Справа №705/577/26
2-аз/705/3/26
06 квітня 2026 року м. Умань
Суддя Уманського міськрайонного суду Черкаської області Душин О.В., розглянувши заяву позивача ОСОБА_1 про забезпечення позову у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) про скасування постанови про адміністративне правопорушення,
В провадженні Уманського міськрайонного суду перебуває адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови про адміністративне правопорушення.
01 квітня 2026 року позивачем до суду подана заява про забезпечення позову, у якій ОСОБА_1 просить суд зупинити вчинення виконавчих дій постанови зведеного виконавчого провадження ВП №80256774 до складу якого входять виконавчі провадження ВП №80056839 та ВП №80056420 від 22.01.2026 року, які відкриті державними виконавцями ВДВС у м. Умані Уманського району Черкаської області Київського МРУ МЮ (м. Київ) до завершення розгляду даної справи судом та набранням рішенням суду законної сили.
Заяву мотивує тим, що 22.01.2026 року Відділом державної виконавчої служби у місті Умані Уманського району Черкаської області Київського міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Київ) були винесені постанови про відкриття виконавчих проваджень ВП №80056839 та ВП №380056420 за заявами ІНФОРМАЦІЯ_2 , які 16.02.2026 року було об'єднано у зведене виконавче провадження ВП №80256774. 30 січня 2026 року позивач звернувся до Уманського міськрайонного суду із позовом до ІНФОРМАЦІЯ_2 про скасування постанови про адміністративне правопорушення на підставі якої відкрито зазначене вище виконавче провадження. Позивач вказує, що мінімальна заробітна плата в Україні на 2025 рік встановлена Законом України про Державний бюджет України на 2025 рік (документ №4059-IX) від 19.11.2024. Згідно з документом, з 1 січня 2025 року вона складає 8000 грн. на місяць або 48 грн за годину. Цей розмір зберігається протягом усього року. Прожитковий мінімум для працездатних осіб у 2025 році встановлено в розмірі 3028 грн. на місяць (з 1 січня), що затверджено статтею 7 Закону України про Державний бюджет України на 2025 рік. Цей показник залишається незмінним протягом усього 2025 року. Оскільки загальна сума стягнення становить 68 000 грн., що перевищує мінімальну заробітну плату (станом на 2025 рік) у 8,5 рази, а прожитковий мінімум для працездатних осіб (станом на 2025 рік) у 22,45 разів, що завдає значної матеріальної шкоди правам позивача.
За приписами частини першої статті 150 КАС України суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову.
Відповідно до частини другої статті 150 КАС України забезпечення позову допускається як до пред'явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо:
1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або
2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.
За правилами частини першої статті 151 КАС України позов може бути забезпечено: зупиненням дії індивідуального акта або нормативно-правового акта; забороною відповідачу вчиняти певні дії; забороною іншим особам вчиняти дії, що стосуються предмета спору; зупиненням стягнення на підставі виконавчого документа або іншого документа, за яким стягнення здійснюється у безспірному порядку.
Відповідно до частини другої статті 151 КАС України суд може застосувати кілька заходів забезпечення позову. Заходи забезпечення позову мають бути співмірними із заявленими позивачем вимогами. Суд також повинен враховувати співвідношення прав (інтересу), про захист яких просить заявник, із наслідками вжиття заходів забезпечення позову для заінтересованих осіб.
Розглядаючи заяву про забезпечення позову, суд з урахуванням доказів, наданих заявником на підтвердження своїх вимог, пересвідчується у необхідності вжиття заходів забезпечення позову.
Забезпечення позову по суті це обмеження суб'єктивних прав, свобод та інтересів відповідача або пов'язаних з ним інших осіб з метою забезпечення реалізації в майбутньому актів правосуддя і задоволених вимог позивача (заявника).
Обов'язковою передумовою вжиття заходів забезпечення позову є обґрунтованість відповідних вимог сторони, в тому числі з зазначенням очевидних ознак протиправності оскаржуваних рішення, дії або бездіяльності, очевидної небезпеки заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам останньої, неможливості у подальшому без вжиття таких заходів відновлення прав особи та обов'язковим поданням доказів наявності фактичних обставин, з якими пов'язується застосування певного заходу забезпечення позову. При цьому, ознаки протиправності повинні бути пов'язані саме з порушеними правами, свободами чи інтересами.
При цьому суд звертає увагу на те, що забезпечення адміністративного позову це вжиття судом, до вирішення адміністративної справи по суті позовних вимог, заходів щодо створення можливості реального виконання у майбутньому рішення суду, якщо його буде прийнято на користь позивача, тобто покликане гарантувати виконання рішення адміністративного суду і спрямоване на забезпечення принципу обов'язковості судових рішень.
Вирішуючи питання про забезпечення позову, в даному випадку, суд бере до уваги інтереси позивача, право якого може бути порушене у зв'язку із не застосуванням відповідних заходів. Також суд враховує співрозмірність вимог заяви про забезпечення позову заявленим позовним вимогам та обставинам справи.
