Рішення від 06.04.2026 по справі 640/33605/21

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 квітня 2026 року Справа№640/33605/21

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Михайлик А.С. розглянув у спрощеному позовному (письмовому) провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Центрального міжрегіонального управління ДМС у м. Києві та Київській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії

ЗМІСТ ПОЗОВНИХ ВИМОГ ТА ЗАПЕРЕЧЕНЬ

ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до Центрального міжрегіонального управління ДМС у м. Києві та Київській області про визнання протиправним та скасування рішення від 23.09.2021 про відмову в оформленні паспорту та зобов'язання видати паспорт громадянина України у формі картки як особі, що досягла 14-річного віку та звертається вперше.

За змістом позову відповідач за наслідком вирішення питання щодо оформлення позивачу паспорту як особі що досягла 14 років та звертається вперше, протиправно відмовив в його оформленні через непідтвердження належності до громадянства України. Згдіно з позовом такі висновки є безпідставними, оскільки до заяви про оформлення паспорту громадянина у формі картки позивач надав копію паспорту громадянина України для виїзду за кордон, виданого Печерським відділом відповідача від 12.08.2015, який позивач використовував під час перебування закордоном. Крім цього, 20.09.2012 позивач був документований проїзним документом дитини, що був оформлений ГУ ДМС України в АР Крим від 20.09.2012 терміном дії до 20.09.2015. Позивач зазначив, що відповідно до Правил оформлення і видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон і проїзного документа дитини, їх тимчасового затримання та вилучення, що затверджені постановою КМУ від 31.03.1995 № 231, що діяли на час отримання ним проїзного документу дитини та Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України 29.03.2015 № 302, що діяв на час оформлення паспорту громадянина України для виїзду за кордон, зазначені документи є такими, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України особи, на ім'я якої вони оформлені, та надають право такій особі на виїзд з України та в'їзд. Позивач також зауважив, що під час оформлення паспорту громадянина України для виїзду за кордон, міграційною службою внесено відомості до Єдиного державного демографічного реєстру щодо позивача, про що сформовано запис № 200020509-00156.

Згідно з позовом на час розгляду заяви позивача про оформлення паспорту в відповідача були наявні достатні документи для підтвердження належності позивача до громадянства України.

Додатково до зазначених обставин позивача зазначив, що відмову позивача в оформленні паспорту громадянина України відповідач обґрунтував п. 100 Порядку № 302 та непідтвердженням належності позивача до громадянства України, в той час як відповідно до п. 100 Порядку № 302 територіальний підрозділ ДМС має право відмовити в оформленні паспорту у разі, якщо особа не є громадянином України, що також свідчить про протиправність відмови відповідача.

У запереченнях на відзив відповідача позивач зазначив, що звернення позивача не особисто, а через уповноваженого представника із заявою про оформлення паспорту, не визначені відповідачем підставою відмови в оформленні паспорту в оскаржуваному рішенні, а тому не можуть прийматися судом під час розгляду цієї справи.

Відповідач проти задоволення вимог позивача заперечував, просив суд відмовити у задоволенні позову. Згідно з відзивом відповідач не приймав рішення за наслідком заяви позивача про оформлення паспорту, а направлений позивачу лист за своїм змістом та суттю не є рішенням, що може бути оскаржений за правилами Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідач зазначив, що позивач до заяви про оформлення паспорту всупереч абз. 2 п. 35 Порядку № 302 не додав довідки про реєстрацію громадянином України на підтвердження набуття громадянства України, що свідчить про відсутність підстав для оформлення паспорту. Крім цього, як зазначив відповідач, позивач не звертався до підрозділу особисто.

ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 26.11.2021 позовну заяву залишено без руху. Ухвалою від 06.12.2021 відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

13.12.2022 Верховна Рада України прийняла Закон України № 2825-ІХ "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" (далі - Закон № 2825-ІХ), який набрав чинності 15.12.2022.

За результатами автоматизованого розподілу адміністративних справ, які не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва, між окружними адміністративними судами України, цю справу передано на розгляд та вирішення Донецькому окружному адміністративному суду.

16.04.2025 проведений автоматизований розподіл судової справи між суддями Донецького окружного адміністративного суду, за результатами якого адміністративну справу передано на розгляд судді Михайлик А.С.

Ухвалою від 21.04.2025 справу прийнято до провадження судді Донецького окружного адміністративного суду Михайлик А.С. та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.

