Рішення від 07.04.2026 по справі 906/41/26

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Пирогова, 29, м. Вінниця, 21018, тел./факс (0432)55-80-00, (0432)55-80-06 E-mail: inbox@vn.arbitr.gov.ua

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

"07" квітня 2026 р. Cправа № 906/41/26

Господарський суд Вінницької області у складі головуючого судді Виноградського О.Є., розглянувши без виклику сторін за наявними матеріалами в місті Вінниці, в порядку спрощеного позовного провадження матеріали господарської справи

за позовом: Керівника Звягельської окружної прокуратури (місцезнаходження: вул. Родини Косачів, буд. 6-а, м. Звягель, 11701, ідентифікаційний код юридичної особи: 02909950) в інтересах держави в особі Ярунської сільської ради (місцезнаходження: вул. Миру, буд. 13, с. Ярунь, Звягельський район, Житомирська область, 11762, ідентифікаційний код юридичної особи: 04344146) та Відділу освіти, сім'ї, молоді, спорту, культури і туризму Ярунської сільської ради (місцезнаходження: вул. Миру, буд. 13, с. Ярунь, Звягельський район, Житомирська область, 11762, ідентифікаційний код юридичної особи: 44023467)

до: Товариства з обмеженою відповідальністю “Армерія Ойл» (місцезнаходження: вул. Привокзальна, буд. 3Б, місто Вінниця, Вінницький район, Вінницька область, 21001, ідентифікаційний код юридичної особи: 44618933)

про розірвання договорів та стягнення 271 380,00 грн

УСТАНОВИВ:

05.01.2026 до Господарського суду Житомирської області надійшла позовна заява Керівника Звягельської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Ярунської сільської ради Звягельського району Житомирської області та Відділу освіти, сім'ї, молоді, спорту, культури і туризму Ярунської сільської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю "Армерія Ойл" про:

- розірвання договору від 12.02.2024р. № СК03/0072 та договору від 14.05.2024р. № СК03/00222, укладених між Відділом освіти, сім'ї, молоді, спорту, культури і туризму Ярунської сільської ради та ТОВ "Армерія ОЙЛ";

- стягнення коштів в сумі 271 380,00 грн., отриманих в якості попередньої оплати за товар, не поставлений в подальшому покупцю.

Підставою звернення до суду є невиконання ТОВ "Армерія ОЙЛ" зобов'язання щодо передачі товару 5 250 літрів дизельного палива за ціною 48 грн/л, загальною вартістю 252 000,00 грн. за договором від 12.02.2024 р. № СК03/0072 та 380 літрів бензину А-95 за ціною 51,00 грн/л, загальною вартістю 19 380,00 грн. за договором від 14.05.2024 р. № СК03/00222.

Ухвалою Господарського суду Житомирської області від 08.01.2026 суд постановив передати матеріали позовної заяви у справі № 906/41/26 за позовом Керівника Звягельської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Ярунської сільської ради Звягельського району Житомирської області та Відділу освіти, сім'ї, молоді, спорту, культури і туризму Ярунської сільської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю "Армерія ОЙЛ" про розірвання договорів та стягнення 271 380 грн за територіальною підсудністю до Господарського суду Вінницької області.

Згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 29.01.2026 справу № 906/41/26 розподілено судді Виноградському О. Є.

Ухвалою судді Господарського суду Вінницької області від 03.02.2026 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі, постановлено розглядати справу без повідомлення сторін за правилами спрощеного позовного провадження та встановлено сторонам строки на подання заяв по суті справи.

Разом з тим, вищевказаною ухвалою суд зобов'язано Товариство з обмеженою відповідальністю "Армерія Ойл", протягом п'яти днів з дати отримання даної ухвали надати суду докази забезпечення товаром наданих позивачу на виконання Договорів поставки № СК03/0072 від 12.02.2024 та № СК03/00222 від 14.05.2024 року, 23 талонів (скретч-карток) на 380 літрів Бензину А-95 та 140 талонів (скретч-карток) на 5 250 літрів Дизельного палива вказаних в позовній заяві на загальну суму 271 380,00 грн.

Відповідно до сформованої в КП "ДСС" довідки про доставку електронного листа, ухвала про відкриття провадження у справі доставлена учасникам справи до Електронних кабінетів ЄСІТС - 05.02.2026, про що в матеріалах справи містяться відповідні довідки.

У визначений судом строк відзиву на позовну заяву, а також доказів забезпечення товаром наданих Відділу освіти, сім'ї, молоді, спорту, культури і туризму Ярунської сільської ради на виконання Договорів № СК03/0072 від 12.02.2024 та № СК03/00222 від 14.05.2024 року, 23 талонів (скретч-карток) на 380 літрів Бензину А-95 та 140 талонів (скретч-карток) на 5 250 літрів Дизельного палива вказаних в позовній заяві на загальну суму 271 380,00 грн, від відповідача до суду не надходило.

За приписами частини 2 статті 178 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи. Аналогічна норма міститься у частині 9 статті 165 ГПК України.

Оскільки відповідач не скористався своїм правом на подання відзиву, справа розглядається за наявними матеріалами у відповідності до приписів частини 9 статті 165 та частини 2 статті 178 ГПК України.

Розглядаючи дану справу, суд, з урахуванням ч. 2 ст. 11 ГПК України та ст. 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" приймає до уваги припис ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, якою закріплене право особи на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку.

Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено таке.

За результатами процедури закупівлі між Відділом освіти, сім'ї, молоді, спорту, культури і туризму Ярунської сільської ради (Замовник, позивач) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Армерія Ойл" (Учасник, відповідач) укладено Договір № СК03/0072 про закупівлю товарів від 12.02.2024 року, відповідно до п. 1.1. якого Учасник зобов'язується протягом 2024 року та відповідно до умов, зазначених в Договорі, передати Замовнику Товар на АЗС Учасника з використанням скретч-карток талонів (бланків - дозволів внутрішнього обігу на відпуск Товару), а Замовник зобов'язується приймати у власність Товар та повністю оплачувати його вартість (ціну) в порядку та на умовах визначених в цьому Договорі.

Відповідно до п. 1.2. Договору найменування, номенклатура, асортимент та ціна Товару наведені в специфікації додаток №1 до даного Договору. Код Товару за ДК 021:2015 - 09 1 30000-9 - Нафта і дистиляти (Дизельне паливо (скретч карти/талони).

