Справа № 560/12861/25
іменем України
06 квітня 2026 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Блонського В.К. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Державної установи "Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України" про визнання протиправним та скасування рішення,
Позивач звернувся в суд з позовом до державної установи "Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України", в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи Центру оцінювання функціонального стану особи №ЦО-6513 від 24.02.2025, прийняте за результатами перевірки обґрунтованості рішення медико-соціальної експертної комісії про встановлення ОСОБА_1 ІІ групи інвалідності.
В обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначає, що інвалідність була встановлена позивачу на законних підставах рішенням МСЕК від 27.02.2023 року строком до 01.03.2026 року, при наявності підтверджених хронічних захворювань та стійких функціональних порушень, які відповідали критеріям ІІ групи інвалідності. Жодного покращення стану здоров'я, яке могло б бути підставою для скасування інвалідності, не відбулося, що підтверджується медичними документами. Стверджує, що відповідач порушив встановлену процедуру перевірки, оскільки фактично перевірив інше рішення МСЕК, ніж те, на підставі якого була встановлена інвалідність. Крім того, оскаржуване рішення не містить належного обґрунтування та прийняте без урахування всіх обставин справи. Також представник позивача вказує, що аналогічна перевірка вже проводилась у 2020 році, за результатами якої інвалідність була визнана обґрунтованою, а нових обставин, які б підтверджували б зміну позиції відповідача, не з'явилося. На думку позивача, рішення має ознаки формального та упередженого підходу, прийнятого без індивідуальної оцінки його стану, з порушенням принципів законності, обґрунтованості, добросовісності, пропорційності та правової визначеності. Враховуючи викладене, просить позовні вимоги задовольнити.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 24.07.2025 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі за цим позовом та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників (у письмовому провадженні). Витребувано у державної установи «Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України» належним чином засвідчені копії:
- документів, що стали підставою ініціювання перевірки обґрунтованості рішення медико-соціальної експертної комісії про встановлення ОСОБА_1 ІІ групи інвалідності, копії матеріалів, що містяться в медико-експертній справі ОСОБА_1 в тому числі, але не виключно;
- медичних документів, результатів обстежень та досліджень ОСОБА_1 на підставі яких приймалося рішення №ЦО-6513 від 24.02.2025 року, протоколу розгляду під час перевірки обґрунтованості рішення медико-соціальної експертної комісії, рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи Центру оцінювання функціонального стану особи за результатами перевірки обґрунтованості рішення медико-соціальної експертної комісії №ЦО-6513 від 24.02.2025, акта огляду Хмельницької обласної МСЕК від 27.02.2023 року, інших документів, що містяться у матеріалах медико-експертної справи ОСОБА_1 та стосуються здійснення перевірки обґрунтованості рішення медико-соціальної експертної комісії про встановлення ОСОБА_1 ІІ групи інвалідності та результатів такої перевірки;
- висновку позаштатної загальної інститутської медико-експертної комісії з числа висновків з вихідними номерами: №№ 272-296, 378-397, прийнятих у 2020 році, що стосується ОСОБА_1 .
Ухвалою суду від 15.09.2025 заяву ОСОБА_2 про залучення до участі у справі №560/12861/25 як представника позивача задоволено. Залучено адвоката Керницьку Оксану Вікторівну у справі як представника позивача, ОСОБА_1 . Надано ОСОБА_2 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) доступ до справи № 560/12861/25 через підсистему "Електронний суд".
Ухвалою суду від 15.09.2025 заяву представника позивача про витребування доказів задоволено. Витребувано у Державного бюро розслідувань (адреса: вул. Симона Петлюри, буд. 15, м. Київ, 01032) належним чином засвідчену копію заочного консультативного висновку позаштатної загальної інститутської медико - експертної комісії Державної установи "Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України" із числа висновків з реєстраційними номерами №№ 272-296, 378-397, прийнятих у 2020 році, який приймався щодо ОСОБА_1 .
Відповідач, належним чином повідомлений про розгляд справи, правом на подання відзиву на адміністративний позов у наданий йому ухвалою строк не скористався, жодних документів до суду не подав.
Відповідно до ч.6 ст.162 КАС України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Представник позивача подала до суду додаткові пояснення, в яких зазначає, що отримані у ході розгляду справи документи підтверджують необґрунтованість та протиправність рішення відповідача про скасування ІІ групи інвалідності. Зокрема, заочний висновок медико-експертної комісії 2020 року підтверджує, що встановлення позивачу ІІ групи інвалідності було здійснено правомірно та відповідало вимогам чинного законодавства. При цьому стан здоров'я позивача з того часу істотно не змінився, що підтверджується медичною документацією, однак відповідач без наявності нових обставин дійшов протилежного висновку. Представник позивача вказує на непослідовність дій відповідача, яка порушує принцип правової визначеності та заборону суперечливої поведінки (venire contra factum proprium), оскільки той самий орган раніше визнав обґрунтованість встановлення інвалідності, а згодом без належних підстав змінив свою позицію. Крім того зазначає, що оскаржуване рішення прийнято з істотними порушеннями процедури: 1) фактично перевірено інше рішення, ніж те, яким встановлено інвалідність; 2) у рішенні відсутні обов'язкові реквізити, не зазначено підстав перевірки, не наведено мотивів його прийняття та не здійснено належного аналізу медичних даних. Також позивач наголошує, що його не було повідомлено про розгляд справи експертною командою та позбавлено права на участь у процедурі, що порушує вимоги законодавства про адміністративну процедуру. У зв'язку із викладеним просить суд врахувати подані додаткові пояснення та вирішити справу на підставі наявних матеріалів.
