Справа № 420/20502/25
07 квітня 2026 року Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бжассо Н.В., розглянувши в порядку письмового провадження звіт представника відповідача про виконання рішення суду
В провадженні Одеського окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа № 420/20502/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії.
30.07.2025 року Одеським окружним адміністративним судом прийнято рішення по справі № 420/20502/25, яким задоволено частково адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо перерахунку з 01.02.2021 року, з 01.02.2022 року, з 01.03.2024 року, з 01.03.2025 року пенсії ОСОБА_1 з обмеженням її виплати максимальним розміром;
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести з 01.02.2021 року, з 01.02.2022 року, з 01.03.2024 року, з 01.03.2025 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 та її виплату, враховуючи всі належні до виплати види підвищення та надбавки до пенсії, індексацію пенсію, без обмеження її максимальним розміром, із врахуванням раніше проведених виплат
В іншій частині позову - відмовлено.
Рішення набрало законної сили 01.09.2025 року.
26.12.2025 року від позивача надійшла заява про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду, в якій останній вказує, що відповідач перерахував та виплачував пенсію позивачу без обмеження максимальним розміром з 01.02.2021 року по 01.10.2025 року, однак, починаючи з листопада 2025 року перерахунок пенсії знову проведено з обмеженням максимальним розміром.
Ухвалою суду від 05.01.2026 року відмовлено у задоволенні заяви позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду.
Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 24.02.2026 по справі № 420/20502/25 апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено частково. Ухвалу Одеського окружного адміністративного суду від 30.07.2025 року скасовано та ухвалено нове рішенням, яким зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області протягом 30 днів з дня отримання копії цієї постанови надати до Одеського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 30 липня 2025 року по справі № 420/20502/25.
20.03.2026 року до суду від представника відповідача надійшов звіт про виконання рішення суду, згідно з яким Головним управлінням на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 30.07.2025 по справі № 420/20502/25, яке набрало законної сили 01.09.2025, ОСОБА_1 17.12.2025 проведено перерахунок пенсії з 01.02.2021, з 01.02.2022, з 01.03.2024, з 01.03.2025. Загальна сума заборгованості пенсії за період з 01.02.2021 по 31.03.2026 склала 657980,95 грн (з 01.02.2021 по 31.12.2025 - 604706,95 грн та з 01.01.2026 по 31.03.2026 - 53274,00 грн). Новий розмір пенсії ОСОБА_1 , встановлений після виконання зазначеного рішення, становить 43708,00 грн. Частина нарахованої доплати пенсії в сумі 16504,82 грн в грудні 2025 та в лютому 2026 (поточна заборгованість) зарахована на рахунок ОСОБА_1 за рахунок виділених асигнувань додатковими відомостями. Виплата перерахованої пенсії та нарахованої доплати до пенсії буде здійснена після виділення відповідних коштів на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 № 821.
Розглянувши звіт про виконання судового рішення, дослідивши матеріали адміністративної справи, суд робить висновок про наявність підстав для його прийняття, з огляду на наступне.
Відповідно до ст. 382-2 КАС України, суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.
Звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення має містити: 1) найменування суду першої інстанції, до якого подається звіт; 2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) (для фізичних осіб) особи, яка подає звіт, її місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України, номери засобів зв'язку та електронної пошти (за наявності), відомості про наявність або відсутність електронного кабінету; 3) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) (для фізичних осіб) інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); 4) номер справи, в межах якої ухвалено відповідне судове рішення; 5) відомості про виконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, строк, порядок та спосіб його виконання; 6) у разі невиконання судового рішення: орієнтовні строки виконання такого рішення та їх обґрунтування; відомості про обставини, які ускладнюють виконання судового рішення суб'єктом владних повноважень, які заходи вжито та вживаються ним для їх усунення; 7) перелік документів та інших матеріалів, що додаються до звіту та підтверджують обставини, зазначені у ньому.
До звіту додаються: 1) довіреність або інший документ, що посвідчує повноваження представника, якщо звіт поданий представником і такі документи раніше не подавалися; 2) докази направлення копій звіту та доданих до нього матеріалів іншим учасникам справи з урахуванням положень статті 44 цього Кодексу.
Відповідно до ч. ч. 1,2 ст. 382-3 КАС України, за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу.
Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.
Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.
Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу.
Суд зазначає, що звіт ГУ ПФУ в Одеській області складений з дотриманням ст. 382-2 КАС України.
Також, звіт містить наведення обґрунтованих обставин, які ускладнюють виконання судового рішення (відсутність фінансування) та заходи, які вжиті відповідачем для виконання судового рішення.
Разом з тим, згідно з ч. 11 ст. 382-3 КАС України, якщо суд прийняв звіт про виконання судового рішення, але суб'єктом владних повноважень відповідне судове рішення виконано не в повному обсязі, суд одночасно встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу.
Разом з тим, суд зазначає, що ухвалою від 06.04.2026 року задоволено частково заяву позивача про зміну способу і порядку виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 30.07.2025 року у справі №420/20502/25. Змінено спосіб і порядок виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 30.07.2025 року у справі №420/20502/25 шляхом стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на користь ОСОБА_2 нарахованої та невиплаченої суми пенсії у розмірі 640494,13 грн.
Закон України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» встановлює гарантії держави щодо виконання судових рішень та виконавчих документів, визначених Законом України "Про виконавче провадження" (далі - рішення суду), та особливості їх виконання.
Так, відповідно до ч.1 ст.3 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень». виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду. Виконання рішення суду про стягнення коштів за час роботи стягувача на посаді помічника-консультанта народного депутата України, у тому числі при звільненні з такої посади, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для виконання рішень суду, що гарантовані державою, відповідальним виконавцем якої він є.
Згідно ч.2 ст.3 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», стягувач за рішенням суду про стягнення коштів з державного органу звертається до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, у строки, встановлені Законом України "Про виконавче провадження", із заявою про виконання рішення суду.
З урахуванням викладеного, оскільки ухвалою від 06.04.2026 року змінено спосіб і порядок виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 30.07.2025 по справі № 420/20502/25 із зобов'язання відповідача вчинити дії щодо виплати пенсії за минулий період на стягнення нарахованих сум пенсії, то виконання зазначеного рішення суду повинно здійснюватися центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів.
Таким чином, суд робить висновок про наявність підстав для прийняття звіту отримання ГУ ПФУ в Одеській області про виконання рішення суду від 30.07.2025 по справі № 420/20502/25.
Керуючись ст. ст. 241-243, 248, 382 КАС України, суд
Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 30.07.2025 по справі № 420/20502/25.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження:
на ухвалу суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Ухвала суду може бути оскаржена до П'ятого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст ухвали виготовлений та підписаний судом 06.04.2026 року.
Суддя Н.В. Бжассо