Справа № 560/1510/26
іменем України
07 квітня 2026 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Козачок І.С. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправною відмови у розгляді та вирішенні рапорту про звільнення його з військової служби, зобов'язання розглянути рапорт та вирішити питання звільнення з військової служби. Зазначає, що відповідач протиправно не вирішив питання звільнення його з військової служби попри надання усіх необхідних документів, які підтверджують підстави для звільнення.
Справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження.
У відзиві військова частина НОМЕР_1 позов не визнає. Зазначає, що до рапорту позивачем були долучені не усі документи, які дають підстави для звільнення з військової служби. Так, серед документів наявний акт обстеження сімейного стану військовослужбовця, який містить інформацію про наявність інших членів сім'ї першого ступеня споріднення, що виключає можливість звільнення позивача за вказаною ним підставою.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.
Відповідно до ч. 1 статті 1 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" №2232-XII захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.
Згідно з п. п. «г» п. 2 ч. 4 ст. 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» військовослужбовці, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, звільняються з військової служби під час дії воєнного стану через сімейні обставини або інші поважні причини, перелік яких визначається частиною дванадцятою цієї статті (якщо військовослужбовці не висловили бажання продовжувати військову службу).
Пунктом 3 ч. 12 ст. 26 Закону передбачено, що військовослужбовці звільняються з військової служби через необхідність здійснювати постійний догляд за одним із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка), який є особою з інвалідністю I чи II групи, за умови відсутності інших членів сім'ї першого чи другого ступеня споріднення такої особи або якщо інші члени сім'ї першого чи другого ступеня споріднення самі потребують постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я, або рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи.
Наказом Міністерства оборони України від 23.07.2024 №495 внесені зміни до Додатку 19 до Інструкції про організацію виконання Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України (пункт 12.11 розділу XII). Наказом визначений перелік документів, що подаються з Поданням до звільнення військовослужбовця з військової служби, зокрема конкретизовано, що при поданні до звільнення з військової служби через сімейні обставини або з інших поважних причин, перелік яких визначається частиною дванадцятою статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», подаються у разі необхідності здійснювати постійний догляд за одним із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка), який є особою з інвалідністю I чи II групи, за умови відсутності інших членів сім'ї першого чи другого ступеня споріднення такої особи або якщо інші члени сім'ї першого чи другого ступеня споріднення самі потребують постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я, документи, що підтверджують відповідні родинні зв'язки з цією особою (особами), зокрема, один із документів, що підтверджує відсутність у особи інших членів сім'ї першого ступеня споріднення (батьків, її чоловіка або дружини, дітей, у тому числі усиновлених) чи другого ступеня споріднення (рідних братів, сестер та онуків): один із документів, що підтверджує інвалідність особи першого чи другого ступеня споріднення, її потребу у постійному догляді; акт обстеження сімейного стану військовослужбовця із зазначенням інформації про наявність чи відсутність осіб, які здійснюють або можуть здійснювати такий догляд, затверджений керівником територіального центру комплектування та соціальної підтримки; один із документів, що підтверджує інвалідність особи, яка потребує догляду: довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією за формою, затвердженою МОЗ, або копія посвідчення, яке підтверджує відповідний статус, або копія пенсійного посвідчення чи копія посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги відповідно до Законів України "Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю", "Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю", в яких зазначено групу та причину інвалідності, або довідка для отримання пільг особами з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу, за формою, затвердженою Мінсоцполітики; висновок медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я про потребу в постійному догляді.
Дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд виходить з такого.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 був призваний на військову службу по мобілізації, яку проходить у військовій частині НОМЕР_1 .
Позивач звернувся з рапортом від 21.11.2025 на ім'я командира військової частини НОМЕР_2 (якою документи скеровані військовій частині НОМЕР_1 , що уповноважена на вирішення питання) з проханням клопотати перед вищим керівництвом про його звільнення з військової служби на підставі підпункту "г" абз. 13 п. 3 частини 12 статті 26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" від 25.03.1992 №2232-Х.
