Іменем України
23 березня 2026 року м. Чернігівсправа № 927/1202/25
Господарський суд Чернігівської області у складі судді Моцьора В.В.,
за участю секретаря судового засідання Соколенко Н.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу, розгляд якої здійснено у порядку загального позовного провадження
за позовом: Комунального підприємства "Теплокомуненерго"
Чернігівської міської ради
код ЄДРПОУ 44819434, вул. Ушинського, 23, м. Чернігів, 14014
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні
мережі України" в особі Чернігівської філії
код ЄДРПОУ 45355956, вул. Любецька, 68, м. Чернігів, 14021
про зобов'язання здійснити перерахунок
представники учасників справи:
від позивача: Руденок П.С.
від відповідача: Склярець Н.В.
Дії суду щодо розгляду справи. Позиції сторін.
Комунальним підприємством "Теплокомуненерго" Чернігівської міської ради подано позов до Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" про зобов'язання ТОВ «Газорозподільні мережі України» в особі Чернігівської філії (ЄДРПОУ 45355956) здійснити Комунальному підприємству «Теплокомуненерго» Чернігівської міської ради (ЄДРПОУ 44819434) перерахунок вартості послуг з розподілу природного газу за період з 01.09.2025 по 30.09.2025 та з 01.10.2025 по 31.10.2025 пропорційно до кількості днів фактичного надання послуг, виключивши з розрахунку суму коштів за період, у якому послуги не надавалися.
Ухвалою суду від 22.12.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; постановлено здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження; підготовче засідання призначено на 20.01.2026; встановлено сторонам строки для подання заяв по суті.
Сторони були належним чином повідомлені про відкриття провадження у справі шляхом доставки ухвали суду від 22.12.2025 до їх електронних кабінетів в підсистемі Електронний суд 22.12.2025 о 17:05, що підтверджується довідками про доставку електронного листа.
05.01.2026, у встановлений судом строк, від відповідача надійшов відзив на позов.
20.01.2026 суд задовольнив клопотання позивача про відкладення підготовчого засідання та постановив протокольну ухвалу про продовження строку підготовчого провадження на 30 днів та відкладення підготовчого засідання на 03.02.2026.
21.01.2026 від позивача надійшла відповідь на відзив.
27.01.2026 від відповідача надійшли заперечення на відповідь на відзив.
03.02.2026 суд постановив протокольну ухвалу про закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду по суті на 26.02.2026.
26.02.2026 суд оголосив перерву в судовому засіданні до 19.03.2026.
19.03.2026 суд перейшов до стадії ухвалення судового рішення.
23.03.2026 суд проголосив скорочене рішення (вступну та резолютивну частини рішення).
Короткий зміст позовних вимог та узагальнені доводи учасників справи.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що у зв'язку з настанням форс-мажорних обставин через повітряну атаку РФ 25.09.2025, що засвідчено сертифікатом Полтавської Торгово-промислової палати про форс-мажорні обставини, було знищено та пошкоджено електротехнічне обладнання, внаслідок чого виробництво електричної та теплової енергії, було припинено позивачем. Газопостачання об'єкту Чернігівська ТЕЦ було відновлено 20.10.2025. Позивач просить зобов'язати відповідача здійснити перерахунок вартості послуг з розподілу природного газу за період з 01.09.2025 по 30.09.2025 та з 01.10.2025 по 31.10.2025 пропорційно до кількості днів фактичного надання послуг, виключивши з розрахунку суму коштів за період, у якому послуги не надавалися.
Відповідач проти позову заперечує, зазначаючи що, підстави для здійснення перерахунку вартості послуг розподілу природного газу відсутні з огляду на таке:
-договір розподілу природного газу є чинним (не розірвано), зобов'язання сторін за яким мають виконуватися належним чипом. Припинення або обмеження розподілу (споживання) природного газу не звільняє споживача від зобов'язання оплати вартості послуг за договором розподілу природного газу (п. 9 глави 6 розділу VI Кодексу ГРМ);
-система газопроводів та газоспоживаюче обладнання на об'єкті позивача не пошкоджені і мають можливість працювати та фактично працюють;
-Оператор ГРМ фактично забезпечував цілодобовий доступ споживача до газорозподільної системи, тобто послуга з розподілу природного газу за період з вересня по жовтень 2025 року (включно) надавалась в повному обсязі, дії Оператора ГРМ щодо нарахування вартості наданих відповідачу послуг з розподілу природного газу у вересні та жовтні 2025 року здійснені у відповідності до вимог чинного законодавства України та Типового договору;
- форс-мажорні обставини не мають преюдиційного характеру, наявність сертифіката ТПП України про форс-мажорні обставини не унеможливлює виконання грошових зобов'язань та не звільняє його від обов'язку виконати умови договору;
- ні типовим договором розподілу природного газу, ні Кодексом ГРМ, ні іншими нормативними актами не визначено підстав для перерахунку вартості послуг розподілу природного газу пропорційно кількості днів фактичного споживання природного газу та механізму такого перерахунку.
Позивач у відповіді на відзив зазначає, що відповідно до п. 2.1. Типового договору з розподілу природного газу обов'язковою умовою є не тільки надання споживачу послуги, а й прийняття споживачем зазначеної послуги. Позивач з незалежних від нього причин, через пошкодження об'єкту газоспоживання не мав фізичної можливості спожити (отримати) надану послугу. Позивач здійснив оплату послуг з розподілу природного газу за вересень 2025 року ще у липні і серпні 2025 року, тобто за місяць до повітряної атаки РФ і знищення обладнання. Інформація з обсягом наданих послуг зазначалась у Акті приймання-передачі природного газу від 30.09.2025, згідно з яким фактичний об'єм (обсяг) споживання (розподілу) природного газу - 2 413 244, 16 куб.м.
Повітряною атакою РФ було знищено та пошкоджено комплекс технологічного обладнання (об'єкт газоспоживання) позивача, що унеможливило використання споживачем свого права користуватися послугами розподілу природного газу, а тому позивач на підставі положень розділу X Типового договору та згідно з роз'ясненнями НКРЕКП № 2912/16.3.1/7-22 від 20.04.2022 має бути звільнений від оплати послуг з розподілу природного газу.
Забезпечення відповідачем цілодобового доступу споживача до газорозподільної системи не є тотожним твердженню, що послуга з розподілу природного газу надавалася у повному обсязі.
