Справа№751/116/26
Провадження №3/751/347/26
02 квітня 2026 року місто Чернігів
Яременко І.В.
з участю представника митниці - Назарчук Т.В.,
розглянувши справу про порушення митних правил відносно громадянки Руспубліки Білорусь ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 та проживаючої за адресою: АДРЕСА_2 , за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 6 ст. 481 Митного Кодексу України,
22.07.2025 на адресу управління боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил Чернігівської митниці надійшла доповідна записка № 17.1/17./2764 завідувача сектором контролю за переміщенням товарів Чернігівської митниці з приводу надання інформації стосовно транспортного засобу «Opel Astra», державний номерний знак НОМЕР_1 , країна реєстрації у Республіці Білорусь (BY), кузов № НОМЕР_2 , ввезеного на митну територію України в зоні діяльності Чернігівської митниці 31.07.2021 з метою «особисте користування» в режимі «тимчасове ввезення до 1 року», а саме в строк до 31.07.2022 та, який до даного часу продовжує перебувати на митній території України «під митним контролем» та з порушенням строку тимчасового ввезення.
Ввезення 31.07.2021 о 21 год 19 хв автомобіля марки «Opel Astra», державний номерний знак НОМЕР_1 (країна реєстрації - BY), номер кузова НОМЕР_2 на митну територію України через пункт пропуску «Сеньківка - Нові Юрковичі, Веселівка» Чернігівської митниці, здійснювала громадянка Республіки Білорусь ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт НОМЕР_3 .
Відповідно до доповідної записки № 17.1/17./2764 від 22.07.2025, за результатами проведеного аналізу баз даних митних органів України, 10.07.2025 Чернігівською митницею направлено лист № 7.11-2/17.1/10/2704 на адресу громадянки ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), а саме: АДРЕСА_3 , (e-mail: ІНФОРМАЦІЯ_2 ), щодо з'ясування стану та місцезнаходження автомобіля «Opel Astra», державний номерний знак НОМЕР_1 , номер кузова НОМЕР_2 .
Згідно рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення, лист Чернігівської митниці № 7.11-2/17.1/10/2704 отримано 15.07.2025 гр. ОСОБА_1 особисто.
Проведеними Чернігівською митницею перевірочними заходами встановлено, що згідно з інформацією, наявною в Автоматизованій системі митного оформлення (АСМО) «Інспектор» модулі «Заяви підприємств та осіб», 01.07.2022 гр. ОСОБА_1 звернулась до Вінницької митниці з заявою щодо неможливості вивезення за межі митної території України автомобіля «Opel Astra», державний номерний знак НОМЕР_1 , кузов № НОМЕР_2 , у встановлений Митним кодексом України строк у зв'язку з військовим станом.
Однак, оскільки до даної заяви не були додані копії документів, що слугували підставою для пропуску даного транспортного засобу на митну територію України (паспортний документ громадянки, тощо), а так само документів, що підтверджують наявність обставин непереборної сили і особистих обставин громадян), Чернігівською митницею за відсутності правових підстав для задоволення заяви, гр. ОСОБА_5 було відмовлено у продовженні терміну тимчасового ввезення автомобіля «Opel Astra», державний номерний знак НОМЕР_1 , кузов № НОМЕР_2 , про що 22.07.2022 гр. ОСОБА_5 поінформовано листом Чернігівської митниці № 7.11-2/7.11-17.1/10/3469, в якому, зокрема, було акцентовано на необхідність безумовного завершення гр.. ОСОБА_1 митного режиму тимчасового ввезення даного автомобіля.
