯ_6 ігнорував звернення.
Також до відповідача було направлено адвокатське звернення щодо вжиття необхідних заходів для усунення подвійного обліку. Адвокатське звернення було надіслано з рекомендованим відправленням з описом вкладень, про, що свідчить повідомлення про отримання поштового відправлення відповідачем.
ІНФОРМАЦІЯ_6 також проігнорував звернення адвоката щодо усунення порушень взяття на військовий облік.
Позивач вважає, що такі дії відповідача суперечать вимогам чинного законодавства, оскільки особи, які перебувають на спецобліку в органах СБУ, не підлягають одночасному обліку в територіальних центрах комплектування, у зв'язку з чим звернувся до суду.
Надаючи належну правову оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.
IV. Джерела права та висновки суду
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Особливий період, відповідно до абз. 13 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про оборону України» це період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Указом Президента України «Про введення воєнного стану» від 24.02.2022 року № 64/2022, відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» в Україні введено воєнний стан з 05 год. 30 хв. 24.02.2022 року, який діяв на момент вчинення відповідних дій та розгляду справи.
Згідно ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» передбачено обов'язок громадян серед іншого:
- з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом відповідного підрозділу розвідувальних органів України), для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду;
- проходити медичний огляд для визначення придатності до військової служби згідно з рішенням військово-лікарської комісії чи відповідного районного(міського)територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я Служби безпеки України, а у розвідувальних органах України - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України, розвідувального органу Міністерства оборони України, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону.
Пункт 3 ч. 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» передбачає, що під час мобілізації у разі отримання повістки про виклик до територіального центру комплектування та соціальної підтримки громадянин зобов'язаний з'явитися у зазначені у ній місце та строк.
Згідно п. 3 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; взяття громадян на військовий облік; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов (направлення) на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.
Відповідно до абз. 6 ч.10 ст.1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані, зокрема, виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.
Стаття 33 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» передбачає загальні правила військового обліку.
1. Військовий облік громадян України поділяється на облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
2. Загальне керівництво роботою, пов'язаною з організацією та веденням військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, контроль за станом цієї роботи в центральних та місцевих органах виконавчої влади, інших державних органах (крім Служби безпеки України та розвідувальних органів України), органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах та організаціях незалежно від підпорядкування і форми власності здійснює Генеральний штаб Збройних Сил України. Функціонування системи військового обліку забезпечується органами (підрозділами) Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, розвідувальними органами України, центральними органами виконавчої влади, які відповідно до закону здійснюють керівництво військовими формуваннями, правоохоронними органами спеціального призначення, місцевими державними адміністраціями та органами місцевого самоврядування.
Відповідно до ч. 3 військовий облік усіх призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться за місцем їх проживання і відповідно до обсягу та деталізації поділяється на персонально-якісний, персонально-первинний та персональний.
Військовий облік військовозобов'язаних та резервістів за призначенням поділяється на загальний і спеціальний. Військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (частина 4-5 ст. 33 Закону).
Статтею 34 Закону встановлено персонально-якісний, персонально-первинний та персональний облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
1. Персонально-якісний облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Ведення персонально-якісного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів покладається на відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.
2. Персонально-якісний облік військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України покладається на Центральне управління або регіональні органи Служби безпеки України.
3. Ведення персонально-якісного обліку військовозобов'язаних та резервістів розвідувальних органів України покладається на відповідний підрозділ розвідувальних органів України.
4. Персонально-первинний облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів передбачає облік відомостей щодо таких осіб за місцем їх проживання. Ведення персонально-первинного обліку покладається на виконавчі органи сільських, селищних, міських рад.
5. Персональний облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів передбачає облік відомостей щодо таких осіб за місцем їх роботи або навчання та покладається на керівників центральних та місцевих органів виконавчої влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій і закладів освіти незалежно від підпорядкування і форми власності.
Таким чином, відповідно до частини другої Закону, персонально-якісний облік позивача, покладається на Центральне управління або регіональні органи Служби безпеки України.
Відповідно до п.п. 1 п. 1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (Додаток 2) до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України віл 30.12.2022 року № 1487, - призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні перебувати на військовому обліку: за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання - у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язані СБУ - у Центральному управлінні або регіональних органах СБУ (далі - органи СБУ), військовозобов'язані розвідувальних органів - у відповідному підрозділі розвідувального органу). Крім того, призовники, військовозобов'язані та резервісти, які проживають в селах та селищах, а також у містах, де відсутні відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, повинні перебувати на персонально-первинному військовому обліку у відповідних виконавчих органах сільських, селищних, міських рад; за місцем роботи (навчання) - в центральних і місцевих органах виконавчої влади, в інших державних органах, в органах місцевого самоврядування, в органах військового управління (органах управління), військових частинах (підрозділах) Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органах спеціального призначення, на підприємствах, в установах, організаціях, закладах освіти, закладах охорони здоров'я незалежно від підпорядкування і форми власності.