Відповідач у запереченнях звертає увагу, що з початку повномасштабного вторгнення російських військ на територію України і по сьогоднішній день Регулятором не змінено, не уточнено порядок розрахунків споживача за послуги розподілу природного газу в разі пошкодження об'єкта газоспоживання та/або його внутрішньобудинкову систему газопостачання в результаті військової агресії рф, та унеможливлення використання споживачем свого права користуватися послугами розподілу природного газу. Також НКРЕКП не розробило механізм перерахунку вартості послуг розподілу природного газу в разі настання форс-мажорних обставин, зокрема, в разі пошкодження об'єктів споживача внаслідок дропових та ракетних атак.
Кількість (об'єм) прийнятого споживачем природного газу в окремому поточному місяці не впливає на розмір та визначеної річної/місячної завмовленої потужності, оскільки місячна вартість послуги розподілу природного газу, згідно положень ч. 2 п. 1 гл. 6 розд. 6 Кодексу ГРМ, п. 6.3 Договору, визначається як добуток 1/12 річної замовленої потужності об'єкта (об'єктів) споживача на тариф, встановлений Регулятором для відповідного Оператора ГРМ із розрахунку місячної вартості одного кубічного метра замовленої потужності. Річна замовлена потужність об'єкта (об'єктів) споживача на розрахунковий календарний рік визначається ГРМ виходячи з фактичного обсягу споживання природного газу цим об'єктом за газовий рік, що передував розрахунковому календарному року, з урахуванням вимог та винятків передбачених даним Кодексом.
Обставини справи.
Чернігівська філія Товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України» є відокремленим підрозділом Товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України» відповідно до Постанови НКРЕКП № 2224 від 29 листопада 2023 року та здійснює ліцензовану господарську діяльність з розподілу природного газу в межах території Чернігівської області з 01.12.2023 (код ЄДРПОУ 45355956).
01.12.2023 між Товариством з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України» в особі Чернігівської філії ТОВ «Газорозподільні мережі України» (Оператор ГРМ) та Комунальним підприємством «Теплокомуненерго» Чернігівської міської ради (Споживач) укладено Типовий договір розподілу природного газу для споживача, що не є побутовим (далі - Договір) шляхом підписання Заяви-приєднання від 01.12.2023 № RС200G-2023Т.
Згідно з п.1.1 Договору, цей Типовий договір розподілу природного газу є публічним та регламентує порядок і умови забезпечення цілодобового доступу Споживача до газорозподільної системи, розподіл (переміщення) природного газу газорозподільною системою з метою його фізичної доставки до межі балансової належності об'єкта споживача та переміщення природного газу з метою фізичної доставки оператором ГРМ обсягів природного газу до об'єктів споживачів, а також правові засади санкціонованого відбору природного газу з газорозподільної системи.
Пунктом 1.2 Договору встановлено, що умови цього договору однакові для всіх споживачів України та розроблені відповідно до Закону України "Про ринок природного газу" і Кодексу газорозподільних систем, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 30 вересня 2015 року №2494.
Цей Договір є договором приєднання, що укладається з урахуванням вимог статей 633, 634, 641 та 642 Цивільного Кодексу України на невизначений строк. Фактом приєднання споживача до умов цього Договору (акцептувавши договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти Договір, зокрема надання підписаної споживачем заяви-приєднання за формою, наведеною у додатку 1 (для побутових споживачів) або у додатку 2 (для споживачів, що не є побутовими) до цього Договору, яку в установленому порядку Оператор ГРМ направляє споживачу інформаційним листом за формою, наведеною у додатку 3 до цього Договору, та/або сплата рахунка Оператора ГРМ, та/або документально підтверджене споживання природного газу (п. 1.3 Договору).
Відповідно до додатків №4 до заяви-приєднання до умов Договору, приєднаними в установленому порядку до газорозподільчої системи оператора ГРМ є об'єкти КП «Теплокомуненерго» ЧМР за адресами: 1) м. Чернігів, вул. Івана Мазепи, 37Г; 2) м. Чернігів, вул. Ушинського, 23.
За умовами п.2.1 Договору Оператор ГРМ зобов'язується надати споживачу послугу з розподілу природного газу, а споживач зобов'язується прийняти зазначену послугу та сплатити її вартість у розмірі, строки та порядку, визначені цим договором.
Згідно з п.3.2. Договору за умови включення Споживача до Реєстру споживачів будь-якого постачальника у розрахунковому періоді та відсутності простроченої заборгованості за цим Договором Оператор ГРМ забезпечує розподіл природного газу, що належить Споживачу, до межі балансової належності його об'єкта з дотриманням належного рівня надійності, безпеки, якості та величини тиску природного газу.
Приймання-передача обсягу газу, належного Споживачу, а також перехід експлуатаційної відповідальності за стан газових мереж від Оператора ГРМ до Споживача відбуваються на межі балансової належності об'єкта Споживача.
Споживач забезпечує належну експлуатацію власних газових мереж після межі балансової належності згідно з чинним законодавством, зокрема відповідно до вимог Правил безпеки систем газопостачання, затверджених наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 15 травня 2015 року № 285, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 08 червня 2015 року за № 674/27119, або укладає відповідний договір з будь-якою організацією, яка має право на виконання таких робіт, з урахуванням вимог Кодексу газорозподільних систем.
Відповідно до п. 3.3. Договору Споживач, що не є побутовим, зобов'язаний самостійно контролювати власне газоспоживання та для недопущення перевищення підтвердженого обсягу природного газу здійснити разом зі своїм постачальником заходи з коригування в установленому порядку підтвердженого обсягу або заходи із самостійного та завчасного обмеження (припинення) власного газоспоживання.
Якщо за підсумками місяця фактичний об'єм споживання природного газу Споживача буде перевищувати підтверджений обсяг природного газу, врегулювання небалансу (дефіциту) природного газу буде здійснюватись його постачальником у встановленому законодавством порядку та відповідно до умов договору постачання природного газу.
Облік (у тому числі приладовий) природного газу, що передається Оператором ГРМ та споживається Споживачем на межі балансової належності об'єкта Споживача, здійснюється відповідно до вимог Кодексу газорозподільних систем (п.5.1 Договору).
Визначення об'єму розподілу та споживання природного газу по Споживачу здійснюється на межі балансової належності між Оператором ГРМ та Споживачем на підставі даних комерційного вузла обліку (лічильника газу), визначеного в заяві-приєднанні, та з урахуванням регламентних процедур, передбачених Кодексом газорозподільних систем та цим Договором (п.5.2. Договору).
Згідно з п.5.4. Договору порядок визначення об'єму розподіленого Споживачу і спожитого ним природного газу та надання звітності щодо спожитих об'ємів газу за розрахунковий період визначається відповідно до вимог Кодексу газорозподільних систем та з урахуванням вимог цього Договору.