До рапорту заявник надав такі документи: копію паспорта ОСОБА_1 , свідоцтва про народження ОСОБА_1 , військового квитка ОСОБА_1 , паспорта ОСОБА_2 , витягу з рішення експертної команди про інвалідність ОСОБА_2 , пенсійного посвідчення ОСОБА_2 , довідку щодо зареєстрованих осіб, висновок ЛКК №454, висновок №454 про порушення функцій організму, свідоцтво про розірвання шлюбу батьків, акт перевірки сімейного стану військовослужбовця №122 від 18.11.2025.
Рапорт ОСОБА_1 був розглянутий відповідачем - військовою частиною НОМЕР_1 , за результатами чого відмовлено у звільненні з військової служби, про що повідомлено листом №6535375 від 15.12.2025.
У вказаному повідомленні зазначено, що до рапорту надано акт перевірки сімейного стану військовослужбовця №122 від 18.11.2025, затверджений тимчасово виконуючим обов'язки начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 , у якому вказується таке: у військовослужбовця наявна рідна сестра ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (донька ОСОБА_4 та ОСОБА_2 ), яка є громадянкою російської федерації, зареєстрована та проживає за адресою АДРЕСА_1 . Дані обставини підтверджуються свідоцтвом про народження серії НОМЕР_3 від 07.05.1983, паспортом громадянки російської федерації ОСОБА_5 . Відповідно до інформації з Державного реєстру актів цивільного стану на дату складання акту ОСОБА_2 у зареєстрованому шлюбі не перебуває, окрім сина та доньки інших повнолітніх синів/доньок немає, повнолітніх онуків/онучок не встановлено. Встановлено наявність рідного брата ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (пенсійного віку). З огляду на це, комісією не встановлено осіб (членів сім'ї першого чи другого ступеня споріднення), які на дату складання акту здійснюють догляд за ОСОБА_2 . При цьому комісією встановлено, що такий догляд може здійснювати ОСОБА_1 , за умови звільнення останнього з військової служби.
Судом встановлено, що згідно з витягом з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи №103/25/2754/В ОСОБА_2 (матері позивача) встановлено 2 групу інвалідності безстроково. Згідно з висновком КНП «БЦРЛ» Слобідсько - Кульчіївецької сільської ради Кам'янець-Подільського району Хмельницької області від 09.07.2025 №168 ОСОБА_2 потребує постійного денного догляду, догляду вдома, паліативного догляду вдома, отримання соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі від фізичної особи. Довідкою ЛКК №454 від 09.07.2025, виданою КНП «БЦРЛ» Слобідсько - Кульчіївецької сільської ради Кам'янець-Подільського району Хмельницької області підтверджується те, що ОСОБА_2 потребує постійного стороннього догляду.
Як вбачається з акта від 18.11.2025 №122 та інших документів, згідно зі свідоцтвом про народження від 17.12.1992 батьками ОСОБА_1 є ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_4 та ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_5 . Шлюб між ОСОБА_4 та ОСОБА_2 розірваний, що підтверджується свідоцтвом про розірвання шлюбу НОМЕР_4 від 20.09.2025. У військовослужбовця наявна рідна сестра - ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2 (донька ОСОБА_4 та ОСОБА_2 ), яка є громадянкою Російської Федерації, зареєстрована та проживає за адресою АДРЕСА_1 ( ці обставини підтверджуються свідоцтвом про народження НОМЕР_3 від 07.05.1983, паспортом громадянки Російської Федерації ОСОБА_5 ) Відповідно до інформації з Державного реєстру актів цивільного стану на дату складання акту ОСОБА_2 у зареєстрованому шлюбі не перебуває, окрім сина ОСОБА_1 та доньки ОСОБА_5 інших повнолітніх дітей у ОСОБА_2 немає; повнолітніх онуків або онучок не встановлено; встановлено наявність рідного брата ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , який є особою пенсійного віку. Під час обстеження комісією місця проживання ОСОБА_2 встановлено, що вона фактично проживає одна. Комісією не встановлено осіб (членів сім'ї першого чи другого ступеня споріднення), які на дату складання акта здійснюють догляд за ОСОБА_2 .