Відповідно до ч. 5 ст. 250 Кодексу адміністративного судочинства України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ ОБСТАВИНИ

Позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , 26.08.2021 через свого представника - адвоката Чепур Д.Д. звернувся до Вишгородського відділу Центрального міжрегіонального управління ДМС у м. Києві та Київській області, що є відповідачем у справі із заявою, в якій просив видати паспорт у формі картки як особі, що досягла 14 річного віку та звертається вперше.

До заяви додано заяву-анкету на 2 арк. та копії таких документів:

паспорту громадянина України для виїзду закордон на ім'я позивача серії НОМЕР_1 , виданого 12.08.2015 дійсного до 12.08.2019, орган видачі 8030;

свідоцтва про народження та його переклад;

картки платника податків;

паспортів громадянина України для виїзду закордон та довідок про внесення до Єдиного державного демографічного реєстру відомостей про батьків: ОСОБА_2 та ОСОБА_3 ,

довідку про реєстрацію громадянином України від 11.09.2012 № 10/А-133 на ім'я ОСОБА_2 .

Листом від 23.09.2021 відповідач повідомив позивача про прийняття рішення про відмову в оформленні паспорту громадянина України згідно з пунктом 100 Порядку, затвердженого постановою КМУ від 25.03.2015 № 302. В листі зазначено, що в ході проведеної перевірки не підтверджено належність позивача до громадянства України та рекомендовано звернутися до суду для підтвердження громадянства України.

ДЖЕРЕЛА ПРАВА Й АКТИ, ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ

Приписами ч. 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Порядок оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України затверджений постановою КМУ від 25.03.2015 № 302 (далі Порядок № 302), норми якого застосовуються в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин.

Згідно з пунктам 1, 3, 4 зазначеного Порядку паспорт громадянина України (далі - паспорт) є документом, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України. Кожен громадянин України, який досяг 14-річного віку, зобов'язаний отримати паспорт. Паспорт оформляється особам, які не досягли 18-річного віку, на чотири роки, а особам, які досягли 18-річного віку, - на кожні 10 років.

Підпунктом 1 пункту 7 Порядку встановлено, що оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), особі, яка досягла 14-річного віку, обмін та видача паспорта здійснюються на підставі заяви-анкети, поданої нею особисто.

Пунктом 14 Порядку № 302 визначено перелік інформації про особу, на ім'я якої оформляється паспорт, що вноситься до заяви-анкети, зокрема, дата та підстави набуття громадянства.

Відповідно до пункту 35 Порядку № 302 для оформлення паспорта заявник подає такі документи:

1) свідоцтво про народження або документ, що підтверджує факт народження, виданий компетентними органами іноземної держави (далі - свідоцтво про народження);

2) оригінали документів, що підтверджують громадянство та посвідчують особу батьків або одного з них, які на момент народження особи перебували у громадянстві України (для підтвердження факту належності особи до громадянства України).

У разі відсутності таких документів або у разі, коли батьки чи один із батьків такої особи на момент її народження були іноземцями або особами без громадянства, або у разі набуття особою громадянства України на території України подається довідка про реєстрацію особи громадянином України;

3) паспорт громадянина України для виїзду за кордон (для осіб, які постійно проживали за кордоном, після повернення їх в установленому порядку на проживання в Україну та для осіб, які набули громадянство України за кордоном);

4) посвідчення про взяття на облік бездомних осіб (для бездомних осіб);

5) довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (для внутрішньо переміщених осіб);

6) рішення суду про встановлення особи (для осіб, яких не було встановлено за результатами проведення процедури встановлення особи);

7) документ, що посвідчує особу законного представника/уповноваженої особи, та документ, що підтверджує повноваження особи як законного представника/уповноваженої особи;

8) документи, що підтверджують сплату адміністративного збору, або оригінал документа про звільнення від його сплати. Оригінал документа про звільнення від сплати адміністративного збору повертається заявнику, а до заяви-анкети додається його копія, засвідчена працівником територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб'єкта шляхом проставлення відмітки "Згідно з оригіналом" та підпису із зазначенням його посади, прізвища, ініціалів та дати;

9) документи, що підтверджують відомості для внесення додаткової змінної інформації до безконтактного електронного носія та у паспорт (за наявності таких документів):

про місце проживання - довідку органу реєстрації встановленого зразка;

про народження дітей - свідоцтва про народження дітей;

про шлюб і розірвання шлюбу - свідоцтво про шлюб, свідоцтво про розірвання шлюбу, рішення суду про розірвання шлюбу, яке набрало законної сили, або виданий компетентними органами іноземної держави документ, який згідно з її національним законодавством підтверджує відповідний факт;