Пунктами 6.1., 6.2 Договору визначено, що оплата вартості послуги Оператора ГРМ з розподілу природного газу здійснюється Споживачем за тарифом, встановленим Регулятором для Оператора ГРМ, що сплачується як плата зарічну замовлену потужність, з урахуванням вимог Кодексу газорозподільних систем.
Тариф, встановлений згідно з пунктом 6.1 цього розділу, є обов'язковим для Сторін з дати набрання чинності постановою Регулятора щодо його встановлення.
До встановлення тарифів на послуги розподілу природного газу, виходячи з величини річної замовленої потужності об'єкта споживача відповідно до Кодексу газорозподільних систем, оплата послуг здійснюється за тарифами, встановленими Регулятором для Оператора ГРМ, за фізичний обсяг розподілу природного газу.
Величина річної замовленої потужності об'єкта (об'єктів) Споживача на розрахунковий календарний рік визначається відповідно до Кодексу ГРМ.
Споживач, що не є побутовим, оплачує замовлену потужність виходячи з наявних об'єктів, зазначених у заяві-приєднанні, що є додатком до договору розподілу природного газу.
Місячна вартість послуги розподілу природного газу визначається як добуток 1/12 річної замовленої потужності об'єкта (об'єктів) споживача на тариф, встановлений Регулятором для відповідного Оператора ГРМ із розрахунку місячної вартості одного кубічного метра замовленої потужності (п.6.3. Договору).
Розрахунковим періодом за цим Договором є календарний місяць (п.6.4. Договору).
У пункті 6.6. Договору встановлено, що оплата вартості послуги з розподілу природного газу за цим Договором здійснюється Споживачем, який не є побутовим, на умовах попередньої оплати до початку розрахункового періоду на підставі рахунка Оператора ГРМ. Остаточний розрахунок за надані у звітному місяці послуги проводиться Споживачем до десятого числа місяця, наступного за звітним, відповідно до акта наданих послуг та з урахуванням раніше перерахованих коштів.
Надання Оператором ГРМ послуги з розподілу природного газу Споживачу, що не є побутовим, має підтверджуватися підписаним між Сторонами актом наданих послуг, що оформлюється відповідно до вимог Кодексу газорозподільних систем (п. 6.8. Договору).
Відповідно до п. 7.1. Договору Оператор ГРМ зобов'язується, зокрема: забезпечити можливість цілодобового доступу Споживача до газорозподільної системи та передачу належних Споживачу об'ємів (обсягів) природного газу з дотриманням належного рівня надійності, безпеки, якості та величини його тиску за умови дотримання Споживачем вимог цього Договору (п. п. 2); здійснювати перерахунок об'ємів (обсягів) розподіленого природного газу по об'єкту Споживача відповідно до вимог Кодексу газорозподільних систем та сплачувати компенсацію Споживачу у разі невідповідності якості природного газу на межі балансової належності об'єкта споживча параметрам, визначеним Кодексом газорозподільних систем (п. п. 9).
Згідно з п. 9.1. Договору, Оператор ГРМ має право припинити/обмежити розподіл природного газу споживачу в порядку та у випадках, передбачених Кодексом газорозподільних систем, у тому числі у разі визнання в установленому порядку аварійним стану газорозподільної системи та/або ліквідації наслідків аварій, спричинених надзвичайними ситуаціями техногенного, природного або екологічного характеру, та проведення ремонтно-відновлювальних робіт (п. п. 5).
Відповідно до розділу 10 Договору сторони звільняються від відповідальності за часткове або повне невиконання зобов'язань за цим Договором, якщо це невиконання є наслідком непереборної сили (форс-мажорних обставин). Під форс-мажорними обставинами розуміють надзвичайні та невідворотні обставини, що об'єктивно унеможливлюють виконання зобов'язань, передбачених умовами цього Договору. Строк виконання зобов'язань відкладається на строк дії форс-мажорних обставин. Сторони зобов'язані негайно повідомити про форс-мажорні обставини та протягом чотирнадцяти днів з дня їх виникнення надати підтвердні документи щодо їх настання відповідно до законодавства. Засвідчення форс-мажорних обставин здійснюється у встановленому законодавством порядку.
Постановою НКРЕКП № 1944 від 30.12.2022 (зі змінами), для Чернігівської філії ТОВ «Газорозподільні мережі України» визначено тариф на послуги розподілу природного газу - у розмірі 1,76 грн за 1 м3 на місяць (без урахування ПДВ).
Відповідно до вимог ч. 4 п. 2 гл. 6 розд. 6 Кодексу ГРМ річну замовлену потужність на 2025 рік було погоджено Чернігівською філією ТОВ «Газорозподільні мережі України» та КП «Теплокомуненерго» ЧМР в до Акті № 17445Ц приймання-передачі природного газу від 30.09.2024, яка становить 200 723 747,16 м3. Місячна замовлена потужність (1/12 річної замовленої потужності) становить 16 726 978,93 м3, відповідно - вартість послуг з розподілу природного газу на місяць в 2025 році складає 35 327 379,50 грн (з ПДВ).
Чернігівська філія ТОВ «Газорозподільні мережі України у період з 01.09.2025 по 31.10.2025 надавала послугу з розподілу природного газу, підтримуючи замовлену річну потужність на об'єктах позивача. Позивачу направлялися рахунки на оплату (розподіл газу) за період з 01 вересня по 31 жовтня 2025 року. Позивач отримав рахунки на оплату за послуги з розподілу природного газу за вересень та жовтень 2025 року, та акти наданих послуг за період з 01 вересня по 31 жовтня 2025 року з розподілу природного газу. Загальна вартість наданих послуг за період вересень - жовтень 2025 року становить - 70 654 759,00 грн.
Позивач оплату наданих послуг в повному обсязі не здійснив, сплативши лише за послугу розподілу природного газу за вересень 2025 року в розмірі 35 327 379,50 грн, що підтверджується платіжними інструкціями № 4759 від 30.07.2025 на суму 10 000 000,00 грн, №4964 від 25.08.2025 на суму 25 327 379,50 грн.
25.09.2025 у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, внаслідок повітряної атаки була пошкоджена Чернігівська ТЕЦ.
Позивач звернувся до відповідача листом №01/1947 від 25.09.2025, в якому повідомив про настання форс-мажорних обставин, у зв'язку із ракетними обстрілами 25.09.2025.