Обсяги закупівлі Товару за взаємною згодою Сторін можуть бути зменшені залежно від реального фінансування видатків Замовника (п. 1.3. Договору).

Згідно із п. 2.3. Договору скретч-картка/талон (Бланк - дозволу внутрішнього обігу (надалі - Бланк) - є документом встановленого зразка та форми, одноразового використання, який посвідчує право Замовника та/або уповноваженого ним Користувача на одержання певної кількості та певної марки пального на АЗС. Скретч-карткаТалон (Бланк) надає право Замовнику або Довіреній особі отримати Товар на АЗС. Скретч-картка/талон (Бланк) не є платіжним документом. що підтверджує оплату Товару.

Загальна ціна цього Договору становить 517 000,00 грн (п'ятсот сімнадцять тисяч гривевь.00 копійок), у тому числі ПДВ 86 166,67 грн (п. 4.1. Договору).

За приписами п. 4.2. ціна цього Договору може бути зменшена за взаємною згодою Сторін. Замовник здійснює закупівлю в залежності від виробничої необхідності Замовника та реального фінансування.

Відповідно до п. 4.4. Договору Сторони дійшли згоди, що Учасник здійснює відпуск Товару, а Замовник зобов'язується приймати у власність та оплачувати вартість Товару, по ціні яка встановлена Учасником та визначена в специфікації до даного Договору.

Пунктом 4.5. визначено, що умови цього Договору не можуть змінюватися після його підписання до належного виконання зобов'язань Сторонами у повному обсязі, крім випадків: зменшення обсягів закупівлі, зокрема з урахуванням фактичного обсягу видатків Замовника (п.п. 4.5.1.), зміни ціни за одиницю товару у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що зазначена зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в п. 4.1 договору, за умови документального підтвердження (п.п. 4.5.2.).

Розрахунки проводяться у безготівковій формі шляхом перерахування грошових коштів на розрахунковий рахунок Учасника, що зазначений в цьому Договорі (п. 5.1. Договору).

Згідно із п. 5.2. Договору розрахунки між Учасником та Замовником здійснюються відповідно до видаткової накладної та рахунку-фактури наданого Учасником, шляхом оплати вартості Товару згідно Специфікації протягом 10 (десяти) банківських після його отримання.

Учасник поставляє (передає у власність) Замовнику Товари на таких умовах: ЕXW адреса АЗС (згідно додатку №2). відповідно до офіційних правил тлумачення торговельних термінів INCOTERMS в редакції 2010 року. Сторони погоджують, що при застосуванні вказаного базису поставки (ЕХW) завантаження Товару (заливання в автотранспорт) здійснюється силами Учасника (п. 6.1. Договору).

Відповідно до п. 6.2. Договору Поставка за Договором здійснюється Учасником цілодобово по скретч-картці/талону (Бланку) з АЗС Учасника. перелік яких міститься в Додатку № 2 до Договору. Скретч-картка/талон (Бланк) не є засобом розрахунків/платежів між Сторонами. Скретч-картка/талон (Бланк) містить інформацію про вид і об'єм нафтопродуктів, якими буде заправлений автотранспорт Замовника при наданні таких Бланків на АЗС протягом терміну дії такого бланку.

Пунктом 6.3. Договору Сторони погодили наступний строк передачі товару: до 25 грудня 2024 року.

Замовник зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі сплачувати поставлений і прийнятий Товар (п.п. 7.1.1. Договору).

За приписами п.п. 7.3.1. та 7.3.6. Договору Учасник зобов'язаний забезпечити передачу товару Замовнику в кількості за якістю і на умовах встановленими цим Договором, а також забезпечити відпуск Товару Замовнику після закінчення строку дії Договору за скретч-картками/талонами, якщо вони були оплачені Замовником, але Товар залишився не отриманим Замовником.

Згідно із п. 8.1. Договору у разі невиконання або неналежного виконання своїх зобов'язань за Договором Сторони несуть відповідальність, передбачену законами га цим Договором.

Договір діє з моменту його підписання уповноваженими на це представниками Сторін та скріплення печатками (за наявності печаток) та до 31 грудня 2024 року (п. 11.1. Договору).

Відповідно до п. 12.1. Договору зміни і доповнення до цього Договору та тексти його додатків вважаються дійсними лише в тому випадку, якщо вони вчинені у письмовій формі, підписані уповноваженими представниками обох Сторін та скріплені печатками Сторін. Всі акт. додатки, доповнення до цього Договору становлять його невід'ємну частину.

Розділом 14, а саме пунктами 14.1. та 14.2. визначені додатки до Договору: додаток № 1 - Специфікація, додаток № 2 - Перелік заправних станцій (АЗС).

Специфікацією (Додаток № 1 до Договору про закупівлю товарів № СК03/0072 від 12.02.2024 року) сторони погодили наступне: найменування товару - Дизельне паливо (скретч карти/талони), одиниця виміру - літр, кількість - 11 000, ціна з урахуванням ПДВ грн/літр - 47,00, сума грн з ПДВ - 517 000,00.

Додатковою угодою № 1 від 22.02.2024 до Договору про закупівлю товарів № СК03/0072 від 12.02.2024 (далі - Додаткова угода № 1) Сторони погодили наступне:

- керуючись підпунктом 2 пункту 19 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою КМУ від 19.10.2022 №1178 та підпунктом 4.5.2. Договору Сторони домовилися збільшити ціну за одиницю товару -Дизельне паливо (скретч карти/ талони), у зв'язку із коливанням ціни такого товару на ринку (п. 1. Додаткової угоди № 1);

- у зв'язку із застосуванням п. 1 цієї Додаткової угоди Сторони домовились внести зміни та викласти в новій редакції Додаток №1 «Специфікація» (Додаток №1 Специфікація додається) (п. 2. Додаткової угоди № 1);

- додаток №1 «Специфікація» є невід'ємною частиною цієї додаткової угоди (п. 3. Додаткової угоди № 1);

- всі інші умови договору залишаються незмінними та Сторони підтверджують по ним свої зобов'язання (п. 4. Додаткової угоди № 1).

- додаткова угода набирає чинності з моменту підписання і діє протягом дії Договору (п. 6. Додаткової угоди № 1).

Специфікацією (Додаток № 1 до Додаткової угоди № 1 від 22.02.2024 до Договору про закупівлю товарів № СК03/0072 від 12.02.2024 року) визначено:

- найменування товару - Дизельне паливо (скретч карти/талони), одиниця виміру - літр, кількість - 50, ціна з урахуванням ПДВ грн/літр - 47,00, сума грн з ПДВ - 2 350,00.

