Ухвала від 03.04.2026 по справі 752/1863/26

Справа № 752/1863/26

Провадження №: 1-кс/752/2747/26

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03.04.2026 м. Київ

Слідчий суддя Голосіївського районного суду міста Києва ОСОБА_1 ,

за участю секретаря ОСОБА_2 ,

розглянувши у судовому засіданні клопотання старшого слідчого в ОВС відділу розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності слідчого управління ГУ НП у м. Києві підполковника поліції ОСОБА_3 , погоджене прокурором Київської міської прокуратури ОСОБА_4 , про тимчасовий доступ до речей і документів, у кримінальному провадженні №42025100000000290, відомості про яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань 10.12.2025, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364, ч. 3 ст. 209 КК України,-

ВСТАНОВИВ:

27.03.2026 до суду надійшло вказане клопотання про тимчасовий доступ до документів, в якому слідча просить надати дозвіл слідчим відділу розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності слідчого управління ГУ Національної поліції у м. Києві: ОСОБА_3 ; ОСОБА_5 ; ОСОБА_6 ; ОСОБА_7 ; ОСОБА_8 , ОСОБА_9 ; ОСОБА_10 ; ОСОБА_11 ; ОСОБА_12 ; ОСОБА_13 ; ОСОБА_14 ; ОСОБА_15 ; ОСОБА_16 ; ОСОБА_17 ; ОСОБА_18 ; ОСОБА_19 ; ОСОБА_20 ; ОСОБА_21 ; ОСОБА_22 , які входять в групу слідчих у даному кримінальному провадженні, ОСОБА_20 на тимчасовий доступ та вилучення копій документів та інформації щодо ведення фінансово-господарської діяльності наступних юридичних осіб: ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_5 ) за період часу з дати реєстрації по дату винесення ухвали зокрема:

- завірених належним чином копій матеріалів облікової справи, в т.ч. свідоцтва про державну реєстрацію ТОВ, довідки про взяття на облік платників податків, свідоцтва про реєстрацію платника податку на додану вартість, статуту, протоколів установчих зборів, протоколів загальних зборів, установчих договорів, посадових інструкцій, переміщення по посадах, функціональних обов'язків, наказів про надання відпустки та виклик з неї, заяв про прийняття на роботу, наказів про призначення та звільнення службових осіб тощо, а також інших документів, наданих вказаними ТОВ, щодо їх реєстрації платниками податків, з моменту взяття на облік або реєстрації в органах ІНФОРМАЦІЯ_6 по по дату винесення ухвали:

?документи, що містять П.І.Б. керівників, головних бухгалтерів, засновників, учасників, їх ідентифікаційні коди з початку реєстрації вказаного товариства по даний час;

?документи відносно рахунків з переліком банківських і фінансових установ із зазначенням назви банку, МФО, номер рахунку та дату відкриття (закриття) рахунку) за період часу з дати реєстрації по даний час;

?документи щодо заборгованості по сплаті податків з дати реєстрації по теперішній час;

?документи щодо кількості працівників та інформації з центральної бази даних Державного реєстру фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів щодо сум виплачених доходів і утриманих з них податків особам, відносно яких звітувало вказане товариство у період з дати реєстрації по даний час (вказавши ідентифікаційний код кожного працівника), в розрізі по місячно;

?податкових декларацій з податку на додану вартість та з податку на прибуток, а також договору про визнання електронних документів;

?податкових звітів, поданих за період часу з дати реєстрації товариств по даний час;

?реєстрів податкових накладних, з розшифровкою товарів та послуг, в розрізі покупців та постачальників, за період часу з дати реєстрації товариства по даний час;

?відомостей ІР-адрес та електронних поштових скриньок, які суб'єкти господарювання виколисували для подачі податкової звітності та реєстрації податкових накладних;

?відомості щодо проведення та копії матеріалів (акти та додатки до них) камеральних, документальних (планових, позапланових; виїзних, невиїзних) та фактичних податкових перевірок з винесеними за результатом їх складання податковими повідомленнями-рішеннями, додатками, а також поясненнями, запереченнями суб'єктів господарювання;

?листи податкової інформації, узагальнену податкову інформацію;

?протоколи комісій, з усіма підтверджуючими документами на підставі яких було прийнято рішення про блокування, розблокування та поновлення реєстрації податкових накладних;