Відповідно до доданої до листа Довідки від 25.09.2025 №01/1944 пошкоджені та зруйновані трансформатори зв'язку ТДТН- 40000/110 (Т-1,Т-2) та ТДЦ - 125000/110 (Т-3), які є основною складовою виробничого циклу, без яких неможлива робота теплогенеруючого обладнання (парових котлів, турбогенераторів) підприємства, відповідно неможливе виробництво ї відпуск теплової та електричної енергії. У зв'язку з ушкодженням силового трансформатора Т-1 та повним знищенням трансформатора Т-2, на даний момент живлення власних потреб станції здійснюється за аварійною схемою через кабельну лінію 10,5 кВ АТ «Чернігівоблеперго» з пропускною здатністю 2 000 кВт. Наявна аварійна пропускна здатність 2 000 кВт є недостатньою для забезпечення сталого живлення власних потреб станції - дефіцит становить 3 235 кВт. За таких умов технічна можливість здійснити пуск хоча б одного котлоагрегату відсутня. Внаслідок зазначених пошкоджень і руйнувань, без справного енерготехнічного обладнання, на весь період до повного завершення аварійно-відновлювальних робіт виробництво електричної та теплової енергії підприємством є неможливим. Споживання природного газу по нормальній схемі неможливе через пошкодження основного енерготехнічного обладнання, а відтак неможливою є послуга з розподілу природного газу.
У зв'язку з вищезазначеною ситуацією, 25.09.2025 о 16:05 Чернігівською філією ТОВ «Газорозподільні мережі України» було припинено газопостачання (розподіл природного газу) на об'єкт КП «ТКЕ» ЧМР за адресою: вул. Ушинського, 36, м. Чернігів, шляхом закриття відключаючого пристрою та пломбування, про що складено Акт про припинення (обмеження) газопостачання (розподілу природного газу) від 25.09.2025.
В Акті обстеження від 30.09.2025 представниками Чернігівської філії ТОВ «Газорозподільні мережі України» встановлено, що система газопроводів від ГРС-2 м. Чернігів до комерційних вузлів обліку газу Чернігівської ТЕЦ не має зовнішніх пошкоджень і має можливість працювати у штатному режимі. Комерційні вузли обліку газу (ВОГ) не пошкоджені, всі ЗВТ у складі ВОГ повірені. На момент обстеження ВОГ відключені від системи газопостачання перекриттям засувок. Система газопроводів від комерційних вузлів обліку газу до газоспоживаючого обладнання не пошкоджена, 4 парогенераторні котли в справному стані, 1 на плановому ремонті, зовнішніх пошкоджень не виявлено. В результаті повітряної атаки рф 25.09.2025 пошкоджено електротехнічне обладнання, у зв'язку з чим основна діяльність, а саме виробництво електричної та теплової енергії КП «ТКЕ» ЧМР за вказаною адресою припинено з причин, незалежних від нього. Не теперішній час встановлено руйнування головних трансформаторів зв'язку Т-2, Т-3 та пошкодження трансформатора Т-1. Технологічна схема станції не передбачає можливості видачі генеруючих потужностей без головних трансформаторів, у зв'язку з чим, робота станції до відновлення головних трансформаторів Т-1, Т-2, Т-3 неможлива.
Листом від 15.10.2025 № 01/2120 позивач направив відповідачу Сертифікат Полтавської Торгово-промислової палати №5301-25-2509, яким засвідчено форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) стосовно Типового договору розподілу природного газу та Заяви-приєднання від 01.12.2023 № RC 200G-2023Т: військова агресія російської федерації проти України, що стало підставою введення воєнного стану в Україні з 24 лютого 2022 року та обстріл повітряними засобами ураження типу "Герань-2" у період з 14 год. 25 хв. по 15 год. 30 хв. 25.09.2025 по території КП "Теплокомуненерго" Чернігівської міської ради, пожежа, в результаті чого пошкоджено будівлі за адресою: м. Чернігів, вул. Ушинського, 23 та знищено/пошкоджено майно підприємства, що призвело до призупинення діяльності Чернігівської ТЕЦ. Період дії форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили): дата настання: 25 вересня 2025 року; дата закінчення: тривають на 14 жовтня 2025 року.
У відповідь відповідач листом від 20.10.2025 №ЧнФ/100/05-ВИХ-32700-25 зазначив, що Сертифікат про форс-мажорні обставини № 5301-25-2059 не можна вважати достатнім доказом настання форс-мажорних обставин.
Листом №01/2145 від 17.10.2025 позивач звернувся до відповідача щодо виконання технічних заходів на газопроводі Чернігівської ТЕЦ Ду-200 з метою відновлення газопостачання.
20.10.2025 представником Чернігівської філії ТОВ «Газорозподільні мережі України» було складено Акт контрольного огляду (обстеження) вузла обліку від 20.10.2025. За результатами огляду встановлено, зокрема, що на початку робіт газоспоживання відсутнє, наявна опломбована блінда по ВОГ. Газопостачання відновлено по лінії ДУ200, про що складено Акт №737 про відновлення газопостачання (розподілу природного газу) від 20.10.2025.
Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг листом-відповіддю від 17.10.2025 № 12293/56.2/7-25 на лист позивача №01/1948 від 25.09.2025 надані роз'яснення порядку розрахунків за договором розподілу природного газу, визначеного главою 6 розділу VI Кодексу газорозподільних систем.
Згідно з додатком до листа (лист №2912/16.3.1/7-22 від 20.04.2022), який адресований Операторам газорозподільних систем (за списком), якщо форс-мажорні обставини (військова агресія рф проти України) об'єктивно унеможливи виконання зобов'язання Оператора ГРМ в частині забезпечення цілодобового доступу до газорозподільної системи, наприклад у зв'язку із пошкодженням газорозподільної Інфраструктури, вимога Оператора ГРМ щодо оплати споживачами вартості послуги з розподілу природного газу за Типовим договором на період відсутності цілодобового доступу до газорозподільної системи (кількості днів) є неправомірною. Якщо внаслідок форс-мажорних обставин (військова агресія рф проти України) було пошкоджено об'єкт газоспоживання та /або його внутрішньо будинкову систему газопостачання, що призвело до унеможливлення використання споживачем свого права користуватися послугами розподілу природного газу, такий споживач на підставі положень розділу X Типового договору має бути звільнений від оплати послуг з розподілу природного газу.