- найменування товару - Дизельне паливо (скретч карти/талони), одиниця виміру - літр, кількість - 10 721,875, ціна з урахуванням ПДВ грн/літр - 48,00, сума грн з ПДВ - 514 650,00.

Всього: 517 000,00 грн (п'ятсот сімнадцять тисяч гривень 00 копійок), у тому числі ПДВ 86166,67 грн. (вісімдесят шість тисяч сто шістдесят шість гривень 67 копійок).

Додатковою угодою № 2 від 04.03.2024 до Договору про закупівлю товарів № СК03/0072 від 12.02.2024 (далі - Додаткова угода № 2) Сторони погодили наступне:

- у зв'язку зі зменшенням потреби на товар та керуючись підпунктом 4.5.1 . Договору та Сторони домовились зменшити обсяг закупівлі та зменшити суму Договору про закупівлю товарів №СКОЗ/0072 від 12 лютого 2024р. на 90,00 грн. (Дев'яносто гривень 00 копійок) (п. 1. Додаткової угоди № 2);

- внести зміни до п.4. 1. розділу IV. Ціна Договору виклавши його в новій редакції: « 4.1. Загальна ціна цього Договору становить 516910,00 грн (п'ятсот шістнадцять тисяч дев'ятсот десять гривень,00 копійок), у тому числі ПДВ 86151,67 грн.» (п. 2. Додаткової угоди № 2);

- внести зміни до Додатку №1 «Специфікація» та викласти в новій редакції (Додаток №1 Специфікація додається) (п. 3. Додаткової угоди № 2);

- додаток №1 «Специфікація» є невід'ємною частиною цієї додаткової угоди (п. 3. Додаткової угоди № 2);

- всі інші умови договору залишаються незмінними та Сторони підтверджують по ним свої зобов'язання (п. 5. Додаткової угоди № 2).

- додаткова угода набирає чинності з моменту підписання і діє протягом дії Договору (п. 7. Додаткової угоди № 2).

Специфікацією (Додаток № 1 до Додаткової угоди № 2 від 04.03.2024 до Договору про закупівлю товарів № СК03/0072 від 12.02.2024 року) визначено:

- найменування товару - Дизельне паливо (скретч карти/талони), одиниця виміру - літр, кількість - 50, ціна з урахуванням ПДВ грн/літр - 47,00, сума грн з ПДВ - 2 350,00.

- найменування товару - Дизельне паливо (скретч карти/талони), одиниця виміру - літр, кількість - 10 720, ціна з урахуванням ПДВ грн/літр - 48,00, сума грн з ПДВ - 514 560,00.

Всього: 516 910,00 грн (п'ятсот шістнадцять тисяч дев'ятсот десять гривень 00 копійок), у тому числі ПДВ 86151,67 грн. (вісімдесят шість тисяч сто п'ятдесят одна гривня 67 копійок).

На виконання умов Договору про закупівлю товарів № СК03/0072 від 12.02.2024 року Відділ освіти, сім'ї, молоді, спорту, культури і туризму Ярунської сільської ради отримав талони на пальне, а саме Дизельне паливо в загальній кількості 10 770 літрів на суму 516 910,00 грн, що підтверджується видатковими накладними № 0003/0000159 від 20.02.2024, № 0003/0000165 від 22.02.2024, № 0003/0000213 від 04.03.2024 року.

Вартість талонів Відділом освіти, сім'ї, молоді, спорту, культури і туризму Ярунської сільської ради сплачена в повному обсязі, що підтверджується платіжними інструкціями № 174 від 22.02.2024, № 197 від 26.02.2024 та № 267 від 06.03.2024 року на загальну суму 516 910,00 грн.

Згідно даного Договору неотовареними залишились 140 талонів (скретч-карток) на отримання 5 250 літрів Дизельного палива загальною вартістю 252 000,00 грн.

14.05.2024 року між Відділом освіти, сім'ї, молоді, спорту, культури і туризму Ярунської сільської ради (Замовник, позивач) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Армерія Ойл" (Учасник, відповідач) укладено Договір № СК03/00222 про закупівлю товарів, відповідно до п. 1.1. якого Учасник зобов'язується у 2024 році та відповідно до умов, зазначених в Договорі, передати Замовнику Товар на АЗС Учасника з використанням скретч-карток талонів (бланків - дозволів внутрішнього обігу на відпуск Товару), а Замовник зобов'язується приймати у власність Товар та повністю оплачувати його вартість (ціну) в порядку та на умовах визначених в цьому Договорі.

Відповідно до п. 1.2. Договору найменування, номенклатура, асортимент та ціна Товару наведені в специфікації додаток №1 до даного Договору. Код Товару за ДК 021:2015 - 091 30000-9 - Нафта і дистиляти (Бензин А-95 (скретч карти/талони).

Загальна ціна цього Договору становить 58 650,00 грн (п'ятдесят вісім тисяч шістсот п'ятдесят гривевь.00 копійок), у тому числі ПДВ 9 775,00 грн (п. 4.1. Договору).

Відповідно до п. 4.4. Договору Сторони дійшли згоди, що Учасник здійснює відпуск Товару, а Замовник зобов'язується приймати у власність та оплачувати вартість Товару, по ціні яка встановлена Учасником та визначена в специфікації до даного Договору.

Розрахунки проводяться у безготівковій формі шляхом перерахування грошових коштів на розрахунковий рахунок Учасника, що зазначений в цьому Договорі (п. 5.1. Договору).

Згідно із п. 5.2. Договору розрахунки між Учасником та Замовником здійснюються відповідно до видаткової накладної та рахунку-фактури наданого Учасником, шляхом оплати вартості Товару згідно Специфікації протягом 10 (десяти) банківських після його отримання.

Учасник поставляє (передає у власність) Замовнику Товари на таких умовах: ЕXW адреса АЗС (згідно додатку №2). відповідно до офіційних правил тлумачення торговельних термінів INCOTERMS в редакції 2010 року. Сторони погоджують, що при застосуванні вказаного базису поставки (ЕХW) завантаження Товару (заливання в автотранспорт) здійснюється силами Учасника (п. 6.1. Договору).

