Ухвала від 06.04.2026 по справі 200/6970/24

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

06 квітня 2026 року м. ДніпроСправа № 200/6970/24

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Басова Н.М., розглянувши в порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення по справі № 200/6970/24 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Донецького окружного адміністративного суду, Державної судової адміністрації України про визнання дій та бездіяльності протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Луганського окружного адміністративного суду надійшла заява ОСОБА_1 , в якій просить суд зобов'язати Донецький окружний адміністративний суд та Державну судову адміністрацію України, кожного з відповідачів окремо, подати звіт про виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 15 січня 2025 року по справі №200/6970/24.

Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 27 березня 2026 року призначено до розгляду в порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення по справі №200/6970/24 та зобов'язано Донецький окружний адміністративний суд в строк до 02 квітня 2026 року надати письмові пояснення та докази щодо повного виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 15 січня 2025 року у справі № 200/6970/24, а також зобов'язано Державну судову адміністрацію України в строк до 02 квітня 2026 року надати письмові пояснення та докази щодо повного виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 15 січня 2025 року у справі № 200/6970/24.

На виконання вищевказаної ухвали суду Донецький окружний адміністративний суд через підсистему «Електронний суд» надіслав додаткові пояснення разом з відповідними доказами.

При цьому, Державною судовою адміністрацією України письмові пояснення та докази щодо повного виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 15 січня 2025 року у справі № 200/6970/24 до суду не надано.

Згідно з частиною першою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частини четвертої статті 9 КАС України суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.

Статтею 72 КАС України передбачено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Приписами частин третьої, шостої статті 80 КАС України унормовано, що про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу.

Будь-яка особа, у якої знаходиться доказ, повинна видати його на вимогу суду.

Частиною третьою статті 77 КАС України передбачено, що докази суду надають учасники справи. Суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.

Суд зазначає, що наявних матеріалів недостатньо для з'ясування всіх обставин у справі, суд вважає за необхідне з власної ініціативи повторно витребувати докази від Державної судової адміністрації України.

Суд зауважує, що підготовка та надсилання витребуваних доказів може зайняти певний час при цьому заява про встановлення судового контролю розглядається протягом десяти днів з дня її надходження.

Зупинення провадження в адміністративній справі - це тимчасове припинення вчинення у справі будь-яких процесуальних дій у зв'язку з обставинами, що перешкоджають розгляду справи, до моменту, коли ці обставини перестануть існувати або будуть вчинені необхідні дії. Зупинення провадження можливе за наявності обставин, що перешкоджають або унеможливлюють вирішення спору з дотриманням встановлених принципів адміністративного судочинства.

Статтею 236 КАС України визначено, що суд зупиняє провадження у справі в разі направлення судового доручення щодо збирання доказів - до надходження ухвали суду, який виконував доручення, про виконання доручення або неможливість виконання доручення. Положення цієї норми передбачає обов'язок суду зупинити провадження у разі об'єктивної неможливості розгляду справи до отримання необхідних суду доказів. При цьому зазначена норма також передбачає умову - коли зібрані докази дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду.

Відповідно до частини шостої статті 7 КАС України у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права).

Аналогія закону - це засіб заповнення прогалин у законодавстві, який полягає в застосуванні до спірних правовідносин норми закону, яка регламентує подібні відносини.

З огляду на викладені обставини, враховуючи необхідність витребування доказів, які суд збирає для повного, всебічного та об'єктивного розгляду заяви позивача про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення по справі № 200/6970/24, з метою отримання від Державної судової адміністрації України доказів щодо повного виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 15 січня 2025 року у справі №200/6970/24, суд дійшов висновку про можливість зупинення провадження з розгляду вказаної заяви.

Крім того, суд вважає за необхідне попередити Державну судову адміністрацію України про те, що пунктом 3 частини першої статті 149 КАС України визначено, що суд може постановити ухвалу про стягнення в дохід Державного бюджету України з відповідної особи штрафу у сумі від 0,3 до трьох розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб у випадку неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, або неподання таких доказів без поважних причин суб'єктом владних повноважень.

Також суд роз'яснює, що відповідно до частин сьомої, восьмої статті 80 КАС України особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов'язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п'яти днів з дня вручення ухвали.

Керуючись статтями 49, 50, 181, 236, 241-246, 255, 294-295 КАС України, суд,

УХВАЛИВ:

Витребувати від Державної судової адміністрації України:

- докази щодо повного виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 15 січня 2025 року у справі № 200/6970/24.

Документи, що подаються у копіях повинні бути засвідчені належним чином згідно вимог діючого законодавства.

Витребувані докази подати до суду протягом 7 (семи) днів з моменту отримання цієї ухвали за допомогою підсистеми (модулю) «Електронний суд» Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, з використанням власного електронного підпису або засобами поштового зв'язку вищевказані докази.

Зупинити провадження з розгляду заяви ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення по справі №200/6970/24 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Донецького окружного адміністративного суду, Державної судової адміністрації України про визнання дій та бездіяльності протиправними, зобов'язання вчинити певні дії, до надходження витребуваних доказів.

Копію ухвали направити учасникам справи.

Попередити Державну судову адміністрацію України про наслідки неподання витребуваних судом доказів без поважних причин або без повідомлення причин, визначених частинами восьмою та дев'ятою статті 80 Кодексу адміністративного судочинства України.

Ухвала набирає законної сили з моменту підписання суддею та в частині витребування доказів оскарженню в апеляційному порядку окремо від судового рішення за наслідками розгляду заяви не підлягає. Заперечення на ухвалу, що не підлягає оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на судове рішення.

Ухвала суду в частині зупинення провадження з розгляду заяви набирає законної сили з моменту підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду.

Суддя Н.М. Басова