24.10.2025 позивач листом № 01/2192 просив відповідача призупинити нарахування за послуги розподілу природного газу з 25.09.2025 на період аварійно-відновлювальних робіт в частині пошкоджених об'єктів, що розташовані за адресою: м.Чернігів, вул. Ушинського, 23 із додаванням наступних документів: лист Торгово-промислової палати України від 28.02.2022 № 2024/02.0-7.1; копія Акту про пожежу від 25.09.2025; копія Витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань від 25.09.2025 (Номер кримінального провадження: 22025270000000188); копія Наказу від 25.09.2025 № 269 про проведення Інвентаризації майна, пошкодженого внаслідок влучання; копія Звіряльної відомості від 29.09.2025 № 1; копія Протоколу засідання робочої комісії по результатам інвентаризації від 30.09.2025; копія Інвентаризаційного опису пошкодженого майна внаслідок влучання БпЛА РФ; копія Наказу від 25.09.2025 № 270 щодо створення комісії для проведення позачергового огляду пошкоджених будівель, споруд та обладнання КП «ТКЕ» ЧМР після влучення БПЛА РФ; копія Акту позачергового огляду пошкоджених будівель, споруд, обладнання що знаходяться на території КП «ТКЕ» ЧМР від 25.09.2025; копія Наказу від 30.09.2025 № 274 про виведення з експлуатації знищених і пошкоджених об'єктів основних засобів, внаслідок влучання БпЛА рф; копія Довідки від 25.09.2025 № 01/1944; копія Довідки від 14.10.2025 № 01/2112/1.
За результатами розгляду вищезазначеного листа відповідач у відповіді від 14.11.2025 № ЧнФ/100/10.2-ВИХ-35479-25 повідомив, що враховуючи умови договору розподілу природного газу від 01.12.2023 № RC 200G-2023Т, відсутні підстави для призупинення нарахування за послугу розподілу природного газу.
24.11.2025 позивач звернувся до відповідача з листом від 24.10.2025 № 01/2410, в якому просив здійснити перерахунок розміру вартості наданих КП «ТКЕ» ЧМР послуг за Типовим договором розподілу природного газу з 25.09.2025 по 20.10.2025 та здійснити розрахунок вартості наданих послуг відповідно до обсягів фактично спожитого природного газу.
У листі-відповіді від 01.12.2025 №ЧнФ/100/10.2-ВИХ-37193-25, відповідачем відмовлено у здійсненні відповідного перерахунку та розрахунку вартості послуг відповідно до обсягів фактично спожитого природного газу.
Ухилення відповідача від проведення перерахунку та розрахунку вартості послуг відповідно до обсягів фактично спожитого природного газу стало підставою для звернення позивача з даним позовом до суду.
Оцінка суду.
Відповідно до приписів ст. 15 Цивільного кодексу України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу (ст.16 ЦК України).
Як убачається з матеріалів справи, позивач, посилаючись на виникнення форс-мажорних обставин та, як наслідок, відключення позивача від систем газопостачання у спірний період, звертається за захистом своїх прав та інтересів до суду з позовом про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок розміру вартості наданих позивачу послуг з розподілу природного газу.
Спори щодо перерахунку розміру плати за надання послуг вирішуються у судовому порядку. Така вимога є ефективним способом захисту інтересу боржника в юридичній визначеності у спірних правовідносинах (постанови Верховного Суду від 09.08.2023 у справі № 922/2344/22, від 12.07.2022 у справі № 909/433/21).
Як вбачається з матеріалів справи, між позивачем та відповідачем було укладено Типовий Договір розподілу природного газу шляхом підписання Заяви-приєднання від 01.12.2023 № RC 200G-2023Т.Зазначений Договір за своєю правовою природою є Договором про надання послуг.
За договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором (ст.901 ЦК України).
Стаття 629 Цивільного кодексу України встановлює, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Статтею 526 Цивільного кодексу України унормовано, що зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 525 ЦК України).
Згідно з приписами ч. 1 ст. 40 Закону України "Про ринок природного газу", розподіл природного газу здійснюється на підставі та умовах договору розподілу природного газу в порядку, передбаченому кодексом газорозподільних систем та іншими нормативно-правовими актами. За договором розподілу природного газу оператор газорозподільної системи зобов'язується забезпечити замовнику послуги розподілу природного газу на період та умовах, визначених договором розподілу природного газу, а замовник зобов'язується сплатити оператору газорозподільної системи вартість послуг розподілу природного газу.
Згідно з п. 4 розд. І Кодексу газорозподільних систем (далі - Кодекс ГРС), договір розподілу природного газу - правочин, укладений між оператором газорозподільної системи та споживачем (у тому числі побутовим споживачем) відповідно до вимог цього Кодексу, згідно з яким оператор газорозподільної системи забезпечує цілодобовий доступ об'єкта споживача до газорозподільної системи для можливості розподілу природного газу.
Зазначений договір є публічним (ч. 2 ст. 40 Закону України "Про ринок природного газу").
Таким чином, взаємовідносини, пов'язані з розподілом природного газу споживачам, у тому числі побутовим споживачам, підключеним до/через ГРМ, включаючи забезпечення Оператором ГРМ цілодобового їх доступу до ГРМ для споживання (розподілу) належного їм (їх постачальникам) природного газу, регулюються договором розподілу природного газу, укладеним між Оператором ГРМ та споживачем відповідно до вимог глави 3 розділу VІ цього Кодексу (п. 5 гл. 3 розд. I Кодексу ГРС).
Як встановлено судом, 01.12.2023 між Товариством з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України", в особі Чернігівської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" (Оператором ГРМ) та Комунальним підприємством "Теплокомуненерго" Чернігівської міської ради (Споживачем) було укладено Типовий договір розподілу природного газу 01.12.2023 № RC 200G-2023Т, згідно з умовами якого Оператор ГРМ зобов'язався надати споживачу послугу з розподілу природного газу, а споживач зобов'язався прийняти зазначену послугу та сплатити її вартість у розмірі, строки та порядку, визначені цим Договором.
Пунктом 1 глави 6 розділу VI Кодексу ГРС передбачено, що розрахунки споживача за послугу розподілу природного газу, що надається Оператором ГРМ за договором розподілу природного газу, здійснюються виходячи з величини річної замовленої потужності об'єкта (об'єктів) споживача та оплачуються споживачем рівномірними частками протягом календарного року. Місячна вартість послуги розподілу природного газу визначається як добуток 1/12 річної замовленої потужності об'єкта (об'єктів) споживача на тариф, встановлений Регулятором для відповідного Оператора ГРМ із розрахунку місячної вартості одного кубічного метра замовленої потужності.
Оплата вартості послуг за договором розподілу природного газу здійснюється споживачем на підставі відповідного рахунка Оператора ГРМ на умовах договору розподілу природного газу з моменту його укладання (п. 7 гл. 6 розд. VI Кодексу ГРС).
Пунктом 6.1 Договору передбачено, що оплата вартості послуги Оператора ГРМ з розподілу природного газу здійснюється споживачем за тарифом, встановленим Регулятором для Оператора ГРМ, що сплачується як плата за річну замовлену потужність, з урахуванням вимог Кодексу газорозподільних систем.
