Справа № 686/37734/25
іменем України
07 квітня 2026 року м. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Козачок І.С. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому просить визнати протиправними дії щодо внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про порушення ним правил військового обліку та його розшуку; визнати протиправною бездіяльність, яка полягає у неповідомленні органів Національної поліції про відсутність підстав для адміністративного затримання та доставляння; зобов'язати видалити з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомості про порушення ним правил військового обліку та розшуку; зобов'язати направити повідомлення органам Національної поліції про відсутність підстав для адміністративного затримання та доставляння його відповідно до вимог Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 №1487.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_2 . Після оновлення даних електронного військово-облікового документа він дізнався про наявну відмітку щодо порушення ним правил військового обліку. Зазначає, що не вчиняв порушень правил військового обліку, і оскільки він не притягався до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених статтями 210 і 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, відповідно до статей 6 і 7 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» (далі Закон №1951-VIII) у відповідача не було законних підстав для внесення до Реєстру відомостей про порушення ним правил військового обліку.
Відзив по справі до суду не надійшов. Станом на час розгляду витребувані судом матеріали відповідачем не надані, у зв'язку з чим справа вирішується на підставі наявних доказів.
Справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.
Відповідно до абзацу 1 частини 4 статті 2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» порядок проходження військової служби, права та обов'язки військовослужбовців визначаються цим та іншими законами, відповідними положеннями про проходження військової служби, що затверджуються Президентом України, та іншими нормативно-правовими актами.
Військовий облік усіх призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться за місцем їх проживання і відповідно до обсягу та деталізації поділяється на персонально якісний, персонально-первинний та персональний (частина третя статті 33 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу»).
Законом України від 30.05.2023 №3127-ІХ внесені зміни до ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» та зменшено вік взяття на військовий облік з призовників у військовозобов'язані з 27 до 25 років.
Згідно з ч. 1 статті 34 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» персонально-якісний облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Ведення персонально-якісного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів покладається на відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.
Відповідно до статті 1 Закону № 1951-VIII Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі Реєстр) це інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.
Частиною 8 статті 5 Закону №1951-VIII встановлено, що органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України.
Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних (частина 9 статті 5 Закону № 1951-VIII).
Згідно з ч. 1 статті 14 Закону № 1951-VIII ведення Реєстру включає:
1) внесення запису про призовників, військовозобов'язаних та резервістів до бази даних Реєстру для взяття на облік або при відновленні на військовому обліку з перевіркою відповідності персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів існуючим обліковим даним;
2) внесення змін до персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних, резервістів на підставі відомостей органів виконавчої влади, інших державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, закладів освіти незалежно від підпорядкування і форми власності, а також відомостей, що подаються органу ведення Реєстру призовниками, військовозобов'язаними, резервістами; 3) знищення повторного запису Реєстру в разі його виявлення.
Відповідно до абзацу 21 пункту 79 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 №1487, районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки виконують функції з ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Абзацом 18 пункту 11 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 №154, встановлено, що районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення, забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних відповідно до законодавства та в порядку, визначеному Міноборони.
Відтак до компетенції районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки належить ведення персонально-якісного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які проживають на відповідній території, та внесення відповідних відомостей про них до Реєстру.
Згідно з частиною 1 статті 6 Закону №1951-VIII до Реєстру вносяться, обробляються та зберігаються в базі даних Реєстру такі відомості:
1) персональні дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів;
2) службові дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Відповідно до ч. 1 статті 10 Закону №1951-VIII держатель та адміністратори Реєстру, органи адміністрування та ведення Реєстру під час ведення Реєстру забезпечують його захист, зокрема захист цілісності бази даних Реєстру, його апаратного та програмного забезпечення, достовірності даних Реєстру, захист від несанкціонованого доступу, незаконного використання, незаконного копіювання, спотворення, знищення даних Реєстру, безпеку персональних даних, відповідно до цього Закону, Законів України «Про захист інформації в інформаційно-комунікаційних системах», «Про захист персональних даних» та міжнародних договорів у сфері захисту інформації, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Частиною 2 статті 6 Закону України «Про захист персональних даних» встановлено, що персональні дані мають бути точними, достовірними та оновлюватися в міру потреби, визначеної метою їх обробки.
Відповідно до ч. 3 статті 12 Закону №1951-VIII персональні та службові дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів вносяться до бази даних Реєстру у формі запису сукупності всіх даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів, передбачених статтями 7 і 8 цього Закону. Статтею 7 Закону №1951-VIII визначено виключний перелік персональних даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста, які можуть бути внесені в Реєстр, а статтею 8 Закону №1951-VIII виключний перелік службових даних.
Пунктом 20-1 частини першої статті 7 Закону № 1951-VIII передбачено внесення до Реєстру відомостей про притягнення призовника, військовозобов'язаного, резервіста до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (дата, номер, короткий зміст протоколу та/або постанови про адміністративне правопорушення). Інших відомостей щодо порушення призовником, військовозобов'язаним та резервістом правил військового обліку, що підлягають внесенню до Реєстру, статтями 7 і 8 Закону не передбачено.
Дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд встановив таке.
ОСОБА_1 перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_2 , військово-облікові дані уточнив вчасно, що вбачається з електронного військово-облікового документа із застосунку призовників, військовозобов'язаних та резервістів Резерв + (а. с. 7).