Дослідивши письмові докази і письмові пояснення сторін, викладені у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини.
27.02.2023 року Хмельницькою обласною медико-соціальною експертною комісією позивачу встановлено ІІ групу інвалідності строком до 01.03.2026 року, що підтверджується довідкою до акта огляду МСЕК серії 12ААГ №126766.
У період з 16.01.2025 по 21.01.2025 позивач перебував на обстеженні у відділенні неврології та реабілітації, що підтверджується довідкою №56.
18.02.2025 року відповідач направив позивачу лист про проведення перевірки обґрунтованості рішення щодо встановлення інвалідності та необхідність з'явитися до відповідної установи.
24.02.2025 року Центром оцінювання функціонального стану особи прийнято рішення №ЦО-6513, яким скасовано встановлену позивачу ІІ групу інвалідності.
Вказане рішення прийняте за результатами перевірки обґрунтованості рішення медико-соціальної експертної комісії від 15.11.2024 №43.
Відповідно до наданих матеріалів, у 2020 році проводилась перевірка медико-експертної справи позивача, за результатами якої складено висновок, згідно з яким встановлення ІІ групи інвалідності визнано таким, що відповідає вимогам чинного законодавства. Згідно з випискою з медичної документації, у позивача зафіксовано діагнози, пов'язані із захворюваннями хребта та нервової системи.
Позивач, вважаючи спірне рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи Центру оцінювання функціонального стану особи №ЦО-6513 від 24.02.2025, прийняте за результатами перевірки обґрунтованості рішення медико-соціальної експертної комісії про встановлення ОСОБА_1 ІІ групи інвалідності, протиправним, тому звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним відносинам та відповідним доводам сторін, суд виходить з такого.
З 1 січня 2025 року набрав чинності та введений в дію Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування медико-соціальної експертизи та впровадження оцінювання повсякденного функціонування особи" від 19 грудня 2024 року № 4170-IX, яким внесені зміни до законодавчих актів України, зокрема до Закону України "Основи законодавства України про охорону здоров'я" 19 листопада 1992 року № 2801-XII (далі Закон № 2801-XII), та Закону України "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні" від 21 березня 1991 року № 875-XII (далі Закон № 875-XII).
Відповідно до статті 1 та статті 3 Закону № 875-XII, особа з інвалідністю-особа із стійкими фізичними, психічними, інтелектуальними або сенсорними порушеннями, які при взаємодії з різними бар'єрами можуть заважати її повній та ефективній участі в житті суспільства нарівні з іншими.
Інвалідність повнолітній особі встановлюється за результатами оцінювання повсякденного функціонування особи, проведеного експертною командою з оцінювання повсякденного функціонування особи у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Згідно із статтею 69-1 Закону № 2801-XII, комплексна оцінка обмежень повсякденного функціонування проводиться з метою визначення обмежень, що перешкоджають або унеможливлюють виконання особою повсякденної діяльності у спосіб та в об'ємі нарівні з іншими людьми і призводять до обмеження повсякденного функціонування.
Оцінювання у сфері охорони здоров'я проводиться шляхом оцінювання повсякденного функціонування.
Порядок проведення оцінювання повсякденного функціонування, критерії направлення на оцінювання повсякденного функціонування затверджуються Кабінетом Міністрів України з обов'язковим проведенням консультацій з громадськістю в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Критерії оцінювання повсякденного функціонування затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Підставою для визнання особи особою з інвалідністю є одночасна наявність таких обов'язкових умов:
-стійкі порушення функцій організму;
-обмеження повсякденного функціонування;
-необхідність вжиття заходів соціального захисту.
Критерії встановлення інвалідності затверджуються Кабінетом Міністрів України з обов'язковим проведенням консультацій з громадськістю в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування (далі - експертна команда), прийняте за результатами проведення такого оцінювання повсякденного функціонування, підписується в електронній системі щодо оцінювання повсякденного функціонування після початку її функціонування.
Оцінювання повсякденного функціонування або його окремі етапи можуть проводитися: за участі особи (очно), без особистої присутності особи (заочно), з використанням методів і засобів телемедицини або за місцем перебування/лікування особи відповідно до критеріїв визначення форми проведення оцінювання повсякденного функціонування, встановлених Кабінетом Міністрів України.