Пунктом 6.8 Договору встановлено, що надання Оператором ГРМ послуги з розподілу природного газу споживачу, що не є побутовим, має підтверджуватися підписаним між сторонами актом наданих послуг, що оформлюється відповідно до вимог Кодексу газорозподільних систем .
Чернігівською філією ТОВ "Газорозподільні мережі України" на виконання п. 6.8 Договору було складено та направлено позивачу Акти про надані послуги з розподілу природного газу за вересень - жовтень 2025 року, які містять інформацію про надання послуг з розподілу 16 726 978,93 м куб. природного газу щомісячно вартістю 35 327 379,50 грн; на загальну суму 70 654 759,00 грн.
Пунктом 10 глави 6 розділу VI Кодексу ГРС передбачено, що надання Оператором ГРМ послуги споживачу, що не є побутовим, за договором розподілу природного газу підтверджується підписаним між ними актом наданих послуг. Оператор ГРМ до п'ятого числа місяця, наступного за звітним, надсилає споживачу два примірники оригіналу акта наданих послуг за звітний період, підписані уповноваженим представником Оператором ГРМ. Споживач протягом двох днів з дня одержання акта наданих послуг зобов'язаний повернути Оператору ГРМ один примірник оригіналу акта, підписаний уповноваженим представником споживача, або надати в письмовій формі мотивовану відмову від підписання акта наданих послуг. У випадку відмови від підписання акта наданих послуг розбіжності підлягають урегулюванню в порядку, встановленому законодавством. До вирішення спірних питань сума до сплати за надані послуги з розподілу природного газу ГРМ установлюється відповідно до даних Оператора ГРМ.
Судом встановлено та позивачем не спростовано, що Акти про надані послуги з розподілу природного газу від 30.09.2025, від 31.10.2025 підписані останнім без жодних зауважень.
Позивач оплату наданих послуг здійснив лише за послугу розподілу природного газу за вересень 2025 року в розмірі 35 327 379,50 грн, що підтверджується платіжними інструкціями № 4759 від 30.07.2025 на суму 10 000 000,00 грн, №4964 від 25.08.2025 на суму 25 327 379,50 грн.
Стаття 610 Цивільного кодексу України встановлює, що порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Згідно з приписами ст. 611 Цивільного кодексу України, у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема: 1) припинення зобов'язання внаслідок односторонньої відмови від зобов'язання, якщо це встановлено договором або законом, або розірвання договору; 2) зміна умов зобов'язання; 3) сплата неустойки; 4) відшкодування збитків та моральної шкоди.
Відповідно до ст. 617 ЦК України, особа, яка порушила зобов'язання, звільняється від відповідальності за порушення зобов'язання, якщо вона доведе, що це порушення сталося внаслідок випадку або непереборної сили. Не вважається випадком, зокрема, недодержання своїх обов'язків контрагентом боржника, відсутність на ринку товарів, потрібних для виконання зобов'язання, відсутність у боржника необхідних коштів.
Форс-мажорними обставинами (обставинами непереборної сили) є надзвичайні і невідворотні обставини за даних умов здійснення господарської діяльності, що об'єктивно унеможливлюють виконання особою зобов'язань за умовами договору, обов'язків, передбачених законодавством.
Надзвичайними є ті обставини, настання яких не очікується сторонами при звичайному перебігу справ. Під надзвичайними можуть розумітися такі обставини, настання яких добросовісний та розумний учасник правовідносин не міг очікувати та передбачити при прояві ним достатнього ступеня обачливості.
Невідворотними є обставини, настанню яких учасник правовідносин не міг запобігти, а також не міг запобігти наслідкам таких обставин навіть за умови прояву належного ступеня обачливості та застосуванню розумних заходів із запобігання таким наслідкам.
Ключовим є те, що непереборна сила робить неможливим виконання зобов'язання в принципі, незалежно від тих зусиль та матеріальних витрат, які сторона понесла чи могла понести (п. 38 постанови Верховного Суду від 21.07.2021 у справі № 912/3323/20).
Відповідно до ст.14-1 Закону України "Про торгово-промислові палати в Україні", Торгово-промислова палата України та уповноважені нею регіональні торгово-промислові палати засвідчують форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) та видають сертифікат про такі обставини протягом семи днів з дня звернення суб'єкта господарської діяльності за собівартістю. Сертифікат про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) для суб'єктів малого підприємництва видається безкоштовно. Форс-мажорними обставинами (обставинами непереборної сили) є надзвичайні та невідворотні обставини, що об'єктивно унеможливлюють виконання зобов'язань, передбачених умовами договору (контракту, угоди тощо), обов'язків згідно із законодавчими та іншими нормативними актами, а саме: загроза війни, збройний конфлікт або серйозна погроза такого конфлікту, включаючи але не обмежуючись ворожими атаками, блокадами, військовим ембарго, дії іноземного ворога, загальна військова мобілізація, військові дії, оголошена та неоголошена війна, дії суспільного ворога, збурення, акти тероризму, диверсії, піратства, безлади, вторгнення, блокада, революція, заколот, повстання, масові заворушення, введення комендантської години, карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України, експропріація, примусове вилучення, захоплення підприємств, реквізиція, громадська демонстрація, блокада, страйк, аварія, протиправні дії третіх осіб, пожежа, вибух, тривалі перерви в роботі транспорту, регламентовані умовами відповідних рішень та актами державних органів влади, закриття морських проток, ембарго, заборона (обмеження) експорту/імпорту тощо, а також викликані винятковими погодними умовами і стихійним лихом, а саме: епідемія, сильний шторм, циклон, ураган, торнадо, буревій, повінь, нагромадження снігу, ожеледь, град, заморозки, замерзання моря, проток, портів, перевалів, землетрус, блискавка, пожежа, посуха, просідання і зсув ґрунту, інші стихійні лиха тощо.
Між обставинами непереборної сили та неможливістю належного виконання зобов'язання має бути причинно-наслідковий зв'язок. Тобто неможливість виконання зобов'язання має бути викликана саме обставиною непереборної сили, а не обставинами, ризик настання яких несе учасник правовідносин.
Пунктом п. 10.1 Договору передбачено, що сторони звільняються від відповідальності за часткове або повне невиконання зобов'язань за цим Договором, якщо це невиконання є наслідком непереборної сили (форс-мажорних обставин).
Під форс-мажорними обставинами розуміють надзвичайні та невідворотні обставини, що об'єктивно унеможливлюють виконання зобов'язань, передбачених умовами цього Договору. Строк виконання зобов'язань відкладається на строк дії форс-мажорних обставин (п. 10.2 Договору).