Відповідно до п. 6.2. Договору Поставка за Договором здійснюється Учасником цілодобово по скретч-картці/талону (Бланку) з АЗС Учасника. перелік яких міститься в Додатку № 2 до Договору. Скретч-картка/талон (Бланк) не є засобом розрахунків/платежів між Сторонами. Скретч-картка/талон (Бланк) містить інформацію про вид і об'єм нафтопродуктів, якими буде заправлений автотранспорт Замовника при наданні таких Бланків на АЗС протягом терміну дії такого бланку.

Пунктом 6.3. Договору Сторони погодили наступний строк передачі товару: до 25 грудня 2024 року.

Замовник зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі сплачувати поставлений і прийнятий Товар (п.п. 7.1.1. Договору).

За приписами п.п. 7.3.1. та 7.3.6. Договору Учасник зобов'язаний забезпечити передачу товару Замовнику в кількості за якістю і на умовах встановленими цим Договором, а також забезпечити відпуск Товару Замовнику після закінчення строку дії Договору за скретч-картками/талонами, якщо вони були оплачені Замовником, але Товар залишився не отриманим Замовником.

Згідно із п. 8.1. Договору у разі невиконання або неналежного виконання своїх зобов'язань за Договором Сторони несуть відповідальність, передбачену законами га цим Договором.

Договір діє з моменту його підписання уповноваженими на це представниками Сторін та скріплення печатками (за наявності печаток) та до 31 грудня 2024 року (п. 11.1. Договору).

Відповідно до п. 12.1. Договору зміни і доповнення до цього Договору та тексти його додатків вважаються дійсними лише в тому випадку, якщо вони вчинені у письмовій формі, підписані уповноваженими представниками обох Сторін та скріплені печатками Сторін. Всі акт. додатки, доповнення до цього Договору становлять його невід'ємну частину.

Розділом 14, а саме пунктами 14.1. та 14.2. визначені додатки до Договору: додаток № 1 - Специфікація, додаток № 2 - Перелік заправних станцій.

Специфікацією (Додаток № 1 до Договору про закупівлю товарів № СК03/00222 від 14.05.2024 року) сторони погодили наступне: найменування товару - Бензин А-95 (скретч карти/талони), одиниця виміру - літр, кількість - 1 150, ціна з урахуванням ПДВ грн/літр - 51,00, сума грн з ПДВ - 58 650,00.

Всього: 58650,00 грн. (п'ятдесят вісім тисяч шістсот п'ятдесят гривень 00 копійок), у тому числі ПДВ 9 775,00 грн. (дев'ять тисяч сімсот сімдесят п'ять гривень 00 копійок).

На виконання умов Договору про закупівлю товарів № СК03/00222 від 14.05.2024 року Відділ освіти, сім'ї, молоді, спорту, культури і туризму Ярунської сільської ради отримав талони на пальне, а саме Бензин А-95 в загальній кількості 1 150 літрів на суму 58 650,00 грн, що підтверджується видатковою накладною № 0003/0000512 від 14.05.2024 року.

Вартість талонів Відділом освіти, сім'ї, молоді, спорту, культури і туризму Ярунської сільської ради сплачена в повному обсязі, що підтверджується платіжною інструкцією № 668 від 22.05.2024 року на суму 58 650,00 грн.

Згідно даного Договору неотовареними залишились 23 талони (скретч-картки) на отримання 380 літрів Бензину А-95 загальною вартістю 19 380,00 грн.

Матеріали справи містять доповідні записки водіїв шкільних автобусів Відділу освіти, сім'ї, молоді, спорту, культури і туризму Ярунської сільської ради від 10.10.2024, 31.10.2024, 27.12.2024, 29.11.2024 року, які складені у зв'язку з тим, що на АЗС за вказаними у договорі локаціями пальне фактично не відпускалося.

Враховуючи припинення відвантаження Товариством з обмеженою відповідальністю "Армерія Ойл" обумовленого пального на автозаправних станціях та наявність у Відділу освіти, сім'ї, молоді, спорту, культури і туризму Ярунської сільської ради оплачених ним, але не отоварених відповідачем 23 талонів (скретч-карток) на отримання 380 літрів Бензину А-95 та 140 талонів (скретч-карток) на отримання 5 250 літрів Дизельного палива, Відділом освіти, сім'ї, молоді, спорту, культури і туризму Ярунської сільської ради засобами поштового зв'язку АТ "Укрпошта" на адресу відповідача було направлено претензії № 01-36/119 від 02.04.2025 та № 01-36/256 від 10.09.2025 року з вимогою про невідкладне вирішення питання щодо поставки Дизельного палива та Бензину А-95, прийняття невикористаних талонів та повернення їх вартості у розмірі, визначеному на момент придбання або їх обмін на аналогічні (скретч-картки) іншого постачальника. Однак, дані претензії повернулись відправнику у зв'язку з відсутністю адресата за вказаною адресою.

Внаслідок невиконання відповідачем зобов'язання за Договорами про закупівлю товарів № СК03/0072 від 12.02.2024 та № СК03/00222 від 14.05.2024 року щодо передачі товару, а сааме 5 250 літрів Дизельного палива і 380 літрів Бензину А-95, Керівник Звягельської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Ярунської сільської ради та Відділу освіти, сім'ї, молоді, спорту, культури і туризму Ярунської сільської ради звернувся із відповідним позовом до суду про розірвання означених договорів, укладених між Відділом освіти, сім'ї, молоді, спорту, культури і туризму Ярунської сільської ради та Товариством з обмеженою відповідальністю "Армерія ОЙЛ", а також стягнення коштів в сумі 271 380,00 грн, отриманих в якості попередньої оплати за товар, не поставлений в подальшому покупцю.

З огляду на встановлені обставини справи, суд враховує таке.

Згідно із частиною першою статті 509 Цивільного кодексу України, зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

Відповідно до ч. 2 ст. 509 Цивільного кодексу України зобов'язання виникають з підстав, встановлених ст. 11 цього Кодексу, у тому числі і з договорів.

Частинами 1, 3, 5 ст. 626 Цивільного кодексу України встановлено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Договір є двостороннім, якщо правами та обов'язками наділені обидві сторони договору. Договір є відплатним, якщо інше не встановлено договором, законом, або не випливає із суті договору.