?документи щодо нарахування та повернення сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість в період часу з дати реєстрації товариств по даний час;

?за наявності, позови до адміністративних судів;

?документи про факти відкриття відносно вказаних товариств кримінальних проваджень, у т.ч. за ст.ст. 205, 358, 364, 366, 190, 191, 209, 212 КК України;

?відомостей та підтверджуючих документів, щодо вилучення їх документів в органах ІНФОРМАЦІЯ_7 , із зазначенням органу та номеру кримінального провадження, які знаходяться у володінні у володінні ІНФОРМАЦІЯ_6 (код ЄДРПОУ НОМЕР_6 ), ІНФОРМАЦІЯ_8 (код ЄДРПОУ НОМЕР_7 ) та інших структурних підрозділах ІНФОРМАЦІЯ_6 .

Клопотання обґрунтовується тим, у слідчому управлінні Головного управління Національної поліції у м. Києві проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42025100000000290 від 10.12.2025 за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 364, ч. 3 ст. 209 Кримінального кодексу України.

Проведення досудового розслідування в кримінальному провадженні доручено слідчій групі у складі слідчих підрозділів слідчого управління Головного управління Національної поліції у місті Києві, які територіально розташовані в адміністративних будівлях по вул. Володимирська, 15 у м. Києві та вул. Антоновича, 114 у м. Києві та територіально знаходяться в адміністративних межах Шевченківського та відповідно Голосіївського районів м. Києва.

Процесуальне керівництво досудовим розслідуванням у вказаному кримінальному провадженні здійснюється прокурорами Київської міської прокуратури.

Досудовим розслідування встановлено, що службові особи ІНФОРМАЦІЯ_9 у період 2025 року використовуючи службове становище всупереч інтересам держави та громадськості неправомірно сприяли ряду суб'єктів господарювання, що здійснюють зовнішньоекономічну діяльність, зокрема ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_5 ) та іншим, що спричинило тяжкі наслідки.

Окрім того встановлено, що невстановлена група осіб у період 2025 року використовуючи реквізити ряду суб'єктів господарювання, що здійснюють зовнішньоекономічну діяльність, зокрема ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_5 ) та інших, вчинили дії спрямовані на легалізацію (відмивання) майна, одержаного злочинним шляхом у особливо великих розмірах.

У ході виконання доручення в рамках кримінального провадження співробітниками Служби безпеки України встановлено, що вищевказані підприємства здійснюють свою діяльність з документального оформлення операцій з продажу товарів суб'єктам господарювання, які мають ознаки «транзитності»/«ризиковості» зокрема: ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_10 » (ЄДРПОУ НОМЕР_8 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_11 » (ЄДРПОУ НОМЕР_9 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_12 » (ЄДРПОУ НОМЕР_10 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_13 » (ЄДРПОУ НОМЕР_11 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_14 » (ЄДРПОУ НОМЕР_12 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_15 » (ЄДРПОУ НОМЕР_13 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_16 » (ЄДРПОУ НОМЕР_14 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_17 » (ЄДРПОУ НОМЕР_15 ) та інші , які в подальшому здійснюють розповсюдження схемного податкового кредиту з метою мінімізації податкового навантаження та генерації податкового кредиту на продаж для підприємств реального сектору економіки в тому числі для ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_18 » (ЄДРПОУ НОМЕР_16 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_19 » (ЄДРПОУ НОМЕР_17 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_20 » (ЄДРПОУ НОМЕР_18 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_21 » (ЄДРПОУ НОМЕР_19 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_22 » ( ЄДРПОУ НОМЕР_20 ) та інших, що в свою чергу призводить до зменшення платежів з обов'язкових податків та зборів до Державного бюджету України в великих розмірах.

Також встановлено, що ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » можуть здійснювати реалізацію товарів поза податковим обліком суб?єктам господарювання, які не декларують вказані операції у звітності, в тому числі здійснюється продаж товарів за готівкові кошти кінцевим споживачам (населенню) та в подальшому проводять операції з конвертації та виведення валютних/готівкових коштів за межі території України під виглядом оплати імпортованого товару без сплати відповідних податків.