Сторони зобов'язані негайно повідомити про форс-мажорні обставини та протягом чотирнадцяти днів з дня їх виникнення надати підтвердні документи щодо їх настання відповідно до законодавства (п. 10.3 Договору).
Листом від 25.09.2025, до якого додано довідку від 25.09.2025, Акт від 25.09.2025, фото пошкоджень, КП «ТКЕ'ЧМР повідомило Чернігівську філію ТОВ "Газорозподільні мережі України" про те, що 25.09.2025, в результаті повітряної атаки рф пошкоджені та зруйновані трансформатори зв'язку ТДТН- 40000/110 (Т-1,Т-2) та ТДЦ - 125000/110 (Т-3), які є основною складовою виробничого циклу, без яких неможлива робота теплогенеруючого обладнання (парових котлів, турбогенераторів) підприємства, відповідно неможливе виробництво ї відпуск теплової та електричної енергії. Внаслідок зазначених пошкоджень і руйнувань, без справного енерготехнічного обладнання, на весь період до повного завершення аварійно-відновлювальних робіт виробництво електричної та теплової енергії підприємством є неможливим. Споживання природного газу по нормальній схемі неможливе через пошкодження основного енерготехнічного обладнання, а відтак неможливою є послуга з розподілу природного газу. У зв'язку з відсутністю можливості фактичного споживання природного газу та послуг з розподілу позивач просив розглянути можливість тимчасово призупинити нарахування за послуги з розподілу природного газу з 25.09.2025 на період аварійно-відновлювальних робіт.
Крім того, позивачем направлено відповідачу Сертифікат Полтавської Торгово-промислової палати України № 5301-25-2059 про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили).
Наданий КП «ТКЕ» ЧМР Сертифікат про форс-мажорні обставини від 15.10.2025 № 5301-25-2059, виданий Полтавською Торгово-промисловою палатою, не звільняє сторону договору від відповідальності за невиконання зобов'язань.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні» від 02 грудня 1997 року №671/97-ВР ТПП є громадською організацією, а не державним органом, а тому сертифікат не є беззаперечним доказом наявності обставин непереборної сили, оскільки він має допоміжний, а не обов'язковий характер, який оцінюється разом у сукупності з іншими доказами.
Верховний Суд у постанові №910/16874/23 від 04.02.2025 дійшов висновку про те, що форс-мажорні обставини не мають преюдиційного характеру. При їх виникненні сторона, яка посилається на них як на підставу неможливості належного виконання зобов'язання, має довести їх наявність не тільки самих по собі, але й те, що вони були форс-мажорними саме для конкретного випадку.
У постанові Верховного Суду від 30.05.2022 у справі №922/2475/21 зазначено, шо наявність воєнного стану або сертифіката ТПП не звільняє боржника від виконання грошових зобов'язань, оскільки відсутність коштів, зменшення прибутку чи ускладнення господарської діяльності не є непереборною силою у розумінні закону.
Згідно положень ст. 14-1 Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні» та статті 617 ЦК України обставини непереборної сили мають бути надзвичайними, невідворотними та такими, що об'єктивно унеможливлюють виконання конкретного зобов'язання. У свою чергу, позивач не довів, що зазначені у Сертифікаті ТПП обставини унеможливили виконання саме грошового зобов'язання перед відповідачем.
Виходячи з положень п.9 глави 6 розділу VI Кодексу газорозподільних систем, припинення або обмеження розподілу (споживання) природного газу не звільняє споживача від зобов'язання оплати вартості послуг за договором розподілу природного газу, крім випадків, передбачених цим пунктом, у тому числі розірвання цього договору або внесення змін до заяви-приєднання, що є додатком до договору розподілу природного газу, та вилучення об'єкта споживача.
Порядок розрахунку вартості послуги розподілу природного газу здійснюється відповідно до Кодексу ГРМ із врахуванням змін, внесених Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальник послуг № 2080 від 07.10.2019.
Так, згідно з п. 1 гл. 6 розділу 6 Кодексу ГРМ, розрахунки споживача за послугу розподілу природного газу, що надається Оператором ГРМ за договором розподілу природного газу, здійснюються виходячи з величини річної замовленої потужності об'єкта (об'єктів) споживача та оплачуються споживачем рівномірними частками протягом календарного року.
Відповідно до п. 6.1 Договору встановлено, що оплата вартості послуги Оператора ГРМ з розподілу природного газу здійснюється Споживачем за тарифом, встановленим Регулятором для Оператора ГРМ, що сплачується як плата за річну замовлену потужність, з урахуванням вимог Кодексу газорозподільних систем.
Отже, порядок надання послуг та порядок розрахунків за них визначено Кодексом ГРМ та Типовим договором розподілу природного газу. Таким чином, ні кодексом ні договором не передбачено звільнення споживача від обов'язку оплати за послуги розподілу природного газу в разі припинення або обмеження (споживання) природного газу крім випадку розірвання цього договору.
Позивач посилається на роз'яснення НКРЕКП № 2912/16.3.1/7-22 від 20.04.2022, в якому зазначено, якщо форс-мажорні обставили (військова агресія російської федерації проти України) об'єктивно унеможливили виконання зобов'язання Оператора ГРМ в частині забезпечення цілодобового доступу до газорозподільної системи, наприклад, у зв'язку із пошкодженням газорозподільної інфраструктури, вимога Оператора ГРМ щодо оплати споживачами вартості послуги з розподілу природного газу за типовим договором на період відсутності цілодобового доступу до газорозподільної системи (кількості днів) є неправомірною.
Разом з тим, зазначено, якщо внаслідок форс-мажорних обставин (військова агресія російської федерації проти України) було пошкоджено об'єкт газоспоживання споживача та/або його внутрішньобудинкову систему газопостачання, що призвело до унеможливлення використання споживачем свого права користуватися послугами розподілу природного газу, такий споживач на підставі положень розділу X Типового договору має бути звільнений від оплати послуг розподілу природного газу.
З матеріалів справи вбачається, що 30.09.2025 представниками Чернігівської філії ТОВ "Газорозподільні мережі України" проведено обстеження комерційних вузлів обліку газу, системи газопроводів, газоспоживаючого та іншого обладнання Чернігівської ТЕЦ за адресою: м. Чернігів, вул. Ушинського, 23. В Акті обстеження встановлено, що система газопроводів від ГРС-2 м. Чернігів до комерційних вузлів обліку газу Чернігівської ТЕЦ не має зовнішніх пошкоджень і має можливість працювати у штатному режимі. Комерційні вузли обліку газу (ВОГ) не пошкоджені, всі ЗВТ у складі ВОГ повірені. На момент обстеження ВОГ відключені від системи газопостачання перекриттям засувок. Система газопроводів від комерційних вузлів обліку газу до газоспоживаючого обладнання не пошкоджена, 4 парогенераторні котли в справному стані, 1 на плановому ремонті, зовнішніх пошкоджень не виявлено
Враховуючи, що комісією встановлено, що газорозподільна інфраструктура не пошкоджена, система газопостачання позивача також не пошкоджена, а отже позивач не був позбавлений права користуватися послугами розподілу природного газу.