Згідно із ч. 1 ст. 627 Цивільного кодексу України відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Статтею 628 Цивільного кодексу України визначено, що зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

За своєю правовою природою правовідносини між Відділом освіти, сім'ї, молоді, спорту, культури і туризму Ярунської сільської ради та Товариством з обмеженою відповідальністю "Армерія Ойл" в межах даного спору врегульовано положеннями глави 54 Цивільного кодексу України, враховуючи укладені Договори про закупівлю товарів № СК03/0072 від 12.02.2024 та № СК03/00222 від 14.05.2024 року.

Згідно із ч. 1 ст. 712 Цивільного кодексу України за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов'язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов'язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов'язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму.

До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.

За договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов'язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов'язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму (ст. 655 Цивільного кодексу України).

Згідно із ч. 1 ст. 662 Цивільного кодексу України продавець зобов'язаний передати покупцеві товар, визначений договором купівлі-продажу.

Статтею 663 Цивільного кодексу України визначено, що продавець зобов'язаний передати товар покупцеві у строк, встановлений договором купівлі-продажу, а якщо зміст договору не дає змоги визначити цей строк, - відповідно до положень статті 530 цього Кодексу.

Відповідно до ст.ст. 525, 526 Цивільного кодексу України зобов'язання повинні виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Судом встановлено, що Відділом освіти, сім'ї, молоді, спорту, культури і туризму Ярунської сільської ради на виконання умов Договорів про закупівлю товарів № СК03/0072 від 12.02.2024 та № СК03/00222 від 14.05.2024 року оплачено вартість Товару на загальну суму 575 560,00 грн, а відповідачем, згідно із видатковими накладними № 0003/0000159 від 20.02.2024, № 0003/0000165 від 22.02.2024, № 0003/0000213 від 04.03.2024 та № 0003/0000512 від 14.05.2024 року передано відповідні талони.

Згідно із ст. 599 Цивільного кодексу України зобов'язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.

В силу вимог ст. 610, ч. 2 ст. 615 Цивільного кодексу України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання). Одностороння відмова від зобов'язання не звільняє винну сторону від відповідальності за порушення зобов'язання.

Відповідно до ч. 1 ст. 664 Цивільного кодексу України обов'язок продавця передати товар покупцеві вважається виконаним у момент:

1) вручення товару покупцеві, якщо договором встановлений обов'язок продавця доставити товар;

2) надання товару в розпорядження покупця, якщо товар має бути переданий покупцеві за місцезнаходженням товару.

Договором купівлі-продажу може бути встановлений інший момент виконання продавцем обов'язку передати товар.

Товар вважається наданим у розпорядження покупця, якщо у строк, встановлений договором, він готовий до передання покупцеві у належному місці і покупець поінформований про це. Готовий до передання товар повинен бути відповідним чином ідентифікований для цілей цього договору, зокрема шляхом маркування.

Талон - спеціальний талон, придбаний за умовами та відпускною ціною обумовленого номіналу, що підтверджує право його власника на отримання на АЗС фіксованої кількості нафтопродукту певного найменування і марки, які позначені на ньому (пункт 3 Інструкції про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємства і організаціях України, затвердженої наказом Міністерства палива та енергетики України, Міністерства економіки України, Міністерства транспорту та зв'язку України, Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики № 281/171/578/155 від 20.05.2008).

Отже, факт підписання Відділом освіти, сім'ї, молоді, спорту, культури і туризму Ярунської сільської ради видаткових накладних № 0003/0000159 від 20.02.2024, № 0003/0000165 від 22.02.2024, № 0003/0000213 від 04.03.2024 та № 0003/0000512 від 14.05.2024 року не свідчить про факт передачі Товару, а лише підтверджує факт передачі талонів, які надають останньому право на отримання відповідної кількості Товару у майбутньому.

Матеріали справи не містять доказів фактичної передачі Відділу освіти, сім'ї, молоді, спорту, культури і туризму Ярунської сільської ради Товару за Договорами про закупівлю товарів № СК03/0072 від 12.02.2024 та № СК03/00222 від 14.05.2024 року.

Ухвалою судді Господарського суду Вінницької області про відкриття провадження у справі від 03.02.2026 було зобов'язано Товариство з обмеженою відповідальністю "Армерія Ойл", протягом п'яти днів з дати отримання даної ухвали надати суду докази забезпечення товаром наданих позивачу на виконання Договорів № СК03/0072 від 12.02.2024 та № СК03/00222 від 14.05.2024 року, 23 талонів (скретч-карток) на 380 літрів Бензину А-95 та 140 талонів (скретч-карток) на 5 250 літрів Дизельного палива вказаних в позовній заяві на загальну суму 271 380,00 грн.

Відповідач відповідних доказів суду не надав.

Відповідно до частини другої статті 74 ГПК України у разі посилання учасника справи на невчинення іншим учасником справи певних дій або відсутність певної події, суд може зобов'язати такого іншого учасника справи надати відповідні докази вчинення цих дій або наявності певної події. У разі ненадання таких доказів суд може визнати обставину невчинення відповідних дій або відсутності події встановленою.

Також, визначаючись відносно того, чи мали місце обставини непоставки Відділу освіти, сім'ї, молоді, спорту, культури і туризму Ярунської сільської ради товару за Договорами, суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постанові Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 06.06.2023 у справі №903/666/22, за якими: "...За загальним правилом для отримання товару на АЗС покупець пред'являє оператору АЗС картку на пальне. Оператор АЗС здійснює відповідну ідентифікацію картки на пальне, здійснює фактичну передачу (видачу) товару відповідної марки та кількості, після чого картка на пальне залишається у оператора, що є підтвердженням факту отримання покупцем товару зі зберігання відповідного асортименту та кількості..."

Враховуючи сукупність доказів в матеріалах справи, зокрема наявні копії 23 талонів (скретч-карток) на 380 літрів Бензину А-95 та 140 талонів (скретч-карток) на 5 250 літрів Дизельного палива, ненадання відповідачем відповідних доказів про забезпечення товаром Відділу освіти, сім'ї, молоді, спорту, культури і туризму Ярунської сільської ради на виконання умов Договорів, суд, керуючись статтями 74 та 79 ГПК України, дійшов висновку, що обставина непоставки пального загальною вартістю 271 380,00 грн є доведеною.

Статтею 530 Цивільного кодексу України визначено, що якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Зобов'язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події.

Якщо строк (термін) виконання боржником обов'язку не встановлений або визначений моментом пред'явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов'язок у семиденний строк від дня пред'явлення вимоги, якщо обов'язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.