про зміну імені - свідоцтво про зміну імені, свідоцтво про народження, свідоцтво про шлюб, свідоцтво про розірвання шлюбу, рішення суду про розірвання шлюбу, яке набрало законної сили, або виданий компетентними органами іноземної держави документ, який згідно з її національним законодавством підтверджує відповідний факт;

довідку про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків або повідомлення про відмову від його прийняття;

10) документ, виданий відповідним органом, установою, організацією, який містить фотозображення особи, - для осіб, які звертаються за оформленням паспорта вперше після досягнення 18-річного віку. У разі відсутності такого документа особа подає письмове звернення в довільній формі, в якому зазначається інформація про адресу місць проживання, навчання, роботи, установ виконання покарань та інша інформація, відомості про батьків або інших родичів, які будуть залучені до проведення процедури встановлення особи;

11) одну фотокартку розміром 10 х 15 сантиметрів для внесення відцифрованого образу обличчя особи шляхом сканування із застосуванням засобів Реєстру - для оформлення паспорта особі, яка не може пересуватися самостійно у зв'язку з тривалим розладом здоров'я, що підтверджується медичним висновком відповідного закладу охорони здоров'я, оформленим в установленому порядку, або особі, яка відбуває покарання в установах виконання покарань або перебуває на тривалому стаціонарному лікуванні в закладах МОЗ закритого типу (в разі потреби). Фотокартка повинна відповідати вимогам рекомендацій Міжнародної організації цивільної авіації (IКAO) Doc 9303.

Відповідно до пункту 44 Порядку № 302 за результатами проведення процедури встановлення особи, підтвердження факту видачі свідоцтва про народження, а також перевірки факту належності особи до громадянства України працівником територіального підрозділу ДМС складається висновок за встановленою МВС формою, який затверджується керівником територіального органу ДМС. Якщо за результатами проведення зазначеної процедури особу не встановлено, приймається рішення про відмову особі в оформленні паспорта, яке доводиться до відома заявника в порядку, передбаченому пунктами 100 і 101 цього Порядку.

Пунктами 100-101 Порядку № 302 встановлено право територіального органу/територіального підрозділу ДМС відмовити особі в оформленні або видачі паспорта, якщо:

1) особа не є громадянином України;

2) особа вже отримала паспорт (у тому числі паспорт зразка 1994 року), який є дійсним на день звернення (крім випадків обміну паспорта у зв'язку з виявленням помилки в інформації, внесеній до нього; звернення для обміну протягом одного місяця до дати закінчення строку дії паспорта; непридатності для подальшого використання);

3) дані, отримані з баз даних Реєстру, картотек, не підтверджують надану заявником інформацію;

4) за видачею паспорта звернувся законний представник, який не має документально підтверджених повноважень на отримання паспорта;

5) особа подала не в повному обсязі документи та інформацію, необхідні для оформлення і видачі паспорта;

6) особу не встановлено за результатами проведення процедури встановлення особи.

У рішенні про відмову в оформленні чи видачі паспорта, яке доводиться до відома заявника в порядку і строки, встановлені законодавством, зазначаються підстави відмови.

У разі подання заяви-анкети через уповноваженого суб'єкта територіальний орган/територіальний підрозділ ДМС надсилає письмове повідомлення про прийняте рішення до уповноваженого суб'єкта для подальшого вручення заявнику.

Заявник має право повторно звернутися до територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб'єкта в разі зміни або усунення обставин, у зв'язку з якими йому було відмовлено в оформленні чи видачі паспорта.

ВИСНОВКИ СУДУ ТА ОЦІНКА ДОВОДІВ СТОРІН

Спірним питанням у цій справі є правомірність відмови відповідача в оформленні позивачу паспорту громадянина України у формі листа відповідача від 23.09.2021.

Під час вирішення спору, що виник між сторонами, суд виходить із того, що наявний в матеріалах справи лист відповідача від 23.09.2021 № 80.3228.8-830/80.3228.1-21 є рішенням, яким позивачу відмовлено в оформленні паспорту громадянина України, через відповідність цього листа ознакам індивідуального акту, визначення якого надано в п. 19 ст. 4 Кодексу адміністративного судочинства. Зазначений лист оформлений відповідачем у відповідь на заяву про оформлення паспорту громадянина України, тобто, під час надання адміністративної послуги з оформлення паспорту громадянина України, в листі йдеться про відмову в оформленні позивачу паспорту громадянина України через непідтвердження належності до громадянства України на підставі п. 100 Порядку № 302. Суд зазначає, що лист від 23.09.2021 № 80.3228.8-830/80.3228.1-21 відповідає ознакам акту індивідуальної дії, через що не приймає до уваги доводи відповідача, що зазначений лист не є рішенням та не підлягає оскарженню в порядку, що встановлений Кодексом адміністративного судочинства України.

