Ухвала від 07.04.2026 по справі 280/1749/26

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
З ПИТАНЬ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ПОЗОВУ

07 квітня 2026 рокуСправа № 280/1749/26 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Махунові В.В., розглянувши у місті Запоріжжі за правилами спрощеного провадження матеріали адміністративної справи

за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 )

до 1.Військової частини НОМЕР_2 ( АДРЕСА_2 ; код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ); 2.Військової частини НОМЕР_4 ( АДРЕСА_3 ; код ЄДРПОУ НОМЕР_5 )

про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (надалі - позивач) до Військової частини НОМЕР_2 (надалі - відповідач-1), Військової частини НОМЕР_4 (надалі - відповідач-2), в якому позивач, з урахуванням уточнення позовних вимог, просить суд: 1) визнати протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_2 щодо неприйняття рішення про звільнення ОСОБА_1 з військової служби на підставі пп.ж п.3 ч.5 ст.26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», у зв'язку з закінченням строку служби (якщо військовослужбовці не висловили бажання продовжувати військову службу) у разі закінчення строку контракту, укладеного під час дії воєнного стану; 2) зобов'язати Військову частину НОМЕР_4 прийняти рішення про звільнення з військової служби ОСОБА_1 на підставі пп.ж п.3 ч.5 ст.26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», у зв'язку з закінченням строку служби (якщо військовослужбовці не висловили бажання продовжувати військову службу) у разі закінчення строку контракту, укладеного під час дії воєнного стану.

Позивачем до суду подано заяву про забезпечення позову, в якій позивач просить суд: вжити заходи забезпечення позову, шляхом заборони Військовим частинам НОМЕР_2 та НОМЕР_4 до набрання законної сили рішенням суду у справі №280/1749/26 вчиняти дії щодо переміщення (переведення) ОСОБА_1 між військовими частинами, а також вчиняти інші кадрові дії, пов'язані зі зміною місця проходження військової служби.

Заява вмотивована позивачем наступним: "... Після відкриття провадження у справі Відповідачем 1 вчинено дії щодо переведення Позивача до іншої військової частини, що підтверджується: приписом від 27.03.2026 року; витягом з наказу командира військової частини НОМЕР_2 № 88 від 27.03.2026 року. Зазначеними документами підтверджується, що Позивача виключено зі списків особового складу військової частини НОМЕР_2 та направлено для подальшого проходження служби до військової частини НОМЕР_4 . Таким чином, Відповідач 1, усвідомлюючи наявність спору щодо звільнення Позивача з військової служби, фактично не вирішив питання по суті заявлених вимог та здійснив переведення Позивача до іншої військової частини. Фактичне переведення Позивача до іншої військової частини вже відбулося, що підтверджує не лише наявність ризику, а реальне вчинення дій, які ускладнюють виконання можливого рішення суду. Такі дії створюють реальний ризик подальшого переміщення Позивача між військовими частинами та ускладнюють виконання можливого рішення суду. У разі задоволення позову виникне ситуація, за якої виконання рішення суду стане істотно ускладненим або неможливим, оскільки Позивач буде перебувати у підпорядкуванні іншої військової частини, яка не є стороною спору на момент подання позову. Таким чином, існує очевидний ризик порушення ефективного судового захисту та поновлення порушеного права Позивача. … Заявлений захід забезпечення позову є співмірним, не вирішує спір по суті та не втручається у виконання наказів командира щодо залучення Позивача до виконання службових або бойових завдань, а спрямований виключно на збереження існуючого становища до вирішення спору по суті. Заявлені заходи забезпечення позову є тимчасовими, співмірними та спрямовані виключно на забезпечення ефективного виконання можливого рішення суду. ...".

Відповідно до ч.1-ч.2 ст.150 КАС України суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову. Забезпечення позову допускається як до пред'явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо: 1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або 2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.

Згідно з ч.4 ст.150 КАС України подання позову, а також відкриття провадження в адміністративній справі не зупиняють дію оскаржуваного рішення суб'єкта владних повноважень, якщо суд не застосував відповідні заходи забезпечення позову.