Як уже зазначалося, статтями 525, 526 Цивільного кодексу України визначено, що зобов'язання повинні виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Якщо продавець передав покупцеві меншу кількість товару, ніж це встановлено договором купівлі-продажу, покупець має право вимагати передання кількості товару, якої не вистачає, або відмовитися від переданого товару та його оплати, а якщо він оплачений, - вимагати повернення сплаченої за нього грошової суми (ч. 1 ст. 670 ЦК України).

Визначаючись із правовою природою здійснених Відділом освіти, сім'ї, молоді, спорту, культури і туризму Ярунської сільської ради платежів за Договорами про закупівлю товарів № СК03/0072 від 12.02.2024 та № СК03/00222 від 14.05.2024 року відповідно до платіжних інструкцій № 174 від 22.02.2024, № 197 від 26.02.2024, № 267 від 06.03.2024 та № 668 від 22.05.2024 року на загальну суму 575 560,00 грн, суд враховує таке.

Згідно із ст. 570 Цивільного кодексу України завдатком є грошова сума або рухоме майно, що видається кредиторові боржником у рахунок належних з нього за договором платежів, на підтвердження зобов'язання і на забезпечення його виконання. Якщо не буде встановлено, що сума, сплачена в рахунок належних з боржника платежів, є завдатком, вона вважається авансом.

За приписами ч. 1 ст. 571 Цивільного кодексу України якщо порушення зобов'язання сталося з вини боржника, завдаток залишається у кредитора. Якщо порушення зобов'язання сталося з вини кредитора, він зобов'язаний повернути боржникові завдаток та додатково сплатити суму у розмірі завдатку або його вартості.

Ознакою завдатку є те, що він слугує доказом укладення договору, на забезпечення якого його видано, одночасно є способом платежу та способом забезпечення виконання зобов'язання.

На відміну від завдатку, аванс - це лише спосіб платежу. Він не виконує забезпечувальної функції, а виконує функцію попередньої оплати, яка підлягає поверненню у випадку не виконання зобов'язання.

Такі ж висновки підтримав Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду у постанові від 01.10.2020 по справі № 361/8331/18.

Виходячи із системного аналізу вимог чинного законодавства аванс (попередня оплата) - це грошова сума, яка не забезпечує виконання договору, а є сумою, що перераховується згідно з договором наперед, у рахунок майбутніх розрахунків, зокрема, за товар який має бути поставлений, за роботи, які мають бути виконані. При цьому аванс підлягає поверненню особі, яка його сплатила, лише у випадку невиконання зобов'язання, за яким передавався аванс, незалежно від того, з чиєї вини це відбулося (висновок про застосування норм права, викладений у постанові Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 21.02.2018 у справі № 910/12382/17 та підтриманий у постанові Великої Палати Верховного Суду від 22.09.2020 у справі №918/631/19).

Враховуючи викладене, здійснені Відділом освіти, сім'ї, молоді, спорту, культури і туризму Ярунської сільської ради платежі за Договорами про закупівлю товарів № СК03/0072 від 12.02.2024 та № СК03/00222 від 14.05.2024 року, відповідно до платіжних інструкцій № 174 від 22.02.2024, № 197 від 26.02.2024, № 267 від 06.03.2024 та № 668 від 22.05.2024 року на загальну суму 575 560,00 грн, слід вважати саме авансом, а не завдатком, позаяк такі платежі не є способом виконання зобов'язання, а лише є способом платежу.

Частиною 2 статті 693 Цивільного кодексу України встановлено, якщо продавець, який одержав суму попередньої оплати товару, не передав товар у встановлений строк, покупець має право вимагати передання оплаченого товару або повернення суми попередньої оплати.

При цьому суд враховує позицію Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду, викладену у постанові від 08.02.2019 у справі № 909/524/18, що ст. 693 ЦК України наділяє особу саме правом самостійно визначити спосіб захисту свого порушеного права.

Оскільки у Договорах строк передачі Товару визначений до 25.12.2024 року (п. 6.3. Договорів), то прострочення відповідачем виконання зобов'язання за Договорами настало з 26.12.2024 року.

Відтак, зважаючи, що відповідач не надав доказів забезпечення товаром, наданих Відділу освіти, сім'ї, молоді, спорту, культури і туризму Ярунської сільської ради на виконання Договорів про закупівлю товарів № СК03/0072 від 12.02.2024 та № СК03/00222 від 14.05.2024 року 23 талонів (скретч-карток) на 380 літрів Бензину А-95 та 140 талонів (скретч-карток) на 5 250 літрів Дизельного палива вказаних в позовній заяві на загальну суму 271 380,00 грн, а також не надав власного розрахунку суми грошових коштів, що підлягає компенсації, відтак перевіривши наданий прокурором розрахунок, суд погоджується із загальною вартістю товару, який фактично не може бути отриманий, та вважає його арифметично правильним.

Матеріалами справи підтверджено, що Відділом освіти, сім'ї, молоді, спорту, культури і туризму Ярунської сільської ради оплачено вартість товару, однак відповідач визначений Договором замовнику в повному обсязі не передав, доказів на спростування обставин, наведених у позові, не надав, тому вимоги прокурора в частині стягнення коштів в сумі 271 380,00 грн отриманих в якості попередньої оплати є обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.

Розглядаючи вимогу прокурора щодо розірвання договорів укладених між Відділом освіти, сім'ї, молоді, спорту, культури і туризму Ярунської сільської ради та Товариством з обмеженою відповідальністю “Армерія Ойл», суд зважає на таке.

В силу приписів ч.ч. 1,2 ст. 651 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.

Поряд з цим строк дії обох Договорів визначено до 31.12.2024, а строк передачі товару до 25.12.2024 року (п.п. 6.3. та 11.1. Договорів).

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 28.03.2018 у справі № 444/9519/12 щодо змісту понять "строк договору", "строк виконання зобов'язання" і "термін виконання зобов'язання" відзначила таке:

"29. Поняття "строк договору", "строк виконання зобов'язання" та "термін виконання зобов'язання" згідно з приписами ЦК України мають різний зміст.

30. Відповідно до частини першої статті 251 ЦК України строком є певний період у часі, зі спливом якого пов'язана дія чи подія, яка має юридичне значення. А згідно з частиною другою цієї статті терміном є певний момент у часі, з настанням якого пов'язана дія чи подія, яка має юридичне значення.