13.10.2025 з метою проведення повної, всебічної перевірки на адресу гр.. ОСОБА_5 , а саме: АДРЕСА_2 , та на e-mail ІНФОРМАЦІЯ_2 було направлено лист № 7.11-3/20-01/10/3894 та повторно лист від 08.12.2025 № 7.11-3/20-01/10/4534 з проханням надати інформацію щодо місця знаходження, технічного стану автомобіля «Opel Astra», державний номерний знак НОМЕР_1 , кузов № НОМЕР_2 , та повідомити, з яких причин не виконано зобов'язання тимчасового ввезення на митну територію України даного транспортного засобу. Відповіді на вищезазначені листи від гр. ОСОБА_6 . Чернігівською митницею не отримано.
Відповідно до наявної інформації в АСМО «Інспектор» станом на 25.12.2025 транспортний засіб марки «Opel Astra», державний номерний знак НОМЕР_1 , кузов № НОМЕР_2 , за межі митної території України не вивезений, у митні режими відмови на користь держави, знищення або руйнування, імпорту (випуск для вільного обігу) не поміщений та продовжує перебувати на території України з перевищенням строку тимчасового ввезення.
Оскільки гр. Республіки Білорусь ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) перевищено встановлений строк тимчасового ввезення на митну територію України транспортного засобу парки «Opel Astra», державний номерний знак НОМЕР_1 , кузов № НОМЕР_2 , більше ніж на тридцять діб, в її діях вбачаються ознаки порушення митних правил, передбаченого частиною 6 статті 481 Митного кодексу України.
У судовому засіданні представник Чернігівської митниці подання підтримала, просила притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 6 ст. 481 МК України та накласти на неї стягнення у межах санкції даної статті у виді конфіскації.
Особа, відносно якої складено протокол, ОСОБА_1 , у судове засідання не з'явилась, про день та час розгляду справи повідомлялась у встановленому порядку, клопотань про відкладення розгляду справи до суду не надходило. Суд відкладав розгляд справи, судові повістки направлялись на відому адресу, яка зазначена в матеріалах справи, щоб забезпечити право на захист та не порушувати її інших прав, передбачених ст. 268 КУпАП та ст.498 МК України.
Вислухавши представника Чернігівської митниці, дослідивши сукупність наданих доказів у справі, суд доходить висновку, що подання обґрунтоване і підлягає задоволенню, оскільки в діях ОСОБА_1 наявний склад правопорушення, передбаченого ч. 6 ст. 481 МК України, виходячи з наступного.
Згідно ст.103 МК України тимчасове ввезення - це митний режим, відповідно до якого іноземні товари, транспортні засоби комерційного призначення ввозяться для конкретних цілей на митну територію України з умовним повним або частковим звільненням від оподаткування митними платежами та без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності і підлягають реекспорту до завершення встановленого строку без будь-яких змін, за винятком звичайного зносу в результаті їх використання.
Відповідно ч.1 ст.380 МК України тимчасове ввезення громадянами-нерезидентами на митну територію України транспортних засобів особистого користування дозволяється на строк до одного року. Цей строк може бути продовжено органами доходів і зборів з урахуванням дії обставин непереборної сили та особистих обставин громадян, які ввезли такі транспортні засоби, за умови документального підтвердження цих обставин, але не більш як на 60 днів. Обов'язковою умовою допуску зазначених транспортних засобів до тимчасового ввезення на митну територію України є реєстрація цих транспортних засобів в уповноважених органах іноземних держав, що підтверджується відповідним документом.
Відповідно до ч. 6 ст. 380 Митного кодексу України тимчасово ввезені транспортні засоби особистого користування повинні бути вивезені за межі митної території України з дотриманням строків, установлених відповідно до вимог цього Кодексу, або поміщені у митні режими відмови на користь держави, знищення або руйнування чи можуть бути оформлені для вільного обігу на митній території України за умови сплати митних платежів, які відповідно до закону підлягають сплаті при імпорті таких транспортних засобів.
Аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що встановлення строку тимчасового ввезення транспортного засобу митним органом у законодавчому порядку визначено не тільки для контролю за перебуванням таких товарів, транспортних засобів, а й має доводитись будь-яким доступним способом перевізнику, який після визначення такого строку і у випадку його порушення може нести відповідальність за ст.481 МК України.