Відповідно до матеріалів справи Вишгородський відділ Центрального міжрегіонального управління державної служби у м. Києві та Київській області за наслідком розгляду питання про оформлення позивачу паспорту громадянина України повідомив позивача листом від 23.09.2021 № 80.3228.8-830/80.3228.1-21 про прийняття рішення про відмову в оформленні паспорту громадянина України через непідтвердження належності позивача до громадянства України.

Виходячи із встановленого п. 35 Порядку № 302 переліку документів, що надаються для оформлення паспорту, заявник для оформлення паспорта для підтвердження факту належності до громадянства України має надати оригінали документів, що підтверджують громадянство та посвідчують особу батьків або одного з них, які на момент народження особи перебували у громадянстві України, а у разі відсутності таких документів або у разі, коли батьки чи один із батьків такої особи на момент її народження були іноземцями або особами без громадянства, або у разі набуття особою громадянства України на території України подається довідка про реєстрацію особи громадянином України.

Тобто, виходячи зі змісту цього пункту у випадку, коли батьки чи один із батьків особи, яка звертається за оформленням паспорту, на момент її народження були іноземцями на підтвердження належності до громадянства України такою особою надається оригінал довідки про реєстрацію особи громадянином України.

В свідоцтві про народження позивача від 19.05.2002, виданому Міністерством охорони здоров'я Об'єднаних Арабських Еміратів (реєстраційний № 1706/2002), копія якого наявна в матеріалах справи, зазначено про належність обох батьків позивача до громадянства Палестини. Згідно з довідкою від 11.09.2012 № 10/А-133 про реєстрацію громадянином України, копію якої додано до документів для оформлення паспорту, батько позивача набув громадянство України на підставі ч. 1 ст. 8 Закону України «Про громадянство України» (за територіальним походженням) з 11.09.2012.

Отже, на момент народження позивача його батьки були іноземцями, з огляду на що до документів на оформлення паспорту на підтвердження належності до громадянства України позивач мав надати довідку про реєстрацію громадянином України. Серед наданих позивачем через представника документів до міграційної служби відсутня довідка про реєстрацію позивача громадянином України.

Суд не приймає посилання позивача на те, що підтвердженням його належності до громадянства України є проїзний документ дитини АО 782706, що виданий ГУ ДМЧ в АР Крим (орган 0101) від 20.09.2012 строком дії до 20.09.2015 та паспорт громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_1 , виданий Печерським відділом ЦМУ ДМС у м. Києві та Київській області, орган 8030) 12.08.2015, оскільки положеннями Порядку № 302 встановлено надання на підтвердження набуття громадянства України в такому випадку довідки про реєстрацію громадянином України. Крім цього, проїзний документ дитини АО 782706, що виданий ГУ ДМЧ в АР Крим (орган 0101) від 20.09.2012 до документів для оформлення паспорту не надавався.

Так само судом не приймаються доводи позивача про формування в Єдиному демографічному реєстрі запису щодо позивача, оскільки згідно із Законом України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» єдиний державний демографічний реєстр - це електронна інформаційно-комунікаційна система, призначена для зберігання, захисту, обробки, використання і поширення визначеної цим Законом інформації про особу та про документи, що оформлюються із застосуванням засобів Реєстру, із забезпеченням дотримання гарантованих Конституцією України свободи пересування і вільного вибору місця проживання, заборони втручання в особисте та сімейне життя, інших прав і свобод людини та громадянина

Щодо питання встановлення належності позивача до громадянства України суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Правовий зміст громадянства України, підстави і порядок його набуття та припинення, повноваження органів державної влади, що беруть участь у вирішенні питань громадянства України, порядок оскарження рішень з питань громадянства, дій чи бездіяльності органів державної влади, їх посадових і службових осіб визначає Закон України «Про громадянство України» від 18.01.2001.