Оцінювання повсякденного функціонування проводиться експертними командами, що формуються в кластерних та надкластерних закладах охорони здоров'я.
Максимальні строки проведення оцінювання повсякденного функціонування та прийняття рішення по справі визначаються Кабінетом Міністрів України.
Отримані направлення та документи, що додані до нього, перевіряються на предмет повноти наданої інформації адміністраторами закладів охорони здоров'я, які є уповноваженими особами закладу охорони здоров'я, в якому проводиться оцінювання повсякденного функціонування.
Адміністратор закладу охорони здоров'я, який є уповноваженою особою закладу охорони здоров'я, в якому проводиться оцінювання повсякденного функціонування, отримує направлення з доданими до нього документами, приймає їх до розгляду в експертній команді або повертає на доопрацювання в разі наявності відповідних підстав, визначених у Порядку проведення оцінювання повсякденного функціонування, затвердженому Кабінетом Міністрів України.
Склад експертних команд формується з числа лікарів, включених до переліку лікарів, які мають право проводити оцінювання повсякденного функціонування у складі експертних команд, за допомогою електронної системи щодо оцінювання повсякденного функціонування індивідуально для кожного випадку, з дотриманням принципу випадковості (після появи технічної можливості в електронній системі щодо оцінювання повсякденного функціонування), з числа лікарів, які мають необхідні для проведення цього оцінювання лікарські спеціальності.
Перелік лікарів, які мають право проводити оцінювання повсякденного функціонування у складі експертних команд, затверджується керівником закладу охорони здоров'я, в якому організовано проведення оцінювання повсякденного функціонування, та підлягає оновленню не менш як один раз на рік.
Положення про експертну команду з оцінювання повсякденного функціонування затверджується Кабінетом Міністрів України.
Результати оцінювання повсякденного функціонування, що містять обґрунтування прийнятого рішення, надаються особі особисто або надсилаються на її електронну пошту, або, за відсутності електронної пошти,-протягом п'яти календарних днів з моменту прийняття рішення засобами поштового зв'язку рекомендованим листом із повідомленням про вручення на адресу задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) особи у формі витягу із рішення та, у разі встановлення інвалідності, рекомендацій, які є частиною індивідуальної програми реабілітації особи з інвалідністю.
Положення про Центр оцінювання функціонального стану особи затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров'я.
Права та обов'язки Центру оцінювання функціонального стану особи за рішенням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров'я, покладаються на підприємство, установу або організацію, що належить до його сфери управління та має ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики.
Положення про Центр оцінювання функціонального стану особи затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров'я.
Моніторинг проведення оцінювання повсякденного функціонування здійснюється з використанням знеособлених даних про розгляд справ та прийняття експертними командами рішень, внесених до електронної системи щодо оцінювання повсякденного функціонування, у порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров'я.
Порядок оскарження та перевірки обґрунтованості рішень експертних команд або медико-соціальних експертних комісій визначається Порядком проведення оцінювання повсякденного функціонування, що затверджується Кабінетом Міністрів України.
За результатами адміністративного оскарження або перевірки обґрунтованості рішення експертної команди або медико-соціальної експертної комісії експертна команда Центру оцінювання функціонального стану особи приймає рішення про підтвердження або скасування рішення, що оскаржується чи обґрунтованість якого перевіряється, або приймає нове рішення з таких самих питань, з яких було прийнято рішення, що оскаржується чи обґрунтованість якого перевіряється.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 15 листопада 2024 року № 1338 "Деякі питання запровадження оцінювання повсякденного функціонування особи" (далі Постанова КМУ № 1338) затверджено:
-Положення про експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи;
-Порядок проведення оцінювання повсякденного функціонування особи;
-критерії направлення на проведення оцінювання повсякденного функціонування особи;
-Порядок функціонування електронної системи щодо оцінювання повсякденного функціонування особи;
-критерії встановлення інвалідності.
Згідно із пунктом 2 Постанови КМУ № 1338 установлено, що до введення в дію Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо впровадження оцінювання повсякденного функціонування особи":
-з 1 січня 2025 року експертиза щодо встановлення інвалідності відповідно до законодавства для повнолітніх осіб проводиться експертними командами з оцінювання повсякденного функціонування особи, сформованими відповідно до Положення про експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, затвердженого цією постановою (далі-експертні команди), до складу яких можуть входити лікарі, які мають право проводити оцінювання повсякденного функціонування особи відповідно до Порядку проведення оцінювання повсякденного функціонування особи, затвердженого цією постановою, а також Центром оцінювання функціонального стану осіб відповідно до Положення про експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, затвердженого цією постановою;
-проведення оцінювання повсякденного функціонування особи організовується в кластерних та надкластерних закладах охорони здоров'я відповідно до Положення про експертну команду з оцінювання повсякденного функціонування особи, затвердженого цією постановою.