Згідно п.п. 2 п. 1, вказаних вище Правил, призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні прибувати за викликом районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів на збірні пункти, призовні дільниці, до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках, розпорядженнях) районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів для взяття на військовий облік та визначення призначення на особливий період, оформлення військово-облікових документів, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на навчальні (перевірочні) та спеціальні збори військовозобов'язаних та резервістів;
Підпунктом 7 п. 1 вказаних Правил, зазначено, що призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні особисто в семиденний строк з дня прибуття до нового місця проживання прибувати із паспортом громадянина України і військово-обліковими документами до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (органу СБУ, відповідного підрозділу розвідувального органу), який організовує та веде військовий облік на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, для взяття на військовий облік;
Відповідно до п.п. 10-1 п. 1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (Додаток 2) до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України віл 30.12.2022 року № 1487, у період проведення мобілізації (крім цільової) та/або протягом дії правового режиму воєнного стану: «у разі залишення свого місця проживання стати в семиденний строк з дати взяття на облік внутрішньо переміщеної особи на військовий облік у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на обліку внутрішньо переміщеної особи (військовозобов'язані та резервісти СБУ - в Центральному управлінні або регіональних органах СБУ, а військовозобов'язані та резервісти розвідувальних органів - у зазначений строк повідомити про зміну місця проживання відповідним підрозділам розвідувальних органів)».
З матеріалів справи судом встановлено, та не оспорювалося сторонами, що позивач ОСОБА_1 з 28.07.2017 перебуває на військовому обліку в Головному управлінні СБУ у м. Києві та Київської області згідно із Законом України «Про військовий обов'язок і військову службу», що засвідчується довідкою № 1044 від 15.12.2025.
Головне управління СБУ у м. Києві та Київської області не ініціювало ні постановку позивача на військовий облік ІНФОРМАЦІЯ_5 , ні його розшуку у зв'язку з відсутністю підстав для цього.
Головне управління СБУ у м. Києві та Київської області будучи регіональним органом СБУ, здійснювало й продовжує здійснювати військовий облік позивача згідно із законом.
Положеннями ч. 2 ст. 34 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» повноважень ІНФОРМАЦІЯ_4 , як підрозділу ІНФОРМАЦІЯ_10 для ведення військово персонально-якісного обліку позивача, як військовозобов'язаного не передбачено.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про обґрунтованість та правомірність позовних вимог.
Завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень (ч. 1 ст. 2 КАС України).
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно з ч. 1 ст. 86 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази, надані позивачем, суд приходить до висновку, що адміністративний позов ОСОБА_2 слід задовольнити.
VI. Розподіл судових витрат
Позивач сплатив судовий збір у сумі 1211,20 грн., який належить до розподілу на користь позивача на підставі ч. 1 ст. 139 КАС України.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 77, 161,245, 255, 293, 295 КАС України, суд -
Адміністративний позов задовольнити.
1.Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо поставлення, ОСОБА_1 на військовий облік в ІНФОРМАЦІЯ_1 .
2.Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 зняти ОСОБА_1 з військового обліку у зв'язку з перебуванням на спеціальному обліку в СБУ.
3.Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 виключити з Єдиного державного реєстру призовників військовозобов'язаних та резервістів, дані про порушення правил військового обліку ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_3 , які були внесені в реєстр 22 жовтня 2025 року.
4.Стягнути з ІНФОРМАЦІЯ_1 за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн. 20 коп.
Відповідно до статті 255 КАС України рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Згідно з частиною першою статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду подається протягом тридцяти днів. Якщо розглянуто справу в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного тексту рішення.
Апеляційна скарга подається учасниками справи до П'ятого апеляційного адміністративного суду.
Учасники справи:
Позивач: ОСОБА_1 : адреса; АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 .
Відповідач: ІНФОРМАЦІЯ_2 : адреса: АДРЕСА_2 , ЄДРПОУ НОМЕР_3 .
Третя особа: Головне управління СБУ у м. Києві та Київської області: адреса; просп. Берестейський, 55/2, м. Київ, 03113, ЄДРПОУ 20001792.
Суддя Оксана БОЙКО