Відповідно до ст. 1 «Про громадянство» № 2235-ІІІ в редакції, чинній на час отримання довідки про реєстрацію громадянином України батька позивача, громадянством є правовий зв'язок між фізичною особою і Україною, що знаходить свій вияв у їх взаємних правах та обов'язках; реєстрація громадянства України - внесення інформації про особу до відомчої інформаційної системи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері громадянства, що підтверджує факт прийняття спеціальними уповноваженими органами рішень про набуття особою громадянства України, видання відповідного указу Президента України про прийняття іноземця чи особи без громадянства до громадянства України.

Згідно зі ст. 3 Закону № 2235-ІІІ громадянами України є:

1) усі громадяни колишнього СРСР, які на момент проголошення незалежності України (24 серпня 1991 року) постійно проживали на території України;

2) особи, незалежно від раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, мовних чи інших ознак, які на момент набрання чинності Законом України "Про громадянство України" (13 листопада 1991 року) проживали в Україні і не були громадянами інших держав;

3) особи, які прибули в Україну на постійне проживання після 13 листопада 1991 року і яким у паспорті громадянина колишнього СРСР зразка 1974 року органами внутрішніх справ України внесено напис "громадянин України", та діти таких осіб, які прибули разом із батьками в Україну і на момент прибуття в Україну не досягли повноліття, якщо зазначені особи подали заяви про оформлення належності до громадянства України;

4) особи, які набули громадянство України відповідно до законів України та міжнародних договорів України.

Особи, зазначені у пункті 1 частини першої цієї статті, є громадянами України з 24 серпня 1991 року, зазначені у пункті 2, - з 13 листопада 1991 року, а у пункті 3, - з моменту внесення відмітки про громадянство України.

Підстави набуття громадянства України визначені ст. 6 цього Закону, згідно з якою громадянство України набувається: 1) за народженням; 2) за територіальним походженням; 3) внаслідок прийняття до громадянства; 4) внаслідок поновлення у громадянстві; 5) внаслідок усиновлення; 6) внаслідок встановлення над дитиною опіки чи піклування, влаштування дитини в заклад охорони здоров'я, заклад освіти або інший дитячий заклад, у дитячий будинок сімейного типу чи прийомну сім'ю; 7) внаслідок встановлення над особою, визнаною судом недієздатною, опіки; 8) у зв'язку з перебуванням у громадянстві України одного чи обох батьків дитини; 9) внаслідок визнання батьківства чи материнства або встановлення факту батьківства чи материнства; 10) за іншими підставами, передбаченими міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Порядок набуття громадянства України за територіальним походженням визначений ст. 8 Закону України «Про громадянство». Частиною 1 цієї статті визначено, що особа, яка сама чи хоча б один з її батьків, дід чи баба, рідні (повнорідні та неповнорідні) брат чи сестра, син чи дочка, онук чи онука народилися або постійно проживали до 24 серпня 1991 року на території, яка стала територією України відповідно до Закону України "Про правонаступництво України" ( 1543-12 ), або яка сама чи хоча б один з її батьків, дід чи баба, рідні (повнорідні та неповнорідні) брат чи сестра народилися або постійно проживали на інших територіях, що входили на момент їх народження або під час їх постійного проживання до складу Української Народної Республіки, Західноукраїнської Народної Республіки, Української Держави, Української Соціалістичної Радянської Республіки, Закарпатської України, Української Радянської Соціалістичної Республіки (УРСР), і є особою без громадянства або іноземцем, який подав зобов'язання припинити іноземне громадянство, та подала заяву про набуття громадянства України, а також її неповнолітні діти реєструються громадянами України.

Частиною 7 цієї статті, в редакції чинній на час звернення отримання батьком позивача цієї довідки визначено, що датою набуття громадянства України у випадках, передбачених цією статтею, є дата реєстрації набуття особою громадянства України.

Перелік документів, які подаються для встановлення, оформлення та перевірки належності до громадянства України, прийняття до громадянства України, оформлення набуття громадянства України, припинення громадянства України, скасування рішень про оформлення набуття громадянства України, а також процедуру подання цих документів та провадження за ними, виконання прийнятих рішень з питань громадянства України, визначено Порядком провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень, що затверджений Указом Президента від 27.03.2001 № 215.

Документи, що подаються для оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням на підставі ч. 1 ст. 8 Закону України «Про громадянство» визначені пунктами 24-35 зазначеного Порядку в редакції, чинній на час отриманням батьком позивача довідки про реєстрацію громадянином України.