Згідно із пунктом 3 Постанови КМУ № 1338 повноваження, права і обов'язки медико-соціальних експертних комісій щодо проведення медико-соціальної експертизи, а також повноваження, права і обов'язки Центральної медико-соціальної експертної комісії Міністерства охорони здоров'я припиняються 31 грудня 2024 року.
З моменту припинення повноважень, прав і обов'язків медико-соціальних експертних комісій щодо проведення медико-соціальної експертизи:
-встановлення інвалідності повнолітнім особам, здійснення інших повноважень, прав і обов'язків, визначених Положенням про експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, затвердженого цією постановою, здійснюється експертними командами відповідно до Порядку проведення оцінювання повсякденного функціонування особи, затвердженого цією постановою;
-розгляд направлень на медико-соціальні експертні комісії, що не завершений до моменту припинення повноважень, прав і обов'язків медико-соціальних експертних комісій, припиняється зазначеними комісіями; розгляд зазначених направлень здійснюється експертними командами відповідно до Порядку проведення оцінювання повсякденного функціонування особи, затвердженого цією постановою;
-перевірка обґрунтованості рішень та розгляд скарг на рішення медико-соціальних експертних комісій, прийнятих до моменту припинення їх повноважень, прав і обов'язків, проводиться Центром оцінювання функціонального стану особи в порядку, встановленому для перевірки обґрунтованості та/або оскарження рішень експертних команд відповідно до Порядку проведення оцінювання повсякденного функціонування особи, затвердженого цією постановою.
Документи, рішення, прийняті медико-соціальними експертними комісіями, документи, видані на підставі цих рішень, є чинними, прирівнюються до рішень експертних команд, документів, виданих на підставі рішень експертних команд (у тому числі витягів з рішень), та продовжують бути підставами для оформлення або продовження надання особам з інвалідністю статусів, пільг, пенсій, допомог, компенсацій, надбавок, інших соціальних гарантій тощо.
Особи, інвалідність яким встановлена без зазначення строку проведення повторного огляду, проходять оцінювання повсякденного функціонування за власним бажанням (за зверненням опікуна у разі позбавлення особи з інвалідністю дієздатності) або за рішенням суду.
Особам з інвалідністю, повторний огляд яких був призначений з 1 січня 2025 року, але які не пройшли його своєчасно, строк інвалідності продовжується до дати прийняття рішення за результатами проведення оцінювання повсякденного функціонування, але не довше ніж до 1 липня 2025 року.
У разі коли особі інвалідність (із зазначенням строку повторного огляду) була встановлена до набрання чинності цією постановою відповідно до Положення про порядок, умови та критерії встановлення інвалідності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 грудня 2009 року № 1317 "Питання медико-соціальної експертизи" і строк повторного огляду припав на період воєнного стану на території України, але яка відповідно до постанови Кабінету Міністрів від 8 березня 2022 року № 225 "Деякі питання порядку проведення медико-соціальної експертизи на період воєнного стану на території України" не проходила такий повторний огляд в медико-соціальних експертних комісіях:
-чоловіки віком від 25 до 60 років, яким була встановлена друга або третя група інвалідності із зазначенням строку повторного огляду, зобов'язані у період з 1 квітня 2025 року до 1 листопада 2025 року пройти оцінювання повсякденного функціонування відповідно до Порядку проведення оцінювання повсякденного функціонування особи, затвердженого цією постановою.
До числа тих, кого неможливо направити на проведення оцінювання повсякденного функціонування, належать:
-особи, місцем проживання яких є території, що включені до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Міністерством розвитку громад та територій, для яких не визначена дата завершення бойових дій або тимчасової окупації;
-особи, які через порушення функцій організму не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися, не чують, не розмовляють, не бачать (на обидва чи одне око), не мають очей (ока), кінцівок (кінцівки), кистей рук (кисті руки), стоп ніг (стопи ноги), одного з парних органів, в яких наявне онкологічне захворювання, інтелектуальні порушення чи психічні розлади, церебральний параліч або інші паралітичні синдроми, причина інвалідності з дитинства.
Згідно із пунктом 4 Постанови КМУ № 1338, постановлено обласним, Київській міській державним адміністраціям (військовим адміністраціям) забезпечити:
-до 25 грудня 2024 року з визначеною такими органами періодичністю-передачу медико-соціальними експертними комісіями (обласними, центральними міськими, міськими, міжрайонними, районними) визначеним для кожної з них закладам охорони здоров'я всіх наявних у них направлень лікарсько-консультативних комісій для проведення медико-соціальної експертизи, розгляд яких не завершено медико-соціальними експертними комісіями та розгляд яких призначено після 1 січня 2025 р. або не був призначений;
-у період до 10 січня 2025 року-передачу медико-соціальними експертними комісіями (обласними, центральними міськими, міськими, міжрайонними, районними) визначеним для кожної з них закладам охорони здоров'я всіх наявних в них медико-експертних справ, за якими розгляд медико-соціальними експертними комісіями був проведений до 31 грудня 2024 року.
