Україна
Донецький окружний адміністративний суд
про витребування доказів у справі
08 квітня 2026 року Справа №200/1332/26
Донецький окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Кониченка Олега Миколайовича ознайомившись з позовною заявою
ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 )
до Головного управління ДПС у Донецькій області (87515, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Італійська, буд. 59),
про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії
Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДПС у Донецькій області, у якому просив суд визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення:
- №0261541-2414-0506-UA14160150000038750 від 22.09.2023,
- №0261540-2414-0506-UA14160150000038750 від 22.09.2023,
- №0261542-2414-0506- UA14160150000038750 від 22.09.2023,
- №0261543-2414-0506- UA14160150000038750 від 22.09.2023.
Позивач зазначає, що відповідні податкові повідомлення-рішення були направлені 24.01.2024 рекомендованим листом, які було повернуто поштою з відміткою «повертається за закінченням терміну зберігання 10.02.2024». Позивач зазначає, що місто Мирноград Донецької області знаходилось з початку повномасштабного вторгнення під постійними обстрілами, у зв'язку з чим позивач був вимушений покинути місце проживання. Так, на момент 24.03.2022 (саме така дата зазначена позивачем у позові) позивач проживав в с. Лази Тячівського району Закарпатської області та мав статус внутрішньо-переміщеної особи.
Оскаржувані повідомлення - рішення надіслані податковим органом на адресу позивача, а саме: АДРЕСА_2 , яка також зазначена позивачем у позовній заяві.
Так, позивач на виконання ухвали суду, надав довідку №108 від 06.03.2026 Тячівського районного управління соціального захисту населення Тячівської районної військової адміністрації про те, що ОСОБА_1 дійсно перебував на обліку управління як внутрішньо переміщена особа згідно бази ІСОІ ВПО з 24.02.2022 по 05.06.2025 (саме такі дати зазначені органом у вказаній довідці № 108), та тимчасово проживав за адресою: АДРЕСА_3 .
У вказаній довідці зазначено, що вона видана для пред'явлення по місцю вимоги (житлово - комунальні установи).
Копія Довідки внутрішньо переміщеної особи встановленої форми до суду не надана.
У відповідності до Відповіді № 2440873 від 10.03.2026, 13:28:01 щодо отримання інформації про внутрішньо переміщену особу з Єдиної інформаційної системи соціальної сфери, отриманого на запит головуючого судді, було зазначено Результат запиту: Не вдалося однозначно ідентифікувати особу, параметри запиту: Відомості про особу: ПІБ: Дата народження: РНОКПП: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Судом 08.04.2026 року втретє здійснений запит до державного реєстру: ВПО: дані довідок внутрішньо переміщених осіб з Єдиної інформаційної системи соціальної сфери та у відповідності до Відповіді № 2578756 від 08.04.2026, 10:48:57 щодо отримання інформації про внутрішньо переміщену особу з Єдиної інформаційної системи соціальної сфери та отримано наступне:
Результат запиту: 3 Не вдалося однозначно ідентифікувати особу, Параметри запиту: Відомості про особу: ПІБ: ОСОБА_1 , Дата народження: ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , Відомості про документи особи: ОСОБА_2 : Реєстраційний номер облікової картки платника податків Номер: НОМЕР_1 .
Відповідно до ч.ч. ст. 4-1 Закону України “Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» № 1706-VII від 20 жовтня 2014 року, Єдина інформаційна база даних про внутрішньо переміщених осіб створюється з метою обліку таких осіб.
Порядок створення, ведення та доступу до відомостей Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб визначається Кабінетом Міністрів України.
Центральний орган виконавчої влади з формування та забезпечення реалізації державної політики у сферах соціального захисту, соціального обслуговування населення, волонтерської діяльності, з питань сім'ї та дітей, оздоровлення та відпочинку дітей, а також захисту прав депортованих за національною ознакою осіб, які повернулися в Україну, є відповідальним за забезпечення формування та ведення Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб.
Відповідно до п. 1 Положення про Міністерство соціальної політики України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17 червня 2015 р. № 423, Міністерство соціальної політики України (Мінсоцполітики) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України і який забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері соціальної політики, загальнообов'язкового державного соціального та пенсійного страхування, соціального захисту населення, […].
Пунктом 3 вказаного Положення визначено, що одним з основних завдань Мінсоцполітики є формування та ведення Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб.