Строк зворотного вивезення транспортного засобу за обставинами цієї справи збіг 31.07.2022. З 01.08.2022 почалась бездіяльність ОСОБА_1 щодо виконання обов'язку вивезення транспортного засобу за межі митної території України, яка тим самим утворює триваюче правопорушення.
Документів, підтверджуючих аварії, дії обставин непереборної сили або протиправні дії третіх осіб ОСОБА_1 суду не надала.
Моментом закінчення триваючого правопорушення є його припинення винною особою або виявлення компетентним органом.
Частина 6 ст. 481 МК України передбачає відповідальність за перевищення строку тимчасового ввезення транспортних засобів особистого користування та транспортних засобів комерційного призначення на митну територію України більше ніж на тридцять діб, а так само втрата цих транспортних засобів, у тому числі їх розкомплектування, що тягнуть за собою накладення штрафу від восьми до дванадцяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або конфіскацію таких транспортних засобів.
ОСОБА_1 до часу складення протоколу 25.12.2025 своє зобов'язання не виконала і продовжує протиправну бездіяльність.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що в діях ОСОБА_1 наявний склад правопорушення, передбаченого ч. 6 ст. 481 МК України.
При визначенні виду стягнення суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, ступінь його вини та майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Обставин, що пом'якшують та обтяжують відповідальність правопорушника згідно зі ст. ст. 34, 35 КУпАП суд не вбачає.
Крім того, при вирішенні питання про накладення адміністративного стягнення суд не вбачає підстав для застосування ст. 22 КУпАП.
Вирішуючи питання щодо виду стягнення, яке необхідно застосувати до правопорушника, суд враховує наступне.
Санкція ч.6 ст. 481 МК України передбачає альтернативне стягнення за порушення митних правил: накладення штрафу в розмірі від восьми до дванадцяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або конфіскацію таких транспортних засобів.
Безпосередній предмет порушення митних правил - транспортний засіб марки «Opel Astra», державний номерний знак НОМЕР_1 , кузов № НОМЕР_2 , країна реєстрації у Республіці Білорусь (BY) не вилучався.
Згідно листа управління контролю та адміністрування митних платежів Чернігівської митниці «Про надання інформації щодо вартості автомобіля» від 09.12.2025 № 15/15-01/4561 вартість подібного транспортного засобу «Opel Astra», 2013 року випуску, становить 2 550 євро, що згідно курсу Національного Банку України станом на 25.12.2025 складає 126 691,14 грн.
Тобто, вартість транспортного засобу є меншою, аніж сума штрафу, що передбачена санкцією відповідної статті Митного кодексу України, що передбачає відповідальність за вчинене адміністративне правопорушення.
За наведених умов, саме конфіскація транспортного засобу є стягненням, пропорційним вчиненому порушенню та іншим істотним обставинам даної справи.
Згідно з ч. 3 ст. 465 Митного кодексу України конфіскація товарів, транспортних засобів, зазначених у пункті 3 статті 461 цього Кодексу, застосовується незалежно від того, чи є ці товари, транспортні засоби власністю особи, яка вчинила правопорушення.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП та Закону України «Про судовий збір» із ОСОБА_1 слід стягнути на користь держави судовий збір у розмірі 665,60 грн.
Керуючись ст.ст. 33, 40-1, 265, 283-285, 287, 289 КУпАП, ст.ст. 103, 380, 481, 527-529 МК України, Законом України «Про судовий збір», суд
ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.6 ст. 481 МК України та накласти на неї адміністративне стягнення у виді конфіскації автомобіля марки «Opel Astra», державний номерний знак НОМЕР_1 , кузов № НОМЕР_2 , країна реєстрації у Республіці Білорусь (BY).
Стягнути з ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь держави (отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, код ЄДРПОУ 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету: 22030106) судовий збір в розмірі 665 грн 60 коп.
Постанова суду може бути оскаржена до Чернігівського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя: І. В. Яременко