Пунктом 36 Порядку № 215 визначено, що для оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням неповнолітньою дитиною разом з одним із батьків, який оформлює набуття громадянства України відповідно до пунктів 24 - 35 цього Порядку (частина перша статті 8 Закону), один із батьків дитини порушує клопотання про це у своїй заяві, до якої додає: а) заяву про згоду дитини віком від 14 до 18 років на набуття громадянства України; б) копію свідоцтва про народження дитини.

Відповідно до приписів пункту 117 Порядку № 215 у разі прийняття щодо особи рішення про встановлення належності до громадянства України, прийняття до громадянства України або оформлення набуття громадянства України територіальний орган Державної міграційної служби України, дипломатичне представництво чи консульська установа України за місцем її проживання реєструють особу громадянином України.

Такій особі видається довідка про реєстрацію особи громадянином України, яка подається нею для одержання документів, що підтверджують громадянство України.

На думку суду, набуття громадянства України позивачем слід розглядати у взаємозв'язку ст.ст. 5, 8 Закону України «Про громадянство», тобто необхідністю його оформлення шляхом отримання довідки про реєстрацію, в подальшому для отримання паспорту громадянина України така особа має надавати оригінал такої довідки для оформлення паспорту громадянина України.

Позивач такої довідки до заяви про оформлення паспорту громадянина України не надавав, з огляду на що суд вважає обґрунтованими посилання відповідача на непідтвердження наданими позивачем документами належності до громадянства України, що свідчить про наявність для відмови в оформленні паспорту громадянина України.

Суд також вважає за необхідне зазначити наступне.

Відповідно до п.п. 24, 25 Порядку № 302 працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб'єкта під час приймання документів від заявника перевіряє повноту поданих заявником документів, зазначених у пунктах 35, 46 і 69 цього Порядку, відповідність їх оформлення вимогам законодавства.

У разі виявлення факту подання не всіх необхідних документів або подання документів, оформлення яких не відповідає вимогам законодавства, територіальний орган ДМС/територіальний підрозділ ДМС, уповноважений суб'єкт інформує заявника про відмову в прийнятті документів із зазначенням підстав такої відмови. За бажанням заявника відмова надається в письмовому вигляді.

Заявник має право повторно звернутися до територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб'єкта в разі зміни або усунення обставин, у зв'язку з якими йому було відмовлено в прийнятті документів.

У разі відповідності поданих документів вимогам цього Порядку працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб'єкта із використанням електронного цифрового підпису та із застосуванням засобів Реєстру формує заяву-анкету (у тому числі здійснює отримання біометричних даних, параметрів).

Відповідно до наведеного правового регулювання при зверненні до органу ДМС для оформлення паспорта особа має подати визначений перелік документів, які перевіряються працівником територіального органу/територіального підрозділу ДМС на відповідність їх оформлення вимогам законодавства та у випадку такої відповідності саме працівником із застосуванням засобів Реєстру формується заява-анкета.

Суд зауважує, що виходячи з матеріалів справи, позивачем не було дотримано встановленої процедури щодо подачі документів у встановленому порядку та у встановленій формі, що унеможливлює прийняття рішення про оформлення паспорту громадянина України у формі ID-картки.

За таких умов, суд дійшов висновку про відсутність підстав для визнання протиправним та скасування рішення Центрального управління Державної міграційної служби України в м. Києві та Київській області про відмову в оформленні паспорту громадянина України, оформленого листом від 23.09.2021 № 80.3228.8-830/80.3228.1-21 та зобов'язання видати паспорт громадянина України, отже позов задоволенню не підлягає.

Підстави для здійснення розподілу судових витрат відсутні.

З огляду на зазначене та керуючись ст.ст. 2, 3, 5, 9, 12, 15, 19, 22, 25, 32, 72, 76, 77, 79, 139, 194, 205, 241-243, 245, 246 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Центрального міжрегіонального управління ДМС у м. Києві та Київській області про визнання протиправним та скасування рішення від 23.09.2021 про відмову в оформленні паспорту та зобов'язання видати паспорт громадянина України у формі картки як особі, що досягла 14-річного віку та звертається вперше, - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Шостого апеляційного адміністративного суду. Якщо справу було розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Відомості про сторін:

ОСОБА_1 (позивач) - адреса: АДРЕСА_1 ,

Центральне міжрегіональне управління ДМС у м. Києві та Київській області (відповідач) - місцезнаходження: м. Київ, вул. Березняківська, 4а, ЄДРПОУ 42552598.

Суддя А.С. Михайлик