Відповідно до п. 7 цього Положення, Мінсоцполітики під час виконання покладених на нього завдань взаємодіє в установленому порядку з іншими державними органами, допоміжними органами і службами, утвореними Президентом України, тимчасовими консультативними, дорадчими та іншими допоміжними органами, утвореними Кабінетом Міністрів України, органами місцевого самоврядування, об'єднаннями громадян, громадськими спілками, профспілками та організаціями роботодавців, відповідними органами іноземних держав і міжнародних організацій, а також підприємствами, установами та організаціями.
Порядок створення, ведення та доступу до відомостей Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 22 вересня 2016 р. № 646 (далі - Порядок № 646), визначає умови створення, ведення та доступу до відомостей Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб (далі - база даних).
Пунктами 2-4 Порядку № 646 визначено, що база даних - автоматизований банк відомостей, створений для забезпечення єдиного державного обліку фізичних осіб, які є внутрішньо переміщеними.
Власником бази даних та виключних майнових прав інтелектуальної власності на її програмне забезпечення є держава в особі Мінсоцполітики.
Володільцем інформації, що обробляється в базі даних, є Мінсоцполітики.
Інформація до бази даних вноситься структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі створення) рад (далі - уповноважені органи) в електронній формі на підставі поданої внутрішньо переміщеною особою заяви, форму якої затверджує Мінсоцполітики.
До бази даних вноситься така інформація про внутрішньо переміщену особу: […] дані про фактичне місце проживання особи на дату звернення; адреса, за якою із внутрішньо переміщеною особою може вестися офіційне листування або вручення офіційної кореспонденції, та номер телефону; […].
Відповідно до ч. 4 ст. 9 КАС України, суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
Отже, реалізуючи надані суду ст. 9 КАС України повноваження, суд вважає за необхідне за відсутності достатньої доказової бази витребовувати у сторін по справі, а також інших осіб, докази, які на його думку сприяють повному та всебічному з'ясуванню обставин та підстав виникнення спірних правовідносин.
Відповідно до ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Відповідно до ч.ч. 3-9 ст. 80 Кодексу адміністративного судочинства України, про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу.
Будь-яка особа, у якої знаходиться доказ, повинна видати його на вимогу суду.
Особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов'язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п'яти днів з дня вручення ухвали.
У випадку неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, а також за неподання таких доказів без поважних причин, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, визначені цим Кодексом.
У разі неподання суб'єктом владних повноважень витребуваних судом доказів без поважних причин або без повідомлення причин суд, залежно від того, яке ці докази мають значення, може визнати обставину, для з'ясування якої витребовувався доказ, або відмовити у її визнанні, або розглянути справу за наявними в ній доказами, а у разі неподання доказів позивачем - також залишити позовну заяву без розгляду.
Ураховуючи викладене, суд вважає за необхідне для забезпечення повного та всебічного встановлення обставин справи витребувати у Міністерства соціальної політики України інформацію щодо наявності/відсутності відомостей про перебування на обліку як внутрішньо переміщеної особи, фактичного місця проживання з 24.02.2022 (24.03.2022) по 05.06.2025 та також таку ж інформацію на дату витребування доказів у справі, адресу, за якою із внутрішньо переміщеною особою може вестися офіційне листування або вручення офіційної кореспонденції, відносно ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП: НОМЕР_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 .
Враховуючи викладене, керуючись статтями 9, 72, 79, 80, 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд,
Витребувати у Міністерства соціальної політики України інформацію щодо наявності/відсутності відомостей про перебування на обліку як внутрішньо переміщеної особи, фактичного місця проживання з 24.02.2022 (24.03.2022) по 05.06.2025 та також таку ж інформацію на дату витребування доказів у справі, адресу, за якою із внутрішньо переміщеною особою може вестися офіційне листування або вручення офіційної кореспонденції відносно ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП: НОМЕР_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 .
Витребувану інформацію надати до суду в 7-денний строк з моменту отримання цієї ухали засобами електронного зв'язку шляхом надсилання на електронну поштову скриньку суду: inbox@adm.dn.court.gov.ua або за допомого засобів Підсистеми ЄСІТС “Електронний суд».
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання.
Учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається, за сторінкою на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет (веб-адреса сторінки ://court.gov.ua/).
Текст ухвали розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя О.М. Кониченко