З витягу з бази даних Резерв+, сформованого 01.12.2025, встановлено наявність відмітки про порушення ОСОБА_1 правил військового обліку. Причиною вказано неприбуття за повісткою до
ІНФОРМАЦІЯ_3 , розглянувши заяву позивача щодо закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення, листом від 25.12.2024 №9/2/10072 повідомив, що 26.06.2025 Управлінням інформаційних технологій Міністерства оборони України було автоматично згенеровано повістку №4207614 та через АТ «Укрпошта» направлено за адресою: АДРЕСА_1 . У зв'язку з невиконанням вимог повістки посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_1 16.07.2025 надіслано звернення №У2906755 у вигляді набору даних шляхом електронної інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром призовників, військовозобов'язаних та резервістів та єдиною інформаційною системою МВС до Хмельницького районного управління поліції ГУНП в Хмельницькій області для здійснення адміністративного затримання та доставляння ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, відповідно до пункту 56 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 №1487. Відтак, у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів були відображені відомості про наявність адміністративної справи №F2502797.
Як встановлено зі змісту витягу з інформаційно-аналітичної системи "Облік відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості", відомості про притягнення позивача до кримінальної відповідальності, відомості про наявність незнятої чи непогашеної судимості, відомості про розшук - відсутні.
Водночас відповідачем не надано належних та допустимих доказів направлення позивачу повістки, на яку відповідач посилається як на підставу для висновку про порушення військовозобов'язаним правил військового обліку. Наявні у справі матеріали не містять підтвердження факту скерування позивачу відповідної повістки засобами поштового зв'язку чи іншими способами, передбаченими законом. Також матеріали справи не містять доказів, які б свідчили про вручення позивачу повістки особисто або про належне підтвердження його оповіщення у розумінні пункту 41 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 №560.
Докази притягнення позивача до адміністративної відповідальності за порушення ним правил військового обліку шляхом прийняття постанови уповноваженим органом або складання протоколу про адміністративне правопорушення суду також не надані і судом не встановлені.
З огляду на це, не може вважатись підтвердженою належним чином обставина отримання позивачем повістки про виклик його до органу ТЦК та СП у встановленому порядку, а також відповідно не є доведеними обставини неприбуття/несвоєчасного прибуття позивача до органу ТЦК та СП на підставі такої повістки.
Водночас, у додатку «РЕЗЕРВ+» (який є складовою Реєстру) відповідачем відображена інформація про те, що позивачем вчинено порушення правил військового обліку.
Як передбачено нормами чинного законодавства, Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів призначений, у тому числі, для зберігання та обробки даних про факти/обставини, встановлені у законному порядку, зокрема факти притягнення особи до адміністративної відповідальності. У той же час, відсутність прийнятої на законних підставах постанови про притягнення особи до адміністративної відповідальності унеможливлює правомірне внесення до Реєстру відомостей про порушення правил військового обліку. Відтак, внесення до Реєстру чи відображення у ньому такої інформації без достатньої правової підстави є протиправним, оскільки не ґрунтується на положеннях Закону №1951-VIII, який визначає, які відомості можуть бути внесені до Реєстру і за яких умов/підстав.
Отже, оскільки під час розгляду справи доказів дійсного притягнення позивача до адміністративної відповідальності за порушення правил військового обліку відповідачем не надано, внесення до Реєстру відомостей про порушення ним правил військового обліку є безпідставним.
Оскільки відповідач не довів правомірність своїх дій і доводи позивача не спростував, позовні вимоги в цій частині слід задоволити.
Відповідно до п. 56 Порядку №1487 Національна поліція України за зверненням районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ та розвідувальних органів (яке має містити прізвище, власне ім'я та по батькові (за наявності), адресу задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування), дату народження, інші дані (за наявності), передбачені статтею 7 Закону України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів", підставу (порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку; порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію), унікальний вихідний номер та кваліфікований електронний підпис уповноваженої особи), надісланим у вигляді набору даних шляхом електронної інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром призовників, військовозобов'язаних та резервістів та Єдиною інформаційною системою МВС, здійснює адміністративне затримання та доставляння призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, до найближчого районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ.
З листа Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області від 23.03.2026 встановлено, що щодо позивача зареєстроване звернення ІНФОРМАЦІЯ_4 №Е2906755 зі статусом "активний" у зв'язку з можливим вчиненням адміністративного правопорушення, передбаченого статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
У той же час, у зв'язку з недоведеністю обґрунтованості внесення до Реєстру відомостей про неприбуття позивача за повісткою та порушення ним правил військового обліку, подальше звернення до органу Національної поліції щодо доставляння його до органу ТЦК та СП є безпідставним.
Зважаючи на це, відповідач повинен усунути наслідки власних неправомірних дій, зокрема повідомити органи Національної поліції про відсутність підстав для доставляння ОСОБА_1 до органу ТЦК та СП як особи, що вчинила адміністративне правопорушення, а також забезпечити внесення необхідних відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Оскільки відповідач не довів правомірність своїх дій і доводи позивача належними доказами не спростував, позов підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
адміністративний позов - задоволити.
Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 , які полягають у безпідставному внесенні до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про порушення правил військового обліку ОСОБА_1 , а також в частині повідомлення органів Національної поліції України про здійснення адміністративного затримання та доставляння ОСОБА_1 до органу ТЦК та СП.
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_5 виключити з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомості про порушення ОСОБА_1 правил військового обліку, повідомити органи Національної поліції України про відсутність підстав для здійснення адміністративного затримання ОСОБА_1 та доставляння його до органу ТЦК та СП.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 07 квітня 2026 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )
Відповідач:ІНФОРМАЦІЯ_5 ( АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ - НОМЕР_2 )
Головуючий суддя І.С. Козачок