Відповідно до пункту 5 Постанови КМУ № 1338, положення пункту 4 цієї постанови застосовуються до Центральної медико-соціальної експертної комісії Міністерства охорони здоров'я та/або підприємства, установи, організації, які виконують відповідні повноваження на підставі наказу Міністерства охорони здоров'я "Про покладання прав та обов'язків Центральної медико-соціальної експертної комісії МОЗ», з урахуванням таких особливостей:
-медико-експертні справи, скарги та документи, які пов'язані з виконанням повноважень Центральної медико-соціальної експертної комісії Міністерства охорони здоров'я, передаються підприємству, установі або організації, що належать до сфери управління Міністерства охорони здоров'я, на які покладені права і обов'язки Центру оцінювання функціонального стану особи відповідно до Положення про експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи та відповідного наказу Міністерства охорони здоров'я;
-передача медико-експертних справ, скарг та документів, визначених у цьому пункті, здійснюється у строки, за умови та з дотриманням вимог, встановлених пунктом 4 цієї постанови.
Відповідно до пунктів 1, 2 "Положення про експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи" (далі Положення № 1338), це Положення визначає основні організаційні засади формування та функціонування експертних команд з оцінювання повсякденного функціонування особи (далі - експертні команди).
Перелік закладів охорони здоров'я державної форми власності визначається МОЗ.
Відповідно до пункту 3 Положення № 1338, експертні команди формуються з метою організації та проведення оцінювання повсякденного функціонування особи (далі-оцінювання) відповідно до Порядку проведення оцінювання повсякденного функціонування особи та критеріїв направлення на проведення оцінювання повсякденного функціонування особи, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 15 листопада 2024 року № 1338 "Деякі питання запровадження оцінювання повсякденного функціонування особи".
Згідно із пунктами 6, 7 Положення № 1338, оцінювання проводиться:
-Центром оцінювання функціонального стану особи;
-експертними командами, сформованими на базі закладів охорони здоров'я.
Права та обов'язки Центру оцінювання функціонального стану особи за рішенням МОЗ покладаються на підприємство, установу або організацію, що належить до сфери управління МОЗ, та має ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики.
Положення про Центр оцінювання функціонального стану особи затверджується МОЗ.
Керівник Центру оцінювання функціонального стану особи визначається МОЗ.
Перелік лікарів, які мають право проводити оцінювання повсякденного функціонування особи в складі експертних команд Центру оцінювання функціонального стану особи, затверджується керівником Центру оцінювання функціонального стану особи.
Підпунктами 2, 5 пункту 8 Положення № 1338 встановлено, що Центр оцінювання функціонального стану особи на виконання постанови слідчого, прокурора, ухвали слідчого судді або рішення, ухвали суду проводить перевірку обґрунтованості рішень, прийнятих експертними командами або медико-соціальними експертними комісіями:
-стосовно особи, зазначеної в постанові слідчого, прокурора, ухвалі слідчого судді або рішенні, ухвалі суду;
-за результатами моніторингу проведення оцінювання повсякденного функціонування особи.
Якщо за результатами перевірки обґрунтованості прийнято рішення про необхідність проведення повторного оцінювання особи, про це повідомляється особі, повторне оцінювання якої повинне бути проведено, на адресу її електронної пошти, а в разі відсутності електронної пошти - шляхом надсилання в паперовій формі протягом п'яти календарних днів засобами поштового зв'язку рекомендованого листа з повідомленням про вручення на адресу задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування), а також відображається в електронній системі щодо оцінювання повсякденного функціонування особи для лікаря, який направив на оцінювання, щодо якого проводиться перевірка обґрунтованості рішення. Оцінювання в такому випадку здійснюється на підставі медичних документів, сформованих за результатами повного медичного обстеження та необхідних досліджень, проведених на базі державної установи "Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України";
-перевіряє під час оскарження рішення експертних команд або медико-соціальних експертних комісій обґрунтованість рішень, прийнятих під час оцінювання (медико-соціальної експертизи) та встановлення інвалідності, розглядає медичні документи та проводить оцінювання, за результатами якого приймає рішення щодо скасування, підтвердження або формування нового рішення.
У такому випадку оцінювання за рішенням Центру оцінювання функціонального стану особи проводиться на підставі медичних документів, сформованих за результатами повного медичного обстеження та проведених необхідних досліджень на базі одного із закладів охорони здоров'я, куди направлено особу Центром оцінювання функціонального стану особи, але обов'язково з урахуванням екстериторіального принципу.
