Сквирський районний суд Київської області
Справа № 376/1038/26
Провадження № 2-о/376/76/2026
про залишення заяви без руху
"06" квітня 2026 р. суддя Сквирського районного суду Київської області Батовріна І.Г., розглянувши заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , про встановлення факту родинних відносин,
встановив:
Заявник ОСОБА_1 звернулася до суду із заявою про встановлення факту родинних відносин.
Суд, дослідивши матеріали заяви, вважає її такою, що підлягає залишенню без руху, виходячи з наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності відсутності неоспорюваних прав.
Згідно з ч. 3 ст. 294 ЦПК України, справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені цим розділом.
При прийнятті до свого провадження заяви, поданої в порядку окремого провадження, суддя вирішує питання відповідності її вимогам розділу ІV «Окреме провадження» ЦПК України, а також загальним вимогам до заяви, передбаченим ст.175 ЦПК України.
Недотримання обов'язкових вимог до змісту заяви є перешкодою до відкриття провадження у справі.
Відповідно до частини 1 статті 318 ЦПК України у заяві повинно бути зазначено: 1) який факт заявник просить встановити та з якою метою; 2) причини неможливості одержання або відновлення документів, що посвідчують цей факт; 3) докази, що підтверджують факт.
За приписами частини 2 статті 318 ЦПК України, до заяви додаються докази, що підтверджують викладені в заяві обставини, і довідка про неможливість відновлення втрачених документів.
Верховний суд у постановах Великої Палати від 10 квітня 2019 року № 320/948/18; від 30 січня 2022 року № 287/167/18-ц, зазначив, що справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, належать до юрисдикції суду за таких умов: 1) однією із умов за яких справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, належать до юрисдикції суду за таких умов: факти, що підлягають встановленню, повинні мати юридичне значення, тобто від них мають залежати виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян. Для визначення юридичного характеру факту потрібно з'ясувати мету встановлення; 2) встановлення факту не пов'язується з подальшим вирішенням спору про право. Якщо під час розгляду справи про встановлення факту заінтересованими особами буде заявлений спір про право або суд сам дійде висновку, що у цій справі встановлення факту пов'язане з необхідністю вирішення в судовому порядку спору про право, суд залишає заяву без розгляду і роз'яснює цим особам, що вони вправі подати позов на загальних підставах; 3) заявник не має іншої можливості одержати чи відновити документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення. Для цього заявник разом із заявою про встановлення факту подає докази на підтвердження того, що до її пред'явлення він звертався до відповідних організацій за одержанням документа, який посвідчував би такий факт, але йому в цьому було відмовлено із зазначенням причин відмови (відсутність архіву, відсутність запису в актах цивільного стану тощо); 4) чинним законодавством не передбачено іншого позасудового порядку встановлення юридичних фактів.
Відповідно до пункту 3 постанови Пленуму Верховного Суду України №5 від 31.03.1995 «Про судову практику в справах про встановлення фактів,що мають юридичне значення» - вирішуючи питання про прийняття заяв про встановлення фактів, що мають юридичне значення, судам необхідно враховувати, що ці заяви повинні відповідати як загальним правилам щодо змісту і форми позовної заяви, встановленим ЦПК України, так і вимогам щодо її змісту, передбаченим статями ЦПК України щодо розгляду судом справ про встановлення фактів, що мають юридичне значення. Якщо в заяві не зазначено, який конкретно факт просить встановити заявник, з яких причин неможливо одержати або відновити документ, що посвідчує даний факт, якими доказами цей факт підтверджується або до заяви не приєднано довідки про неможливість одержання чи відновлення необхідних документів, суддя постановляє ухвалу про залишення заяви без руху і надає заявникові строк для виправлення недоліків.
Отже, суд може встановити юридичний факт у тому разі, коли особою вчинено всі можливі заходи по отриманню необхідних документів, і виключно за наявності об'єктивних причин, які не залежать від волі особи, що обумовлюють неможливість отримання документу на підтвердження юридичного факту.
Так, в обґрунтування заяви представниця заявника посилається на те, що ОСОБА_1 є матір?ю ОСОБА_2 та ОСОБА_3 .. Заявник звертає увагу суду, що у свідоцтвах про народження дітей зазначено її прізвище як « ОСОБА_4 », у той же у інших правовстановлюючих документа, зокрема у паспорті, її прізвище зазначено як « ОСОБА_4 ».
Заявник не може через відсутність документів, які підтверджують факт родинних відносин між нею та ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , реалізувати своє право на складання заповіту та оформлення субсидії. Зважаючи на ці обставини, заявник вимушений звернутися до суду із заявою про встановлення факту родинних відносин.
Також заявник до матеріалів справи додає висновок № 68 про внесення змін, доповнень до актового запису цивільного стану відповідно до якого відмовлено у внесені змін до актового запису про народження № 18 складений 01.03.1963 року виконавчим комітетом Дулицької сільської ради Сквирського району Київської області на ОСОБА_1 , а саме змінити прізвище батьків та дитини з « ОСОБА_4 » на « ОСОБА_4 ».
У той же час заявник не вказала у заяві та не надала відповідних доказів на підтвердження звернення до відповідних органів з метою внесення змін у актові записи про народження дітей: ОСОБА_2 та ОСОБА_3 ..
Таким чином, суд вважає, що заявнику необхідно надати роз'яснення щодо неможливості звернення до відповідних органів з метою внесення змін у актові записи про народження дітей: ОСОБА_2 та ОСОБА_3 та подати докази суду того, з яких причин заявнику неможливо одержати або відновити документ, що посвідчує даний факт родинних відносин.
Згідно з ст. 185 ЦПК України суддя встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху з наданням строку для усунення недоліків, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Якщо заявник відповідно до ухвали суду у встановлений строк виконає вимоги, визначені статтями 175 і 177 цього Кодексу, сплатить суму судового збору, заява вважається поданою в день первісного її подання до суду. Якщо заявник не усунув недоліки заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається заявнику, що встановлено положеннями частини 3 ст. 185 ЦПК України.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що заява ОСОБА_1 , заінтересовані особи: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , про встановлення факту родинних відносин підлягає залишенню без руху.
Керуючись ст.ст. 175, 176, 177, 185, 293, 294, 300 Цивільного процесуального кодексу України, суд,
постановив:
Заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , про встановлення факту родинних відносин- залишити без руху.
Для усунення вказаних недоліків надати заявнику строк до десяти днів з дня вручення ухвали про залишення заяви без руху, в іншому випадку заяву буде повернуто.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя І.Г.Батовріна