Відповідачем не заперечується, що відповідна комісія дійшла висновку, що членів сім'ї першого чи другого ступеня споріднення, які на дату складання акта здійснюють догляд за ОСОБА_2 , не встановлено.
Водночас, відмова у звільненні позивача зі служби обґрунтовуються фактом наявності у нього рідної сестри ОСОБА_3 , яка також може здійснювати догляд за матір'ю. Зазначається, що перебування рідної сестри за кордоном не є обставиною, яка рівнозначна відсутності члена сім'ї першого ступеня споріднення.
Згідно з положеннями Сімейного кодексу України повнолітні діти зобов'язані утримувати своїх непрацездатних батьків, якщо вони потребують матеріальної допомоги.
Разом з тим, при вирішенні питання відповідач не врахував і не дослідив фактичної можливості здійснення догляду особою, яка постійно проживає на території іншої держави.
Суд вважає, що відповідач повинен був перевірити фактичну можливість/відсутність можливості у сестри позивача здійснювати догляд за хворою матір'ю - особою з інвалідністю на постійній або тимчасовій основі.
Це означає, що хоч перебування ОСОБА_5 за межами України саме по собі не звільняє її від обов'язку утримувати/доглядати хвору матір, однак вимагає від суб'єкта владних повноважень з'ясування питання щодо реальної можливості виконання такого обов'язку з урахуванням конкретних життєвих обставин.
Крім того, поняття «обов'язку утримання» та «обов'язку здійснення постійного догляду» не є тотожними, так як утримання - це надання матеріальної допомоги, тоді як постійний догляд - це форма допомоги особі з фізичними або психічними обмеженнями, що вимагає присутності доглядача для надання необхідної допомоги та підтримки.
В свою чергу, обставина неперебування (непроживання) особи на території України є прямим свідченням того, що така особа фізично не зможе здійснювати постійний догляд за особою, яка проживає в Україні, що фактично виключає її із переліку членів сім'ї першого чи другого ступеня споріднення, які можуть здійснювати догляд.
Крім того, перебування ОСОБА_3 на території саме Російської Федерації ускладнює її фактичну можливість здійснювати догляд за матір'ю в Україні, враховуючи обставини воєнного стану та можливі обмеження щодо перетину державного кордону. Зважаючи на вказане, позивач є тією особою, що здатна здійснювати догляд за хворою матір'ю.
Оскільки позивач надав відповідачу достатні докази на підтвердження необхідності здійснення постійного догляду за матір'ю з інвалідністю ІI групи, відсутності інших членів сім'ї першого чи другого ступеня споріднення, які б могли реально і фактично здійснювати такий догляд, відповідач мав підстави прийняти позитивне рішення за рапортом позивача і протилежне суду не доведено.
Враховуючи зазначене, позов є обґрунтований та підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
адміністративний позов - задоволити.
Визнати протиправною відмову військової частини НОМЕР_1 звільнити ОСОБА_1 з військової служи за сімейними обставинами у зв'язку з необхідністю здійснювати постійний догляд за своєю матір'ю, якає є особою з інвалідністю ІІ групи.
Зобов'язати військову частину НОМЕР_1 повторно розглянути рапорт ОСОБА_1 про звільнення з військової служби та вирішити питання звільнення його з військової служби за сімейними обставинами у зв'язку з необхідністю здійснювати постійний догляд за матір'ю, яка є особою з інвалідністю ІІ групи ( з урахуванням висновків суду).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 07 квітня 2026 року
Позивач:ОСОБА_1 (с. Залуччя,Кам'янець-Подільський р-н, Хмельницька обл.,32319 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_5 )
Відповідач:Військова частина НОМЕР_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ - НОМЕР_6 )
Головуючий суддя І.С. Козачок