У разі відмови особи від повного медичного обстеження, проведення необхідних досліджень та/або неприбуття такої особи, крім випадків наявності виключних підстав, приймається рішення про скасування попереднього рішення експертної команди або медико-соціальної експертної комісії. Виключними підставами для таких осіб для перенесення строків медичних обстежень є відрядження, тимчасова непрацездатність або мобілізація до Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення з правоохоронними функціями.
Пунктом 9 Положення № 1338 встановлено повноваження експертних команд, зокрема експертні команди:
-формують результати оцінювання на підставі відомостей про стан здоров'я особи, зокрема обов'язково на підставі тих, що містяться в електронній системі охорони здоров'я, та в медичній документації, що була внесена до електронної системи щодо оцінювання повсякденного функціонування особи в сканованому вигляді лікарем, який направив на проведення оцінювання;
-встановлюють групи (підгрупи) інвалідності, фіксують причини та час її настання відповідно до підтверджувальних документів;
-вносять до електронної системи щодо оцінювання повсякденного функціонування особи протокол та рішення про проведене оцінювання в електронній формі в установленому законодавством порядку.
Відповідно до пункту 11 Положення № 1338, керівник закладу охорони здоров'я, на базі якого організовується проведення оцінювання, визначає заступника керівника закладу охорони здоров'я, на якого покладаються повноваження з питань організації проведення оцінювання.
Згідно із пунктами 8, 10 "Порядку проведення оцінювання повсякденного функціонування особи" № 1338 (далі Порядок № 1338), оцінювання проводиться експертними командами з оцінювання повсякденного функціонування особи (далі-експертні команди).
Рішення про встановлення інвалідності, прийняті до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 15 листопада 2024 року № 1338 "Деякі питання запровадження оцінювання повсякденного функціонування особи", переглядаються Центром оцінювання функціонального стану особи з дотриманням вимог, встановлених цим Порядком.
Відповідно до пункту 14 Порядку № 1338, оцінювання проводиться з використанням електронної системи після початку її функціонування та електронної системи охорони здоров'я.
У разі відсутності технічної можливості використовувати електронну систему, інформація про яку оприлюднюється на офіційному веб-сайті МОЗ, розгляд справ здійснюється із застосуванням паперового документообігу з урахуванням таких особливостей:
-направлення на оцінювання, протоколи розгляду експертною командою та рішення експертної команди оформлюються в паперовій формі. Форми зазначених документів затверджуються МОЗ;
-направлення на оцінювання власноручно підписується лікарем, який направив на оцінювання, та скріплюється печаткою закладу охорони здоров'я (за наявності), в якому працює такий лікар;
-протоколи розгляду експертною командою та рішення експертної команди власноручно підписуються усіма членами експертної команди та скріплюються печаткою закладу охорони здоров'я (за наявності), на базі якого функціонує відповідна експертна команда;
-рішення експертної команди та зазначені документи підлягають внесенню до електронної системи не пізніше ніж протягом наступного робочого дня після появи технічної можливості.
Відповідно до пунктів 29, 30, 31 Порядку № 1338, рішення приймаються експертною командою в день розгляду справи, крім випадків необхідності проведення додаткового обстеження, неявки особи на проведення оцінювання або зміни складу експертної команди.
Головуючим у справі визначається лікар, чия спеціальність відповідає профілю справи. Головуючий у справі представляє особу, яка направлена на оцінювання, доповідає про наявні діагнози та стан здоров'я особи, медичні та інші документи цієї особи.
Головуючий у справі несе відповідальність за складення протоколу розгляду справи та формування проекту рішення експертної команди.
Під час розгляду справи члени експертної команди досліджують всі надані документи, а також відповідні медичні записи, що підтверджують стан здоров'я особи, щодо якої проводиться оцінювання, що містяться в електронній системі охорони здоров'я.
У разі отримання від особи додаткових документів під час розгляду справи такі документи завантажуються експертною командою до електронної системи.
Згідно з пунктами 35, 36 Порядку № 1338, рішення приймаються колегіально більшістю голосів членів експертної команди. У разі рівного розподілу голосів вирішальним є голос головуючого у справі.
Розгляд справи фіксується у відповідному протоколі. Протокол розгляду підписується в електронній системі кожним членом експертної команди шляхом накладення кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису користувача електронної системи відповідно до Закону України "Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги".
Інформація яку повинен містити протокол розгляду справи експертної команди, передбачена пунктом 37 Порядку № 1338.
За результатами проведення оцінювання експертна команда приймає рішення щодо встановлення чи невстановлення (або визначення) відповідно до законодавства (пункт 40 Порядку № 1338).
Згідно із пунктами 44, 45 Порядку № 1338, рішення експертної команди підписується в електронній системі кожним членом експертної команди шляхом накладення кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису користувача електронної системи відповідно до Закону України "Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги".
У разі складення експертною командою документів в паперовій формі такі документи підписуються всіма членами експертної команди.