Відповідно до пункту 7 частини першої статті 3 Закону України «Про виконавче провадження» від 02.06.2016 №1404-VІІІ (далі - Закон № 1404-VІІІ) відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню рішення на підставі рішень інших державних органів та рішень Національного банку України, які законом визнані виконавчими документами.
За наведеним визначенням у Законі № 1404-VІІІ виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Суд зазначає, що подання позову, а також відкриття провадження в адміністративній справі не зупиняють дію оскаржуваного рішення суб'єкта владних повноважень, якщо суд не застосував відповідні заходи забезпечення позову (ч. 4 ст. 150 КАС України).
Судом встановлено, що відповідно до доданої до заяви про забезпечення позову копії постанови вбачається, що 22.01.2026 головним державним виконавцем ВДВС у м. Умані Уманського району Черкаської області було відкрите виконавче провадження №80056839 на підставі постанови №1391 від 08.10.2025, виданої ІНФОРМАЦІЯ_3 про стягнення з ОСОБА_1 штрафу за адміністративне правопорушення в розмірі 34000 грн. Також 22.01.2026 головним державним виконавцем ВДВС у м. Умані Уманського району Черкаської області було відкрите виконавче провадження №80056420 на підставі постанови №1390 від 08.10.2025, виданої ІНФОРМАЦІЯ_3 про стягнення з ОСОБА_1 штрафу за адміністративне правопорушення в розмірі 34000 грн. 16.02.2026 вказані виконавчі провадження об'єднано у зведене виконавче провадження №80256774.
Як вбачається з матеріалів адміністративного позову ОСОБА_1 в оскаржує постанову ІНФОРМАЦІЯ_1 №1390 від 08.10.2025, яка знаходиться в стані примусового виконання, а тому за викладених обставин є очевидними ознаки можливості стягнення з позивача штрафу в розмірі 34 000 грн.
Крім того, відкриття виконавчого провадження з виконання постанови, яка є предметом оскарження в даній справі, зумовлює примусове виконання такої постанови та тягне за собою інші наслідки, передбачені Законом № 1404-VІІІ.
Суд вважає, що стягнення штрафу в примусовому порядку на підставі оскаржуваної постанови до прийняття судом рішення може істотно ускладнити поновлення порушених прав позивача у разі задоволення адміністративного позову.
Водночас, у випадку безпідставності позовних вимог позивача вжиття заходів забезпечення позову не перешкодить стягненню штрафу після набрання рішенням законної сили.
Разом з тим, суд враховує той факт, що у тому випадку, якщо з боржника буде у примусовому порядку стягнуто на користь стягувача по виконавчому провадженню, а на користь державного виконавця - винагороду і витрати виконавчого провадження, ефективний захист прав, за яким позивач звернувся до суду, буде істотно ускладненим.
Оцінюючи обґрунтованість заяви про забезпечення позову, суд враховує, що позивачем наведено обставини та надано докази, які свідчать, що виконання рішення у справі у разі задоволення позовних вимог з метою захисту прав, свобод та інтересів позивача буде ускладненим або неможливим без вжиття заходів забезпечення позову, а також, що для відновлення таких прав і свобод необхідно буде докласти значних зусиль та витрат, проте суд звертає увагу, що позивачем в судовому порядку оскаржується лише постанова №1390 від 08.10.2025 року, тому вважає за доцільне зупинити вчинення виконавчих дій лише по виконавчому провадженню №80056420.
Відповідно до пункту 2 частини першої статті 34 Закону № 1404-VІІІ виконавець зупиняє вчинення виконавчих дій у разі зупинення судом стягнення на підставі виконавчого документа.
Під час розгляду заяви про забезпечення позову суд враховує збалансованість інтересів заявника, держави та суб'єкта владних повноважень, а також співмірність негативних наслідків для кожної із сторін спору.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що заява позивача про вжиття заходів забезпечення позову підлягає задоволенню частково, саме шляхом вжиття такого заходу забезпечення позову, як зупинення стягнення на підставі виконавчого документа.
Керуючись статтями 150, 151, 154, 241, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Заяву позивача ОСОБА_1 про забезпечення позову у справі за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) про скасування постанови про адміністративне правопорушення - задовольнити частково.
Зупинити стягнення у виконавчому провадженні ВП № 80056420 з примусового виконання постанови ІНФОРМАЦІЯ_1 №1390 від 08.10.2025 за справою про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП до набрання судовим рішенням у справі № 705/577/26 законної сили.
Копію ухвали надіслати до Відділу державної виконавчої служби у місті Умані Уманського району Черкаської області Київського міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Київ).
Ухвалу набирає законної сили після її підписання суддею, проте може бути оскаржена до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Оскарження ухвали про забезпечення позову не зупиняє її виконання, а також не перешкоджає подальшому розгляду справи.
Учасник справи, якому повна ухвала суду не була вручена у день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Суддя О.В. Душин