Так, вказані суб?єкти господарювання, є імпортерами товарів (овочі, фрукти, кухонні/побутові вироби, автошини) та здійснюють оптову/роздрібну реалізацію вказаного товару на території України підприємствам реального сектору економіки та населенню за готівку в період серпень 2023 - січень 2026 року, зокрема:

-ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » з червня 2025 по листопад 2025 імпортовано фруктів (1 712,53 т ) на суму 76,92 млн грн та реалізовано товару (1 079,7 т ) на загальну суму 66,27 млн грн. Залишок товару який швидко псується становить 632,83 т собівартість якого становить 31,42 млн грн. Вбачається реалізація вказаного товару за готівкові кошти поза податковим обліком.

-ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » з липня 2025 по листопад 2025 імпортовано фруктів собівартість якого становить 6,36 млн грн. Вбачається реалізація вказаного товару за готівкові кошти поза податковим обліком.

-ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » з грудня 2024 по листопад 2025 імпортовано фруктів та овочів (6 415,83 т) на суму 358,78 млн грн та реалізовано товару (5 718,5 m) на загальну суму 404,36 млн грн. Залишок товару який швидко псується становить 642,18 т собівартість якого становить 33,61 млн грн. Вбачається реалізація вказаного товару за готівкові кошти поза податковим обліком.

-ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » з серпня 2023 по листопад 2025 імпортовано кухонні/побутові вироби на суму 41,63 млн грн та реалізовано товару на загальну суму 67,43 млн грн, основним покупцем є ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_21 » (ЄДРПОУ НОМЕР_19 ) - мережа магазинів « ІНФОРМАЦІЯ_23 ». В ході аналізу фінансово- господарської діяльності ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » встановлено значну різницю між митною вартістю товарів та ціни таких товарів на веб-порталі мережі магазинів « ІНФОРМАЦІЯ_23 ». Зазначене може вказувати ввезення в Україну імпортних товарів з пред?явленням документів, що містять завідомо неправдиві відомості (зокрема зовнішньоекономічних договорів, інкойсів та договорів комісії), а також подальшу реалізацію імпортованих товарів за заниженою вартістю ( за готівку, без відображення операцій реалізації товарів службовими особами підприємств у податковому та бухгалтерському обліку).

-ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » з січня 2023 по листопад 2025 імпортовано автошини на суму 836,76 млн грн та реалізовано товару на загальну суму4 048,11 млн грн. Під час аналізу ціни імпорту та реалізації товарів встановлено значну націнку ( за кодом УКТЗЕД 4011100090 імпорт 1 828 грн / шт , ціна реалізації - 3 487 грн / шт ; за кодом УКТЗЕД 4011201000 імпорт 2 603 грн / шт ,ціна реалізації - 4 244 грн/шт). реалізації - 4 244 грн/шт).

Крім того , ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » здійснює накопичення товарів на складі, залишок шин за кодом УКТЗЕД 4011201000 складає 80 557 шт собівартість яких становить 341,91 млн грн, що вказує на облік великих залишків товарів, який може розглядатися як потенційний ризик ухилення від сплати податків, оскільки такі залишки можуть бути використані для маніпулювання податковими зобов'язаннями та здійснення реалізації товару поза податковим обліком за готівкові кошти.

Також встановлено, що у ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » відсутні задекларовані об'єкти оподаткування, у ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » задекларовано виключно офісне приміщення в об'єктах оподаткування, у ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » задекларовано виключно автомобіль у об'єктах оподаткування. Відсутність декларування використання складських приміщень ставить під сумнів реальність здійснення фінансово-господарської діяльності у задекларованих об'ємах. Встановлено, що ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » не мають у власності нерухомого майна, що могло б забезпечити діяльність із зберігання товарів, що імпортуються.

Відповідно до виписаних та зареєстрований податкових накладних ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » у період 2023-2025 років відображають формування витрат за рахунок придбання товарів та послуг, зокрема у суб'єктів, щодо яких підрозділами ІНФОРМАЦІЯ_6 приймалось рішення про відповідність останніх Критеріям ризиковості платників податку та внесення до переліку ризикових суб'єктів господарювання.