Пунктом 45-1 Порядку № 1338 встановлено, що експертна команда може за власною ініціативою або за заявою особи, стосовно якої проводиться оцінювання, або її уповноваженого представника, викладеною в довільній формі, виправити допущені в рішенні експертної команди описки, технічні або арифметичні помилки (заява про внесення виправлень).
Опискою вважається механічна (мимовільна, випадкова) помилка, яка допущена під час письмово-вербального викладу (помилка у правописі, розділових знаках). Не вважаються опискою помилки, які не викривляють зміст, зокрема неправильне розташування розділових знаків, неправильні відмінки слів та діалектизми. Виправленню підлягають лише ті описки, що мають істотний характер, а саме написання прізвищ, імен, по батькові, адрес (поштової, електронної пошти), статі, дати народження та інших дат, реквізитів документів, що посвідчують особу, та інших документів, зазначення строків.
Виправлення здійснюються внаслідок встановлення експертною командою невідповідності інформації, яка міститься в направленні, з інформацією, яка міститься в документах, наявних у справі або отриманих експертною командою в процесі проведення оцінювання. Про внесення змін зазначається у протоколі експертної команди (за наявності технічної можливості) із зазначенням підстав та обґрунтування таких змін.
Заява про внесення виправлень розглядається протягом семи робочих днів після її надходження керівником закладу охорони здоров'я, в якому сформована експертна команда, що прийняла відповідне рішення, чи його заступником, на якого покладаються повноваження з питань організації проведення оцінювання. За результатами розгляду такої заяви керівник чи заступник керівника закладу охорони здоров'я може доручити експертній команді здійснити необхідні виправлення.
Експертна команда може з власної ініціативи протягом не більше як 10 календарних днів з моменту прийняття рішення у справі внести до нього виправлення. Рішення, в якому містяться помилки, зберігається в електронній системі як архівна інформація.
У разі неможливості внесення виправлень експертною командою у складі, яким було прийнято рішення, до якого вносяться виправлення, у складі експертної команди замінюється один чи кілька членів.
Витяги з рішення, рекомендації в новій редакції, в яких виправлені описки, арифметичні помилки, надсилаються особі, стосовно якої проводиться оцінювання, та установам, організаціям, яким раніше надсилалося рішення експертної команди (витяг з рішення), відповідно до цього Порядку.
Відповідно до пункту 51 Порядку № 1338, центр оцінювання функціонального стану особи проводить перевірку обґрунтованості рішень, прийнятих під час оцінювання та/або прийнятих медико-соціальними експертними комісіями:
-на виконання постанови слідчого, прокурора, ухвали слідчого судді або рішення, ухвали суду стосовно особи, зазначеної у постанові слідчого, прокурора або ухвалі слідчого судді або рішенні, ухвалі суду;
-за запитом робочої групи із забезпечення здійснення моніторингу у сфері оцінювання повсякденного функціонування особи, утвореної керівником обласної, Київської міської держадміністрації (військової адміністрації) (далі-робоча група з моніторингу);
-за результатами моніторингу оцінювання.
Порядок здійснення моніторингу оцінювання повсякденного функціонування особи затверджується МОЗ.
До складу робочих груп з моніторингу за їх згодою можуть входити медичні працівники, представники територіальних органів (підрозділів) Пенсійного фонду України, Національної поліції, Державного бюро розслідувань, СБУ, Національного антикорупційного бюро, громадських об'єднань, які провадять діяльність у сфері запобігання та/або протидії корупції.
Робоча група з моніторингу:
-здійснює моніторинг рішень, прийнятих експертними командами та медико-соціальними експертними комісіями, які провадили діяльність у межах відповідного регіону;
-формує запити до Центру оцінювання функціонального стану особи щодо перевірки обґрунтованості рішень, що підлягають моніторингу, у разі виявлення ознак систематичного необґрунтованого прийняття рішень окремими експертними командами та/або медико-соціальними експертними комісіями.
Членам робочих груп з моніторингу забезпечується доступ до інформації про рішення, прийняті експертними командами та медико-соціальними експертними комісіями (без зазначення наявних у таких рішеннях персональних даних осіб, яким проведено оцінювання, та осіб, які входять до складу відповідних експертних команд та комісій).
Якщо за результатами перевірки прийнято рішення про необхідність проведення повторного оцінювання, про це повідомляється особі, повторне оцінювання якої повинно бути проведено, рекомендованим листом з повідомленням про вручення на адресу задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) та на адресу її електронної пошти (за наявності), а також відображається в електронній системі для лікаря, який направив, обґрунтованість рішення за яким перевіряється.
Оцінювання в такому разі проводиться на підставі медичних документів, сформованих за результатами повного медичного обстеження та проведених необхідних досліджень на базі державної установи "Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України" або Науково-дослідного інституту реабілітації осіб з інвалідністю навчально-наукового лікувального комплексу Вінницького національного медичного університету імені М.І. Пирогова.