Як зазначено у ч.1 ст.151 КАС України, позов може бути забезпечено: 1) зупиненням дії індивідуального акта або нормативно-правового акта; 2) забороною відповідачу вчиняти певні дії; 4) забороною іншим особам вчиняти дії, що стосуються предмета спору; 5) зупиненням стягнення на підставі виконавчого документа або іншого документа, за яким стягнення здійснюється у безспірному порядку.

Відповідно до п.10 ч.3 ст.151 КАС України не допускається забезпечення позову шляхом: зупинення наказу або розпорядження командира (начальника), відданого військовослужбовцю в умовах воєнного стану чи в бойовій обстановці.

Як зазначено у ч.1 ст.154 КАС України, заява про забезпечення позову розглядається судом, у провадженні якого перебуває справа або до якого має бути поданий позов, не пізніше двох днів з дня її надходження, без повідомлення учасників справи.

Про забезпечення позову або про відмову у забезпеченні позову суд постановляє ухвалу (ч.5 ст.154 КАС України).

Суд зазначає, що забезпечення адміністративного позову - це вжиття судом, у провадженні якого знаходиться справа, до вирішення адміністративної справи визначених законом заходів щодо створення можливості реального виконання у майбутньому рішення суду, якщо його буде прийнято на користь позивача.

Тобто інститут забезпечення адміністративного позову є однією з гарантій захисту прав, свобод та законних інтересів юридичних та фізичних осіб - позивачів в адміністративному процесі, механізмом, який покликаний забезпечити реальне та неухильне виконання судового рішення, прийнятого в адміністративній справі.

Розглядаючи заяву про забезпечення позову, суд (суддя) має з урахуванням доказів, наданих позивачем на підтвердження своїх вимог, пересвідчитися, зокрема, в тому, що між сторонами дійсно виник спір та існує реальна загроза невиконання чи утруднення виконання можливого рішення суду про задоволення позову; з'ясувати обсяг позовних вимог, дані про особу відповідача, а також відповідність виду забезпечення позову, який просить застосувати особа, котра звернулас.

Указом Президента України від 24.02.2022 за №64/2022 “Про введення воєнного стану» у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації в Україні введений воєнний стан.

Вжиття заходів забезпечення позову обраним позивачем способом направлене на збереження існуючого становища, а також фактично не спричинить шкоди законним правам та інтересам сторін.

З огляду на те, що подання позову та відкриття провадження в адміністративній справі не зупиняють проходження позивачем військової служби з можливим переміщенням позивача для проходження військової служби до іншого місця служби або до іншої військової частини, якщо суд не застосував відповідні заходи забезпечення позову, то суд вбачає за необхідне задовольнити заяву ОСОБА_1 про забезпечення позову з метою забезпечення збалансованості інтересів сторін та враховуючи наявність зв'язку між заходом забезпечення позову і предметом позовних вимог.

За таких обставин, суд дійшов висновку про обґрунтованість заяви про забезпечення позову.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.150-154, 241-243, 248 КАС України, суд,

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1 про забезпечення позову - задовольнити.

Заборонити Військовій частині НОМЕР_2 та Військовій частині НОМЕР_4 вчиняти дії щодо переміщення (переведення) ОСОБА_1 між військовими частинами, а також вчиняти інші кадрові дії, пов'язані зі зміною місця проходження військової служби, до набрання законної сили судовим рішенням в даній справі.

Стягувач за даною ухвалою: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 ).

Боржник-1 за даною ухвалою: Військова частина НОМЕР_2 ( АДРЕСА_2 ; код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ).

Боржник-2 за даною ухвалою: Військова частина НОМЕР_4 ( АДРЕСА_3 ; код ЄДРПОУ НОМЕР_5 )

Дана ухвала набирає чинності з 07.04.2026 та підлягає негайному виконанню. Строк пред'явлення даної ухвали до виконання - 08.04.2029.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Суддя О.О. Прасов