Провадження № 3/510/406/26
Справа № 510/2178/25
07 квітня 2026 року м. Рені Одеської області
Суддя Ренійського районного суду Одеської області Гончарова-Парфьонова О.О., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який проживає у АДРЕСА_1 ,
за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 130, ч. 5 ст. 126, ч. 7 ст. 121 КУпАП, -
встановив:
14 жовтня 2025 року о 10 годині 02 хвилин, ОСОБА_1 , рухаючись по вул. Солідарності у м. Рені Одеської області, керував мопедом FADA, без державного номеру, з явними ознаками наркотичного сп'яніння - розширені зіниці очей, що не реагують на світло, порушення мови. Від проходження медичного огляду на стан сп'яніння відмовився, як на місці так і у медичному закладі.
Крім того, 24 грудня 2025 року о 10 годині 55 хвилин, ОСОБА_1 , рухаючись по вул. Грєкових у м. Рені Одеської області, керував мопедом Ямаха, державний номер НОМЕР_1 , з явними ознаками алкогольного сп'яніння - запахом алкоголю з порожнини рота. Огляд на стан сп'яніння, зі згоди водія, проводився за допомогою приладу «Драгер» з результатом 0,35 0/00.
Також, 18 березня 2026 року о 13 годині 40 хвилин, ОСОБА_1 , рухаючись по вул. Вознесенська у м. Рені Одеської області, керував мопедом FADA, без державного номеру, у стані наркотичного сп'яніння. Огляд на стан сп'яніння, зі згоди водія, проводився у лікаря - нарколога у Ренійській ЦМЛ.
Таким чином, ОСОБА_1 було порушено п.п 2.9 та 2.5 Правил дорожнього руху, за що передбачена адміністративна відповідальність відповідно до ч. 1 ст. 130 КУпАП.
18 березня 2026 року о 13 годині 40 хвилин ОСОБА_1 , рухаючись по вул. Вознесенська у м. Рені Одеської області, керував мопедом FADA, який не зареєстрований протягом 10 діб з моменту придбання, без державного номеру, не маючи посвідчення водія відповідної категорії.
Таким чином, ОСОБА_1 було порушено п.п. 2.1.а та 2.9 Правил дорожнього руху, за що передбачена адміністративна відповідальність відповідно до ч. 7 ст. 121 та ч. 5 ст. 126 КУпАП.
У судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, сповіщався належним чином всіма можливими засобами, причини неявки суду не повідомив.
Виходячи з положень ч. 2 ст. 268 КУпАП, явка особи, що притягається до адміністративної відповідальності за ч. 7 ст. 121, ч. 5 ст. 126 та ч. 1 ст. 130 КУпАП не є обов'язковою, а тому суд вважає, що розглядати справу можливо без участі ОСОБА_1 .
Вина ОСОБА_1 підтверджується зібраними в матеріалах справи доказами, а саме: протоколами про адміністративні правопорушення серії ЕПР1 № 482775 від 14 жовтня 2025 року, серії ЕПР1 № 549355 від 24 грудня 2025 року, серії ЕПР1 № 618175, серії ЕПР1 № 618155 та серії ЕПР1 № 618181 від 18 березня 2026 року, направленнями на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 14 жовтня 2025 року та 18 березня 2026 року, витягами на особу, актом огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів, тестом приладу Драгер з результатом 0,35 0/00, висновком щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, відеозаписами технічної фіксації вчинення правопорушень та іншими документами.
Таким чином, суд вважає, що ОСОБА_1 були вчинені адміністративні правопорушення, передбачені ч. 1 ст. 130 КУпАП - відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції та керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, передбачене ч. 5 ст. 126 КУпАП - керування транспортним засобом особою, яка не має права керування таким транспортним засобом вчинене повторно протягом року та передбачене ч. 7 ст. 121 КУпАП - керування водієм транспортним засобом, не зареєстрованим або не перереєстрованим в Україні в установленому порядку, вчинене повторно протягом року.
Відповідно до ст. 23 КУпАП, адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Таким чином, суд вважає, що до ОСОБА_1 має бути застосовано адміністративне стягнення з урахуванням вимог ч. 2 ст. 36 КУпАП, відповідно до якої, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених, у вигляді штрафу з позбавленням права керування транспортними засобами та без оплатного вилученням транспортного засобу, враховуючи відсутність доказів перебування цього транспортного засобу у власності порушника, оскільки, застосування інших, більш м'яких стягнень, буде недоречним для охорони прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.
Відповідно до положень ст. 15 Закону України «Про дорожній рух», право на керування транспортними засобами відповідної категорії підтверджується посвідченням водія транспортного засобу з установленим терміном дії. Забороняється керування транспортними засобами особам, до яких застосовано адміністративне стягнення чи кримінальне покарання у виді позбавлення права керування транспортними засобами, протягом строку позбавлення, а також особам, щодо яких державним виконавцем встановлено тимчасове обмеження у праві керування транспортними засобами.
Виходячи із системного аналізу зазначеної норми, суд вважає, що правова природа адміністративного стягнення у виді позбавлення права керування транспортними засобами не зводиться виключно до вилучення посвідчення водія та не вичерпується такою дією, а застосовується на певний період, тривалість якого визначається судом відповідно до санкції відповідної статті КУпАП, і полягає у забороні керувати транспортними засобами.
Позбавлення права керування транспортними засобами має відповідати загальній меті будь-якого адміністративного стягнення, передбаченого ст. 24 КУпАП. У контексті розглядуваного питання особливої уваги набуває досягнення мети стягнення щодо запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Так, внаслідок порушення особою, незалежно від наявності чи відсутності у неї посвідчення водія, правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту створюється реальна небезпека для життя і здоров'я інших осіб та спричиняється відповідна шкода, а тому адміністративне стягнення у виді позбавлення права керування транспортними засобами, в окремих випадках, є необхідним з метою попередження спричинення такою особою шкоди здоров'ю чи навіть смерті іншим особам через порушення нею правил дорожнього руху в майбутньому, а також для дієвого впливу на сприйняття суспільством, у тому числі іншими водіями.
При цьому, слід звернути увагу на підвищену суспільну небезпечність дій осіб, які керують транспортними засобами не отримавши у передбаченому законом порядку посвідчення водія чи позбавлених такого права, оскільки достатність їх теоретичних і практичних знань є сумнівною, а тому вірогідність настання дорожньо-транспортної пригоди є значно вищою, отже, попереджувальна мета адміністративного стягнення у виді позбавлення права керування транспортними засобами, у такому випадку, набуває особливого значення.
Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 40-1 КпАП України, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 23, 24, 27, 30, 33, 36, 40-1, 221, 268, 284, 294 КУпАП, -
ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ) визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 7 ст. 121, ч. 5 ст. 126, ч. 1 ст. 130 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу на користь держави у розмірі двох тисяч чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 40 800 (сорок тисяч вісімсот) грн. 00 коп. з позбавленням права керування транспортними засобами на строк п'ять років без оплатного вилучення транспортного засобу.
Стягнути з ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ) судовий збір у розмірі 665 (шістсот шістдесят п'ять) грн. 60 коп. на користь держави.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подачу апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного суду через Ренійський районний суд Одеської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Строк пред'явлення постанови до виконання - три місяця.
Суддя О.О. Гончарова-Парфьонова