За результатами перевірки обґрунтованості рішень та оцінювання Центр оцінювання функціонального стану особи приймає рішення щодо скасування, підтвердження або формування нового рішення. У разі відмови особи, зазначеної у постанові слідчого, прокурора або ухвалі слідчого судді, або рішенні, ухвалі суду від повного медичного обстеження, проведення необхідних досліджень та/або неприбуття такої особи, крім випадків наявності виключних підстав, до державної установи "Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України" або Вінницького національного медичного університету імені М.І. Пирогова приймається рішення про скасування попереднього рішення експертної команди або медико-соціальної експертної комісії. Виключними підставами для таких осіб для перенесення строків медичних обстежень є відрядження, тимчасова непрацездатність або мобілізація до Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення з правоохоронними функціями.
Згідно із пунктом 53 Порядку № 1338, після проведення оцінювання, прийняття та підписання в електронній системі рішення експертної команди на адресу електронної пошти особи, яка проходила оцінювання, надсилається витяг із рішення, що формується в електронній системі у зв'язку з прийнятим рішенням, та рекомендації у зв'язку з прийнятим рішенням, які є частиною індивідуальної програми реабілітації особи з інвалідністю (у разі встановлення інвалідності). У разі відсутності електронної пошти зазначені документи надсилаються протягом п'яти календарних днів засобами поштового зв'язку рекомендованим листом із повідомленням про вручення на адресу задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування).
Дослідження змісту наведених правових норм чинного законодавства та їх застосування щодо правової оцінки встановлених у справі обставин при вирішені цього спору, дають суду підстави дійти таких висновків.
Судом встановлено, що рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи Центру оцінювання функціонального стану особи №ЦО-6513 від 24.02.2025 року було скасовано встановлену позивачу ІІ групу інвалідності.
Разом з тим, як видно з витягу із вказаного рішення, предметом перевірки визначено рішення медико-соціальної експертної комісії №43 від 15.11.2024 року.
Однак, судом достовірно встановлено, що інвалідність позивачу була встановлена на підставі рішення медико-соціальної експертної комісії від 27.02.2023 року, що підтверджується довідкою до акта огляду МСЕК серії 12ААГ №126766, строк дії якої визначено до 01.03.2026 року.
Таким чином, відповідачем при здійсненні перевірки обґрунтованості рішення фактично було визначено інший предмет перевірки, ніж той, який породжує для позивача відповідні правові наслідки.
Суд зазначає, що відповідно до вимог нормативно-правових актів, зокрема Переліку відомостей, що мають міститися у рішенні Центру оцінювання функціонального стану особи, затвердженого наказом МОЗ України №2067 від 10.12.2024 року, обов'язковим елементом такого рішення є чітке зазначення дати та номера рішення медико-соціальної експертної комісії, яке підлягає перевірці.
Натомість у спірному рішенні відповідача зазначено рішення МСЕК №43 від 15.11.2024 року, яке не є тим рішенням, на підставі якого позивачу було встановлено інвалідність, що свідчить про невідповідність змісту оскаржуваного рішення встановленим законодавством вимогам.
Вказане порушення, на переконання суду, є істотним, оскільки безпосередньо впливає на зміст прийнятого рішення, та його законність, а також свідчить про недотримання відповідачем принципів правової визначеності, належної адміністративної процедури та обґрунтованості рішень суб'єкта владних повноважень.
Суд також зауважує, що відповідачем не надано жодного офіційного документа про наявність технічної описки у спірному рішенні, або ж рішення про її виправлення у встановленому порядку.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи Центру оцінювання функціонального стану особи №ЦО-6513 від 24.02.2025 року є протиправним, оскільки прийняте з порушенням встановленого порядку, без належного визначення предмета перевірки, та таким, що не відповідає вимогам законності й обґрунтованості.
Враховуючи вищенаведене, зазначене рішення необхідно визнати протиправним та скасувати.
Суд, при вирішенні спору не бере до уваги інші обставини, на які посилається позивач в підтвердження позовних вимог, оскільки вони не мають вирішального значення для правильного вирішення цього спору.
Аналізуючи все в сукупності суд дійшов висновку, що позов обґрунтований та доведений належними доказами, тому підлягає задоволенню.
Згідно із частиною 1 статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Відповідно до ст. 139 КАС України, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір, сплачений позивачем при зверненні до суду, у розмірі 968,96 грн.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи Центру оцінювання функціонального стану особи №ЦО-6513 від 24.02.2025, прийняте за результатами перевірки обґрунтованості рішення медико-соціальної експертної комісії про встановлення ОСОБА_1 ІІ групи інвалідності.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати у розмірі 968 (дев'ятсот шістдесят вісім) грн 96 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Державної установи "Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України".
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 )
Відповідач:Державна установа "Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України" (пров. Феодосія Макаревського, 1А,м. Дніпро,Дніпровський р-н, Дніпропетровська обл.,49005 , код ЄДРПОУ - 03191673)
Головуючий суддя В.К. Блонський