31. Строк визначається роками, місяцями, тижнями, днями або годинами, а термін - календарною датою або вказівкою на подію, яка має неминуче настати (стаття 252 ЦК України).

32. Строком договору є час, протягом якого сторони можуть здійснити свої права і виконати свої обов'язки відповідно до договору (частина перша статті 631 ЦК України). Цей строк починає спливати з моменту укладення договору (частина друга вказаної статті), хоча сторони можуть встановити, що його умови застосовуються до відносин між ними, які виникли до укладення цього договору (частина третя цієї статті). Закінчення строку договору не звільняє сторони від відповідальності за його порушення, яке мало місце під час дії договору (частина четверта статті 631 ЦК України).

33. Відтак, закінчення строку договору, який був належно виконаний лише однією стороною, не звільняє другу сторону від відповідальності за невиконання чи неналежне виконання нею її обов'язків під час дії договору.

34. Поняття "строк виконання зобов'язання" і "термін виконання зобов'язання" охарактеризовані у статті 530 ЦК України. Згідно з приписами її частини першої, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

35. З огляду на викладене строк (термін) виконання зобов'язання може збігатися зі строком договору, а може бути відмінним від нього, зокрема коли сторони погодили строк (термін) виконання ними зобов'язання за договором і визначили строк останнього, зазначивши, що він діє до повного виконання вказаного зобов'язання".

Отже, "строк дії договору" та "строк/термін виконання зобов'язання" за своїм юридичним змістом не є тотожними поняттями, та в залежності від умов договору, укладеного між сторонами, останні можуть як співпадати між собою, так і бути відмінними один від одного.

Так, відповідно до сталої та послідовної позиції Верховного Суду наслідком розірвання договору є припинення зобов'язання, а тому розірвано може бути лише чинний договір, оскільки "строк дії договору" та "строк/термін виконання зобов'язання" за своїм юридичним змістом не є тотожними поняттями.

До таких висновків дійшов Верховний Суд у постановах від 07.08.2018 у справі № 910/7981/17, від 14.07.2021 у справі № 911/1442/19, від 21.06.2022 у справі № 911/3276/20 та від 18.11.2019 у справі № 910/16750/18. Таку ж позицію підтримав КГС ВС у постанові від 11.09.2025 у справі № 925/1565/24.

Оскільки спірні договори діяли до 31.12.2024 року, відтак станом на даний час такі договори втратили свою чинність та не підлягають розірванню.

За наведених обставин суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позову в цій частині.

Щодо підстав представництва прокурором інтересів держави

Відділ освіти, сім'ї, молоді, спорту, культури і туризму Ярунської сільської ради звернувся до Звягельської окружної прокуратури з листом № 01-36/251 від 19.09.2025 року щодо притягнення до відповідальності Товариства з обмеженою відповідальністю “Армерія Ойл» у зв'язку з невиконанням останнім зобов'язань за укладеними договорами в частині передачі пального на автозаправних станціях.

Листом № 54-84-4807вих-25 від 03.11.2025 Звягельська окружна прокуратура звернулась до начальника Відділу освіти, сім'ї, молоді, спорту, культури і туризму Ярунської сільської ради та повідомила останнього щодо необхідності надання визначеного переліку інформації та належним чином завірених копій відповідних документів з метою встановлення наявності підстав для представництва інтересів держави в суді.

У подальшому Відділом освіти, сім'ї, молоді, спорту, культури і туризму Ярунської сільської ради до Звягельської окружної прокуратури спрямовано лист № 01-36/322 від 24.11.2025 року, яким надано запитувану інформацію, а також відповідно копії необхідних документів.

Листом Звягельської окружної прокуратури № 54-84-5721вих-25 від 26.12.2025 року повідомлено Відділ освіти, сім'ї, молоді, спорту, культури і туризму Ярунської сільської ради про необхідність вжиття неналежних та ефективних заходів, спрямованих на захист порушених інтересів територіальної громади.

Крім того, Звягельською окружною прокуратурою було повідомлено Ярунську сільську раду, листом № 54-84-5720вих-25 від 26.12.2025 року, про необхідність вжиття належних та ефективних заходів, спрямованих на захист порушених інтересів територіальної громади.

Разом з тим, листом № 01-36/358 від 29.12.2025 року, Відділ освіти, сім'ї, молоді, спорту, культури і туризму Ярунської сільської ради повідомив прокурора про відсутність фінансової можливості для забезпечення захисту і відновлення порушених майнових прав та інтересів.

За наслідками розгляду листа Звягельської окружної прокурати, Ярунською сільською радою спрямовано лист № 1347/02-19 від 29.12.2025 року, яким повідомлено прокуратуро про невжиття заходів щодо реагування на допущенні порушення при виконанні договорів поставки товарів № СК03/0072 від 12.02.2024 та № СК03/00222 від 14.05.2024 у зв'язку з відсутністю коштів для оплати судових витрат, які не передбачені бюджетом територіальної громади.

Відповідно до статті 131-1 Конституції України в Україні діє прокуратура, яка здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.

В Рішенні від 08.04.1999 № 3-рп/99 у справі № 1-1/99 Конституційний суд України зазначив, що інтереси держави можуть збігатися повністю, частково або не збігатися зовсім з інтересами державних органів, державних підприємств та організацій чи з інтересами господарських товариств з часткою державної власності у статутному фонді. Проте держава може вбачати свої інтереси не тільки в їх діяльності, але й в діяльності приватних підприємств, товариств. Із врахуванням того, що “інтереси держави» є оціночним поняттям, прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.

У визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами (частина третя статті 53 ГПУ України»).

Відповідно до частини четвертої статті 53 ГПК України прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує: 1) в чому полягає порушення інтересів держави, 2) необхідність їх захисту, 3) визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає 4) орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Невиконання цих вимог має наслідком застосування положень, передбачених статтею 174 цього Кодексу.

Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу. Наявність таких обставин обґрунтовується прокурором у порядку, передбаченому частиною четвертою цієї статті, крім випадку, визначеного абзацом четвертим цієї частини (частина третя статті 23 Закону України “Про прокуратуру»).

Системне тлумачення статті 53 ГПК України й абзацу першого частини третьої статті 23 Закону України “Про прокуратуру» дозволяє дійти висновку, що прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави у двох випадках: 1) якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені повноваження здійснювати такий захист у спірних правовідносинах; 2) якщо немає органу державної влади, органу місцевого самоврядування чи іншого суб'єкта владних повноважень, до компетенції якого віднесені повноваження здійснювати захист законних інтересів держави у спірних правовідносинах.