Вказане може свідчити про те, що ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » не володіють достатніми людськими та виробничими потужностями, що необхідні для самостійного виконання задекларованих об'ємів робіт, а залучають у тому числі підприємства транзитно-конвертаційної спрямованості для використання механізму із формування витрат, перерахування та подальшого зняття коштів отриманих злочинним шляхом, через відриті банківські рахунки підконтрольних суб'єктів господарювання, з метою їх легалізації та приховання фактичного походження

На даний час в ходу досудового розслідування виникла необхідність у тимчасовому доступі до речей та документів, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_6 (код ЄДРПОУ НОМЕР_6 ), ІНФОРМАЦІЯ_8 (код ЄДРПОУ НОМЕР_7 ) та інших структурних підрозділах ІНФОРМАЦІЯ_6 .

До клопотання подані матеріали на підтвердження його обґрунтованості.

Слідча просила розглянути клопотання за її відсутності, про що подала відповідну заяву, в якій клопотання підтримала, просила задовольнити.

На підставі ч. 2 ст. 163 КПК України слідчий суддя визнав за можливе проводити розгляд клопотання без виклику особи, у володінні якої знаходяться речі і документи.

Згідно з вимогами ч. 4 ст. 107 КПК України фіксація за допомогою технічних засобів під час розгляду клопотання слідчим суддею не здійснювалась.

Дослідивши клопотання та копії матеріалів, якими обґрунтовуються доводи клопотання, слідчий суддя дійшов таких висновків.

Відповідно до ч. 1 ст. 131 КПК України, заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження.

Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 131 КПК України передбачені такі види заходів забезпечення кримінального провадження, як тимчасовий доступ до речей і документів і тимчасове вилучення майна.

Статтею 132 КПК України визначені загальні правила застосування заходів забезпечення кримінального провадження та передбачені обставини, за яких не допускається застосування заходів кримінального провадження. Серед таких обставин у п. 2 ч. 3 ст. 132 КПК України зазначена необхідність слідчого, прокурора довести, що потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, прокурора.

Згідно ч. 4 ст. 132 КПК України, для оцінки потреб досудового розслідування слідчий суддя або суд зобов'язаний врахувати можливість без застосованого заходу забезпечення кримінального провадження отримати речі і документи, які можуть бути використані під час судового розгляду для встановлення обставин у кримінальному провадженні.

Відповідно до ч. 2 ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.

Відповідно до ст. 160 КПК України, сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього Кодексу. Слідчий має право звернутися із зазначеним клопотанням за погодженням з прокурором.

Згідно до ч. 5 ст. 132 КПК України під час розгляду питання про застосування заходів забезпечення кримінального провадження сторони кримінального провадження повинні подати слідчому судді або суду докази обставин, на які вони посилаються.

Згідно ч. 1 ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку).

Згідно ч. 5, 6 ст. 163 КПК України, слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи:

1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи;

2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні;

3) не становлять собою або не виключають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.

Отже, надання тимчасового доступу до речей і документів здійснюється виключно у випадку доведення стороною кримінального провадження у своєму клопотанні обставин, передбачених ч. 5, ч. 6 ст. 163 КПК України.

Згідно ч. 5 ст.110 КПК України під час розгляду питання про застосування заходів забезпечення кримінального провадження сторони кримінального провадження повинні надати слідчому судді або суду докази обставин, на які вони посилаються.

Разом з тим, у клопотанні слідчою не зазначено у володінні якого саме органу знаходяться такі речі і документи, до яких слідчий просить надати тимчасовий доступ. Вказане є підставою для відмови в задоволенні відповідного клопотання.

За таких обставин, враховуючи відсутність у клопотанні обґрунтування у володінні якого саме органу знаходяться речі і документи, до яких слідчий просить надати тимчасовий доступ, слід дійти висновку про відсутність, передбачених кримінальним процесуальним кодексом підстав для задоволення вказаного клопотання.

В зв'язку із викладеним, керуючись ст. ст. 40, 110, 131, 132, 159-164 КПК України, слідчий суддя,

ПОСТАНОВИВ:

Відмовити в задоволенні клопотання старшого слідчого в ОВС відділу розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності слідчого управління ГУ НП у м. Києві підполковника поліції ОСОБА_3 , погоджене прокурором Київської міської прокуратури ОСОБА_4 , про тимчасовий доступ до речей і документів, у кримінальному провадженні №42025100000000290, відомості про яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань 10.12.2025, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364, ч. 3 ст. 209 КК України.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя: ОСОБА_1