При цьому суд зазначає, що Регулятором не змінено, не уточнено порядок розрахунків споживача за послуги розподілу природного газу в разі пошкодження об'єкта газоспоживання та/або його внутрішньобудинкову систему газопостачання в результаті військової агресії рф та унеможливлення використання споживачем свого права користуватися послугами розподілу природного газу. Роз'яснення - це процес або результат внесення ясності у що-небудь, що допомагає зрозуміти суть питання. Роз'яснення не має сили нормативно-правового акта, а має інформативний та рекомендаційний характер.
Твердження позивача щодо його незгоди з обсягом наданих послуг судом також сприймаються критично, з огляду на таке.
Позивач зазначає, що оплата за послуги з розподілу природного газу за вересень 2025 року здійснювалася ним в липні та серпні 2025 року, до обстрілів рф, які відбулися 25 вересня 2025 року. Разом з тим, позивач додає до відповіді на відзив копію акту № 16964 приймання-передачі природного газу, підписаний ним 30.09.2025. Відповідно до нього Оператор ГРМ передав (розподілив) а Споживач прийняв (спожив) природний газ в об'ємі 2 413 244,16 м.куб. Зазначений акт підтверджує користування позивачем послугою розподілу природного газу у вересні 2025 року.
При цьому суд зауважує, що кількість (об'єм) прийнятого споживачем природного газу в окремому поточному місяці не впливає на розмір та визначеної річної/місячної замовленої потужності, оскільки місячна вартість послуги розподілу природного газу, згідно положень ч. 2 п. 1 гл. 6 розд. 6 Кодексу ГРМ, п. 6.3 Договору, визначається як добуток 1/12 річної замовленої потужності об'єкта (об'єктів) споживача на тариф, встановлений Регулятором для відповідного Оператора ГРМ із розрахунку місячної вартості одного кубічного метра замовленої потужності. Річна замовлена потужність об'єкта (об'єктів) споживача на розрахунковий календарний рік визначається ГРМ виходячи з фактичного обсягу споживання природного газу цим об'єктом за газовий рік, що передував розрахунковому календарному року, з урахуванням вимог та винятків передбачених даним Кодексом.
Відповідно до абзацу б пункту 4 глави 1 розділу І Кодексу ГРМ, газовий рік - період часу, який розпочинається з першої газової доби жовтня поточного календарного року і триває до першої газової доби жовтня наступного календарного року.
Відповідно до вимог ч. 4 п. 2 гл. 6 розд. 6 Кодексу ГРМ річну замовлену потужність на 2025 рік було погоджено Чернігівською філією ТОВ «Газорозподільні мережі України» та КП «ТКЕ» ЧМР відповідно до Акту № 17445Ц приймання-передачі природного газу від 30 вересня 2024 року, яка становить 200 723 747,16 м3. Місячна замовлена потужність (1/12 річної замовленої потужності) становить 16 726 978,93 м3.
З урахуванням викладеного, річна замовлена потужність на 2025 рік в розмірі - 200 723 747,16 м3 та відповідно - 1/12 річної замовленої потужності об'єкта (об'єктів) споживача на 2025 рік становить 16 726 978,93 м3, відповідно - вартість послуг з розподілу природного газу на місяць в 2025 році складає 35 327 379,50 грн (з ПДВ).
При цьому суд зауважує, що відповідно до п.3 гл. 6 розд.6 Кодексу ГРМ у разі здійснення споживачем, що не є побутовим, замовлення річної потужності відповідно до абзацу дванадцятого пункту 2 або абзацу другого пункту 5 цієї глави споживач, що не є побутовим, має право одноразово з 10 липня по 15 вересня розрахункового календарного року подати Оператору ГРМ заявку на уточнення (збільшення/зменшення) величини замовленої річної потужності сумарно по всіх його об'єктах у газорозподільній зоні відповідного Оператора ГРМ на поточний календарний рік, з урахуванням положень пункту 5 цієї глави.
У такому випадку Оператор ГРМ здійснює перерахунок місячної вартості послуги розподілу природного газу відповідно до пункту 1 цієї глави за весь календарний рік.
Заявки на коригування, подані раніше/пізніше встановленого терміну, Оператором ГРМ не розглядаються та вважаються не поданими споживачем.
Позивачем не подано до відповідача заявки на уточнення (зменшення) величини замовленої річної потужності у визначений п.3 гл. 6 розд.6 Кодексу ГРМ строк, а тому відсутні підстави для перерахунку місячної вартості послуги розподілу природного газу.
Висновки суду.
Відповідно до ст. 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
Згідно зі ст. 79 Господарського процесуального кодексу України наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування.
Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Відповідно до ст. 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Інші докази та пояснення учасників справи судом до уваги не приймаються, оскільки не спростовують вищевикладені висновки суду.
За змістом п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень та висновків Європейського суду з прав людини, викладених у рішеннях у справах “Трофимчук проти України», “Серявін та інші проти України» обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.
Судом було вжито усіх заходів для забезпечення реалізації сторонами своїх процесуальних прав та з'ясовано усі питання, винесені на його розгляд.
За наведених у їх сукупності обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Щодо судових витрат.
При ухваленні рішення в справі, суд, у тому числі вирішує питання щодо розподілу судових витрат між сторонами.
Статтею 129 ГПК України передбачено, що судовий збір покладається: у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Враховуючи відмову судом у задоволенні позові, судовий збір покладається на позивача.
Керуючись ст. 13, 14, 42, 46, 73-80, 86, 129, 165, 233, 236-238, 240, 241, Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
У позові відмовити повністю.
Рішення набирає законної сили у строк та в порядку, встановленому ст.241 Господарського процесуального кодексу України.
Рішення може бути оскаржено до Північного апеляційного господарського суду в строк, встановлений ст.256 Господарського процесуального кодексу України та в порядку, передбаченому ст.257 Господарського процесуального кодексу України.
Рішення складено та підписано 08.04.2026.
Повідомити учасників справи про можливість одержання інформації по справі у Єдиному державному реєстрі судових рішень: http://reyestr.court.gov.ua/.
Суддя В.В. Моцьор