Конституційний Суд України зазначив, що поняття “орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах» означає орган, на який державою покладено обов'язок щодо здійснення конкретної діяльності у відповідних правовідносинах, спрямованої на захист інтересів держави. Таким органом, відповідно до статей 6, 7, 13 та 143 Конституції України, може виступати орган державної влади чи орган місцевого самоврядування, якому законом надано повноваження органу виконавчої влади (абзац другий частини п'ятої Рішення Конституційного Суду України у справі за конституційними поданнями Вищого арбітражного суду України та Генеральної прокуратури України щодо офіційного тлумачення положень статті 2 Арбітражного процесуального кодексу України (справа про представництво прокуратурою України інтересів держави в арбітражному суді) від 08 квітня 1999 року № 3-рп/99).

Невжиття компетентним органом жодних заходів протягом розумного строку після того, як цьому органу стало відомо або повинно було стати відомо про можливе порушення інтересів держави, має кваліфікуватися як бездіяльність відповідного органу. Розумність строку визначається судом з урахуванням того, чи потребували інтереси держави невідкладного захисту (зокрема, через закінчення перебігу позовної давності чи можливість подальшого відчуження майна, яке незаконно вибуло із власності держави), а також таких чинників, як: значимість порушення інтересів держави, можливість настання невідворотних негативних наслідків через бездіяльність компетентного органу, наявність об'єктивних причин, що перешкоджали такому зверненню, тощо (постанови Великої Палати Верховного Суду від 26.05.2020 у справі № 912/2385/18, пункт 40; від 06.07.2021 у справі № 911/2169/20, пункт 8.37; від 28.09.2022 у справі № 483/448/20, пункт 7.16; від 20.06.2023 у справі № 633/408/18, пункт 10.17; від 21.06.2023 у справі № 905/1907/21, пункт 8.54; від 08.11.2023 у справі № 607/15052/16-ц, пункт 8.16, від 11.06.2024 у справі № 925/1133/18 пункт 71).

Звертаючись до відповідного компетентного органу до подання позову в порядку, передбаченому статтею 23 Закону України “Про прокуратуру», прокурор фактично надає йому можливість відреагувати на стверджуване порушення інтересів держави, зокрема, шляхом призначення перевірки фактів порушення законодавства, виявлених прокурором, вчинення дій для виправлення ситуації, а саме подання позову або аргументованого повідомлення прокурора про відсутність такого порушення.

Зважаючи на докази, подані прокурором щодо підстав звернення з позовом в інтересах держави в особі визначених прокурором позивачів, суд вважає обґрунтованими підстави представництва прокурором інтересів держави в особі Ярунської сільської ради та Відділу освіти, сім'ї, молоді, спорту, культури і туризму Ярунської сільської ради.

При вирішенні питання щодо розподілу судових витрат суд виходить з такого.

Відповідно до пункту 12 частини третьої статті 2 ГПК України основними засадами (принципами) господарського судочинства, зокрема є відшкодування судових витрат сторони, на користь якої ухвалене судове рішення.

Згідно вимог статті 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.

Відповідно до частини 2 статті 123 ГПК України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

За приписами п.п. 2.1, 2.2 ч. 2 ст. 4 Закону за подання до господарського суду позовних заяв майнового характеру ставка судового збору становить 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб; за подання до господарського суду позовних заяв немайнового характеру - 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

За подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру (ч. 3 ст. 6 Закону України "Про судовий збір").

Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2025 рік" у 2025 році встановлено прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня 2025 року - 3028 грн.

При зверненні до суду з позовною заявою Керівником Звягельської окружної прокуратури заявлено одну вимогу майнового характеру (про стягнення 271 380,00 грн), розмір судового збору з якої становить 4 070,70 грн, а також вимогу немайнового характеру (про розірвання договорів) - 3 028,00 грн.

Як вбачається з матеріалів справи за подання позовної заяви до суду Житомирською обласною прокуратурою, згідно платіжної інструкції № 3317 від 22.12.2025 року сплачено судовий збір в розмірі 7 098,70 грн.

З огляду на часткове задоволення позову, відповідно до вимог статті 129 Господарського процесуального кодексу України, з відповідача на користь Житомирської обласної прокуратури підлягають стягненню витрати зі сплати судового збору в сумі 4 070,70 грн, інша частина судового збору покладається на прокурора.

Керуючись статтями 74, 76- 80, 129, 233, 236-242 Господарського процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ:

1. Позов Керівника Звягельської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Ярунської сільської ради та Відділу освіти, сім'ї, молоді, спорту, культури і туризму Ярунської сільської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю “Армерія Ойл» у справі № 906/41/26 про розірвання договорів та стягнення 271 380,00 грн задовольнити частково.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю “Армерія Ойл» (вул. Привокзальна, буд. 3Б, місто Вінниця, Вінницькій район, Вінницька область, 21001, ідентифікаційний код юридичної особи 44618933) на користь Ярунської сільської ради (місцезнаходження: вул. Миру, буд. 13, с. Ярунь, Звягельський район, Житомирська область, 11762, ідентифікаційний код юридичної особи: 04344146) 271 380,00 грн - попередньої оплати.

3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю “Армерія Ойл» (вул. Привокзальна, буд. 3Б, місто Вінниця, Вінницькій район, Вінницька область, 21001, ідентифікаційний код юридичної особи 44618933) на користь Житомирської обласної прокуратури (місцезнаходження: вул. Святослава Ріхтера, буд. 11, м. Житомир, Житомирська обл., 10008, ідентифікаційний код юридичної особи: 02909950, розрахунковий рахунок №UA598201720343110001000011049, Державна казначейська служба України) 4 070,70 грн - судових витрат зі сплати судового збору.

4. В іншій частині позову відмовити.

5. Видати накази після набрання рішенням законної сили.

6. Відповідно до статті 241 Господарського процесуального кодексу України, рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

7. Згідно частини першої статті 256 Господарського процесуального кодексу України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення суду або якщо розгляд справи (вирішення питання) здійснювався без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

7. Примірник рішення надіслати учасникам справи до електронних кабінетів у системі (модулі) ЄСІТС.

Повне рішення складено 07 квітня 2026 р.

Суддя Олег ВИНОГРАДСЬКИЙ

віддрук. прим.:

1 - до справи